maarder Veroordeelden zullen hangen De Arbeiders klasse tot 1914 Sjahrir'wenst compromis Opstanö in Portugal Lid van de „Norger Bloedploegvijftien jaar geëist En nu wij De Gouden Slang'' Tijdens de nacht vorming van mist eü gesloten bewolking, die morgen overdag aanleiding geven tot somber, kil weer. Geen neerslag van betekenis. Zwakke of matige naar Noord of West teruglopende wind. VRIJDAG 11 OCTOBER 1946. Sa JAARGANG No. 251-411. Directeur: Th. W. Reflnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. dagblad voor alkmaar bh omgeving UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 LO. Redactie en Adm.: Achter dam 20, tel. 2274.Advertentle-*fd.: Langestraat IS. tel. SOTL Hedenmorgen hield veldmaarschalk Smuts een rede in de Staten-Gene- raal, waarin hfl pleitte voor de vor ming van regionale groeperingen ia Europa. Alle Gratie-verzoeken afgewezen DE verzoeken van Goering, Jodl en plaats van opgehangen zijn door de be tenbrunner, Von Schirach en Speer wa zocht. Het verzoek van Raeder om de door het tribunaal uitgesproken gevan straf niet kan worden veranderd. Het verzoek om clementie voor Bor zonder een precedent te scheppen voor 16 October De Sowjet-Russische afgevaardigde in de bestuursraad verklaarde het als zijn plicht te beschouwen om z n vol ledige instemming te betuigen met de mening van het Sowjet-Russische lid van het tribunaal, dat er genoeg bewij zen zijn om Schacht, von Papen en Fritsche ook te vonnissen, tegen Hess het doodvonnis uit te spreken en te erkennan, dat de regering van Hitier met zijn generale staf en militair op perbevel misdadige organisaties wa ren. De geallieerde bestuursraad bevestig de dat alle te Neurenberg ter dood ver oordeelden 16 Octobei; in het hUzfjn van een viermogendhedencommissie zullen worden opgehangen. Twee pers vertegenwoordigers elk der vier bezet tende mogendheden en een officiële fotograaf zullen de executie mogen bij wonen. Goering een gebroken man Een beambte van de Neurenberger gevangenis heeft meegedeeld, dat Göring een geslagen en gebroken man is. Hij is woedend omdat Schacht is vrijgesproken. De tpestand der veroordeelden is er overigens een van doffe berusting. Zij spreken niet over het vonnis en doen alsof zij het verwachtten. Sommigen tonen zich verrast of ontstemd over het vrij spreken Van Schacht en von Papen, doch koesteren niet dezelfde gevoe lens ten aanzien van Fritsche. Geen van de veroordeelden zegt' een goed woord van Göring. Sauckel, de slavendrijver der nazi's, gelooft datzijn doodvonnis een ver gissing is, ontstaan door een ver keerde interpretering van een zin in de bewijsvoering. Hij gaat voort brieven te schrijver over zijn von nis, die door de gevangenisautoritei ten alle aan het Internationale Mili taire Tribunaal worden geadresseerd. Keitel om te worden doodgeschoten in stuursraad verworpen. Alleen voor Kal- geen wijziging van het vonnis ver- dood door de kogel in plaats van het genisstraf werd afgewezen.omdat de mann werd als prematuur verworpen het geval hU gearresteerd zou worden. Volgens majoor Fred Teich, beambte van de gevangenis te Neurenberg, heb ben de Amerikaanse autoriteiten beslo ten, de hersenen van de ter dood ver oordeelden na de executie NIET voor pathologisch onderzoek naar Amerika te zenden. DE bijeenkomsten van de geallieerde bestuursraad, die gisteren en eergiste ren in het geheim werden gehouden, zijn bijgewoond door generaal Plerre Koenig, maarschalk Sholto Douglas. ge neraal Joseph Mcnarney en generaal Wa6sili Sokolofski. hoofden van resp. de Franse, Engelse, Amerikaanse en Sowjet-Russische bezettingstroepen in Duitsland. Luchtverbinding Amerika-Indonesië Een skymaster van de Pan-Ame rican Airways zal,-met een beman ning van 10 koppen en voorts amb tenaren van het Amerikaans depar tement van Buitenlandse Zaken, het Amerikaanse leger en de Ameri kaanse marine aan boord, omstreeks 10 November een verkenningsvlucht naar Indonesië maken Het doel van de vlucht is et be studeren van de mogelijkheid een luchtverbinding tussen Amerika en Indonesië te openen. Een aantal Amerikaanse corres pondenten zal vermoedelijk de tocht meemaken. Fraude in Parijs Inspecteurs van de economische re cherche hebben bij een groot waren huis te Parijs een fraude op grote schaal aan het licht gebracht. Men maakte gebruik van een gefingeerde boekhouding, waardoor tientallen mil- lioenan francs, alsmede bijna 9 millioen textielpunten konden worden verduis terd. Bij verschillende grote warenhui zen wordt thans een onderzoek ingesteld. £EN nieuwe poging om tot internatio nale organisatie van het wereld- proletariaat te geraken ging in 1888 uit van de Engelse Trade Unions. Grote moeilijkheden moesten nog worden over wonnen, diepe tegenstellingen over brugd eer in 1889 ten slotte de Tweede srbeidersinternationale tot stand kwam. Deze Ile Internationale was minder ne gatief en revolutionnair geaard, dan haar voorgangster en streefde een reeks hervormingen na, waaruit ten slotte de socialistische maatschappij zou moeten worden geboren. De 1ste Meidag werd tot internationale arbeidersfeestdag verklaard. Voortaan zouden van jaar tot jaar op de eerste Mei grote groepen arbeiders in de steden der aarde getut- gen van hun wil om een nieuwe maat schappelijke orde tot stand te brengen. J^EEDS spoedig ontstonden er in de Ile Internationale weer moeilijkhe den met de anarchisten Deze bleven afwijzend staan tégenover iedere poging om door wettelijke maatregelen de po sitie van de arbeiders te verbeteren. Het congres van 1891 te Brussel sloot de anarchisten buiten de Internationale. De innerlijke tegenstellingen echter ble ven het werk van de Ile Internationale belemmeren. Zodoende kon er minder kracht van deze internationale organi satie uitgaan, dan mogelijk en wenselijk was geweest Waarbij wij ook niet mo gen vergeten, dat de Ile Internationale maar een beperkt deel van het wereld- proletariaat omvatte. Belangrijke delen van de arbeidersklasse bleven afzijdig van deze organisatie of namen aan de sociale- en politieke strijd niet deel Te weinigen nog beseften hoe broodnodig de eigen doelbewuste organisatie dej1 arbeidersklasse was. jjE Internationale stond afwijzend tegenover de oorlog en het militai risme. In zijn werk „Het socialisme en de Vredesbeweging" zegt W H. Vliegen: ,Een partij, die optreedt als partij van de niet-bezittende klasse of klassen, In de tijd, die wij beleefden vanaf de oor logen van de zestiger jaren tot aan de tegenwoordige grote wereldoorlog, kon reeds om de oeconomische druk, die de bewapening van dat tijdperk legde op 'de bevolking, niet anders dan anti- militairlstisch zijn" Er moge sedert deze woorden werden neergeschreven veel zijn veranderd, de factoren, die tot de antl-militairis- tische houding van de Ile Internationale leidden, gelden thans naar onze mening Slechts in versterkte mate. Dat de zo zeer gespleten arbeidersklasse van onze dagen bereid is zij het zonder tnthouslasme in bepaalde gevallen oorlog en militairisme te aanvaarden, is een bedenkelijk, en tegelijk beangsti gend verschijnsel. gELANGRIJK was in de Ile Interna tionale de discussie over de houding van den proletariër ten opzichte van het vaderland. Tegenover de door Hervé verdedigde oude theorie van het .Com munistisch Manifest" dat de arbeider geen vaderland heeft, beweerde o.a Jaurès: „Hervé wil het vaderland ver nielen, maar wij willen het ten nutte van het proletariaat socialiseren door de omwenteling te bewerkstelligen van het kapitalisme naar het socialisme. Want de natie Is de schatkamer van het menselijk genie en van de vooruitgang en het zou het proletariaat slecht beko men, wanneer dit kostbare vat van men selijke beschaving werd vernietigd". In 1910 was het pleit beslecht en er kende de Ile Internationale het zelf beschikkingsrecht der volkeren en het recht dat deze hadden om zich te ver dedigen tegen militaire aanvallen en jnderdrukking. Toen echter hing de dreiging van de eerste wereldoorlog reeds zwaar over de volkeren De Ile Internationale was van jaar tot jgar verzwakt Niet in de laatste plaats, omdat men de strijd voor het kleine voordeel teveel verkoos boven die voor een structurele verandering van de maatschappij, niet minder echter omdat in de partijen der verschillende landen het nationale zwaarder bleek te wegen dan het internationale. Opnieuw had de proletarisch* klasse een kans voorbij laten gaan om de komst van de socialis tische maatschappij te versnellen. HET was een grote teleurstelling. dat op de dag dat haar kracht meer dan ooit had moeten blijken, de Ile Interna tionale als een zeepbel uit elkaar spatte Door massale dienstweigering hadden de arbeiders van Europa, van de wereld op 31 Juli 1914 de dreigende ramp kun nen voorkomen. Hun socialistisch, en antl-militairistisch idealisme bleek ech ter geringer dan hun patriotisme Zij namen plaats in de nationale legers en trokken naar de slachtvelden om elkan der het leven te benemen. In deze sfeer moest de Ile Internatio nale wel sterven. Neen! Toch niet ge heel. Formeel was de organisatie dood: kleine groepen bleven echter het ideaal van de Internationale levend houden Een geheim congres in 1915 te Zimmer- wald gehouden, gaf een manifest uit, waarin in heftige termen de oorlog werd veroordeeld Het wereldproletariaat moest alles doen om deze broederstrijd zo snel mogelijk te beëindigen. Zo bleef het internationalisme zij. het flauw in de arbeidersklasse leven. Tot het na 1918 opnieuw een kans kreeg. DEWL Vliegen boven de Balkan De Pan American Airways delen mede, dat één ha-er vliegtuigen, dat van 'Praag onderweg was naar Wee- nen, van de Amerikaanse autoritei ten opdracht heeft gekregen terug te keren, daar het van 9 tot 14 Octo ber niet is toegestaan met civiele of militaire vliegtuigen boven Tsjecho- Slowakije, Hongarije of Roe: lenië te vliegen. Boven Duitsland en Oostenrijk mag eveneens tot nader order niet worden gevlogen. Zolang geen opheldering is ver kregen, zullen alle diensten van de Pan American Airways op Midden- Europa Brussel als eindpunt aan houden. ZWEEDSE REGERING DEMISSIONAIR. De Zweedse eerste minister ad in terim, Unden, heeft den koning het ontslag der regering aangeboden De voorzitter der sociaal-democratische partij, Erlander, is bij den koning ontboden. Hij zal worden belast met het vormen van een nieuw ministe rie. Von Papen vrij De hoofdcommissaris van politie te Neurenberg heeft instructie ge kregen van den Beiersen minister president, dr Wilhelm Hoegner, dat Von Papen Neurenberg niet moet verlaten of anders onmiddellijk moet worden gearresteerd. Militairen mogen „De Waarheid" niet kennen De Minister van Oorlog heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat o.a. het communistisch dagblad „De Waarheid" voortaan voor militairen verboden zal zijn. Het zal uit de ka zernes worden geweerd. Wij achten deze ministeriële maat regel onjuist. Het is niet aanvaard baar dat er twee soorten burgers worden onderscheiden. Wat den ge wonen burger toegestaan is, mag den militair in deze niet verboden wor den. Men weert de communisten toch ook niet uit het leger? De Minister heeft geen goede beurt gemaakt Dat hij zich spoedig betere! DONKERE SIGARETTEN. Enige weken geleden is medegedeeld, dat teneinde de mogelijkheid te ver groten tabaksbonnen in sigaretten te doen honoreren 'n nieuw soort siga retten vervaardigd uit Zuid-Am.kaanse tabakken, op de markt gebracht zou worden. Naar wij vernemen zijn enige fabrie ken reeds met de aflevering begonnen. De nieuwe sigaret zal niet overal te gelijk aangevoerd kunnen zijn. doch verwacht wordt, dat tussen 15 en 20 October alle winkeliers bevoorraad kunnen zijn. Ontploffing in Amsterdam Gistermorgen is in de fabriek van de firma Stork te Amsterdam een zuur- stofcylinder ontploft. Een enorme rava ge werd aangericht. Het ongeluk kost te aan twee mensen het leven. Enke le andere arbeiders werden zwaar ge wond. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Republiek moei erkend worden Sjahrir beeft, tijdens een interview met den correspondent van de New- Tork Times te Batavia, verklaard, dat de Indonesiërs bereid zijn de aanwezig heid van Nederlandse troepen te aanvaarden, nadat de republiek is erkend, mits voordien een overeenkomst is tot stand gekomen, volgens welke dergelijke troepen nooit in strijd met de belangen van de Indonesische regering zullen worden gebruikt. Java en Sumatra SJAHRIR verklaarde verder, dat de Indonesiërs nooit zullen toestemmen In e*n verdeling van de souvereiniteit over Java tussen hen en de Nederlanders, terwijl hij hoopte, dat te zijner tijd alle Indonesische eilanden onder repu-4 blikeinse vlag zullen worden gebracht! Voorlopig zal de republiek zich tav haar eisen beperken tot Java en Su matra, terwijl de bevolking van de an dere eilanden van haar aanhankelijk heid bij plebisciet zal kunnen getuigen. Sjahrir gaf uitdrukking aan z n be reidheid om met ae Nederlanders tot een compromis te komen, ofschoon hij onvermurwbaar was op het punt van republikeinse souvereiniteit over ge heel Java. Volgens den correspondent wenste Sjahrir niet nader in te gaan op de kwestie Sumatra, Vooroorlogse bezittingen SJAHRIR garandeerde de Nederlan ders hun vooroorlogse bezittingen en sprak de hoop uit, dat onder de belofte van de Indonesische regering, dat de Nederlandse ondernemingen een prach- Reactionaire partij in Berlijn? Volgens de „Berliner Zeitung", het in de Sowjetrussische zone van Berlijn verschijnende blad van het burgerlijk bestuur van Berlijn, houdt een geheime reactionnaire partij regelmatig bijeen komsten en werft ex-leden van de „Hitlerjugend" voor haar jeugdvereni ging. De partij noemt zich „Vrije con servatieve Democratische Rijkspartij", waarschijnlijk om haar ware doelstel lingen te verhullen", aldus het blad. Naar verluidt houdt deze partij zich ,,een zo spoedig mogelijke terugkeer van de monarchie" als doel voor ogen. tige toekomst tegemoet zouden gaan, ook de toekomst van de Nederlandse technici en geleerden zou worden be grepen, het enige voorbehoud bij die belofte is, dat de eilanden een groter aandeel in de winst zouden moeten hebben dan voor de oorlog. Op de vraag, of de republiek gebruik zou willen maken van Nederlandse troepen tegen ongewenste elementsn, Entwoo&Qe Sjahrir „Ik hoop van niet. Het denkbeeld, dat wij buitenlandse troepen nodig hebben voor onze interne aangelegenheden, is smadelijk". Wel gaf hij toe, dat bandieten hun practij- ken uitoefenen onder het mom van na tionalisme, doch hij achtti. hun aantal zeer gering. Hij was er volkomen van overtuigd, dat de republiek In staat zou zijn de orde te herstellen, ..zodra aan de binnenlandse aangelegenheden vol doende aandacht zou kunnen worden besteed". VERLICHTING MILITAIRE VERVOER MIDDELEN. In het belang van de algemene verkeersveiligheid heeft de KNAC zich tot de bevoegde militaire auto riteiten gewend met een verzoek te bevorderen dat alle tot het ministe rie van Oorlog en Marine behorende motorrijtuigen worden voorzien van d.e wettelijk voorgeschreven ver lichting. f'iuwe Schager in 't ongelijk De president van de Alkniaarse Arron dissementsrechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van het Dagblad voor Noord-Holland contra Nieuwe Schager Courant. De laatste werd ln het ongelijk gesteld: haar werd ver boden de naam Schager Courant te voe ren, totdat onherroepelijk Is beslist wie recht op de naam heeft voorts werd de Nieuwe Schager veroordeeld tot het De- talen van f 100 voor iedere dag dat zij de naam Schager Courar^ gebruikt. De „Nieuwe Schager" kwam reeds he den weer onder haar oude naam uit. Troepen worden ppgeroepen I71t Badabz wordt gemeld, dat aldaar bericht is ontvangen uit de Portugese stad Elvas, volgens hetwelk de Portu gese regering officieel bekend gemaakt heeft dat een opstand van 70 gepension- neerde officieren te Coimb£ onder ra drukt is. Volgens het bericht heerst er nu rust in geheel Portugal. Uit Lissabon wordt bericht, dat mili taire voorzorgsmaatregelen aldaar wor den getroffen. Reserve-officieren en militietroepen worden met spoed op geroepen. Gewapende wachten zijn bin nen en buiten het gebouw van de Anglo-Portugueze Telephone Compagny opgesteld. Er zijn momenteel geen be trouwbare berichten uit andere 'delen van het land, waar de verbindingen on derbroken blijven. Men vermoedt ech ter, oat waarschijnlijk in de buurt van Oporto militairen in opstand zijn ge-^ komen. Volgens een bericht, dat van officiële kringen afkomstig zou zijn, is een ge motoriseerd cavalerie-regiment in Opor to in opstand gekomen en gisteren naar Aveiro opgerukt. Regeringstroepen te Coirobra gingen de opstandelingen tegemoet. De rebellen zouden enige kilometers buiten Coimbra overmeesterd zijn. Waarnemers houden rekening met de mogelijkheid van een opstandge be weging in Lissabon. De Roos was verbitterd Te Assqn stondDonderdag voor de Drentse kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden de 51- jarige Alkmaarse grossier in porce. lein en aardewefkJ. J. R°os te recht, die destijds tot de beruchte Iandwachtersgroep „de Norger- bloedploeg" behoorde. De meeste leden dezer groep wer den door het hof te Assen reeds tot de doodstraf veroordeeld Verbitterd en uit het lood ge slagen omdat „terroristen" zijn zoon_ hadden doodgeschoten, naar~men hem had verteld, en ook omdat hij geen werk kon vinden, heeft De Roos, toen hij met een groep NSB-vrouwen en kinderen op Dolle Dinsdag naar Drenthe kwam, zich gemeld voor dienstneming bij de be roepslandwacht aldaar. Eerst als kok en later als commandant heeft hij in Diever en Norg ge wérkt. „Fre<Jerik Fluweel". Zijn „kameraden" bij de land wacht noemden hem „Frederik Flul weel" of „Adamson" omdat hij een afkeer van mishandeling zou heb ben. Naar uit verklaringen en stukken bleek, moet De Roos des- HEROPENDE JUWELIERSZAAK. Het winkel- en etalageinterieur van de onlangs heropende juwelierszaak der firma Herm. Plas in het Payglop, werd aangenomen door de firma S. Vaartjes_ te Amsterdam en uitgevoerd in samenwerking met de firma van Gijsen en Schouten, eveneens 'üt Am sterdam. DIEREyBESCHERMING. Zwenend aangetroffen drie poes jes, t.w. een zwart, een donker cy pers en een licht cypers poesje. Ontvangen voor hot te stichten dierenasyl onder motto „i October Dierendag" van den heer P. ƒ1. mevr. R. ƒ2.50; dames R ƒ1.50. Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. HENRI5TTE DAVIDS IN ALKMAAR Acht maanden achtereen, wil zeggen 240 voorstellingen met een totaal aantal toezoe kers van 290.000, hebben Henriëtte Davids bewonderd in de grote succes revue „Loop aar den Duivel". Heel Nederland wil en moet haar zien, want 5 jaar bezetting hebben ons gedwon gen haar naam te verzwijgen. Thans is de gelegenheid daar, want momenteel maakt een korte tournée door ons land en zal het publiek laten brullen ln een daverende varieté-revue, die voor Alkmaar is vast gesteld op Zondag 13 October in „Het Gul den Vlies". LIJST TER INZAGE. In onze winkel ligt ter inzage de lijst G 12, waarop nonen voorkomen van geïnterneerden op Java, die naar geal lieerd gebied geëvacueerd zijn. ondanks er toch toe hebben meege werkt, dat dertien arrestanten van de „bloedploeg" ter dood werden ge bracht. De advocaat-fiscaal mr. Lover Feisser eiste een gevangenisstraf van vijftien jaar, waarvan de laat ste tien jaar door te brengen in een rijksinwerkinrichting. Mr. Dr. C. Berkhouwer pleitte een mildere straf.*" Uitspraak op 24 October ba. „De heeft 10.200 betalende abonné's. Gisteren kwa men er nog twintig bij Vrije Alkmaarder" FEUILLETON Apotheek Gaston Het zijn hand strelend langs de hare gaan. „Mama. mama. wat maakt u zich toch een nodeloze zorgen! U hecht veel te veel betekenis aan deze geschiedenis. Natuurlijk zijn de zelfmoord van Marcel en de advertentie va die jufrouw on aangenaam voor ons. Maar de boze ton gen zullen zich er niet al te lang mee bezig houden; zulke dingen zijn altijd weer in korte tijd vergeten. En wat uw lievelnigswens betreftt.. ik ge loof dat ik mag hopen dat ik die voor u vervullen kan.. Madeline Moreux.. als ik me niet c.1 te zeer vergis., schijnt ze mijn toenaderingspogingen niet af te wijzen. Maar het ligt niet in mijn aard te overijlen, om me als een stormachtige minnaar te gedragen. En dan nog iets. mama. Ik moet u een bekentenis toen.. iets dat me allang drukt.dat me meer verontrust dan ik zeggen kan. Ik heb namelijk gemerkt dat Yvet'e.. wel, hoe zal ik het zeggen., een meer dan ge wone genegenheid voor mij heeft. Het arm kind schijnt de hoop te koesteren dat.." zijn stem stokte en en hij scheen naar de juiste woorden te zoeken.het is werkelijk mijn schuld niet, moeder., ik heb misschien uit medelijden.ik heb haar misschien meer warmte, meer te- gem.^tkoming betoond, dan ik had moeten doen. Maar haar nerveuze per soonlijkheid. haar overgevoelige aar., ik heb daar niet voldoende bij stilge staan.. ik geef toe, het was onvoorzich tig. Maar nu kan ik het niet over mijn hart verkrijgen, haar illusies zo wreed en plotseling te verstoren.." Madame Brunot richtte zich hoog en streng in haar stoel op. „Illusies? Hoe kan het mogelijk zijn. dat Yvette zich -illusies maakt met be trekking tot jou? Daar moet je je in vergissen. Je fijngevoelighgld is over dreven. Yvette zal niet zo dwaas zijn de plaats te vergeten, die het leven hgar gegeven heeft. Intussen, als het werkelijk zo is zoals jij zegt. dan. jon genlief, zali k zorgen, dat ze die plaats begrijpt! Ik zal in haar geheugen terug- roepan, dat haar moeder schande over de famil e heeft gebracht. Ja zeker schande! Want het is en blijft een schande, dat ze tegen de wil van haar ouders aan het toneel is gegaan; een overspannen jong ding. dat haar hang naar een avontuurlijk leven niet kon bedwingen. Wat is er van haar gewor den? Niet veel meer dan een koriste! De enige zuster van vader., een Bru not. En dat ze op de koop toe nog met dien verlopen acteur trouwde, dat maakte de maat vol; je weet net zo goed als ik dat je vader het verdriet daarover nooit te boven is gekomen, dat hij er eenvoudig met zijn begrip niet bij kon, dat een van zijn naaste familie leden zo volkomen ontaard was. Het is tenminste nog ^en geluk dat de man spoedig sttierf. Yvette rftag de hemel op haar blote knieën danken, dat wij haar onder onze hoede genomen hebben. (Wordt vervolgd R0CHDALESCH00L BESTAAT 20 JAAR ..uandaj? 7 October herdacht de Rochdaleschool het feit, dat zij 20 jaar geleden opgericht werd. Des middags vierden de leerlingen der, school deze dag op feestelijke wij ze, De 5e en 6e klas voerden geza menlijk enige stukjes op voor hun medeleerlingen en allen werden op heerlijkheden getracteerd. Een meer officieel karakter droeg de ouderavond op Woensdag 9 Oc tober. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. den heer Coerts, wethouder, op, die het college van B. en W. vertegenwoordigde; ver der den heer Dun. inspecteur van het Lager Onderwijs. Namens do pl.ni. 200 ouders, die aanwezig wa ren, opende de heer).Coster3 do avond. De hoofdonderwijzer, de heer Slabbekoorn, wekte vervolgens in een kort" woord de aanwezigen op om een minder slappe houding tegenover het openbaar onderwijs aan te nemen en noemde enige fei ten en cijfers over de stand van het onderwijs. De heer Nieuwboer. als het oudste vertegenwoordigend lid der leerkrachten, gaf een overzicht va al wat in deze afgelopen 20 jaar voorgevallen is. Vervolgens werden de leerlingen weer enige stukjes op voor ouders en genodigden, waarna een' film van het moderne onderwijs ge draaid werd. Tiidens de pauze werd thee en koek gepresenteerd. Nadat wethouder Coerts den heer Slabbekoorn de voTledige verdere steurt"van het college van B. en W. bij het onderwijs had toegezegd, sloot de heer Slabbekoorn deze ge slaagde avond. CONSUMENTENCREDTET. Voor het invullsn van formulieren voor een consumentencrediet kan men zich van des avonds 8 tot 10 uur en de gehele Zaterdagmiddag in onze winkel in de Langestraat vervoegen, waar des kundige hulp aanwezig ia Men go- lieve zijn stamkaart mee te nemen. Grepen alt het Radioprogramma ZATERDAG 12 OCTOBER. HILVERSUM I. 7en 9Nieuws. 8,15 Werken van Bach. 10— Morgenwijding. 10.30 Gev. programma. 13— voor de Nederl. strijdkrachten. 13,30 Melodie en sfeer. 14.30 Sportpraatje. 15.40 Lohengrin. 16,» Boyd Bachman en zijn orkest. 17,30 Film land. 18— Nieuws. 18.15 Jan Corduwener. 18,30 Voor de Ned. strijdkrachten. 20.20 En nu, Oké. 21,50 The Ramblers. 22,15 Jane Eyre (hoorspel). 23— Nieuws. HILVERSUM EL 7en 8— Nieuws. 8,18 Pluk de dag. 10.20 Trio van Betehoven. 11— De Zonnebloem. 12,30 Klaas v Beeck en zijn orkest 13— Nieuws. 13.15 Neder lands Kamerkoor. 14— Jack Hylton *a zijn orkest. 14.15 Engelse les. 16— Choplna pianowerken. 19— Nieuws. 20,40 De avon turen van Pa Pinkelman. 21— En morgen la het Zondag. 23— Nieuws. 22,20 Opvoed kundige problemen.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1