kmaarder ra Onze kranten in kort geding tegen „oude kranten" Mr. A.tAde Lange in actie Kabinetsvorming in Frankrijk Weer verrassingen op til? Wat anderen er van denken Nederland en België Sinterklaaspuzzle LANGZAME TEMPERATUUR DALING. Overgrote delen van het land vooral aanvankelijk nevel of mist. Langza me daling van temperatuur tot na bij of even onder het vriespunt, voornamelijk in het Noord-Oosten van het land. Geen neerslag van be tekenis. Weinig wind. ZATERDAG 14 DECEMBER 1948 He JAARGANG No. ft»-"Z30 Directeur: Th. W. Re^nders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOS ALKMAAR IN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1945 I.O. Redactie en Adm.: Achterdam 20, tel. 2274. Advertentle-afd.: Langestraat 15, tel 3WL WEER TE LAAT. De heer Bijlstna meent dat hij de door den minister van O, K en W opgelegde verplichtingen kan nege ren. Onze kranten worden niet op de vastgestelde tijden gedrukt. Daarom komen zij ook vandaag weer te Iaat bij onze lezers. Vordering of huurovereenkomst? Oplegging van dwangsom gevraagd T\e krantenstrijd. die niet alleen geheel Noord-Holland, maar ook de gehele Nederlandse krantenwereld ten slotte in opschudding heeft gebracht, is gistermiddag voor de enkelvoudige kamer van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank op rechtskundige en vriendelijke wijze door de respectievelijke raadslieden van de dagbladen „De Vrije Alkmaardcr", „Kennemer Koerier" en „Vrije Hoornse Courant" en het Dagblad van Noord-Holland In kort geding behandeld. De belde advocaten hebben ten overstaan van een bU de zaak ten zeerste betrokken publiek, bestaande uit journalisten, dabladdirec- teuren, krantenbezorgers en het lezend pnbliek en met mr. Krabbe als aan dachtig en zeer geïnteresseerd president van deze een-mans-rechtbank, hun degens gekruist. Mr. O-J. do Lange, raadsman van gedaagde (het Dagblad voor Noord- Holland), die door juridische scherpslijperij trachtte de kern van de zaak naar aanleiding van al dan niet bestaande contracten naar de achtergrond te verdringen, kon toch niet nalaten om te schennen met het „historisch recht" van de oude kranten; op grond van de geschiedenis (vooral te ver staan de geschiedenis van vóór 1940. Red.), zou zijn opdrachtgeestcr meer recht hebben op het drukken en verzorgen van dagbladen, dan de ex- lllegale pers WU voelen uiteraard der zaak mee/ met het geven van een historische bewijsvoering, doch zouden in dit geval de nadruk gaarne ge legd zien op de geschiedenis, die zich afspeelde in de jaren van 1940 tot 1948, in welke jaren het bestaan van ons volk op het «pel stond en waarin bepaalde heren van het Dagblad voor Noordholland aan de verkeerde kant van de scheidingslijn bleken te staan, De toestand spitste zich steeds Militair gezag Mr -de Langef^die als pleiter Voor het Dagblad voor Noordholland het „openingswoord" mocht voeren, tegon zij^/betoog met er op te wij ten, dat^oeer het voormalige Dagblad voor N-H., door het Militair Gezag zijn gevorderd en zegt dit ook als bulten de discussie liggend te beschouwen. Het «taat, volgens pl. ook vast, dat het vor- deringsbesluit na 4 Maart 1946, toen het M.G. door opheffing' van de bijzon dere «taat van beleg haar rechtsgeldig heid vorloor, ook niet meer als een wettelijke maatregel beschouwd kon worden Het was dus, aldus spr., nood zakelijk om na 4 Maart 1946 een con- tractuële band te leggen teneinde de drukorder alsmede het recht om de kantoorlokalen te gebruiken te kunnen continueren. Gedaagde betwist nu, dat êr enige overeenkomst zou zijn ge maakt en wel op grond van het feit. dat er geen vrijwillige afstand heeft plaata gevonden, maar een vordering heeft plaats gehad, voor welke vorde ring een vergoeding is vastgesteld. Men betwist, dat er een huurovereenkomst lt gemaakt. Dus had men na de be wuste datum van 4 Maart de bladen van elseresse, l.c. de Vrije Alkmaar der, de Vrije Hoornse en de Kenne mer Koerier, niet meer te dulden! De hand van het MG reikte echter tot over het graf, want in een zitting van een Leeuwarder gerechtshof had in een dergelijk geval de Mir.ister de vorde ring van het MG overgenomen en dus was er reden om beducht te zijn, zodat deze toestand is blijven voortduren. Toen echter op 23 September de oude bla den, na zuivering, weer zouden terug keren, schrepf men een brief aan de „nieuwe" pers, waarin men mededeel de de huur van de lokalen op te zeggen. Hier gaat bet nu om. In deze brief van 18 September J1. wordt gesproken van „huur". .Volgens pleiter is dit evenwel spraakgebruik De man, die dit schrij ven opstelde, heeft ook altijd gedacht „huur is vergoeding" en dus is deze term gebruikt, hoewel pl. wil vaststel len, dat het bier pertinent géén huur be. meer toe en er werd gewerkt in een sfeer van druk en onvrijheid van han delen. Het bedrijf heeft een bepaalde capaciteit en iedere krant heeft een be paalde zorg nodig. Het personeel maakt overuren; er kan op deze wijze geen sprake zijn van een behoorlijke verzor ging der bladen. Door de steeds meer geprikkelde sfeer deden er eindelijk op 11 December onoverkomelijke moeilijk heden voor en nu kan de vraag rijzen: waarheen met de Vrije Alkmaarder en met haar zusterbladen? Mr de Lange Is evenwel van mening, dat er voor"-deze bladen mogelijkheden te over zijn om een gelegenheid te vin den waar men kan gaan drukken Hij geeft zelfs de weg ervoor aan en zegt, dat er in Hoorn, Schagep en Zaandam bedrijven zijn met een voldoende ca paciteit om er „zomaar en plotscijog" drie bladen bij te nemen Mr de Lange geeft wij moeten het tot onze spijt constateren blijk door zijn op drachtgeefster slecht omtrent techni sche kwesties te *Un ingelicht In zijn conclusie zegt de raadsman, primair geen grond aanwezig te achten om een contractueel verband tussen beide partijen aSTt te nemen en meent dus, dat er geen onrechmatige daad is ge schied. De directie van het Dagblad voor Noordholland heeft in het belang van haar eigen personeel gewerkt. Mocht de rechtbank wel tot de conclusie komen, dat hier een onrechtmatigheid is ge schied, dan verzoekt pl. een bevel tot drukken op te willen leggen voor een zeer korte termijn. Aangezien nu echter de minister .zich met de zaak heeft be moeid door het opleggen van een loon- drukorder, meent de advocaat de be voegdheid van den rechter in twijfel te mogen trekken. Moeilijkheden uilgevochten op ruggen der ex-illegalen Mr. H. Scholten, raadsman der N V. Noordhollandse Pers, omvattende de bladen De Vrije Alkmaarder, De Vrije Hoornse en de Kennemer Koerier, kreeg J. BIJLSMA 0 Yi hierna het woord en wees er op, dat na de bevrijding de toestand zó was, dat alleen de kranten, die een illegale naam hadden, het recht hadden om ooft na de oorlog te verschijnen Da illegale pers was de wettige_pers geworden, maar de moeilijkheid was hier, dat deze bladen geen apparatuur hadden en dat deze ook niet te verkregen was en nog niet te verkrijgen is. Het MG schafte raad en vorderde de persen van het Dagblad van Noordholland. Deze persen waren niet in gebruik, omdat dit blad geen verschij ningsvergunning kreeg. Deze vordering geschiedde voor de Vrije Alkmaarder en voor andere door dit blad uit te geven bladen. Toen kwam op 4 Maart 1946 de datum dus waarop het Militair Ge zag ophield te bestaan de Hoornse Courant ook in Alkmaar drukken en met haar kwam ook de Kennemer Koerier! Dit geschiedde dus op de dag waarop het MG geen zegging schap meer had. Toen heeft het Dagblad van Noodholland niet ge- zegd: adieu, vèiïw{jn nu maar, hoe wel dit Dagblad, dat een eminente juridische raadsman heeft, toch wel kon weten, dat het MG niet meer be stond. Bovendien wist toen heel Ne derland, da het Militair Gezag op dien datum ten grave werd gedra gen. Ondanks dit alles is men doorgegaan met het zetten en drukken van de bla den en voor deze prestatie werd iedere week na het opmaken van de kosten een rekening geschreven, die prompt ge honoreerd werd. Er is dus een rechts geldige, stilzwijgende overeenkomst ge maakt door het feit van de reeglmatige terugkerende wederzijdse presaties. En toen kwam op 18 September de brief, waarin de terugkeer van de oude bla den werd aangekondigd en de huur van de lokalen per 1 October d a.v. werd op gezegd. Kan het eenvoudiger? zo vroeg mr. Scholten zich af.Pfen sprak over de huur en wist dus ook wel degelijk aat deze bestond De nieuwe bladen had den weinig oor naar deze terugvorde ring, maar na enige besprekingen werd men het eens en de oixde pers kreeg twee kleine lokalen, terwijl de nieuwe kranten het grote redactielokaal behiel den. De factuur van 'de druk- en zet kosten wordt, zoals gezegd wekelijks aangeboden, waarbij ook de huur van de lokalen wordt berekend. Hier bestaat dus wel zeer duidelijk géén vordering. De knellende Banden Spreker kan zich levendig voor stellen, dat de bestaande contrao- tuële banden enigszins knellend zQn, doch dit geldt niet alleen voor de oude, doch ook wel zeer degelijk voor de nieuwe krant. In verband hier mede wenste spreker er op te wij zen, dat de door de nieuwe pers gebezigde uitdrukking „collaboratie" niet gericht is t«t de tegenwoordige direcie en redactie, dcch egen de krant. Een krant leidt een eigen le ven en dit leven is in de bezettings jaren niet onberispelijk geweest. Het is dus geen persoonlijke belediging aan het adres an de uitgevers. De oude bladen hebben hun herver- 3chijningsvergunning eerst toen gekre gen, nadat met nadruk geinformeerd was of de nieuwe pers niet in de ver drukking zou komen door de erugkeer van de oude bladen. Toen hierop een bevestigend antwoord werd gegeven werden de vergunningen uitgereikt. En toen bgon de strijd De moeilijk heden werden uitgevochten op de rug gen der ex-illegalen De „nieuwe' kranten werden slecht verzorgd De rechtvaardigheid was volkomen zoek en de eigen kranten van het Dagblad voor Noordholland kregen voorrang en een groter formaat Aan deze toe stand moet inderdaad een einde ko men, maar dit is niet eenvoudig. Nu heeft de oude pers gezegd de nieuwe bladen op 14_December niet meer te zullen drukken en dit ge schiedde bU een explolt van 10 Dec. J1, waarin bovendien werd medege deeld, dat de lokalen vóór 14 Decem ber moesten zijn ontruimd. Het Dagblad voor Noord-Holland Geheimzinnig „wolfmens" in Normandië De Normandische dorpen Plassis, Grimoult en Roucamp worden reeds gedurende zes dagen in opschudding gebracht door iemand, die men den „Wolfmens" noemt. Hij verschijnt des nachts en vuurt met een tommy- gun op alles wat onder schot komt. De boeren doen dan de lichten uit en staan met geladen geweer achter ie zorgvuldig gesloten deur op de loer. De politie, terzijde gestaan door ge wapende boeren, heeft nog steeds geen licht in deze zaak kunnen bren gen. Een theorie is, dat men te doen heeft met een krankzinnige, die zijn aanvallen alleen des nachts heeft en overdag normaal is. Het is dus zeer goed mogelijk, dat het „Wolfmens" overdag ijverig meehelpt zichzelf op te sporen. De boeren vertrouwen el kaar niet meer. Van Gogh film Richard Llewelijn Is naar de „Metro Goldwyn Mayer Studios" teruggekeerd na een reis door Europa, tijdens welke hij vele tot nu toe onbekende feiten betreffende het leven van Vincent "an Gogh ontdekte. Llewelyn verzamelde deze gegevens voor zijn draaiboek van de meest verkochte levensbeschrijving van Van Gogh „Lust for Life" waar lu Spencer Tracy de hoofdrol zal vervullen Handelsovereenkomst NederlandZwitserland De handelsbesprekingen, welke te Bern worden gevoerd tussen een Ne derlandse delegat'e onder leiding van den heer D P Spierenburg, directeur der buitenlandse economische betrek kingen en een Zwitserse onder leiding van prof P Keiler zijn geëindigd Giste ren '.s een handelsovereenkomst ge parafeerd Perssirtjd in Noord-Holland Leon Blum, eerste minister-president van de vierde Franse Republiek, heeft gisterenavond verklaard: „Ik verwacht althans ik hoop te gen Zaterdagavond er ln te slagen een re gering te vormen". Volgens pollteke waarnemers zal Blum niet definitief slagen, voordat hij de moeilijkheden van de zijde der communisten heeft overwon nen. Men gelooft, dat Blum's kabinet een coalitie van vijf partijen zal zijn: commu nisten, socialisten, radicalen, vooruitstre vende katholieken (MRP) en gematigd conservatieven Behalve Bidault (als mi nister van buitenlandse zaken) zou Schu- mann (als minister van financiën) aan blijven Blum zou Schumann hebben me degedeeld, dat hij diens economisch plan, dat Zaterdag J1 is gepubliceerd) aan vaardt De Egyptische mlhlster Mohamed All Alloeb Pasja die een tegenstander Is van de ontwerp-overeenkomst tussen Groot-Brlttannlë en Egypte, heeft gewei gerd zitting te nemen ln het nieuwe Egyptische kabinet Onze voetbatproletieën i Alkm. Boys en Kennemers kunnen de punten gebruiken Zal Forward zegevieren? De eerste klassers Normaal gesproken moet Ajax in Am sterdam bijvoorbeeld van RFC winnen, en ook Sparta zou tegen Emma de punten thuis kunnen houden Maar wat -.e zeggen van FeijenoordVSV en DWS- H -rmes? Twee ontmoetingen tussen de vier belagers van Ajax Alle vl- stelden verleden week teleur Twee zullen dit echec kunnen herstellen We geloven het meest in de thuisclubs 't GooiEDO zou een Hilversumse zege kunnen worden In district II is Haarlem—Neptunus dé strijd van de dag Winnen de rood- broeken. dan mengen ze zich definitief in de strijd om de leiding Volewijc- kers dient bij het in gevaar verkerende Excelsior op te passen, maar of Blauw Wit genoeg innerlijke kracht bezit, om de collapse van verleden week te boven te komen, menen we, nu de strijd tegen DOS gaat, te moeten be twijfelen Stormvogels—Xerxes biedt het interessante duel Kraak—Wilkes In Dordrecht gaat HBS tegen DFC een vrij zekere nederlaag tegemoet Dc tweede klassers Het wordt voor de Boys zo langza merhand eens tijd, dat ze weer eens een paar punten gaan verzamelen, want als de staartclubs morgen succes moch ten hebben, dan staan de Boys weer midden in de groep, die om de rode ls echter de eerste geweest, die zich hieraan niet heeft gebonden, want reeds^de volgende dag werd het zet ten en «Hukken slop gezet. Dit Is ge schiedt omdat de fusiebesprekingen geen succes hebben gehad.'In de Alk- maarscbe Courant wordt van dere be sprekingen een totaal verkeerde voor stelling gegeven Spr. kan dit weten, omdat hU zelf de tegenvoorstellen heeft opgemaakt, dte aan "Öe oude bladen zUn overhandigd. Volgens pl komt het weigeren tot verder drukken dan ook alleen voort uit het fglt dat de nieu we combinatie een Veelvoud heeft van het aantal abonné's van de oude bla den. Er is verlor niets, dat gedaagde het recht geeft om elseresse zonder meer buiten de deur te zetten. Er had een behoorlijke opzeggingstermijn ln acht genomen behoren te worden. Volgens plaatselijk gebruik moet men de huur van lokalen en gebouwen zes weken tevoren opzeggen en volgens de door de federatie van werkgevers organisaties In het ~~drukkersbedrtjf gedeponeerde wettelijke leverings voorwaarden, behoort men bö het opzeggen van drukorders, die Iedere dag uitgevoerd moeten worden, een opzegtermijn van zes maanden in acht te nemen. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft nu vol gens het persbesluit de verplichting opgelegd aan het Dagblad voor N-H om de geweigerde kranten te drukken Hij is dus van mening dat de houding van het Dagblad onjuist is Deze be slissing wijst in dezeflde richting als die welke van den president verlangd wordt De mogelijkheid van het opleg gen van een dwangsom ls hier even eens noodzakelijk Na een korte re- en dupliek bepaal de mr Krabbe de uitspraak op Woens dagmorgen 11 uur lantaarn danst Tegen ZFC ls oi wel kans op minstens één punt, en als de roodwitten dezelfde animo aan de dag leggen, als tegen AFC, dan kan volledig succes zelfs mogelijk zijn Ook Kennemers vaart in hetzelfde schuitje en ook de roodhemden hebben morgen een kans op de punten Hilver sum ma; dan een daverende naam hebben, haar prestaties zijn dit jaar zeer middelmatig en bieden de Bëver- wijkers wel een gelegenheid had pun- tenaantal wat op te voeren Zeeburgia heeft morgen zeer grote kans wat van haar voorsprong teniet te zien gaan AFC zal zeker in staat zijn de wïthemden -en nederlaag toe te brengen en aangezien het de laatste kans voor the Reds betekent, twijfelen we ook let aan het resulaat'. West Frisia houd; de punten tegen Spartaan in Enkl .izen. terwijl WFC en RCH een fris robbertje in Wormerveer zul len uitvechten In B winnen Volendam en Water graafsmc<_r en lopen daardoor twee punten op het niet spelende KFC in DE DERDE KLASSERS In A gaat Kinheim één van haar zwaar ste wedstrijden tegemoet. VVZ mag dan wat achter zijn geraakt, ln Zaandam zijn de Oostzijders niet voor de poes, en als de Velsenaren daar zonder kleerscheuren vandaan komen, dan valt dat ons zeer mee. OSV zou daarvan kunnen profiteren, maar ook voor haar staan voetangels en klemmen open ln de vorm van een wed strijd tegen Purmersteljn ln Purmerend Nee, daar „rooien" de Wormerveerders het niet. DF.M zal revanche nemen op DTS voor het puntenverlies in Oud karspel geleden. Forward ontvangt op eigen terrein de hekkesluiter NEA. De withemden kunnen door een overtuigende zege definitief de stap opwaarts nemen en NEA welhaast zeker tot degradatie wedstrijden veroordelen. In C treedt Beverwijk tegen Ripperda aar.. De withemden moeten nu toch nodig aan het winnen slaan, want anders komt het spook, dat degradatie heet, zeer nabij. Of Ripperda zo makkelijk zich zal laten slachtofferen ls een andere vraag, maar als de Beverwljkers alles op alles zetten, dan ls een succesje niet uitgesloten. Alcmaria gaat naar Zaandijk. Zal dit een boofdtuk uit „VIA Dolorosa" wor den, of zullen de Alcmarianen na loop met trlomphgeschal ln de Kaasstad worden ontvangen? We hopen op het laatste, maar dan moet door allen een drachtig worden gewerkt, en niet „ge lummeld" zo als tegen Schagen. Zaandijk vecht voor haar laatste kans en dan zijn de blauwhemden vooral ln de Zaandijker- kiel kwade tegenstanders. DE VIERDE KLASSERS 4B ziet een zegevierend WW, dat kalm afwacht ,wle van de twee St George of Monnikendam een einde verder achter op raakt. Spierdijk Is door terreinvoor deel iets aan de voordeliger kant. West Friezen geeft de Rijp geen kans, terwijl Andljk—DES een gelijkopgaande strijd belooft te worden. EVC kon wel eens een geducht strui kelblok vormen voor de kampioens- adspiraties van Purmerend. Ook in 4C zijn verrassingen mogelijk. Het zou ons niets verwonderen, als HSV erin zou slagen op eigen terrein Vitesse een puntje afhandig te maken en As sendelft heeft wel de beste kansen ln Uitgeest, maar dient eveneens op te pas sen Vrone verliest In Castricum van CSV en Randers heeft gelegenheid weer wat op de ranglijst te stijgen, door de kamp tegen USVU ln winst om te zetten. Ze zou daarmee meteen Alkmaar een dienst be wijzen, dat door van Zeevogels te win □en, weer in de lift zou kunnen gaan. De Waarheid: Het is een ieder wel duidelijk, dat wij deze aanranding der drukpers vrijheid niet kunnen tolereren. Op deze manier maken de bladen, die de bezetters steeds trouw gebleven zijn, misbruik van hun macht om de bij hen ondergebrachte oud-ille gale bladen weer te nekken, Djt kan en mag niet meer gebeu ren De Typhoon: Het Dagblad voor Noordholland, de korteling teruggekeerde combi natie van streekbladen in deze pro vincie, die na de capitulatie gerui me tjjd verboden waren, past nog precies dezelfde methoden toe als in de bezettingstijd. Toen was het den heer Butter, die met hulp van zyn Duitse vrienden vele kleine bladen „ausradierte", thans is het de heer Butter na tuurlijk niet," want die is 12 jaar uitgesloten door de perszuivering. Nieuwe Schager: Naar we vernemen, hebben de directies van de voormalige illegale bladen zich tot de regering gewend met het verzoek om in te grijpen in deze aangelegenheid, die zo eigen aardig en dictatoriaal aandoet, dat we ons afvragen of ze haar weder gade in de na de oorlogse pershis torie waarin toch heel wat zon derlings is gewrocht wel kent Er is hier sprake van een zichzelf- recht-verschaffen en van 'n machts misbruik, dat, zo het wordt toegela ten, de weg opent voor de grootst mogelijke willekeur. Het Parool: Te uitdrukkelijk is indertijd aan de ondergrondse pers toegezegd, dat zij de plaats die zij zich in Neder land met hoeveel offers! ver overde, zou mogen behouden, dan dat zij thans door de collaborateurs van weleer als een schurftige hond de deur uitgetrapt zou mogen worden Gelijk thans te Alkmaar tot zo veelste schande van'een „herrezen" Nederland geschiedt. Het Vrije Volk: Het is al met al een onverkwik kelijke geschiedenis, die naar wy hopen niet zal ontgaan aan de in stanties, die daarover te oordelen hebben Ingrijpen lijkt ons hier anngend geboden. Vooruitstrevende bladen, die het vertrouwen van hun lezers hebben gewonnen, zouden op deze wijze, alleen omdat zij niet de bezitters zijn van de nodige drukkerij-outil lage. onmogelijk worden gemaakt. En dat mag nooit gebeu^n! Van officiële zijde wordt medegedeeld: D. Nederlandse - -Ing heeft met *rote erkentelijkheid kennis genomen van he; beslu't der Belgische regering om zich terug te trekken uit de eco nomische en sociale raad n de Ver enigde Naties, waardoor de verkiezing in die raad van Nederland mogelijk werd De Nederlandse regering ziet ln deze onbaatzuchtige daad van de Belgische regering et hernieuwd bewijs van de bijzondere hartelijke betrekkingen, die tussen beide landen bestaan De regering heeft te Brussel van haat bijzondere waardering doen blijken De prijswinnaars., Ze zijn er uit. de prijzen! Eindelijk is de redactie er in ge slaagd, zich door de talloze oplossin gen, die op haar bureaux binnen stroomden, heen te werken. De vol gende prijswinnaars zijn uit het strijdperk getreden: De eerste prijs ad f 10.— viel ten deel aan mevr I. G. Casius-Gomers- bach te Hoorn, terwijl R. de Rie- Maat te Beverwijk de tweede prijs ad f7.50 ontving. De derde prijs ten bedrage van f5, viel op de inzen ding van den heer Gosen te Alk maar. Uit huize „Avondlicht" te Hoorn bereikte ons een aardig „Baivoegsel" in dichtvorm, waarop een troostprijs van f2 50 gevallen is; de tweede troostprijs eveneens f2.50, is toege kend aan den heer C. J. Koning te Alkmaar, die zijn oplossing verge zeld deed gaan van een tekening van den ouden heilige en zijn knecht. De prijzen zullen zo spoedig mo gelijk per postwissel aan de winnaars toegezonden worden. Wij zeggen alle inzenders en In zendsters dank voor hun medewer king; prijswinnaars proficiat en tot de volgende keerl

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1