maarder Stevige pleidooien voor wereldregering Ontploffing in postkantoor te Utrecht Wat heeft professor van Loon te verbergen? Franse duikboot vermist Om de bronnen van de Nijl Waarom geen volledig program? Kolentoewijzingen voor industrie verlaagd WZOHMWL TIJDELIJKE OPKLARING. Na tijdelijk gebroken bewolking later weer toenemende bewolking met plaat- gelijk regen. Matige, aan de kust tijdelijke krachtige, Westelijke wind. Ilets hogere temperatuur dan gisteren. "ZATERDAG 1 DECEMBER 1948 JAAROAJTO Ito Dlreeteor: Th. W. Reenden Jr. Hoofdredacteur: G. B. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR IN OMGBVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1M5 X.O. Redactie «b Adm.: Aehterdam 20, teL m«.Adrcrtentle-afd.« Langestraat U, lel WTU SURPRISE VOOR DOUANE- AMBTENAREN. De douane te Roosendaal heeft op het station een ruime vangst gedaan bij het controleren van de D-treln, die uit Brussel was gearriveerd. In de luchtkokers van een Belgische wagon werden namelijk duizend pakjes, elk met een half ons shag bevattende, ontdekt. De eigenaars bleven spoorloos. Veel critiek op buitenlandse zaken .Van onzen pari. redacteur). HOEWEL de Kamer gewoonlijk bfl avondzittingen maar matig bezet was, op de gereserveerde tribune hoofdzakeigk jongelui zaten en de diplomatenloge volkomen leeg bleef, was het debat over de begroting van Buitenlandse Za ken verreweg het belangrijkste van alle hoofdstukken, die tot nu toe aan de orde zijn geweest. Hier is eindelijk het onbehagen en de verontrusting, dat vaag en onbewust In ons volk leeft goed geformuleerd tot uiting gekomen er Is scherpe detail-critiek geleverd en er «tjn grot® lijnen getrokken voor een eonstructitve buitenlandse politiek, die aanzienlijk meer houvast bie den, dan de afgesleten frases, die „het Plein" blijkbaar goed genoeg acht en om openbaar te worden. DAT er niets vernieuwd of veranderd in Nederland, na de jaren van oorlog en bezetting, is wel geheel en al ouiuist gebleken op deze avond: een dergelijk openhartig en geïnteresseerd debat was ondenkbaar geweest, toen we ons nog koesterden in de waan van de bescher ming door onze neutraliteit en ons goed geweten. Iets van een heimwee naar de ze zelfstandigheids-politiek klonk nog weer door in de redevoeringen van de heren Bruins Slot (AR) en Schmal (CH), al begrepen ook zij, dat wij dit niet meer alleen zullen kunnen doen, doch tenminste met België en Frankrijk sa men. Federalisme. Lijnrecht hiertegenover stond het uiterst principiële betoog van Ruygers (PvdA) over het federalistisch beginsel in de internationale staatkunde, waar-mee dit jonge kamerlid als eerste spre ker zeer gelukkig debuteerde. Evenmin als ln de binnenlandse staatkunde door een groter geheel moet worden gedaan wat een lager orgaan kan verrichten, moet de UNO ter hand willen nemen wat Europees-regionaal kan worden ge regeld of moet Europees worden behan deld, wat door een kleinere statengroe- perlng kan worden afgedaan. Zo zijn regionale groeperingen binnen UNO- verband uiterst gewenst en is oplos sing van het schijnbaar zo moeilijke Duitse vraagstuk in principe eenvoudig, wanneer men de afzonderlijke delen daarvan in «en Europese federatie op neemt. In dit verban'd heeft ook het groeiend samengaan met België en Lu xemburg veel groter betekenis dan welke grens-correetie ook, omdat dit een voorbeeld en een begin is. Ook de heer Serrarens sprak namens de KVP met grote geestdrift over het „klaverblad in de stormhoek van Euro pa" waarvan in het afgelopen week-end de parlementsleden en in de toekomst ook de arbeidersbewegingen zulk een vruchtbaar contact hadden en zullen hebben. In dit verband bepleitte hij ook uit zending van één van de nieuwe cultu rele attaché's naar Brussel, temeer, om dat dit ook het direct contact der volken bevordert en zo de internationale be trekkingen democratiseert. Als dit over de gehele linie gebeurt is de wereld regering, die een absolute noodzaak is, ook op te bouwen. Naast deze hooggestemde hoofdlijn liet hij critische klanken horen over de po sitie van minister van Kleffens. de voor lichting in Amerika, de militaire missie in Duitsland en het gebrek aan veel vuldig contact van den minister met de Commissie voor Buitenlandse Zaken uit het parlement, dat „een gevoel van onbehagen doet ontstaan over het bui tenlands beleid, dat door de memorie van antwoord niet wordt weggenomen". Het probleem: Duitsland. Veel vinniger uitte mr. Bruins Slot zich nog over de vervanging van admi raal Doorman door dr Huender als hoofd van de militaire missie In Ber lijn en enkele andere detailpunten, al vorens hij overging tot een pessimistisch betoog over de algemene lijn. Van grote stijl was de rede van Van der Goes van Naters (PvdA) die begon met den minister te vragen of hij zich wel bewust was, één der vijftig minis ters van wederopbouw der geteisterde wereld te zijn. Zo ja, dan zou men hier wat meer van moeten merken door een stralende mededeelzaamheid van het de partement; in plaats daarvan hoort zelfs de Kamer niet dan op het nippertje iets over grenscorrecties en plannen met Duitsland. Uitbreiding van onze buitenlandse voorlichtingsdienst Is nuttig, gezamenlij ke actie tegen het Franco-regime even eens en bovenal basis-verbreding van onze samenwerking met België, die ook toenadering tot Frankrijk tengevolge n.oet hebben. Voor de kleinere moeilijkheden met het Britse Gemenebest was spreker niet bang, zolang daar een democratie heerst; en de democratische krachten in Duits land ln politiek en kerk zijn onze enige Prijzen van ontbijt- en kantkoek Een onderzoek bij een aantal fabri kanten van ontbijtkoek heeft het be drijfschap voor granen, zaden en peul vruchten aangetoond, dat de prijzen van de goedkoopste soort ontbijtkoek verlaagd kunnen worden. De verbruikersprijs gaat naar gelang van de grootte van de koek, met één tot drie cent omlaag. De kwaliteit van de koek blijft onveranderd. De verbruikersprijs van het kleinste model verpakte ontbijtkoek, rU van 200 gram. varieert nu, naar gelang van de kwaliteit, van 21 tot en met 25 cent. De verbruikersprijs vsn kantkoek ls ten hoogste f 1»— per kg. verpakt en f 0,90 per kg. onverpakt. DINSDAG REGERINGSVERKLARING De stand van de besprekingen tussen de ministerraad en de Commiwle-Ge- neröal en die in de ministerraad wet tigt de verwachting, dat het kabinet Zondag de laatse hand zal kunnen leggen aan de officiële verklaring, die de regering voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal afleggen en waarin zij zich vermoedelijk in grote lijnen achter het basts-accoord van Linggadjati zal stellen. Nadat Maandag 9 December de ministerraad in gebrui kelijke wekelijkse vergadering bijeen zal zijn geweest, zal de officiële re geringsverklaring Dinsdag 10 Decem ber door minister Jonkman In de Tweede Kamer worden afgedaan, ter wijl tevens een memorie van toelich ting van de hand der Commissie-Ge neraal, ongeveer 40 bladzijden tellen de, aan de Kamer zal worden aange boden. Groie schade in opslagruimte Utrecht, 0 Deo. - Omstreeks kwart over acht Vrijdagavond, werden de be woners van de Utrechtse binnenstad opgeschrikt door een hevige knal- In het hoofdpostkantoor op de Neude bleek zich door tot nu toe onbekende oorzaak een hevige ontploffing te hebben voorgedaan. Politie, geassisteerd door pas serende militairen, setten onmiddellijk de omgeving van het hoofdpostkantoor af. Hoewel zich op het tijdstip, dat de ontploffing geschiedde vele voorbij gangers op de Neude bevonden, zijn er geen personen gewond- Wel is een groot aantal ramen aan de voorzijde van het postkantoor door de luchtdruk ver splinterd. De ontploffing welke gevolgd werd door een grote steekvlam, heeft zich voorgedaan in het soustejrain aan de voorzijde van het gebouw. Deze ruimte, welke gebruikt wordt als opslagruimte en archief, kreeg grote schade, welke echter geen stagnatie in de werkzaam heden op het postkantoor tengevolge heeft. Ook van de in het gebouw aan wezige personen werd niemand door de glassplinters gewond. Vermoedelijk heb- hoop o'p'i-enTerbétërd. «itu.ti, "aldaar. be" onbekenden «en pakje met enplo- die met beide handen moet worden aan gegrepen. De P v d A zal het gesprek jn Bournemouth met Schuhmacher willen voortzetten, zoals wij' de economische en culturele banden met West-Duitsland ook nauw willen aanhalen. Zoals voor Duitsland de enige redding ligt ln sa menwerking tussen de constructieve krachten onder de socialisten en chris ten-democraten, biedt dit ook ln de ge hele rest van Europa, zoals ook ln Ne derland, de beste vooruitzichten. Ds. Zandt (SGP) zorgde voor de nodige afwisseling door de UNO af te schilde ren als een revolutionnalre toren van Babel, gesticht door Hugo de Groot en door een amendement aan te kondigen tot schrapping van het gezantschap bij den Paus. Mr. Schmal heeft deze waan bestre den, al vond ook hij 's ministers lof zang op de UNO als christelijke instel ling wat overdreven. sieve stof over het ander halve meter hoge muurtje, dat op het trottoir voor het sousterrain staat, door één der ra men naar binnen geworpen. De glas schade is beperkt gebleven tot de ramen aan de voorzijde van het hoofdpostkan toor. De enorme luchtdruk, welke door de explosie ontstond, is door het muurtje dat ook beschadigd is, gebro ken, zodat de huizen aan de overkant geheel onbeschadigd zijn gebleven. Trotyl! Uit het voorlopige onderzoek meent d« politie te moeten concluderen, dat hier geen sprake is van een bomaanslag, er *fln nl. nergens in het sousterrain scherven gevonden. Men verondersteld dat een fles of een pakje met een zeer explosieve inhoud, mogelijk trotyl, naar binnen ls geworpen. Ook omtrent de be weegredenen van den persoon of per- Clandestiene brieven van voormalig t president van de Hoge Raad Vliegtuigen, torpedojagers, sloe pen, corvetten en torpedoboten, waarvan verschillende" zijn uitgerust met anti-duikboot onderwater-detec tors, zijn voor de Franse Middel landse zeekust op zoek naar een. Franse duikboot, die vermist wordt De duikboot, die vroeger tot de Duitse marine behoorde en 250 ton. meet, is gisterochtend met een be manning van 21 koppen van Toulon uitgevaren voor het nemen van proe ven met duiken tot grotere diepte. Zij zou tot op een tiental mijlen uit de kust varen en gisteravond om ongeveer 5 uur terugkeren. Ofschoon Franse marinedeskundi gen hebben verklaard, dat er zeer weinig kans bestaat, dat de opva renden van de kleine duikboot le vend zullen worden gered, omdat zij niet over communicatiemiddelen met de oppervlakte beschikken, zal het zoeken voortduren. Duitsers worden Amerikanen! Volgensden New Yorksen Corres pondent van de „Daily Mirror" heeft Werner von Braun, de voornaamste uitvinder van de V 2, de uitnodiging van het Amerikaans leger om Ame rikaans staatsburger te worden, aan genomen. Von Braun, die volgens den cor respondent door Hitier werd onder scheiden voor de uitvinding van de V 2, komt nu met 117 andere Duitse geleerden naar Texas Alle 118 per sonen willen het Amerikaanse bur gerschap verkrijgen. Het Amerikaanse leger is druk be zig met de voor naturalisatie ver eiste formaliteiten. TOT de politieke delinquenten, die aedert de bevrijding ztyn opgeborgen behoort ook prof. jhr. Van Loon, in bezettingstijd president van de Hoge Raad. Een man. die een vooraanstaande positie bekleedde, veel zag en hoorde en die dus vermoedelijk ook een en ander weet, dat voor een Juist oordeel over de bezettingsjaren van groot be lang zal blijken. Prof. Van Loon ls van mening, dat de tijd voor hem werkt. Uitstel van de behandeling van zijn zaak Is hem het liefst, maar soms wordt het ver langen naar vrijheid hem te sterk en dan schrijft htJ brieven aan zijn echt genote, die zoals gebruikelijk clande stien worden bezorgd op het aangege ven adres. Het lijkt ons ln het alge meen belang noodzakelijk enkele cita ten uit deze brieven, waarvan wij de afschriften gemaakt alvorens deze doorgestuurd werden hebben grie len. te publiceren. Wij laten ln enkele gevallen namen weg, omdat het ons onjnlst voorkomt, op gezag van prof- Van Loon Iemand verdacht t« maken. Een dreigement. Uit een brief van 29 October 1945: „Als men de zaak tegen mij doorzet, moet er rekening mede worden gehou den, dat ik ook niet langer mijn mond houd, waardoor dus een aantal leiden de personen kunnen worden gecompro- imUteerd en onmogelijk worden ge maakt. Het i* de vraag of dit ln het landsbelang is. Mijn gegevens zouden voor de communisten een vette kluif zijn om te agiteren. Het ia de vraag of de regering dat wil. Ik zou nu iemand moeten hebben, die dit den minister van «ustltie of den minister-president duide-- lljk zou kunnen maken. De regering kan n.1. leder proces voorkomen als zij wil en als het proces nog iets gerekt kan worden komen we weer In normale ver houdingen. Je kunt dit best eens voor zichtig met enkele vrienden bespre ken", Uit een brief van 21 Maart 1940: „Intussen had hij (bedoeld ls raads heer-commissaris Van Moorsel. Red ook een getulgeverklaring van Bonnema, waarin zij spreekt over een koffer met dossiers, die ik van de Hoge Raad zou hebben weggebracht. Weitjena heeft beloofd te trachten de mappen van Seyss Inquart, en andere moffen, die ""Van Moorsel wilde hebben, door jouw bemid deling te produceren. Ik heb er geen bezwaar tegen, mits jij en Nysingh eerst iedere map doorzien en afschlften ne men van de voor mij belangrijke stuk ken" Uit een brief van 26 Maart 1940: „Wel heb ik in het voorjaar enkele mappen opgeborgen, maar dat waren verzamelmappen met voor mij belang rijke stukken, die ik zo nodig zelf naar voren wil brengen en die ik dus in geen geval afgeef. Hoogstens zou ik van be paalde stukken afschriften kunnen ge ven. Enfin, laat je ln geen geval van de wijs brengen. P S. Van Moorsel wou ook de mappen Völlmar en mr. Franssen hebben. Blijk baar In de veronderstelling daarin mate riaal te vinden tegen deze beiden. Nu voel ik er niets voor anderen In moei lijkheden te brengen, dus kijk deze mappen goed door. Die van mr. Frans sen gaat in hoofdzaak over de erfenis van J C C van der Lande. Het zou niet kwaad zijn deze'nog even te laten door zien. Völlmar moet je zelf grondig door gaan. Niet? erin laten wat hem last zou kunnen geven Dus wees erg voorzich tig met mappen afgeven", (Völlmar en mr. Franssen waren bel den beruchte NSB-advocaten uit Den Haag. Red) HET ls thans zeker niet de taak van den voormaligen president van de Hoge Raad om het onderzoek van het Bijzon der Gerechtshof te bemoeilijken. Dat hij in gevangenschap aanwijzingen kan ge ven, wat wel en niet mag worden afge geven van stukken, die hij ln een func tie, welke hij niet had mogen aanvaar den ,,In veiligheid" bracht, is volstrekt ontoelaatbaar. Er kan In Nederland geen recht wor den gesproken, als duistere machten op enigerlei wijze blijven samenspannen- sonen, die deze zinloze vernieling op hun geweten hebben, tast de po litie volkomen in het dalster. Het is wel merkwaardig, dat zich eni ge maanden geleden ln Utrecht op het Koekoeksplein een soortgelijke ont ploffing heeft voorgedaan- De schade was hier echter veel kleiner dan bij de ontploffing van Vrijdagavond. Ook hier vond de politie geen scherven of andere voorwerpen, die zouden duiden op een bomaanslag. Deze ontploffing is eohter nog steeds niet opgehelderd. Voorbijgangers verklaarden aan de politie dat zij, voor de ontploffing ge beurde,. enige personen zouden hebben zien weghollen, het staat echter niet vast of dit de mogelijke daders van deze aanslag zijn geweest. Frankrijk gedwongen om ferug ie trekken OLADSTONE, de Engelse premier Ia geen voorstander van het Britse Imperialisme. Maar da heldendood van Sir Charles Gordon Pasja dwingt hem tot het uitrusten van een strafexpeditie tegen den Mahdi En zo dringt, ln het Nororden, zowel als het Zuiden, Engeland onweerstaanbaar op. Lord Kitchener NA het uitbundig gevierde wapen» feit van de verovering van Khartoem een de dood van Gordon, de meest ge» vreesde tegenstander van den Mahdi, heerst deze laatste jarenlang onge» stoord in het hart van het zwarte we» relddeel. Niemand betwist zijn macht, Engeland's wraak blijft uit. Maar uitstel is geen afstel. Lord Kit» chener, de „coming man" in het Britse leger, bereidt der grote slag tegen den Mahdi voor. Maar hij werkt langzaam, systematisch, met dodelijke zekerheid. Hij groepeert een geweldige troepen» macht, langzaam trekt hij voort, steeds de spoorbaan doortrekkend, waardoor zijn toevoer verzekerd is. In April 1898 krijgt hij contact met het leger van den Mahdi, en verslaat 't aan de oevers van de Atbara, Voort gaat het, naar het Zuiden! En aan het andere eind van Afrika, in Kaapstad, droomt het geweldige brein van dien groten imperialist, Cecil Rh odes, van een ander project: de spoorweg Kaapstad»Cairo, die de peer van Afrika in zijn ganse lengte door» snijden zal. Kitchener trekt naar het Zuiden, Rhodes wil de Boeren»repu» blieken insluitend, naar het Noorden en in het hart van Afrika zullen ze elkaar ontmoeten. Fransen trekken naar de Nijl. IN deze bewogen dagen baant zich een kleine groep moeizaam een weg door de dichte oerwouden en over de uitgestrekte, verschroeide vlakten van Centraal Afrika; enige honderden A« frikaanse soldaten, enkele tientallen blanken Fransen. Ook Frankrijk heeft plannen met Afrika. WH Engeland de peer doorsnij» den in de lengte. Frankrijk beproeft Op weg naar zomer-voetbal Voor Zondag heeft de KNVB een Inhaalprogramma vastgesteld, zodat b.v. ln Alkmaar niet voor de competi tie gevoetbald zal worden. Ons rfjst de vraag of dat nu nodig ia. Nu ia het weer nog goed, maar men weet niet wat Januari of Februari ons nog brengen zullen. Temeer geldt dit, om dat naar alle waarschijnlijkheid van daag ln de Bondsvergadering de auto matische degradatie wel terzijde zal werden geschoven, zodat na de norma le competitie toch nog een promotie- en degradatiecompetitie zal moeten volgen. In de eerste klasse zien we zowel in afd. I als afd. II drie wedstrijden op het programma prijken. In afd. I is DWS—Feijenoord verreweg de interessantste. Tevens zal deze ont moeting een antwoord kunnen geven op de vraag, wie van de twee clubs de meeste aanspraak mag maken op de titel „runner-up". In Velsen zal Emma er varen, dat het op het ogenblik met VSV kwaad kersen eten is en dat de Noord- Hollanders allerminst van plan zijn hun Nu tengevolge van de mijnwer kersstaking in de Verenigde Staten de toevoer van Amerikaanse kolen opnieuw onderbroken is, ligt het voor de hand, dat ook de kolenvoor ziening van ons land nadelige ge volgen gaat ondervinden. Hoewel getracht zal worden de industriële bedrijvigheid zo min mo. gelijk te beperken, zal het kolen- tekort het noodzakelijk maken op de toewijzingen voor de industrie een voorlopige korting toe te passen van tenminste 20 percent. Aangezien ook de kolentoewij zingen voor de gas- en electriciteits- bedrijven met minstens 20 percent zullen worden verlaagd, zal op het verbruik van gas en electriciteit onmiddellijk een overeenkomstige besparing moeten worden bereikt. Met alle aandrang wordt lederen verbruiker in overweging gegeven bjj het brandstoffenverbruik de grootst mogelijke zuinigheid te be trachten. Schiedam-Delit weer normaal Eerder dan verwacht werd is de stremming op het baanvak Schie Delft opgeheven. Door met man en macht aan het herstel van het tweede vernielde spoor te werken, werd be reikt, dat dit spoor gisterenmiddag om 4 uur weer In dienst gesteld kon wor den. De treinenloop werd hierdoor weer normaal* kansen ten bate van Emma in discre- diet te brengen. Ook EDO zal in Rotter dam lijdelijk moeten toezien, dat Sparta de kostbare punten voor zich opeist. In afd. H zal het ons benieuwen of Neptumi* in IJmulden erin zal slagen Kraak het leven dermate zuur te maken, dat hij daaronder zal bezwijken. Blauw wit zal tegen Xerxes op haar tellen moeten passen. Een tweede misstap als verleden week tegen Stormvogels zou ze een bedenkelijk eind achterop bren gen. Excelsior heeft tegen DFC een kans om het vege lijf weer even te redden. De tweede klasse. De afdeling van Alkmaarse Boys ver keert geheel in ruste, maar in B daar entegen wordt volop gevoetbald. KFC heeft hier de zware opgaaf OSV van het lijf te houden. Hoewel de Oostzaners geen kans meer hebben op de titel, zou den zij in de eerste plaats in staat zijn de zegetocht van de Kogers te stuiten. Volendam—Velsen een ontmoeting tus sen twee oude bekenden, zal wel Wijdbroeken-zege worden, waardoor ze met Watergraafsmeer, dat HBC geei kans zal geven, de meest „ernstigste* concurrenten zullen worden van de gro te Koogse. Vriendenschaar wint hier van SDW. De derde klasse, Alleen A en B hebben een programma toegewezen gekregen, doch C en D ko men er met ieder één wedstrijd karig af. In B zal Beverwijk zich opmaken voor de grote ontmoeting tussen DEM en Kinhelm. Kin helm komt ons even re gelmatiger voor met haar verrichtingen, doch DEM achten we evengoed niet kansloos QSC zal dit duel met spann'ng aanzien, maar zelf dienen de Wormer- veerder met hun thuiswedstrijd tegen DTS danig op te passen, daar Wilmink's pupillen reeds verschillende malen voor een verrassing zorgden. Ook de derde „vogel" in het „candida- ten-trio" voor de eerste plaats: Purmer- steijn, krijgt het op papier niet moei lijk, maar de praktijk zal uitwijzen, dat Forward in Hoorn heel wat meer mans ls. dan de competitiestand uitwijst. Verleden week kon Hinheim maar net aan het vege lijf redden en het zou ons niets verbazen, als de withemden thans voor een onaangename Purmerendse verrassing zorgden! VVZ wint van NEA, zodat onderaan Ouderkerk voorlopig nog wel troef zal blijven. In C alleen Ripperda—De Meteoor Belangrijk genoeg voor de eerste plaats, waar nog verschil lende clubs een duit in het zakje voor doen, In D is Ingelast Schagen—HRC. Dit lijkt ons voor de ijverige geel-zwarten uit Schagen een kansje om hun punten- aanta1 wat op te voeren, daar de Racers uit nog niet tot daverende prestaties kwamen. 4* m De vierde klasse De vierde Hasaers heeft de competi- tlelelder heel wat flinker bedeeld en zo- het in de breedte. En beide- trekken ze naar het hart: de bronnen van de Nijl! Engeland, zo redeneert men in Parijs, heeft zich uit de Soedan teruggetrok» ken, dit land jarenlang in de macht der wilde stammen gelaten. Het is dus nie» mandsland! De expeditie, (fie daar voorttrekt ls een economische expeditie, zonder enig militair doel. Maar haar leider is de wakkere kolonel Marchand en hij voert zijn mannen naar de bronnen van de Nijl. Daar aangekomen, zal hij de tri» colore hijsen, de streek voor Frans ge» bied verklaren! Fasjoda. DE tocht is moeilijk, de mannen zijn bijna uitgeput als eindelijk het doel is bereikt: Fasjoda, waar Bahr el Gazal en Witte Nijl samenvloeien tot een mach» tige stroom. Tegen de blauwe AIri» kaanse hemel wappert het rood»wit» blauw van Frankrijk en de moedige lei» der brengt met zijn volgelingen het sa» luut aan dit symbool van Frankrijk s heerschappij over de bronnen van de NijL Maar het ls geen blijvende triomf. Kitchener nadert met zijn zegevieren» de troepen. Hij drijft de Derwisjen, de troepen van den Mahdi, voor zich uit. Hun leider eindigt zijn bewogen leven door de hand van een vrouw, die, ja» loers, hem vergiftigt. Omdoerman, de hoofdstad van het Derwisj en rijk, ziet Kitchener's overwinnende troepen bin» nen zijn muren. Engelse stoomboten varen de Nijl op en bij Fasjoda zien de Britse officieren de Franse vlag wapperen. Dat is een on» verwachte complicatie! Maar Kitchener weet wat hem te doen staat In Londen en Parijs is de spanning rond deze kwestie inmiddels reeds tot het kook» punt gestegen. Maar Engeland Zal niet du kien, dat de bronnen van de Nijl in vreemd bezit zijn. Kitohener doet de groene vlag van Egypte op korte afstand van de trico» lore hijsen. Men ia correct en hoffelijk jegens elkander, maar Fransman noch Brit wijken een streep. Het komt niet tot een strijd met de wapens, die trouwens te ongelijk zou zijn. Engeland stelt een ultimatum. Frankrijk kan het niet tot een oorlog laten komen, nog steeds bloedend uit de wonden van de schrikkelijke oorlog van 1870. Dan komt de dag, dat Marchand een depêche uit Parijs ontvangt. Smartelijk vertrekt zich zijn mond, wanneer hij het telegram ontcijfert. Aan de avond van die dag staan En» gelse en Franse troepen strak in de houding, cn brengen een stram saluut wanneer langzaam de trotse Franse driekleur langs de mast naar beneden «lijdt om nimmer meor te worden ge» Engeland is meester aan de bronnen ven de Nijl Een nieuw tijdperk. HET Engels beheer ls de Soedan tot zegen geweest. Geweldige stuwdammen hielden Vader Nijl in toom en vormden hem om tot een bxaaf en plichtsgetrouw huisvader, die eerlijk zijn zegeningen rond deelt Uitgebreide katoenplantages voorzagen de Engelse textielfabrieken van de grondstoffen, die ze zo dringend nodig hadden, sinds Amerika van lc» verander tot concurrent was geworden. Engeland bereikte na de eerste we» reldoorlog het toppunt van zijn macht. Maar de tweede volkerenkrijg drong het eilandenrijk in het defensief. Natfona» listische stromingen kolkten om de pij» Iers van het Empire. Indië, Egypte, ze eisten zelfstandigheid. Engeland heeft de bakens verzet Met de ontruiming van Egypte is een aan» vang gemaakt Een nieuwe verdedi* gingslinie, dwars door het hart van Afrika, wordt uitgestippeld. Maar de strijd, die thans gevoerd wordt om de Soedan, is nog niet beslist, want de Soe» dan is en blijft voor Engeland van het grootste belang... ook wanneer de wacht aan het Suez»kanaal niet langer door Britse soldaten zou worden be» trokken. Engeland blijft voorlopig meester van de bronnen van de Nijl T. L wel in b sis hi C ls een vrij volledig programma vastgesteld. In Purmerend gaat zelfs de zeer be langrijke strijd Pissen Purmerend en St. George waarbij uitgemaakt zal worden, wie WW, dat zelf van de Rijp gaat win nen, nog lastig mag vallen in de strijd om het kampioenschap. Zouaven—EVC is een ontmoeting tus sen twee mlddenmootploegen, met wel licht Drechterland iets .n het voordeel AndijkSEW kon wel weer eens een overwinning voor SEW worden, dat herstellende is. In C la Wormer toneel van heftige strijd. Daar ontmoeten WSV en CSV el kaar en deze twee ploegen vormen met Vitesse en Assendelft de candidaten voor de eerste plaats. Vitesse wint van HSV, hoezeer het ons ook spijt voor de Heiloërs, terwijl Assendelft Alkmaar wel geen kans zal geven op enig succes. Tenslotte kan Randen met de volle buit terugkeren uit Uitgeest, mits de thuis club nie* or4"- - ■•bat wordt.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1