iDq V rij# Alkmaarder OVER TWEE JAAR IS ONZE HANDELSBALANS GELIJK! Herdenking Februaristaking 1941 Dinsdag 25 Februari 1947 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Uitgavê N.V. Noordhollandse Pers 1945 Lo. Red- en Adm. Achterdam 20, teL 2274 Adv. Langestraat 15, teL 3971, Alkmaar Dir. Th. W. Reynders Hoofdred. G. E. de Winter 3e Jaargang 306 - 286 tetl or I in n :in# vet mei linni iliti irelj an| n I 3Stdi ri-ia- MINISTER VOS Vooruitzichten fietsbanden en schoenen gunstig MINISTER VOS heeft In een redevoering te Lochem andermaal In rijn eoo- nomlsoh dagboek gebladerd en daarbij vastgesteld dat het van allesoverwe. gend belang is, hoé het er straks met Dultschland zal uitzien en hoe het met) Indonesië zal gaan. Zoowel met Dultschland als met Indonesië Is Nederlantd nu eenmaal economisch ten nauwste vorgroeid. Het ontbreken van de oudei verbinding mot deze twee gebieden en de onmogelijkheid van onderilngen handel en goederenrull heeft er toe geleid dat In 1946 de Invoer, die 2200 nlllloen bedroeg, slechts voor 800 millioen door den uitvoer kon worden gedekt. Van dit nadeelige saldo van 1400 millioen kon nog een klein deel' worden opgebracht door verdienste der scheepvaart en rente van Nederlandsoh kapitaalbezit In het buitenland, maar het gat bleef 1100 k f 1200 millioen groot. Het potje, dat In oorlogstijd was gemaakt door geblokkeerde renten taz., kon daarvan der helft dichten, tenslotte moesten buitenlandsche rekeningen Ji rest doen. Wanneer Ik echter naga, aldus minister Vos, wat wij met dat geleendei held gedaan hebben (maohlnes gekocht, wegen hersteld, bruggen gebouwd), dan meen Ik, dat wij In 1946 er niet armer op zijn geworden! DE WERKLUST KOMT WEER Loonen stad en platteland afd.i |N 1947 zal In eljc geval de export uit Indië onbelangrijk blijven. Onze ex- port naar Engeland zal met den import "JüjMit dit land gelijk opgaan. Als Frank- ijk dan ook levert wat het ons toe egde, dan zal alleen met Amerika de mij ekening door leeningen vereffend moe- ireit tn worden. Lukt dat, dan kunnen wij looi wrt, ^dus spr. Voor 1948 wordt het Pe ekort pp de helft geschat. In 1949 zal ibod Ie toestand dusdanig zijn geworden, jat de uit/oer onzen invoer weer on- [eveer geheel zal dekken. Maar daar- -t ,toe zullen noodig zijn meer productie "OG tn grootere uitvoer. Dat kan, omdat de rerklust weer aanwezig is, zooals ilijkt uit de cijfers. De industrieele pro- inde liictie van 1938 op 100 stellend, was de Spr i September '45 nog slechts 41, maar ;t b d Nov. '46 gestegen tot 90, hoewel bij T b 0% meer arbeiders. Deze cijfers blij- 'en omhoog gaan. De loonen maken 70-80% uit van het 'olksinkomen. De verhouding in deze inopbrengst wordt voortdurend ge- :tst, opdat niet langer het platteland de stad wofdt achtergesteld. Het van den landarbeider, in 1940 ge- op 100, is nu gestegen tot 243. it van den industrie-arbeider tot 173. lewust is het levenspeil van het plat- eland hoogerop gebracht. De regeering streeft er naar de rente jmlaag te brengen. Ze is nu slechts de 7,1 lelft van die van na den vorigen oor- 9.0 tog. De prijzen worden bepaald door ikejde winst, loon en koopkracht. Het bleek gemakkelijker, dank zij e hechte organisaties, de loonen leer in de hand te houden dan de vnd! )r^zen' maar t00*1 komen reeds prijs- 16.3 OVM 19.1 Hs- ivorj kesi ter L2.C lanl iaa] rék •hu Oj I Co» iver iret &ttke.itjaï De maand Maart „De vooruitzichten voor de maand Maart zijn ongunstig. Er is na een zeer koude Fe- bruari-maand in de laatste twee en een halve eeuw altijd een te koude maand Maart ge volgd", aldus schrijft dr. ir. A. Labrijn in het Handelsblad. Laat ik U eerlijk verklaren, lezer (ts), dat ik blij ben, dat ons blad niet zoo'n medewerker heeft als dezen dr. ir. Labrijn. Om in dezen toestand een koude maand Maart aan te kondigen is een staaltje van waaghalzerij, waarvoor ik, als het minder koud was, weliswaar m'n petje zou afnemen, maar welk staaltje kan leiden tot het bedanken van groote aantallen Handelsblad lezers. Waarom niet een lekkere zachte maand Maart voorspeld? Het kost niets meer en het stemt de men- achen allicht iets gunstiger. Nee heusch, meneer de hoofdredacteur van Het Handelsblad, dat zou ik linker ingepikt hebben. Ik zou het zóó hebben gedaan: „Kijk eens lezers, jullie zitten nu wel met verbeten gezichten in leege kachels te porren en iederen dag de sneeuw voor jullie huizen keurig weg te ruimen, maar houdt goeden moed, want de maand Maart is in aantocht. Maart, de heerlijke lente maand. De maand, waarin moeder vrouw aan de schoonmaak be- pnt en daarmee de spullen uit den «elder op de vliering zet en omge keerd. Over een week breekt de schoone tijd weer aan, dat als je savonds gekreukeld van je werk tnuis komt, je in den bloementuin moet zitten, zoodat het zweet wat een woord met dit uur je tappelings van je rug afloopt." Kijk, zoo zou ik de lentemaand aangekondigd hebben. Ik heb wa rempel niet eens over het weer ge rept en speciaal den mannen iets verrukkelijks in het vooruitzicht ge steld. En misschien heb ik ze wel met de tegenwoordige omstandig heden een beetje verzoend. Zie je, zoo win je abonnée's Criticaster MINISTER VOS verlagingen \foor, de stijging is in elk geval doorbroken. Belangrijk is vooral hoe het nationale inkomen verdeeld wordt. De subsidie op de levensmiddelen (ƒ5 per gezin per week) en de belasting op de luxe- voorwerpen maken, dat de koopkracht van de gulden voor den kleinen man grooter wordt dan voor den rijke. De lioogere belasting op de grootere in komens (50-80%) brengt verder even wicht in de werkelijke consumptie mogelijkheid van meer of minder verdienende Heden. Daartoe werken ook mee de sociale voorziening als neergelegd in het wetsvoorstel van I)rees voor de ouden van dagen. Ook daartoe zal van het eene deel van het volk worden afgenomen teneinde hén te helpen, die niet voldoende inkomen hebben. Tenslotte wees minister Vos er nog op, dat de voorziening van fietsbanden, steenkool en schoenen spoedig normaal zal worden. DE KLOPJACHT OP NAZFS Samenzwering was gevaarlijk De klopjacht op gevaarlijke nazi's ln Duitschland, die reeds vele samen zweerders in geallieerde handen deed vallen, wordt nog voortgezet. Vele oorlogsmisdadigers, die tot dus ver aan lnterneering zijn ontkomen, maken deel uit van de geheime orga nisatie, die vertakkingen door geheel Duitschland heeft. De Britsche chef van den militairen inlichtingendienst heeft verklaard, dat er geen verband bestaat tuaschen het opsporen van Martin Bormann, den vermisten plaats vervanger van Hitier, en de razzia's. Hij was persoonlijk van meening. dat Bormann niet meer in leven was. Meer dan 80"/o van de leiders der organisatie is tot dusverre gearres teerd. De organisatie was zeer krachtig en zou nog dit jaar den geallieerden eischen 'hebben gesteld. Boter inplaats van margarine De grondstoffen-aanvoer in het binnenland voor de margarine-in dustrie is op het oogenblik door de weersomstandigheden moeilijk, aan gezien dit vervoer in hoofdzaak per binnenschip geschiedt. Daarom ligt het in de bedoeling in het totale vet- rantsoen voor de periode van 2 tot 15 Maart, 125 gram margarine te vervangen door eenzelfde hoeveel heid boter. Het rantsoen van 500 gram bestaat dan voor de helft uit boter en voor de helft uit marga rine voor de houders van een a-, b-, of c-kaart. De kinderen met een d- of e-kaart behouden het gebrui kelijke rantsoen van 125 gram mar garine en 250 gram boter. De voor genoemde periode meer verstrekte boter zal later worden Ingehaald door tijdelijke vergroo ting van het deel margarine. Geldigheidsduur bonnen De ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin aangewezen bonnen T 72 voor een rantsoen tabaksartikelen en V 72 en X 72 voor 100 gram versnaperingen blijven geldig tot en met 8 Maart. Jan Kiepura en Martha Eggerth ver tolken de hoofdrollen in een nieuwe verfilming van de opera Martha, welke thans in Hollywood wordt vervaardigd. Er is radiocontact tot stand ge bracht met een superfort met 1 1 militai ren aan boord, dat een noodlanding heeft gemaakt aan de kust van Noord- Oost-Groenland. Het superfort maakte deel uit van den fotografischen dienst. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. In 1946 heeft men in Den Bosch bijna 9 ton uitgegeven aan ver maak, hetgeen blijkt uit de opbrengst der vermakelijkheids-belasting, die 168.878 bedroeg, waarvan alleen voor de bioscoop ƒ88.140. De opbrengst van de extra avondvoorstelling, gehou den door het circus Knie te Amsterdam op 14 Februari, ten bate van het Roode Kruisziekenhuis in Den Haag was ƒ2052.60. De raad van de Socialis tische Eenheidspartij in Saksen-Anhalt heeft een motie goedgekeurd, waarbij wordt geëischt, dat voormalige Nazi's, „die zich slechts weinig gecompromit teerd hebben" weer in het politieke en sociale leven zullen worden opgeno men. In de gemeente Chaam (N.B.), nabij de Belgische grens heeft de poli tie in samenwerking met den C.C.D., kommiezen en marechaussee een uit- gebreiden veesmokkel naar België ont dekt. Reeds zijn 12 personen in arrest gesteld, o.w. een expediteur uit Chaam met zijn drie zoons. Zondag konden 17 paarden worden achterhaald bij de grens. Het onderzoek duurt nog voort. Na een korte ziekte is de medicus en psycholoog, Pierre Janet, lid van de Academie van Ethische en Politieke Wetenschappen te Parijs overleden, sjc Sedert de laatste dagen kan men een grooten toevloed van toeristen naar de Belgische kust waarnemen. Al deze kijklustigen worden aangetrokken door de ijsbergen. Sedert 1909 heeft zich een dergelijk natuurwonder niet meer voor gedaan. sjc De Britsche eerste minister, Attlee, heeft in het Lagerhuis meege deeld, dat met ingang van Maandag 3 Maart a.s. de industrie in Noord- West-Engeland weer op de normale wijze gebruik zal kunnen maken van De beruchte S.D.-spionne Ans van Dijk, die méér dan 600 Joden heeft ver raden, in de beklaagdenbank, tijdens de behandeling van haar rechtzaak. flRtt electriciteit. Camille Chautemps, de 52-jarige oud-premier van Frankrijk, die in Washington woont, heeft gewei gerd te verklaren of hij naar Frankrijk terug zal keeren in verband met een proces, dat ongeveer 25 Maart te Pa rijs tegen hem zal beginnen. Meer dan 1972 leeraren aan openbare scho len te Buffalo zijn in staking gegaan. Zij eischen een salaris van 2.400 a 4.000 dollar per jaar. Men verwacht, dat 70.000 leerlingen dopr deze staking niet naar school zullen kunnen gaan. 78 van de 98 scholen zijn gesloten. Verontrust door berichten, dat vele van de 250.000 a 300.000 leden van Noma denstammen het land zouden uittrek ken en zich naar Transjordanië zouden begeven, heeft de Syrische regeering de leiders van de betrokken stammen voor dringende besprekingen naar Da- mascus ontboden. Het internationale Tribunaal te Tokio heeft een onmiddel lijk geneeskundig onderzoek gelast van baron Hiranoema, den ex-premier van Japan, die tijdens het proces voortdu rend slaapt. Voorzitter B .Blokzijl zal de E.V.C. vertegenwoordifen op het Indonesische Vakbewegingscon gres, dat eind April wordt gehouden. Deze authentieke foto werd gemaakt door een moedig Amsterdammer op 22 Februari 1941. Zij toont ons, hoe op dien datum Joodsche Neder landers als vee door de gebate „Groene" werden bijeengedreven en mishandeld. Men ziet hier een aantal van deze ongelukkigen op den grond liggen, bewaakt door hun beulen met het geweer In den aanslag. Dit Duitsche barbarisme ontketende een vurige verontwaardiging, welke zich uitte in de historisch geworden Februari-slaking, die wij vandaag herdenken. Van de 389 Joodsche jongens, die bij de razzia's op 22 en 23 Februari werden gearresteerd en naar Mauthausen werden overgebracht, zijn er voor zoover bekend, slechts twee levend teruggekeerd Dagbladdirecteur bleek collaborateur De P.R.A. te Haarlem heeft op last van den procureur.fiscaal bij het Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam, mr. C. P. Bakhoven, Vrijdagavond ge arresteerd dén directeur van het oud- illegale blad „De j'atriot" te Haarlem, J. P. Bernsen, onder verdenking van collaboratié?""' Tengevolge vhn ernstige betalings moeilijkheden moest „De Patriot", een dag of tien geleden de verschijning staken. Bernsen was eerst na de be vrijding met „De Patriot" in relatie gekomen. Een geeltje voor de Stichting 1940-'45 Uitgeest. De burgers van deze ge meente, die ten stadhuize verschenen ter teekening van het felicitatieregister hoor het Prinselijk gezin, offerden f 25.44 voor de Stichting 1940'45. Een dertigtal ingezetenen had getee- kend. Vermoedelijk zijn koude en onbe kendheid met het feit, dat het register er lag, oorzaak, dat de inschrijving niet grooter geweest is. Veranderlijke wind W eersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Overdrijvende Wolkenvelden met plaatselijk nog wat sneeuw. Ver anderlijke wind. Overdag meest lichte vorst. Verlenging inleveringstermijn eieren Het tijdvak van 1 September 1946 tot 1 Januari 1947, waarin iedere pluimvee houder verplicht was alle leverbare eieren, welke hij van zijn kippen en/of eenden raapt (behalve die, welke ge bruikt worden in het gezin van den pluimveehouder), in te leveren bij een verzamelaar, is verlengd tot 1 Maart 1947. I') Acht jaar voor Von Papen. Het zuiveringshof te Neurenberg heeft Von Papen gisteren tot acht jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij zal in een kamp licht werk moeten doen. Van zijn vermogen zal hij slechts 5.000 Mark mogen behou den. Een groote merfigte verdrong zich om het gerechtsgebouw, waar het von nis werd uitgesproken. Von Papen, die thans 67 jaar oud is, zag er ondanks zijn lange gevangenschap verzorgd uit toen hij de rechtszaal binnentrad. Hij was vergezeld van zijn advocaat, dr. Kubuschok en zijn chauffeur, die hem ondersteunden, daar hij moeilijk loopt. Op de publieke tribune bevond zich zijn echtgenoote. HET FIETSJE VOOR DIE AAP Dagelijks brengt de post er tientallen epistels met allerlei verzoeken ER zijn in ons land vooraanstaande figuren, van wie bekend is, dat zjj dagelijks stapels post ontvangen. Wy denken aan Frans Nienhuys van de VARA („Men vraagt en wy draaien"), aan pater Henri"3ê Greevo wegens zyn wekelyksche Lichtbaken, den procureur-fiscaal, mr. STkkel, ter zake do politieke rechtspraak, en vele anderen. Zij allen worden center met hun cor- respondentie sinds maanden in de schaduw gesteld door... Circus Knie, de Zwitsersche onderneming, die nu al gruimen tyd met veel succes' voorstel lingen geeft in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam? De sfeer rond zoo'n inter nationaal circus, de romantiek van schetterende muziek, dierengcuren, kla tergoud, schynwèrpers, vreemde beesten, lenige figuren, zaagsel in, de piste en klappende zweepen, de geheel aparte bekoring ook van het verhuizen steeds weer naar vreemde en onbekende gebieden, dat alles spreekt blijkbaar sterk tot de verbeelding van velen, en is onweerstaanbaar zelfs voor het spreekwoordelijk zoo nuchtere Hollandsche gemoed. Oircus Circus Knie nit Zwitserland Het lijkt wel of dat Circus wordt beschouwd als de remedie voor allo kwa len, als de Haarlemmer Olie voor alle maatschappelijke misstanden. Want dagelijks brengt de post bij den „Geachten Heer Knie" of „Den Weledelen Directeur Knie" brieven uit het geheele land van menschen, die zijn wereld van olifanten, apen, clowna, trapezewerkers en artisten bezochten of er alleen maar van hooren zeggen van vernamen. En met een glimlach zult ge lezen wat al die mcnschen vragen en wat zijop het hart hebben. Als St. Nicolaaa eenmaal het tijdelijke met het eeuwige verwisselt, wordt die meneer Knie, zoon van de witte Zwitsersche Alpen, vast en zeker zyn opvolger. Hier volgt een bloemlezing nit de epistels! MEISJES ALS STALKNECHT qM te beginnen is daar de meneer, die door een technische storing alle telefoontjes om plaatskaarten te verwerken krijgt. Hij is abonné onder 96980 te Amsterdam, terwijl Circus Knie is aangesloten onder 95980. Het scheelt maar één cijfertje en blijkbaar hapert er iets aan de lijn, want van alle kanten, van Enkhuizen tot Sehie- broek, vraagt men hém om gereser veerde plaatsen: stalles, tweede rang. eerste rangEen normaal measch zou er hodeldebodel van worden. Niet alzoo het bewuste slachtoffer. Die heeft een humeur als een zonnetje en bewaart dat zelfs onder deze omstan digheden. Hij schrijft: „Velen waren kwaad, net of ik het kan helpen. Ik zelf kan geen behoorlijk gesprek met m'n huis- genooten of met bezoek voeren, want aanhoudend gaat die tele foon. Steeds geef ik dan Uyr nummer op. Ik vind het prettig voor U dat U zulke goede zaken doet, ben zelf ook enthousiast van een circus, doch ik zou er liever niet zoo'n last van hebben. Van. morgen was er een mijnheer, die me vroeg wanneer er gelegenheid was om mijn stallen te be zichtigen. Toen moest ik toch wel erg lachen, deelde hem intussehen mede, dat ik zelf geep stallen had, maar dat hij zeker dacht met Circus Knie te spreken doch dat hij dan verkeerd was aangesloten. Hij werd toen razend, begrijpt U dat nit" Op verzoek van den schrijver heeft Circus Knie daarop met koeien van cijfers het telefoonnummer van het plaatskaartenbureau geannonceerd en bovendien ongevraagd den meneer, die zooveel overlast had gehad, eenige mooie plaatsen voor een galavoorstel ling bezorgd. Er is een employé van een zeepfa briek, die overwerkt is en die voor herstel noodig naar de Fransche Ri- vièra moet. De moeilijkheid is echter hoe aan francs te komen. Wat doe je in zoo'n gevalt Probeeren of de „Zeer Geachte Heer Knie" er geen raad op weet. Een dame in de bloembollenstreek is eigenares van een naai- en stopma chine van Zwitsersch fabrikaat, maar zit zonder do onmisbare Zwitsersche garens, wijl zij de niet ingevoerd kan krijgen. Wat zy doetf Och, ge raadt het al: „17 heeft zooveel relaties in Zwitserland. Zoudt U zoo vrien delijk willen zjjn wat van die ga rens voor my te betrekken. Het gaat over stopgarens voor kousen en tricot in de kleuren wit, rosé, blauw, zwart en de kousenklenren. Hierbij gaan de monsterjee. Ver bonden kosten worden door ons vergoed." Eon Amsterdammer is met zijn vier dochters naar het Circus geweest. Eén van zyn spruiten is een boetje klein van postuur. Hy schryft: ,Waar heeft U dat fietsje ge kocht voor die aapt Kunnen er nog meer zulke fietsjes worden gemaakt en waar zou ik mij daar. voor kunnen vervoegen en hoeveel zou zoo'n fiets kosten! Gaarne zou ik van U bericht ontvangen over deze vragen in het belang van mijn klein meisko". Uit alle lagen der bevolking komen brieven "naar Circus Knie in Amster dam. Rijk en arm schrijven, boeren, burgers en buitenluiOok het moe. dertje, dat in een armoedig huisje slooft. Zy stort haar hart uit, aandoen lijk is haar verhaal: „Hoe ik als huisvrouw ook re ken en overleg, we kunnen 't geld er onmogelijk van afnemen om naar Uw Circus te gaan. Aange zien mijn man met rheumatiek aan zyn hand onmogelijk kan werken, dus met overbruggingsgeld moet doen, 26 per week, waar alles af moet, huur enz. enz.{ want ik heb zoo graag aan niemand schuld. Wat zou 't heerlijk en een Tijk- dom wezen, als wij eens dat ver. zetje hadden. Niet. voor my maar voor myn man, die nooit eens een uitje heeft, wat zou 'tgoed zijn voor die vreeselijke rheumatiek. Altijd pijn en hij wil zoo graag werken, hij is sjouwerman in 't bouwvakbedryf, dus altijd zwaar werken, en nu noodgedwongen om zoo'n hand, die nu krachteloos is van de Theumatiok. U heeft zoo'n warm voelend hart voor de armen, want dat bewijst dat U de arme Weeskinderen steeds een prettigen middag bezorgd. Weet U in ons geval ook een beetje raad t 't Is gek maar 't is net of ik U juist moet schrijven voor iets goeds voor mijn man te doen Het briefje miste zijn uitwerking niet. De directie streek de hand over het hart en stuurde twee kaarten voor eereplaatsen l Ten slotte zonder commentaar de sollicitatie van twee ondernemende jongedames, die woordelijk schrijven: Zeer Geachte Heer Knie, Myn vriendin en ik zouden graag bij U geplaatst worden als stalknecht. Mijn vriendin heeft reeda 4 jaar in een manége ge werkt en ik ben nu ook reeds eenigen tijd als stalknecht werk zaam. Wy zijn 25 en 27 jaar oud, sterk en veerkrachtig, meisjes, p.g., zy kan goed rijden en ik een beetje... ONZE PLANEET Ouder dan men dacht De geleerden, die zich bezighou den met de geologie, hebben zich thans ook in de atoom-regionen be geven en zyn tot de conclusie geko men, dat de aarde ongeveer 20 keer ouder is dan tot dusver door de we tenschap werd aangenomen. Wellicht kunnen reeda een millioen jaar ge leden monachen de aarde hebben bewoond. Het atomischo tijdperk van de geologie werd ingefeid door uranium anthorium, welker uitstra ling gepaard gaat met het tegelij kertijd vervallen tot specifieke zus- ter-elementen (isothopen) van lood. Deze omvorming geschiedt in een constant tempo, waardoor het moge lijk wordt den- ouderdom van een mineraal te meten door het vast stellen van de hoeveelheden lood iso thopen, waarmede het verecnigd is, met andere woorden, in plaats van het gebruiken van de dikte van een geologische laag, meet de atomiscbe geologie den tyd sedert welke de uitstraling begon aan de formeering van de laag.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1