De Vrije Alkmaarder Stalin accoord met Bevin's verklaring „LINGGADJATI" een schaduw voor ons volk taterdog 25 Januari 1947 FPIIIIIPTAII Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave JÏ.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, teL 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir. Th. W. Reynders - Hoofdrad. G. E. de Winter 3e jaargang 306 - 261 ENGELAND - RUSLAND „Het is nu duidelijk, dat U en ik betzelfde standpunt innemen*' OPENHARTIGE VERKLARING Stalin heeft de verzekering van Be vin, dat het Britsch-Rus- jische bondgenootschap nog steeds van kracht is, geaccepteerd. De tekst van de gewisselde telegrammen is ook gepubliceerd. Bevin verklaart in zijn boodschap Stalin van 18 Januari o.m.: „Ik ben voldaan over de vriendschappelijke itvangst, die veldmaarschalk Montgo- iery in Moskou is bereid. Wij zijn enwel verontrust over de toespeling, U gemaakt heeft over het Britsch- ,jvjet-Russische bondgenootschap en ie Britsch-Russische samenwerking na oorlog, die in Londen zouden kun- ien worden beschouwd als „in de icht" te hangen, daar men zou kunnen lenken, dat zij door de organisatie der Jct. Naties als niet van kracht zijnde kouden kunnen worden beschouwd. In feen artikel van de „Prawda" wordt de ze meening, die ik geenszins deel, op de meest misleidende wijze aan mij [persoonlijk toegeschreven." Stalin antwoordfle daarop Donder dag j.I.: „Ik moet bekennen, dat Uw ;yerk!aring, dat Groot-Brittannië aan uniemand en niets verbonden is, behalve aan zijn verplichtingen voortspruitend uit het Handvest, mij niet heelemaal [duidelijk was. Het komt mij voor, dat een dergelijke verklaring zonder nade ren uitleg door tegenstanders van de Britsch-Russische vriendschap kan wor. den misbruikt. Hoe men het ook be schouwt, het bestaan van een Britsch- Russisch verdrag legt onzen landen ver plichtingen op. Op 17 September 1946 .verklaarde ik tegenover Alexander Werth (Britsch correspondent in Mos- .■itakaUjAt' Al Capone Al Capone maakt aanstalten het tjjdelyke inet hot eeuwige te ver wisselen. U zult waarschynlyk zeg- i gen: „Er zyn beteren gegaan". Oogenschijnlyk hebt u daar volko- men gelyk in, maar een man, die zyn brood aan de publiciteit moet verdienen, zal het niet met u eens zyn. Al Capone en zyn trawanten brachten hot is een beetje cru om het zoo neer te Bchryven met het dooden van hun uitver- 1 korenen wat leven in de brouwe- rjj. En daar moet én de krant én de radio 'ttoch maar van hebben. Waar kwam vroeger, voor den oor log, het nieuws vandaan, als het komkommertijd wast Uit Amerika, uit Chicago. Daar was ieder oogen- blik iets aan de hand en dat iets was dan altyd aardige stof voor een krant, weet u. Onze verslag gevers zyn al bly als zy met het pausseeren van het bericht, dat winkelier Jansen zyn lucifers een halve cent per pak te duur heeft verkocht, een neuslengte op hun collega's voorliggen. In Chicago is of liever gezegd was dat an- dc.s. Voor een enkelen moord kreeg je daar geen reporter uit zyn bed, alB ze voor een schietpartij, waarbij twee dooden waren geval len, wakker werden gebeld, trok ken ze kankerend hun sokken aan; warm liepen ze pas als de inwo ners van de 723ste straat door een bandietenleger volkomen waren uit geroeid. In deze journalistieke bedrijvig heid komt nu door het verdwij nen van de hoofdvertegenwoordi gers der onderwereld ook in Ame rika leeljjk de klad en dat vindt natuurlijk eveneens zyn weerslag in ons werk. Wat zyn politie en pers nn eigenlijk zonder banditismef Niets. Wy hebben ons nu zoo lang zamerhand wel genoeg bemoeid met zuivering, berechting, Uno en atoombom. Wy snakken naar hot geratel der mitrailleurs in de stra ten dor Amerikaansche steden. En daarom zal iedere krantenman straks een traan plengen aan het gra* van den grooten Al Capone, die door zyn koene rake misdaden ,dr journalisten bevend van op- 1 winding naar de telefooncellen deed snellen en ze in staat stelde de ko lommen nieuws met een grooten N. neer te acht"ven. En daarom, Al jongen het is misschien een beet je voorbarig, maar ik wil voor geen geld, dat een ander me voor is „Heb dank en rust zacht' Criticaster kou), dat de Sovjet-Unie door een ver drag van wederzijdsche hulpverleening tegen Duitsche agressie met Groot- Brittannië is verbonden, hetgeen be- teekent, dat zij verplichtingen heeft je gens Groot-Brittannië, de verplichtin gen voortspruitende uit het Handvest buiten beschouwing gelaten. Uw bood schap en de verklaring der Britsche regeering verduidelijken het geval ech ter volkomen. Het is nu duidelijk, dat U en ik hetzelfde standpunt ten aanzien van het Britsch-Russische verdrag in nemen. Wat betreft de uitbreiding van het Britsch-Russisch verdrag, waarop de Britsche regeeringsverklaring spe ciaal doelt, moet ik zeggen, dat, indien men dit ernstig wil opvatten, het al lereerst noodzakelijk is het te wijzigen, zoodat het geen bepaalde uitzonderin gen bevat, die het verdrag kunnen ver zwakken." Bevin heeft den Britschen ambassa deur in Moskou verzocht, Stalin dank te zeggen „voor zijn zeer openhartige en nuttige verklaring". DE GERUCHTEN OM VAN MOOK Zijn aftreden in de nabije toekomst waarschijnlijk In welingelichte kringen te Den Haag wijst men in verband met het Aneta- telegram van gisteren, dat een aftre den van Dr. Van Mook tegenspreekt erop, dat de nadrulTin dit telegram wel moet vallen op het woord „thans". Voor het huidige oogenbllk is een heengaan van lt.-gouverneur-generaal, zoo is in deze kringen de meening, niet te verwachten, maar men onderstreept nog eens, dat met de mogelijkheid van zulk een heengaan in de nabije toe komst rekening moet worden gehouden. Reeds sedert geruimen tijd koestert, naar algemeen bekend, is. dr. Van Mook het verlangen van zijn functie te wor den ontheven op een daartoe geschikt tijdstip. Dat tijdstip achtte de regeering eeni- ge maanden geleden nog niet gekomen. Zou evenwel de lt.-gouverneur thans een desbetreffend verzoek indienen dit is, naar men ons verzekerde, nog niet geschied dan zou de regeering tegen een aftreden van den landvoogd nu geen bezwaar meer maken. Omtrent een datum van eventueel aftreden is daarom uit den aard der zaak op dit oogenblik nog niets te zeg gen. Het zou echter in de lijn liggen, dat de lt.-gouverneur-generaal niet heen gaat, voordat de conferentiie te Pon- tianak medio Februari zal zijn gehou den, welke den voorbereidenden arbeid van de bepaling van den status der verschillende Indonesische gebiedsdee- len zal afronden. OVEREENSTEMMING IN BATAVIA Officieel wordt medegedeeld, dat er gistermiddag bij de be sprekingen tusschen de Neder- landsche en Indonesische dele gaties overeenstemming is be reikt ten aanzien van de militaire maatregelen die genomen moe ten worden om den toestand te verbeteren. Dinsdag a.s. zullen de dele gaties opnieuw bijeenkomen. ONZE EISCHEN Aanvullend memorandum overhandigd Gisteren is aan de plaatsvervangende ministers van buitenlandsche zaken van de groote vier te Londen een aanvul lend memorandum van de Nederland- sche regeering overhandigd met betrek king tot de vaststelling van de toekom stige Nederiandsch-Duitsche grens en aanverwante problemen. fn deze aanvulling worden de eischen ten aanzien van de grenscorrecties nog eens uitvoerig behandeld. Men wijst er op, dat de door Neder land voorgestelde grenswijzigingen overeenstemmen met de historische ontwikkeling der grens en dat men slechts die veranderingen nastreeft, die hetzij strekken tot rectificatie van vroeger begane fouten, hetzij vereischt worden door de nieuw in het spel ge brachte factoren. BENOEMINGEN IN DEN HOOGEN RAAD o Naar wy vernemen zyn de volgende personen benoemd tot raadsheeron in den Hoogen Raad der Nederlanden: mr. H. F. F. Dubois, directeur van 's ryks belastingen en domeinen, te 's Gravenhagej prof. mr. M. P. Vrij, Hooglcera'ar iu do rechtsgeleerdheid te Goningen; mr. T. Y. Boltjcs, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam; mr. F. J. de Jong, rechter in de rechtbank te 's Gravenhage. Maandag 27 Januari a.s. zal het pre cies een eeuw geleden zyn, dat Doris Rykers in Den Helder het levenslicht aanschouwde De Fransche politie heeft Augusta Mela, den „Fran«chen Al Capone" en Louis Pujol, die Don derdag uit de gevangenis te Beziers Zuid-F ra nkryk) waren ontsnapt, in een oud Duitsch blokhuis bij Agde aan do Middellandsche Zee, ongeveer 25 kilometer van Bezier, weer gearres teerd. Beiden waren uitgeput van hon ger en vermoeidheid en wendden geen poging aan om te ontvluchten, toen de met een tommygun gewapende gen darme het blokhuis binnenkwam Als gevolg van een onderzoek na den moord op de jeugdige Ilda Tanzi, die contact had met de Neo-fascistische kringen in het gebied van Milaan is een dertigtal personen gearresteerd en NIEUW RECORD VAN VAN DE POL Tjjdens den stryd om het biljart- kampioenschap hoofdklasse 45'2 ves tigde de Rotterdammer Van de Pol te gen Metz met een gemiddelde van 133.33 een nieuw Nederlandsch record voor het hoogste gemiddelde in een partij. Het oude Nederlandsche record stond eveneens op zyn naam met 80, gevestigd in Augustus 1944. In dit toui .ooi stelt Sweering wel zeer te leur. De stond is na den tweeden dag als volgt; 1, Van der Pol 4 gew part., alg. gem. 37.21; 2. Van Vliet 3 gew,. part. algT gem. 40.00; 3. Jacobs 3 gew. part., alg, gem. 37.50; 4. Do Leeuw 3 gew. part., alg. gem. 32.31; 5. De Ruyter 2 gew. part., alg. gem. 29.35; 6. Kobus 2 gew. part., alg. gem. 29.17; 7. Swee ring 1 gew. part., alg. gem. 15.12 RUMOER ROND SPAANSCH SCHIP Het 3000 ton metende Spaansche schip „Marjoso", dat met een la ding ijzererts. in de haven van Ir- lem (Engeland) is aangekomen eu dat aanloiding-was tot protestceren vfcn plaatselyko vakvereenigingen, („De Marjos" hoeft hier do eerste fascistische vlag sedort 1939 ge bracht") zal toch worden gelost. Een woordvoerder van een vakvor- «yiyging verklaarde, dat hot Jbe- staan van lederen Engclschman nauw verbonden is met de produc tie en dat ,ter stimuleering hiervan, alle politieke overwegingen op zy zullen worden gezet. De jongste foto van de Engelsche Buckingham Palace te Londen. De de beide prinsessen, zullen op 1 vertrekken voor hun reis Koninklijke familie, opgenomen in Koning en de Koningin, vergezeld van Februari met het slagschip „Vanguard" door de Unie van Zuid-Afrika is to Vercclli een drukkcry ontdekt die den laatsten tijd alle fascistische pro paganda drukte. De eigenares van de drukkcry is een beruchte fasciste, die by de bevrijding werd gearresteerd, doch door amnestie weer vry kwam jfc De Amsterdamsche politie heeft ge> arresteerd en naar Haarlem overge bracht mevr. M. G. Deze heeft zich schuldig gemaakt aan de ontvoeing van baar eigen zevenjarig kind, dat aan de zorgen van Haarlemsche pleegouders was toevertrouwd, nadat de moeder uit de ouderlyke macht was ontzet. De ouders zijn namelijk ge scheiden en de vader bevindt zich we gens een persoonlijk delict in gevan genschap in Fraukryk. Gebruik makend van de goedgeloo- vigheid van een onderwijzer, heeft de moeder het kind van school weten weg te halen en het meegenomen naar Am sterdam, waar zy het drie maanden verborgen heeft gehouden. Men heeft beiden thans opgespoord en de moeder zal zich wegens ontvoering moeten verantwoorden. Het staat nu vast dat de biscuit- en toffeefabrieken van Van Melle niet meer te Breskens zul len herrijzen, doch te Rotterdam znllen worden herbouwd. :jc De aanspraken van Joego-Slavië op de Oostenryksehe provincies Karinthie en Stiermarken hebben in politieke kringen te Weenen geen opschudding verwekt. Men is er van overtuigd, dat de eisch, die als onrechtvaardig en ongegrond wordt be. schouwd, geen kans heeft te worden ingewilligd. De Nederlandsche ge zant te Gent, baron K. G. W. van Wassenaar, is overleden. In geheel Lahore kwamen gisteravond Moham' medanen by'een in de moskeeën, waar zy een protestresolutie aannamen te gen de arrestatie van zeven van hun leiders door de politie. Drie leidende directeuren van het groote Berlynsche concern Siemens, S$h]ickert en Hqlske zyn geschorst. De volgende maand zal Heinrich Tillessen, die beschuldigd wordt van den moord in 1921 gepleegd op den Duitschen vice-kanselier Mat- thias Erzbergcr, voor het Hooge Ge rechtshof in Oonstanz terecht staan. Het Britsche Lagerhuis heeft be. sloten de financieele hulp aan het eiland Malta van 100 millioen tot 300 millioen gulden te verhoogen. Een bijzonder volksgerechtshof in Tsjecho- Slowakye heeft 3 Gestapo-agenten, on. der wie een vrouw, tot den strop ver oordeeld. Dr. FEUILIETAU DE BRUIJN Handelingen en straibaar van Commissie-Generaal onwettig ■y^oor de NoordhoJlandsche bijeen- komst van het Nationaal Comité „Handhaving Rijkseenheid", welke gehouden werd in „De Nieuwe So ciëteit" te Worm er veer, be stond een flinke belangstelling. De heer K. Zwolsman wees er in zijn openingswoord op, dat deze sa menkomst niet uitging van een be- bepaalde politieke groep. „Ook de spreker behoort tot geen enkele politieke partij in ons land", aldus de voorzitter. Dr. W. K. H. Feumetau de Bruyn, daarna het woord verkrijgen, de, bleek een goed Indië-kenner te zijn en trok eenige malen scherp van leer tegen de regeering en de handeling van de Commissie-Generaal in Indië. „Nie mand, de Indiërs en wij in Holland niet, zal aan de noodlottige gevolgen van de onderteekening van het accoord te Linggadjati ontkomen. Bij de lands- regeenng heerscht momenteel", aldus spreker, „ook een paniekstemming". Zoo objectief mogelijk besprak hij daarna eerst het voorstemmen van de R-K. fractie voor dit accoord. Vele Katholieken in den lande zijn er tegen, maar doordat de Kamerfractie niet in staat is tot oordeelen over de Indische zaken, werd voorgestemd. Dr. Feuille- tau de Bruyn noemde dit een ernstige fout. De belangrijkste dingen over Ling- gadjati kwamen na het vóór stemmen aan het licht en de z.g. geheime notu len zullen nog meer opzienbarende fou ten aan het licht brengen, als zij vol komen gepubliceerd worden. Er wordt gegoocheld met woorden. Men houdt zich aan de 17 artikelen, maar deze worden zeer verschillend uitgelegd. Op het niet juist begrijpen van deze arti kelen door de Indiërs mag niet gespe culeerd worden, riep spreker uit. Een Hollander heeft ook in Indië altijd een gegeven woord gestand gedaan en dat moet zoo blijven. Het tegendeel wil spreker aan Engeland overlaten. Het vertrouwen van den Indiër moet ge wekt worden, iets wat spreker in zijn Indischen tijcLook steeds gedaan heeft, hetgeen hij met eenige voorbeelden toe lichtte. Soekarno Met wie is de overeenkomst ge sloten en wie is Soekarno? vroeg spreker. Slechts 30 van het In dische leger is hem trouw. De Indische bevolking wordt thans ge terroriseerd. Vrijheid van vrees brengt de Republiek absoluut niet. De overeenkomst van Linggadjati is gesloten met deze Republiek en niet met de bevolking. In de ver taling van de overeenkomst is iels weggelaten, volgens spreker. Het niet publiceeren van de notulen noemde hij glibberig als alles in deze materie. Gelukkig werd er toch reeds iets bekend. Bij een bespreking van de positie van de Kroon, stelde hij vast, dat de Ko ningin niets meer is dan „opzichter" van Soekarno. Er is gesold met de Kroon. De Republiek kan de orde niet handhaven en reeds thans vinden we in Indië een gangsterwezen met moor den en branden. Er heerscht een groote chaos. De handhaving van rust en vrede is alleen aan Nederland. Russische invloed Bij een bespreking van de politieke gevolgen in Indië zelf wees hij er op, dat het teekenen van de overeenkomst gevaar liep en dat daarom bij decreet van Soekarno het aantal leden van de K.N.I.P. moeSt worden uitgebreid met 180, van 233 op 413, zetels. Deze nieu we leden zijn uit uiterst linksche groe pen afkomstig en waren noodig om het teekenen te doen slagen. Verschillende der oude leden bleken tegenstanders. Spreker schreef deze geste toe aan den grooten invloed van Rus land. Duidelyk teekent het zich af, dat het gaat om den stryd tus schen de Sovjet en de Mohamme danen. Soekarno en Sjahrir zijn altijd communistisch georiënteerd geweest. De teekening van Ling gadjati beteekent de verniétiging van al het Westersche leven in In dië. De beslissing wordt genomen door benden en hun leiders. Veel ellende en bloed zal het brengen over de bevolking. Alle generaals zijn het er over .eens, dat met een strijd van 6 we- WEERBERICHT Geldig tot Zaterdagavond Veranderlijke wind Toenemende bewolking met later plaatselijk eenige sneeuw en ver- nnderlyken wind. In de kuststreek J tydelyk temperatuur om het vriespunt, overigens lichte vorst. ken Nederland volkomen de baas kan zyn in Indië en alle terroris ten aldaar verdwenen zyn. De be sluiten van de Commissie-Generaal zijn volkomen onwettig en haar handelingen ten nadeele van den Staat zyn strafbaar, waarover spoedig wel nadere mededeelingen zullen volgen als de Regeering werkeloos blijft. Economische belangen Gedocumenteerd wees spreker ook op de groote economische voordeelen voor ons land by het behoud van In- die. 1 a 1% millioen measchen vinden werk daar en in Nederland zeif. Ook de Indische bevolking heeft daarvan de voordeelen. De welvaart van Java is gebracht door de Westersche cul tuur. De Javaan mist zelf den econo- mischen aanleg. Ook nu nog. In de buitengewesten is het iets anders ge steld, al was het weer Nederland dat de cultuur op het huidige peil heeft gebracht. Beide volken hebben bij eco-v nomische samenwerking belang. Ook de economische verhoudingen van in. en export tegenover het bui tenland werden onder oogen gezien. 350.000 Nederlanders, waaronder 100.000 N.8.B.'ers in do kampen doen t nog niets, ons land is leeg geroofd, de handelsvloot weg en nu Indië verloren. Export is niet meer van belang en de viezen zyn er niet te verkrygen. Vroeg of laat zullen alle Nederlanders nog minder op hun bord krygen, stelde de spreker vast. Linggadjati is een schaduw voor ons geheele volk. De voorstanders van Linggadjati spreken over uitbuiting der Indiërs. Spreker wyst op de Max Havelaar en na het verschijnen van dit werk is het wel heel anders gegaan. Zelf heeft hij gestreden in den Volksraad voor een betere welvaart van den Indiër on do- ze was er reeds voor den oorlogr Bij de komst van de Republiek staan de oude verkeerde toestanden weer voor do deur. In iedere beschaving komt een keerpunt door den stryd tusschen kapitaal en arheid. Komt er geen oplossing dan staat tyrannie te wachten .Voorbeeld Duitschland Hitier. Pas in den oorlog, by zyn komst in Holland, maakte dr. de Bruyn kennis met den klassenstrijd. Hy zag deze onder de studenten reeds. Indië kent dezen sffcyd niet. De illegaliteit kende deze ook niet. Een bewys, dat het zonder kan, als men maar elkanders verlangens er kent. Een bepaalde party stond spreker niet voor. Alleen noemde hy zich als echte Nederlander na tionalist. Iets wat ieder Nederlan der in zich draagt, wat zal biy- ken als de bittere nood komt. Dan zal dit voor de redding van het schip van Staat erkend worden, om der wille van de Rykseenheid. Vragen Tydcns de pauze bleek een zeer groot aantal schriftelijke vragen ingeleverd te zyn. Al deze vragen werden vlot door den spreker beantwoord. Daarbij kreeg dr. de Bruyn gelegenheid hulde te brengen an onze jongens in Indië voor hun houding tegenover de bevol king, die in ellende verkeert. Maar juist door het aanschouwen van deze ellende kon het wel eens zyn, dat de jongens niet lijdzaam blyven en zelf gaan ingrypen. Als goede Hollanders verdragen zy geen terreur, ook niet over de gewone menschen in Indië. De Hollandsche jongens zyn bescher mers, de Engelschen zyn dit niet. De rol van Engeland noemde spreker niet fraai. Dat land heeft belang by een chaos in Indië, want het zit zelf aan lager wal. De Republiek wordt in de kaart gespeeld. Engeland vreest een groote RykseenheicT ~Van Nederland. Hard wordt er gevochten in sommige deelen, volgens berichten die spr. zelf ontvangen had, maar de Regeering zwijgt en de verlieslysten blyven nit. Toch komen gevechten voor met 27 dooden aan onze zijde, maar achthon derd an de andere zyde. De Konink lijke rede van 7 Dec. 1942 hndTgeens. zins de bedoeling om het Rijk uiteen te doen scheuren. Het Indische volk kan geen zelfstandigheid hebben. Slechts één op de 2500 inlanders is academisch gevormd en 4 4 5 met H.B.S. opleiding. Sjarhir is geen Chris ten en mist ook ied£?è invloed op de Javanen. Het aantal terroristen schat te spreker op 2 h 3% van de bovolking en er zyn slechts 2 millioen voorstan ders van de Republiek. Indië staat voor een groote crisis, tenzy Linga- djati ongedaan gemaakt wordt. Met het zingen van het Volkslied werd dc bijeenkomst gesloten.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1