OOST-INDONESISCH KABINET GEVORMD Installatie op 13 Februari as. Walvissenjacht op hoogtepunt Dure gasfen De Transportsfaking te Londen v. Scheltinga ongenaakbaar Pruyi wint van Kottnauer Engeland contra Albanië Jesse Carver, de nieuwe „Coach' van de K.N.V.B. NEVEL OF MIST. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk •alge neerslag. Plaatselijk nevel of mist. Matige, tUdelijk krachtige wind tussen Oost en Zuid. Matige tot lichte vorst In het Noordoosten. In het Zuiden aanhoudende dooi. ZATERDAG 11 JANUARI 1947. 1e JAARGANG No. Directeur: Th. W. ReQnders Jr. Hoofdredacteur: G. E. de Winter. kmnaider DAGBLAD VOOS ALKMAAS EN OMGEVING UITGAVE: N.V. NOORDHOLLANDSE PERS 1*45 LO. Radactie en Aam.: Achterham 20, tel. mCAdvertentie-afd.: Langestraat 15, Er is overeenstemming bereikt sen Antwerpse havenarbeiders en troons. Nadere berichten volgen. Naar een bijzonderen correspondent van het A-N.P. verneemt, Is Nad Jamoeddin Daeng Malewa geslaagd In het formeren van een Oostlndone- alscb kabinet De samenstelling van dit kabinet is als volgt: Minister-president en minister van economische zaken, Nadjomoeddin Dacng Malewa. Binnenlandse Zaken, Anak Agoeng Gdc Agoeng, zdfbestunrder van Gian- Jar (Bali) Financiën, Mr. M. Hameling, direc teur Java-Bank. Makassar. Onderwijs. E. Katoppo, Inspecteur van het L. O. Minahassa. Gezondheid. Dr. S. J- Larrouw. Sociale Zaken, kapitein J. TahU». Justitie, mr. Tjia Kok Tjiang, hoofd Juridische zaken residentiekantoor Makassar. Verkeer en Waterstaat, E. D. Den- gah, lid adviesraad alg. regeringscom missariaat voor Borneo en Grote Oost. Voorlichting. Dr. G. R. Pantouw. lid college dagelijks bestuur Zuid- Celebesraad, De installatie van het nieuwe Oost- Indonesische kabinet zal Maandag 13 Februari in het gebouw van de voor malige Raad van Ned-Irdië te Batavia plaats vinden. Hier zullen de nieuw benoemde ministers de eed afleggen in handen van het tijdelijk staatshoofd, TJokorde Gde Rake Soekawati, zulks in tegenwoordigheid van den lt.-gouver- neur-generaal Dr. H. I. van Mook, de overige leden van de commissie-gene raal, den legercommandant lt.-generaal S. H. Spoor, vlce-admlraal A. S. Pinke, Grepen uit het Radioprogramma ZONDAG 12 JANUARI Hilversum I. 8, 13, 19, 20, 22 Nieuws 8,30 Studio-dienst 10,15 Hoogmis 12,15 In 't Boeckhuys 12,30 Lunch concert14,15 „Traitor's Gate", luis terspel 16,00 Vioolconcert van Mo- zart 17.00 Kerkdienst 19,15 Kent Gij Uw Bijbel? 19,48 Jeugleiders in de sport 20,15 Klaas van Beeck 20,55 „Het Duistere Geheim", luister spel 21,15 Amerikaanse noviteiten 22,35 Domstad strijkkwartet 23,10 Disco Show. Hilversum II. 9, 13, 18, 20. 23 Nieuws 8,30 Voor de tuin 9,15 Postzegel- praatje 10,00 Geestelijk leven 10,55 In de tuin der poëzie 12,00 Band of the Army Air Forces Trai- ming Command 13.15 Les Gars de Paris 14,05 Boeken halfuur 14,30 Kamerorkest 15,30 Filimpraatje 16,40 Sportflitsen 17.30 Ome Keesje 18.15 Sport 18,30 Vrijzinnig Chris tendom nu 20,15 Waltz-time 21.35 „Dembey en zoon". Hoorspel 22,40 Volksherstel verzoekprogramma - 23,15 The Skymasters. MAANDAG 13 JANUARI Hilversum! I 7, 8, 13, 19. 20. 22 Nieuws 8,30 Morgenconcert 9,30 Kamer muziek 10,30 Morgendienst 11,15 Van oude en nieuwe schrijvers 12,00 Cindereller 14,00 Voor jonge moeders 15,15 Viool recitel 16,00 Bijbellezing 18,10 Sport 19,45 Landbouw 20,08 Volkszang 21,05 Het Nederlands Strijkorkest 22,15 Actueel geluld 22.45 Avondoveroen- king 23.00 Avondmelodieën, orgel. Hilversum II 7. 8, 13. 18, 20. 23 Nieuws 8,15 Gram', muziek 10,00 Morgen wijding 10,20 De Regenboog 11,30 Voordracht 12.35 Harmonie-muziek 13.15 Voor het platteland 14,30 Voor de vrouw 16.30 Voor de jeugd 17,30 Jan Corduwener 18.45 Le zing 20,15 Omroeporkest 21.05 „De legende van de echoput bij de Aard- mansberg" 21,45 Gevarieerd pro gramma 22.45 Geestelijk leven 23,15 Van twee kanten bekeken. den directeur-generaal Dr. A. lüenburg en vele andere hoge "autori teiten. De minister-president Nadjamoeddln heeft In een korte verklaring gezegd, dat dit kabinet een „constructiekabl- nefkan worden genoemd Men pleegt een dergelijk kabinet in West-Europï een zakenkabinet te noe men, doch hier. aldus Nadjamoeddln, ls deze term minder toepasselijk we gens het ontbreken van een volgroeid partijenstelsel Tevens duldt de naam van dit kabinet een bijzondere taak aan en wel deze, dat het alles nog moet opbouwen, van een grondwet af tot een departementale organisatie toe, waarbij zakelijke motieven de doorslag zullen geven DEN PASSAR. Dr. van Mook kijkt toe bjj de tekening, die de heer J. P. L, Kickhefer (links) vervaardigt van den afgevaardigde van Zuid-Celebes, den heer N. Daeng Malewa- Op de .Willem Barendszwordt dag en nacht gewerkt De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint ons: Het weer in de Antarctische gebieden is even onbetrouwbaar als het Ijs in een Hollandse polder. Dit is vooral deze week bewaarheid geworden, want terwijl we op Oudejaarsavond van een milde temperatuur konden genieten, verandert het weer nu wel vier keer opeen dag. Hoewel we in de streken verkeren, waarin het in dit jaargety bijna geen nacht wordt, hebben we de zon vandaag nauwelijks ge zien, Het sneeuwt en er hangen zware mistbanken. De temperatuur beweegt zich om het vriespunt. boord wordt gezwoegd. De man nen hebben het niet makkelijk. De arbeid gaat rusteloos voort. Nog steeds wordt gewerkt io twee ploegen, die achter elkaar 12 uur in "touw zijn, met slechts korte onderbrekingen voor het eten. Alle dagen van de week zijn gelijk. Ook op Zondag wordt gewerkt. Het moet. De walvissen storen zich niet aan de rustdag en voor de „Willem Barendsz" Is elke dag, die we in IJszee doorbrengen, kostbaar. Men moet het werk van de mannen niet onder schatten. Na de dag -of nachttaak val len ze dodelijk vermoeid In hun krib. Er is mets aan te doen: er moet op deze wijze gewerkt worden, want het is alsof het walvissen aan een lopende band worden aangevoerd. De jagers varen gedurig af en aan en brengen soms drie tot vier walvissen tegelijk mee. De fabriek draait volop. De beman ning gaat onderling al weddenschappen aan ten aanzien van de grootte der productie. Zoals bekend, ontvangen de leden van de bemanning, van hoog tot lang, een bonus voor elke gevangen walvis, welke varieert naar gelang hun functie. Welnu, bonus is het slag woord aan boord geworden Het schip zelf ls onherkenbaar. Er is niets meer over van de aanblik, die het had in de haven van Amsterdam en IJmuiden. Orca's. £EN dezer dagen waren we getuige van een adembenemende strijd. Een troep Orca's, ook wel zwaard walvissen genoemd, die het meestal voorzien hebben op de baardwalvissen, 'deden een verwoeden aanval op de schter de „Willem Barendsz" drijvende prooi, De Orca's zijn roofzuchtige die- ren, die ongeveer 5 tot 9 meter lang zijn. Door hun grote rugvin en brede borstvinnen maken zij een kolossale indruk. De Orca Is een tyran voor de baard- walvis. In de regel moeten zij zich te vreden stellen met afval, maar van daag hebben zij klaarblijkelijk in de gaten, welke heerlijke hapjes bij de „Willem Barendsz" te krijgen zij», want hun aanvallen op de walvissen houden niet op. Die aanvallen geschieden altijd In groepen. Behendig zwemmen en dui ken zij om hun prooi heen. Kapitein Visser neemt tenslotte een besluit. Hij spoedt zich naar het achterdek met een geweer en schiet met vaste hand op één der aanvallers, die geraakt moet zijn ook, want plotseling duiken de tyrao- nen allemaal onder en spoeden zich van de gevaarlijke plek. Vogels. DE vier ornithologen, die aan boord zijn, doen -ve'.e nieuwe indrukken op en hebben reeds tal van weinig be kende vogels gezien. In Zuid-Afrika hebben we eerst kunnen constateren, dat onze boerenzwaluwen daar de koude van de lage landen zijn ontvlucht om in een mildere temperatuur te overwinte ren. Albatrossen ontmoeten we velerlei, van de stormvogels zagen de ornitho logen wel 24 soorten, pinauins hebben we in volle zee zwemmend gezien. Ergens, op het Dassen-eiland, broeden er vijf millioen. De kaasprijzerv In verband met het bericht om trent een verhoging van de maxi mumprijzen voor korstloze en smeerkaas, vestigt het directoraat- generaal van de prijzen er de aan dacht op, dat de prijzen voor alle overige soorten kaas (.oa .Goudse volvette en 40 plus Edammer) niet zijn verhoogd. Voor deze soorten mag aan het publiek derhalve geen hogere prijs berekend worden dan: voor volvette kaas 2 per kg, voor 40 plus kaas 1 85 per kg. De aangekondigde prijsverhoging heeft uitsluitend betrekking op de korstloze kaas en op smeerkaas, welke soorten slechts een klein ge deelte (nog geen 5 pet.) uitmaken van de totale hoeveelheid kaas, welke in Nederland wordt geprodu ceerd Montgomery had onderhoud Gisteravond had veldmaarschalk Montgomery gedurende bijna vijf kwartier een persoonlijk onderhoud met generalissimus Stalin, waarbij behalve twee tolken, geen andere personen aanwezig waren Montgomery was zeer tevreden oveT het onderhoud en zeide, dat Stalin er goed uitzag en joviaal ge stemd was. Dr. Kurt Schumacher woont de Duitse Sociaal-Democratische conferentie te Münohen bij om daar verslag uit te brengen over zijn be zoek aan Engeland. Do Britse minister voor de voed selvoorziening, John Stxachey, heeft verklaard, dat het gebruik van mi litairen bij het vervoer van door de transportstaking opgehouden voed sel Maandag zal beginnen. De noodmaatregelen der regering betekenen geen inmenging in het industriële geschil of het innemen van een bepaald standpunt ten aan zien van de eis der stakers, zo zeide hij. Toen de verklaring der regering bekend werd, trokken stakende chauffeurs hun aanbod, een hoe veelheid vlees naar de hospitalen te vervoeren, weer in, terwijl chauf feurs, die nog niet bij de staking betrokken zijn, verklaarden, dat zij het werk zullen neerleggen zodra de eerste troepen verschijnen. Een hoe veelheid van 600 ton vlees dreigt te bederven. De staking heeft zich gis teren nog uitgebreid, zowel te Lon den als in de provincie. De schade, die in ons land wordt veroorzaakt door ratten en muizen, ls veel groter dan de meeste mensen wel vermoeden Deskundigen schatten deze schade op 20 30 millioen gulden per Jaar Het behoeft daarom geen betoog, dat de bestrijding van ratten en mui zen niet doeltreffend genoeg kan wor den aangepakt Dat dit hinderlijk on gedierte een próbleem vormt voor de gehela wereld, moge blijken uit het feit. dat volgens een verslag van de „food and agriculture organisation of the united nations" (voedsel en land bouworganisatie van de Verenigde Na ties4 procent van de gehele wereld voorraad aan voedsel door de ratten en muizen wordt vernietigd Millioenen kilogrammen waardevol voedsel vallen ten offer aan deze knaagdieren De FOA heeft gewezen op het be lang van de bestrijding van de ratten en muizen. Ook in Nederland ziet men meer en meer in, dat bestrijding van dit ongedierte noodzakelijk en ook mo gelijk is De beste resultaten verkrijgt men. wanneer acties in groot verband worden georganiseerd, b v door een gemeente of polderbestuur voor bestrü- dingsadviezen kan men zich te allen tijwenden tot de afdeling ratten en muizenbestrijding van de plantenziek tenkundigen dienst te Wageningen. die gratis adviezen verstrekt 48-urige werkweek voor Franse ambtenaren Leon Blum, de Franse minister president, dat de Franse ambtenaren een 48-urige werkweek zullen krij gen. Deze maatregel zal een belang rijke geldbesparing betekenen, daar zij de regering in staat stelt het aantal ambtenaren te beperken De premier verklaarde tevens dat de voorgestelde salarisverhoging voor de minstbetaalde ambtenaren niet beschouwd mag worden als een precedent, dat de eisen voor loons verhoging in de industrie rechtvaar digt. De Franse ambtenarenbond heeft zich echter niet bereid verklaard de aanbieding van de regering, een deel van de door de bond gestelde eisen in te willigen, te aanvaarden. HooÉoventonrnooi 7e ronde De bekende Amerikaanse Journalist Lawreno© Grlswold van de New-York Times (midden) op de conferentie van Den Pasar in gesprek met de heren T. G, R. Soekawati, afgevaardigde van Bali (links) en N. Daeng Malewa. afgevaar digde van Zuld-Ceiebes, In de eeregroep bewees van Schel tinga zijn goede vorm door opnieuw te winnen Ditmaal was de jeugdige Henneberke het slachtoffer Bunt speel de remise tegen dr de Groot, terwijl de sympathieke Hagenaar Pruyt een sch.lterende prestatie leverde door Kottnauer te verslaan Dc partij van TolO'Kelly werd afgebroken in een gunstiger stelling voor den laatste Cortlever—Marwitz eindigde in remise De stand De stand na de zevende ronde luidt thans: Van Scheltinga 6 punten plus 1 af gebroken partij; Cortlever 5 punten: Kottnauer en Pruyt 4 punten: De Groot 3)4 punt; Marwitz 3 punten; O'Kelly 2)4 punt plus 1 afgebroken partij; Bunt 2)4 punt; Van de Tol 2 punten plus 2 afgebroken partijen; Henneberke )4 punt Groep 2 In groep 2 heeft Croone de leiding genomen Grappenhaus heeft zich tot kopgroep opgewerkt door Bouwmeester te verslaan Hiermede is de spanning in deze groep ten ton gestegen Croone (5 punten, wordt op de voet gevolgd door Mulder van Leens Dijkstra (4)4 p) en Bouwmeester en Grappenhaus met ieder 4 punten De uislagen zijn: Croone van Tuinen 10; Bouwmees ter—Grappenhaus 0—1; Mr van Eijke ren—Mulder van Leens Dijkstra 0—l: Van VIootenSmak 10; Verdonck 't Hart 1-0 Intelligentietest Vrijdagavond werd een zeer geslaag de bonte avond gegeven, waarbij oa een intelligentietest gehou len tussen twee groepen bestaande uit Dr Euwe, Kottnauer. O'Kelly en Dr de Groot, Cortleve- en Pruyt De laatsten won nei. met een kwart punt verschil Mr. van KleHens sprak In een rede, die Mr. van Kleffens te Cleveland gehouden heeft, behandelde hij allereerst de kwestie „Wat ver wacht de wereld van de V S? Mr. van Kleffens zeide o.m.: „De wereld verwacht, dat de Ame rikaanse leiders rekening zullen hou den met de onvermijdelijke gevolgen van de sodale geschillen In Amerika voor de volken, die veel ellende moe ten doorstaan". Met betrekking tot de Nederlandse eisen t.a.v. Duits grondgebied zeide Mr van Kleffens: „Wij zullen ons verheugen als Frank rijk het Saargebled zal krijgen. Wij zullen echter een verwerping van onze zeer bescheiden eisen niet accepteren." Vteorts drong hij sterk aan op het herstel van de Nederlandse handel met Duitsland. „Wij kunnen het niet waarderen, dat wij armlastiger zijn dan strikt noodzakelijk is," aldus Mr van Kleffens. Met betrekking tot de Nederlandse overzeese gebiedsdelen zeide Mr van Kleffens het volgende: „Sinds het be gin van deze eeuw was ons streven gericht op een vooruitstrevend bestuur van de Nederlandse overzeese gebieds delen. De oorlog maakte een snellere ontwikkeling onvermijdelijk. Hierdoor werd onze taak en die van de Indone sische leiders oneindig veel moeilijker. In al on*e gebieden staat de deur wa- genwijd open voor Amerikaanse onder nemingen." Engeland heeft bij de Veiligheidsraad zijn klacht tegen Albanië ingediend De secretaris generaal van de V.N. ontving een mededeling van de Britse regering, waarin de Veiligheidsraad wordt verzocht ingevolge artikel 35 van het Hand-.- -et de zaak in behande 3ng te nemen Dit artikel verleent ieder lid van de organisaie der VJï. het recht om voor de veiligheidsraad ieder ..geschil of situatie, die zou kunnen leiden tot internationale wrijvingen of aanleiding zo- kunnen tot een geschil", aan de Veiligheidsraad voor te leggen De tekst van de 'tse mededeling zal waarschijnlijk Maandag, nadat de leden van de Veïliheidsraad er kennis van genomen hebben, gepubliceerd worden Naar verluidt bevat het rapport volledige toedracht van het incident van October i 1 in de Straat van Kor foe. waarbij twee Britse torpedojagerr beschadigd werden en 44 matrozen sneuvelden Ook wordt mededeling ge daan van daaropvolgende activiteit van mijnenvegers, die onder toezicht van de Internationale commissie voor het mij nenvegen geschieddde Ook zou in het rapport de beschuldiging voorkomen, dat de mijnen in de Straat van Korfoe door Albanië zij- gelegd Austin opvolger van Baruch Warren Austin, die onlangs tot Ame rikaans vertegenwoordiger bij de Vei ligheidsraad van de V N is benoemd, zal tevens, als opvolger van Baruch, in de commissie voor de atoomenergie zitting nemen Warrens benoeming tot vertegen woordiger van de Veiligheidsraad is gisteren aan de Amerikaanse senaat ter goedkeuring voorgelegd De Amerikaanse le^er autori teiten in Duitsland zullen aan 225 toestaan de Amerikaanse zóne te Amerikaanse burgers per maand bezoeken, namelijk 125 zakenlieden voor het overige geleerden en tech nici. S.S.-sysleem voor NetL elHgl? (Va» onzen specialen verslaggever). HE K.N.V.B, heeft een opvolger gevonden voor den onvergetelljken Bob Glendenning, den vroegeren Engelsen trainer van D-F-C„ H.F-C. en het Nederlands elftal, die helaas tijdens de oorlog in Engeland is overleden. Na maanden van naarstig zoeken en onderhandelen is de K.N-V.B. er thans toe overgegaan den Engelsman, JESSE CARVER, tot „coach" te benoemen. De Bond is b# zijn pogingen om een geschikten man te vinden, niet onbelangrijk geholpen door het bestuur van de Rotter damse vereniging Xerxes, waarvan Carver tot dusverre trainer was. Het bestnur van de clnb van Wilkes, dat met Carver een contract had afge sloten tot 1 Juni 1947, was bereid het algemene belang te laten saan vóór het eigen en zijn trainer af te staan aan de K.N-V.B. Rasvoetballer als adviseur Jesse Carver, 36 jaar oud. is een van. die Engelsen, wier leven beheerst wordt door voetbal. Reeds als jongen van dertien jaar liet hij zich als ama teur inschrijven bij Blackburn Rovers. Zes jaar speelde Carver onafgebro ken In Blackburn's „best team". Toen volgde zijn „transfer" naar New Castle United, aan welke club hij vier en een half Jaar, tevens als aanvoerder, zijn krachten wijdde. Door de oorlog heeft Carver zijn land niet behoeven te verlaten. Kort na het uitbreken van de vijandelijkheden werd hij police-constabel (politie-agent) te Stafford en nadat hij zijn examen voor de F A had afgelegd tevens als militair, trainer van de R A F. Naar het Continent In Juni 1946 ging een jaren lang ge koesterde wens van Carver in vervul ling. Door de vele wedstrijden, die hij voor de oorlog in Frankrijk. Zweden Denemarken had gespeeld, werd zijn verlangen naar het continent steeds groter. Toen hij een aanbieding van Xerxes kreeg, greep hij de gele genheid met beide handen aan en stak met vrouw en kinderen de Noordzee over om zich als trainer in Rotterdam te vestigen. Carver le. zo vertelde hij ons, in de afgelopen zeven maanden van ons land gaan houden, en hij wil er heel graag blijven. Bij Xerxes heeft hij steeds op de meest prettige wijze gewerkt. In de lagere elftallen vindt hij echter de belangstelling voor de 1 training te gering, ook bij andere ver enigingen. Kaufrasn blijft trainer Voor het Nederlandse elftal zal Car ver niet de eigenlijke trainer zijn. Die functie blijft men toevertrouwen aan den Bondsoefenmeester Kaufman. Maar Carver zal trachten door aanwijzingen en door het naar voren brengen van plannen en ideën ons nationale elftal de weg naar succes te wijzen. JESSE CARVER de nieuwe K-N.V.B--coach. Uiteraard zou hö zelf het liefst He hem eigen, moderne Engelse methodes toegepast zien en dus ook het stopperspil-systeem willen In. voeren. Hij zal in dit opzicht ech ter zeer afhankelijk zyn van de leden der technische- en keuze, commissie, met wie hQ overleg moet plegen en In nauw contact blijven. Verder zal de nieuwe „coach" tot taak hebben het land af te reizen zoals In Engeland de „scouts", de speurders, het doen op zoek naar jonge spelers met talent. Maar hij zal ook de trainers bezoeken in alle dis tricten en hen, zo nodig, met raad: en daad bijstaan om de training te verbe teren en het spelpeil in clubs te ver hogen. Voorlopig zal Carver bij zijn niet gemakkelijke taak wat gehandicapt zijn door- de taalmoeilijkheden. Maar, zoals wij hebben kunnen vaststellen, hij heeft zich gedurende zijn verblijf in ons land al een niet geringe schat aan Nederlandse woorden en uitdrukkingen eigen gemaakt.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1