Ikmaafdei1 Voedselaanvoer vertraagd HEN*Z0NHEKH!)M1 Huidig rantsoen niet verzekerd Communisten winnen in Bulgarije Duitse technici in Britse handen India onafhankelijk „De Gouden Slang" Een „Raadskelder voor Alkmaar? Het gebouw is er! Huur en Onderhoud. buiig. In het binnenland plaatselijk och tendmist, overigens wisselend be wolkt met plaatselijke regenbuien. Vooral in de kuststrook langs de Noordzee, meest matige westelijke wind. Zelfde temperatuur als gis teren. DINSDAG .'.0 OCT3ETR 19-iG. 3e JAARGANG No. 236- 496. Directeur: Th. W. Reijnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie en Aam.: Achterdam 20. tel. «74.Advertentie-afd.: Lan*estraat 15. tel J97L Hedenmorgen is de „Tegelberg" met ongeveer 2400 man van de 7-December- divisie te Tandjong Priok aangekomen. De troepen werden verwelkomd door den divisiecommandant generaal ma joor Durst Britt, terwijl een kapel op de kade stond opgesteld. Hoewel de stand van de voedselvoorziening in ons land betrekkelijk gunstig zullen ook nu nog heel wat moeilijkheden te overwinnen zijn alvorens ons iuidig rantsoen tot het voorjaar 1947 is verzekerd. Men bedenke, dat wfl voor vele belangrijke voedingsmiddelen voor een groot deel afhankelijk zijn van import. Niet slechts het voedseltekort, dat op de gehele Wereld bestaat en waarvoor het vele internationale overleg nog geen afdoende oplossing heeft kunnen brengen, beperkt onze mogelijkheden tot importeren, ook onze financiële positie legt ons in dit opzicht beperkingen op. Voorts hebben in het afgelopen jaar de stakingen In binnen- en buitenland ons dikwijls voor onver wachte moeilijkheden geplaatst en deze laatste doen ook thans nog haar invloed 6p de aanvoeren gelden. margarinerantsoen op het huidige peil te handhaven. Suiker. Brood. WANNEER wij de voornaamste voe dingsmiddelen achtereenvolgens aan 'n beschouwing onderwerpen en dan be ginnen met ons dagelijks brood, kan tvorden opgemerkt, dat onze binnen landse graanoogst, slechts voor 1/6 deel In onze broodgraanbehoefte zal kunnen ♦oorzien. Een belangrijke Import zal dus noodzakelijk zijn. Hoewel wij uit de Verenigde Staten en Canada nog aan zienlijke hoeveelheden graan en bloem fe wachten zijn, is de aanvoer tenge volge van de reeds .eerder genoemde 4taking vertraagd. Aardappelen. EEN geruststelling vormt onze gunsti ge aardappelpositie, waardoor dan ook (ot opheffing van de aardappeldistri butie kon worden overgegaan. Afgezien van de mogelijkheid, dat tijdens een langdurige vorstperiode moeilijkheden met de aanvoer naar de g rote steden zouden kunnen ontstaan, ban worden aangenomen,' dat de aardappelvoorzie ning gedurende de winter verzekerd Is. De oogst van fijnere peulvruchten Is tegengevallen. Slechts groene erwten en spliterwten zullen in ruime mate ver krijgbaar zijn. Vlees. HOEWEL op het moment het aanbod van slachtvee ruim is en de extra vlees bonnen, welke enige weken lang wer den aangewezen, bij velen een optimis tische kijk op onze vleespositie zullen hebben veroorzaakt, zal het aanbod van Slachtvee gedurende de winter gering 2ijn en zal het huidige vleesrantsoen Slechts kunnen worden gehandhaafd indien import van vee of vlees kan ge schieden. De varkensstapel heeft zich door het tekort aan voedergranen nog Biet kunnen herstellen. Melk en vet. Daar de melkproductie de wintermaan den op haar laagst is, is gezorgd voor het vormen van een wintervoorrad bo ter, kaas en melkpoeder, waarmede men rekent de voorziening met deze produc ten bvredigend te kunnen doen verlo pen. De vetvoorziening heeft de laatste tijd vele zorgen gebaard. De stagnatie in de aanvoer van grondstoffen voor de margarine-industrie, heeft het noodza kelijk gemaakt de voor de winter ge vormde botervoorraad aan te spreken. Afgezien van nieuwe moeilijkheden bij de aanvoer, zullen echter over het ge hele jaar gezien de te importeren hoe heelheden grondstoffen, welke mogen Worden verwacht, voldoende zijn om t Omtrent onzen Buikerbietenoogst be staan goede verwachingen. De eigen oogst kan echter niet geheel in onze suikerbehoefte voorzien, zodat wij ook hier voor een deel afhankelijk zijn van import, hetgeen altijd een factor van onzekerheid medebrengt. In verband hiermede zullen ook ver snaperingen voorlopig gerantsoeneerd blijver.. Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn de eierendistributie in het vroege voorjaar op te heffen. Opheffing van de cacao-, thee- en koffiedistributie kan binnen afzien- baren tijd niet worden verwacht. Wel bestaat het plan een keuzebon voor koffiethee in te voeren, terwijl het niet uitgesloten is, dat een enkele maal een extra-rantsoen kan worden verstrekt. Ruiten Troef De Ruiten-Troef inzamelactie te Am sterdam heeft niet minder dan 15.000 m2 glas opgebracht waarvan men 150 000 bruikbare ruiten hoopt te kunnen snij den. Het glas wordt na sortering gesne den en zal over een week of drie klaar zijn voor distributie in de plaatsen van Walcheren, die er reikhalzend naar uit zien. STETTIN ZONDER DUITSERS De „Kurier" uit Hannover meldt, dat de laatste 6000 Duitse inwoners van Stettin binnen eiJcele dagen in de Brit se bezettingszóne verwacht worden. In Stettin wonen nu 120 000 Polen, aldus het blad. Het suikerrantsoen In November zullen de suikerbonnen weer in de eerste week van een veer tiendaagse periode worden aangewe zen, Deze maatregel houdt geen rant soenverlaging in. De huidige situatie is een gevolg van de extra kilogram suiker, die in de loop van September werd verstrekt en waardoor aan de bevoorrading van de detaillisten hoge eisen zijn gestelJ. Thans worden de handelsvoorraden weer aangevuld. De ramp te Apeldoorn De toestand van den gymnastiekleraar Dobbenga. die bij de ramp te Apeldoorn, waar een militair vliegtuig neerstortte op de Chr. HBS. zwaar gewond werd. is thans zodanig verbeterd, dat levens gevaar als geweken mag worden be schouwd. Het zal echter nog geruime tijd duren, alvorens hij het ziekenhui* zal kunnen verlaten. Ook de vier leerlingen der HBS, die nog verpleegd worden, zijn thans buiten gevaar. HAVENARBEIDERS TE TRIEST STAKEN. 2700 Havenarbeiders in Triëst zijn ln staking gegaan uit protest tegen het feit, dat een veem-maatschappij aldaar 30 vluchtelingen uit het door Joego-Sla- vië bezette deel van Julisch Venetië in dienst nam. Spanje meest gevierde danseres, Ma> riemma, die voor haar vertrek naar Amrika tijdens een korte tournée door Europa ook in tal van Nederlandse plaatsen zal optreden. DOOR EIGEN SHAWL GEWURGD Öezer dagen is in de lompensorteer- derij der firma Gorcum te Tilburg een tragisch ongeluk gebeurd. De 60-jarige wed De NijsFabrie kwam bij werk zaamheden in de fabriek met haar shawl in aanraking met een machine. De halsdoek werd hierbij om haar nek geslingerd en door de machine gegre pen, met het noodlottige gevolg dat de vrouw gewurgd werd. Volgens een bericht van het Franse persbureau AFP uit Sofia - n de defi nitieve uitslagen van de Bulgaarse ver kiezingen in afgeronde cijfers als volgt: Het Vaderlandse front 2 980.000 stem men. 346 zetels, onder de regeringspar tijen als volgt verdeeld: mmunistische Partij 2.262.000 stemmen -.7 zetels; Boe renpartij 560 000 stemmmen 64 zetels; Zweno-partij 71'co stemmen 2 zetels; Socialisten 78.000 stemmen 3 zetels; Ra dicalen 9 000 stemmen 0 zetesl. Het cjpositieblok behaalde 1.231.000 stemmen en 101 zetels; de democraten. 23.000 stemmen, geen zetel. De commu nistische partij heeft hiermee de abso lute meerderheid in de grote nationale vergadering gekregen. In antwoord op de Russise beschul digingen, als zouden de Engelsen en Amerikanen eveneens esn groot aan tal Duitse technici hebben gedepor teerd, schrijft de Times„het is te betreuren, dat deze beschuldigingen geuit zijn, zonder dat de Russen over voldoende kennis der feiten beschik ten". De Times geeft toe. dat Engeland onmiddellijk na de Duitse ineenstor ting den aantal Duitse atoom-specia listen en wapendeskundigen voor zich heeft laten werken om op de hoogte De Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" is onder grote belangstelling Uit A'dam naar het Zuidpoodgebied vertrokken. De „Willem Barendsz" op het Y. A. H. F. p. te geraken van de stand der Duitse wetenschappelijke onderzoekingen en gebruik te maken van de kennis dezer mensen voor de nog in gang zijnde oorlog met Japan. Ook werden indu striële experts gebruikt. Het totale aantal technici, dat op deze wijze voor de Britten gewerkt heeft, is echer veeel lager dan het cijfer, dat door de Russen wordt gesuggereerd. De 10 geleerden die voor Engeland hebben gewerkt zijn weer in Duite land teruggekeerd en werken thans aan het herstel van Duitslands we tenschap voor vredelievende doelein den. RUSSISCHE TECHNICI VERVANGEN DUITSE COLLEGA'S Het hoofdkwartier van de sociaal democratische partij te Berlijn deelt mede, dat na het vertrek van Duitse technici naar de Sowjet-Unie, 300 Rus sise technici in de Duitse ondergrondse V 2-fabrleken te Belicherode (Harz- gebergbe) z n gearriveerd. Processen tegen nazi's De nieuwe processen te Neurenberg (tegen duizend belangrijke Duitse natlo- naal-soeialisten) zullen, naar uit be trouwbare bron vernomen wordt, op 2 December a s beginnen. Onder de artsen, die terecht zullen staan, bevindt zich dr. Karl Brandt. Hitler's lijfdokter en Rijkscommissaris voor gezondheid en hygiëne Diwan Lall. een afgevaardigde der congres-partij in de wetgevende raad van Voor-Indië, bevindt zich op terug reis uit New York ter bijwoning van een vergadering der commissie voor het opstellen van een ontwerp-grondwet voor zijn land. Bij aannkomst te Shannon zeide hij: „Ik geloof, dat Voor-Indië het volgend jaar om deze tijd tot een vrije en onaf hankelijke republiek zal worden uitge roepen met Nehroe als eerste president. Mijn land zal echter met Engeland een verdrag sluiten t.av. Engelse kapitaal beleggingen en de verdediging van het grondgebied." BURGEMEESTER BESCHERMHEER VAN DE PADVINDERS De burgemeester van Alkmaar, Prof Mr, A. Koelma, heeft het beschermheer schap over de afdeling Alkmaar van de Nederlandse Padvinders aanvaard. Naar wij vernemen is dit de eerste vereniging waarvan de burgemeester beschermheer is. Directie D.B.V.0. verhuisd Het Bureau van den directeur van het Districtsbureau voor de Verzor ging der Oorlogsslachtoffers (DBVO) wordt met ingang van 1 Nov. a.s. verplaatst van Laurensstraat 3 naar Huize Voorhout, Kennem er straatweg 2, Alkmaar. De telefoonnummers van de ver schillende afdelingen zijn als volgt: Directeur en Secretariaat: 4045; Aid. II: Sociale Hulpverlening: 3284; Afd. Comptabiliteit en Voorlichting: 4448. A|fd. Financiële Controle, Woning voorziening en Vestiging: 4460; Afd. Archief: 3626. BARKMAN VOOR HET TRIBUNA AL Morgenochtend zal J. Barkman, eertijds hoofdonderwijzer aan de Tesselschadeschool, zich voor het tribunaal moeten verantwoorden. Barkman was tijdens de bezetting fel NSB-er. Truman aan Ibn Saud Te Washington is bekend gemaakt, dat president Truman aan koning Ibu Saud een brief geschreven heeft, waar in hij zijn steun voor 6e onverwijlde toelating van minstens 100,000 Joden in Palestina en de oprichting van een Joods nationaal tehuis aldaar opnieuw uitspreekt Ik ben werkelijk van me ting, dat het mogelijk zal blijken op deze wijze tot een bevredigende op lossing van het vluchtelingenvraagstuk te komen", aldus Truman. ENGELAND NEDERLAND De Schot Martin zal de Landenwed- strijd Engeland-Nederland. welke op 27 November te Hudöersfield wordt ge speeld, lelden. Besloten is, tot aan de rust slechts èèn Invaller toe te staan, de doelver- dediger Inbegrepen, met dien verstan de, dat oan ook werkelijk moet blij ken, dat deze speler niet in staatis om op normale wijze de ontmoeting uit te spelen. Raakt dus een speler licht gewond, dan is dat nog geen reden om hem te laten vervangen. Hij -zal dan waarschijnlijk op een der buitenplaat- oen de ontmoeting, mo.et.en uitspelen. FEUILLETON Apotheek 19 In klimmende opwinding greep de kleine, bewegelijke man een knoop van Bertins jas en rukte er nerveus aan. „Begrijpt u het toch goed, monsieur Bertin. begrijpt u het toch goed ."k ben. ik heb.. Marcel Brunot is om zo te zeggen het slachtoffer geworden van mijn dwaasheid. Ik bedoel.." „Wat wilt u daarmee zeggen?" viel Bertin den schilder in de rede. „Luister, mon cher maltre. Maar gaat u zitten neemt u mij niet kwalijk dat ik u in mijn opwinding geen stoel heb aangeboden. Wilt u een sigaar? Een si garet? Ook niet? Nu, enfin. Ziet u, het is de straf voor mijn oprechtheid!" riep hij uit, terwijl hij zo vlug heen en weer liep dat zijn witte schilderjas even wild om zijn kleine gestalte fladderde als zijn lange grijze baard „Hebt u Marcel Bru not gekend, monsieur Bertin?" „Alleen- maar oppervlakkig", ant woordde de advocaat, die zich onder andere omstandigheden buitengewoon vermaakt zou hebben met de groteske verschijning van den drukken kleinen schilder. Professor Luzac streek met de vin gers door 't dikke haar. dat zijn expres sieve kop in verwarde lokken omgaf „Ik ben een slecht mensenkenner monsieur Bertin, dat moet ik op mijn oude dag bekennen. Ik had tegen Mar cel Brunot de hebbelijkheid om altijd de waarheid te spreken, moeten into men. temeer waar hij toch al in een erbarmelijke gemoedstoestand verkeer de. Maar ik ben nu eemaal een vijand van halfheid, vooral in de kunst. Kun stenaar of stumper, een middenweg be staat voor mij niet. Marcel Brunot was werkelijk hopeloos onbegaafd, dat ^unt u op mijn woord geloven." „Het comité had weer eens een schil derij van hem afgewezen, nietwaar?" „Ja. en hij kwam met een van die uitbarstingen van vertwijfeling die hij mij steeds na de afwijzing van een schilderij als een lawine over mij uit stortte Als hij maar niet gevraagd had wat ik van zijn kunst dacht. Of er nog eens Iets uit hem groeien kon? Toen ried Ik hem aan, voor zijn plezier te schilderen,, hij moest blij zija dat hij Alkmaar is dat weet ieder bur ger een noodleidende gemeente Er moet geld bij En daarom ver- oient het aanbeveling om een moge lijkheid te zoeken teneinde er „iets bij te verdienen". Ook wij zijn op zoek gegaan en hebben tenminste iets gevonden waarvan wij jaarlijks G.G. Cabaret voor het N.V.V. ..Eerst vrijheid, dan maar barsten", zo luidde het slot van het lied van de losse locomotief, dat door Uut ejj Ber Huising ten beste werd gegeven. En met deze kernachtige uitdrukking wordt de voor naamste tendenz van het GG-Cabaret, dat het NVV optrad, gekarakteriseerd Want het GG-Cabaret is in de eerste plaats een Cabaret met sterke, vooruitstrevende tendenzen: zelden zal echter tendens kunst op zulk een hoog peil staan Het eerste wat opvalt bij het nieuwe programma is, dat het bij dat van vorig jaar vergeleken, sterk is vooruit gegaan. En dat is zeker ln de eerste plaats te danken aan Emmy Arbous. die vooral in haar creatie (met eerf uitstekende tekst van Erie v.d Steen) welhaast niet te eve naren is Een nieuwe figuur is ook die van Iwan Raskolnlkow, die met zijn Russische lie deren en vooral met zijn Joods partisa- nenlied. op het eerste plan staat. Hans Jongman.— evenals Flip van der Schalie, ook een hieuw gezicht toonde met z'n gultaar, dat hij niet bij de andere achter hoeft te staan Van de oude "kern van vorig jaar misten wij natuurlijk ln de allereerste plaats Jan Musch. Uut en Ber zijn echter geble ven; van hun nieuwe liedjes noemden wij reeds het lied van de losse locomotief Rolien N.ugian en Mar^_ Smithusen waren ook weer present; hun creatie van „Kaat je Knuppel" en de dansleraar waren in één woord; éi Lion__Contran zat weer achter de piano en vooral zijn liederen, die vijf jaar niet gezongen konden worden, vielen zeer in de smaak. Voor de pauze sprak de heer jfTroeu- len een kort propagandistisch woord voor het NVV; de avond, die een zéér geslaag de was, werd geopend en gesloten door den heer A. Steenis, 2de voorzitter van het NW_ ln 't kort Op de hoek van de Krcèn- buurt en de Langestraat kwam een vierwielige wagen in aanrijding met een bakfiets.die 't onderspit moest delven. Door de politie werd een twee tal heren opgebracht, die een te nauw verbond met Bacchus hadden gesloten. De handbalsport bloeit in N.- Holland! Vrone I (St, Pancras) won Zondag van Dokev met slechts 10; Vrone II won met dezelfde cijfers van Nw. Niedorp, terwijl het derde team van deze dames handbalver eniging 00 speelde tegen Groot- Schermer. Op het maffe zijn brood niet hoefde verdienen met zijn kunst. Maar hij Het me niet met rust. zette mij als het ware het pistool op de borst: of hij talent had wilde hij weten ik moest het hem eerlijk zeg genJa, monsieur Bertin, liegen kan ik niet. dat gaat me slecht af, en ik dacht bij mijzelf: ik vernietig geen be staan met mijn oprechtheid Dus flapte ik uit: hij deed verstandiger er mee uit te scheiden, hij kon beter een groente winkel of zoiets beginnen, het was zon de van al dat kostelijke linnenToen werd hij stil, keek me op een eigenaar dige manier aan en zei alleen maar: Ik dank u." Daarop ging hij weg. En toen hij weg. was had ik er weer spijt van dat ik hem alle hoop ontnomen had Tenslotte zijn er zóveel prutsers dat bet op één meer of minder niet aankomt. Maar toen trooste ik mij met de gedach te: misschien was het een pijnlijke maar heilzame operatie en geeft hij tenslot te het geklodder op. Dan ls er tenmin ste één knoeier minder" Professor Luzac zweeg even als om op adem te komen; hij streek over zijn dichte baard vterwljl zün gelaatstrekken versomberden. Toen liet hij de armen slap omlaag zakken. (Wordt vervolgd). „Usance" was in strijd met de wet Usance in strijd met de wet Een vijftal Wlerlngermeerarbeiders ston den Maandagmiddag voor den politierech ter Zij hadden een partij hout, toebeho rend aan de Dienst Wederopbouw Wte- ringermeer mee naar huis genomen, het geen een usance in het bouwbedrijf schijnt te zijn. De politierechter was het hier ech. ter niet mee eens en vorderde voor allen op een na f 10.— of 5 dagen. De arbeider W. werd vrijgesproken, daar* hij van zijn patroon verlof had gekregen afval mee te nemen, De „beheerder" Petrus T. uit H had na Dolle Dinsdag, toen de NSB-familie K. S. naar veiliger oorden vluchtte, voor lien enig huisraad en kleding in bewaring genomen. De „be heerder" speelde met de aan hem toever trouwde goederen echter bij familie en kennissen voor Sinterklaas, iets wat de NSB-famllïe hem, na haar terugkeer hoogst kwalijk nam De officier van Jus titie vond dat T. „het spoor bijster was geraakt" en eiste f 50,of 25 dagen De politierechter veroordeelde hem conform ie eis. v Gaslozen Jan K en Antje O. uit H konden, van wege materiaalgebrek, geen gasaansluiting krijgen Daar hun toewijzing petroleum niet voldoende was, hadden zij ten einde raad zelf een aansluiting gemaakt. K. boorde zich deswege veroordelen tot f 40 of 20 dagen; mevr. O echter, die reeds eenmaal voor hetzelfde feit terecht had gestaan tot f 75 of 25 dagen Vriendelijke Invitatie „Komt uzelf maar kijken", zo luidde de vriendelijke uitnodiging van Jacob B, uit W„ toen de politierechter, mr J N Alblas, het denkbeeld opperde, dat het wel een smerige boel in zijn woonschuit zou zijn. B had namelijk twee honden, die hij al tijd binnen hield, uit vrees dat zij vergif tigd zouden worden. Doch dat was niet het feit. waarvoor hij terecht stond De beschuldiging luidde nl., dat hij drie hon den en twee katten drie dagen lang. zon der voldoende eten en drinken, had opge sloten De man verklaarde echter, „dat er niks van an was", zodat de zaak bin nenkort met getuigen zal behandeld wor den. Kleinere zaakjes H H uit H werd wegens diefstal veroor deeld tot f 60 of 20 dagen; G B te G kreeg 6 maanden met aftrek voor rijwieldiefstal: N P K uit O werd gestraft met f 30 of 15 dagen, omdat ,.z'n vuist was uitgeschoten"; F V uit B had distributiebescheiden op de straat gevonden en ze niet aan den eige naar teruggegeven, hetgeen hem zal ko men te staan op f 40 of 20 dagen. weer een klein bedrag aan baten ia de zo schrale gemeentekas zou kun nen vloeien. Wij kiepen over het Waagplein welke marktplaats met cafêloka- len, waarvan de eigenaren allen een behoorlijk bestaan hebben en toen viel ons oog op een oud gebouwtje, dat sedert jaren bijkans reoteloov staat. Het wordt gebruikt als berg I plaats van gereedschappsn en de klei ne, boogvormige ramen, die er in aan gebracht zijn hebben al sedert lang geen ruiten meer. Met een gering bedrag aan onkosten zo dachten wij moet het toch mo gelijk zijn om dit gebouwtje tot een gezellige Oud-Ho!!andse_ ..Raadskel der" ln te richten. Een~lokaaI waar men, gezeten op een Oud-Hollands stoeltje het Alkmaa^e kaasdragers- bier zou kunnen drinken, dat door een in kaasdragersnniform geklede dienaar voor u op een biervat wordt neergezet. De waard, tronend achter een klein bufet in een der hoeken van het lokaal, tapt het schuimende vocht uit een reusachtig vat in zware stenen kroezen en op Vrijdag rit de za3k. de „kelder", stampvol met vreemdelln- gen. Het was slechts een Idee: het „Kleine Waagje", staat (of hangt, zo men wil) nog tegen het enorme kaaspakhuis Wie pakt het aan? yOLGENS recente berekeningen zijn i de kosten van het onderhoud van huizen met ongeveer 150 pet. sedert het begin van de oorlog ges.egen, vooral tengevolge van de hogere materiaalprij- zen en lonen. De onderhoudskosten heb ben evenwel steeds slechts een deel uit gemaakt van de exploitatiekosten van nuizen. Deze bestaan verder uit ver- chillende belastingen, verzekeringen, inningskosten enz. De stijging van de onderhoudskosten maakt op zich zelf ongeveer 17«/j pet. van de huur uit. Daarmede is echter nog niet zonder meer een huurverhoging tot een onge veer gelijk percentage gerechtvaardigd. Men zal daartegenover namelijk enige andere factoren in aanmerking moeten nemen. In de eerste plaats zal de huur der bij 't onderhoud van het door hem bewoonde huis evenals overal elders zich een zekere versobering ten op zichte van de vóóroorlogse tijd moeten" laten welgevallen. Dat verlaagt dus de 'asten van den verhuurder. Daarnaast zal de verhuurder in het zelfde schuit je moeten stappen als icdcrcn kapitaal-, bezitter en genoegen moeten nemen met een lagere rente-standaard. Dat is op zich zelf stellig niet onbillijk. Er zijn verder nog enige voor den verhuurder gunstige factoren. Er is geen risico ten aanzien van het leegstaan der huizen en de daaraan verbonden huurderving, ter wijl men uiteraard aan een nieuwen huurder minder service zal behoeven te bieden. Tenslotte mogen wij verwach ten, dat bij een vermindering der schaarste, de materiaalkosten zullen da len. Alles bij elkaar voldoende factoren om niet onmiddellijk tot huurverhoging te besluiten. QP het terrein van de huishuren werkt de prijsbeheersing inderdaad vrij goed. Dat is een uitmuntend sociaal belang. Van het budget van een arbeidersgezin bijvoorbeeld maakt het bedrag aan huishuur altijd een belang rijk percentage uit. Êen oplopende ten dens zou hier in de eerste plaats de oeconomisch zwakkeren treffen. Ondanks het feit echter, dat de huren dus voorlopig niet mogen worden ver hoogd blijft op den verhuurder de ver plichting van een redelijk onderhoud van zijn eigendom rusten. Deze ver plichting van de verhuurder is geregeld m de „Woningwet" en het „huurprijs- uitvoeringsbesluit 1941". Dit laatste be sluit opent de mogelijkheid tot huurver hoging indien de verhuurder belangrij ke verbeteringen aan zijn eigendom aan brengt; het kan ook huurverlaging be velen indien de verhuurder de onder houdsplicht afschuift op den huurder. fyjEN mag verwachten, dat het toe zicht op de naleving van de onder houdsplicht zal worden verscherpt naar mate de mogelijkheden van de uitvoe ring toenemen. Ter bepaling van wat in. redelijkheid mag worden geëist, be schikken de verschillende Prijsbureaux over de adviezen van de diensten van Bouw- en Wonigtoezicht, svaarbij reke ning is gehouden met plaatselijke om standigheden en normen. Bij het vast stellen van een termijn waarin onder houd, waarover rechtmatig is geklaagd, moet worden tat stand gebracht, zal natuurlijk enige soepelheid worden be tracht. Wordt onverhoopt door denver huurder geen behoorlijke medewerking verleend, dan kan de overheid diens taak op zijn kosten overnemen. Alles bijeen zal de huurder ook thans dus een redelijk onderhoud van zijn woning van den huiseigenaar mogen eisen. Hij zal er echter rekening mede dienen te houden, dat de materiaalpositie nog benard is en het aantal beschikbare arbeidskrach ten onvoldoende. Bij ernstig menings verschil over het onderhoud kan de huurder zich wenden tot de Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht of het Prij- i zenbureau. DEWI.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1