Itmaanler Britse buitenlandse politiek Wereldorganisatie op brede basis Stadsnieuws 31 October: Wereldspaardag „De Gouden Slang" Slechte dag voor zwijntjesjagers WOENSDAG 23 OCTOBER 1M6. Se JAARGANG No. 231-4S1 KOUDER Aanvankelijk nog zwaar bewolkt, la ter brekende bewolking. Hier en daar nog regen of mist vooral in het Zuiden van het land. Meest matige wind uit O. richting. Daling van temperatuur. Directeur: Th. W. Reijnder» Jr. Hoofdredacteur: G, E. de Winter. DAQBIAD VOOR ALKMAAR ZN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie en Adm.: Achterdam 20, tel. 2274.Advertentie-afd.: Langestraat 15, tel 3971. DALUEGE VEROORDEELD, Kurt Daluege, voormalig rijks- protector van Bohemen en Moravië, is te Praag tot de dood door de strop veroordeeld. Bevin sprak ERNEST BEVIN, minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in het En gelse Lagerhuis een rede over de Britse buitenlandse politiek gehouden. Deze rede opent een tweedaags debat over het Brits politiek beleid in het buitenland In zijn redevoering zeide Bevin, dat de Britse regering haar best zou doen om een regeling in Indonesië te bevorderen. Bevin hoopt, dat de aankomst van de Nederlandse commissie-generaal in Indonesië tot een uiteindelijke regeling zal leiden. De Engelse minister-president zeide: „Onze troepen zullen uiterlijk op 30 November uit Indonesië worden teruggetrokken en ik heb alle hoop, dat op die datum reeds eeu regeling bereikt is". Nationalisme Bevin zeide o.mdat de tweede we reldoorlog zulk een ellende had ver oorzaakt, dat indien men een volgen de catastrofe zou willen voorkomen, de gehele wereld een nieuwe regeling op zeer brede basis zou moeten treffen De vraagstukken van Europa houden verband met die van het midden-oos ten, terwijl wij tezelfdertijd rekening jpoetsn houden met ontwakend natio nalisme over de gehele wereld- Terwijl men dit erkent, zal men het in een wereld-organisatie moeten ge leiden, daar het anders een gevaar voor verdere conflicten zou kunnen worden. RUSLAND. Een van de grootste fouten, die de vredestichters na de eerste oorlog maakten was het negeren van deRus- sische positie. Indien men deze vergis sing niet had begaan, zou tussen beide oorlogen meer vertrouwen bestaan kunnen hebben, indien de Ver. Staten ook tot de Volkenbond zouden zijn toegetreden. „Men kan vrij zeker aannem. dat In dat geval de tweede wereldoorlog voorkomen had kunnen worden", zei de Bevin. ,.Ik ben niet zonder hoop, dat bij de komende ontwikkeling be grip zal komen en het zal niet de fout van de Engelsche regering zijn, indien dit begrip niet komt. HET VERRE OOSTEN. Sprekende over het verre Oosten bracht Bevin hulde aan generaal Mc. 'Arthur. De materielë demilitairisering van Japan ls beëindigd zeide Bevin. Het gaat er thans om, te zorgen, dat de Japannezen noch de middelen, noch den wil meer bezitten om het pad der onrusten opnieuw te betreden. Over China zeide Bevin, dat de V.S. 2eer wijs hadden gehandeld Generaal Morshal. specialen afgezant, die be middeld tussen de Chinese regering en communisten, daarheen te zenden om een verzoening tot stand te bren gen,. De Dardanellon. Het Sowjet-verzoek om een basis aan de Dardanellen zou, aldus zeide Bevin, „een ongeoorloofde inbreuk op de souve- relnlteit van Turkije ten gevolge heb ben" Het Verdrag van Montreux be hoefde wijziging, maar de Britse regering wenste deze kwestie Internationaal gere geld te zien op een conferentie, die hier voor bijeen zou worden geroepen. Als de zenuwoorlog In deze geëindigd is, zal de kwestie op veel betere basis kunnen wor- den béhendeia. Grl,k.nl.»d. Ten aanïlen v.n Griekenland MM. Bevin- „Wij hebben onze best gedaan KORT MAAR KRACHTIG Volgens een te Bombay gepubliceerd communiqué zijn tengevolge van steek partijen in acht buurten van Bombay drie personen gedood en twaalf gewond. De bestuurscommissie voor de Britse zóne van Duitslsnd maakt r be kend, dat aan musea in het centrale ge deelte van de Britse zóne kunstwerken tot een totale waarde van 300.000.000 pond sterling zijn teruggevonden Op de spoorlijn tussen Jeruzalem en Baatir zijn tengevolge van het explo deren van een landmijn 2 locomotieven en goederenwagens ontspoord, terwijl een tiental meters rails losgerukt zijn. De Chileense regering heeft den Spaansen ambassadeur te Santiago een verklaring overhandigd in verband met een incident, waarbij de auto van den ambassadeur tijdens een openbare bij eenkomst door „extremistische elemen ten" werd beschadigd. Joodse illegale immigranten aan boord van de schoener Alma zijn te Hai- fa op de Britse schepen „Ocean Vi- gour" en „Empire Heywood", die naar Cyprus zullen vertrekken, overgebracht De directeur-generaal der UNRRA Laguardia, heeft ontkend dat Oostenrijk misdeeld zou worden bij de verdeling van beschikbare voorraden levensmidde len van de UNRRA. Hij zeide, dat zodra de schepen in Amerikaanse havens, die door de scheepsstaking werden opgehou den, weer konden uitvaren, graan naar Oostenrijk verscheept zou worden. „Ik ben nog steeds van mening" aldus La guardia", dat., indien de vier bezettings legers zo snel mogelijk het land verla ten Oostenrijk des te vlugger zich zal herstellen". De Hongaarse regering heeft graat Mlchaël Karolyl tot ambassadeur in Praag benoemd. Khan Abdoel Ghaffar, leider van de Mohammedaanse leden der congres-par tij ln de grensprovincies van India, is te Pcsjawar in een ziekenhuis opgenomen nadat hij te Malakand met stenen beko geld was. Griekenland weer op de been te helpen. Wij willen het na de grote kameraad schap. welke tussen ons bestond, niet In de steek laten Wij zullen onze politiek, om het ook economisch te helpen, voort zetten. De buitenlandse inmenging in Griekse zaken moet ophouden. Egypte. Engeland werd ln de onderh indelingen met Egypte gehinderd door de binnen landse politieke moeilijkheden van Egypte. „De suggestie, dat wij de volkeren van het Midden-Oosten wensen te exploiteren en onderdrukken ls volmaakt onzin" Oost en West De conferentie te Parijs had geleld tot de conclusie, dat er een verdeling tussen Oost en West was. „Zulk een verdeling móet, en Ik ben er zeker van, kón wor den voorkomen. De Britse belangen ln Triëst liggen, aldus Bevin, alleen op het gebied van de Internationale handel en zijn niet strategisch HU hoopte, dat Joe- go-Slavlë zijn standpunt ten aanzien van Triëst zou wijzigen Tijdens de aanstaande vergadering der V N te New York moet in bereidwilligheid blijken om de ge rechtvaardigde belangen van anderen te erkennen en de nationale belangen aan het gemeenschappelijk welzijn onderge schikt te maken. Oostenrijk moet In zo kort mogelijke tijd zijn onafhankelijkheid terug krijgen. Duitsland. Bevin sprak vervolgens over Duitsland „Overeenstemming ten aanzien van Duitsland ls zowel de toetssteen voor de betrekkingen tussen de vier grote mo gendheden als onze gelegenheid om een blijvende .ede op te bouwen". Hij verklaarde voorts, dat Engeland het vrijwel geheel eens was met de Jongste verklaringen van maarschalk Stalin en Bymes. „De overeenkomst van Potsdam moet of ln heer geheel worden nageleefd, of er moet een nieuwe overeenkomst bi het leven worden geroepen". Bevin wenste dat er politieke voorwaarden ge schapen worden, waardoor het herleven der Duitse agressie zou worden voorko men. De Duitse Industrie heeft een be langrijke rol in de Europese economie te spelen. „Op lange termijn is een voor de Duitsers aanvaardbaar constitutioneel systeem een der doelstellingen der Britse politiek". Bevin besloot met de woorden: „Wij zullen onze doelstellingen met kracht na streven, dan ben ik er zeker van, dat de wereld het werk, dat we verrichten, zal erkennen". Berlijnse gemeenteraads verkiezingen Gisterenavond zijn te Berlijn de offi ciële definitieve uitslagen van de Ber lijnse gemeenteraadsverkiezingen be kend gemaakt: Sociaal-democraten 999,170 stemmen (48.7 Christen-democraten 453.202 stemmen (22.1 Socialistische Een heidspartij 405.992 stemmen (19.8 ®/o Liberale Democraten 192,527 stemmen (9 4 ongeldig 39.164 stemmen (9.4 Daar men het over de juistheid van sommige uitslagen nog niet eens is, kunnen in de komende drie weken nog kleine veranderingen optreden in deze einduitslagen. STERNGROEP VERKLAART „MW- NENOORLOG". De Uitgevers van Joodse dagbladen in Palestina hebben gieteren-avond een verklaring van den Joodse extremi tische Stemgroep ontvangen van den volgenden inhoud „Wij zijn een „mij- nenoorlog" begonnen. Op alle wegen in Palestina zullen wij mijnen leggen, maar voorzorgsmaatregelen zijn getrof fen, dat deze alleen onder Engelse militairen voertuigen tot ontploffing komen en dat Arabieren noch Joden gevaar lopen. BOMAANSLAGEN TE STUTTGART. Amerikaanse en Duitse politie hebben gisteren te Stuttgart de vijfde razzia in 21 uur gehouden Volgens een verklaring van de Duitse politie heeft een voor malige hoge SS-officier, die gisteren is gearresteerd, den Amerikaanse autoritei ten mededelingen gedaan omtrent dege nen, die verantwoordelijk zijn voor de drie bomaanslagen te Stuttgart op Zaterdig- avond J.l. FOTO'S DER OPGEHANGENEN. De foto's van de lichamen der te Neu renberg opgehangen nazi's zullen heden om 14 uur door de Amerikanen. Fransen en Sowjets voor publicatie in de nieuws bladen worden vrijgegeven. De Engelse regering ls echter vari me ning, dat de publicatie van dergelijke foto's ongepast en ongewenst ls. DUSSELDORF OVERBEVOLKT. Het Brits militair bestuur van Duits land heeft Dusseldorf. het grote Indus- rléle centrum van de Rijn, tot gesloten gebied verklaard op grond van ernstig voedsel- en woningtekort. Ondanks het door het militair bestuur vastgestelde ma ximum van 414.000 is het bevolkingsaantal tot 419.000 toegenomen. Voor de oorlog was Dusseldorf naar het aantal inwoners de negende stad van Duitsland met een 1 inwoneraantal van 539,905. Staking in de mijnen De jongstleden Zondag op een al gemene vergaderng van de algeme ne bond van werkers in het mijn- bedrijf geproclameerde 24-uur sta king is inderdaad ingegaan Het doel van deze staking wasi olgens de verklaring van de alge mene bond van werkers in het mijn bedrijf in een vlugschrift geeft: „Het protesteren tegen het uit blijven van een wettelijke goedkeu ring van het loonvoorstel, zoals dit tlcor de mijnindustrieraad bij de re gering is ingediend." Bij de vroege dienst, welke om 6 uur begint, was het ^percentage sta kers niet bijzonder groot. 68 pet. van de totale ondergrondse en bo vengrondse bezetting der Limburg se mijnen, waarvan men aannam, dat zij op dienst konden komen, gaf aan de oproep tot staking geen ge hoor en ging normaal aan het werk. 32 pet. of 6000 arbeiders l;eten verstek gaan. Bij de middagd.enst was het percentage, dat aan het werk ging 45 pet. Voorlopig Nederlands elftal Het voorlopig Nederlands eltfal, dat Woensdag 30 Octozer as. in Rotterdam tegen de militaire ploeg in het veld zal komen, is als volgt samengesteld: Do*l: Kraak (Stormvogels). Achter: Polbarst en Van der Linden (beiden Ajax Midden: Pauwe (FeyenoorilKuppen (Sitt. Boys) en de Vroet (Feyenoord) Voor: Fischer (Ajax), Wilkes (Xer- xesEngelsman (Quick). Smit (Haar lem en Drager (Ajax Res: Van Raalte (BI Wit, Reynen NAC). Stoffelen (Ajax) en Rijvers (NAC). Met uitzondering van de rechtsbui ten-, middenvoor- en linksbinnenplaats, waar resp. Holleman (VUC). Roozen (Haarlem) en Rijvers (NAC) vervangen zijn, vormt dit elftal dezelfde ploeg, die in Mei j.l. de laatste internationale wedstrijd in Antwerpen tegen de Bel gen speelde. De niet-verkiezing van Roozen ligt voor de hand, daar Roozen deel uitmaakt van het militaire elftal en de K.C. dus Woensdag de gelegen heid krijgt de twee voor het officiële Nederlandse elftal in aanmerkinge ko mende midden-voor spelers ln een wed strijd te beoordelen. Rotterdam Internationale Toneel wedstrijd De internationale toneelwedstrijd, uitgeschreven door de Kcn. Erk De clamatieclub „Mutua Amicitia" te Rotterdam tci gelegenheid van haar 50-jarig bestaan is ingezet met een opvoering door Amstels toneeiver. „Streven naar Kunst" uit Amster dam van „Kinderen van ons volk" spel van het land in vijf bedrijven, door Anton Coolen. Burgemeester Oud en mevr. Oud gaven door hun tegenwoordigheid van hun belangstelling blijk. Ook de senaat van het Rotterdams studentencorps was aanwezig. Grenscorrecties Vrijdag a.s 2 nur zal ook ln de Eerste Kamer, dle in Comité-Generaal bijeen komt, de regering een verklaring afleg gen over de voor te stellen grenscorrec ties. KRANS VOOR G6RING. Aan het monument voor oorlogsslacht offers. dat zich voor de dorpskerk in het plaatsje Geschwend (Württemberg) be vindt, heeft men een krans aangetroffen, met de namen van Göring, Keitel en Jodl. Verrassingen voor de kinderen Door de Amerikaanse marine wordt bij het starten van vliegtuigen gebruik ge maakt van de zgn. „electropult", welke de machine in 4 seconden een snelheid van 116 mijl per uur geeft. Deze installatie is van grote betekenis voor het star ten van vliegtuigen op kleine vliegvelden of op het dek van schepen. Een ge vechtsvliegtuig met straalaandrijving wordt op de „eletcropult" geplaatst. De Nutsspaarbank vraagt Uw aan dacht voor de alom in den lande ge- voerle actie voor de wereld spaardag, Morgen (Donderdag avond) van 7,15 7,30 zal via Hilver sum II (golflengte 415 m) door Dr. J. R A. Buning. Secretaris van de Neder landse Spaarbankbond in het kader de zer actie een radio-toespraak worden gehouden. In het huidige tijdsgewricht wordt er veel over het sparen gespro ken. Echter, naast instemming voor de Geslaagde feestavond van de Laat Dinsdagavond had in het „Wapen van Heemskerk" een feestavond plaats van de buurtver. „De Laat", die op uitstekende wijze is verlopen. X'a opening van den voorzitter, den heer Merx, was het de beurt aan de Optimisten uit Heiloo. Dit gezelschap, dat onder leiding staat van den heer Nic. Akkerman, heeft de aanwezigen enige TDrettige uren bezorgd. De conferencier van <ieze avond was de heer N. Akkerman zelf, die op geestige wijze de ver schillende artisten aankondigde. Mej. Tiny Komen zong voorts op een vlotte manier enige cabaret liedjes, evenals de „X.Y.Z.-girls". De goochelaar Adriano Korstini liet 'n paar verbluffende staaltjes van goo chelkunst zien, zo verbluffend zelfs, dat een heer uit de zaal. die als „helper" optrad, zeide: „Ik ga maar gauw van het toneel af, want U kan mij te goed goochelen." De schets jes, die werden opgevoerd door de dames en heren van het gezelschap, werd op vlotte wijze gespeeld en door de aanwezigen zeer geappre cieerd. De wereldreis, uitgevoerd door de heren Bob van der Waay en Klaas Komen, sloeg geweldig in. Het nummér sneltekenen, dat werd ge bracht door Jaap van der Kommer, was goed verzorgd. 'De West friese voordracht door mevr. Kaandorp en de heer Jaap van der Kommer was hier ook op zijn plaats en werd goed uitgevoerd, evenals de St. N'icolaas- surprise door mei. Willy Verfaille. Bij den pianist, den heer Bob van de Wa^v, was de begeleiding in uitstekende handen. Dat het gebo- dene op hoge prijs werd gesteld, bleek wel uit het herhaaldelijk ap plaus. dat na ieder nummer werd gegeven en aan het einde tot een ware ovatie aangroeide. Deze gezel lige en goed geslaagde avond werd besloten met een gevarieerd bal met muzikale medewerking van den heer Van Twjjjjver en zijn hand. .De traditionele verloting ontbrak niet: er waren een groot aantal aardige priizen beschikbaar gesteld. De buurtvereniging „De Laat" kan op een geslaagde avond terug zien. De plaatsvervangend gouverneur van de Amerikaanse zóne in Duitsland, generaal Lucïus Clay, heeft een krachtig protest, ingediend bij generaal Koerots- jin. den Sovjet-voorzitter van de coör dinatie-commissie van de geallieerde be stuursraad ln Berlijn, wegens het neer schieten van een hooggeplaatsten Ame- rikaansen functionaris Clay heeft on middellijk onderzoek geëist. FEUILLETON Apotheek Het verschil tussen wat hij zich van deze ontmoeting had voorgsteld en wat hij in werkelijkhied gezien en gehoord had, was al te groot geweest. Door zijn beroep was hij eraan gewend geraakt cm koel en wan* rouwend over de men sen te oordelen. Maar deze krachtige beveiliging tegen verrassingen en te leurstellingen had hier gefaald. Hij wist dat in deze zaak de grootste voorzich tigheid op haar plaats was en nu sprak zijn gevoel nog meer ten gunste van dit meisje, dan hij zichzelf bekennen wilde voor het meisje dat een zo on gebruikelijke weg had ingeslagen om zich van een verdenking te bevrijden en dat is in haar persoon en wezen niets verried van de brutale zekerheid, die men, volgens zijn gevoel uit een dergelijk optreden zou mogen afleiden. Integendeel, ze scheen door een sterk, hartstochtelijk temperament, dat hij voor een moment de baas was gewor den, daartoe te zijn meeegesleept. Als hij naar zijn directe indruk te werk had. wiilan. gaan- Geërgerd schudde de advocaat het hoofd alsof hij iels van zich wilde af schudden. Waren er niet genoeg wou wen, die volmaakte toneelspeelsters waren? Liet de uitdrukking van het ge zicht en de klank van de stem zich, met berekening en oefening niet tot volg zame werktuigen van de wil tinken? Moest zijn scherp, juridisch geschoold verstand zich door de klank van een zachte, volle, schijnbaar in diep gevoel trillende stem, door een paar mooie, in ontroering vochtig-glanzende ogen. van de wijs laten brengen? Het zou de eer ste maal zijn dat hem zoiets over kwam! Hij overhaastte zijn schreden door de snel dalende schemering en pas toen hij weer in zijn werkkamer zat vond hij, uiterlijk tenminste, de zekerheid terug, die zijn cliënten zo zeer plachten te waarderen. IV. Maitre Bertin bracht de rest van de dag vol spanning door. Dit was nog eens een avontuur! Hij herinnerde zich niet dat ooit een geval in zijn praktijk hem zó had geboeid. De door Gaston Brunot tegen Valérie Bergeret uitge sproken verdenking vond hij zakelijk zeer wel gegrond. Valérie zou den zwaarmoedigen. h» rtstochtelijk op haar verliefden Marcel door geraffineerde coquetterie tot zelfmoord hebben ge dreven. Waarom zou dat niet mogelijk zijn? De oude juristenregel. om schuld in de eerste plaats déar te zoeken, waar voor den dader voordeel bestond, ge tuigde sterk tegen haar. Zij had voor deel van Marcels dood gehad, had van hem geërfd, wat. bij haar misschien moeilijke levensomstandigheden, van groot belang voor haar kon zijn. Waar om zou deze misdaad, te hatelijker en laffer, omfat het gerechtelijk nauwelijks vervolg kon worden, niet op deze' wijze gepleegd zijn. Zelfs als. wat Gaston had laten doorschemeren. Valérie den zelf moordenaar op de een of andere manier het vergif t .«rschaft had, waar was, dan zou het nog moeilijk zijn haar daarvoor naar verdienste te straffen. Ze kon zich ongestoord in het bezit van haar buit verheugen, van een lastigen aanbidder bevrijd, van haar leven genieten! Dit alles hield Bertin zich honderd maal voor. maar op een gegeven mo ment b etrapte hij zich erop. dat hij zacht voor zich heen zei: „Neen, neen. neen. ik kan het niet geloven. Ik ben geen kind. zonder levenservaring en mensenkennnis. Er zal altijd een dui delijk zichtbaar verschil blijven tussen echt en gehuicheld gevoel. En als het allemaal vals was, wat ik van Valérie gezien en gehoord heb.." Hij brak af. alsof hij ervoor terug schrok de conclusie te trekken. (Wordt vervolgd). spaargedachte, ontmoet men twijfel of een afwerend schouderophalenMen verzuime daarom niet morgenavond om 7.15 even te luisteren naar de op vattingen die ten deze in gezagheb bende kringen geldend zijn. De Spaar bankboni omvat alle particulier spaarbanken. Aan het einde van het jaar 1945 bedroeg het tegoed van de ze bij de Bond aangesloten spaarban ken 1018 millioen gulden, verdeeld over 1.828X100 spaarbankboekjes^ De Nutsspaarbank alhier, die, velen zullen dit zich herinneren, reeds lang voor de oorlog, hier ter stede telken jare tegen 31 October de spaargedachte opnieuw voor het voelficht plaatslv. stelt ook nu weer alles in het werk om eö Wereldspaardag te vieren. Op 31 October zal de Spaarbank zon- ler onderbreking geopend zijn van 9 6 uur. Door het openstellen van vele loketten zal het wachten zoveel mogelijk worden bekort. Voor de jeugd aan de loketten en voor de op school sparende kinderen wordt op 31 October een kleine verrassing beschikbaar ge- j steld. Voor de jonge wereldbur gers die op 31 October In de ge meenten Alkmaar, Heiloc* Ber gen of Oudorp het levenslicht zullen aanschouwen, stelt de Spaarbank een spaarbankboekje met een eerste inleg van tien gulden. Een goed traditie wordt hier mede in ere hersteld a. slikker (daw) tweemaal Tweede te amsterdam 4 Bij de gisteravond te Amsterdam door de ADZ in het AMVJ-bad georganiseerde internationale wedstrijden werd de Alk- maarse zwemmer André Slikker van DAW tweemaal tweede, n.1. opl de 100 m. rugcrawl heren (1. F. Mares f (Haarlem), 1 min. 12,1 sec.; 2. A. SlikJer (DAW), 1 min 12.8 sec.; s. J. Scheffer (DJK), 1 min. 13,4 sec.) en op de 100 ijI. borstcrawl heren 1. R. Sindorff (IJ), 1 «tin. 0,9 sec.; 2 A. Slikker (DAW), 1 min. 2,1 sec.; 3. J Schetter (DJK), i min. 3 sec. Lezing Volksuniversiteit Dinsdagavond opende! de Volks universiteit haar lezingenreeks met een lezing over Noord-Afrika, ge houden door den heer C. van Zwijn - drecht. secretaris van de''directie van de X'ederlandse Reisvereniging. De inleider hield een interessante voordracht, toegelicht met lichtbeel den. Hij nam de aanwezigen mede op een denkbeeldige reis door het kustgebergte. de Sahara, verschil lende Afrikaanse steden, liet ons de enorme verschillen zien, die bestaan tussen het Oosten en het Westen enj heeft. vermoedaliik bij velen het ver langen gewekt eens persoonlijk met de eigenaardigheden van dit. voor ons zo vreemde werelddeel kennis te maken. Het was dan ook jammer, dat een betrekkelijk klein aantal mensen aanwezig was. Op 't Matje De dertigste veroordeling Niet minder dan drie zwijntjes jagers stonden Dmsdag terecht voor de AlkmaaTse arrondissements rechtbank. De eerste die voorkwam, J J. A. R. uit H. was stellig een record-hou der; de man had reeds negenentwin tig veroordelingen achter de rug! De Officier van Justitie, mr. Hol- stein eiste ditmaal onvoorwaardelij ke Ter beschikking stelling van de regering. Mr. C Berkhouwer verzocht de rechtbank direct uitspraak te doen, welk verzoek ingewilligd werd. De uitspraak luidde eert gevange nisstraf gelijk aan de tijd reeds in preventieve hechtenis doorgebracht en opneming in de St. Willibror- dhsstichting te Heiloo. „De boeren hadden zat". „De boeren hadden zat" veront schuldigde zich H. J. te A., die te Winkel een fiets van een boer had gestolen. De eis hiervoor luidde één jaar gevangenisstraf, waarvan 3 maanden onvoorwaarelijk met af trek, Mr. H. Scholten gaf in zjjn plei dooi te kennen, dat het hier ging om het vinden van de juiste straf; hij deelde mede, dat een majoor van het Leger des Heils zich bereid had verklaard toezicht op den jongen uit te oefenen. Vijf November zal de rechtbank uitspraak doen. De derde zwijntjesjager J. H N. te Alkmaar was reeds eerder voor geweest. Verd had uit een DUW- kamp in de Wieringermeer een fiets weggenomen, z.-g.n. om cigaretten te halen. De zaak werd, wegens het niet verschijnen van een getuige, wederom aangehouden, ditmaal tot 5 November. W. L. uit A had in de „Corona- bar" te Amsterdam van een hem onbekend militair een vrachtauto gekocht voor f 3500.en hem la tex weer verkocht voor 37'50.—De auto was echter afkomstig van dief stal en L. stond daarom terecht we gens heling. De eis luidde: 6 maan den met aftrek; uitspraak over 14 dagen. De juiste oplossing? P. S. te B, had zijn huis in brand v gestoken, omdat hij een andere wo ning wilde hebben. Enigszins te begrijpen was dat wel: gas, electriciteit of waterleiding was niet aanwezig; om het huis te bereiken moest men door een wei land heen en 's nachts was slapen onnmogelijk door het lawaai dat de ratten maakten. Vier maanden met aftrek was de eis. De verdediger mr. C Smal legde in zijn pleidooi de nadruk od de slechte accomedatie Uitspraak over veertien dagen, tes tes tes tes tes tec esc Grepen uit het Radioprogramma Donderdag 24 Oetober. Hilversum I: 7 en 8 uur Nieuws. 8.15 Van alles wat. 9,15 Morgenwijding. 9,39 Arbeidsvitaminen. 11,15 Viool en piano. 12,00 Goóis Kamermuziekgezelschap 12.35 Vaudeville-orkest 14,00 De vrouw binnen en buiten haar huls. 15.00 Voor zieken en gezonden. 17.30 „The Skymasters". 18.00 Nieuws. 1830 Voor de Ned strijd krachten. 19,05 Sportpraatje. 20,00 Nieuws 20,15 Het Concertgebouworkest 21.25 Voordracht. 21,55 Les Gars de Paris. 23,00 Nieuws. 23,15 Brlan Lawrence. Hilversum ii: 7 en 8 Nieuws. 8.1S „Pluk de dag". 10.15 Morgendienst. 11,00 De Zonnebloem. 12,30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws 13,45 Voor de vrouw. 14,00 Staf muziekcorps Amsterdamse politie. 15,00 Enrico Caruso. 16,45 Zangrecital. 18,30 Land- en tuinbouw. 19.00 Nieuws. 19,30 Postzegelpraatje 19,40 De vaart der vol keren. 20,05 Utrechtse klanken. 21,45 Mi- schn Elman, viool. 22,00 Nieuws. 23,00 Beethovencyclus IX (Kreutzer sonate t. 23,30 Strijkorkest

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1