12 „Kennemer Koerier" („nieuwe pers). 13 „De Vrije Alkmaarder" („nieu we" pers). 14 „Alkmaarse Courant" (oude" pers. De bladen, waarachter staat vermeld „oude" pers zijn uitgaven, van de N.V. „Dagblad voor Noord-Holland". De bla den met aanduiding „nieuwe" pers' wor den door ons geëxploiteerd. Hoewel wij tegen dit rooster in ver band met de verzending der bladen be zwaren hadden, moesten wij het aan vaarden. Wij stelden onze expeditie op deze tijden in. De practijk echter vloekte van de eer ste dag af met de theorie. Vertragingen van enige uren. met als gevolg, dat vele lezers dezelfde dag geen krant meer konden ontvangen, waren schering en inslag. Daarbij gingen de eigen bladen van het „Dagblad voor Noord-Holland" steeds voor. Zij verschenen dan ook vaak lang voor de vastgestelde tijd. Ter staving van het door ons beweer de, laten wij hieronder de tijden op enige willekeurige dagen volgen: Donderdag 26 September 1946. „De Vrije Hoornse Courant" 2£ uur te laat. „Kehnemer Koerier" 2£ uur te laat. „De Vrije Alkmaartfer" 3£ uur te laat. Vrijdag 27 September 1946. „De Vrije Hoornse Courant" 2 uur te laat. „Kennemer Koerier" 1£ uur te laat. „De Vrije Alkmaarder" IJ uur te laat. Op deze dag draaiden de „oude" kran ten vóór de vastgestelde tijd. Vrijdag, 4 October 1946. „De Vrije Hoornse Courant" 3$ uur te laat. „Kennemer Koerier" 2£ uur te laat. „De Vrije AJkmaarder" 3i uur te laat. In afwijking van het schema kwamen ook op deze dag de „oude" kranten vroe ger. van de pers. De vertragingstij d van onze bladen wordt gebruikt om voor de „oude" kranten een betere technische verzorging en een vroeger verschijnen te waarborgen. Den ingewijden in pers zaken zal de zin hiervan niet ontgaan. Hij zal ook begrijpen, dat men op deze wijze in staat is, tegen iedere fatsoens regel in, onze bladen technisch te ver moorden. En dan gewagen de Heren van „strijd op een hoog plan!" Omvang onzer bladen Reeds geruime tijd bezitten wij het recht om onze bladen drie maal per week in een omvang van 4 pagina's te doen verschijnen in plaats van twee maal, zoals tot kortgeleden het geval was. Ons verzoek aan de drukkerij om dit recht tot uitvoering te brengen werd afgewezen. In verband met het weer verschijnen van de eigen bladen van het „Dagblad voor Noord-Holland" was hier voor geen technische capaciteit beschik baar. Een paar dagen later werd door de directie van de drukkerij wederom eigenmachtig in onze rechten ingegre pen. Ons werd bericht, dat wij voortaan slechts één maal per week een krant van 4 pagina's zouden mogen brengen. Van concurrentiestrijd op een „hoog plan" gesproken. Weer enige dagen later besloot de drukkerijdirectie tot een nieuw ingrij pen in onze zaken. Brachten wij tot op dat ogenblik twee kolommen plaatselijk nieuws op de voorpagina, dit zou in het vervolg maar één kolom mogen zijn; terwijl de wisseling op Zaterdag en Maandag geheel achterwege zou moeten blijven. Alweder vanwege het „hoge plan!" Wel ging men er intussen toe over het aantal kranten van het eigen concern met één te vermeerderen, (de „Schager Courant") en verscheen men op Zater dag 5 October zelf met een krant van 6 pagina's. De Heer Bijlsma als particulier censor Openbaarde zich in de door de druk kerij aan ons opgelegde omvangbeper- king van onze bladen, al een optreden, dat veel op censuur leek; de directeur van de N.V. „Dagblad voor Noord-Hol land" J. Bijlsma, zou bewijzen, dat hij bij ontstentenis van een grondwette lijke perscensuur op eigen gelegenheid deze taak uitstekend wist te verrichten. Enige malen trad hij als censor op van door den Hoofdredacteur naar de zetterij gestuurde kopij. Twee maal werd toen een in de perswereld ietwat ongebruikelijke weg bewandeld en werd kopij per deurwaarder aangeboden. Op toezegging, dat het artikel zou worden teruggenomen, werd na een lange con ferentie in tegenwoordigheid van een lid van de Perszaak tenslotte in het eer ste geval van den drukker (den Heer J. Bijlsma) de erkenning verkregen, dat hij onjuist had gehandeld en dat hij zich van verdere censuur zou onthouden. Prompt drie dagen later moesten wij wederom van den deurwaarder gebruik maken. Daar ook dit geen resultaat had, werd de zaak in handen gesteld van de Persraad. De betreffende artikelen waren inder daad voor de Heren van het „Dagblad voor Noord-Holland" niet bijzonder aan genaam. De inhoud was echter niet in strijd met de feiten. Aldus praat men over strijd op een „hoog plan" en fimgeert ondertussen in een land met grondwettelijk gewaar borgde persvrijheid op eigen houtje voor censor. Zou het Duitse bloed toch krui pen, waar het niet gaan mag? De mo derne erfelijkheidsleer weet duidelijk te vertellen, dat men het verleden niet zo gemakkelijk afschudt. Uit huis gezet De directie van het „Dagblad voor Noord-Holland" wist op het door haar begeerde „hoge plan" nog iets te beden ken om de door haar ongewenste „gas ten", die wij nu eenmaal zijn, opnieuw ernstig te treffen. Bij vordering van Militair Gezag wer den aan onze kranten drie ruimten toe gewezen in het aan het „Dagblad voor Noord-Holland" toebehorende pand Achterdam 20 te Alkmaar, voornamelijk ten behoeve van redactie en hoofdredac tie. Hoewel de Heren van de „oude" pers kunnen beschikken over belangrijke ruimten in het pand Voordam 9, waar van de „Drukkerij Hermanus Coster", nauw verbonden met het „Dagblad voor Noord-Holland" eigenares is, vorderden zij toch op korte termijn twee van onze drie lokalen op. Wij willen een zekere mate van formeel recht in deze zaak niet betwisten. Dat onze kranten hier willens en wetens in een nog moei lijker positie werden gebracht, schetst het morele besef, dat zich verschuilt achter het „hoge plan" van de directie van het „Dagblad voor Noord-Holland". De weggezuiverden werken verder Ondanks het feit, dat verschillende figuren van het „Dagblad voor Noord- Holland" door de zuiveringscommissie Vonkenberg voor korte- of lange tijd van activiteit ten behoeve van het dag bladbedrijf werden uitgesloten, kan men ze nog geregeld in en rond het bedrijf aantreffen. De volgende feiten zijn door ons met zekerheid vastgesteld. De Heer Butter (Hoorn) heeft op 23 September 1946 de „Nieuwe Hoornse Courant met zijn auto van de drukkerij te Alkmaar gehaald en naar Hoorn ver voerd. Hij heeft dit stellig niet gedaan als particulier vervoerder, maar omdat hij nog altijd in de krant is geïnteres seerd. De Heer Krak (Alkmaar), doet in'de drukkerij zetwerk, geeft aanwijzingen bij de rotatiepersen en is betrokken bij de expeditie van de kranten van het „Dagblad voor Noord-Holland". De Heren Bclterman en Zuidema (Beverwijk) houden zich bezig met het aanstellen van agenten en bezorgers. De Heer Zuidema geeft verder leiding bij het uitreiken aan de bezorgers van de kranten aan het station te Beverwijk. Wanneer wij deze en andere feiten moeten vaststellen, dan kunnen wij niet geheel aan de indruk ontkomen, dat de zuivering van het „Dagblad voor Noord- Holland" in feite maar een schijnverto ning is en de weggezuiverde Heren ach ter een front van stromannen hun werk ongestoord kunnen voortzetten. Asfaltjournalistielc De Heren van het „Dagblad voor Noord-Holland" hebben bij meer dan één gelegenheid te kennen gegeven, dat zij weinig waardering hebben voor de wijze, waarop wij hen in woord en ge schrift zijn tegemoet getreden. Zij spra ken van asfalt journalistiek, hetgeen in

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 5