Demonstraties in Brussel Frans ten Benzei: de tragiek van een mislukt leven Aanval op parlementsgebouw DE NIEUWE BONNEN 3e Jaargang No. 288 Uitg. n.v. Noordhollandse Pers '45 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar Donderdag 27 Febr. 1947 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Directeur: Th. W. REYNDERS Hoofdredacteur G. E. DE WINTER Een groot aantal manifestanten, die voor een deel per extra trein en per autobus naar Brussel waren gekomen hebben gisteren in de straten der Belgische hoofdstad gedemonstreerd. Het waren oud-krijgsgevangenen en voormalige politieke gevangenen, die de regering ervan beschuldigen, dat z\J verzuimd heeft hun de status te verlenen, waarop zy recht zeg gen te hebben. Reeds spoedig werd het verkeer dor de optocht geblokkeerd en de ongeveer 50.000 personen, leden van het onlangs gevormde „Nationaal verbond der krijgsgevangenen" rukten snel op naar de zg. neutrale zone. Vervolgens hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. In de Leu vense straat verbraken de manifestanten ale politiecordons en later be reikten zij de hekken van het parlementsgebouw. De „veldslag" Verscheidene auto's, waaronder wagens, die aan leden van het corps diplomatique toebehoren werden door de demonstranten onderstebo ven gekeerd. Op diverse plaatsen loste de politie waarschuwingsscho ten. Uit de Rue du Parlement zijn de demonstranten aanvankelijk met be hulp van brandspuiten verdreven. De politie slaagde erin de Rue de la Loi aangebrachte versperring te verstevigen en meester van de toe stand te blijven. Er werden verscheidene ruiten van het parlementsgebouw gebroken. Straatkeien werden opgebroken en stokken van spandoeken werden naar de agenten geworpen. De omheining voor de Parkschouwburg werd over een grote lengte omvergeworpen on der dc druk van de massa. Een mi trailleurauto van de rijkswacht kwam opdagen doch verdween snel. De over rompelde ordedienst op de Leuvense weg deed een oproep op de nabijgele gen brandweerpost. De brandspuiten werden in werking gesteld en be sproeiden zonder onderscheid politie agenten, gendarmes en manifestan ten. Enkele manifestanten slaagden er in een brandweerspuit te bemach tigen en keerden deze tegen de rijks wacht te paard. De manifestanten wierpen ruiten van de ministeriële gebouwen in. Het rijkswachtcordon Het kleine leven DE Amerikanen zyn op vele dingen dol, waarvoor wij, nuch tere Nederlanders, maar een zeer matige belangtselling heb ben. Van het op-staan tot het slapen-gaan kauwen zij ener giek op een stuk gummi. Ons materiaal voor fietsbanden be schouwen zij als lekkernij. En zo hebben onze brave yankee's zich tegenwoordig met een demonische overgave op alle mogelyke- en onmoge- lijke enquêtes geworpen. Over alle zaken die men maar be denken kan, stellen zij elkan der de meest uitgekookt scherp zinnige vragen. XXX KORTGELEDEN heeft men de Amerikanen aan de tand ge voeld over het tandenpoetsen. De resultaten zijn verbluffend. Hier volgen er: de Amerika nen staan gemiddeld per keer 67 seconden aan de vaste-was- tafel - met - warm - en - koud- stromend - water over hun mo lenstenen te schuren. Daarby maken zy 267,1 streken. Met een draaiende beweging poetst 37%, horizontaal 36 en verti caal 24%. Niet minder dan 75% zorgt voor de flinke win sten van de fabrikanten van tandpasta's en andere schuur middelen; slechts 6% gebruikt enkel water. De redactie van onze krant wil zich ook eens een keer be geven op het Amerikaanse vra- genpad. Onderwerp: het eten. Verzocht wordt de volgende vragen te beantwoorden: eet u met uw handen of met mes en vork? Smakt u met uw tong by het verorberen van de pud ding? Slurpt u bij het eten van de soep? Kluift u de car- bonaadjes af of bewaart u ook nog wat voor de hond? Likt u tot slot van het diner uw bord af of laat gij al het kos telijke vet van walvistraan margarine verloren gaan? Wij zouden nog 196 vragen meer willen stellen, maar laten het hierbij. Het resultaat van deze enquête zal t.z.t. in deze ru briek worden gepubliceerd. De beste inzender krijgt het schit terende boek „Hoe aten en eten de yankee's" THIALF Belgische oud-krijgsgevange nen en voormalige politieke ge vangenen hebben gisteren op rumoerige wijze hun eisen nog maals naar voren gebracht. Zij wensen erkenning van de status van krijgsgevangenen. Hierdoor zouden zij in aanmerking komen voor het verkrijgen van betrek- knigen in s' lands dienst. Ver der verlangen zij een pensioen van frs. 500 voor iedere maand, die zij in gevangenschap hebben doorgebracht. zyn makkers weggedragen. Ook an deren werden naar een hulppost over gebracht. Bij het vernielen van auto's en der gelijke ging men zonder onderscheid te werk. Een journalist van een groot Brussels blad, die steeds de zaak van de krygsgevangenen had verdedigd, heeft zijn wagen teruggevonden, met de doorstoken banden in de lucht. Andere automobielen werden in brand gestoken. Losgebroken paar den holden door de straten. Talrijke helmen van gendarmes lagen over de weg verspreid. Rust moest toegeven onder de druk van de demonstranten, die zich meester gemaakt hadden van een vrachtauto van het leger. De gendarmes wisten toch het verloren terrein terug te winnen en de vrachtauto in hun be zit te krijgen. Een der gendarmes werd bebloed en bewusteloos door Na de mededeling van den heer Huysmans aan een delegatie der de monstranten, dat Vrijdag a.s. de sta tus der krijgsgevangenen op de agen da van de ministerraad zou worden geplaatst, keerde de rust in het cen trum van Brussel langzaam weer te rug. Tegen zes uur braken de beto gers het beleg van het parlement op en keerden zy in de grootste orde huiswaarts. De minister van binnenlandse za ken, Buisseret, verklaarde tegenover enkele journalisten, dat weliswaar met karabynen en mitrailleurs op de demonstranten is geschoten, doch dat deze met los kruit waren gela den. De rykswacht had de strenge opdracht slechts met scherp te schie ten indien de deuren van het par lement geforceerd zouden worden. Voorzover den Minister bekend was zouden er bf| de schermuteselingen geen doden zyn gevallen. Wel zyn er, ihy mededeelde, aan belde zyden j orden te betreuren. n"" Mr. Schuurman rafelt de beschuldiging uiteen Toen Franciscus J. M. ten Benzei in 1936 na vele opofferingen van de zyde van zyn ouders zyn polltiedlploma gehaald had en de bevoegdheid van inspecteur van politie bezat, ging hy by de politie te Hilversum als volontair werken. In zyn volontairs tyd <-olv"h -v>rde hy zonder resultaat. Toen nu eindeiyk de gemeente Hilversum «neende wel tot de grote stap te kunnen overgaan en er een inspecteur by te benoemen, feliciteerden vele mensen de jonge Ten Benzei reeds by voorbaat met zyn benoeming. Hij toch was de meest bekwame volontair en de oudste. Gepasseerd Wie schetst echter zijn verbazing toen in zijn plaats een zeer jeugdige volontair benoemd werd. Hij meende nu reeds lang genoeg gratis in dienst dezer gemeente geweest te zyn en ging vrijwillig in militaire dienst. Toen kwam de oorlog en probeer de hy het weer eens by de mare chaussee. Maar ook hier kreeg hy nul op het request en ging toen ten einde raad maar by de opbouwdienst waar „het bevret van werkeloosheid op je mouw geschreven stond". In de opbouwdienst stonden voormalige officieren van het leger op verant- woordeUjke posten en die officieren waren N.S.B.er geworden en lieten niet na hun invloed op Ten Benzei uit te oefenen. Lid van de N.S.B. En zo werd in Augustus 1940 Ten Benzei lid van de N.S.B. Toen hy kort daarop nog eens een sollicita tie in zee stuurde bij de politie te AHonaag. werd hij onmiddeliyk aan gesteld. En hier begon de narigheid met als slot de dagvaarding, die een aantal schynbaar onweerlegbare feiten vermeld: hulpverening aan de vyand door den 18-jarigen illega len werker Jan _Holberg, die by de overval op het stadhuis te Alkmaar op 15 Februari 1944 gearresteerd werd, te verhoren na hem enige ma len geslagen te hebben; hulpverlening door na April 1944 te gaan werken als „rechnungsfuehrer" voor de O. T.; het brengen van de Germaanse groet by de installatie van burge meester van der Sluys en het arres teren op ambtelyk~bevel van een jo din bij Arie Eriks aan dc Westerweg. De euveldaden De geschiedenis van de arrestatie van den jongen Holberg na de over val op het gemeentehuis is bekend. De arrestatie werd uitgevoerd door andere agenten in het huis van Mr. Koelma en Ten ^enzel werd erby ge haald. Toen sloeg hij, In zenuwach tige toestand omdat hy pas zyn a.s. ontslag vernomen had (omdat hy be dankt had als lid van de\ N.S.B.) de jonge arrestant. Volgens een der getuigen sloeg hy driemaal in het gezicht van Holberg, volgens ande ren eenmaal. Later werd de jongen mishandeld door Sauer van de S.D. maar Ten Benzei had hier part noch deel aan. De arrestatie van de jodin (waar later nooit meer iets van ver nomen werd) ten huize van den jour nalist Eriks geschiedde op ambtelyk bevel en in gezelschap van een N.S. B.-agent, zodat waarschuwen onmo gelijk was. Benzei, erkende een fout gemaakt te hebben door de arrestan te mee te nemen naar het bureau maar tyd om te overleggen had hy niet. Mr. Schuurman hield een uitgebreid pleidooi waarin hy de acte van be schuldiging, difi er zeer ernstig uit zag, volkomen uiteenrafelde tot er tenslotte niets meer van overbleef. Het handelen op ambtelyk bevel achtte spreker zeker niet strafbaar en in verband hiermede verwees hy naar het „beroemde" arrest van de Hoge Raad in eenzelfde zaak. Hulpverlening aan den vijand heeft niet plaats gevonden, want dan had beschuldigde de jonge Holberg moe ten verhoren en uiC het onderzoek is gebleken dat dit niet gebeurd is. Na een uitvoerige pleitrede verzocht Mr. Schuurman een straf gelyk aan de tyd in detentie doorgebracht. Uitspraak over 14 dagen. Dr. P. C. Visser, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Neder lands minister by de Unie van Zuid- Afrilca, heeft Dinsdag aan majoor J. F. Reitz' de eretekenen van de orde van Oranje-Nassau met de degens overhandigd voor buitengewone dien sten by de bevrijding aan Nederland bewezen. Binnenkort zullen Duitse zuive ringsrechtbanken in de Franse zóne worden geinstalleerd, aldus de Duit se nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne. VIER PRINSESJES. De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet tonen veel belangstelling in haar jongste zusje, Prinses Maryke voor het tijdvak 2 t.m. 15 Maart Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 2) 63-1 brood 800 gr. brood 63-2 brood 400 gr. brood 63-1 boter 250 gr. boter 63-2 boter 250 gram marga rine o! 200 gr. ve«t 63-1 melk 4 liter melk 63-2, 63-3 melk 7 liter melk 63-1 vlees 100 gr. vlees 63-2 vlees 400 gr. vlees 63-1 algemeen 250 gr. kaas 63-2 algemeen 1 ei 63-3 algemeen 500 gr. sinaas appelen (voorinlevering) 03-4 algemeen 100 gr. blo ;.n of kindermeel (niet uit rijit bereid) 63-5 algemeen 125 gr. koffie 63-6 algemeen 50 gr. thee 63-j reserve 100 gr. brood 63-k reserve 800 gr. brood Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 2) 64-1 brood 800 gr. brood 64-1 boter 250 gr. boter 64-2 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 64-2, 64-3 melk 12 liter melk 64-1, 64-2 vlees 100 gr. vlees 64-1 algemeen 100 gr. kaas 64-2 algemeen 1 ei 64-3 algemeen 1 kg sinaasap pelen (voorinlevering) t 64-r reserve 800 gr. brood 64-s reserve 100 gr. bloem of kindermeel (niet uit rijst be reid) 64-u reserve 800 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 64-v reserve plus minus 90 gr. Deense toiletzeep (voorhile- vering) Bonkaarten MA, MB, MC, Mï>, ME, MF, MG 703 (Strook no. 2) 63-4 brood 800 gr. brood 63-4 boter 250 gr. boter 63-4 margarine 250 gr. mar garine of 200 gr. vet 63-4 melk 5 liter melk 63-4 vlees 300 gr. vlees 63-5 vlees 100 gr. vlees 63-4 kaas 200 gr. kaas 63-4 eieren 5 eieren Op 6 Maart zullen bonnen worden aangewezen voor cacao, suiker, versnaperingen en tabak De bonnen 63-3 en 64-3 alge meen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op Woensdag 5 Maart a.s. bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. Bon 64-v reserve voor Deense toiletzeep moet uiterlijk op 8 Maart a.s. bij een detaillist in zeep worden ingeleverd. Afleve ring van de zeep zal zo spoedig mogelijk plaats vinden. Bovengenoemde bonnen kua- nen reeds op Vrijdag 28 Febru ari a.s. worden gebruikt met alt- zondering van de bonnen voor melk. waarop eerst met I~:png van Maandag 3 Maart a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezén bonnen van strook no. 1 kunen worden vernietigd. De onderstaande bonnen vnn de kaarten voor petroleum vöor kookdoeleinden geven geduren de de maand Maart 1947 recht op het kopen van vier liter pe- troleum: kaarten UA 611: bon A 17 t.m. A 20 kaarten UB 611: bon B 09 en B 10 kaarten UC 611: bon C 05 Voorts geeft bon D 10 van de kaart UD 611 voor veriichtings- doelelnden recht op 6 liter petro leum. Een dakota van de R.A.F., die op weg was van Singapore naar Saigon wordt .vermist. Het vliegtuig dat het laatst buiten de postkust van Ma- lalcka is gesignaleerd, heeft 6 pas sagiers en 4 personen bemanning aan boord. Opsporingsvluchten heb ben nog geen resultaat gehad. Te Berlyn zyn uitgebreide maat regelen genomen om een griep-epide- mie, die kan uitbreken, wanneer de huidige bittere koude een einde neemt, te bestrijden. In vele plaatsen in 058 land is men van gemeentewege begohnen met de verkoop van groente aan particulie ren. Inmiddels is het conflict in de groentehandel beëindigd. - De 200.000ste Gisterenavond passeerde de 10-ja- rige Toosje Vriends uit Amsterdam als 200.000ste bezoekster van circus Knie in het Rai-gebouw. Zy bezocht het circus voor de vierde maal, thans in gezelschap van haar ouders, die niet wisten wat hun gebeurde, toen zy hoorden welk buitenkansje hun dochter ten deel was gevallen: een achtdaags verblyf voor 2 personen aan de Franse Riviera in NIce of Monte Carló met heen- en terugreis per vliegtuig. In de pauze I ontving Toosje de enveloppe met de passage biljetten en maakte een ererondje op het nyipaard. Zy vertelde besloten te hebben, dat haar vader haar zal cha peronneren op haar reis naar het zonnige zuiden. Groentestaking geëindigd Woensdag is, naar aanleiding van de gevoerde, geheime besprekingen, bericht van Minister Mansholt ont vangen, dat hy zich met de voorge stelde regeling accoord kan verkla ren. De groentehandel zal nu met in gang van Vrydag a.s. hervat wor den op een basis van een drle-pry- zenstelsel, dat maximumprijzen voor de velling, voor den grossier en voor den detailhandel bevat. De verdeling van de aanvoer zal op de Telingen geschieden onder toe zicht van commissies uit de groot- en kleinhandel. Slag in de Javazee VANDAAG vyf jaar geleden viel 't scherm voor het laatste bedrijf van de slag in de Javazee. Veertien sche pen waren van Soerabaja uitgevaren een vele malen sterkere Japatise vloot tegemoet. Er werd gestreden,, zoals er slechts gestreden kan wor den door mannen, die weten alles op het spel te zetten voor een z&ék. De uitslag moest reeds tevoren vaststaan. Tegen een overmachtige vyand moest het gecombineerde Ne derlandse-, Engelse- en Amerikaan se smaldeel het wel afleggen. Toen Doorman met vele van zyn mannen was ondergegaan, stond de japan ners de weg naar Java, het cen trum van de Indische Archipel, open. De weerstand kon nog korte tyd worden voortgezet, doch spoedig was Indonesië geheel door de gele satellieten van Hitier bezet en meen den zy door deze verovering een ste vige springplank naar Australië met zyn onmeteiyke rijkdommen in hun bezit te hebben gekregen. De we* reld hield een ogenblik de adem in. TOEN gebeurde het wonder. De ja- panse spankracht scheen gebroken. Het élan waarmede het aanvanke lijk vooruit gestoten was, ebde terug tot een algehele stilstand. De jap- pen zouden de Australische bodem nooit betreden. Wy willen geenszins bewen<iat de verlamming van het japanse of fensief in de richting van Aus r?.liè uitsluitend op rekening zou met te worden geschreven van het grandi oos moedige verzet van Doormans kleine- en zwakke vloot. Al te goed weten wy hoezeer hiertoe mede heeft bygedragen het optreden van de op de Stille Oceaan opererende Ameri kaanse vloot, die keer op keer de eindeloos lange japanse verbindings- ïynen over zee wist af te snyden en daarmede Japan wist te treffen op én van zyn meest kwetsbare pun ten. Te zeer weten wij ook, hoe aan het stuiten van de japanse opmars naar Australië heeft bygedragen het heldhaftige verzet van de Amerika nen op de Philippynen en het „eiland je-springen" van Mac. Arthur. TOCH Is het zeker, dat de japan ners ten zeerste verrast zijn geweest door het Nederlandse verzet in In donesië, waarvan de slag in de Ja- vazee een glanzend voorbeeld was. Indonesië werd zó tot een laatste ba- ricade vóór Australië. Een baricade waarop de oorlogsmachinerie van de Tenno te pletter liep. Daarom is het goed, dat wy ons vandaag een ogenblik herinneren, dat daar vyf Jaar geleden mannen t leven lieten by de verdediging van de vrijheid. De vrijheid van Indone sië; in ruimer verband van Neder land en niet in de laatste plaats van Australië. Het stemt daarby een beetje bit* ter, dat men in Australië in bepaal de kringen deze offerdaad vergeten schynt te zyn. Dat men daar thans de goede bedoelingen van Nederland ten opzichte van de vrijheid van In donesië in twyfel meent te kunnen trekken en keer op keer komt het soms tot vry onvriendeiyke daden ten opzichte van de Nederlandse bondgenoot. Vandaag, nu wy een ogenblik ver- wylen aan het grote zeemansgraf van Karei Doorman en de zijnen, mogen wy slechts hopen, dat ook de Australische bondgenoot in de zware strijd in het Verre Oosten zal mogen komen tot een mildere beoordeling van ons beleid ten opzichte van In donesië. DEWI. De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben 600* Duitsers en Polen te Dachau, die van oorloga* misdaden worden beschuldigd aan Polen uitgeleverd. Hel Frans-Brils-verdrag Georges Bidault, do Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft aan de commissie voor Buitenlandse Za ken van de Raad der Republiek mee* gedeeld, dat de ondertekening van t Frans-Brits verdrag zeer binnenkort plaats zou kunnen hebben. Het weer vandaag WEINIG VERANDERING In de vroege ochtend op vele plaat sen matige vorst, in de namiddag in het Noorden van het land lichte vorst tot tempèratuur om het vries punt, in het Zuiden van het land ge durende enkele uren lichte dooi. Ge- deeltelyk bewolkt, vrijwel overal dooi. Matige wind tussen Oost en Zuid.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1