U weet het, wij gaan door en onze krant komt terug! de vrije alkmaarder de vrije hoornse kennemer koerier Dp aar de overwinning Nieuwe bonnen ireaux: Achterdam 20 - Alkmaar Grote Noord 107 - Hoorn Breestraat 38 - Beverwijk van de dagbladen DONDERDAG 12 DEC. 1946 Di gang der ontwikkeling versneld Zij zullen hangen aan de strop voor ons gespannen ebben wij reeds per bulletin en per pamflet aan udliek en lezers bekend gemaakt, dat de drukkerij van het Dagblao voor Noord-Holland", waar wij gedwongen zijn te rukken ons op straat heeft gezet. De ontwikkelingsgang naar lt feit ging op een wijze, die volkomen in overeenstemming was iet de mentaliteit, die de Heren der drukkerij ten opzichte van nze kranten steeds aan de dag hebben gelegd. Zij hadden het eer op keer over eerlijke concurrentie en beraamden gelijktijdig lannen om onze bladen volgens de regelen der kunst te „ver- ïoorden" Zij meenden daartoe de gelegenheid te hebben, omdat j. in tegenstelling met onze kranten, over hét. technisch pparaat en dus over de machts-middelen beschikten. Iet was stellig niet geheel een verrassing, toen ons Dinsdag- i een dei rders-exploit werd aangeboden, waarin ons nooie woord er. erd medegedeeld, dat wij met ingang van is. Zaterdar; op at zouden worden gezet. En dit laatste in jfbbelt zin In di eest letterlijke zin dat men ons zal doen rer^ijderen i.i de ruimten waarover onze redactie in het gebouw L- ">or Noord-Holland" nog beschikt. En daar- DËfrbiehrt verder een letter voor ons te zetten of C dl'UKKei. Inmiddels was de situatie Woensdagmorgen in een nieuwe fase igetreden De heer Bijisma. directeur der drukkerij en tevens directeur van de oude gezuiverde, in het verleden collaborerende bladen, deelde ons telefonisch mede. dat hij onze bladen reeds met ingang van Woensdag verder weigerde te drukken. Hij meende tot deze in strijd met het op zijn eigen verzoek uitge brachte deuswaardersexploit genomen maatregel te moeten over gaan. omdat wij per bulletin van de jongste ontwikkeling aan het publiek hadden kennis gegeven. Blijkbaar hadden wij dus Igeruisioos dè strop om onze hals moeten laten leggen Ziet de lieer Bijisma ons werkelijk voor een dergelijk stelletje uitge- Idroogdt sufferds aan? Meent hij waarlijk, dat. wij ons zonder meer laten ophangen, omdat dit zo in zijn kraam te pas komt? (Denk. hij waarlijk, dat alle recht uit onze Nederlandse rechts orde verdwenen is? Wh zullen maar aannemen, dat hij nog niet is ontworsteld aan de Duits° gedachtenwereld. die zovele jaren de blader, van het „Dagblad voor Noord-Holland" heeft beheerst. Kunnen wi.i de houding van den heer Bijisma dus al verklaren, dat wil nog niet zeggen dat wij er mede accoord zouden gaan. fcf ons bi; zijn besluiten zouden neerleggen. J is no e vroeg om te onthullen, welke tegenmaatregelen door --nomen Wij kunnen den heer Bijisma echter wel ver- h t de strop, die hij figuurlijk gesproken voor ons P innen. -- alweer figuurlijk gesproken om zijn eigen -c.it zal komen fin ïjisma geelt in zijn kranten van Woensdag zijn uiV van de kwestie Helaas is zijn verhaal niet geheel In en artikel onder de titel „Verklaring" schrijft hij o.a,: „Inderdaad zijn wij genoodzaakt geweest, deze, door wijlen het Militair Gezag opgedrongen drukwerkorder op te zeggen, omdat het ons niet langer mi-gelijk was. deze bladen te drukken." Zo op het eerste gezicht lijkt, deze opmerking een redelijke grond te hebben Het is inderdaad een feit. dat de technische capaciteit van de drukkerij van het „Dagblad voor Noord-Holland" be- j grensd is Indertijd echter is aan de herverschijning van de „oude" bladen in een bijeenkomst met de Persraad de voorwaarde gesteld dat de reeds verschijnende bladen geen nadeel zouden moger. ondervinden van de herverschijning van de gezuiverde bladen van het „Dagblad voor Noord-Holland". De heer Bijisma was bij deze bespreking tegenwoordig en hij zal zich deze voor waarde dus ongetwijfeld weten te herinneren Wij kunnen rustig constateren, dat deze voorwaarde door de drukkerij zelfs niet voor het geringste deel is vervuld. Men heeft geen gelegenheid laten voorbijgaan om ons dwars te zitten en te verhinderen, dat wij een redelijk verzorgde krant aan de abonné's i zouden kunnen aanbieder. En "thans is men zo brutaal om ons de deur te wijzen Men zal moeten toegeven, dat één en ander wel in flagrante strijd is met de in overleg met de Persraad ge maakte afspraak De „verklaring" van de directie van de „oude" kranten bevat bok een passage over de besprekingen die er zouden zijn geweest over een eventuele fusie. Wij hebben daar gisteren reeds ons licht over laten schijnen en hebben hier op dit ogenblik niets aan toe te voegen. Wel stellen wij hierbij uitdrukkelijk vast. dat de ver klaring over deze kwestie van de zijde van de directie der „-oude" pers op een verkeerde interpretatie der feiten berust. Ook hier zal men eigen ongelijk spoedig gewaar worden. Men brengt naar voren, dat het personeel der drukkerij meer dan 48 uur per week zou moeten werken. Wij zijn er van over tuigd. dat dit personeel inderdaad zeer hard heeft moeten werken. De directie van de drukkerij mag ons echter deze lange werktijden van haar technisch personeel niet verwijten. Men zal goed moeten begrijpen, dat niet wij hebben aange drongen op het wederverschijnen van de „gezuiverde" voormalige collaborerende bladen Wij dragen er ook gèen schuld aan. dat de oude kranten in groter formaat verschenen dan de onze. en daardooi de drukkerij extra werd belast. Minstens hadden wij hier een „gelijke monniken, gelijke kappen" mogen verwachten. Wij hebben overigens onze goede wil bij herhaling getoond door een gedeelte van het zetwerk elders te doen verrichten en zo de drukkerij in belangrijke mate te ontlasten. Het verwijt van den heer Bijisma valt dus als een boemarang voor zijn eigen voeten neer. Wij zullen in de komende dagen nog voldoende gelegenheid krijgen over deze zaak te spreken Wij zetten de strijd onver moeibaar voort. In deze dagen wordt de gang der ontwikkeling versneld De overwinning is in zicht. Spoedig zal blijken, dat op het ogenblik, dat alles verloren scheen, juist de overwinning werd bevochten. DEWI. Landwachter veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in een drietai zaken, t.w tegen den 59- jarigen hulplandwachter H. Zijp pit Purmerend. die meedeed aan huis zoekingen. het vorderen van fietsen* spertijdcontróle en de S.D behulp zaam was bij het opbrengen van ar restanten Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9 jaar met aftrek van voorarrest, voorts ontzet ting uit de beide kiesrechten voor het leven De 40-jarige landwaenter Jan Voortman uit Monnikendam kreeg 4 jaar R.W.I., met aftrek en de 46- jarige hulplandwachter S Tolman uit Monnikendam 2 jaar en 6 maan den met aftrek Beiden werden even eens voor de duur van het leven ontzet uil de beide kiesrechten. Tribunaal-uitspraken De zaak tegen luitenant J. Vink. die veertien dagen geleden voor het Alkmaarse Tribunaal werd behan deld. is aangehouden tot 31 Decem ber. dan zullen verschillende getui gen worden gehoord. C. Hoveling en A. van Vliet zullen •Sas. jaar in het interneringskamp moeten verblijven. Robertus Ver aar twee en half jaar. Allen ver loren de kiesrechten en het recht om ambten te bekleden. Biljartcömpetitie De stand van de biljartcompe titie in het- district Alkmaar na de tiende week is voor de C- en D- klasse als volgt: lp de C-klasse I staat „Nooit Gedacht" aan de kop met 33 pun ten uit 27 partijen met een groeps gemiddelde van 60 88: 2 ..A'.c- maria Victrix". 32 punten uit 27 partijen, met een gemiddelde van 70 77 C-klasse II: 1. De Waag 33 punten uit 27 partijen, met een gemiddelde van 63.56: 2 Drie Ruiters 31 punten uit 27 partijen C-klasse III: 1 Z.E.K.Z. 36 pun ten uit 24 partijen met een ge middelde van 62.21; 2. „Excelsior" 33 punten uit 27. partijen. C-klasse IV: 1 De Waag 28 pun ten uit 21 partijen, met een ge middelde van 47.22; 2 Alcm Victrix 25 punten uit .18 partijen en 3. Drie Ruitere 25 punten uit 21 partijen. C-klasse V1 Harmonie 27 pun ten uit 18 partijen, gemiddelde 37.61: 2 Lindenhoek 24 punten uit 15 partijen. D-klasse I: 1. Optimisten 40 punten uit 27 partijen, gemiddelde 42.78 D-klasse II: 1. De Waag 38 pun ten uit 30 partijen, met een gemid delde van 47 04 Leden IJsbaan bijeen Dinsdagavond vergaderden de le den van de ijsbaan te Heiloo in .De Rustende Jager Het ledental bedroeg per 31 October 1799. waar van 776 te Alkmaar, 926 te Heiloo en 97 uit de omliggende gemeenten Het batig saldo steeg van 1788 06 per 1 Nov. '45 tot 2385 43 op 1 Nov. '46. Het aftredende bestuur werd her kozen. Dit seizoen zullen wedstrij den op de korte baan worden ge houden tussen Friese en Hollandse meisjes. Het kampioenschap Neder land schoonrijden voor heren zal te Heiloo worden verreden. Bij acclamatie werd aan het be stuur toegevoegd jhr. *H. van Fo- reest. LANGEDIJK De districtsraad voor het Con- sumentencrediet heeft tot nu toe 155 aanvragen voor dit erdiet be handeld. ABBEKERK Bij K.B is met ingang van 16 December benoemd tot burgemees ter der gemeente Abbekerk: de heer P. Krom. voorheen waarne mend burgemeester van deze ge meente. MEDEMBLIK Ambtenares fraudeerde De voormalige distributie-ambte nares M. M. A W te Medemblik, die valsheid in geschrifte had ge pleegd om in het bezit te komen van distributiebescheiden, stond Dinsdag voor de rechtbank te Alk maar terecht. Tijdens de bezetting had zij zich op deze wijze zeer verdienstelijk gemaakt voor de illegaliteit, deelde mr. H. Schuurman, haar verdedi ger mee. In de moeilijke tijd na de oorlog had /zij dit bedrijf voortge zet. om familie te helpen. De officier eiste 6 maanden voor waardelijke gevangenisstraf, met aftrek, met een proeftijd van 3 jaar. hetgeen mr. Schuurman in dit geval wel wat veel vond. Waspoeder, zuidvruchten, thee en koffie Voor de periode van 821 Decem ber 1946 zijn nog de volgende bon nen aangewezen: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 Strook no. 4 514 Alg. 100 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid 515 Alg. 200 gram gedr. zuid vruchten 516 Alg. 250 gram waspoeder 517 Alg. 500 gram jam of kunst- honing 518 Alg. 125 gram koffie 51—9 Alg. 100 gram thee 51—IA Res., 51—5B Res„ 51IC Res. 1 kg appelen of peren BONKAARTEN KD, KE 61* Strook no. 4 525 Alg. 200 gram gedr. zuid- .vruchten 526 Alg. 250 gram waspoeder 527 Alg 500 gram jam of kunst- honing 528 Alg. 1 kg appelen of peren 523D Res. 100 gram bloem (niet uit rijst bereid» TABAKSKAART r 62 2 rantsoenen tabaksartikelen Radioprogramma VRIJDAG Hilversum I etui ui) /.JU Muziek Dij net ontbijt, 8.15 Sociaiistenmais; 8 18 Opera-programma; 8 50 Voor do huisvrouw: 9.00 Pro-Arte Quartet: 9.30 Pianoconcert van Geren win; 10.00 Morgenwijding, 10.20 Do Regenboog, 10.45 Voordracht. 1100 The Andre* Sisters; 11.45 Familie berichten uit Indonesië. 12 00 Brahms-programma, 12.35 Plerrë Paila orgel, 1315 Polltle-uiuziek- corps; 14 20 Gramoloonmuziek. 15 20 Herhaling hoorspel Paul Vlaanderen tl), 1000 Ensemble „Attentia16.30 Tussen twaall en zestien. 17.00 Or gelspel door Johan Jong: 17 30 Mu zikaal babbeltje; 18.15 Reportage; 19 00 Denk om de bocht: 19 15 Llcnte Nederlandse composities. 20 08 So nate voor twee piano s. 20.30 Cause rie. 2100 Men vraagt. en wij draaien; 2145 Benedict Silberman; 22 15 Jazz-ultzendlng. 23 15 Vrijdag avond-concert Hilversum II (415 m> 7.45 Gewijd® muziek: 8 15 Pluk de dag, W 50 Be roemde dirigenten; 11.00 De Zonne bloem 1145 Wlener Sangerknaben; 12 03 Vioolrecital; 1230 Tango orkest. 13 15 Ensemble Kees Huetlng; 14 00 Kubatyat; 15 00 Voor de vrouw; 16.00 Kamerkoor: 16 45 Balletmu ziek; 18 00 Vaudeville-orkest; 19 30 Bruce Lowe zingt: 20.15 Hoorspel Moord ln de Pauze; 22.20 Muziek uit Canada; 23.00 Klaas van Beeck en zijn orkest.

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1