De rije Allernaarder 4 RAUTER SLOOFDE ZICH UIT VOOR H1MMLER Zes jongens door het ijs DE SCHIETPARTIJ IN KOOG AAN DE ZAAN £4 Januari 1947l/£» v Dagblad voor Alkmaar en c^eving Uitgave N.V: Noordhollandse Pers 1945 i.o. Red. en Adm. Achterdara 20, tel. 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir. Th. W. Reynders - Hoofdred. G. E. de Winter 3e jaargang 306 - 260 ALKMAAR :rl Mr. A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken onthult pas ontdekte briefwisseling (f|H UNrVERSITEIT HAIl EEN SKELET NOODIG 100 Volkscommissaris sen werden er /oor vermoord ¥")E vertegenwoordiger voor Ne derland by het Neurenberg-, Bche strafproces, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken te Alkmaar, met wien wij voor ons blad eerder een speciaal vraag gesprek mochten voeren, heeft ons thans medcdeelingen gedaan betreffende documentaire gege vens van een tusschen H 1 m m - Ier en Rauter gevoerde correspon dentie. Deze briefwisseling zal van groot be. 3ang zijn voor het proces dat tegen Bauter^jn Nederland zal worden ge- yoerd. Op 24 .September 1942 schreef Rauter uitvoerig aan Himmler welke maatregelen hij in Nederland tegen de Joden wilde ondernemen. "Van het to taal van. 120.000 Joden in Nederland waren er toen reeds 20.000 iïïreet naar de kampen Mauthausen en Ausswitz gezonden. Rauter zal in het proces dan ook nooit kunnen beweren, dat hg hiervoor niet verantwoordelijk was. Uitvoerig gaf de heer Van Seroosker ken inzicht in de listige wijze waarop men trachtte de Joden bijeen te roe pen. Van de zgde van het mnisterie van Sociale Zaken waren toen onder het motto „werkverruiming" ongeveer 7000 Joden voor bepaalde werkzaam heden in gesloten verband bijeen ge bracht. De Joden mochten naar deze kampen „vluchten". In de briefwisse ling deelde Bauter aan Himmler me- »£teka£tjei' Nieuwe haardracht In „Het Parool" stond gisteren een foto met een man er op, van wien alleen het achterhoofd te zien was. Mijn eerste indruk was: kijk dat is nu nog eens een man, die zelfkennis heeft en niet wil pronken met de maanelgke gelaats trekken, die mannen laten we het eerlgk erkennen in 90 van de 100 gevallen met schoonheid niets van doen hebben. Hoe teleurgesteld was ik echter toen ik het onderschrift las. Het plaatje stelde het achterhoofd van i een meneer voor, dat op een zeer bijzondere wijze was gekapt. De scheiding liep namelijk midden over den kop van het slachtoffer tot in den nek door. Volgens de menschen, die het weten kunnen zal deze mo de opgang maken onder de heeren der schepping. De propagandisten van deze haar dracht zullen het echter zonder mij moeten stellen. Nee heeren, de druiven zijn niet zuur. Criticaster kan trotsch zijn op zijn, haardos. Vooral op het oogeublik. Ik ben al in drie maanden niet naar m 'n kap per geweest en het haar op mgn achterhoofd tiert zoo welig, dat ik er zonder eenige moeite een geheel wegennet van scheidingen in zou kunnen laten aanbrengen. Laten aanbrengen, zeg ik. Want waar is de duivelskunstenaar te vinden, die achter zijn rug een scheiding kan trekken? Deze man moet naar mijn mee ning nog worden geboren. Ik weet niet hoe het u gaat, maar als ik mijn toilet maak, dan is het aan brengen van de scheiding het meest tgdroovend. Weet u wel, eerst even te veel naar links, dan iets te veel naar rechts. Vooral wanneer je je hebt verslapen is er met die streep in je haar geen goed garen te spin nen. Wat is dus het slot van het lied! lederen ochtend natuurlijk: „Vrouw wil je even helpen!" En dacht u misschien, dat het niet fnuikend voor het huwelijksleven is, je echtgenoot© eiken morgen op haar nuchtere maag lastig te ko men vallen met scheiding! Zou dit op den duur geen scheiding tenge volge hebben? Nee, aan mgn ljjf geen polonaise en aan mgn achterhoofd geen schei ding. Het is daarenboven veel te koud en te riskant. Ieder gaatje, dat je in je hoofd hebt zou bloot komen. Ik zou zeggen als je goed kijkt kun je een paar korreltjes zaagsel op de kraag van den man ontdekken, die voor den fotograaf heeft geposeerd. Het hoofd had in derdaad beter gekapt kunnen wor den. Criticaster de, dat op 1 October 1942 al deze kampen bezet zouden worden en de Joden met hun familieleden naar Wes- terbork en Vught zouden worden over. gebracht. Rauter sprak in dit schrij ven tenslotte nog de hoop uit, dat voor Kerstmis 1942 50.000 Joden naar Duitschland zouden zijn vervoerd, ofte wel bijna de helft van alle Nederland- sche Joden. Zeer teekenend voor de houding van Raujer was een dank schrijven van Himmler op 11 Februari 1944 voor het opTTouwende werk, dat Rauter in. het belang van den voor uitgang van het Germaansche Rijk had geleverd. Speciaal dankte Himm ler Rauter _nog voor den aanleg van de vesting Clingendaal, het oplei dingskamp der Xederlandsche politie te Avegoor en de voltooiing van het kamp te Yught. DE BLOEDHOND HIMMLER - Baron van Serooskerken stelde ons voorts op de hoogte van een rede van Himmler^ welke hij op 4 October 1943 in Polen heeft gehouden voor SS-Ober- gruppenfiihrer. Himmler beschouwde de Russen eenvoudig als dieren. Hg constateerde dat het lot van andere volken hem uitsluitend interesseerde in zooverre zg slaven konden leveren. Woordelijk zei hij bij deze gelegen heid: „Het interesseert mjj niet, of bg den bouw van een tankgracht 10.000 Russische vrouwen omkomen. Mij interesseert alleen dat de gracht voor de Duitsche verdediging tot stand komt Aangaande het Jodenvraagstuk ver klaarde Himmler dat „vrij hierover maar niet in"het openbaar zullen spre ken, maar het onder ons willen behan delen. Volledige vernietiging ^van het Joodsche volk moet doel zijn". Binnenkort zal in Neurenberg voor een uitsluitend Amerikaansch militair tribiftaal een proées worden gevoerd tegen 23 beklaagden, bestaande uit 20 medici en 3 niet-mediei, die terecht staan wegens vivisectie eö wetenschap pelijke proefnemingen op menschen, De wijze waarop deze menschen, die binnenkort zullen terecht staan „we tenschappelijk" te werk gingen, moge uit het volgende blijken: „In Straats burg hadden de Duitschers aan de uni versiteit aldaar een uitgebreide ver zameling van roensehelijke skeletten. Uiteindelijk ontbrak aan deze verza meling nog slechts het skelet van een „Jood-Communistischen Volkscommis saris". Om een dergelijk skelet te verkrijgen werden niet minder dan 100 volkscommissarissen vermoord. Een ander tribunaal zal binnenkort generaal-veldmaarschalk M y c h be rechten. Onze zegsman ziet in Milch een nog grooteren schuldige, wat be treft deportatie van arbeiders uit de bezette gebieden naar Duitschland, dan in het geval van Sauckel. De heer Van Tuyll van Seroos kerken deelde ons ten slotte mede, dat hij dezer dagen opnieuw naar Neurenberg zal gaan ten einde bij deze processen voor Nederland aanwezig te zijn. Weinig verandering Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond: Lichte tot matige vorst, wisselend bewolkt met hier en daar een sneeuwbuitje, matige tijdelijk krach tige Noordoostelijke wind. i i 1 r i 1 ,:j Ïéss&ê? 4;. uSr - 1 7 «•1 édfc Schepen op IJsselmeer in kruiend ijs Ze kunnen misschien nog worden gered De beide schepen, die zich voor Marken in een groot ijsveld bevinden „Koopmans Welvaren" en „Neerlan- dia" verkeeren in groot gevaar. Zij liggen op 75 meter uit de Noordkust van Marken en zij zijn door kruiend ijs omgeven, dat de schepen nu reeds gedeeltelijk overdekt. De bemanning is tot nog toe aan boord gebleven. De gekraakte „De Hoop" van schip per Meier ligt tot aan de dplboorden in het ijs zou evenals de andere booten misschien nog gered kunnen worden. De vraag is echter of ze los gesleept kunnen worden, gezien het feit, dat de schepen, die ruim 1% me ter diepgang hebben in 1 meter water liggen. Een sleepboot zal hen niet dich ter kunnen naderen dan op 200 meter en het zal niet meevallen de muurvast liggende booten los te krijgen. Hier ziet men de schepen by den vuurtoren van Marken in het ys. Zooals men hiernaast kan lezen had dit voor het schip „De Hoop" (voorgrond) funeste gevolgen. NASLEEP VAN DE HAVENSTAKING Alkmaarders voor het gerecht In Augustus 1946 werden in Alk maar pamfletten verspreid, waarin militairen werden aangespoord niet op wacht te gaan staan bij de zeelieden- staking. Drie leden van de E.V.C., die deze geschriften hadden verspreid, O. N. Torenvliet, G. J. de Ngs eu J. J. Heemskerk,' allen afk75instig uit Alk maar, whren elk. door de rechtbank aldaar veroordeeld tot een boete van honderd gulden of 25 dagen gevange nisstraf. Gisteren diende de zaak voor het Gerechtshof te Amsterdam. De advo caat-generaal eischte bevestiging van het vonnis. Met groote moeite gered Assendelft. Zes jongens uit deze ge meente van de R-K. Muloschool te Zaandam, kwamen gisterenmiddag na bij den watertoren op het idee, het ijs te probeeren. De ijskorst bleek niet dik genoeg te zijn, om het gewicht van deze knapen te* kunnen dragen, met het gevolg, dat zij er allen doorheen zakten. Twee chauffeurs van den vracht diénst Commandeur, die toevallig pas seerden, begonnen onmiddellijk met de redding. Met behulp van een derden onbekend gebleven persoon waren na een kwartier ongeveer vijf jongens op het droge gehaald. De zesde, de 16-jarige Henk Heine, lag onder het ijs. Zijn redding baarde groote moeilijkheden, doch de inmiddels gearriveerde 18-jarige A. v. Steen uit Assendelft, scholier van het Amsterdamsch Lyceum, was onmiddellijk bereid een poging tot redding te wagen. Met een touw om zijn lichaam gebonden, dook hij, hoewel gevaar voor hem niet uitgesloten was, onder het ijs. De eerste maal had hij geen succes, maar den tweeden keer wist hij den drenkeling vast te grijpen en onder het ijs vandaan te trekken. De jonge Heine was ech ter bewusteloos. Men slaagde er echter spoedig in, de levensgeesten op te wekken. Hij zal voorloopig op doktersadvies het bed moeten houden. Een woord van hulde. De zes waaghalzen waren Wim Bos, Nieo Rijkhof, Cor Winter, Bertus Huype, Albert Jonker en de genoemde Henk Heine. DE VREDESVERDRAGEN VOOR DE AS-SATELLETEN Op Maandag 10 Februari zullen te Pargs met de noodige plechtigheid de vredesverdragen voor de landen, die aan de zijde van Duitschland streden, worden onderteekend. De verdragen zyn gedrukt in vier talen: Engelsch, Fransch, Russisch en de taal van de vroegere satellletmogendheid, waarmee het verdrag is gesloten. Alle verdragen worden gedeponeerd by de regeering van de Sovjet-Unie, uitgezonderd het verdrag met Italië (met 11 deelen ver reweg het langste), dat by de Fransche regeering in bewaring wordt gege ven. Het verdrag met Italië is het eenige, dat mede door Nederland wordt geratificeerd. De zwarte plekken op het kaartje zyn de gebledsdeelen, die de overwon nen landen (weer) moeten afstaan. Afgelaste wedstrijden Alle voetbalwedstrijden van den K.N.V.B., de afdeelingen Noordholland en Amsterdam voor a s. Zaterdag en Zondag 2ijn afgelast. De programma's zijn opgeschoven naar Zondag 2 Fe bruari. Ook de korfbalwedstrijden en handbalwedstrijden gaan niet door. Jos. Blankenaar kampioen Jozef Blankenaar won gisteravond met 119 van Gezellig Samenzgn en is daardoor dam-kampioen van district Noordholland geworden, ondanks het feit dat zgn wedstrgd tegen Oostzaan waaïschgnlgk 1010 wordt. STRIJD OM HOOFDKLASSE KAMPIOENSCHAP BEGONNEN Gisteren begon in Apeldoornde strijd om het biljartkampioenschap hoofdklasse 45/2. De Ruyter, Van de Pol en De Leeuw boekten twee overwinningen, zoodat dit drie tal thans de leiding heeft. Het klassement na den eersten dag luidt: 1. De Ruyter 2 gew. p., alg. gem. 33,33; 2. Van de Pol 2 gew. p., alg. gem. 27,58; 3. De Leeuw 2 gew. p., alg. gem. 25; 4. Jacobs 1 gew. p., alg. gem. 66,66; 5. Van Vliet 1 gew. p., alg. gem. 44,44; 6. Wevers 0 gew. P-i ge®- 21)37; 7. Kobus 0 gew. p., alg. gem. 17,21; 8. Sweering 0 gew. P-i alg- gem. 16,50; 9. Metz, 0 gew. P-> alg- gem. 5,73. INDONESIë „Nog vele misver standen" Volgens een gezaghebbende republi- keinsche woordvoerder zgn de bespre kingen, welke gisteren in het paleis Kijswgk werden gehouden in een pret tige sfeer verloopeü. De woordvoerder voegde er aan toe: „Er bestaan nog vele misverstanden, die uit den weg moeten worden geruimd, maar wg zgn met de beste voornemens bezield". Geruchten omtrent dr. Van Mook Aneta meldt uit Batavia, dat de geruchten over een aftreden thans van dr. Van Mook perti nent onjuist zijn. JOURNALISTEN VEGEN IJSBAAN 'jtOEN het personeel van de groo te gsbaan in Davos gistermor gen om een loonsverhooging in sta king ging, aanschouwde het reeds in grooten getale aanwezige pu bliek het zonderlinge schouwspel van een honderdtal vegende journa listen, enthousiast bijgestaan door enkele deelnemers aan de studen tenwinterspelen. De baan kwam schoon. ZAANSCH TRIBUNAAL Jan Lubbes, de N. S. B.'er die zich sterk tot het Oranjebuis voelde aangetrokken. S (Van onzen verslaggever te Haarlem) JN de zitting van het Tribunaal te Haarlem van Donderdag is de schiet partij in den avond van 23 Februari 1941 in het café „De Waakzaamheid" te Koog a. d. Zaan in kleuren en geuren te berde gebracht Men staat versteld over het brute optreden van de W-A.-mannen in die dagen, toen zij dachten maar alles te kunnen doen. Het was bij de behandeling van de zaak tegen Jan Lubbes uit Zaan dam. Deze 45-jarige is lid van de N.S.B. geweest gedurende den duur van den oorlog en was het reeds in 1938 geworden. Hij was bij de W.A. en tegenwoordig geweest in „De Waak zaamheid". Er werd met een revolver geschoten en er ontstond een heele herrie door het optreden van de W-A.- mannen. Verdachte gaf van zijn kant een heel omstandig verhaal van het gebeurde. Hij vertelde: „Er zou door de W.A.-mannen een marsch worden gemaakt en dan naar „De Waakzaam heid" gegaan worden. De commandant Zuidervliet, die ziek was, had mij ver zocht mede te gaan om een oogje in het zeil te houden. Toen we er aan kwamen, was de danszaal vol. Ik had geen uniform aan, maar droeg onder m'n regenjas een zwart hemd. Ik zat in de kofifekamer aan de leestafel. Ter wijl ik rustig zat te lezen viel opeens een schot, dan een tweede en vervol gens een derde. Ik er op af naar de danszaal. Ik verzocht den W.A.-man, die aan het schieten was geweest, den revolver in den zak te steken. Maar de man weigerde het en loste nog eenige schoten tegen het plafond totdat de patronen op waren. De zaal stroomde in een oogwenk leeg. Toen de burge meester kwam is er proces-verbaal op gemaakt en heb in den W.A.-man in het ongelijk gesteld. Bij deze getuigenis bleef het niet. De president las uit de stukken voor het geen de politie in haar proces-verbaal had medegedeeld. En daaruit bleek zonneklaar, welke brute, overmoedige menschen die mannen van de W.A. wa ren geweest, hoe ze zich de machtigen wanende, en alles hadden durven doen. De politie had verklaard.dat er op den bewusten avond wel 300 personen in de danszaal en in de koffiezalen wa ren geweest. Onder de W.A.-mannen waren er in uniform en zonder uniform. Opeens, in zijn dolheid, liep een der W.A-mannen uit de koffiekamer naar de danszaal, in zijn drift tafels omver werpende. Daar begon hij te schieten. En er werd geroepen: „Wij zijn de W.A. Wij zijn de baas. Wij zullen de orde handhaven!" Daarna was de poli tie gekomen en die had zelf de orde gehanhaafd door de zaal te ontruimen. De W.A.-man Hee'rema had nog met den revolver in de hand het aanwezige publiek gelast de z.g. nationaliteits speldjes, die ze droegen, weg te doen. De W.A.-mannen waren gedwongen naar het gemeentehuis te gaan. De wapenen, die ze bij zich hadden, zou den ze moeten afgeven. Doch Lubbes had er zich tegen verzet. De opzet van de W.A. was geweest als echte branie schoppers een marsch door de gemeen te te maken en dan in „De Waakzaam heid" een glaasje bier te gaan drinken. Zoo had men officieel verklaard. Maar kennelijk, zooals uit vorenstaande blijkt, had men heel wat anders op het oog gehad. Bij de verdere behandeling van de zaak bleek, dat verdachte een melkzaak had gehad en wel een roomgrossier- derij, maar dat die zaak niet meer ging, toen de melk op den bon kwam en mede doordat verdachte gedetineerd was geweest. Verdachte was toen in dienst gekomen als chauffeur bij een Duitschen Schutzdienst. Later had hij in Amsterdam een verplegingsambt ge kregen. In dezelfde functie was hij in Oct. 1943 bij de N.S.K.K. overgegaan. Terrorisatie der bevolkina Het lid van het Tribunaal, Romeijn, zeide, dat het schieten in De Koog als terrorisatie der bevolking is te beschou wen. Men kan het, zeide hij, zien als een hulp aan den vijand. Het optreden van de W.A.mannen geschiedde alleen om te laten zien dat de W.A.-mannen mannetjes-putters waren. Verd. „Ik zat aan dé leestafel en ben niet provoceerend opgetreden". De heer R o m e ij n: „Neen, maar de groep W.A.-mannen deed het en U als hun commandant toenmaals was daar voor verantwoordelijk". President: „Het is gebeurd een dag of tien na de Februaristaking. De Moffen hadden die staking lam gesla gen. De W.A.-mannen hadden zeker gedacht: We zullen de boel hier eens herstellen. Verdachte: „Indien de comman dant mij niet had opgebeld was ik niet in de Waakzaamheid geweest". President: „Het is een schande dat ge het stuk bij Uw aanstelling bij de N.S.K.K. hebt onderteekend. Ge zult de consequenties daarvan moeten dra gen". Verdachte: „Ja, dat zal ik dan ook wel doen Verdediging De verdediger Mr. Pernn zeide, dat verdachte inderdaad fout is geweest Later is hij echter uit de W.A. getre den toen men de naambordjes van de leden van het Koninklijk Huis wilde ver wijderen. Hij gevoelde zich namelijk, zeide pleiter, sterk tot het Oranjehuis aangetrokken. Verdachte heeft behoord tot die vrijzinnigen, die het van dr. Colijn als de sterke figuur verwachtten en is daarna naar de N.S.B. overge gaan, niet begrijpende dat men hqt eene zijnde niet tegelijk handjeklap met de N.S.B. kan zijn. Uitspraak over 14 dagen. In de arrestantenafdeeling van het hoofdbureau van politie in Rotterdam zaten vijf buitenlandsche zeelieden bi] elkaar. Waai om ze er zate: weten wij niet, maar dat ze het er net naar hun zin hadden slaat als een paal boven water. Ze stelden n j*rs,;ge p-;gingen in het wek er uit tc komen. Een lepel, een plank en een d «s:s durf deden hun de vrijheid veroveren. Ze wilden naar hun schip terug, maar wisten den weg niet. Een voorbijganger, die ze naar den juisten weg vroege^ ontpopte zich later als, rechercheur. Nu zitten de vijf mannen weer in de cel, echter zonder lepel en plank. Hun rest nog slechts de durf. In Wassenaar heeft de C.C-D. een goeden slag gesiagen. Ambtenaren van dezen dienst hie'de.n een auto van een expeditiebedrijf aan en gingen de lading onderzoeken. Het resultaat was verrassend. Men vond nJ.. 600.000 si garetten en 500 liter drank, bestaande uit cognac en portwijn. De directeur van het expeditiebedrijf werd bij zijn thuiskomst gearresteerd. Het bleek, dat reeds 1.000.000 sigaretten zich in Was. senaar moesten bevinden. Deze werden inderdaad gevonden, zoodat met elkaar 1.600.000 sigaretten in beslag zijn ge nomen. Een Berlijnsche caféhouder en een van zijn klanten zijn door een Sovjet-Russisch militair tribunaal ver oordeeld tot tien jaar dwangarbeid en confiscatie van al hun eigendommen wegens het verspreiden van valsche ge. ruchten en vijandig gedrag .tegenover de bezettende mogendheid. De Brit- sche minister van defensie heeft in het Lagerhuis verklaard, dat deserteurs, die zich voor einde Maart vrijwillig aange ven, bij berechting op speciale wijze zullen worden behandeld. Volgens de jongste officieele cijfers zouden er bij de vloot 1500 deserteurs zijn, bij het leger ruim dertienduizend en bij de R.A.F. 392. In Schiedam bestaat een gemeenteverordening, dateerende uit 1907, die bepaalt, dat de politie spijbe lende kinderen naar school kan bren gen, maar alleen „wanneer een schrifte. lijk verzoek van de betrokken ouders aan den commissaris is gedaan". De oude verordening was slechts „geldig" voor de oude gemeente, de nieuwe ge deelten der stad vielen er buiten. B. en W. van Schiedam willen nu aan den raad voorstellen, dat in de geheele stad de agenten, zonder speciaal verzoek der ouders, de spijbelende jeugd in haar kraag kunnen pakken. Auguste Mela, een van de beruchtste en ge vaarlijkste Fransche gangsters, „De Fransche Al Capone" bijgenaamd, is na een hechtenis van bijna 8 jaar uit de gevangenis te Beziers (Zuid-Frank rijk) ontsnapt. Samen met een mede gevangene, Louis Pujols diende hij twee bewakers bedwelmende middelen toe en bond hen vast, waarna beiden er van door gingen. Als gevolg van een loongeschil, is er een staking uit gebroken onder het personeel, dat de baggenverken in de haven van Ostende (België) uitvoert. Ter plaatse is een Nederlandsche baggerboot aan gekomen om de werkzaamheden voort te zetten, maar bij gebrek aan steen kolen voor de machines, is ook deze tot werkeloosheid gedoemd. Gedu rende 1946 heeft Australië 34.500 immi granten toegelaten, onder wie 1.430 Nederlanders. De BVitsche parle mentsleden hebben den heer en mevr. Attlee ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest een Nederlandsche 18de eeuwsche zilveren bowl aangeboden. De Nederlander De Jongh beleefde in België een hachelijk avontuur: twee lifters plaatsten een revolver in de halsToen onze landgenoot van schrik het gaspedaal inrukte, ging het schot af, doch door een plotselinge ruk naar voren werd De Jongh slechts licht aan het oor gewond. De gendarmes arresteerden later de boeven.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1