Vrije Alkmaarder FRANSCHE REGEERING OP BREEDE BASIS Bidault heeft weer Buiten- landsche Zaken Daar gaat-ie „WIJ WENSCHEN GEBIED VAN OOSTENRIJK" Grondstoffen uit Nederland naar Duitschland Verdachte in politieke affaire na verhoor overleden De Nieuwe Bonnen 23 e Januari 1947 3® Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, teL 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir. Th. W. Reynders Hoofdred. G. E. dc Winter 3e jaargang 306 - 259 RAMAD1ER GESLAAGD: JJAMAD1ER is er in geslaagd een nieuwe Fransche regeering samen te stellen. De regeering heeft wel een zeer breede basis. De nieuwe minister-president heeft socialisten, communis ten, leden van de M.R.P., radicalen en eenige onafhankelijke con servatieven tezamen gebracht. Ramadier heeft twee vice-prem;ers aangesteld, n.l. den' communist Thorez en het M.R.P.-lid Pierre Teitgen. Bidault is wederom minister van buitenlandsche zaken. VIJF PARTIJEN VER TEGENWOORDIGD JJE riamen van de nieuwe ministers zijn de volgende: Minister-president: Paul Ramadier (socialist); vice-premiers: MauriceTho rez (communist), Pierre Teitgen (M.R. P.); ministers van staat: Felix Gouin (socialist), Marcel Roclore (onafh. conserv.), Yvon Delbos (rad.); binnen, landsche zaken: Edouard Depreux (soc.); justitie: André Marie (rad.); buitenlandsche zaken: Georges Bidault (M.R.P.); economische zaken: André Philip (soc.); financiën: Robert Schu- mdnn (M.R.P.); verkeer en openbare werken: Jules Moeh (soc.); nat. defen sie: Francois Billoux (comm.); land bouw: Henri Tanguy Prigent (soc.); arbeid: Ambroise Croizet (comm.); oorlog: Paul Coste Floret (M.R.P.); luchtvaart: André Maroselli (rad.); ma rine: Louis Jacquinot (onafh. conserv.); onderwijs: Marcel Naegelen (soc.); volksgezondheid en bevolking: Georges Marrane (comm:); kunsten, jeugdzorg en voorlichting: Pierre Bourdan (rad.); wederopbouw: CharlesTillon (comm.); handel en voedselvoorziening: Jean Letourneau (M.R.P.); oudstrijders: Francois Miterand (rad.); industrie: Robert Lacoste (soc.); overzeesche gebiedsdeelen: Marius Moutet. „Stekaitjzi" In de tram (Historisch) Wij waren met lijn 13 op weg naar Centraal. De tram was voor het begrip van een buitenman eivol, maar voor de zienswijze van een lasechte Mokummer half leeg. Het trosje, dat aan de treeplank bun gelde was dat wil ik onmiddellijk •oegeven van bescheiden afme tingen. Maar op het achterbalcon was het toch maar een gedrang van je welste. Er bevond zich o.a. een dame tusschen de menigte, die hoe is het mogelijk in dezen inleve ringstij d drie doozen gebakjes torste. Zij had moeite haar blijk baar door het veelvuldig gebruik van gebak tot abnormale proporties uitgegroeide gestalte in evenwicht te houden. Nu eens zwenkte zij naar links en beukte met haar boezem een mageren man met een treurigen hangsnor, terwijl zij evert later naar bakboord afzwaaide en met deze manupulatie iederen keer een spich tige bange juffrouw bijna in den grond boorde. Bij de spichtige dame hoorde een even spichtig meisje, dat zicji tusschen de wriemelende groote menschenmassa als een muis tus schen een heel leger hongerige kat ten moet hebben gevoeld. Dit kind stond, zooals des kinds is, als hej- noodig moet, te trappelen. Zij raakte op een gegeven moment blijlcbaar de likdoorn van de dame met de gebakjes. Deze stiet een Indianen- gehuil uit en gaf de muis een duw. Dit nam de moedermuis niet en be gon te schreeuwen: „J^ blijft van m'n kind af, je blijft van m'n kind af, je blijftHet achterbalcon raakte geïnteresseerd. De moeder van het kind wond zich hoe langer hoe meer op.'Zij kon zich tenslotte niet meer beheerschen en gaf een hevigen klap onder de drie doozen gebakjes. Door deze daad was lijn 13 plotseling in een slechtheheerde banketbakkerij veranderd. De room- soezen rolden over het achterbalcon, terwijl een gekneusde tompouce zich als in whnhoop vastklemde aan de broekspijp van den hangsnor. Dé dame, wier gebak zoo wreed was weggebombardeerd, was in den beginne verbluft, doch dit stadium duurde niet lang. Met een doordrin genden kreet stortte zij zich op haar belaagster, greep haar hoed, wierp dezen op den grond en begon er een geacheveerde charleston op te dan sen, hetgeen veel bijval van het publiek verwierf. Het werd den conducteur blijk baar te bar. Hij redde een amandel broodje van een wissen vertrap-1 pingsdood, stopte er een groot stuk van in zijn grage muil en sprak met vollen mond: „Alle twee d'r af, de taartjes en den hoed kenne jullie bij de remise terugkrijgen". Zij gingen er af. De dikzak zonder gebak, de muizenmoeder bloots- hoofd, het muizenkind trappelend en jankend. Criticaster WEERBERICHT Geldig tot Donderdagavond Aanhoudende vorst Lichte tot matige vorst, wisse lende bewolking met enkele ver spreide sneeuwbuien. Matige, langs de waddenkust tijdelijk vrij krach tige Noord-Oostelijke wind. DE VORST ZAL MEE VALLEN Gure wind zal ons doen huiveren Het gebied van hoogen luchtdruk langs de kust van Noorwegen is ver der in beteckenis toegenomen". In ver band daarmede nam'de Noord-Ooste lijke luchtstroom, die de koude lucht van Noord-Rusland, naar onze om geving transporteert, nog iets in in tensiteit toe. Over Finland en Zweden daalde de temperatuur geleidelijk ver der, doch strenge vorst werd aldaar overdag nog niet gemeld. In ons land zal het met de vorst overdag dus nog wel meevallen, afgezien dan van den betrekkelijk guren wind. In den nacht daarentegen zal door uitstraling vooral op plaatsen waar eenige sneeuw op den grond ligt de temperatuur geleidelijk verder dalen.. In verschillende deelen van ons land was de temperatuur gisteravond om 8 uur: Twente 5, Den Helder 1, Vlis- singen 2, Do Bilt 3, Schiphol 4, Leeu warden 3, vliegveld Eelde 3, vliegveld Beek 4, Gilze-ryen 4, Eindhoven 4. Schoolkinderen krijgen tractatie Bij de blijde gebeurtenis Teneinde de viering van de aan staande bl\jde gebeurtenis op scholen voor gewoon lager en voorbereidend onderwijs mogelijk te maken, heeft men toestemming verleend, dat via de plaatselijke distributiedienst^n toe wijzingen zullen worden verstrekt, waardoor per kind een tractatie van één beker chocolademelk en 25 gram versnaperingen zullen kunnen worden gegeven. Er zal nog nader worden medege deeld, op welke w\jze zij, die zich met het organiseeren en financieren van deze tractatie willen belasten, een verzoek om toewijzing kunnen indie nen. Gezelschap Hans Snel tijdens oefenvlucht omgekomen In verband met het vliegongeluk b\j Biak, waarbij 5 leden van het ge zelschap Hans Snel zijn omgekomen, verneemt het A.N.P .van officieelo zijde» dat het hier betrof een oefen- vlucht van een militair toestel, die de artisten gaarne wilden meemaken. Geheel volgens plan haalde men gisteren den 35 meter hoogen fabrieks schoorsteen op het Meufa-terrein te Zaandam naar beneden. JOEGO SLAVISCHE EISCH Polen eischt nieuwe grens met Duitschland "DIJ de eerste auditie van een der kleinere geallieerde mogendheden door de speciale plaatsvervangers van de ministers van buitenlandsche zaken te Londen, aangewezen voor behande ling van het verdrag .met Oostenrijk, heeft de Sloveen dr. Joze Vilfan namens Joego-Slavië „bewijzen van Oostenrijks oorlogsschuld" naar voren gebracht Vilfan bracht de aanspraken van zijn land op vereeniging met Joego-Slavië van de Slovenen in Karinthië en Stier marken naar voren, alsmede op waar borging van de rechten der Kroaten in Burgenland. Polen eischt een nieuwe Duitsche grens, die ten Westen van Schweine- münde aan de Oostzee, langs de Weste lijke oevers van Oder en Ne^sse, naar Tjecho-Slowakije loopt. Volgens de Joego-Slavische afgevaar digde is Oostenrijk het aanvullende ge deelte van de oorlogsmachine der Nazi's geweest, niet alleen als resultaat van de Anschlusz, doch ook als resul taat van alle politieke tradities van Oos tenrijk. Oostenrijk zou altijd bereid ge weest zijn in eenig verbond te treden, dat gericht was tegen de volkeren „die van zijn overheersching waren bevrijd". In een verklaring van dr. Leopold Figl, den Oostenrijkschen kanselier, is uiting gegeven aan de vastbeslotenheid van Oostenrijk, zich te verzetten tegen de Joegoslavische territoriale aanspraken. Ook Griekenland zal zijn eischen ten aanzien van Duitschland aan de plaats vervangers der ministers kenbaar ma ken. Duitschlands aansprakelijkheid moet, volgens de Grieken, zoo hoog mogelijk gesteld worden, teneinde een vergoe- Overeenstemming betrellende transito-verkeer? FR is een groote mate van overeen stemming bereikt bij de onderhan delingen tusschen de Nederlandsche re geering en de Britsch-Amerikaansche delegatie Inzake het zenden van Neder landsche grondstoffen naar en voor be werking in Duitschland. Ook zou men tot overeenstemming zijn gekomen over vereenvoudigde procedures voor den handel tusschen Nederland en de Brttsch-Amerlkaanscbe zóne. Naar verluidt zouden van Nederland sche zijde aan de Britsch-Amerikaan- sche delegatie enkele voorstellen ge opperd zijn betreffende het gebruik van Nederlandsche havens voor het tran- sitoverkeer naar Duitschland. Deze voorstellen zouden rekening houden met de schaarschte aan buitenlandsche valuta in Duitschland. Een der voorstel len zou „mogelijkheden" inhouden, die door de Britsch-Amerikaansche delega tie na haar terugkeer in Berlijn bestu deerd zouden worden. Dit voorstel zou zich over een lange periode uitstrekken en bij de Britten en Amerikanen meer kans van slagen hebben dan eenig an der voorstel, dat Nederland tot dusver re aan de hand heeft gedaan. De uit eindelijke beslissing zou echter niet tij dens de loopende conferentie kunnen worden genomen. Joego-Slavië contra Griekenland De regeering van Joego-Slavië heeft de Grieksche rëgeering er van in ken nis gesteld, dat de Joegoslavische mi litaire attaché in Grékenland zal wor den teruggetrokken. Zy heeft tevens Griekenland verzocht t.a.v. den Grick- p.chen militairen attaché in Joego-Sla vië denzclfden maatregel toe te passen. Joego-Slavië geeft als reden voor dezen stap op, dat de aanwezigheid van militaire attaché's in de respectie velijke hoofdsteden niet langer als noodzakelijk wprdt beschouwd, gezien den huidigen stand der diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen. Tabaksbonnen thans nog een week geldig Heden is een bon voor twee rantsoe nen tabak bekend gemaakt, geldig t/m 8 Februari a.s., terwijl op 30 Januari a.s. wederom een bon voor twee rant soenen zal worden aangewezen, welke eveneens t/m 8 Februari geldig zal zijn. Het ligt in het voornemen om van 6 Febr. a.s. af de bonnen voor tabaks artikelen voor 14 dagen tegelijk aan te wijzen, ding van de geweldige schade, die Griekenland heeft geleden, mogelijk te maken. De herstelbetalingen zullen mede uit de loopende productie dienen te ge schieden, zoodat Griekenland 500.000 ton steenkool per jaar zal kunnen ont vangen. ZAANDIJKER VOCHT IN RUSLAND Eisch 8 jaar Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam diende hedenmorgen half tien de zaak tegen den Zaandijker R. Kamps. Kamps was indertijd toe getreden tot de Waffen S.S .en had met een tankdivisie in Rusland gevoch ten. Bij de behandeling van deze zaak werden diverse verzachtende omstan digheden aangevoerd. 0.a. was van bepaalde zijde drang op hem uitge oefend. De eisch luidde acht jaar gevange nisstraf. Uitspraak op 6 Februari a.s. BESPREKINGEN MET SJAHRIR BEGONNEN Gistermorgen zyn te Batavia de voltallige Nederlandsche en Indonesi sche delegaties in het paleis Rijswijk bijeengekomen- Men heeft den toestand besproken, zooals deze zic% in de laatste twee maanden heeft ontwikkeld. Met be trekking tpt de militaire situatie zul len binnenkort verdere besprekingen tusschen de beide delegaties plaats hebben, waarbij men zal trachten een oplossing voor do huidige moeilijkheden te vinden. De besprekingen zullen he denmiddag worden voortgezet DE GAULLE WORDT RECALCITRANT Hij weigert militaire medaille Generaal jje Gaulle heeft geweigerd de militaire medaille, welke do lYan- sche regeering eveneens aanbood aan Churchill, Stalin en vrylen president Roosevclt, te aanvaarden. De Gaulle. heeft in een brief aan Leon Blum de reden van zyn weigering opgegeven. Hij schrijft, dat „voor een man, die zichzelf de missie stelde Frankryk en de Fransche unie te lei den van den ramp en de slaverey tot do overwinning en vrijheid er geen andere „aanvaardbare" belooning ii dan die van geslaagd te zyn". MEER KAAS NAAR HET BUITENLAND Dezer dagen hebben de kaasexpor teurs bericht ontvangen, dat naar de overzeesche gebieden meer. kaas kan worden geëxporteerd. Was in het ex portschema voor deze gebieden tot dus ver 1-500.000 kg. opgenomen, thans ls dit kwantum verhoogd tot 2-000.000 kg. In het inmiddels met de Zweedsche regeering afgesloten handelsverdrag is een kaaslevering van 200 ton opgeno men. Bover^ien kan weer ongeveer 40 a 50.000 kg. naar Zwitserland worden verzonden. Na onze laatste berichten betreffende de kaasuitvoer naar België is weer eenige stagnatie opgetreden, maar de laatste berichten luiden, dat deze kaas. uitvoer toch weer zal doorgaan. In handelskringen wordt aangenomen, dat naar België van 500.000 tot 800.000 kg. zal worden geëxporteerd. Ernstige beschuldiging veroorzaakte hersenbloeding ZAANDAM. De ongeveer 60-jarige mevr. N. uit Koog a. dsZaas, die een der dagen van de vorige week ten kantore der P.B.A. aan de Parkstraat ontboden was, ten einde een verhoor te ondergaan, zakte tijdens dit gebeuren bewus teloos ineen. Onmiddellijk werd de G.G.D. gewaarschuwd. De betref fende geneesheer zag het geval echter niet zoo ernstig in, en ad viseerde de dame op een rustbank te leggen. Na verloop van t(jd zou ze wei bijkomen. Toen de bewusteloosheid eenige uren geduurd had, werd van PJLA.-zfjde nogmals de G.G.D. ge alarmeerd. Een vrouwelijke arts spoedde zich naar het kantoor aan de Parkstraat en oordeelde het raadzaam het slachtoffer naar het Ziekenhuis of naar huis dit werd ter beoordeeling overgelaten aan de inmiddels ook ter plaatse verschenen echtgenoot te ver voeren. Dit vervoer „naar hnis' had de heer N. ge egd kan wel per taxi geschiede was het oor deel der g-snoeskur dige. Tijdens het vervoer overleed mevr. N. De achtergrond Het was een zeer ernstige beschul diging waarover mevr. N., die eertijds lid was van de N.S.B., door vier P.R.A.- rechercheurs (twee uit Velsen en twee uit de Zaanstreek), ondervraagd werd. De huiszoeking by dr. Hagtingins te Koog aan de Zaan door dtTn berechten S.D.-agent Harrebomee, zon aan haar te wijten zijn jeweest. Tijdens deze huiszoeking vond nnen het vierjarige joodsche meisje, dat meegenomen werd. Niet de aanwezigheid van dit joden meisje was mevr. N. bekend. Met an dere feiten dacht zij dr. H. te kunnen bezwaren. Indirect is z\j dos do oor zaak geweest van de dood van de kleine. Hierover aan den tand gevoeld, heeft haar de ontdekking van het verraad zoo ernstig doen schrikken, dat zy een hersenbloeding kreeg, die de dood tengevolge heeft gehad. 1 Het P.R.A.-onderzoek in deze affaire wordt voortgezet, zoodat er wellicht een posthume veroordeeling zal worden uitgesproken. TWEE EIEREN Bonkaarten Ka, Kb, Kc 701 (strook no. 3) 573 Algemeen 375 gram zachte zeep. 574 Algemeen 2 eieren. 575 Algemeen 500 gr. sinaasappelen. 576 Algemeen 500 gr. suiker, boter hamstrooisel of '1000 gram jam, stroop, enz. Bonkaarten Kd, Ke 701 (strook no. 3) 583 Algemeen 375 gr. zachte zeep. 583e Reserve 375 gr. zachte zeep. 584 Algemeen 2 eieren. 58—5 Algemeen 1000 gr. sinaasappe len. 586, 587 Algemeen 250 gr. suiker, boterhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop, enz. Bonkaarten Ma, Md 701 (strook no. 3) 574 Suiker 375 gram suiker, boter hamstrooisel of 750 gram jam, stroop, enz. Tabakskaarten, enz. T 67 2 rantsoenen tabaksartikelen. V 68 200 gram chocolade en/of suiker, werk. X 67 2 rantsoenen tabaksartikelen. X 68 150 gram chopolade en/of suiker werk. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 Januari worden gebruikt. Wanneer op de voor 2 eieren aange wezen bonRen 574 en 584 Alge meen niet onmiddellijk kan worden af geleverd, dient het publiek deze bonnen bij zijn handelaar voor in te leveren, waarna aflevering zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. De bonnen 575 en 585 Algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk 29 Januari a.s. door het publiek bij een handelaar in groenten en/of fruit worden ingeleverd, waarna aflevering zal geschieden naarmate de aanvoer plaats, heeft. Van de Tabaks- kaart is thans nog 1 bon voor 2 rant soenen aangewezen. Op 30 Januari a.s. zal nogmaals een bon voor 2 rantsoenen worden bekend gemaakt. De volgende bonaanwijzing voor suiker en versnape ringen zal op Donderdag 6 Februari plaats vinden. Koningin 31 Januari naar Soestdijk Het staat thans vast dat H.M. de Ko ningin haar verblijf in de hoofdstad den 31sten Januari zal beëindigen. Op dien datum vertrekt HJVL naar paleis Soest dijk, ENGELAND-SOVJET T"hE publicatie in de Pravda van 15 Januari, waarin van officieele Rus^ sische zijde een zinsnede in de bekende redevoering van Bevin van 22 Decem ber zoodanig wordt uitgelegd, als zou Engeland het Engelsch-Russische vriendschapsverdrag als beëindigd be schouwen, heeft overal groote opschud ding teweeggebracht. Immers, de Prav. da is het officieele orgaan van de Rus sische Communistische Partij en de ge noemde publicatie is dus van funda- menteele beteekenis. De Britsche regeering heeft daarom dezer dagen officiéél gereageerd. Op 18 Januari werd door den Britschen Am bassadeur in de V.S. een officieele Britsche nota aan den heer Molotoff overhandigd, waarin de Britsche regee ring op de meest duidelijke wijze naar voren brengt, dat zij het Britsch-Sov- jet-Russische verdrag alsnog steeds van kracht zijnde beschouwd; zij vermeldt uitdrukkelijk, dat dit verdrag zeer .ze ker niet overbodig is geworden door het tot stand komen der Vereenigde Naties. Bovendien heeft de Britsche regeering ten tweede male medege deeld, dat zij bereid is, het verdrag van twintig tot vijftig jaar te verlengen. Om te voorkomen, dat er ook maar eenige twijfel betreffende de Engelsche nota in Russische regeeringskringen zou kunnen ontstaan, heeft men de no ta rechtstreeks gericht tot Maarschalk Stalin. Engeland heeft ook hierdoor willen bewijzen, dat regeering en volk nog steeds wenschen, met de Russi sche regeering en het Russische volk samen te werken om den vrede te be houden en den economischen weder opbouw te steunen. Men hoopfdit ook tot uitdrukking te kunnen brengen in het geprojecteerde Engelsch-Fransche verdrag,- waarom trent reeds met Léon Blum besprekin gen zijn gevoerd. De officieele onder handelingen zullen zeer binnenkort be ginnen. Dit verdrag zal juist volgens het voorbeeld der re^ls bestaande En gelsch-Russische eir rransch-Russische verdragen worden opgebouwd en zal dus de vorming van een driehoek En gelandRuslandFrankrijk mogelijk maken. Het is duidelijk, dat het be staande verdrag niet overbodig kan worden -alleen door het feit, dat zoowel Rusland als ook Engeland de U.N.O. tot het orgaan der internationale vei ligheid willen maken. De officieele Britsche verklaring, dat zijn buitenlandsche politiek in geen en kel opzicht tegen de Sovjet-Unie is ge richt, maar integendeel samenwerking tusschen alle Vereenigde Naties en vooral tusschen Engeland, de Sovjet- Unie en de Vereenigde Staten bevor dert, is zeer verheugend. Alleen op deze manier kan de vrede wordfen gewonnen! De Gasperi kabinetsformateur De president der Italiaansche repu bliek, De Nicola, heeft den aftreden- den premier, De Gasperi, opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Marine van Goudswaard is het eeni ge lid van gezelschap Hans Snel, dat niet in het vliegtuig ,dat nabij Biak is neergestort, is meegereisd. Haar juiste verblijfplaats is op dit oogenblik nog onbekend. Generaal Marshall, die Dinsdag tot minister van buitenland sche zaken der V.S. is beëedigd, moet kiezen tusschen een jaarsalaris van 15.751 dollar als generaal of van 15.000 dollar als minister. Een persdelegatie van Zweedsche bladen van alle poli tieke gezindten uitgezonderd de con servatieve zal voor het eerst sinds 10 jaar deze week naar Moskou vertrek ken om een bezoek van 2 weken aan de Sovjet-Unie te brengen. Volgens Dana, den Duitschen nieuwsdienst in de Amerikaansche zóne van Duitsch land, is een barakkencomplex in het in- terneerings- en werkkamp „Lang Was ser" te Neurenberg, waar het zuive ringstribunaal van het kamp en het Amerikaansche buréau van onderzoek waren gevestigd, door brand verwoest. De meeste documenten zijn in veilig heid gebracht. Over de oorzaak van den brand is nog niets bekend. De 60-jarige collaborateur A. J. Schoolder- man, die tijdens de bezetting voor twintig milltoen gulden aan'de Duit- schers heeft omgezet in den vorm van bunkers enz., is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 7 jaar. Twee Amerikaansche geleerden hebben me degedeeld, dat een extract uit het her senweefsel, penicilline in genezende werking overtreft. Proeven werden ge nomen op dieren ter bestrijding van abcessen en gevaarlijke longontsteking. Gisteravond is prins Gustaaf Adolf van Zweden in Amersfoort per Scandi- navië-express gearriveerd. Hij zal eeni- gen tijd de gast zijn van prins Bern-* hard, die gisteren op het station ter begroeting aanwezig was.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1