Deze strijd moeten wij winnen! Dat kan alleen als U trouw blijft aan Uw eigen krant de krant uit het verzet! Wij rekenen op U! getekende zou vanwege zijn „vuile" stukjes, dat wil zeggen omdat hij steeds de waarheid aan het licht heeft gebracht, in het geheel niet meer in aanmerking komen. Een eer, die hij hierbij dankbaar incasseert. Om kort te gaan, deze voorstellen waren volkomen onaan vaardbaar. Zij zouden het einde betekenen van een wijze van journalistieke bedrijvigheid, die wij voor dit ogenblik nood zakelijk achten. En die met zo vele banden aan de illegaliteit is gebonden. Nu de Heren is medegedeeld, dat van een samengaan voor de toekomst niets kan komen en verdere besprekingen nutteloos zijn, gooien zij hun laatste troef op tafel en zetten ons buiten de .drukkerij. Nogmaals, wij glimlachen om een dergelijk naïef optreden. Wat denkt men hiermede te bereiken? Meent men, dat men in de hoogste kringen van onze rechtstaat alles zal slikken, wat deze zwarte zielen gelieven uit te spoken? Men laat zich op nieuw op een ongeëvenaarde manier in de kaart kijken. Men brengt de strijd thans willens en wetens zelf in een fase, waar aan het „Dagblad voor Noord-Holland" roemloos zal ten onder gaan. Waar overigens alleen zij om zullen treuren, voor wie de pers niet meer is dan een zaak. En straks, over enige weken, zal onze eigen drukkerij gereed zijn, zullen onze eigen machines gaan draaien en hun vele tien duizenden kranten dagelijks over onze provincie doen uit stromen. Dat heugelijke feit zal een feest zijn voor ons en de lezers samen. Want tenslotte is onze krant Uw krant. Met elkanders vertrouwen, steun en medewerking, zullen wij iets groots tot stand brengen. Heren van het „Dagblad voor Noord-Holland", wij glim lachen om U. Want door Uw euvele daad, waarvan gij zelf de draagwijdte niet blijkt te overzien, hebt gij Uw eigen graf gegraven. Want, ziet gij, er is meteen wat opgeklaard tussen ons. Uw advertentie- en abonnementenexploitatie is namelijk zo schamel, dat Uw exploitatie grote verliezen op moet leveren. Doordat gij ons exorbitante bedragen voor Uw „medewerking" in rekening bracht, wist gij Uw tekorten te dekken. Gij bestondt materieel ten koste van de baten, die wij in Uw laatje brachten. Nu gij ons op straat hebt gezet, moet gij op eigen vleugelen wieken. Wij gunnen U dat pretje. Het moge U veel genoegen verschaffen. Met een glimlach gaan wij verder! Straks van gelijke stel lingen uit zetten wij materieel de strijd voort. Doch boven onze stellingen waait de vrijheidsvlag, die wij ons in de bange jaren der bezetting hebben veroverd. Boven Uw stellingen staat de halfstokse vlag van het verraad, die dood en verderf beduidt. Ons optreden wordt beheerst door een toekomst van vrij heid, gerechtigheid en vooruitstrevendheid, die tenslotte zal leiden tot een nieuwe wereldorde, waarin ieder ^ens indr méns zal kunnen zijn. Uw werkzaamheid is en blijft gebonden aan een verleden, dat gij niet kunt ontvlieden en dat veroordeeld is, formeel en moreel. En door dit verleden wordt U een toekomst ontnomen. Wij benijden Uw positie niet. Met moed en vertrouwen gaan wij voorwaarts. Wij zullen winnen. En aan Uw graf zult gij óns niet vinden om U te bewenen. DEWI Alkmaar Hoorn l II December I94Ó Beverwijk J

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 2