De Vrije Alkmaarder Dank U! tikt» ng OSSIAN" OP MIJN GEL00PEN EN GEZONKEN Twee jongens in een wak doodgevroren Gepensionneerde ambtenaren krijgen uitkeering ineens Banklooper in Amsterdam overvallen rlprrlnn Februnri 1947 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, teL 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir. Th. W» Reynders Hoofdrad. G. E. de Winter )onderdag 6 Februari 1947 3e Jaargang 306 - 271 .LIG lERStH SCHIP VERGAAN aar hten I het i» hl ™gen nder ver- ding hten Bemanning door Zweedscb schip in IJmuiden aan wal gebracht pISTERAVOND tegen elf uur kwam het Zweedsche s.s. „Wandia" onder kapitein K. Kristi- anssen de sluizen van IJmuiden bin nen met aan boord de 17 opvarenden van het Iersche s.s. „Ossian", dat op 4 Februari bij Terschelling op een mijn was geloopen en gistermorgen half elf is gezonken. De „Ossian" was op weg van Embden naar Ply- mouth met een lading van 1280 ton timmerhout Naar de kapitein van de „Ossian", nr. Eaward Torrens uit Cardiff, ver- elde, was de reis door de stormen en Inteuwbuien al bijzonder zwaar ge west, maar niets had doen vermoe ien, dat er zoo'n tragisch einde zou evolge van den ontsnappenden stoom crwacht een hevige ontploffing voor- edaan, die een enorm gat midscheeps ad geslagen en de ketels had doen pringen. Het schip -bad zich op zijn iding drijvende kunnen houden. Ten- evolge van den ontspannenden stoom a de ontploffing was de eerste ma- hii\ist ernstig gewond geraakt. Zijn 'elaat was geheel verbrand, terwijl tij ook aan beide armen en beenen ware brandwonden had opgeloopen. lij aankomst in IJmuiden is Murrey ireit van de „Wandia" naar het zie- lenhuis overgebracht. Na de mijnont- lloffing maakte „Ossian" snel water, tiaar men was niet in staat geweest adiografisch hulp te vragen, daar alle eidingen verbroken waren en geen troom kon worden opgewekt. Na ein- eloos wachten kwam Woensdagoch- end het 1390 ton metende Zweedsche chip „Wandia" eindelijk in zioht. Om alf tien begaf de bemanning van de .Ossian" zich in de booten naar het «kiende schip en zij waren nog niet ;oed en wel aan boord of de „Ossian" ferdween in de golven. Een novum Tot substituut-griffier bij de rechtbank te Haarlem is be noemd mej. mr. M. de'Keijzer: Met haar doet de vrouw haar 1 intrede in de Nederlandsche rechterlijke macht. Bovenstaand bericht hebt U alle dagbladen kunnen lezen en naar aanleiding van deze gebeurtenis ben ik naar een van dg voortreffelijkste experts op het gebied van de Ne derlandsche rechtspraak gegaan, n.1. naar Piet Schobber, en hem ge vraagd wat hij nu eigenlijk van dit novum dacht. U kunt aan dit exclusief interview heusch wel de noodige waarde toe kennen, want Piet is inderdaad een kenner bij uitnemendheid. Hij zit van zijn veertiende jaar af reeds in het vak. Hij is begonnen bij het kantongerecht en heeft via den po litierechter en arrondissements rechtbank het gerechtshof bereikt. Tenslotte zal hij binnenkort nog kennis maken met het Tribunaal, want hij is voorloopig in vrijheid gesteld en daardoor een van de zwaarste jongens onder de lichte gevallen geworden. Waarmee ik maar wil zeggen, dat U, wat deze materie betreft, op het oogenblik in goed gezelschap bent. Het oordeel van Piet luidde als volgt: „In de eerste plaats geloof ik, dat we hier van substituut-griffière moeten spreken", zoo begon hij ge wichtig. „Tweedens ben ik er van overtuigd, dat men zich, met het opnemen van de vrouw in de rech terlijke macht, op gevaarlijke paden begeeft. Ik ben zoo bang, dat de ernst in het gedrang zal komen en dat daardoor de klanten de dupe zullen worden. Stel je nou eens voor, dat die substituterin een aar dig en een beetje vlot grietje is en zoo af en toe eens een oogje waagt aan mijnheer den president. Laten wij verder aannemen, dat zoo'n president een licht ontvlambaar ge moed heeft en zich op deze manier van den kook laat brengen. Wat zou het gevolg zijn? Er zou geen aandacht meer besteed worden aan onze hartstochtelijke getuigenissen van onschuld en ofschoon ons, steunpilaren der rechterlijke macht wat zouden de heeren rechters moeten doen als wij er niet waren? niets menschelijks vreemd is en wij gaarne ieder dierfje zijn ple ziertje gunnen, gaat ons dit toch inderdaad te ver. De vrouw hoort met een schort voor aan de recht bank en niet met een toga aan." Dit is niet de overtuiging van Criticaster KOUDE ZAL LANGZAAM TOENEMEN Sneeuwstormen op Ameland In de algemeeue luchtdrukverdeeling zijn in de afgeloopea 24 uur geen be- langryke wijzigingen gekomen. Over Noord-Rusland en Scandinavië blijft de luchtdruk hoog. De Middellandschc zee-depressie is naar het midden van den Balkan getrokken. De storing over Frankrijk ia vrjjwel geheel opgevuld. -De stroom van koude Eussisehe lucht die de temperatuur in Zuid-Zweden en Denemarken deed dalen breidt zich verder naar onze omgeving uit. Onder invloed daarvan zet nu een langzame temperatuurdaling in. Hevige sneeuwstormen woeden over het geïsoleerde Ameland, dat nu geheel van de buitenwereld is afgesloten, om dat het vliegtuig, dat de verbinding Leeuwarden-Ameland onderhoudt reeds eenige dagen don tocht niet heeft dur ven wagen. De snpeuw bereikt op som mige plaatsen op het eiland een hoogte van enkele meters, waardoor ook het verkeer op het eiland zelf ernstig be- lem- erd wordt. Er heerscht een groot gebrek aan versche groenten en fruit en ook de voorraad krachtvoer voor het vee raakt uitgeput. De kustvaarder „Palma'die Dinsdagmiddag bij de „Zaanbrug" te Wor- merveer in het ijs bleef steken, heeft gistermiddag eindelijk haar reis naar Londen kunnen vervolgen. De sleepboot „Jóhanna", die voor repa ratie naar de werf Czaar Peter moest, had het ijs al gedeeltelijk gebroken. Een kolensleep voor Dekker's Zeepfabrieken deed de rest. De kapitein van deze sleeper werd voor goed geld bereid gevonden op zijn terugreis naar Amsterdam de „Palma" op sleeptouw te nemen. Omstreeks 7 uur fisteiv avond bereikte de olieboot zoodoende de Wilhelminasluis te Zaandam en om half drie vannacht open zee. Vreeselijke vondst SCHELLINGWOTJDE. De vuurtoren wachter, de heer Engel, deed gister morgen een vreeselijke ontdekking. Vanaf het vuurtoreneiland zag hij twee zwarte stippen tusschen het ijs, ter hoogte van de uitmonding der riolee- ring aan den Zanddijk. Naderbij gekomen bemerkte hij tot zijn groote ontzetting, dat twee Jon gens in een wak den dood hadden ge vonden. De verstijfde lichamen hingen over een ijsstok. Men kon zien, dat de jongens wanhopige pogingen haddon gedaan uit hun benarden toestand te komen. De G.G.D. heeft de lijken naar een der Amsterdamscbe ziekenhuizen ver voerd. Daar verleden week uit Am- Spoorwegen rijden op Notio- nalen Feestdag Op den nationalen feestdag ter ge legenheid van de blijde gebeurtenis in het prinselijk* gezin zullen de Ne- derlandscihe Spoorwegen ten 'gerieve van het publiek hun diensten uitvoe ren als op werkdagen. Weerbericht tot Donderdagavond Matige Vorst Zwaar bewolkt met hier en daar opklaringen. Plaatselijk eenige sneeuw, doch ia het algemeen van geen beteekenis. Matige tot vrjj krachtige Noord-Oostelijke wind. Overdag meest matige vorst. TWEEDE KAMER Tot een maximum van f 500.. |~|e Tweede Kamer heeft giste ren z. h. st. een ontwerp aan. genomen, waarmee de regeering beoogt gepensionneerden ambte naren of hun nagelaten betrek kingen over 1946 een uitkeering in eens toe te kennen, gelijk aan die, welke over 1946 werd uitge keerd, n.1.: één vierde van het jaarpensioen, tot een maximum van f 500. Dit voorstel kon in de oogen van de meeste leden geen genade vinden. Mevr. Fortanier.de Wit (P. v. d. V.) diende een amendement in, waarin werd voorgesteld deze uitkeering voor 1946 te stellen op drie-achtsten ven het jaarpensioen, met een minimum van f 500.— en een maximum van f 750.Ycle afgevaardigden schaar den zich achter dit amendement' en minister Bgiel moest zelfs het dreige ment van intrekken van het ontwerp gebruiken om het enthousiasme van de dames en heeren te bekoelen. Na dit dreigement ging het amendement met 45 tegen 15 stemmen ter ziele en kreeg minister Beel z\jn zin. Vervolgens heeft de Tweede Ka mer het wetsontwerp tot voorberei. ding van de vaststelling van een cen traal economisch plan eveneens z. h. st. aangenomen. Gejssendorffer gisteren gecremeerd ao w». Overweldigende belang stelling Onder groote belangstelling had gistermiddag op Westerveld de cre matieplechtigheid plaats van G. Geysendorffer, de bij het ongeluk op het vliegveld Kastrup om het le ven gekomen K.L.M.-piloot. Op zijn laatsten tocht werd de bekende vlie genier begeleid door vele vrienden en collega's uit de vliegwereld. Aan wezig waren, de directeur van de K.L.M., de heer Plesman, vele K.L. M.-piloten, o.a. Smirnoff, Hondong en Van Veenendaal, delegaties van de militaire luchtvaart, van het per soneel van Schiphol en van het hoofdkantoor der K.L.M. Er waren vele bloemstukken, o.a. van ver schillende buitenlandsche lucht vaartmaatschappijen. ONDERZOEK RAMP OP KASTRUP In het gebouw van het Gerechts hof te Kopenhagen is gisteren een begin gemaakt met het officieele on derzoek naar den ramp van de K.L. M.-Dakota op het vliegveld Kas trup. De -hoofdinspecteur van de luchtvaart verklaarde dat het niet wegnemen van de roerklamp de oor zaak was. Spr. zeide dat het Deen- sche grondpersoneel te dien aanzien geen schuld treft De fout lag geheel bij de bemanning van het vliegtuig aldus spr. De zitting duurt voort» DE NIEUWE BONNEN SINAASAPPELEN EN EEN EI N Bonkaarten Ka, Kb, Kc 701 (strook no. 4) 59-6 Algemeen 750 gr. suiker, boter hamstrooisel, óf 1500 gram jam, stroop, enz., óf 750 gr. chocolade of suikerwerk. 59-7 Algemeen 1 ei. 59-8 Algemeen 500 gr. sinaasappelen. Bonkaarten Kd, Ke 701 (strook no. 4) 60-3, 60-4 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel óf 500 gr. jam, stroop, enz., óf 250 gr. chocolade of suikerwerk. 60-5 Algemeen 1 ei. 60-6 Algemeen 1000 gr. sinaasappelen. Bonkaarten Ma, Md 701 (strook no. 4) 59-4 Suiker 250 gr. suiker, boterham- strooisel, enz., óf 500 gr. stroop, jam, enz., óf 250 gr. chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten, enz. T 69, T 70 2 rants. tabaksartikelen. V 70 200 gr. chocolade en/of sifïker- WILD WEST. VAN F 25.000 BEROOFD /GISTERMIDDAG omstreeks half twee is de 60-jarige A. P. Moer man, banklooper van de N.V. Kas- vereeniging in het gebouw Kei zersgracht 181 te Amsterdam door twee onbekende personen neerge slagen en van zijn tasch, inhouden de ongeveer f 25.000.— en eenige cheques op banken hier ter tl»de, beroofd. De daders zijn ontkomen. De heer Moerman ging, als gewoon lijk. om kwart over elf zijn dagelijk- sche ronde maken, die bestaat uit het wegbrengen van effecten naar verschil lende kantoren, waarna hij deze ronde nog eens maakt om de gelden te innen. Toen hij zich naar de firma Hobijn en Scheffer, die op de eerste étage van bet gebouw Keizersgracht 181 gevestigd Is, begaf, ontmoette hij op de trap een onbekend persoon, die hem met een tasch een slag op het hoofd toebracht, zoodat hij naar beneden viel. Daar stond een medeplichtige van den da der, die hem nog een slag op het hoofd gaf, waarop Moerman het bewustzijn verloor. Toen hij weer bij kwam, bleek, dat zijn tasch met inhoud verdwenen was. Onmiddellijk heeft hij zich in ver binding gesteld met de politie, die da delijk een onderzoek instelde. De laat ste overval op een banklooper van de N.V. Kasvereeniging dateert van 20 Jaar geleden. Deze was toen döor den loo- per zelf geënsceneerd. De daders moeten zich reeds dagen van tevoren voorbereid hebben om te weten te komen, hoe laat Moerman precies bij de Fa. Hobijn en Scheffer komt en dat hij dan een goedgevulde tasch bij zich heeft. werk, óf 200 gr. suiker, boterham strooisel, enz., óf 400 gr. jam, stroop, enz. X 69 2 rantsoenen tabaksartikelen. X 70 100 gr. chocolade en/of suiker werk, óf 100 gr. suiker, boterham strooisel, enz., óf 200 gr. jam, stroop, enz. Op de suikerbonnen is voortaan naar keuze ook chocolade of suikerwerk verkrijgbaar. Op de bonnen vóór ver snaperingen kan men desgewenscht ook suiker of jam koopen. De bonnen voor sinaasappelen moe ten uiterlijk op Woensdag 12 Februari a.s. ingeleverd worden bij een hande laar in groenten en/of fruit. Een idee T^E dank, die onze vriend Hotten- tot den mijnwerkers in enkele dichtregels bracht, omdat zij hun Zondagsrust opofferden om ons aan kolen te helpen, heeft veler instem ming gehad-, Het bracht een lezeres op een idee. Zij schreef ons: Zouden wij vrouwen van Ne derland (en misschien doen er mannen ook mee), die een ver- snaperingen-rookerskaart hebben, nu niet eens één doosje sigaret ten kunnen afstaan voor de man nen, die hun geheelen Zondag offerden, om onze brandstofvoor ziening veilig te stellen? Wat dunkt U hiervan? Ik ben bereid. Hoogachtend. M. C. PRINS Wandelweg 4, Wormerveer. Wij vinden het een voortreffelijk idee, en bevelen het minzaam in de belangstelling van onze lezeressen aan. Wij zouden haar willen advi- seeren zich met de initiatiefneem ster in verbinding te stellen. Zoo noodig willen wij gaarne de ingezamelde bonnen verantwoor den. Redactie Een brief. 'k Heb een leuken brief gekregen, Van een echte Zaansche vrouw, Die mij vroeg in ronde woorden, Wat ik er van denken zou. Als de vrouwen - en ook mannen - Met hun rook- en snoeprantsoen, Nu iets voor de zwarte werkers Uit de kolenmijnen doen. 'k Ga dat voorstel onderschrijven, 't Is zoo'n sympathiek idee En dat hoor je nooit van mannen, Nee, daar komen vrouwen mee! Voelt U ook wat voor dat voorstel? 't Kost geen Zondag vrijen tijd, 't k alleen een heel klein offer, Wegens groote dankbaarheid. Stel U voor, U snoept wat minder, Of U rookt een half rantsoen Dat is toch, zoo zou ik denken, Voor één keertje wel te doen. Want U moet ook niet vergeten, Dat er nu weer kolen zijn, Aan wie danken wij dit alles? Aan de mannen in de mijn. Mocht U dus wat minder snoepen, Kijk, Uw kadhei snoept en stookt, Mocht U, heeren, minder rooken, Weet dan, dat de schoorsteen rookt! cJAN HOTTENTOT. ELFSTEDENTOCHT GAAT ZATERDAG DOOR De Elfstedentocht is thans defini tief vastgesteld op Zaterdag 8 Febru ari »-». De Elfstedenvereeniging heeft besloten gelegenheid tot inschrijving te geven van Vrijdagochtend af, gedu rende den geheelen dag en den daarop volgenden nacht tot half vijf toe. Vpor de tourrijders is de inschrijving geopend tot Zaterdagmorgen 5 uur. De deelnemers moeten zich voor deze in schrijving niet, zooals bij vorige toch ten, melden in het Beursgebouw, dat dezen keer niet beschikbaar ia, maar in café „De Groene Weide" te Leeuwarden. De afdeelingen huisvesting, inlich tingen en pers zyn heden en Vrijdag eveneens in dit café gevestigd, tele foon 5743. Het telegram-adres is: Elf steden, Leeuwarden. Doordat de wind ia kracht is afge nomen kunnen de banen op het 2ó0 km lange traject thans worden ge veegd. Het ijs is op veel plaatsen slecht berijdbaar is het echter vol gens het bestuur van de Elfstedenver eeniging overal. Slechts een nieuwe Btorm, hevige sneeuwval of een plot selinge invallende dooi kdnnen thans nog dezen Frieschen marathonloop tegenhouden. De route is nog niet in haar geheel vastgesteld. Daarover zul len op zijn vroegst Vrjjdag a.s. na dere gegevens volgen. POLENS NIEUWE PRESIDENT Bierut Biernt, ex-voorzitter van de Pool. sche nationale vergadering, is in de wetgevende vergadering van Polen met 408 stemmen tot president geko. zen. Van de 433 stemgerechtigden stemde alleen de Boerenpartij van Mi- kolaczjy blanco. De 55-jarige president is in de om geving van Lnblin (Oost Polen) ge boren. Na als leerling drukker werk. zaam te zijn geweest, heeft hij zich gewijd aan de belangen van de co- operatieve beweging in Polen. In 1933 werd hjj tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens communistische propaganda. Daarna begaf hij zich naar de Sowjet-Unie. In 1943 wist hij met valsehe papieren Poten weer bin nen te komen. President Biernt heeft den aecre- taris.generaal van de socialistische partjj, Ojrankiewicz, belast met de vorming van een nieuwe regeering. De Zwaluwenploeg Proefwedstijd De volgende spelers zijn uitge- noodigd voor de Zwaluwen-ploeg, die Woensdagavond op het V.U.C.- veld een wedstrijd zal spelen tegen een Haagsche combinatie: Doel: Van Raalte (BI. Wit), achter: Wilders (BI. Wit) en Van Bun (M.V. V.), midden: Van Buytenen (Hermes D.W.S.), Vermeer (Excelsior) en Theunissen (Limburgia) voor: Maes- sen (Maurits), Schaap (Donar), Ehlen (Sitt Boys), Abe Lenstra (Heeren veen) en Hofma (Heerenveen). Reserves: Jacobs (Limburgia) Jan Lenstra (Heerenveen), Terlauw (D C. V.) en Lakenburg (N.E.C.). Het geldt hier een proefwedstrijd met het oog op de ontmoeting Roode Duivels-Zwaluwen op 18 Februari a.s. te Gent. sterdam-Oost twee jongens van resp. 12 en 16 Jaar werden vermist, bestaat het vermoeden, dat deze Jongens b(J de uitmonding van de riolcering den ont- zettenden dood'hebben gevonden. Zes wagonladingen sneeuw van het ski-centrum Kongsberg in Noorwegen zijn naar Kopenhagen overgebracht voor het aanleggen van skibanen. Te Rabaul op Nieuw Guinea zijn vijf Japanneezen opgehangen wegens moorden ,die zij tijdens den oorlog in het Zuid-Westelijk deel van den Groo- ten Oceaan hebben gepleegd. De exe cutie werd door Australiërs uitgevoerd. Van 1 December tot 31 Januari zijn te Berlijn 76 personen van kou omge- komen. Bijna 24.000 personen onder gingen een behandeling voer oren ledematen. Van de 95.00G n, die in 1938 te Berlijn woonden, .0....1 er nog slechts 7.000. 1.600 leefden tijdens het Nazi-regiem ondergronds. 1.400 keerden terug uit concentratiekampen. Dezer dagen werd een 17-jarige landbouwer uit Koningsbosch onder de gemeente Echt (Limb.) doodelijk ge troffen door het ontijdig afgaan van een jachtgeweer. S. wilde kraaien gaan schieten en had zich daartoe verborgen in een bietenkuiL Vermoedelijk is het geweeh bij het neerzetten afgegaan. S. werd gevonden met een schotwond in de borst. Toen hulp arriveerde bleek hij reeds te zijn overleden. Hen 75- jarige Duitsche en haar dochter zijn te Flensburg veroordeeld tot een maand verblijf fn een kamp voor uitgeweken personen om de toestanden aldaar zelf aan den lijve te ondervinden. Zij had den een gezin van vijf personen, dat bij hen was ondergebracht niet in de gelegenheid gesteld om te koken. De scholen in Luxemburg zullen van/r Maandag 10 Februari af wegens kolen- gebrek gesloten blijven. De heer A. II. J. Lovink, benoemd tot ambassa deur van Nederland te Moscou, is naar zijn diplomatieke post vertrokken. Dinsdag is een vliegtuig van de K.L. M:, dat ook een ijzeren long vervoert voor een 19-jarige lijder aan kinder verlamming te Bombay, met 8 Cana- deesche piloten uit New-York vertrok ken. De piloten zullen op het vliegveld Schiphol door een instructeur van de K.LJVÏ. worden opgeleid. Twee broers,, hadden in een woning te Am sterdam 45 valsehe suikercoupures ge drukt, elk ter waarde van 1000 rant soenen. Een ex-journalist verkocht een aantal coupures aan een detaillist en via een grossier kwamen de toewijzin gen bij den distributiedienst, waar een ambtenaar de valschheid van de toe wijzingen ontdekte. Nu zit het heele gezelschap over zijn zonden na te denken. Engeland heeft in 1946 89 Duitsche schepen, met een totaal van 349.627 ton, als herstelbetaling toegewezen gekregen. Noorwegen kreeg 40 schepen, Canada 3 en Australië, Nieuw-Zeeland en Egypte elk één In den Oranje Vrijstaat is op 1465 meter onder den grond een goudader ontdekt, die op een na de rijkste in de geschiedenis is en naar schatting 2700 gram goud per ton zal oplevéren. De effectenbeurs te Johannesburg reageerde fel op het bericht van de ontdekking Llo- pis, de secretaris-generaal van de Spaansche Socialistische Partij te Parijs, zal een nieuwe Spaansche re- publikeinsche regeering vormen. Barcia (republikeinsche partij) was daarin niet geslaagd. Ned. Wereldomroep naar Amerika geopend Hedenochtend is de Nederlandsche Wereldomroep naar Amerika geopend met een causerie door den heer Daniël L. Schorr, Amerikaansch correspondent in Nederland. Hij zal wekelijks over Nederland spreken, zooals een Ame rikaan het ziet. TREINPOETSER ALS DOODE VOETBALLER Een 27-jarig treinpoetser uit Lon den trok op een goeden dag op zijn best uitgedost naar de lagere school van miss Thompson in Woolwich, waar hij zich bekend maakte als de voetbalprof Alec Wright van Charl- ton Athletic. Genoemd schoolhoofd liet den speudo-voetbalprof voor de klasse over zijn voetballoopbaan vertellen, terwijl deze tevens een verzonnen verhaal opdischte over zijn oorlogservaringen bij de koop vaardij. Een paar weken later kwam de bezoeker terug, maar maakte van deze gelegenheid gebruik om de handtasch van het schoolhoofd mee te nemen, voor welk feit hij gisteren tot 21 dagen gevangenis straf werd veroodeeld. Miss Thompson had zich ook in ander opzicht vergist, want de werkelijke Alec Wright van Charlton was reeds 12 jaar geleden overleden.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1