De Vrije Alkmaarder IJ.H.N. organiseert weer dorpentochten ■ri— „Wij hebben de Nederlanders hard noodig" Nederland moet bereid zijn de krachten hiervoor af te staan indische politiek ongewijzigd a.8. moeders krijgen twaaLf luiers Henk de Vogel ■IHHilSfflMiii Het ijs is prima EEN VREEMD NIEUW LAND koorddansende olifant BEATRIX Vrijdag 31 Januari 1947 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, teL 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 8971, Alkmaar Dir. Th. W. Reynders Hoofdred. G. E. de Winter 3e Jaargang 306 - 266 SOEKAWATI TTET is duidelijk, dat ik den. hand met Nederland gaarn9 zoo nauw mogelijk zie. In mijn installatie-rede van 13 Januari j.1. heb ik reeds doen uitkomen, dat ik den inbreng van Ne derland en de Nederlanders, met wie een duurzame hand ons in de Neder. landsch-Indonesische Unie zal vereeni gen, een onmisbaar element acht voor het welslagen van den nieuwen staat. In vele opzichten zullen wij Nederland nog noodig hebben, o.a. hij den ophouw van de departementen, het onderwijs, het bedrijfsleven, enz. Wij hopen, dat Nederland bereid zal zyn hiervoor de noodige krachten af te staan. De2e woorden sprak de heer Soeka- wati, president van Oost-Indonesië tij dens een interview, dat hy aan een redacteur van A.N.P. toestond. Het is de bedoeling, daT de regee. ringsvorm van onzen staat zal geba seerd zijn op het parlementaire stel sel, zoo vervolgde'do president. In ver band met de huidige omstandigheden werd bij de 'samenstelling van ons kabinet uitsluitend gelet op de be kwaamheid der personen. Vandaar, dat dit kabinet wel cen „constructie- kabinet" wordt genoemd. Ik heb ech. ter den kabinetsformateur, den heer Nadjamoeddin, uitdrukkelijk verzocht in het kabinet ook een Nederlander en een Chinees op te nemen om in de samenstelling van het kabinet het principe van samenwerking tusschen de verschillende bevolkingsgroepen tot uiting te brengen. Nadat de heer Soekawati de ver knochtheid van de Amboneezen aan het Koninklijk Huis had gememoreerd en de misverstanden ten aanzien van Oost-Indonesië onder deze bevolkings groepen had besproken, kwam het ge sprek op Nieuw-Guinea. De president .Jjtekeitjeï Een wonder Ik ben altijd dol op een circus ge weest en nu ik gelezen heb, dat circus Knie met een geheel nieuw programma komt, waarin het onge ëvenaarde nummer een olifant over een koord laten loopen op genomen is, ben ik heelemaal niet meer te houden. Dat moet ik zien. Reeds duizenden malen heb ik men- schen van een mug een olifant hoo- ren maken, maar om een olifant als een mug over een touw te laten marcheeren, nee, dat is onge looflijk. Nu geloof ik wel, dat ik iederen aanleg mis om dieren kunstjes te leeren. Ik ben eens drie maanden bezig geweest een hond „mooi zit- ten" te onderwijzen, welke goedbe- doelde pogingen slechts beloond \werden met drie beten in m'n arm. 1 Het dier vertrapte het eenvoudig om „mooi te zitten", „leelijk kijken", deed hij na verloop van die drie maanden wel. Ondanks het feit, dat ikzelf dus in het dierentemmersvak" een volkomen nul ben, kan ik de prestaties op dit gebied van een ander best waardeeren. En waarom ook niet. Je moet de zon in het wa- ter kunnen zien schijnen. (Waren we alvast maar weer zoover). Zooals gezegd, ik ben altijd dol op het circus geweest. Ik herinner mij, dat ik in m'n jeugd eens met m'n vader zoo'n gelegenheid heb bezocht, waarbij een man z'n hoofd in den muil van een leeuw stak. Ik vond het vreeselijk eng en durfde bijna niet te kijken. In m'n buurt zaten een vader, een moeder en twee kinderen. De spruiten waren nogal lastig en op een gegeven oogenblik zei de moeder: „Jantje, hou je kiezen op mekaar." Waarop de vader, die als gehypnotiseerd naar het schouwspel in de arena keek opmerkte: „Stel je voor, dat die leeuw dat nu ook eens deed." Ik had het gevoel of de bloeddorst den man uit de oogen straalde. Ik geloof, dat ik met bovenstaan de regelen m'n bewondering voor het staaltje dressuur van den heer Knie niet onder stoelen en banken heb gestoken. En ik neem aan, dat het een wonderbaarlijke prestatie is binnen zes jaar den olifant .Baby, over een draad te laten loopen, maar heeft mevrouw Knie het wel gepresteerd binnen het jaar deze baby zindelijk te krijgen? Nee hè. Nou, mijn vrouw is dat reeds met vier verschillende gelukt. En dat is nu onze trots Het is alleen jam mer, dat Barnum en Baily voor dit stuk werk geen half millioen willen hetalen. Criticaster Hakenkruisvlag in Rotterdam - Er 's gisteren eenige deining ver oorzaakt in het Blijdorpkwartier te Rotterdam door de verschijning van een vrachtauto met oplegger. Op de radiateur was een groote haken kruisvlag vastgehecht met daarop een adelaar geborduurd. Het eigen aardige geval deed zich voor, dat het nummer van de auto onleesbaar was gemaakt. Een passeerende agent van politie heeft nog getracht de auto aan te houden, maar de chauffeur reed verder en werd later nog in de nabijheid van Overschie gesignaleerd. Men vermoedt, dat de vrachtauto de richting van Den Haag is uitgegaan. had den. indruk, dat dit land zich gaarne by Oost jndonesië zou willen aansluiten Over de verhouding van Oost- Indonesië tot de republiek, zeide Soekawati: „Zjj is niet anders dan een verhouding van staat tot staat, ofschoon wy straks beide deel zul len uitmaken van de Vereenigde Staten van Indosesië. Een officieel contact met de republiek heeft nog niet plaats gehad". De verhouding tot Borneo achtte hij min of meer afhankelijk van de ko. mende conferentie van Pontianak. „Indien Borneo bereid zou zyn samen met Oost-Indonesië één staat te vor men, dan zou dit aan onze zyde niet op bezwaren stuiten", aldus de pre sident. Later op den dag heeft H.M. de Koningin in het palels op den Dam de heer Soekwati voor een onderhoud ontvangen. Minister Jonkyjan was by dit onderhoud aanwezig. Van bevoegde zyde vernemen wij, dat dr. Van Mook pas zal wor den ontheven van zijn taak, wan. neer het stadium der politieke onderhandelingen dat mogelijk maakt. Dat thans met betrekking tot zijn aftreden dus nog niets vaststaat, laat staan wat betreft zyn opvolging en dat van een wijziging van de regeeringspolitiek ten aanzien van het Indonesische vraagstuk van de zijde der Neder- landsche regeering geen sprake is. Prof. Verzeijl in de c.g. De regeering is voornemens om wanneer de daartoe strekkende wets wijziging zou zijn aanvaard (uitbrei ding der Commissie.Generaal) prof. mr. dr. Verzeyl te verzoeken in deze Commissie zitting te nemen. Prof. Verzeyl zou zich bereid verklaard heb ben een dergelijke functie te aan vaarden. VADER WURGDE ZIJN DOCHTER Beestachtig noemde de Officier van Justitie by de Bredasche Techtband de handeling van den 47-jarigen landbou wer C. Potters uit Roosendaal, die in Augustus van het vorige jaar zijn 21- jarige dochter door wurging om het leven bracht, nadat hij het meisje eerst verschillende maanden een el lendig leven had bezorgd door haar op te sluiten in een ouderwetsche bed stee, die hij barricadeerde met balken en wagenassen, zoodat het meisje er op geen enkele manier uitkon. De Of ficier eischte 15 jaar ter beschikking stelling van de regeering. Het is mogelijk gebleken het aantal luiers, dat aan a.s. moeders ter be. schikking gesteld kon worden, nog. maals te verhoogen en te brengen op 12 stuks. In verband hiermede zullen de dis tributiediensten met ingang van 1 Februari a.s. de bonnen „een rantsoen artikel j" voor negen luiers niet meer uitreiken. In de plaats hiervan zullen van genoemden datum af aan de a.s. moeders twee bonnen „zes luiers" worden verstrekt. De van 22 December tot 1 Februari uitgereikte bonnen „een rantsoen ar tikel j" blyven tot nader aankondi ging geldig voor negen luiers. De P.R.A. te Zaandam vraagt in. lichtingen over Henk de Vogel, voor- malg ambtenaar aan het bureau van politie te Zaandam. 10 jaar tegen Fritsche geëischt Aanklager had graag doodstraf gevraagd De openbare aanklager bij het pro ces tegen Fritzsche heeft voor dezen Nazi tien jaar arbeidskamp zonder af trek van voorarrest geëischt. Bovendien confiscatie van zijn vermogen, ontzeg ging van het recht een openbaar ambt te bekleeden, ontzetting uit de kies rechten, uit het recht lid te zijn van een partij of vakvereeniging en uit het recht een vrij beroep uit te oefenen geduren de 20 jaar. De openbare aanklager zeide het te betreuren, dat de wet geen zwaardere straf toelaat, terwijl millioenen Duit- schers nog steeds in krijgsgevangen schap verkeeren. Hij had de doodstraf willen vrageh. ZONDAG MOET ER GELOST WORDEN In verband met de weersgesteldheid behooren wagons met vaste brandstof fen (kolen, cokes, briketten, enz.) op Zondag 2 Februari a.s. door' den ge adresseerde tusschen 7 en 18 uur ge lost te worden. Deze dag zal meetel len voor het berekenen van den los- termijn en van het staangeled. Nadere inlichtingen verstrekken de stations. EEN BELANGRIJKE IJSSPOKT ZONDAG Interessante tochten vanuit Zaandam en Purmerend Norgen de rondevan Loosdrecht The Ijsbond Hollands Noorderkwar tier organiseert a.s. Zondag dor pentochten vanuit Zaandam en Purmer end. Er zijn diverse tochten uitgestip peld, zoodat de schaatsliefhebbers ten volle kunnen genieten van hun sport. Er zijn n.1. 35 en 65 k.m. tochten vanaf Zaandam, hotel De Posthoorn en 40 en 75 k.m. tochten vanuit Purmerend, startplaats Amicitia. 35 k.m. Start Zaandam, Posthoorn: Zaandam, Den lip, Ilpendam, Purmer end, Neck, Jisp, Kalf, Zaandam. 65 k.m. tocht: Zaandam, lip, Ilpen dam, Monnikendam, Gouwzee, Marken, Volendam, Edam, Oosthuizen, Purmer end, Neck, Jisp, Kalf, Zaandam. 40 k.m. tocht Start Purmerend, Ami citia. Purmerend, Ilpendam, Monniken dam, Gouwzee, Marken, Volendam, Edam, Oosthuizen en Purmerend. 75 k.m. tocht. Purmerend, Ilpendam, Monnikendam, Gouwzee, Marken, Vo lendam, Edam, Oosthuizen, Purmerend, Neck, Jisp, Kalf, Zaandam, Den lip, Il pendam, Purmerend. Bovengenoemde tochten loopen dus door het Ilperveld, Jisperveld en over de Gouwzee, terwijl Marken, Volendam en Edam worden bezocht Men kan zoowel in Purmerend als Zaandam starten vanaf 's morgens 9 uur. De controleposten sluiten 's mid dags vijf uur. Startkaarten a f 1.50, ter. wijl leden van IJ.H.N. en N.V.B.H.S. f 1.- moeten betalen. Het ijs is in goed conditie, maar het bestuur van IJ.H.N. geeft den rijders den raad binnen de uitgebaande ijswe- gen te blijven. In voorbereiding is een dorpentocht via Schagerbrug, Kolhorn en Anna Pauwlowna. Morgen zal de ronde van Loosdrecht worden gehouden. De afstand bedraagt 120 k.m,, terwijl de start om elf uur plaats heeft. Leven er holbewoners TN het Noorden van Australië ligt een onherbergzaam oord, Cen traal Arnhem geheeten. De zoojuist in Darwin teruggekeerde Kyle Little, een ambtenaar, is waarschijnlijk de eerste blanke, die dit onbekende gebied heeft betreden. Aanleiding tot dezen tocht, dien hij met een aantal inlandsche gidsen ondernam, waren verhalen van inlanders over een stam, die in grotten of holen in den grond zou wonen en zich nimmer aan blanken zou mogen vertoonen. Kyle Little en zijn gezelschap had den het plan opgevat het gebied van Arnhem van Noord naar Zuid te doorkruisen. Zij zijn tenslotte in een naar Little verklaart „vreemd nieuw land" binnengetrokken, waar geen boomen groeien en een waterlooze ruige glooiende rotsvlakte zich eindeloos ver uitstrekt. Nadat zij deze halverwege waren overgetrokken, moesten Little en zijn mannen door gebrek aan water en een verzengende hitte rechtsomkeerd maken. Geen levend wezen, zelfs geen hagedissen, werden waargenomene, zelfs geen gras heeft men gezien. Wel heeft Little bijna 1U0 meter hooge rotspieken gezien met oogenschijnlijk door menschen aangebrachte figuren. In het natte jaargetijde zal Little nogmaals een poging doen om contact te krijgen met de holbewoners. Een wetenschappelijke expe ditie, bestaande uit Amerikanen en Australiërs, zal in April even eens de geheimen van het land van Arnhem pogen te ontsluieren. Havekotte kampioen c van Noordholland Gistermiddag hebben de beste Wes telijke ryders te Anna Paulowna om het kortebaan kampioenschap van Noordholland gestreden. Dat er felle strijd geleverd werd blykt wel uit de gemaakte tyden, hoewel daarbij reke ning dient te worden gehouden met den sterken Oostenwind, die over de open baan stond en de tijden ongunstig beïnvloedde. Het was jammer, dat de Amsterdammer Roos in zijn eersten rit tegen Jaap Havekotte, die door Roos werd gewonnen, niet op de hoog te was van de regeling, dat er op tyd gereden werd .Hij gaf zich niet ten volle en dit kostte hem de derde plaats. De uitslag luidt: 1. J. Havekotte (Amsterdam) 15.3, 15.2, 15 5 en 15.6 sec.; 2. J. de Rooyen (Badhoevedorp) 15.6, 15.8, 15.6 en 15.8 sec.; S. C. A. Bossen (Amster dam) 16, 15.9, 16.4 en 15.8 sec; 4. J A. Roos (Amsterdam) 15.6, 16.1, 17 en 16 sec.; 5. C. Boot (Schagerbrug) 15.9 en 15.9 see. Complot in Turkije De Turksche minister van Binnen- landsche Zaken, Sukru Sokmen Suer, heeft de nationale vergadering medegedeeld, dat uit te Istanboul in- beslaggenomen documenten en geheime brieven blykt, dat een ondèrgrondsche organisatie de omverwerping van de regeering en het ondermynen van de veiligheid des lands voorbereidde. De ze verklaring van Suer is gedaan, na dat een uitgebreid onderzoek is inge steld naar vermeende revolutionnaire communistische activiteiten in Turkye, aldus Reuter. Illll! Iets meer bewolking WEERBERICHT Geldig tot Vrijdagavond: Nevelig weer met geleidelijk wat toenemende bewolking, doch nog vrijwel nergens sneeuw. Meest ma tig wind uit Oostelijke richting. Overdag matige tot lichte vorst. Minder punten noodig voor rijggaren Met ingang van 1 Februari 1947 wordt de punten waardeering van rijg garen, maasgaren, stopgaren en stop- zyde gewijzigd. De puntenwaardeering van ryggaren wordt gehalveerd, hetgeen beteekent, dat op 1 textielpunt in het vervolg 500 yards kunstzijden ryggaren of 200 yards ryggaren van andere samen stelling verkrijgbaar zal zyn. Het aantal kaartjes maasgaren, stopgaren en stopzyde, dat men zich op 1 textielpunt zal kunnen aanschaf fen, wordt gebracht van 2 op 6 kaart jes in een opmaak van 15 meter per kaartje, in totaal das 90 meter. By andere opmaak zal ook voor ten hoog ste 90 meter, of gedeelten daarvan, 1 textielpunt moeten worden afgestaan. Koopt men- b.v. 4 kaartjes maasgaren in een opmaak van 20 meter per kaart je, dan is men dus 1 textielpunt ver schuldigd. Teneinde misverstand te voorkomen, wordt er op gewezen, dat de punten, waardeering van festonneer- en naai garen, haak- en handbreigaren bene vens tapijtwol, ongewijzigd blijft. Bij circus Knie Circus Knie zal vanaf Zaterdag, 1 Februari a.s. met een geheel nieuw programma komen. Als spe ciale attractie zal de gedurende 6 jaren door den heer Rolf Knie daar toe geoefende olifant „Baby" op een in de manege gespannen draad koorddansen. Van deze prestatie was Donderdag j.1. tijdens een re petitie de directeur van het Ameri- kaansche circus Barnum en Baily, cje heer Ringling, getuige. Hij was dermate enthousiast over den koord, dansenden olifant, dat hij den heer Knie uitnoodigde met dit nummer naar Amerika te komen. Toen Knie weigerde bood de Amerikaan aan, den olifant en de noodige requisie- ten van het nummer te koopen voor de somma van een half millioen dollar. Ook op dit aanbod is de heer Knie echter niet ingegaan. Geen voetbal en hockey Alle voor Zondag a s. vastgestelde wedstrijden van den K.N.V.B. zijn af gelast. Het programma voor de zes dis tricten blijft gehandhaafd voor 9 Fe bruari. Ook de hockeywedstrijden gaan niet door. Er komt wat aardewerk aan de markt Adviescommissie voor de prijzen heeft succes De Centrale Adviescommissie voor de Prijspolitiek heeft na haar installa tie in een drietal vergaderingen ver schillende belangrijke vraagstukken op het gebied der prijspolitiek onder oogen gezien. Het belangrijkste feit, waarmede de commissie zich heeft beziggehou den vormt intusschen de verlaging van de prijzen der industriëele ge bruiksgoederen door toepassing van de daar voor noodige prijs- en productie voorschriften. "Wat dit betreft zijn reeds zeer goodo resultaten bereikt op he tgebied van glas- en aardewerk. Op het oogenblik komt, zij het helaas nog niet in voldoenden omvang, aar dewerk aan de markt tegen prijzen van 0.30 voor een kop en schotel, 0.21 voor een bord, 0.23 voor een melkbeker. Het initiatief, dat een groote fabriek in overleg met de overheid heeft genomen de drink glazen ad 0.10 te verkoopen is eveneens bemoedigend. Prinses Beatrix is vandaag 9 jaar geworden. Negen jaar. Hoe kort lijkt het nog maar geleden, dat het Ne- derlandsche volk feest vierde om dat het eerste kleine prinsesje was geboren. Beatrix is nu reeds een heel meiske geworden^dat als oud ste dochter van het Prinselijk gezin in het middelpunt der belangstelHng van het Nederlandsche volk staat. Een dergelijke belangstelling bergt altijd gevaren in zich, die echter geen vat op ons prinsesje hebben gekregen. Zij is gelukkig een „gewoon" kind gebleven. Dat is de voornaamste reden, waarom zij zoo'n# groote plaats in de harten van ons volk inneemt. Wij wenschen haar en het geheele Prinselijk gezin van harte geluk op dezen heugelijken dag. Een 51-jarige vrouw uit Breda, die haar man in 3941 aangaf als jood by den S.D., t-ngevolge waarvan deze te Auschwitz is vergast, is tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Duitschcrs maken zich bezorgd over onzen ei.*ch voor grenscorrecties. De gemeenteraad van Bentheim heeft een telegram aan den minister.president van Neder-Saksen gestuurd, waarin aan deze bezorgdheid uitdrukking wordt gegevon. De minister heeft ge antwoord, dat de raad op zijn vo'len steun kan rekenen. :jc Een 44-jarigö Haarlemsche postbesteller die vorig juar verschillende brieven, gericht aan flenri de Greeve had geopend, waar- mede hjj o.m. f 600.had onttrokken aan de door pater de Greeve georga niseerde hulpactie, is door de Haar lemsche rechtbank van rechtsvervol. ging ontslagen, tengevolge van een fout in de dagvaarding. De ten last® legging vermeldde wel verduistering, doch hierbij was het woord „opzette lijk" weggevallen, tengevolge waar van de rechtbank, die de feiten wel bewezen achtte, den postbode in vrjj- heid moest stellen. Professor Lina Stern, het eenig vrouwelyke lid van de Russische academie van weten schappen, heeft een nieuwe methode van ziektebestrijding ontdekt door in fecties in de hersenen, adus Radio Moskou. Geneesheeren verklaren, dat ziekte voor de geboorte is voorkomen,- tuberculose meningitis is bestreden, terwyl ook maagzweren volgens de nieuwe mehode zyn behandeld. De Parysche politie heeft een 40-jarigen kleptomaan gearresteerd, die geduren. de twintig jaar by de spoorwegen in dienst is geweest. Tien ton goederen werden in beslag genomen, waaronder banken, die in een park plegen te staan, granieten standbeelden, 139 pruiken en 24 schaatsen, alle voor den linker voet. De man reed blykbaar wel een rare schaats. j|c De stad Salem in Arakansas (V.8.) is door een cy cloon geteisterd. Twee personen ver loren het leven, terwyl er 7 ernstig werden gewond. Een 50-tal huizen werd vernield. Naar de Poolsch® militaire missie te Berlijn meedeelt, zyn in totaal meer dan drie millioen Duitschers uit Polen gezet. Volgen» een persbericht uit Grenoble zijn ver* scheidene Fransche geestelijken be- trokken by een smokkelorganisatie, die groote bedragen aan buitenland- sche valuta uit Frankrijk naar Zwit. seriand smokkelde. sfc Reeds lang ver dacht men een zestal ambtenaren, werkzaam by eenige plaatselijke bu- reaux van het Rykskol'enbureau in Zuidholland, ervan, dat zy steekpen ningen aannamen en kolenbonnen verhandelden. Inderdaad is dit juist gebleken. Thans zyn twintig perso nen gearresteerd, onder wie zes amb tenaren en tien kolenhandelaren. Dat de distributie door hun handelingen ernstig werd geschaad, moge blyken uit het feit, dat kolencoupures wer den verhandeld, die reeds vroeger wa. ren gehonoreerd, zoodat op dezelfd® bonnen tweemaal werd geleverd. Van de 26 passagiers van het Cïïlnee- sche vliegtuig, dat Dinsdag tijdens zijn vlucht van Hankau haar Tsjoeng- king vermist raakte, zijn er 25 ge dood en één gewond. De veel om streden tollen bij Jutphaas en Vrees wijk op den straatweg van Utrecht naar Vreeswijk zullen op Zaterdag 1 Februari opgeheven worden. Giste, ren is, onder groote belangstelling van de buurtbewoners de Zeven Provin- ciënstraat te Amsterdam omgedoopt* in de Karei ^oormanstraat. Een groot aantal genoodigden, onder wie de echt genoot® van den gesneuvelden schout by nacht en haar twee kinderen, vice- admiraal L. A. C. M. Doorman, de broer van den overledene, de minister van marine W. van Schagen van Leeu wen, woonden de plechtigheid by, di® door burgemeester d'Ailly werd ver richt. 9|c Duitschlands grootste fabriek voor herstellingswerkzaamheden, be- hoorende bij de scheepswerven van Blohm en Voss te Hamburg, wordt naar de Sovjet-Unie overgeplaatst. Ui Een Duitsche V 2 wordt met het s.s. Karemea naar Australië vervoerd,- nar men zegt voor demonstratie doel einden. Voortaan wordt een weke. lijksche luchtvaartdienst onderhouden tusschen de Ver. Staten en Palestina voorhet vervoer van waardevolle dieren, bestemd voor dierentuinen en stamboekverbetering. Overplaatsing Brltsche ambassadeur in Polen De Britsche ambassadeur in Polen, Victor Cavandish-Bentinck, die naar gemeld werd drie weken ge leden in een spionnage-affaire in Po len gewikkeld is geweest, wordt bin nenkort „overgeplaatst als gevolg van promotie", aldus wordt uit gezagheb bende bron vernomen. Er wordt aan toegevoegd, dat hy voor de normale promotie in aanmerking komt, hetgeen automatisch overplaatsing meebrengt.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1