Alkmaar vierde ouderwets 8 Oct- Wie heelt recht op de naam? Slop der ellende De Gouden Slang'' VRIJ KOUD. Overdrijvende wolkenbanken, afge wisseld door perloden van heldere hemel. Matige Noordoostelijke wind. Vrij koud, droog weer. WOENSDAG 9 OCTOBER ld. 3de JAARGANG No. 348-479. Directenr: Th. W. Reijnders Jr. Hoofdredacteur» G. E. de Winter. Ikmaafder DAGBLAD VOOR ALKMAAR BN OMGEVING UITGAVE: N.V. N O OUDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie en Adm.J Aehterdan» 20, tel. 2274.Advertentie-afd.: Laneestraat IS, tel S97L De bijzondere raad van cassatie ver wierp hedenmorgen zowel het beroep van Marchant et d* Ansenibourg als dat van den procureur-fiscaal"!)!) het Hof te 's-Hertogenbosch, zodat het vonnis van het Hof tot 15 jaar gevangenisstraf ge handhaafd blijft. Twee „Schager Coaranfen" in Schagen Kort geding voor de president van de Alkmaarse Rechtbank Voor de president van de Alkmaarse arrondissementsrechtbank, mr. W. Krabbe werd Maandag in kort geding een meningsverschil tnssen de Nieuwe Schager Courant (thans zich noemende Schager Courant- de Nieuwe Schager) en de Noordhollpndse Courant (voorheen Dagblad voor Noord-Holland) behandeld. Deze kwestie vindt iUn oorzaak in het feit, dat de Nieuwe Schager even voor de verschijning van de Schager editie van de Noordhollandse Courant, zich noemen de „Schager Courant", haar naam veranderd heeft inSchager Courant, hetgeen tot gevolg heeft dat er thans twee Schager Couranten in Schagen ver schijnen. Natuurlijk werkt dit in hoge mate verwarrend het publiek weet nu niet meer, welke krant nu de oude Is en welke de nieuwe reden waarom de Noordhollandse Courant of wel Dagblad voor Noord-Holland de directie van de (Nieuwe) Schager Courant in kort geding liet dagvaarden. overgegaan naar de Noordhollandse Courant, aldus spr. Mr. Scholten meen de dit weer te moeten betwisten, waar op zich een strijdvraag over de zetel van de redactie ontspon. Nadat de ad vocaten uitgesproken waren, bepaalde de president de uitspraak op Donder dag a.s. 11,45 uur v.m. Voor de Schager Courant, die als on derkop voert: „De nieuwe Schager", trad op mr. H. Scholten, die allereerst een uiteenzetting gaf van de fusies die met de oude krant hebben plaats ge had. Voor de oorlog gaf de N.V. Trap man een „Schager Courant" uit. In de oorlog fuseerde Trapman met de N.V. de Boer te Den Helder tot de N.V.. Hollands Noorderkwartier, die een Schager editie en een Helderse editie uitgaf. De naam Schager Courant was toen reeds verdwenen. Op last van de bezetter werd later deze N.V. weer overgenomen door de N.V_ Dagblad voor Noord-Holland, die haar bladen onder dezelfde naam uitgaf. Na de be vrijding werden deze bladen verbo den, hun plaats werd ingenomen door bladen, die in de bezetting blijk had den gegeven hun plicht beter te ken nen. In Schagen verscheen het oud- Illegale dagblad „De nieuwe Scha ger", die tot 25 September 19-15 onder die naam uitkwam. Op die datum ech ter werd de naam veranderd in Scha ger Courant. De directie wilde daar mee te kennen geven, dat hun krant d' Schager Courant was en niet de oude, na de bevrijding verboden, doch thans gezuiverde krant die op 30 September weer verscheen, ook onder de naam Schager Courant. Mr. Scholten wees er voorts op. dat de Persraad e?n ver- schijningsvergunning heeft uitgegeven voor de „Noord-Hollandse Courant". Wanneer de Schager editie van dit blad onder de naam „Schager Courant" ver schijnt, gebeurt dit onrechtmatig, al dus mr. Scholten, Oneerlijke oonourrenUe. De advocaat van de eiseresse.^rnn de Lange kwam echter ook met een brief van ~9e Persraad op de proppen. Uit deze brief bleek dat de heren uit Den Haag de „Schager Courant" (de Noord- Hollandse Courant) al6 een voortzetting van de oude Schager Courant van Trapman beschouwden. Mr. de Lange was van mening, dat de Persraad de oude toestand van 1941 heeft willen herstellen en beschouwde de omdoping van de Nieuwe Schager In Schager Courant als oneerlijke concurrentie. De Noordhollandse Courant heeft recht op de naamT want Trapman, die dat recht in haar statuten heeft opgenomen, ls HE grote stoot tot het ontstaan van het moderne kapitalisme werd ongetwijfeld gegeven door Watt's uitvinding van de stoommachine en de daarop volgende toepassing van de stoom in de textielindustrie en elders. Het mechanisatieproces vol trok zich in de industrie aanvanke lijk vrij langzaam. Zo nam in de Engelse weefindustrie b.v. wel het eantal weefmachines in de periode van 1813 tot 1820 van 2400 tot 14.000 stuks toe, maar in het laatstgenoem de jaar was het aafltal handwevers tooh nog ruim 240.000. NET ambacht en het handwerk werden in de negentiende eeuw verdrongen door de machine. Dat betekende echter tevens, dat de kleine huisindustrie moest plaats maken voor de gemechaniseerde groot-industrie. De zelfstandige am bachtsman kon niet langer de con currentiestrijd tegen den groten on- dornemer volhouden. Terwille van 't bestaan van hem en zijn gezm moest hij zijn zelfstandigheid, of de redelijke kans op het veroveren van zelfstandigheid, die de gildentyd bood, opgeven. Hem bleef slechts één weg over: verkoop van zijn ar beid. Verkoop aan die grote slok-op. die fabriek heet. Zo ontstond als nevenverschunsel naast bet kapitalistisch «dernemer- dom, die. grauwe vloed van indus- trieprolétariérs. die voor de meer derheid der ondernemers alleen maar goed genoeg was om te worden uitgebuit. TEGENOVER den industrieproleta riër stond dus in 't maatschap pelijk leven de ondernemer, de be zitter van de fabrieken. Deze bad twee belangrijke doeleinden na te streven; in de eerste pjaats om zijn onderneming een solide basis te verschaffen en daarnaast om winst te maken. Tegen 't eerste kan men uiteraard niet veel bezwaren in brengen; dc zucht naar winst leidde tot de ontaarding van het moderne kapitalisme.; tot de chaos. die ons van d<* ene oeoor.omische crisis in de andere bracht. Het industrieel kapitalisme van de 19e eeuw was mede oorzaak van bet ontstaan van een politiek- en oeconomiscb liheralisme. De geest van het „laisez faire, laisez aller 't ieder voor zich en God voor ons allen" ging het politieke- en oecono miscb leven beheersen. Wij zullen zo wij objectief po gen te zijn zeker niet kunnen ontkenen, dat deze liberale geest 'n belangrijke hiidrage heeft eelever^ aan de werkelijk grandiose ontwik keling. die de negentiende eeuw in technisch opzicht berff te z»en ge geven. Hét particulier initiatief was machtig als een Godheid Het was in staat de nrodurtie on onbekende wiize te stimuleren: behoeften to scheppenen te bevredieen. alJ thans voor ben. die daarvoor de middelen bezaten. 0IT liberale kapitalisme heeft ech ter de tegenstellingen tussen de maatschappelijke klassen tot het Uiterste verscherpt. Nog nooit hjul- den bezit en bezitloosheid op zo schrille wijze tegenover elkaar ge staan. Tegenover een vaak misda dige weelde in de kringen der on dernemers stod een triest pauper- dom. Dit pauperdom was een schande voor de mensheid. Een hoon aan de menselijkheid. Hier werd willens en wetens, ten bate van gore winzucht, mensenwaarde geschonden. De arbeidstoestanden in het mid den van de vorige eeuw waren he meltergend. Werkdagen van 16 uur waren voor de arbeiders zeer zeker geen uitzondering. De vrije Zaterdag middag was nog een illusie; Zon- dagsarbeid schering en inslag. En bij dit alles verdiende de arbeider niet eens voldoende om zijn gezin 'n minimaal bestaan te verzekeren. Met enige guldens in de .week kon hij naar huis gaan. [)OOR deze te geringe inkomsten zag de arbeider zich genood zaakt, ook zijn-vrouw en kinderen aan het arbeidsproces te doen deel nemen. Vrouwen- en kinderarbeid zijn dan ook normaal. Deze vormde daarbij nog 'n concurrentie voorden man, omdat zij nog slechter door de fabrieken werd betaald. En daar minder kosten, meer winst beteken de, werd door de industrie gretig van de arbeid van vrouwen en kin deren gebruik gemaakt. Arme ouders zagen zich gedwongen met de on dernemers contracten af te sluiten, waarbij zij hun kinderen als werk krachten afstonden. In Engeland bad ieder parochiaal armbestuur afschuwelijk recht, om kinderen uit ondersteunde gezinnen tot fabrieks arbeid te dwingen. Met wagonla dingen tegelijk werden zij van Lon den naar de textielcentra in Lancas- hire en Yorkshire gezonden Hoe zeer men deze kinderen als koop waar beschouwde, blijkt wel hier uit. dat de ondernemers verplicht waren op iedere 20 kinderen een idioot te accepteren. Het was een weerealoze ellende, waarvan Rohert Peel getuigde: ..Kleine wezentjes, zo uit hun bed ge sleurd, werden gedwongen te wer ken op een leeftijd van zies jaar, van de vroege morgen tot. de late avond, een arbeidstijd van mis schien 15 a 16 uur. PIT alles werd bedreven in de naam van een vele malen ver vloekt kapitalisme, dat geen hogere wijsheid kende, dan de winst van den ondernemer. Aan deze moloch werden duizenden levens geofferd De klasse der ondernemers was echter nog oppermachtig; de arbei ders moesten nog ontdekken, dat slechts één doeltreffend wapen ter beschikking hadden: de in een d-acht gelegen macht. Maar aan eendracht: aan eenheid van de ar beidersklasse dachten toen pas enke len. wier gezag nog tekort schoot. Later zou uit de vernedering d"»o> het liberaal kapitalisme de strijd der arbeiders voor sociale gerechtig heid gphoren wonV-n. De grote maatschappelijke strijd misschien ooit gevoerd, omdat de inzet was: de zelfbevrijding van het numeriek grootste deel der mensheid. Over deze strijd, die nog altijd niet voistreden is. spreken wij in een volgen artikel. pgwi. DE RAMP TE APELDOORN In overleg met het gemeentebestuur van Apeldoorn, het schoolbestuur der Christelijke HBS en de ouders der slachtoffers is Dinsdagavond besloten, dat, voor zover de ouders althans geen afwijkende wensen hebben, de begrafe nis der omgekomen leerlingen gemeen schappelijk zal geschieden. B en W van Apeldoorn hebben daartoe een stuk grond op een der gemeentelijke be graafplaatsen aangeboden, waarop de stoffelijke resten naast elkaar zullen wor 'en ter aarde besteld. Het staat in tussen nog niet vast, welke begraaf plaats dit zal zijn, aangezien de zo ge noemde nieuwe begraafplaats aan de Soerense weg waaraan, om haar lig ging dicht bij de Christelijke HBS. de voorkeur zou worden gegeven eigen lijk geen ruimte meer biedt en reeds enige jaren geleden buiten gebruik ls gesteld, Eventueel zal men genoodzaakt zijn als laatst- rustplaats aan te wijzen de begraafplaats Heidehof te Ugchelen. Twee katholieke scholieren zullen op een der katholieke kerkhoven worden begraven. Voorts zullen enkele slacht offers, wier ouders elders woonachtig zijn, aldaar ter aarde worden besteld. Donderdagavond om 8 uur zal een dienst in de grote kerk aan de Loolaan worden gehouden, uitsluitend voor de familieleden en degenen, die bij het reddingswerk betrokken zijn geweest. Vrijdagochtend 9 uur wordt in dezelfde kerk een rouwdienst gehouden, uitgaan de van het convent van predikanten, welke dienst voor een ieder toeganke lijk is. Des middags om drie uur vertrekt de rouwstoet van de Christelijke HBS aan le Jachtlaan, waar de doden te voren zullen worden opgebaard, naar de be graafplaats, welke nog nader zal wor den bepaald. Slechts de leerlingen der school en hun ouders zullen op het kerkhof kunnen worden toegelaten. Lady Baden PoweD vertrokken Gistermiddag ls de Chief Gulde, Lady Baden Powell per vliegtuig naar Lor den vertrokken. Zij werd uitgeleide gedaan door drie leden van het hoofd kwartier van het Nederlandse padvin- dersters gilde. Lady Baden Powell was zéér enthousiast over haar negendaag- se bezoek aan ons land. Zij had gedu rende haar rondreis grote bewondering gekregen voor het tempo, waarmede onze wederopbouw ter hand is geno men en voor het vele, dat ondanks grote moeilijkheden reeds is gepres teerd. Na een korte rust in haar woning te Londen z al Lady Baden Powell nog een bezoek aan Ierland brengen, waar mee haar Europese inspectie zal zijn beëindigd. SMUTS IN NEDERLAND Veldmaarsohalk Smuts zal hedenmor gen op het vliegveld Valkenburg arri veren, vergezeld van zijn schoonzoon majoor Nioe Eldowie. Smuts zal zijn intrek nemen in het kasteel Oud-Was- sc aar. Morgen brengt hij een bezoek aan Walcheren. Vrijdag wordt hij in de Staten-Generaal ontvangen. Van Bergerweg ioi Friese Poori c Werd feesigeluid gehoord VOOR DE TWEEDE MAAL na de bevrijding heeft Alkmaar het feit herdacht, dat op 8 October 1533 de Spanjaarden met „bebloede koppen" het beleg voor onze stad moesten opgeven. Van *s morgens vroeg tot 'a avonds laat schalden gisteren door de feeselijk versierde en verliche straten de namen van óme helden Dirk Duivel. Cabeljauw en Steenwfjk, die eens „de zesmaal sterker macht te gauw warén. Doch niet alleen Alkmaarders vierden feest, ook talrijken nit de omgeving en niet te vergeten onze gasten nit Leiden: o.w. burgemeester van JCinschot en het Collegium van de Leidse Senaat, dat met haar schare van gemillimeterde „groene" stadenden zeer veel opzien baarde. De hoogtepunten van het feest waren ongetwijfeld de herdenkingsrede van mr. C. J. de Lange, voorzitter van de 8 Octobervereniging en de allegorische stratea- MAANDAGAVOND reeds trokken» o.l ,v. de muziekcorpsen Postharmonie,, Sint Caecilia, Excelsior enSoli Deo Glo ria honderden kinderen in een lampion optocht door de stad en eindigden deze rondgang tot grote tevredenheid van de kermisexploianten op het Canadaplein, temidden der draaiende spinnen, car- roussels, zweefmolens en draaimolens. Réveille! De langslapers waren gisteren niet ge wenst. want reeds om acht uur weer klonk uit tientallen kindermonden ol.v. Corn. Jonker, het lied van de Alkmaar se helden en het nieuwe 8-Octoberlied van Maartje Zwaan. Tenslotte werd voor het StadhuiiT"een zanghulde gebracht.. De AVRO-reportagedienst zorgde er voer, dat de langslapers niets hoefden te missen van deze zang, want radio-Hil- verrara zond deze liederen uit. Muziek! Het muziekcorps „Soli Deo Gloria" gaf omstreeks 9.30 uur koraalmüziek ten gehore terwijl beiaardier B. J. van Veen aan het carillon Wondere klanken ont lokte. De tweede optocht. Onder grote belangsteling trok om tien uur een lange optocht van sol daten en kinderen door de stad. Voorafgegaan door 300 man van het eerste Bataljon Territoriale Troepen uit Haarlem, die met een' militair muziekcorps een „fikse" in druk maakten, vormden sport-, jeugd- en padvindersorganisaties een menselijke „slang" door dé stad, die grote belangstelling trok. Rede van mr. de Lange. Om precies 12 uur stak de voor zitter van de OntzetveTeniging, mr C. J. de Lange zijn herdenkingsrede af by het "Vietoriebeeld In een parallel, die mr. de Lange trok tussen wereldoorlog no. 2 en het Alkmaar's ontzet, waar slechts 16000 Spanjaarden tegenover 1300 Geuzen en 800 Alkmaarse burgers stonden, vroeg spreker zich af of 't nog zin had deze achtste October te Galgenhumor van Sauekel Fritz Sauekel. die door het Tribunaal te Neurenberg tot de strop werd ver oordeeld, heeft zijn verdediger een blauw druk van een droogleggingsplan voor de Noordzee overhandigd. Hij stelt het Duit se volk tevens voor stoomschepen op te geven en terug te keren naar de dagen van het zeilschip. KORT MAAR KRACHTIG Volgens den Londensen correspon dent van de te Edinburgh verschijnen de „Scotsman" zullen de Brittse strijd krachten eind December de eilanden van de Dodekanesos, die door Italië aan Grieken^pnd zullen worden terugge geven, hebben verlaten. Na een verblijf van vier maanden in Europa is Koning Feisal van Irak te Bagdad teruggekeerd. vieren „Wat betekent Al km aars be leg, indien men het vergelijkt met de strijd om Stalingrad, met het be leg uit de lucht van Londen en der gelijke gebeurtenissen, waarbij het niet gaat om het lot van enige dui zenden, maar om dat van millioenen en millioenen?" En, zo vervolgde de voorzitter van dg 3 October-vereniging: hoe is het te verklaren, dat de volkeren „nog niet hersteld van de gevolgen van een eerst kortgeleden geëindigde strijd, zich toerusten op nieuw wa pengeweld? Staat de mens als een wolf tegenover zijn medemens; geldt het „homo homini lupus?" Mr. de Lange gaf als antwoord op deze vragen zijn mening, dat alleen door kracht en niet door macht een volk zijn vrijheid kan bewaren. Tenslotte wilde hij door een krans aan het beeld in het Victoriapark te doen hangen, een stille hulde bren gen aan de nagedachtenis van Van Teylingen, Cabeljau, Ruichaver, Van der Mêy en alle overigen beken den en onbekenden, die door hun innerlijke kracht tot de onafhanke lijkheid van Nederland ip zo belang rijke mate hebben bijgedragen. „Maar", zo besloot mr. de Lange, „niet minder is deze hulde gewijd aan hen, die in andere perioden van onze geschiedenis en op andere plaatsen hun goed en bloed v Vaderland en Vorstenhuis hebben geofferd". Telegrammen. Bij de aanhechting van de krans aan het beeld, deelde mr. de Lange mede, dat aan H M. de Koningin een telegram was gebonden namens de Ontzet-vereniging. Wij vernamen voorts, dat Alk maarse mariniers van Java een tele gram hadden gezonden, waarin zij meedeelden in gedachte bij dit Alk. maarse feest te zijn. Stratenoptocht. Des middags trok de gebruike'jke Twee „individuele nummers" Elf programmanummers vermeldde de officiële 8 October-feestgids. Van die elf nummers waren er twee, die door één persoon verzorgd werden. Die twee nummers waren de caril lonbespelingen 's ochtends en 's mid dags en de man, die de klokken be speelde was de heer B. J. van Veen. En omdat iemand, die alleen zo hoog in een toren zit om tweemaal een half uur een carillon te bespe len licht vergeten wordt, heeft Uw verslaggever zich de moeite getroost de Waagtoren te bestijgen en de ca- rillonist met een bezoek te vereren. Daar hoog boven de stad, ter hoogte van de tweede omloop, vlak onder de klokken, zat hij voor twee rijen houten pennen, die hij met grote li chamelijke inspanning beurtelings omlaag drukte. Praten was onmo gelijk, maar te zien was er genoeg. Want wie zijn hoofd tussen de klok ken waagt kan genieten van een fantastisch schouwspel. De stad fleurig getooid met haar versieringen en talrijke vlaggen lijkt eigenlijk maar klei». Van de buitenwijken begeven zich steeds meer mensen naar de binnen stad; het geroezemoes klinkt als uit een andere wereld omhoog. De Alkmaarder meer glinstert in de zon, de hoogovens in IJmuiden roken en het lage land om de stad ligt in volmaakte rust. En over dat alles klinkt het machtig spel der klokken; die de juiste sfeer schep pen voor een echt Alkmaars feest. Waarlijk, deze twee „individuele nummers", waren zeker niet de minst geslaagde! DE RAMP TE APELDOORN. Een landingswiel en een gedeelte van de ramp van de Fire-fly liggen op enige afstand van het schoolgebouw. FEUILLETON Apotheek n „In haar eigen belang had ze beter gedaan haar mond te houden," riep Madame Brunot heftig uit. „Ze heeft al genoeg aanleiding tot praatjes ge geven toen Marcel nog leefde al. Maar dat onze naam in kletspraatjes betrokken is, is het ergste! Een mooie beloning voor onze opoffering en trouw tegenover een bloedverwant! Marcel, die ik liefdevol in de familiekring heb opgenomen, omdat hij de eenzaamheid niet verdrragen kon als een eigen zoon ben ik voor hem geweest! Maar noch aan mijn zoons, noch aan mij heeft hij iets van de genegenheid terugge geven. die wij hèm hebben geschonken; ja, hij heeft zelfs niet de minste reke ning met onze gevoelens gehouden. En aan wie heeft hij, inslaat# daarvan, xün. liefde en genegenheid verspild? Voor wie leefde hij? Voor dat méns! Alleen voor hiar.alleen zij speelde een rol voor hem, zij, die zijn liefde met de voeten trad. En wat was'het einde? Dat hij in ons huL>, dat eeuwenlang een voorbeeld van godsdienstzin is ge weest, de hand aan zichzelf sloeg! En haar, die de schuld van al dat onheil heeft, hij ln zijn testament bedacht!" Ze stond op liep met haar korte, zware voetstappen de kamer op en neer. terwijl haar vlezige handen de bontkraag op haar borst bij elkaar hiel den. Toen bleef zij weer bij de schouw stilstaan en legde en paar houtblokken op het vuur en wat rustiger dan zoeven vervolgde ze: „Ik hoop dat Gaston van den advo caat gedaan zal krijgen, dat die zo scherp mogelijk optreedt in de zaak." Op dat ogenblik bewogen de vouwen van het bronskleurig-fluwelen gordijn, dat aan beide zijden van de rondgebo gen deur omlaag viel. Gaston trad binnen. ..En?" riep madame Brunot in span ning. Gaston tte ziin moeder en bracht eerbiedig haar hand aan zijn lippen. De gelijkenis tussen moeder en zoon was opvallend. Van hèar had Gaston de zware gestalte, van haar de rechte gelaattstrekken en de strenge lijnen om de mond. Hij reikte Yvette de hand, die ze met een snelle blos greep. „Vertel nu, Baston," drong zijn moe der aan, „ik kan mijn ongeduld nau welijks bedwingen om te horen wat jij bij Bertin hebt bereikt. Wat zegt hij., wil hij zich met de zaak beias ten?" „Ja mama, wees maar gerust; het is bij hem in beste handen." Gaston zette, zich naast zijn moeder en gaf haar een uitvoerig verslag van zijn onderhoud met Bertin en telkens als zijn moeder hem met een angstige vraag in de rede viel, haastte hij zich met iets van superieure rust haar vrees te verjagen. Zijn zekerheid bemoedig de haar. Yvette's ogen hingen aan zijn mond het naaiwerk lag onaangeroerd in haar schoot. Haar tante merkte dat zij niets deed. (Wordt veryo^gd^ allegorische optocht door de straten. Natuurlijk speelde daarin een grote rol de Stedenmaagd, de schutters, Spaanse krijgers en de comité leden met hun hoge hoeden! Want zo ooit dan heeft Alkmaar deze dag kunnen genieten van dit schouw spel der „volmaakte kleding". Als extra-attractie voor de toe schouwers was aan de optocht een prijsvraag verbonden met geldprij zen. De Inzending van oplossingen was gisteravond om 7 uur geslo ten. Oplossingen na die tijd bin nengekomen zijn vernietigd. De oplossing van de prijsvraag luidt: 1. Koningsweg; 2. Bloem- straat; 3. Fnidsen; 4. Bierkade; 5. Ridderstraat; 6. St. Laurensstraat; 7. Wollebrandstraat; 8. Torenburg; 9. Vierstaten; 10. Canadaplein; XI. Spanjaards-) ral; 12. Bagynenstr.; 13. Doelenstraat; 14. Molenbuurt; 15. Van der Mcystraat; 16. Rem- brandtstraat; 17. Achterdam; 18. Visserslaan. Des avonds knetterden aan de K Noorderkade de „driedubbele flui tende Venetiaanse kunstbommen", de „cris-vuurpij len", de „Juwelen- fronten" enz. De blauwe, groe ne, rode en paarse vuurpijlen ont lokten het talrijke publiek de vele gebruikelijke „Oh's" en „Ah"'s. De grote slotdecoratie „Victorie— VredeVrijheid" besloot met fon teinen, zonnen, lichtkogels, slotbom- bardement en een rookgordijn, dat niet in het programma stond; Feest in de stad. In de gehele stad is op uitbundige wijze in café's, (w.o. het prachtig verlichte, café-restaurant Schuyt t.o. Itet station), dansgelegenheden, (*t Gulden Vlies, Korenbeurs etc.) en op de kermis het feest van Alkmaars Ontzet gevierd. Een bijzondere at tractie was op de verlichte Mient te aanschouwen, waar de inmiddels zeer populair geworden Volendam- mer band. op een boot de meest ge liefde schlagers ten beste gaf. Er was meer: er waren blinde, manke en andere muzikanten, er was een verlichte Waag, die wedijverde met het Stadhuis; en een ruisende fon-, tein in het Luttik Oudorp: maar zelfs de man, die om twee uur van morgen nog optimistisch het lied aanhief: „We gaan nog niet naar huis", heeft tenslotte in Morpheus' armen rust gevonden Grepen nit het Radioprogramma DONDERDAG lt OCTOBER. Hilversum I. 7 en 8 uur Nieuws AVRO. 930 Arbeidsvitaminen. 13,— Nieuws. 13,15 The Skymasters 15,00 Voor zieken en gezonden 38,00 Nieuws. 19,05 Sport- praatje. 20.15 Aansluiting met Concert gebouw. 21,35 Hoorspel. 23,— Nieuws. Hilversum H 7,— en 8.— Nieuws KRO. 8,15 Pluk de dag. 11,De Zonnebloem. 13,— Nieuws. 13,15 Zuid-Afrikaans pro gramma. NCRV. 15,— Utrechts Strijk kwartet. 19,— Nieuws. 20,05 Studio- stertocht. 22,— Nieuws, 22,30 Elisabeth Schumano, 23,— Beethoven-cyclus.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1