lkitiaardeï Dreigend schandaal D oipcn'ccl r De elfstedentocht Zeep! Fraude bij de distributie te Nijmegen Tweede Kamer keurt regeringsbeleid goed Ontknoping van het bomfenraadsel „De Gouden Slang" HOOGTEPUNT VAN DE VORST VOORBIJ. In de loop van de dag matige tot ijchto vorst met wat toenemende be volking en zwakke tot matige wind, oVerwegend tussen Oost en Zuid. Geen peerslag van betekenis. ZATERDAG 21 DECEMBER 1946 9j JAARGANG No. H4-BW Directeur: Tb. XV. ReQnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. DAGBLAD VOOR ALKMAAR SN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1915 I.O. Redactie en Adm.: Aehterdam 80. tel. 8274. Advertenüe-afd.: Lan*e«traat 15, tel 3WL Het Centraal Distributiekantoor dealt mede. dat de bonnen 518 Algemeen voor 125 gram koffie en 51—8 voor 100 gram thee t/m 28 December a.s. geldig blijven. Er dreigt een schandaal over ons land en de nieuwe pers Wie zich nog herinnert hoe het twee enkele zeer slechte en verradeiyke opriepen om mee te strijden by de diezelfde tyd kreeg u 's avonds ln uw Nederland, Trouw, Het Parool, Paraat plaatseiyke nieuwsbulletins, d'e u by Verscheidene van deze ondergrondse grondg dag- of weekblad voortgezet, ze vochten voor een Ideaal ze werden geldeiyke gave geschreven, vermenig den ze voor een idee en nog steeds «a In Noord-Holland zijn drie streek- Jjlaadjes op deze wijze ontstaan en voortgezet Toen het uur der bevrijding sloeg hadden ze enige honderden gul dens aan vrijwillige bijdragen in Tras, inaar 2e meenden dat ze een taak had den te verrichten ook na de bevrij ding en ze bleven verschijnen De be volking herkendo in de nieuwe kran ten hun oude illegale .troost uit don kere dagen, abonneerde zich en namen veel ongemakken en onvolkomenheden op de koop toe Maar de nieuwe krantjes, het zijn De Vrije Alkmaarder, De Vrije Hoorn- se Courant en Dê-Kennemer Koerier, moesten gedrukt worden En de zet machines en de drukpersen waren in de handen der wervers voor de Kriegs marine en de Waffen-SS Het Militair Gezag vorderde deze persen, dat wil zeggen, dat de oude heren, die onder de Duitsers goed geld, althans veel geld verdiend, althans ontvangen had den,, de nieuwe bladen in loondruk kregen en er niet slechter van werden Openlijk zeiden ze: „Kom maar hier met je krantje, dan maak ik mijn installatie rendabel en over een maand of drie komen we zelf terug met onze eigen „gezuiverde" krant en dan wer ken we jullie er gemakkelijk uit" Maar zo eenvoudig ging het niet De nieuwe kranten, die steunden op de trouw van hun abonné's en die een éigen en vooruitstrevend geluid lieten horen, die geen aandeelhouders had den, die dividend moesten zien, hiel den vol Met vallen en opstaan welis waar, maar gesterkt door de weten schap, dat het recht aan hun kant was gingen ze door Vrywel de gehele op brengst der kranten stroomde in de zakken van de eigenaars van de persen maar ze hielden vol! Totdat het zover kwam, dat de oude pers „gezuiverd" was en opnieuw mocht verschynen Enkele der oude heren werden eruit gezuiverd Ze werden vervangen door stromannen en zaten zelf in een »y- kamertje rustig vérder t© besturen Op de zetterijen en drukkerijen werd het een gedrang van de oud illegalen en de vermomde propagan; disten van het Oberkommando dep Wehrmacht Het OKW dreigde. als voorheen, te winnen op alle fronten Copie van de nieuwe pers, die den ouden heren niet welgevallig was, werd geweigerd De copie werd door 'n deurwaarder aangeboden De nieuwe kranten kegen twee bladzijden. de oude vier De oude Kranten verschenen om twaalf uur, de nieuwe om drie, vier of vijf uur Kortom de nieuwe pers zat in de laatste koets en de oude lag, gelijk men in die streken zegt. aan het voorspeen Maar niettemin las de bevolking, die Westfries koppig kan zijn, de nieuwe schamele krant, die hun krant was Toen besloot het OKW tot een krachttoer Enkele weken vóór Kerstmis, vlak voor het nieuwe kwartaal, weigerde het de nieuwe kranten verder te drukken Een krant, die niet verschijnt is ten dode opgeschreven en de oude heren te gaan, het schandaal van de oude Jaar geleden was, weet dat er nog dagbladen verschenen, die dageiyks „Kricgsraarine" en de Waffen-SS In bus cèn gestencild blaadje van Vry of Je Maintiendrai of een van die het oliepitje zat te spellen bladen hebben hun bestaan als boven waren de organen van groepen die met levensgevaar en zonder hoop op vuldigd en verspreid Nog steeds strij- wlnstbejag niet hun oogmerk In bijgaand artikel geeft „Met volle zeilen", een uitgave van de Partij van de Arbeid, een relaas van de Persstrljd in Noord-Holland- Huurverhoging bij samenwoning In verband met een onlangs voor de radio uitgesproken mededeling, betref fende da toegelaten huurverhoging in geval van onderverhuur of samenwo ning, bestaat de magelijkheid tot mis vestand Van bevoegde zijde wordt er bp gewezen dat, indien een huurder aan niet tot zijn gezin behorende per sonen al dan niet tegen betaling, hu:s vesting verleend, het be\ egde prijzen brreau voor onroerende zaken, den huiseigenaar een huurverhoging kan toestaan, die al naar gelang van de aard der samenwoning in het algemeen kan varieren van 5 tot 20 procent Het huisveoten van familieleden leidt slechts in zeer enkele gevallen tot het weigeren van toestemming tot huurverhogir r meenden, dat ze het nu wel konden wagen Gelukkig ia nu „Den Haag" ontwaakt Hoewel „Den Haag" inzake de pers ordening niet bekend was geworden om zijn klaar en krachtig beleid heeft het nu duidelijke woorden gesproken De nieuwe bladen moeten gedrukt worden in de oude drukkerijen Ook dat is door de katten in nood. die nu eenmaal rare sprongen doen. geweigerd maar na een halve dag zijn Ze ge zwicht en nu wordt de nieuwe krant weer op de oude pers gedrukt Het OKW meldt een distanciëringsbewe- ging Het gevaar voor de nieuwe pers is hiermee voorlopig bezworen Het zal echter nodig zijn, dat er snel en dui delijk uitgemaakt wordt, welke de rechten zijn van alle bladen, die in de bezettingstijd hebben gestreden voor de vrijheid, of wel dat de collabora teurs met hun stromannen opnieuw, de publieke mening zullen mogen ver giftigen uit kapitalistische winzucht De route van de 100 km wedstrijd, welke morgen in het kider der Noord Hollandse dorpentocht wordt gehouden, is als volgt vastgesteld: Start Purmerend (de Weer) Kwa dijk Middelie Warder Oost huizen Hulk Hoorn Avenhorn Ursem Schermerhorn Spijker boor Jisperveld 't Kalf Zaan dam Hp Ilpendam Purmerend (afbinden Oosthuizen, Spijkerboor en Dpendam Overal oj. het ijs zullen controles zijn De start is Om 8,30 uur Ten aanzien van de elfstedentocht vernemen wij nog de volgende bijzon derheden: Kaarten voor deelname worden de dag tevoren (Vrijdagtegen betaling beschikbaar gesteld aan een der loket ten van een nader bekend te maken bureau Niemand zende dus geld vooruit Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de lengte van het taject 200 km draagt, dit is ongeveer de afstand Leeuwarden—Den Haag Medische keu ring is niet vereist, doch ieder moet er van doordongen zijn, dat een derge lijke tocht in de winter, voor een groot deel met tegenwind, alleen kan worden volbracht door lichamelijk sterke rü ders Ook al in verband hiermede is het besluit genomen, gen deelnemers beneden 18 jaar tot de wedstrijd of tocht toe te laten De Nadjamoeddin Daeng Malewa, een der belangrijkste figuren der conferentie van Malino en Den Pasar. Onze Kerstkrant Daar op het laatste moment bleek, dat, de elders klaargemaakte pa gina's voor onze Kerstkrant, niet op de Drnkkery tn Alkmaar, tot één blad van 8 pagina's konden worden afgedrukt, hebben wy ons genoodzaakt gezien ze elders af te laten drukken en apart by onze 2 pagina's krant te voegen, /i Zift -Cf Hi Met betrekking tot de distributie van zeep deelt het ministerie van economi sche zaken mede, dat de zeep industrie momenteel nog grote moeilijkheden on dervindt bij de grondstoffenvoorziening Het wereldtekort aan oliën en vetten en de wisselvallige invoer van caustlsche soda en potas maken een regelmatige productie onmogelijk Alle krachten wor den echter ingespannen, om zo spoedig mogelijk wederom huishoudzeep en-of toiletzeep in distributie te brengen Bij de eerstvolgende bonaanwijzing zal, be halve het normale rantsoen (225 gram huishoudzeep of 90 gram toiletzeep) een extra rantsoen worden verstrekt (90 gram toiletzeep) op de E-kaarten Brandstoffen kamerverhuurders Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat op plaatselijk nader te bepa len tijdstippen kamer huurders weer aanvragen voor brandstoffen bij de dis tributie diensten kunnen Indienen De uitreiking van de bonnen zal op nader te bepalen tijdstippen na 1 Januari a.s. ge schieden Wild-West in Amsterdam Donderdagochtend kreeg een 47-jarige vrouw, die alleen ti.uls was in haar wening aan de M. H. Trompstraat in Amsterdam-West, onverwacht bezoek. Toen zij op kloppen haar binnendeur opendeed, stonden daar twee gemas kerde personen, die haar met «en voorwerp In de hand bedreigden, opzij duwden en naar binnendrongen. Uit de innenkast ontvreemdden de ongenode gasten een party linnengoed en een hcuter spaarpot. Inhoudende f500.—, om daarna ongehinderd te vertrekken, de vrouw in volkomen overspannen toestand achterlatende. De drijvende traanfabriek „Willem Barendsz" verlaat de Tafel Baal ln Zuid- Afrika, voor de tocht naar het Zuidpool gebied. Tengevolge van een ongeluk verloor de „Barendsz" in de Tafel Baai een van de vliegtuigen, welke het schip op zijn reis meevoert. Voor de vierde maal Bij de distribufciedienst te Nijmegen zijn door de economische recherche grote fraudes ontdekt, welke al meer dan zeven maanden gepleegd werden Het geval was moeilijk te ontdekken, omdat de fraudes gebeurden in de na controle afdeling, waar de ingediende vellen met bonnen moesten worden na gezien Meisjes van deze afdeling zoch ten de goede bonnen van de vellen af en plakten daarvoor ongeldige bonnen in de plaats Deze ongeldige bonnen blijken zij doo^ bemiddeing van ambtenaren uit de kluis genomen te hebben De politie kwam achter het geval bij de aanhou ding van een zwarthandelaar, die zich er over uitliet, dat hij de bonnen van distributieambtenaren had ontvangen Het onderzoek werd zo uigebreid, dat thans vier ambtenaren. 6 meisjes van Grepen uit het Radioprogramma ZONDAG 22 DECEMBER HILVERSUM I. 8,00, 13,00, 18.00, 20,00 en 23,00: Nieuws. 8,45 Zondagmorgenmelo dieën 14,30 Opera „Orphé". 19,30 „Camer3 Cbsciira" 20,15 Omroeporkest en Operet te-koor met solisten. 22,35 „Weet je nog wel oudje?" HILVERSUM H 8,00, 9,30, 13,00. 19,30 en 22,15: Nieuws. 8,30 Morgenwijding. 1123 Hoogmis 14,15 Kerstmis in Engeland 17,00 Prot. Kerkdienst. 20.15 Radio-Phtlharmo- nisch Orkest 22,30 Luisterspel „Vreemde Voeten". MAANDAG 23 DECEMBER HILVERSUM I. 7,00. 8,00, 13,00, 18,00. 20,00 en 23,00: Nieuws 9,45 Arbeidsvitami nen. 12,35 Metropole Orkest. 15,00 „Bon- bonnière" 17,00 Skymasters. 20,08 Radio- scoop. 23,15 Dutch Swing College. HILVERSUM U. 7,00, 8,00, 13,00, 19,00 ?0,00 en 23,00: Nieuws. 12,15 Omroep-Ka- merorkest 14,30 Goois Kamermuziekgezel schap 19,15 Meesterwerken voor klavier 20.05 Weihnachts-OratoriUm van J. S. Bach. de distri".-tie en 6 zwarthandelaren in arrest zijn gesteld Allen hebben reeds een bekentenis afgelegd De economische officier van justitie te Arnhem heeft ook deze zaak in handen genomen Dit is het vierde geval van fraude bij de distributie te Nijmegen Hoe groot de voorraad aan estolen en ver duisterde bonnen, voornamelijk voor schoenen en kolen, is weet men nog niet De zaak wordt nog verder uitge zocht Ondernemende jongedame In de haven van Antwerpen is het Canadese s.s. „Mount Sandra" bin nengelopen met aan boord de 19- jarige Marie van Renswoude, af komstig uit Rotterdam. Deze on dernemende jonge dame had zich, op 1 Sept. van dit jaar in Rot terdam aar» boord van de „Mace- donian", die zich naar Canada zou begeven, verstopt. Zij werd eerst ontdekt op het ogenblik, dat het schip de haven van Montreal bin- nenstoomde- Daar er niet onmiddellijk een boot was, waarmede de charmante ver- s'.ekelinge teruggezonden kon wor den, bleef er voor de bemanning van de „Macedonian" niets anders over, dan Marie het land eens te laten zien. Wat ze dan ook maar al te graag deden. Thans is het ondernemende „ding", na een afwezigheid van bijna drie maanden, weer op Europese bodem teruggekeerd. De havenpolitie van Antwerpen zal zorgen, dat zij weer naar Rot terdam wordt vervoerd, die van Rotterdam zal ervoor moeten zor gen, dat ze niet te dicht ln de buurt van de Canddese schepen komt. De ontwerp overeenkomst De eerste motie-Romme, betreffende de vryheid en de veiligheid van de slachtoffers der gebeurtenissen in- Indonesië en van de geïnterneerden, werd na de pauze gistermiddag in stemming gebracht. zy werd met 83 tegen tien stemmen aangenomen. De Communisten stemden tegen. De motie Schouten, welke vervolgens ln stemming werd gebracht en welke de regering uitnodigt ten spoedigste over te gaan tot de by eenroeping van de Ryksconferentie, werd verworpen met 65 tegen 9 stemmen. Vóór de fracties der A.R., St. G. en P. v. d- V. Tegen waren de R.K. fracties, de P. v. d. A. en de Comm. fractie. De heer Ruys de Beerenbrouck had tevo ren verklaard zich van stemming te zullen onthouden. De stemming over de tweede motie Romme, welke zich verenigt met het door de regering voorgenomen beleid, t.a-v. het ontwerp-accoord van Linggadjatl, had tot resultaat, dat deze motie met 65 stemmen voor en 30 tegen werd aangenomen. Vóór stemden de R. K- fractie (behalve de heer Ruys de Beerenbrouck), de Party van de Arbeid en de Communistische fractie Tegen stemden de fracties der AA., C. H„ St. G-, P. v. d. V. en de heer Rnys de Beerenbronck, Volledige bekentenis van kapitein van Heemstra vyftien dagen na het springen van de bom aan de Prinsengracht by de fam. Boer op St- Nicolaasavond verklaarden gisteren commissaris N. D. Pool en de aiïïRteur-miUtair by de krygsraad te velde in Den Haag, majoor mr. dr. J. M. J. Baak het onderzoek ln hoofdzaken voor gesloten. Dit onderzoek heeft uitgewezen dat de bomaanslag en de voorgenomen aanslagen niet het werk zyn geweest van de een of andere organisatie en dat men met de gearresteerden de voornaamste aansprakeiyken en medeplichtigen ln handen heeft. De commissaris en de auditeur-militair belegden gisteren een pere conferentie om een einde te maken aan de talloze geruchten, die in verband me* deze bomaanslag werden verspreid. Goed recherche werk Majoor Baak loofde het werk van de Haagse récherche, die deze kwestie haarfijn in zeer korte tijd heeft uitge plozen. Commis8ari8_ Pool vertelde de toe dracht van zaken. Zij» relaas komt In hoofdzaken op het navolgende neer: Het is duidelijk geworden, dat kapi tein F J. J. baron van Heemstra moei lijkheden over de ciïenst had met twae meerderen, een overste en een kolonel, zy grepen in de dienst van kapitein van Heemstra in, omdat het daar een beetje wild toeging. Hij was namelijk commandant van het motortransport in de nieuwe Frederikskazerne én com pagniescommandant. Donderdag j.1.heeft hij tegenover de politie voor het eerst een volledige be kentenis afgelegd. Hij zegt slechts op het laatste ogenblik van de bomaansla gen geweten te hebben. Kapitein van Heemstra hield de moei- ïykheden met zijn superieuren niet on der zich. Hij sprak hierover met zijn ondergeschikten en deze waren stuk voor stuk verknocht aan hem. Onder hen was sergeant A. T, de Boer, een man met een schitterende staat van dienst in de illegaliteit, die voor zijn kapitein door het vuur ging. Het zinde hem In het geheel niet, dat baron van Heemstra moeilijkheden had. en vaak schijnen opmerkingen gemaakt te zijn als: „Die kerels moesten ver dwijnen" en dergelijke. Het staat vast, dat De Boer zyn ka- oold- officieren te ontvoeren Dit plan ging niet door by gebrek aan practische uit voerbaarheid. Intussen broeide ook ontevredenheid tussen de betrokkenen over de berech ting van somtijds vermeende poli tieke misdadigers. De "Keer Boer van de Prinsegracht 266 werd reeds lang verdacht van verraad van twaalf En gelandvaarders. Reeds eerder werd ge meld, dat hieromtrent niets vast staat, omdat deze kwestie niet te onderzoeken is. In het voorjaar of het begin van de zomer zijn enige militairen onder aanvoering van korporaal Peterse er op uit geweest om den heer Boer neer te schieten bij zijn vogelhaan op Loos duinen. Boer verscheen echter niet, waardoor deze „executie" niet doorging. Begin November kwam sergeant de Boer met een tekening van een z.g. „Molotofcocktail" bij kapitein van Heemstra. Dit is een kistje ter grote van een flinke ontbijtkoek, waarvan het deksel scharniert aan een van de uiteinden. In dit kistje zit een eironde handgranaat met e©n beugelontsteking Tegen de beugel drukt een wijnfles met FEUILLETON Apotheek „En gisteravond?" drong hij, met nog een rest van argwaan in zijn stem, „Bent u het werkelijk niet geweest, die met monsieur Bertin dat huis binnen ging?" „Neen, ik herhaal het moet Yvette geweest zijn. Dat ze daar inging is niei meer dan natuurlijk; Madame Ka- losca is Yvette's moeder". „Haar moeder?" riep Bertin stom verbaasd uit. „Ja,, zoals ik zeg en een tante van Gaston! U kunt u voorstellen wat voor storm het zou ontketenen wanneer Ma dame Brunet merken zou, dat de diep- gesmade nicht de verloofde van haar oudsten zoon is. U kent de hoogmoed van de Brunets toch óók wel vandaar dat ze dóór hun toevlucht zoeken". „Yvettede verloofde van Gas ton?" herhaalde de advocaat ongelo vig. „Maar hy staat op het punt om zich te verloven met mijn nichtje, Ma- deline Moreux „Toch is het zoals ik zeg. Marcel wist het ook en hoopte voor Yvette op een spoedige verlossing uit de afschu welijke slaverny by haar tante". Een uitroep van ontsteltenis kwam over Edmond Bertins lippen: was het mogelijk dat een msn als Gaston Bru net zich als een gemene huichelaar ontpopte. En opeens moest hij denken aan wat de nobele Darius Froment over den algemeen-geachien apotheker gezegd hadBertins ogen rust ten op haar in een innig verlangen haar zuiver en schuldeloos te vinden. Och, als de laatste schaduw die over haar beeld lag eens optrokde brief aan Marcel Brunet! „Monsieur Bertin", ging Valérie voort, „ik koester sinds geruime tijd een verschrikkelijke verdenking. U weet dat ik nooit heb geloofd dat Marcel zich van het leven heeft be roofd hij te het slachtoffer van een 1 misdaad geworden, O.»*.-./' Haar woorden braken af en ze wrong de handen in zwijgende ontzetting. „Mademoiselle Bergeret, Ik heb sinds kort eveneens aanleiding om tot de mening over te hellen, dat monsieur Marcel Brunet door misdrijf de dood gevonden heeft. Ik geloof dat Ik wel weet aan wien u denkt". „Zeker, aan hém; aan Gaston Bru net! De brief, die ingemene brief, die ik geschreven zou hebben, is vast en zeker van hem afkomstig, daar durf ik een eed op te doen. Wie anders zou mijn brief vervalst hebben? Ik doorzie dat samenweefsel van bedrog nu vol komen. De vervalste brief moest die nen om de verdenking van moord op mij af te wentelen Na een korte stilte zei hij: „M ij n verdenking Is ook naar het huis van de familie Brunet getrokken; voor mij kwam echter niet de apothe ker in aanmerking, maar zijn broer Octave en zijn nicht Yvevte". Verrast, met een vragende blik, keek Valérie op. „Ik heb een bezoek gebracht aan het atelier van Marcel Brunet", ging Ber tin voort, „en in zijn schrijftafel ont dekte ik toevallig schuldbekentenissen van Octave. Daarnaliet de apotheker zijn nicht Yvette roepen, dat ze mij precies zou vertellen wie er op Mar- cels sterfdag gebeurd is. Ze deed het- Maar haar hele persoon, haar hele manier van doen, boezemden mij een sterk wantrouwen in. Ik kon de indruk niet van mij afzetten dat zij mij op zettelijk belangrijke feiien verzweeg". „Acht u het mogelijk dat Yvetie schuldig is?" vroeg Valérie ln span ning. „Ik zal niet nalaten met de uiterste nauwgezetheid ieder spoor na te gaan", beloofde Bertin. Hij greep haar hand en bracht die ontroerd aan de lippen. „Vergeet mijer is veel waarvoor ik u vergiffenis te vragen heb......" Toen Edmond Bertin buiten kwam, was het alsof hei straatbeeld veran derd was het scheen vrolijker, lich ter dan een uur geleden. Alles was veranderd Een steen was hem van het hart gevallen; hij had zich niet in Valérie vergist' Hij kon weer in haar geloven! En z zU had hem duidelijk laten blijken dat hij haar niet onverschillig was.,*..,, Sinds de zon nigste dagen van zijn jeugd had hij zich niet zo gelukkig gevoeld. Op de hoek van een straat kwam een heer op hem af, ole eensklaps zijn naam riep. „Hallo, Edmond ben je zo verdiept in die moordgeschiedenis, dat je je ei gen oom haast ondersteboven loopt?" Edmond lachie en drukte zijn oom Paul de hand. „Neemt u mij niet kwalijk, oom ja, ik was i nderdaad ia gedachten. Hoe is het bij u?" „Uitstekend. We staan voor grote ge beurtenissen". De advocaat trok een kaart met gou den rand uit het couvert; het was de aankondiging van verloving van zijn nicht Madeline Moreux en Gaston Brunet, eigenaar van de apotheek „Le Serpent d'Or". „Neemt u mij niet kwaiyk, oom; jaik ben verplicht eerlijk tegen u te zijn. Het spijt mij dat ik een schaduw moet werpen over uw geluk, maar wacht nog een. poosje voor u de kaarten verzend.... eh Wordt vervolgd benzine. De kurk daarvan drukt het deksel, dat vastgelakt zit. De zekering van de granaat is verwisseld voor een koperdraad, die buiten het kistje steekt en te gelegener tijd weggetrok ken kan worden. Indien het kistje wordt geopend, verschuift de verende beugel. De ontsteking wordt ingesla gen en ruim vier seconden nadien springt de granaat. Kapitein van Heemstra en ook zijn vriend Bakker_ keurden dit ontwerp goed. Bakker "leverde zelfs nog wijn flessen om „cocktails" te maken. Op 3 December was de eerste bom klaar. Kapitein van Heemstra „vond het wel iets". Hij wist echter pas 5 December, wat de Boer van plan was. De Boer is die dag drie "maal by hem geweest. De adressen werden uitgezocht. De vier bommen zouden bestemd zijn voor de twee hoofdofficieren, voor den heer Boer en voor een anderen Hagenaar. Nadat de pakjes klaar waren is ka pitein van Heemstra op dienstreis naar Brussel vertrokken, hoewel hij wist, dat die dag de vier bommen naar hun bestemming gingen. Van Heemstra en Bakker kwamen na de arrestatie van De Boer, Peterse en van Haastrecht danig ln het nauw te zitten. Zij belegden een conferentie bij een wederzijdse vriend en besloten tot het laatste te ontkennen, indien zij door de recherche gemoeid zouden worden. Dit Is de reden, waarom van Heemstra eerst gisteren een volledige bekentenis heeft afgelegd. „De Boer," zo vertelde de commis saris, ,,Ib thans volkomen open en eer lijk. Je kunt je niet voorstellen, dat deze man meegewerkt heeft aan een dergeiyke daad. Hy beschuldigt zich zelf de moordenaar van drie mensen te zijn en is daar kapot van. Tussen van Heemstra en de Boer bestond een eigenaardige wisselwerking. Van Heemstra van zyn kant was slap en weifelend en remde de naar recht vaardigheid en daden dorstende De Boer niet. Hij ging anders met zyn manschappen om dan officieren ge meenlijk doen, waartoe in het auto bedrijf gemakkelijk aanleiding was." Commissaris Pool Is van mening, dat indien van Heemstra de Boer geremd had, deze ellendige geschiedenis niet zou hebben plaats gevonden. Men staat in v *u en - igisch raadsel. Het ia dan ook niet on mogelijk, dat hangende het onderzoek reeds een psychiatrisch onderzoek zal worden ingesteld. TWEE WELDOENERS", ONTMOETEN ELKAAR. Onverwachts ontmoetten zij el kaar op dien killen December dag. Met welgevallen keek de grijze bisschop naar den omvang rijken zak. dien de Kerstman mee voerde. „Ja, ik krijg er weer plezier in, Sint", begon de Kerstman, „er is weer heel wat voorhanden in dit goede land". „Inderdaad, vrind", antwoordde Sint en ik zie daar bekende kleuren en strepen in Uw zak. Als ik mij niet vergis, is mijn hofleverancier ook de Uwe!" „Ja Sint, alleen „En betere waar" komt in aanmerking en... in dezen tijd is tien procent korting meer dan ooit van belang". „Zeer goed gezien Chris en wat een geluk,' dat alle huisvrouwen hiervan kunnen profiteren!" „Ze hebben het verdiend Sint", antwoordde de Kerstman en toen scheidden hun wegen tot het volgend iaaxt

De Vrije Alkmaarder | 1946 | | pagina 1