inaardei Vrijlating politieke delinquenten 39.000 verdachten in kampen Tryge Lie brengt rapport uit Gemeenteraadszitting met hamer en „geheimzinnigheid" Desertie^van 7-December divisie „De Gouden Slang" KOUDE OCHTEND [oude ochtend. Overdag zonnig of vrij jnnig weer met zwakke tot matige Ind uit Oostelijke richting en onge- eer dezelfde temperatuur als giste- VRIJDAG 25 OCTOBER 1240. 3e JAARGANG No. 233-493. Directeur: Th. W. Reijnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSL PERS 1945 I.O. Redactie en Adm.: Achterdam 20» tel. 2274.AdvertenUe.afd.: Laneestraat 15. tel »ll. VERHOGING MELKPRIJS Met ingang van 27 October a.s. zullen alle maximum-consumentenprijzen van melk en melkproducten over het gehele land met 1 cent per liter worden ver hoogd. Volgens mededeling van het direcforaat- ineraal voor bijzondere rechtspleging edroeg het aantal politiek verdachten bewaringskampen op 15 October U nog 39.044. Per 1 Juli 1916 enkele gen voor het optreden van he{ nieuwe ibinet heiiep dit aantal 59.093. In drie een halve maand is het getal dezer ersonen dus met rond 20.000 verminderd, oewel deze vermindering niet onaan- ienlljk is, beantwoordt zU niet aan de irklaring, die de regering op 10 Juli 191G de Tweede Kamer der Staten-Generaal èeft afgelegd, blijkens welke het ln haar Domeinen lag het aantal van boven- edoelde personen vóór 1 October J.l. te idnreren toj omstreeks 25000. Intussen kan worden medegedeeld, dat parketten der procureurs-fiscaal hun Prijzen van waren 0* Naar wij van bevoegde zijde vernemen is officieel last ge geven bij winkeliers strenger toe te zien op het prijzen van waren. In het vervolg zal tegen overtreders met de uiterste ge strengheid worden opgetreden. Artikelen welke ongeprijsd wor den aangetroffen zullen zonder meer in beslag worden genomer Ontevredenheid in Italië Het Italiaanse kabinet had gisteravond dreigende uitbarstingen van onte- redenheiö onder ogen te zien. Op de erste plaats hebben de vakvereniglugs- jden v/d onder communistische Invloed taande provincie Emilia den minister resident, de Gasperi, gedreigd met een ïassale actie vanwege de voedsel- ohaarste. Zij hebben per ultimatum ge- Ist, dat alle onontbeerlijke artikelen irantsoeneerd zullen worden Vervolgens eef* een groep partisanen ln Piemont, *!ke zich in het heuvelgebied heelt te uggetrokken. de regering gewaarschuwd, at zij tienduizend gewapende mannen op e been zou brengen als protest tegen e „onmacht" van de regering met be- rekking tot de wederopbouw. schiftingsarbeid in dit opzicht nog niet hebben voltooid zodat met een aanzien lijke vermindering van bovengenoemd cijfer van 39.044 in de naaste toekomst kan gerekend worden. De minister van justitie heeft in dit verband den procu reurs-fiscaal verzocht doortastende maat regelen te nemen, opdat de toestand, zo als de regering zich die per 1 October gedacht had, uiterlijk per 15 November as zal bereikt zijn. Ter completering van bovengenoemde cijfers zij nog vermeld, dat buiten de ge detineerden, die in de bewaringskampen vertoeven, er per 1 Juli 1946 nog 1250 dergelijke personen zich bevonden ln hui zen van bewaring en gevangenissen. Het betreft hier over het algemeen de zwaar ste gevallen, zodat hun aantal sinds 1 Juli niet noemenswaard verminderd is. Onder het getal van 39.044 per 15 Oct. 1946 in kampen gedetineerden bevonden zich 1609 personen onder de 21 jaar en 5679 personen van 21 tot 23 Jaar. 1 abakshandelaren protesteren De vakgroep detailhandel inf ta bak en tabaksfabrikaten heeft het volgende telegram aan den minister van Economische Zaken verzonden: „Verzoeke ten spoedigste in audi ëntie te worden ontvangen in ver band met de houding der leden Vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabrikaten in zake de aan koop van sigaretten gefabriceerd van Zuid-Amerikaanse tabak en af levering importsigaretten aan Ne derlands Volksherstel,-^ Ontevredenheid leden stijgt ten top, vrezen ernstige onregelmatig heden". De door de Duitsers benoemde bevel hebber van het „Indische Legioen". Slr- dar Aglt Slngh. is door een Voor-Indische militaire missie ln Duitsland gevonden Hij zal naar Voor-Indië worden gerepa- triëerd. V.N. naar Genève? De Algemene Vergadering der V N la gisterenmiddag om 17.15 uur mej haar eigenlijke werkzaamheden begonnen. Men hoopt het algemene debat tot vier dagen te beperken, waarna de voornaamste commissies zullen beginnen met de be spreking der problemen. De vergadering begon mef de voorle zing van het rapport van Tryge He. de secretaris-generaal, waarna o.a. werd ge zegd: „Sinds Juni 1945. toen het Hand vest getekend werd, hebben de V N een zwervend bestaan geleld. De voornaamste practische moeilijkheden zijn kantoor ruimte en het onderbrengen van het personeel". Alleen door een tweede ge bouw, dat speciaal voor het werk der V N is ingericht, kunnen deze moeilijk heden worden opgelost. Indien de Zwit serse Bondsraad deze goedkeurt, zal een briefwisseling over het toekomstige ge bruik der gebouwen te Genève aan de Algemene Vergadering worden voorge- De Koningin in Brussel precies op tüd reed gisreren de konütklijke trein, getrokken door een ge- itroomlijnde Belgische locomotief het station t. Brussel Hare Majesteit die een zwarte mantel met zwarte hoed droeg, werd groet door den Prins-regent en begaf zich terstond naar de uitgang, waar ge- "rm grote menigte bUeen gestroomd reispad °Hare Mwstteitkis een voortzetting van de reizen «an Prtisre Juliana met Prins Bernhard naar Denemarken, Zweden en Zwitserland en beeft ten doel de dank'van het Nederlandse volk aan het Belgische over te brengen voor al hetgeen voor ons is gedaan. GLAS! fN het Westen van het land wordt op 't ogenblik 'n glasinzameling gehou den voor de getroffen gebieden. Het is, naar wij hopen, niet noodzakelijk een aanbevelend woord te schrijven, om de- j :e glasactie te steunen. Wie nog glas te nissen heeft, staat dit natuurlijk af. «iemand kan en mag de schande op zich laden zélf overtollig of niet strikt-nood- akelijk glas te bezitten, terwijl in de loor de oorlog getroffen gebieden dul- enden gezinnen nu reeds voor de der- Ie maal in kapotte huizen of erger de vinter moeten ingaan. Wij willen echter wél een ogenblik itilstaan bij de algemene kant van de taak. Om het maar in heel rond Ne- lerlands te zeggen: er wordt bittere lood geleden in de getroffen gebieden i de geboden hulp. schiet - zacht gezegd in ontstellende mate tekort. Er ont wikkelt zich in ons land een nationale ichande. die erger is, dan de smet, die «SB-ers en landverraders op het vader landse blazoen hebben geworpen Waar- nede overigens deze heren niet zijn ver- mtschuldigd. TE weinig stelt men zich helder voor de geest welke tot de getroffen ge ileden voor 't gehele land. voor't gehele volk hebben moeten betalen. Zij. dieniet :elf maandenlang in het frontgebied lebben moeten leven, kunnen zich moei- jjk de betekenis daarvan voor-tell^ji. Stel U voor te wonen slechts enkele kilometers van een verstard front. Bij dag en nacht suisen de granaten over en ploffen met een doffe slag op stad en dorp. Vliegende bommen vallen met donderend geraas op de woonwijken. En dit alles na de bevrijding; nadat het front reeds door de straten van de woon steden is heen gerold. Met verwrongen gezichten zitten wij met vrouwen en kinderen in kelders en andere schuilgelegenheden. Dat biedt redelijke beschutting maar vermoordt niettemin onze zenuwen Heel het front gebied wordt langzaam aan een ge schonden gesticht voor zenuwpatiënten. En ondertussen maait de dood maar verder In de 9 maanden onmiddellijk na de'bevrijding tot aan de capitulatie vielen er alleen in de stad waar ik woonde, aan oorlogsslachtoffers meer dan 600 mannen, vrouwen en kinderen. In het gehele frontgebied waren dit er vele duizenden. TOEN kwam de capitulatie als ver lossing uit een wurgende nachtmer rie. Het gevaar en de angst weken. Wij durfden weer uit onze kelders te legd. Hierdoor zou een Europees kantoor zijn gevonden. „Naar mbn mening, aldus Tryge Lie, is er evenzeer behoefte aan een plaatselijk bureau in het gebied van den Groten Oceaan. Lie verklaarde vervolgens plechtig, dat naar zijn mening de volkeren de mense lijke rechten én fundamentele vrijheden, waarever in het Handvest der V N „op zulk een edele wijze" wordt gesproken, zullen verkrijgen. Wij moeten ook niet rusten, aldus Lie, voordat de vrouwen overal gelijke rech ten en gelijke kansen als de mannen krij gen. Hij zeide, dat de commissie voor dc atoomenergie opgeschoten is met haar werk, hoewel de vorderingen zeer be perkt en langzaam zijn. Distributienieuws Nummer 7 voor schoenen In de loop van de maand Novem ber 1946 komen diegenen voor een schoenenbon in aanmerking wier siamkaartnummer op het cijfer 7 eindigt, voorzover zij sedert 1 Jan. 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen. Evenals vorig maal het geval was, zullen de plaatselijke distributie- diensten eerst in de 2de helft der maand November de bonnen op na der vast te stellen data tegen over legging van de stamkaart met bijbe horende inlegvel uitreiken. Prijs van boter De In de regeringsverklaring; van 4 October j L aangekondigde verhoging van de maximumprijs voor boter met 30 cent per pond zal niet doorgaan, zo ng het nog niet mogelijk is op de bon voor boter desgewenst margarine te betrekken. In de grote steden is de politie be gonnen met de controle op de rijwielver- lichting. Velen, wier fiets niet voorzien was van verlichting, kregen reeds een „bonnetje". komen. Maar van uitbundige vreugle was niet zo heel veel te bespeuren. Wij gingen inventaris opmaken en sterker dan daarvoor drong het tot ons door, dat onze steden en dorpen grotendeels tot puinhopen waren geworden. Ontelbare huizen waren vernield nog meerderen zwaar of licht beschadigd. De venster ruiten waren voor een percentage, dat de honderd dicht naderde, gesneuveld. MAAR de getroffen gebieden hoopten, ja rekenden op de hulp, die men van het vaderland zou mogen verwach ten. Zeker, het vaderland als geheel was in sterke mate verarmd. Toch geloofden de mensen in de geteisterde ^treken, dat hun offer zover mogelijk althans, doden keren niet terug; geschonden lichamen zijn niet te herstellen door het gehele volk zou worden gedragen. In dit vertrouwen begon men op de puinhopen aan het herstel. gTEEDS meer echter is het vertrou wen op het verantwoordelijkheids besef van het gehele volk bij de getrof fenen verminderd. En waarlijk niet zon der reden! is enige hulp geboden: door de overheid en door particulieren. Deze hulp schoot echter in beide gevallen ten zeerste tekort. Men moge in den Haag met een zekere zelfvoldaanheid menen véél voor de getroffen gebieden te heb ben gedaan, wie deze geschonden delen van het vaderland kent, weet één ding heel zeker: het tekort schieten van de overheid in deze zaak is niet gering. Het is niet te verdragen, dat op dit ogenblik nog ettelijke gezinnen in hok ken en bunkers wonen en nog veel meer anderen in de restanten van hun hui zen geen beschutting vinden tegen de grilligheid van ons klimaat, terwijl el ders o.a luxueus ingerichte dancings verrijken. Hier moet, vóór de koude definitief invalt, hulp worden geboden In dc eerste plaats door de overheid. Als deze echter om welke reden ook doof blijft voor de kreet om hulp, door de gezamenlijke inspanning van ons volk. pjET gaat hier in wezen om méér dan vensterruiten. Aan de orde is de vraag of ons volk, de natie, bereid zijn de lasten van de oorlog gezamenlijk te dragen. Of men iets beseft van een collectieve verantwoordelijkheid. Dat dit besef bij overheid en volk in voldoende mate aanwezig is, hebben wij tot onze spijt niet steeds mogen vaststellen. DEWI. Schuldig bevonden De Krijgsraad bevond de beklaag den schuldig aan de hun ten laste gelegde desertie. De beschuldigde J. van der Gijp werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek van preventief. (De eis was 7 jaar en 6 maanden). Tevens werd hij uit de militaire dienst ontslagen, terwijl hem voorts de bevoegdheid ontnomen werd om bij de gewapende macht te dienen. Het vonnis van G. van Aalderen Is het gemeentebelang niet altijd identiek met de gemeentekas DE gemeenteraadszitting van gisteren dreigde tot een hamerstukkenaffairc te vervallen. Het was maar gelukkig, dat de heren Venneker en Van der Borden wat leven ln de brouwerij brachten, want anders WS5 deze zitting als een nachtkaars uitgegaan. Het laatste bedrijf van dit (bijna Van Slingerland-stuk „ontaarde" daar enboven nog ln een geheime zitting over het ontslag van een zekere juffrouw J. H. van Kaalte, ex-onderwijzeres aan de Lindenschool. dat buitengewone aan dacht van den loco-burgemeester vroeg. Tenminste voor het bereiken der ge heimzinnigheid en daarna kondigde hij dus tweemaal aan. dat dit voor stel conform was aangenomen. Ons inziens vertoonde dit ontslag daarenboven een merkwaardige overeenkomst met het verhaaltje, dat wij hieronder in kader afdrukken en dat in de wandelgangen van ons stedelijk huis en in dc brede straten --au onze huiselijke stad nog steeds de ronde doet. Voor de Krijgsraad Voor dc Krijgsraad te 's-Gravenhage tonden gisteren terecht G. van Aalderen, soldaat bij het le regiment pioniers en J. van der Gijp, sergeant bjj de 3e mobiele bad- en was-eenheid, belde beschuldigd van desertie van de 7 December-divisie. luidde: 6 maanden met aftrek (eis was 4 jaar). De motieven. Gezien de grote belangstelling, die voor deze zaak bestond, gaf de Krijgsraad een beknopte samenvat ting van de motieven, die tot deze straf geleid hebben. De Krijgsraad is van oordeel, dat de rechtskracht van het Staatsnood- recht niet in het geding is. doch dat de Raad uitsluitend heeft te beoor delen of het misdrijf van desertie is gepleegd. Dit achtte de Krijgsraad wettig en overtuigend bewezen. De motie ven, die voor de beklaagden tot het plegen van hun daad aanleiding zijn geweest, kunnen alleen van invloed zijn op de strafmaat, doch kunnen ndet leiden tot vrijspraak. Wereldrecord gebroken 115 K.M. per dag 137 Jaar heeft het in 1809 door den Engelsman Barclay Allardyca gevestig de afstandsrecord wandelen geleefd. Waarschijnlijk niet zozeer vanwege de onaantastbaarheid van zijn reoord, al mag zijn prestatie om In 1000 uur even zovele kilometers te voet af te leggen voor dien tijd buitengewoon worden ge noemd, dan wel vanwege de mindere animo, welke er in onze snelle eeuw bestaat om zo'n wandelrecord te bre ken. De Zuid-Afrikaanse gasfabriekarbei der, Bert Couzens, heeft er blijkbaar anders over gedacht en met voorbijzien van alle moderne vervoersmiddelen al leen maar op zijn benen vertrouwd. En terecht In 355 uur legde de 47-ja- rige Zuió'-Afrikaan 1000 mijl (1609 km) te voet af. waarbij hij gedurende twee wekan rond 115 km. per dag liep. In de eerste tien dagen sleet hij twee paar schoenen volkomen op. Het ligt in zijn bedoeling naar de Verenigde Staten over te steken om daar het tra ject New York—San Francisco „onder de voeten" te krijgen. DE LANGEDIJKER KOOLCAMPAGNF. Het wordt weer een drukke tijd voor onze tuinders. De wlnterkool-campagne neemt in de tweede helft van October een aanvang en dan is men ln de tuin- dersbedrljven met man en macht aan arbeid om de kool binnen te krijgen. Rode en Deense witte komen het eerst aan de beurt. Deze zijn het snelst rijp en krijgen eerder last van barsten dan gele kool, waarvan de oogst 2 A 3 weken later komt. In het Geestmerambacht. de koolstreek bij uitnemendheid, is slechts weinig rode kool geteeld Dit gewas schijnt hier niet meer te tieren, het heeft last van ver schillende ziekten, die een gezonde groei in de weg staan. Met Deense witte en gele gaat het beter. De rode kool teeit men meestal „buitenom", ver van Lan- gedljk. in de polders van Noord-Holland: Wierlngermeer. Anna Paulowna, Beem- ster. Groet e.d. De resultaten zijn dit Jaar zeer ver schillend. Beste akkers zijn er niet veel. Gelukkig dat men verzekerd ls, dat de voorraden tegen bevredigende prijzen zul len worden afgenomen. WAT de persoonlijke kwesties van gisteren overigens betreft: wij hoorden hoe loco-burgemeester G van Slinger land geruststellende mededelingen deed aangaande de gezondheid van den bur gemeester prof. Koelma, die zeer bin nenkort zijn ambt weer zal opnemen. Voorts werd de heer Andriesma als lid van de Raad beëdigd, terwijl de heer Feringa en mevr. Kok-van Berkum als lid bedankt hebben. De heer Th. van Huystee_te Heemstede werd tot leraar in de aardrijkskunde aan de Handels school en de heer M. van $er Ploeg tot leraar in boekhouden en handelsreke- nen aan de Handelsavondschool be noemd; de heren H. van Heuvel en R. Pijjiing kunnen thans ook het genoe gen smaken zich vast onderwijzer aan de Vondelschool te noemen. De weg van het „conform-besloten" gingen de voor stellen van B en W tot het verlenen van medewerking der gemeente voor het aanschaffen van schoolbenodigdheden voor de Julïanaschool (Ulo), de St. Adel- hertusschool en de St. Agnesschool. Geen tegenstand ontmoetten voorts de voorstellen tot wijziging van het Regle ment van Orde voor de raadsvergade ringen en tot afwijzing van het verzoek van mej. C A Xeer om haar te benoe" men tot gemeentevroedvrouw in vaste dienst. Een schone titel ontsnapte op deze wijze aan de Alkmaarse ambtelij ke titulatuur! Ook de suggesties aan gaande het uitbreidingsplan r.Wegt" en het doen rooien (Let wel: „doen"! Het zagen en kappen ligt bepaaldelijk nog te vers in het geheugen der voorstellers, dan dat men hier volstaan zou hebben met het woord „rooien") van bomen aan de Westerweg. De walmuren langs de Oudegracht tussen Groot-Nieuwland en Hofstraat zullen te zijner tijd voor ca 33950 vernieuwd worden. Nadat ook de commissie tot Huisverzorging voor 1946 haar subsidie zag verhoogd, werd als laatste der hamerstukken de wijzi ging van de gemeentebegroting 1946 door de raad „zomaar" goedgekeurd. Discussiestukken. D 1 heer K.(je W_i 1 de (PvdA) had voorkeur voor de voorstellen betreffen de onderwijskwesties. Bij het B en W- voorstel tot voorlopige vaststelling van bedragen per leerling merkte hij op, dat er een groot verschil was tussen de ge raamde en de werkelijke bedragen, vooral ten aanzien van het voortgezet lager onderwijs. De voorzitter verze kerde den spr., dat een nadere bespre king van deze zaak gehouden zal wor den Bij de verordening behorende bij het buitengewoon lager onderwijs (in voering van het vak eenvoudig kook- en huisonderwijs), was de heer De Wilde E en W dankbaar, dat de uitbreiding van dit onderwijs ten koste van de gemeen tekas gaat en niet uit het fonds, door de ouders bijeengebracht, wordt bekos tigd. Op de huisvesting in de Victorie- school had hij echter critiek: (de zgn. imbecielen ontvangen les op een., vlie ring!) Verder deelde de heer De Wilde mede, dat er een plan bestaat om de Nazorg (voor jongens op 't Doelenveld) uit te breiden tot de meisjesafdeling: voor de uitvoering van dit plan zou dan als leslokaal de Keetkolkschool in aan merking kunnen komen. De loco-bur- gemeester zegde toe, dat B en W dit nader onder 't oog zullen nemen. De muziektuin! B en W hebben voor het tijdvak Octo ber '46 tof October '47 het Stedelijk Mu- ziekpark (de Zondagse naam~voor de Muziektuin) voor 1000 verhuurd aan i den heer E. Jager, alhier. FEUILLETON Apotheek 17 „Natuurlijk heeft ze hem gekend, maar te vluchtig om zich een oordeel over hem te vormen." „Hebt u de oproep in de „Courier" gelezen?" „Dat spreekt vanzelf. Vertel eens, Edmond..vat heeft dat te betekenen? Is die Valérie Bergeret gek geworden? Een mooi schandaal voor de famüiie Brunot! Het is eenvoudig verschrikke lijk.. ja, verschrikkelijk dat is het enige woord." „Ja, het is een ellendige geschiede nis." „In het bijzonder voor Caston," vulde Moreux aan „Onder ons gezegd, ik vind het ook hoogst onaangenaam.." Een weinig verlegen zweeg hij toen hij Ber- tins verbaasde gezicht opmerkte. Toen ging hij, druk pratend, voort: „Voor een overspannen schepsel heb ik die made- moiselle Bergeret altijd gehouden denk alleen maar aan die rare onge paste omgang met Marcel Brunot. Ik vraag je een jong meisje uit de beste kringen-.!" Weer hield hij op en maakt een minachtend gebaar. „Maar hoe zit dat precie met die beste krin gen? waarui leidt men dat af? Niemand weet iet- precies van haar afkomst. Het enige wat bekend is, is dat ze haar familie heeft verlaten., neem me niet kwalijk, een jong ding van achttien jaar., omdat ze zelfstandig wil zijn! Zelfstandig! Ze behoort tot die over spannen vrouwen, die zich door allerlei moderne nonsens de kop op hol laten brengen Doorom hoef je je er ook niet over te verwonderen, dat ze zonder een grein schaamtegevoel een jongeman ont ving en bij hem in- en uitging. Stel je voor dat Madeline.." „Herinnert u zich," viel Bertin hem in de rede, „wanneer Marcel Brunot het laatst gezien hebt? En hoe zijn ge moedstemming toen was?" Moreux dacht na. Madeline liet het naaiwerk, waaraan ze ijverig bezig was, in haar schoot rusten. „Was dat niet twee weken voor zijn dood, vader? Uw laatste invitatie heeft hij toch afgezegd?" „Ja, d-t komt uit." stemde Moreux toe; ik herinner het me nu ook weer. Zijn gemoedstemming? Lieve hemel, een teurwilg is hij altijd geweest, eentje die de kop liet hangen en wegsmelt in zichzelf. lap. slép.. een kerel dien niets lukt, omdat hij het leven niet fris en krachtig aanpakte Hij had be ter gedaan zijn '.tunst, waar hij geen stuiver mee kon verdienen, aan de kap stok te hangen en iets verstandigers aan te pakken. Maar die ongelukkige hersenschim, dat hii een kunstenaar was, was niet uit hem te krijgen! En wat is het "nd geweest' Zelfmoord „U twijfelt er dus niet aan. oom Paul. dat hij zich van het leven heeft beroofd?" „Waarom?,, tlonk de verbaasde we dervraag. „In de eerste plaats is zelf moord toch on* wij fel baar vastgested, en en tweede éls er voor mij nog twij fel bestond, dan zou de brief die hij mij de dag van - dood schreef het feit voor mij bevestigen." (Wordt vervolgd). Het ontslag Er was eens een school, een dood gewone school, zo een waar de kin deren het a b c geleerd wordt 'ïn op die school was een juffrou- liever zij behoorde er te zijn, w zoals het tegenwoordig wel meer met baantjes e.d. gaat - de kindertjes de den hun plicht en kwamen, maar de juf spijbelde. Niet één dag, maar vele maanden achter elkaar. De boven meester „nam" dat niet en schakel de zijn bovenmeesters in Er werd gepraat, er werd gecommissied en tenslotte schreef men de juf een brief., die zij om onverklaarbare re denen niet ontving. Een tweede brief werd geschreven, doch opnieuw bleek het adres van de spijbelaarster, die inmiddels last van een ziekte scheen te hebben, onbereikbaar. Enzovoort. Thans, na een hoeveel heid tijd, die men doorgaans met eni ge maandblaadjes van een grote ka lender pleegt te berekenen, werd het de bovenmeesters te kras: de juf zou - zo, zonder meer! - ontslagen worden. Het moest uit zijn, daarvoor be taalden de lieve vaderlanders geen belasting. En dus., omdat al die andere schoolmeesters en schooljuffers toch al zoveel verdienen en omdat 't toch niet aangaat iemand zo maar, zonder goede reden, de straat op te sturen; derhalve is de juf eervol ontsla gen. Niet waar, zij de eer van het ontslag en wij de betaling van het volle pond voor haar salaris geduren de de tijd. dat zij niets presteerde. En daarvoor was nu een geheime zitting nodig! De heer C. Venn_eker (RK) vroeg zich af of men met deze inrichting, die, aldus spr., ontaard was in een dansinsti tuut, wel op de goede weg was. Wethou der Coeri-s vond het moeilijk om de wijze van exploiteren door B. en W. te doen bepalen. Ten aanzien van de pacht prijs die door de prijsbeheersing is astgesteld deelde de wethouder mee, dat deze nog wel verhoogd kan worden daar van gemeentewege toiletten zullen worden aangebracht. De heer A. S i e t s m a (Partij van de Arbeid) had een oud voorstel in deze kwestie: hij wilde de uitgang van de Muziektuin verlegd zien naar de Straatweg. De heer J. Asjes (CPN) ageerde tegen de hoge zaalhuur 250 voor vier uur!), die door SSS^in deze inrichting betaald zou zijn. De heer D. J. Woondorp (RK) steun de den heer Asjgg. en vroeg om maat regelen. De heer C. T o r_e^n vlied (CPN) hoopte, dat de gemeente in de toekomst voorkomen zou, dat de Mu ziektuin een ..kind met een lam handje" zcu blijven. Hij steunde 't voorstel van den heer Sietsma. Wethoudet_Coerts en wethouder Van Slingerland beloofden de zaak in onderzoek te nemen. Financiële perikelen. Alkmaar is financieel noodlijdend! Dat werd gisteren weer eens duidelijk bij de besprekingen van de voorsteilen tot vaststelling van een verordening op het heffen en invorderen van een plaat selijke belasting op de gebouwde en on--* gebouwde eigendommen en tot conversie van de eerste 3!i pet. obligatielening 1937 in een geldlening op onderhandse schuldbekentenie (3Va pet.) De heer Van der Borden verdedigde de huis eigenaren en kwam met het tegenvoor stel, om belasting te heffen op de in vordering van vuilnis. De heer Van Slingerland legde de volle nadruk op het feit, dat Alkmaar een noodlij dende gemeente is, waarop de heer v. d. Borden de noodzaak van het eerst genoemde voorstel bestreed met een ministeriële bepaling van April 1946, Weth. Van Slingerland kwam daarop naar voren met een bepaling van den opvolger van dezen minister van Juni 1946! Bij de stemming was alleen de heer v d. Borden tegen. Het meest interessant was het debat over de conversie van bovengenoemde lezing, waarbij de heer Ver\&.eker (RK) mededeelde, dat de commissie voor de financiën tegen dit voorstel was. Hij verdedigde de mensen, die indertijd hun geld hadden belegd en thans dit geld „thuis" krijgen met veel onkosten en weinig beleggingsmogelijkheid. Met een voor leken „ingewikkelde" berekening bestreed spr. de gedachte, dat deze con versie de gemeente voordeel zou ople veren en rafelde voorts methodisch de (Zie vervolg pagina 2).

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1