kmaardet Göring dorst het niet aan De laatste „partijdag" Executies duurden zeven kwartier Neurenberg Streicher was hardnekkig de Het schaaktournooi te Praag „Een stap op weg naar overeenstemming" Ook zij waren slechts mensen WEINIG VERANDERING Hier en daar brekende bewolking, overigens weinig veranderfng. WOENSDAG 16 OCTOBER 1946, Se JAARGANG No. 255-485, Directeur: Th. W. Reenden Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAOBIAD TOO* AiMÉAAR IK OMQ8YW8 UITGAVE: N.V. NOOROHOLLANDSE PERS 1945 I.O. i&ctte en Adm.: Achtera am 30, tel. 2Z74.Adveetentie-a*d.t Langesbraat 15, tol. LI SAK'8 VERZOEK OM GRATIE VERWORPEN. Volgens radio Belgrado heeft de president van het Joegoslavisch par lement het gratieverzoek van Lisak (voormalig secretaris van den tot 16 jaar gevangenisstraf veroordeelden aartsbisschop tepinatz) die bij het pro ces te Zagreb ter dood veroordeeld werd, verworpen. De Amerikaanse Nieuwsdienst in Duitsland meldt, dat Göring volgens een verklaring van kolonel Burton C. Andrus, den commandant van de gevange nis, door het innemen van oyaankaliura zelfmoord heeft gepleegd. Dit geschied de gisteravond om 10,45 uur in zijn cel.Kolonel Andrus zeide verder, dat hij niet kon verklaren, hoe Göring in het bezit van dit vergif was gekomen. Tengevolge van de zelfmoord van Göring werden de overige gevangenen in handboeien naar' le galg geleid, aldus een Amerikaanse correspondent via Radio Frankfort. hij: „De bolsjewieken zullen jullie allemaal als eerstvolgende ophangen." Een moment vóór dat hij viel riep hij met omfloerste stem onder de zwar te doek, waarmede zijn hoofd was bedekt: „Adèle, mi"" - lieve vrouw." De terechtstelling Tiej der elf ter dood veroordeelde oorlogsmisdadigers zijn hedennacht tus sen 1.11 en 2,45 geëxecuteerd, In de loop van de avond hadden cor respondenten een blik kunnen slaan in de cellen der ter dood veroordeelden: Göring las een boek, Ribbentrop lag op bed, Keitel liep in zijn cel heen en weer en de overige geva: tenen waren wat opgewonden. Niets wees er op, dat enige ogenblikken later Göring door het innemen van cyaankali ëen eind aan zijn leven zou maken: om kwart vóór elf nam hij een ampul met. dit gif in, dat hij, volgens een bericht van AFP in een blik koffie verborgen zou hebben gehouden. Alle gevangênen had den een dergelijk buisje vóór hun ar restatie in hun b^zit gehad en ook bij Göring had men het gevonden ten tijde van zijn gevangenschap in Mondorf bij Luxemburg. Hoe Göring echter kans heeft gezien het buisje verborgen te houden en te gebruiken is echter, vol gens den comman '■•nt der gevangenis te Neurenberg, kolonel Andrus, een raadsel. Tegen één uur werden de tien overige veroordeelden tussen Amerikaanse sol daten in naar het schavot gebracht, dat opgesteld was in de gymnastiekzaal van de gevangenis. Wegens de zelfmoord van Göring waren zij geboeid; geestelij ken en doktoren waren aanwezig. Ach tereenvolgens beklommen Ribbentrop, Keitel, Rosenberg, Kaltenbrunner, Frank. Frick, Streicher Sauèkel Jodl en Seyss-Inquart het schavot. Tegen drie uur was het laatste doodvonnis voltrok ken. Onbevestigde berichten melden, dat de lijken der geëxecuteerden naar een Duitse havenplaats vervoerd zullen worden, om vervolgens op een gehei me plaats in zee begraven te worden. Een ooggetuige verslag der terechtstelling De tien mannen, die Göring in de dood volgden, stierven dapper, doch niet als martelaren. Niet één van hen ver loor zijn houding, niet één van hen la menteerde. Ieder kreeg de kans om een laatste woord te zeggen. Slechts Alfred Rosenberg, de wijsgeer van de nazipar tij en de vruchtbaarste schrijver van allen, kon geen woorden vinden dan al leen een gefluisterd „nein" om aan de geschiedenis na te laten. Von Ribbentrop zeide flink: „God behoede Duitsland", en daarna voegde hij. die tijdens het proces gepoogd had onenigheid te zaaien tussen het Oosten en het VRssten, er aan toe: „Mijn laat ste wens is. dat de Duitse eenheid blijft bestaan en dat er begrip tot stand komt tussen het Oosen en het Westen en vre de voor de wereld." De Jodenvervolger Julius Streicher. zonder berouw tot het einde, riep: „Heil Hitier", toen hij het schavot werd opgeleid. Van t schavot af riep De soldaten Keitel en Jodl in hun groene uniformen met de roodgebiesde pantalons, stierven als Pruissische offi cieren met stijf gesloten mond, de kin omhoog en arrogant. Na God gesmeekt te hebben om Duitsland genadig te zijn riep Keitel: „Ik volg ir.Vn zonen. Alles voor Duitsland." Jodl richtte zich op en riep: „Ik groet u mijn Duitsland." Zijn terechtstelling duurde het langst^ van allemaal, hij vertoefde gedurende" 16 minuten in de door een zwart gor dijn afgesloten ruimte onder de galg, voordat het gordijn werd teruggescho ven en de Amerikaanse en Russische dokters mededeelden, dat hy geen en kel teken van leven meer gaf. De terechtstelling van Von Ribben trop duurde 14 minuten en 45 seconden. Het snelst in zijn werk ging de terecht stelling van Frank, den „beul van Po len", die de ,zaal van terechtstelling was binnengekomen met een glimlach op zijn gelaat en die gelukkig scheen, te mogen sterven als Rooms-Katholiek. Hij werd na 11 minuten dood verklaard. De terechtstellingen maakten niet de indruk, die ervan verwacht werden. Dit was ongetwijfeld het gevolg van de snelheid en de doeltreffendheid, waar mede men te werk ging, en de onper- De laatste uren Frank zeide gisteren: „Vandaag wil ik aan mooie dingen denken. Ik herinner mij het bezoek fan Rome met Hitier en Hess. Toen wij daar waren nodigde ik hen uit, mee te gaan naar de Sint Pieter, doch zij weigerden. Zij hebben iets prachtigs gemist. De Sint Pieter is een van de mooiste dingen, die ik gezien heb". Kaltenbrunner, evenals Frank. Strei cher, Jodl en Seyss-Inguart Rooms-Ka tholiek, heeft hedenmorgen de heilige com. munie ontvangen. Frank I3? de bijbel en het gedicht „hei lige nacht" van Ludwjg Thalmann. Sau- ckel hield zich onledig met het lezen van sprookjes. Von Ribbentrop bleef zich ver diepen in een historische roman „voor vaderen" en Seyss .Inquart las werk van Goethe. soonlijke en humane manier, waarop de veroordeelden ter dood gebracht wer den. Zij bleven voortdurend onder toe zicht van twee cipiers, terwijl hun han den met veters hter hun rug waren vastgebonden en hun voeten bijeen wer den gehouden door een rierrk Het akeligst van alles was het geluid van het touw. wanneer dit om de nek werd gedaan, nadat het gezicht dcor een zwarte doek was bedekt. Enkele seconden daarna kwam dan het geluid van het valluik, dat werd losgelaten. Dan was er alleen nog het kraakgeluid van het touw, waaraan het lichaam hing. De soldaten en beulen gingen dan voorbereidingen maken voor de volgen de terechtstelling. Sommigen van de. toe schouwers spraken op zachte toon. An deren staken een sigaret op, doch doof den deze haastig, wanneer de aankomst van de volgende veroordeelden werd aangekondigd door twee kloppen op de deur van de zaal. Toen de laatste veroordeelde, Seyss Inquart, was gestorven, zeide kolonel Andrus te drie uur plaatselijk* tijd tot de acht journalisten: O. K. yon can go back now". f Dr. Van Moofc over de wapenstilstand: Voetje voor voetje Deze wapenstilstand betekent een grote stap, misschien de grootste stap op de weg naar overeenstemming en be vrediging waarlangs wij nu een jaar lang voetje voor voetje en met veel on zekerheid en tegenslag zijn voortge schreden. Tot voor betrekkelijk korte tijd stonden de besprekingen tussen de beide partijen voortdurend onder be dreiging. dat het oveleg welhaast on- m. elijk 20U worden. Wij hebben voort durend getracht de brand in het schip in bedwang te houden en zijn uitbrei ding naar vitale delen te verhinderen. Onze strijdkrachten hebben daarbij soms Gligoric, de Serviër leidt 9 Na de ochtendzitting van eergiste ren werd voor het eerst een zuivere stand bereikt, Toen waren nl. alle af gebroken partijen uitgespeeld en de achterstand bedroeg slechts een uitge stelde partij (OpocenskyKottnauer uit de eerste ronde). Voor het begin van de 6e ronde was de siuatie deze: Foltys, Gligoric ieder 4 «4; Najdorf 4, Golombek 3%, dr. Katetov, Sajtar ieder 3, Pachman, Stoltz dr. Trifuno- vic ieder iy„, Kottnauer 2 p]us 1, Ro- haced IV», Opocensky y plus 1, Gui- mard, Zita ieder 0. De 6e ronde heeft echter de stand weer vertroebeld door dat in twee zittingen slechts drie par tijen werden beëindigd. Echter zullen Gligoric en Najdorf vermoedelijk win nen, terwijl Foltys remise heeft ge maakt. Men kan dus aannemen, dat Gligoric met 5y punt de leiding heeft, gevolgd door Foltys en Najdorf met leder 5 punten. De jonge Joegoslaaf trekt steeds meer*de aandacht. Hij speelt voortref felijk en zeer vlug. Voor de eerste veertig zetten heeft hij in de regel nog geen anderhalf uur bedenktijd nodig, inplaats van twee uur en dertig minu- Wantrouwen kan worden opzij gezet Gistermiddag om kwart over één Nederlandse tijd, heeft dr. van Moofe een radiorede gehouden, waarin hij o.m. zeHe: „Gisteravond is in beginsel over eengekomen tussen de commissle-generaal en de delegatie van de Indonesische republiek, dat de vijandelijkheden zullen worden gestaakt. Derhalve zal enige tijd nodig zijn om op iedere plaats tot een regeling te geraken, wanneer deze afspraak volledige toepassing zal kunnen vintten. Doch het feit is daar, dat beide partijen hun haadtekening onder het document he Len gezet, dat een ein de moet maken aan de voortdurende telkens weer oplaaiende strijd aan de gren zen van de door onze gealliëerden en door ons bezette gebieden. uiterst provecerende omstandigheden in aanmerking genomen, een zelfbeheer sing en een menselijkheid aan de dag gelegd, die alle lof verdient. Zij hebben er to- bijgedragen, niet alleen een onge wenste uitbreiding intensivering van het conflict te voorkomen, terwijl zij tegelijl. tijd bescherming aan de hen toevertrouwde mensen en belangen ver leenden. Maar zij hebben ook krachtig er toe bijgedragen, het vertrouwen in onze bedoelingen te versterken. De heer Sjahrir en de zijnen heb ben begrepen, "dat het leger niet ge reed staat om de jonge republiek te bespringen en weg te vagen van de wereld, doch om ezamen met haar direct te strijden voor een wereld, waarin vrijheid en zelfstandigheid haar duurzame waarborg zullen vin den. Onder deze omstandigheden heb ben zij de moed en de overtuiging ge had om tegen wantrouwen, misver standen, en misschien kwade wil in, het besluit mede te ondertekenen, op te houden met vuren. Dit kan alleen et.. teleurstelling zijn voor hen, die van mening zijn, dat een weermacht een middel is tot rechtshandhaving en rechtsherstel in handen van de overheid, voor hen, die zouden willen vechten ïwille van de strijd. Ik reken erop, dat een ieder op een ruime edelmoedige en standvastige wij ze het zijne zal bijdragen tot de verwe zenlijking e-i de handhaving van het besluit. Ik meen, dat wij dit ook mogen verwachten van Indonesische zijde, waar dit besluit evenzeer als een stap in de goede richting zou worden erkend. De staking van de vijandelijkheden: is slechts een begin. Nog liggen vele moei lijkheden op onze wg en het is niet ze ker, of wij die moeilijkheden zullen op lossen. maar in ieder 'geval kan van dit ogenblik af, aan een oplossing worden gewerkt, zonder voortdurende kans op uitbarsting van vijandschap en haat die het onmogelijk zouden kunnen maken De betekennis van het getroffen be stand Jigt echter slechts ten déle in het ophouden van schermutselingen en strijd, hoe belangrijk dit ook op zich zelf zal mogen zijn. Het ligt vooral ook in het scheppen van een atmosfeer, waarin het wantrouwen kan worden opr ten. Een sympathieke kerel, groot, bruin, met een zwart snorretje, en een euwige glimlach om zijn mond. De drie jaar, die hij als partisaan in de bergen van Servië heeft doorgebracht hebben duidelijke sporen achtergelaten in zijn uiterlijk en gedrag. Hij loopt altijd met een open boord. Op zijn neus zitten twee pleisters, want hij heeft pas een neusoperatie „achter de rug". Men zou denken dat Gligoric beter met een sten-gun zou weten om te gaan dan met schrijfgerei, maar hij schrijft als gedrukt. Zijn notatiebiljet ten zijn qua leesbaarheid slechts te vergelijken met die van Euwe, Botwin- nik en Kotof. De successen van Glo rie maken Najdorf zenuwachtig, hij maakt zich steeds meer druk over „de kleine" die de eersten prijs gaat win nen. „In de 5e ronde hebben zowel Gigloric als Najdorf gewonnen, laatstgenoem de van Kottnauer, aldus revanche ne mend voor zijn in Groningen geleden nederlaag. Het was echter geen be paald mooie revanche. De beslissing viel doordat Kottnauer in tijdnood en kele zwakke zetten heeft gedaan. Slotzitting Vredesconferentie Joego-Slavië ontevreden Om 15,15 uur (Franse tijd) is gisteren de eindzitting van de Parijse vredescon ferentie geopend. De vier „Grote" mi nisters van Buitenlandse Zaken (Bevin. Bidault, Byrnes en Molotof) waren aan wezig en de belangselling was in elk opzicht bijzonder groot. Kwo Tai Tsjai (China) presideerde. Hij las allereerst een brief van de Joe goslavische delegatie voor, waarin deze verklaarde, dat zij aan de slotzitting der conferentie niet kon deelnemen noch aan het doen der aanbevelingen voor de Grote Vier, aangezien het de Joego slavische regering onmogelijk zou zijn een verdrag (het vredesverdrag met Italië) te tekenen, dat een reeks beslis singen bevat als die, welke thans daar in zijn neergelegd met betrèkking tot kwesties, die voor het Joegoslavische volk van het hoogste belang zijn. De Joegoslavische delegatie meent, dat de conferentie .„zowel formeel onjuist als wezenlijk onrechtvaardig" heeft gehan deld. Op genadeloze wijze, zegt de brief, is misbruik ge.-aakt van de methode der overstemming. „Deze methode is essentiëel fout, omdat ze in staat stelt tot het oplossen van kwesties, niet ob jectief te noemen maatstaven, maar overeenkomstig de bijzondere belangen van de statengroepen, die op deze con ferentie de meerderheid vormen." Sociaal-democraten winnen in Britse zóne De verkiezingsresultaten voor Hanover, Brunswijk en Oldenburg zijn volgens de Britse nieuwsdienst in Duitsland als volgt: Sociaal-Democratische partij 1.354 zetels; Nedersaksische Plattelandspartij 636 zetels; Christelijk-Democratische Unie 606 zetels; Democratische partij 228 zetels. Centrum-partij 79 zetels; Communstische partij 38 zetels. Reizen naar het buitenland Het Centraal Distributiekantoor vestigt er, in verband met de vele overtredingen, met nadruk de aan dacht op, dat diegenen, die zich voor een verblijf van meer dan 14 dagen naar het buitenland begeven, verplicht zijn bij de distributie- dienst hunner gemeente van inwo ning in te leveren: 1. de tweede distribütiestamkaart 2 de bonkaarten voor voedings middelen. 3. de tabaks-, -versnaperingen- en gecombineerde kaarten. Dit geldt ook, indien men regel matig 5 of meer dagen per week in het buitenland verblijft Niet nakoming van dit voorschrift is strafbaar, angezien daardoor arti. kei 4 der Distributieregelingsbeschik- king 1944 wordt overtreden. Vierdaagse lintjes De Nederlandse bond voor lichame lijke opvoeding maakt bekend, dat tij dens de laatste Vierdaagse afstands- darsen te Nijmegen lintjes verkocht zijn van de volgende kleur: gr oen oranje-groen met door het groen een smalle zwarte streep. Deze kleuren komen overeen met de kleuren van een Engelse onderscheiding. Hoewel de kleuren enigszins gelijken op de kleu ren van de bond, kan de bond ook om de bovengemelde reden, dit lint niet erkennen als een herinnering aan de Vierdaagse afstandsmars of als een bewijs van deelname aan de marsen. Het bestuur verzoekt dan ook met klem dit lint niet in het openbaar te dragen. Dit heeft dus geen betrekking op het lint van het officiële bonds- kruis: Oranje met aan beide zijden 'n smalle groene baan en in het midden twee smalle groene banen, dat ge dragen mag worden uitsluitend door hen die marsen een of meermalen met goedgevolg hebben volbracht. Grepen uit het Radioprogramma DONDERDAG 11 OCTOBER HILVERSUM I. 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.45 Suites van Grieg en Holst. 9.15 Morgen wijding. 9.80 Arbeidsvitaminen. 13,0£ Nieuws. 13.16 Gevarieerd programma. 17 30 The Skymasters. 18.00 Nieuws. 18.30 Vo r de Ned. Strijdkrachten. 19.05 Sportpraatje 20.15 Radio Philharmonisch Orkest. 21.05 „De Tunnel" (Hoorspel^. 22.05 Metropole- Orkest. 23.45 Dinah Shore en Frank Si- natra. HILVERSUM H. 7.00 en 8.00 Nieuws. 815'" „Pluk de Dag". 10.15 Morgendienst 11.00 De Zonnebloem. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest van Kl&as van Beeck. 15.00 Frlts Kreisler, viool. 18.15 Arthur Schnabel, piano. 19.00 Nieuws. 20.15 Rotterdam roert de trom. 22.00 Nieuws. 22.30 Kamermuziek. 23.00 Beethoven- cyclus. zij gezet en het wegnemen van een bar rière, die tot dusverre twee volken die elkander niet haten, maar nodig hebben, scheidden. De ellende, die een voortgezet con flict zou brengen, zou oneindig veel groter zijn dan de reeds zo betreurens waardige gebeurtenissen die wij in het afgelopen jaar zijn gebeurd. Laat ons trachten als eerlijke men sen tegenover elkaar te staan en het staken van de vijandelijkheden tot uitgangspunt te maken van een duur zaam samengaan tussen Indonesië en Nederland." De rede van dr. van Mook werd met het Wilhelmus besloten. Hel ooggelnigeperslaj} Sauckel weigerde zich aan te kleden en riep tegen den cipier, die de handboeien om zijn pol sen deed: „Ik respecteer Ameri kaanse soldaten en officieren, doch geen Amerikaanse Joden". Streicher nam zulk een dreigende houding aan toen de cipier op hem toekwam om de handboeien aan te doen, dat kolonel Andrus tussen:» beide moest komen. Von Ribbentrop, de aristocraat. Te 1 uur werd Von Ribbentrop uit zijn cel naar de zaal van de terecht stelling gebracht, waar drie scha votten stonden opgesteld op het vloergedeelte, bestemd voor basket ball. Von Ribbentrop hield zijn hoofd opgeheven en liep flink naar het schavot. Aan de voet van het trapje, waarboven de strop hing, vroeg een Amerikaans officier: „Uw naam?". De vraag werd in het Duits herhaald» doch Von Ribbentrop ant, woordde niet. Na herhaling van de vraag kwam het met vaste stem ge geven antwoord: „Joachim von Rib bentrop". De Amerikaanse officier ging eerst het trapje op. Langzaam, tus sen twee cipiers in, volgde Von Rib bentrop. Hij keek naar links noch rechts, toen zijn voeten tezamen wer den gebonden. „Hebt ge nog iets te zeggen?" vroeg de officier. Von Ribbentrop, aan wiens zijde een protestants geestelijke stond, wendde zijn hoofd niet om en riep met luide stem: „God behoede Duitsland". Twintig minuten later werd zijn dood'geconstateerd. De beul en zijn assistent gingen daarna voorberei dingen maken op het tweede scha vot (het derde schavot diende als resefve). Vervolgens werd Keitel binnen gebracht, in opgeperst unifoTro en glimmende laarzen en een gladge schoren gezicht. Hij werd naar het tweede schavot geleid. Kalterbrunner, de nette. Na de terechtstelling van Keitel' kwam er een pauze. De aanwe zigen kregen toestemming om te roken. Te 1.30 uur werd be vel gegeven om de cigaretten te doven, waarna de aanwezigen wachtten op de kloppen op de deur, waarmede te 1.38 uur de voormalige chef van de Gesta po, Ernst Kaltenbrunner, werd aangekondigd Deze scheen zich haastig te hebben aangekleed. Hij had geen das om. Hij werd vergezeld door een pater fran ciscaan Kaltenbrunner deed vlot mededeling van zijn naam en toen hem gevraagd werd of bij nog iets wilde zeggen antwoord de hij beleefd: „Ja, alstublieft". >Iet enigszins vermoeide stem zeide hij daarna: „Ik heb vrij willig mijn Duitse volk en mijn vaderland gediend. Ik heb mijn plicht gedaan volgens de wetten van mijn vaderland Ik betreur het, dat er misdaden zijn be gaan, waaraan ik geen deel had. Het ga u goed, Duitsland." De zachte stem van den- pater, die gebeden deed, scheen, den man, die verantwoordelijk is voor de dood van zovelen, op zijn gemak te stellen Hij werd te 1.50 uur dood verklaard. Alfred Rosenberg, de vierde die terecht gesteld werd, was vergezeld van twee dominé's. Hij weigerde echter tot het laatste toe alle gees telijke bijstand. Hij alleen antwoord de: „nein", toen hem gevraagd werd of hij nog iets wilde zeggen. Franks's stem beefde bij het zeg gen van zijn laatste woorden. Het scheen dat hij meer sprak tot pater O'Connor, die hem vergezelde, dan tot iemand anders, toen hij zeide: „Ik vraag God mijn ziel te ontvan gen, moge de Heer mij genadig aan nemen." Daarna verklaarde hij nog zijn dankbaarheid voor de goede behandeling, welke hij in de gevan genis had ontvangen. Een speling van het noodlot wilde, dat één van de twee Duitse regeringsafgevaar digden, die bij de terechtstelling aan wezig waren, dr. Wilhelm Hoegner was, de minister-pres. van Beier», die destijds door Frank uit zijn ambt werd ontzei. Frick staarde verward naar de aanwezigen in de zaai Zijn laatste woorden: „Lang leve het eeuwige Duitsland", werdén er met krachtige nadruk uitgebracht. Hij hief zijn hoofd omhoog en keek arrogant in het rond voordat zijn gezicht door de zwarte doek werd bedekt. Streicher, de stoutmoedige. De deur zwaaide open *toen Julius Streicher de zaal werd binnengeleid. Hij keek wild in het rorid en moest gedwongen worden om vóór te lopen, Hy poogde met zijn armen te zwaai en, doch deze waren vastgebon den. Hij brulde „Heil Hitler*. Bij het trapje van de galg, toen hem zijn naam werd gevraagd, antwoordde hij giftig: „Mijn naam? Jullie kent m'n naam toch?" Nadat de vraag was her haald, antwoorde hij: „Vooruit dan maar Julius Streicher" Op het schavot, waar hij werd bijgestaan door een R.K geeste lijke, riep hy: „En nu naar God, de Bolsjewisten zullen jullie wel krijgen. Ik ga naar mijn Va der." Met zijn hoofd onder de zwarte doek riep hij nog met zware stem: „Adèle, mijn lieve vrouw". Fritz Sauckel hield tot he,t laatste toe vol, dat hij onschuldig was Hü klemde zijn lippen op elkaar, toen hij het schavot werd opgeleid. Zijn laatste woorden waren: „Ik sterf onschuldig. Het vonnis was ver keerd. God behoede Duitsland en moge Duitsland opnieuw groot ma ken. God behoede mijn gezin." Na een nieuwe pauze, waarin ge rookt werd, en de aanwezigen zich. vrij door de zaal mochten bewegen, werd Jodl binnengebracht, in een zelfde soldatenhouding -als Keitel. Hij werd opgehangen op het scha vot, dat ook voor Von Ribbentrop gebruikt was. Als laatste woorden, zeide hij slechts: „Ik groet u mijn Duitsland". Hij scheen aandachtig te luisteren naar de 'woorden van den R.K geestelijke en gaf, zoals allen, behalve Streicher. geen geluid, toen zijn hoofd met de zwarte doek be» dekt werd. Seyss, de doctor. Precies te 2.45 uur hinkte Seyss Inquart de zaal binnen, als een slaapwandelaar. Gevraagd naar zijn naam, antwoordde hij „Dr. Arthur Seyss Inquart". Het bestijgen van het schavottrapje ging zeer lang zaam. Hij stopte op elke trede, ter wijl hij zijn linkerbeen optrok naar het rechter, vóór de volgende trede te bestijgen. De laatste woorden van den voormailgen Rijkscommissaris van Nederland, wiens bril door één van de beulen was afgeno men, schénen van tevoren be dacht te zijn en werden gespro ken op een koud-verstandelijke ongeëmotioneerde toon. Hij zei de: „Ik hoop, dat deze terecht stelling het laatste bedrijf is van de tragedie van de tweede wereldoorlog en dat de lessen van deze wereldoorlog zullen bijdragen tot vrede en begrip tussen de volkeren." Daarna, met een rhetorische uithaal, zeide hij: „Ik geloof in Duitsland". Te 2.46 uur werd Seys Inquart terecht gesteld en 10 minuten later dood verklaard. Na de terechtstellingen werd Gö- ring's lichaam op een draagbaar binnengebracht en geplaatst bij het stoffelijk overschot van de anderen, die hun schuld hadden betaald op het schavot. De slag om Arnhem Morgenavond wordt de film „De slag om Arnhem" in de Harmonie cm 9.30 uur gedraaid ten bate .van het fonds Noodgebieden. Prijzen der plaatsen: Baloon f 1.50; zaal f 1. De zaal moet vol zijn.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1