3 De riïe Allernaarder E KOLENCRISIS IN ENGELAND KONING WINTER ZET ZIJN HEGEMONIE VOORT Depressies bevinden zich op grooten afstand SNEEUW TSJECHO-SLOWAKIJE Z00ALS HET NU IS Er wordt hard en eensgezind gewerkt -Sjfounsdag 12 Februari 1947 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, teL 2274 Adv. Langestraat 15, tel. 3971, Alkmaar Dir. Th, W. Reyndcrs Hoofdred. G E. d« Winter 3e Jaarpang 306 - 276 ERGSTE WINTER SEDERT 1900 Vlammenwerpers om de sneeuw te verwijderen 'O ^t'Voor Engeland zijn, wat de steenkoolpositie betreft, de dagen van den //ppenbrlog teruggekeerd met nieuwe en nog drastischer pogingen om de crisis, ardoor in duizenden industrieën het werk is stilgelegd en tijdelijk millioenen daarom r^005 Z^° Seworden> het hoofd te bieden. De temperatuur is sterk gedaald >s 40 cl P Engeland be,eeft den ergsten winter sedert een halve eeuw. ^Het kabinet raadpleegde gisteren deskundigen over de mogelijkheid van j gebruik van legervlammenwerpers om de sneeuw, waardoor de kolen- f 7 2ftoen worden opgehouden, te verwijderen en het gebruik van hulpschepen l wordj" de mar'ne om een vaargeul te maken in de bevroren waterwegen. Tevens gaan. 'w de kwestie van uitbreiding der electriciteitsbeperking voor huiselijk ge- een vifu'k tot het geheele land met inbegrip van Schotland, zijn besproken. ministerie van Brandstofvoorziening deelde gisteravond officieel mede, oningcat sinds gisteren toen de beperkingen ingingen 22.550 ton, d.i- 35% het normale gebruik, zijn bespaard. John Strachey, de minister van ig voli ledselvoorzienmg, heeft medegedeeld, dat de voedseldistributie niet onder de ouwv« andstof- en vervoersmoeilijkheden lijdt. Vandaag zullen Hen vliegtuigen van g€D n A C trAa/l.nf .i*A..pam.AM - i p' R.A.F. voedsel uitwerpen boven zes door de sneeuw geïsoleerde dorpen in affordshire. van Is die ctriclti tan huid iehl. nde vi KLEINERE LANDEN TOCH MEER IN TEL Op de conferentie te Londen, waar enwiji t vredesverdrag voor Duitschl.nd ada aan te A irdt voorbereid, heeft G o e s e f (Sov- -Rusland) gisteravond plotseling en verwacht medegedeeld, dat de Sovjet legatie heeft besloten, dat haar'voor- jllen ten aanzien van de procedure te ve >eten worden verbreed en dat er voor- inwo een wijder standpunt moet worden [enomen ten aanzien van het raad de h egen pn inlichten van de kleinere albeerde mogendheden. Deze kwestie die totnogtoe een der hoofdpunten van verh schil tusschen de Sovjets en de drie •eftijd rerige delegaties geweest. :oede Goesef verklaarde, dat de Sovjet-de in 1 gfltie nog niet den vorm, welken de. niet l verbreeding zal aannemen, heeft se inden, maar hij zeide, dat hy een aau- lllend voorstel op het oorspronkelijke ivjet.memorandum binnen de twee Jgende dagen hoopt in te dienen. vee Er zou speciaal worden verwezen 'eema nar een vaste commissie tijdens de instaande bijeenkomst der ministers buitenlandsche zaken te Moskou het raadplegen en inlichten van de ,de kndere geallieerde regeeringen. 13.40. Edv 5 01 ,<Sitke£tjei' Ik krijg kolen Kleumende landgenooten, Ik ben vanmorgen ontzettend ge schrokken. Ik schepte nl. een kitje kolen en toen hoorde ik plotseling een geluid, dat mij tot in het ge beente deed verstijven. Ik schraapte met den schop over den bodem. Het was nog te donker om het aantal eierkolen te tellen, maar, ruw ge schat, zijn het er zeker niet meer dan 25. Ik ben geen verwarmings specialist, maar ik heb zoo het idee, dat ik daarmee deze vorstperiode niet doorkom. Met deze bange we tenschap in het hart, ben ik naar den trein gestapt, en nu zit ik hier, zonder eenige inspiratie, een ste keltje te wrochten. Het is zoo moei lijk je op je werk te concentreeren, als je steeds maar denken moet: „nog 25 eierkolen en dan is het af- geloopen". Maar ziet, als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Plotseling kreeg ik echter een in geving, die zulke schoone perspec tieven opent, dat ik bijna niet ver der kan schrijven. Weet U, mijn in geving helpt mij volkomen uit den brand. Ik ga m'n voorkamer in richten als ijssalon. Nee, wijst U nu niet direct op uw voorhoofd, het is inderdaad een geniaal ifcee. Als je de gelukkige bezitter van een der gelijke salon bent, dan krijg je ex tra brandstoffen. Dit is natuurlijk volkomen verklaarbaar, want iemand, die een ijsje eet, kun je toch onmogelijk met koude voeten laten zitten. Zoo, ik breek m'n stekeltje af, ik ga naar huis en zal even een ijs- barretje in mekaar zetten, waar de autoriteiten van zullen watertanden. Maar voor ik dat doe zal ik even m'n kolenhandelaar opbellen, dat ik hem vandaag nog verwacht met eenige mudden zwart goud. Als belooning krijgt ie een ijssie van vijf. Criticaster DE REEPEN TE BOLSWARD Een bericht uit Den Haag meldt, dat de C.C.D.-ambtenaren, die te Bolsward tot ergernis van allen, die het zagen, de chocolade-uitreiking beletten, „in opdracht" handelden. De fabrikant beschikte in dit ge val vrij over goederen, welke onder de distributieregeling vallen. Alleen de regeering kan aan dergelijke goederen een bestemming geven. Het gaat derhalve niet aan, dat een fabrikant zelfstandig beoordeelt voor welk, hem sympatjiiek doel, hij gedistribueerde, dus schaarsche, producten, zonder bon kan ver strekken. Indien dergelijke voorne mens bestaan, is de uitvoering er van afhankelijk van de toestemming van de directie van de Voedsel voorziening en deze toestemming was in dit geval niet gevraagd. Aldus bevoegde zijde Poollandschap in Westzaan Boomkweekers naar de mijnen Nu de werkzaamheden in de boom- kweekerijen te Boskoop ten gevol ge van de aanhoudende vorst reeds geruimen tijd stil liggen, heeft een aantal boomkweekersknechts in deze gemeente, in overleg met zijn werkgevers het initiatief genomen zich gedurende de vorstperiode be schikbaar te stellen voor werk zaamheden in de Limburgsche mij nen, teneinde op deze wijze den gedwongen vrijen tijd productief te maken en mede een aandeel te le veren in den kolenslag. Nationaliteitsbewijs Oostenrijkers Alle Oostenrijkers dienen bij de Oos- stcnryksehe Legatie te 's Gravenhage, Koninginnegracht 31. schriftelijk of mon deling een nationaliteitsbewijs aan te vragen, op grdSd waarvan zij door de Nederlandsche autoriteiten in het ver volg als Oostenrijkers beschouwd zullen worden. Een bon voor 2 eieren In de bonnenlijst, welke Donder dag a.s. bekend wordt gemaakt is voor alle leeftijdsgroepen een bon aangewezen voor 2 eieren. DE BARRE WINTER ÏIELWE SPELLING OP "1 1 MEI In de gistermiddag gehouden verga- ering van de Eerste Kamer is behan- eld het wetsontwerp „Voorschriften iet i«t betrekking tot schrijfwijze van de (lloderlandsche taal". In deze zitting Ityeeft minister Gielen o.m. verklaard, at hij 1 Mei 1947 de nieuwe spelling oopt in te voeren. Van de zijde der afgevaardigden was tal* critiek op dit wetsontwerp. 35 Icdcnmorgen is de vergadering voort- 1ZONING Winter blijft voorloo- pig nog heer en meester In Europa. Dorpen en eilanden zijn door zijn optreden van de buiten, wereld afgesneden en in dezo ge bieden begint de voedselpositie lee- lijk in het gedrang te raken. On danks de geweldige Inspanningen van onze mijnwerkers wordt er bitter veel koude geleden en voor al in de groote steden is de brand- stoffennood heel hoog gestegen. En nog steeds is er geen uitkomst te verwachten. De Bilt geeft ons althans weinig hoop op een spoedige uitkomst, getui ge onderstaand weeroverzicht. De begrenzing van de koude lucht drong langzaam verder in duidelijke richting door en loopt nu weer over Noord.Frankrijk naar midden Duitsch- land. De uitbreiding van het vorstge- bied in zuidelijke richting is echter nog niet tot staan gekomen. Dit proces van uitbreiding van het vorstgebied moet eerst tot staan ge bracht worden en daarna moet de be weging in omgekeerde richting opnieuw ingezet worden. Hiermede zyn altijd en kele dagen gemoeid en zoolang bestaat er dus geen kans meer op dooi. De depressies, die de beweging in de an dere richting zouden moeten veroorza ken bevinden zich bovendien nog op vrij grooten afstand en zijn niet zeer actief en het zal dus nog wel eenige dagen duren, voordat deze hun uitwerking op het weer in onze omgeving zullen kun. nen doen gelden. De koude luchtlaag, die nu over ons land stroomt heeft weer een behoorlijke dikte. De maxi mum temperaturen bleven dan ook laag. In Beek (Zuid-Limburg) kon de temperatuur nog oploopen tot 4. doch de overige stations brachten het ge middeld niet verder dan tot ongeveer —7. Urkers zijn er slecht aan toe Met man en macht wordt gewerkt om den nood op Urk te verlichten. Een vrachtrijder is erin geslaagd met een lichten vrachtwagen de post weg te brengen en met vleesch terug te ko men. De tocht langs den dijk was ech ter niet zonder levensgevaar en slechts een geringe hoeveelheid vracht kon worden vervoerd. Behalve aan brood is er gebrek aan levensmiddelen. De drinkwatervoorziening baart voorts zorg, daar bijna alle regenbakken leeg zyn en het water uit de Urker waterleiding niet voor consumptie geschikt is. In verband met de kolenschaarschte zijn de scholen gesloten en hebben verschil lende vereenigingen hun arbeid gestaakt. De burgemeester van Urk heeft zich in verbinding gesteld met de regeering en, naar verluidt, heeft hij toezegging ont. vangen, dat het ministerie van oorlog maatregelen zou treffen om een verbin ding tot stand te brengen tusschen Urk en de buitenwereld. De toestand op Ameland is zeer be vredigend. De burgemeester heeft een contröle doen houden op de aanwezige levensmiddelen. Er is geconstateerd, dat er op het eiland nog een voorraad is, die. naar schatting, voor 6 weken toe reikend zal zyn. Er is groente, fruit, kruidenierswaren, meel en vleesch. De zuivelfabriek levert boter, kaaa en melk. Voor de zieken kunnen eieren beschik baar worden gesteld. Van isoleering iherkt men op het eiland weinig. ELFSTEDENTOCHT: Slechts 15% bereikte de finish In totaal zijn voor den Elfsteden- toer tocht 2018 deelnemers en deel neemsters gestart, van wie er 313 of ongeveer 15% percent den tocht heb ben volbracht. Hier volgt een specifi catie voor de verschillende startplaat sen: gestart aangek. Leeuwarden 1498 185 12 Sneek 118 43 36 Ijlst 22 9 41 Sloten 20 7 35 Staveren 36 Hindeloopen 12 Workum 22 4 18 Bolsward84 10 12 Harlingen 75 26 35 Franeker 92 25 27 Dokkum 39 4 10 Voor de startplaatsen Staveren, Hin deloopen, Workum en Bolsward moet vermeld dat de geringe percentages van degenen, die den tocht volbrach ten, verklaard kunnen worden uit het feit, dat zich 's avonds een breede spleet (een z.g. kistwerk)' vormde In het ijs van het Heegermeer, zoodat tal van deelnemers te Sloten worden op gehouden. WEERBERICHT Geldig tot Woensdagavond: Aanhoudende vorst Overdrijvende wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat sneeuw valt. Matige, langs de waddeneilanden tijdelijk nog krachtige wind tus schen Noord-Oost en Oost. Stren ge tot matige vorst. De melkboer: „Nou, je mag 't van me stelen, 'k Heb m'n liter al weer beet. Geef mij maar veel regenwater, Bakken vol en gloeiend heet!" De sneeuwruimer: ,,'k Denk maar zoo, je moet toch werken, Dus we scheppen met elkaar. En 't is noodig, zou ik zeggen. Want de straat moet schoon, niet waar?" De chauffeur: „Sneeuw, dat is het allerergste, Wat me overkomen kan. Uren wroeten met je wagen, 'k Geef m'n deel aan „fikkie", man!" Het nufje: „Sneeuw is heerlijk, sneeuw is doddig, Sneeuw? Dat is een „meurd"-ideë! 'k Ga met George, m'n vrind, straks ski-en, In de duinen bij de zee!" De rentenier: ,,'k Wou m'n straatje even vegen, 'k Heb me even omgedraaid, Moet je zien, zeg, wat een toestand, Alles is weer volgewaaid!" De orgeldraaier: „Er zit, wou ik toch eens zeggen, Geen muziek in dezen tijd, 'k Draai m'n orgel bij de kachel, Maar ik raak m'n broodje kwijt." De politieagent: „Wie de sneeuw heeft uitgevonden, Moest de kast in, waar of niet, Sneeuw brengt niks „aars" als ellende, Kolennood en kouverdriet!" De houtwerker: „Redacteur I Dat is een baantje, Lekker binnen, kachel brandt. Lak aan alle sneeuvvellende, Hij schrijft „stukkies" voor de krant." De redacteur: „Wat een praatjes, moet je hooren, Wat een kerel zonder pit. Hij begrijpt' 't zeker ook niet, DS 'k ook zomers binnen zit." JAN HOTTENTOT. Uit Bangoon wordt gemeld, dat boven den staat Karenni, waar een groot voedseltekort is, meer dan tweeduizend balen rijst zgn uitgeworpen. In Sydney zijn 215 joodsehe vluchtelingen uit Duitschland en Polen per mailboot aangekomen. De meesten hunner heb- bén verwanten in Australië, jij Tijdens een congres van de Duitsche Socialis tische partij te Dusseldorf is na een verklaring van Kurt Scbumacber een motie aangenomen, aangevende, dat het Bubr- en Saargebied onafscheid baar van de Duitsche republiek is. Te Oberhausen hebben 15.000 arbei- EEN MODERNE STAAT (Exclusief Interview rpSJECHO-SLOWAKIJE Is een -®- moderne staat, in vele opzich ten heeft het veel op ons voor, en op ons niet alleen. Wat de politieke structuur betreft: er Is verscheiden heid van inzichten, maar geen ver deeldheid onder de democraten, zoo. als bij ons. Wat de economische structuur aangaat: er is een stelsel van geleide economie, met als vrucht het ontbreken van ernstige arbeids conflicten, een solied systeem van sociale verzorging, prachtig cultu. reel werk en een zorg voor de jeugd, waarbij de huidige toestand in ons land schril af steekt. „Voor den oorlog waren er zeventien vakbewegingen en vele politieke par tijen. Nu zijn er ier politieke partijen de Katholieke Volkspartij, de Soc.- Democratische Partij, de (personalisti sche) „nationale" socialisten en de com. munistische partij" en er is één vak beweging. De oorlog vooral heeft ons land eensgezind gemaakt. Moeilijkheden by deze samenwerking? Neen, die zijn er bijna niet. „Wij hebben vele genationaliseerde be drijven en instellingen. Het is bij ons zoo, dat elk bedrijf met meer dan 500 man personeel automatisch genationali seerd wordt. Wat het platteland betreft, wij heb ben de landgoederen, die door den Duit- schen adel verlaten zijn, verdeeld onder de kleine boeren'. „Streeft u geen collectivisatie na van deze landbouwbedrijven?" Daar is bij ons geen sprake van. Het gebrek aan arbeidskrachten brengt ve. Ie dorpen er wel toe, gemeenschappe lijk machines aan te schaffen, maar on ze gespecialiseerde landbouw heeft een traditie, die collectiviseering in den weg staat". „Wij spannen alle krachten in de productie te verhoogen. B.v. wat de pro ductie betreft van bruinkool, van glas, suiker, landbouwmachines, wagons en locomotieven, fietsen, motorrijwielen en meubels hebben wij het vooroovlogsche peil reeds weer bereikt en wy \oer<nx van al deze artikelen zelfs weer uit. Ook papier hebben wij meer dan wfj ge bruiken. Wel handhaven wij voorloopig nog ons distributiestelsel, om de ver wezenlijking van ons twee.jarenplan niet te belemmeren. Dit twee-jarenpian voor ziet o.m. in den bouw van 25.000 nieu we woningen (los van de door den oor log vernietigende) en als het voltooid is zal de koopkracht van de bevolking 10 hooger zijn dan voor den oorlog." De gezondheid der jeugd FLKE maand komt een dokter op school de kinderen controleeren. Als er kinderen zijn die versterkende middelen noodig hebben, dan krygen zij die gratis. Als er kinderen naar sana toria gestuurd moeten worden, dan ge. beurt dat ook en de ouders behoeven hiervoor niet te betalen. Noen, dit gaat niet op staatskosten. Wij doen het zoo: als u naar de bioscoop gaat, dan be. taalt u voor een plaats van een gul den, een gulden tien en dat dubbeltje is voor de kinderen. „De zwarte handel heeft bij ons lang niet die vormen aangenomen als bij u. Toch hebben wij nu ook een campagne op touw gezet: de naam van ieder, die op zwarthandel wordt, betrapt, wordt omgeroepen als de naam van een staats vijand." voor ons blad) ders demonstraties gehouden tegen koude en honger. Tijdens betoogin gen door boeren te München, heeft Wilhelm Hoegner, minister-president van Beieren, verklaard: „Wij Beieren, wilen niet opniexiw afhankelijk zijn van Berlijn en zijn bureaucratie, sje In het district Pittsburg in de V.S., zijn 16 staalfabrieken gesloten, daar het brongas voor huishoudelijke doelein den zal worden gebruikt. Naar schat ting worden hierdoor 10.000 arbeiders werkeloos. Koning Faroek van Egyp te heeft zyn 27sten verjaardag gevierd, aan de armen in geheel Egypte is gra tis kleeding en voedsel uitgereikt. Te Hoorn werden Dinsdag harddraverijen met arreslcden gehouden. Eenige deelnemers in actie. WAARDEBONNEN GESTOLEN Consumentencrediet in wanorde ZAANDAM. Vannacht hebben In brekers een bezoek gebracht aan het gebouw voor Chr. Belangen aan de Bootenmakersstraat waar een nog onbekend doch zeer groot aantal waardebonnen Consumen tencrediet gestolen is, die volgende week in circulatie zouden komen. Aan de achterzijde van het gebouw zijn de onbekenden binnengekomen door een ruitje van 361/# X 36Zz cm- De brandkast b opengebroken. CIRCUS KNIE EEN EVENEMENT Afwisselend en boeiend programma JN de afgeloopen weken hebben dagelijks duizenden bezoekers genooten van het bijzondere programma, dat hun in Circus Knie wordt gepresenteerd, ter wijl velen, die de voorstelling reeds een keer hebben gezien, thans weder naar het R.A-I.-ge- bouw in Amsterdam trekken, om het geheel nieuwe program ma, dat thans vanaf Zaterdag, 1 Februari wordt gepresenteerd, te bewonderen. Dit is te begrijpen, want wat hier naar voren wordt gebracht, kan de toets van iedere kritiek doorstaan. Diverse nummers overtreffen zelfs de gestelde verwachtingen. De paar de nummers van Knie zijn het beste, van wat men zich in dit genre kan denken. Het oog wordt geboeid door de speciale rol, welke zij in deze circus-revue innemen. Fred Petolet- ti brengt zijn 8 Fransche volbloed hengsten met een vaardigheid voor het publiek, waardoor de circus sfeer in alle charme herleeft. Freddy Knie creëert het „Feest in Sevilla" en geeft daarbij staaltjes van paar- dendressuur en rijkunst, afgewisseld met humor, welke ongeëvenaard zijn, vooral de Spaansche dans met castagnetten. De 5 Bengaalsche ko ningstijgers van de dompteur Voi- tech Trubka zijn een sensatie, vooral als men bedenkt, dat tijgers tot de meest onbetrouwbare dieren behoo- ren. Rolf jKnie presenteert ons de wereld-première van den koorddan senden olifant, een dressuur, waar mede eenige jaren gemoeid zijn, ter wijl de andere olifanten zich ont poppen als voetballers, rumbadan sers, equilibristen enals coif feur, dit laatste tot groot vermaak van het publiek. Leon Smith zien wij eerst met zijn chipansees. Een ervan blijkt een waardig reflectant voor het NecL Elftal te zijn, terwijl Smith later een ouderwetsch circusbeeld op moder ne wijze presenteert, nl. jongleer- kunstte paard. Freddy Knie brengt ook nog een origineele cre atie, nl. „Zorro, den held der prai riën", welke de moeite van het zien waard is. Noemen wij verder nog de 5 Harstons, de wervelwind-acroba ten in hun niet te evenaren presta ties. Frisco den Hollandschen waag hals met zijn adem benemende toe ren aan het zwevende rek in de nok van het circus. Savanda die op ver bluffende wijze met haar voeten Chineesche kunst en behendigheid naar voren brengt, de 8 Timenons de lenige en robuste Arabische springkunstenaars. Andreff en Lucia vertoonen, tot groot vermaak van het publiek, hun muzikale dwaas heden en ten slotte de Bertiwinis, de 3 sensationele Nederlandsche evenwichtskunstenaars. Byoux de koppige onberijdbare ezel, maakt van verschillende toeschouwers zandruiters. Tijdens de pauze kun nen de kinderen pony-rijden. Bijna zouden wij het orkest onder leiding van Wessel Brouwer vergeten. Hun muzikale illustratie mag er zijn. Ge durende drie uur wordt den toe schouwers een programma gepre senteerd, dat klinkt als een klok en een gang naar Knie zeer zeker waard is. M. B. Extra rantsoen kaas In de periode van 16 Februari t.m. 1 Maart zal aan diegenen, die een A-, B-, of C-kaart hebben 50 gram kaas boven het gebruikelijke rant soen van 200 gram worden verstrekt.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1