N.V. „DAGBLAD VOOR NOORD-HOLLAND" OPENING VAN ZAKEN Het lijkt de directie en hoofd redactie van „De Vrije Alkmaarder", „De Vrije Hoornse Courant" en de „Kennemer Koerier" gewenst lezers en belangstellenden enigszins uitvoerig in te lichten over de herverschijning van de dagbladuitgaven van de N.V. „Dag blad voor Noord-Holland" en de wurgende machtsmiddelen, die deze N.V., als drukker meent te moeten toepassen op de eveneens op haar persen gedrukte bovenge noemde bladen van de N.V. „De Noordhollandse Pers van 1945" i.o. Deze bladen moeten op deze persen krachtens vorderingsbesluit wor den gedrukt. Voor de juistheid van de hier medegedeelde feiten en gegevens staan wij volkomen in. Directie en Hoofdredactie N.V. „Dè Noordhollandsè Pers van 1945" i.o. NB. De tekst van dit geschrift is van de hand van den Heer G. E. de Winter, Hoofdredacteur van de bladen van de N.V. „De Noordhol landse Pers 1945" i.o. Toen wij bij een oliepitje zaten De herinneringen aan de bange jaren van de Duitse bezetting zullen niet ge makkelijk uit onze gedachten gebannen kunnen worden. Daarvoor hebben zij een te sterke indruk bij ons allen achterge laten. Wij willen op deze plaats de ge schiedenis van de bezettingsjaren niet schrijven. Dat zou trouwens in een der gelijk beperkt bestek onmogelijk zijn. Wij willen slechts een ogenblik stil staan bij de rol van de pers tijdens de bezettingsjaren; daarbij zullen wij in het bijzonder de gedragingen van het „Dagblad voor Noord-Holland" aan een beschouwing onderwerpen. Tweeërlei soort bladen rolden er in de tijd van Seyss en Mussert in onze bus. De gelijk- ger:hakelde- of openlijke nazi-kranten en de heimelijk gebrachte miniatuur- kraatjes van de illegale pers. Te weinig misschien beseft ons volk nog de verraderlijke rol door de „legale" pers tijdens de bezetting gespeeld. Over de als zodanig gesignaleerde honderd procent nazikranten, als „Volk en Va- Omtrent het verschijnen van de dagbladuitgaven van de en de ideologische strijd met de „DE VRIJE ALKMAARDER" „DE VRIJE HOORNSE COURANT" en „KENNEMER KOERIER" die hiervan het gevolg was derland", „Het Nationale Dagblad", de „Deutsche ZeUung" e.d. zwijgen wij. Deze persproducten waren een hoon aan ons volk, maar zij waren in ieder geval eerlijk. Men wist wat men er aan had en handelde in overeenstemming daar mede. Ernstiger was de situatie met de gelijk geschakelde pers. Zij deed zich voor als „goéd Nederlands'*,maar stond in wer kelijkheid in dienst van een misdadigen vijand. Achter een schoonschijnend masker moest zij het door de Duitsers en hun rotgenoten verstrekte gif ver spreiden. Deed zij dat niet. dan werd haar een verder verschijnen onmogelijk gemaakt. Enkele bladen verkozen inderdaad vrijwillig deze eervolle weg. Hun treft onze verachting niet. De meerderheid van de Nederlandse bladen verkoos echter de winst boven "het ideaal en stelde zich bereidwillig in dienst van den bezetter. Daar kan de houding van enige saboterende journa listen niets aan veranderen. De rol van deze persorganen is allerbedroevendst geweest. Ruggegraatldos werkten zij in dienst van den vijand. Dat ?ij niet nóg meer schade konden aanrichten ligt stellig niet aan deze bladen, maar aan de karaktervolle verzetsgeest van ons volk. In de rij der verduitste bladen, stond het „Dagblad voor Noord-Holland" vooraan. Deze waarheid is te duidelijk, dan dat de „uytermaete waecksame" heer Henri v. d. Putten, Alias v. d. Aard weg, haar in zijn lange en droge betoog. „En de krant kwam uitzou vermo gen te veranderen. Hij moge, als de onderdanige dienaar van zijn broodheer, den Hoofddirecteur van het „Dagblad voor Noord-Holland" Butter, dezen laat- sten pogen voor te stellen, als den Ille galen strijder par exellence, de toch zeer gematigde perszuiveringscommissie Vonkenberg oordeelde anders en beter over dezen Butter en zijn trawanten en sloot hen voor jaren van het kranten- bedrijf uit. In dezelfde tijd, dat de aan de vader landse zaak ontrouwe pers haar verra derlijk werk deed, hielden kleine groep jes mannen en vrouwen te Alkmaar, Beverwijk, Hoorn en elders zich bezig met het vervaardigen en verspreiden van illegale krantjes, pamfletten en bul letins. Zij riskeerden daarvoor dag na dag hun leven. En menige illegale kran tenman bracht het hoogste offer voor de Duitse vuurlopen. Deze dappere mannen en vrouwen droegen op hun bescheiden wijze bij om ons volk op eerlijke wijze voor te lichten over het Wereldgebeuren. Zo steunden zijhet verzet en werkten aan een vrij en nieuw1 Nederland. En toen de lichten in Nederland waren gedoofd werden bij walmende oliepitjes de kranten van Butter c.s. vervloekt en de kleine illegale blaadjes letter na let ter gespeld. Het is goed, dat. wij ons dit nog eens herinneren Teleurstellende bevrijding Na vijf vreselijke Jaren van oorlog en bezetting kwam ten slotte de zo vurig verbeide dag der bevrijding. Nederland was bevangen in een dagenlange feest roes. Wij wisten veel te hebben verloren: arm waren wij geworden, bitter arm. Maar in ons allen leefde de 'wil een nieuw begin te maken. Wij droomden van een nieuw vooruitstrevend Neder land, waarin het goed zou zijn te leven. Al spoedig echter na de eerste feest vreugde kwam de kater. Tot onze ver bazing en ontstelling moesten wij aller wegen waarnemen, hoe de reactie in de meest zwarte vorm haar drakentronie aan den volke vertoonde. Toen wisten wij, dat de strijd nog lang en hard zou zijn. Dat wij nog menige teleurstelling zouden te verwerken krij gen. En dat maakte ons des te vinniger en vastberadener. De reactionnaire machten in wereld en vaderland wilden de strijd; welnu zU zouden hem hebben. Van illegaal naar legaal De kleine krantjes, die in de illegali teit zo'n goed en belangrijk werk had den gedaan, kregen ha de bevrijding het recht legaal te verschijnen. Zij traden uit de duisternis in het licht. De aan de

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 3