krantenj argon geen bijster hoog waar deringsoordeel bevat. Overigens blijven wij onberoerd onder het oordeel der Heren. Wij hebben een ideologische strijd uit te vechten in een oeconomisch ongelijke positie. De Heren zijn er van overtuigd ons in drie maan den te kunnen vermoorden en verwach ten tegelijk van ons, dat wij de door hen vastgestelde fatsoensnormen in acht zul len nemen. Wij voelen niets voor dit door kapitalistische eigenbaat ingege ven fatsoen. Er is een fatsoen, dat in wezen slechts gecamoufleerde viezigheid is. Wanneer men de technische midde len in handen heeft om zijn tegenstan der te wurgen en daarvan alle fat soen ten spijt gebruik maakt, kan men beter nalaten met een bevallige vriendelijkheid keer op keer over fatsoen en strijd op een „hoog plan" te praten. Dan wordt dit geredeneer al te door zichtig. Buitendien zullen de Heren van het „Dagblad voor Noord-Holland" er goed aan doen zich zo nu en dan het verleden van hun bladen in herinnering te brengen. Misschien zullen zij dan een kostbaar voorbeeld van asfaltjournali- stiek vinden. Het verraad van vijf jaren wordt niet door wat vriendelijkheid en vormelijkheid uitgewist. Hiermede hebben wij met de Heren afgerekend. De strijd gaat verder Wij hebben hierboven het één en ander gezegd over de situatie, die is ontstaan door het herverschijnen van de kranten van het „Dagblad voor Noord- Holland". Wij achten het een ernstige zaak, dat bladen als deze formeel in staat zijn in Nederland opnieuw een rol te spélen. Wij zien er de aanwijzing in, dat de reactionnaire krachten in de naoorlogse maatschappij nog zeer sterk zijn en dat wij het sein: „weest op uw hoede!" moeten hijsen. In dienst van het nieuwe en vooruit strevende Nederland binden wij de strijd met deze reactie aan. Aan dit front vin den wij het „Dagblad voor Noord-Hol land" tegenover ons. Het spij t ons, daar bij ongewild ook tegenover den Heer Maurits Uyldert, Hoofdredacteur van de herrezen bladen, te staan, met wien wij ons in een geest van vrijzinnigheid in vele opzichten verbonden weten. Wij bei den hebben echter positie gekozen en zullen de consequenties daarvan hebben te dragen. Onverflauwd willen en zullen wij de strijd voortzetten. Zouden wij deze sta ken, dan zouden wij verraad plegen aan de taak, die wij ons zien gesteld. Wij weten, wat er op het spel staat, en heb ben de vaste wil de strijd te winnen. Aan de lezers en belangstellenden vragen wij begrip en sympathie en ook wat geduld. Wanneer de krant technisch minder goed is of té laat in uw bus verschijnt, dan kunt u ervan overtuigd zijn, dat dit voor ons nóg onaangenamer is, dan voor u. Ook déze narigheid echter zal spoedig tot het verleden behoren. Wij deden opening van zaken. Men weet waar het om gaat en bepale zijn keuze. De uitslag daarvan is voor ons niet twijfelachtig!

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 6