Bittere woorden van Duits socialist De grote hoofdprijs Hoop gevestigd op goedwillende elders Diepvriezen van groente en fruit Gij hebt recht" om ons te laten verrekken Ik wens U geluk met dat „recht" DE VERANDERINGEN VAN ITALIË EN DE BALKAN LANDEN. Bij de vrede van Parijs te besloten, dat de Balkanlanden en Italië verschillen de veranderingen zullen ondergaan. De Wet afgebeelde schets geeft daarvan een beeld Hoe het conserveringsproces plaats vindt Een oprecht geluid Wanneer men, als Duitser, tracht In volkomen oprechtheid een beeld te Keven van de huidige stand van za ken in Duitsland, kan men er zeker yan zfjn te worden beschuldigd van nationalisme. Die argwaan is begrij pelijk. In de afgelopen 12 jaar heeft het Duitse volk iedere aan spraak op sympathie verloren. Het oogst slechts storm, waar het wind heeft gezaaid. Dat alles weet ik. Nie mand, die het overigens beter weet dan juist die Duitsers, die de moed hadden zich tegen Hitier te verzet ten. Twaalf jaar van terreur en ver- Volging hebben ontredderd naar lichaam en geest, hun beste vrienden zijn hun ontroofd. Zouden zij niet weten wat het volk, dat Hitier volg de, tegen de mensheid misdeed? Zou den zij het zelfs niet beter weten dan tallozen, die tot de .overwinnaars' behoren, zonder dat zij zo heel veel deden om tot die overwinning bjj te dragen? Toekomst van het Duit se volle. En toch deze wetenschap mag ons er niet van weer houden de rea liteit dwingt ons, te spreken over de toekomst van het Duitse volk, en om alles te zeggen wat daarover ge zegd moet worden. Niet omdat dat volk daar „recht" op heeft, maar om dat Duitslands lot en dat van Europa aan elkaar zijn verbonden. Indien wij, Duitse socialisjten, niet de moed heb ben om dit openlijk uit te spreken, dan hadden wij beter gedaan met de strijd tegen ons eigen nationalisme op te geven. Want dan zou die strijd zinneloos zijn geworden. Ik weet niet of men zich er in het buitenland wel voldoende reken schap van geeft, dat de democratie op het punt staat de slag om Duits land te verliezen voor de tweede maal en dit keer voor goed. Om dit in te zien, moet men weten hoe het in Duitsland gesteld is. Men weet dat het Duitsland van heden een puin hoop en een chaos is. Men weet, dat er honger en kou wordt geleden. Maar men heeft er geen voorstelling van, hoe het er in het bewustzgn van het Duitse volk uitziet, en het is daarvan dat wfj willen trachten een beeld te geven. Nihilisme en honger Laat ons beginnen met het begin. Het eerste feit, dat, na de ineenstor ting, tot het bewustzgn van het Duit se volk doordrong, was de afscheu ring van de oostelyke provinciën. De morele uitwerking was ontzettend neen, noodlottig. We spreken nu niet over „recht" of „onrecht"; zelfs niet over de economische gevolgen, die hongersnood betekenden. We noemen de uitwerking van dit feit noodlottig, omdat het de Nazileer bevestigde en ln feite rechtvaardigde! De over winnaar neemt wat hij wil en waar hy zin in heeft en hij heeft gelijk. Iedere Nazi begreep zonder meer wat er hier gebeurde; hy zou zelf immers evenzo gehandeld hebben! Ditzelfde nu heeft zich keer op keer herhaald. Dat deel van het Duitse volk, da* hechts kan denken ln termen van ïa'-ïonale macht, ziet zfjn denkwijze zonder ophouden beves tigd door de daden der overwinnaars Velen van hen, die deze leer waren toegedaan, waren in de laatste oor logsjaren gaan twijfelen aan haar geldigheid. Maar sinds het moment van de nederlaag zijn de aanhangers van deze cynische theorie zonder op houden gegroeid in aantal en overtui ging. Duitse nationalisten, om maar iets te noemen, begrijpen zonder meer het besluit van de voedselconferëntie van Washington om het rantsoen van de Duitse bevolking voor de eerstko mende drie paar te beperken tot 1.800 calorieën en daarna voorlopig tot 2.100. Dat betekent in zoveel woorden, dat Duitsland zal hongerlij den, hoe zich de wereldvóedselsituatie in deze -eriode ook ontwikkelen mag. Een Nazi begrijpt zoiets. En de brede laag van de Duitse bevolking, die in wezen nog steeds denkt op de Nazi manier, blijft zo denken. Wat kan men anders verwachten Hoe en van wie zou men anders moeten le ren denken? Spreekt tot deze men sen over democratie ze lachen u in uw gezicht uit! Ge kunt zeggen: „In 1918 waren wij te zachtmoedig en dat zal ons niet weer gebeuren". Ge kunt zeggen: „Het interesseert ons niet wat het Duitse volk denkt wij hebben de macht en we zullen haar gebruiken". Dat is een duidelijk en een eerlijk standpunt. Maar hoe ge onder die omstandigheden en met dat uitgangs punt kunt spreken van .wederopvoe- ding" en „democratisering" dat vermag ik niet te zien. Industrieel perspectief In wezen ligt de situatie in Duits land eenvoudig. Zonder voldoende landbouwbasis is Duitsland op zijn in dustrie aangewezen. De productie die ons volgens de bepalingen van Pots dam is toegestaan, is volkomen onvol doende om ook maar onze dringend ste behoeften te dekken. Maar zelfs dit toegestane productie-peil kan niet bereikt worden, omdat hongerige mensen niet produceren kunnen. Slechts circa 60% van de toegestane productie wordt bereikt. Aangezien de gevolgen van langdurige onder voeding sleclfts langzamerhand in hun volle omvang voelbaar worden, zal het productieniveau voortgaan te dalen. De mijnwerkers vormen de eni ge uitzondering. Zij krijgen 4.000 calo rieën per dag, maar zij weten dat hun gezin is aangewezen op de nor male 1500 calorieën of minder en dat drukt hun prestatie. Over dit alles behoeft tot een Nederlandsen le zer na de winter van 19441945 trouwens jinig gezegd te worden: hg kent het! Anarchie? En ook de verdere gevolgen van de onderproductic en het ineenzakken van d- levensstandaard zijn hem zonder meer duidelijk, de economi sche zo goed al" de morele. De strijd om het bestaan van allen tegen al len betekent ook hier de maatschap pelijke ontwrichting, het machteloos en zinneloos worden van recht en wet, de chaos en de anarchie. De zwarte markt en de corruptie groeien tot nooit gekende vormen. De bezet tingslegers en het bestuursapparaat zijn ook hier als sprinkhanen, die het land leegvreten. De afbraak van het industriële apparaat gaat voort. De Duitse bossen worden omgehakt; 10 procent van het totale met bos be plante oppervlak is in het afgelopen jaar verdwenen. De ruïneuze gevol gen van deze ontbossing voor de landbouw worden reeds nu voelbaar. We hebben er de laatste tyd herhaaldelijk op gewezen, dat het Duitse probleem alleen kan worden opgelost door een we deroprichting van het Duitse volk, waartoe de hulp moet worden Ingeroepen van die ca tegorieën uit dit volk, die het best zijn te vertrouwen. Ook Duitsland kende zijn on dergrondse strijders tegen het Hitler-bewlnd. In „De Vlam" troffen we een artikel aan, geschreven door een Duitser Heinz Joachim Heydorn, dat onzêT opvattingen zuiver weergeeft en dat we hier daarom ln zjjn geheel overnemen. Men kan zich slechts over één ding verwonderen: dat er vandaag nog honderdduizenden arbeiders in Duits land zijn, die productief werk ver richten tegen de officiële lonen. Ge zien de enorme uitbreiding van de zwarte markt 50% van de aard apppeloogst van vorig jaar verdween in de zwarte markt moet ook de meest fatsoenlijke Duitser tot dezelf de conclusie komes waartoe de Ne derlander kwam in de Hongerwinter: die eerlijk wil blijven, kan alleen nog maar sterven. De zwarte markt en alles wat daartoe behoort, is de maat schappelijke realiteit van het Duits-' land van heden. Het is evenzeer op de zwarte markt dat het Duitse volk zoiets als internationalisme in de praktijk te zien krijgt: het inter nationalisme van de smokkelaars, de speculanten, de hoeren en de soute neurs. De wet van de wildernis be heerst alles en allen: wie niet sterk ^genoeg is gaat onder. Niemand helpt hem. Voor weinig dagen ondervond ik van nabij wat dat zeggen wil. Een jonge man klopte aan mijn deur om Al jaren was hg een bekende ver schoning op het Muntplein in Am sterdam. Men kende hem niet an ders dan met zijn oude, gebarsten viool, waaruit cle ebroken lskuiken meestal verstierven in het hgafctsn- de stadsrumoer. En van de massa, die dagelijks paseerde, was het maar een enkeling, die notitie nam van den grijsaard. Soms bleef iemand een ogenblik staan en gooide dan, meer uitmedelijden dan uit waardering voor het spel, enige centen in de vie ze, gerafelde pet, welke naast hem op de grond lag. Vrijwelniemand ken de z\jn naam of wist iets van. zijn afkomst. Slechts een enkeling had wel eens gehoord, dat hij uit Lim- brug kwam en vroeger betere dagen had gekend. Vrienden hadden ze nooit bij hem gezien en hij sliep in 'n vuil logement, ergens in het donker ste gedeelte van Amsterdam. Kort om, ieder die hem zo zag staan, gaf hem niet veel dagen meer en ze zouden het heel gewoon vinden als op de een of andere dag zijn ver schijning zou ontbreken op het Munt plein. Doch de oude man zelf dacht er anders over. Al die mensen wisten natuurlijk niet, dat hij al jaren ln de Staatsloterij speelde en dat hij daar was hij absoluut van overtuigd eenmaal de grote hoofdprijs zou winnen. Hij spaarde elke dag zijn laatste cent om een heel lot te kunnen be talen. Hij leed bittere armoede en honger, om iedere keer als er een nieuwe trekking begon, zijn kans te wagen. En het ogenblik zou komen dat alle zorgen vergeten waren en hy, als een der rijksten uit zijn buurt zou doen en laten wat hi) wilde. Er waren deze keer al vier klas hulp. Hij had een arm verloren In Rusland. Zijn familie was zoekge raakt in Silezië. Hijzelf was geëvacu eerd door de Polen. Geen Arbeidsbu reau heeft werk voor hem, omdat hij invalide is. Zonder werk krijgt hij geen vestigingsvergunning. Zonder vestigingsvergunning krijgt hij geen distributiekaart. Er zijn er duizenden en duizenden als hij. Ze zwerven door het land en de steden. Het is Decem ber, hij heeft geen schoenen. Hij be delt langs de hulzen. Moet ik aan dezen man iets gaan vertellen over democratie? Er is maar één ding, dat hij begrijpt, en dat is eten. Bitter cynisme Ik weet het. Gijzelf hebt hetzelfde doorleefd door „onze" schuld. Wij Duitsers hebben geen „recht" om ons te „beklagen" en gij hebt „recht" om ons te laten verrekken. Ik wens u geluk met dat „recht". Ik stel u slechts de vraag: gelooft ge dat daar mee de zaak opgelost kan zijn? Schiet iemand er iets mee op Ik weet nog meer: ook wijzelf heb ben een taak; het gaat niet aan dat wij fatalistisch gaan zitten wachten op hulp van het buitenland. We moeten zelf aan het werk. Maar de grenzen van onze mogelijkheden zijn te eng. We moeten een beroep doen op uw hulp, niet voor onszelf maar voor ons volk; niet voor ons volk, maar voor Europa. Blijft die hulp uit, dan zal het onmogelijk zijn een ge stabiliseerd levenspeil welk dan ook tot stand te brengen. Dan zal iedere .wederopvoeding" van 't Duit se volk die op zich zelf zwaar genoeg vallen zal voorgoed zijn uitgesloten. Het resultaat? Diegenen onder het Duitse volle, die genoeg verantwoordelijkheidsgevoel hebben om hun plicht te blijven doen, ook onder de moeilijkste persoonlijke om standigheden, zullen tot het inzicht komen dat hun taak hopeloos en uit zichtloos is, en vermoeid zullen zij het werk neerleggen. Wij weten dat een groeiend aantal kameraden ln West-Europa doordrongen is van het gevaar en bereid is ons te helpen en de hand te reiken. Het is op hen, dat onze hoop is gevestigd. Zij moeten ons het verder-werken mogelijk ma ken indien het nog niet te laat is. sen gespeeld en nog steeds was zijn nummer er in. Morgen ging de vijfde klasse en daar zou de hondderddui- zend uit rollen. En terwijl hy in weer en wind zijn strijkstok hanteeerde, vergat hij alles om zich heen en dacht alleen nog maar aan zijn nummer, dat als levensgroot voor zijn ogen stond, 169879. Er was iets in hem, iets onbewusts, dat hem zei deze keer valt de ton op jouw num mer, morgen ben je een rijk mar. Het is vandaag voor het laatst, utr je hier de dag vol maakt. Je vroe gere, rijke dagen zullen terugkeren! De volgende dag had hij de mor gen nog op de Munt doorgebracht, maar des middags was hij ee,n der eersten, die voor het raam stonden waar de trekkingslijsten zouden wor den opgehangen, zodra dé uitslag bekend was. Hy stond te trillen op zijn oude benen. Kwam het van de koude of was het de spanning? Langzamerhand groeide het groep je mensen, waarvan ieder op een buitenkansje hoopte. Maar hy zorgde ervoor, dat hij niet naar achteren werd gedrongen. Plotseling kwam er een groot stuk papier voor de ramen. De Honderd duizend w&3 er uit! De oude muzi kant gaf een kreet, die £e omstan ders door merg en been ging. Een moment geleek het, alsof hij het be wustzijn zou verliezen, maar toen was het alsof hij eensklaps jaren jonger was geworden. Een gemom pel ging er door de menigte. Er was iemand, een oude man, hier in hun midden, die de hoofdprijs gewonnen had. Ei als bij toverslag ging aller belangstelling uit naar den grijzen muzikant. Deze was uitgelaten van vreugde. Het snelbevriezen van groenten en fruit is in ons land eerst gedurende de laatste jaren tot ontwikkeling ge komen. De nieuwe mogelijkheden, welke het snelbevriezen van groenten en vruchten biedt zowel uit een oogpunt van consumptie als van af zet hebben ertoe geleld, dat ge durende dit winterseizoen ln beperk te mate een ruime sortering snelbe- vroren groenten en fruit in de handel wordt gebracht. De totale productie van snelbevroren groenten en fruit in Nederland over 1946 bedroeg ruim ze ven millioen kg, waarvan een gedeel te in de binnenlandse consumptie kan worden opgenomen. Het restant wordt geëxporteerd. De termijn voor het leveren van snelbevroren groenten en fruit aan Engeland is kortgeleden verlengd tot 28 Februari 1947, waardoor de ex- portmoellijkheden aanmerkelgk zijn verlicht De verscheping naar Enge land, welke aanvankelijk voor 31 Ja nuari 1947 voltooid moest zijn, is door transportmoeilijkheden vertraagd, waardoor op laatstgenoemde datum nog niet de helft van het overeenge komen kwantum naar Engeland was geëxporteerd. Hoewel het vervoei van het restant binnen de gestelde termijn nog vele hoofdbrekens zal kosten, is enig vertrouwen, dat het voor export bestemde_ gedeelte op tijd in Engeland kan worden afgezet, ge rechtvaardigd. In het algemeen kan een toene mende belangstelling van de zgde van het publiek worden geconsta teerd, hoewel deze producten in ver band met de betrekkelijk hoge prijzen voor velen slechts sporadisch of in het geheel niet bereikbaar zijn. Een verlating van de productie kosten stuit thans op onoverkome- Een rondje voor ieder, die met mij meegaat! schreeuwde zgn schor re stem. En bijkans de hele groep was er voor te vinden. Zoiets werd je niet alle dagen aangeboden. Het eerste het beste café stoven ze luid zingend binnen. De man, die nooit geen vriend gekend had, zat er nu dik in. De kastelein liep zich het vuur uit zijn sloffen. Daar was geld aan te verdienen! Die oude kwezel zou het wel niet bh én rondje laten. Over betalen wert. niet gesproken. Gek, want vroeger kon hy nooit geen cent poffen. Van dat café gingen ze naar een ander en toen weer naar een ander. Hoeveel was hy nu kwyt? O, die paar duizend nog maar? Dan kon hy voorlopig nog vooruit. En wat had hy een stel toegewyde vrienden ge kregen. Het kon toch raar lopen in de wereld! De ene dag stond je straat arm je liedjes te strgken en de an dere dag was je een ryk man, die onbeperkt crediet kon krijgen. Avond aan avond un men hem aantreffen in allerlei «-ufe's en kroe gen op de Nieuwendyk, Warmoes- straat, ja, door half Amsterdam. En zyn vaste vriendenschaar scheen eer nog te vermeerderen dan te ver minderen. Toen, na ongeveer twee weken na de trekking kwam het intermezzo. Er werd weer knap geborreld en de oude man was de held van de dag. De stemming was zeer luidruchtig en het „lang zal hy leven" was niet van de lucht. Plotseling werd de deur openge gooid en vier gouniformeerde man nen traden binnen. Eén bleef by de deur staan, een ander liep regelrecht naar de achterdeur en de andere twee grepen de ex-muzikant in zyn kraag. We moeten Je arresteren we gens oplichterij, beet een wacht meester hem toe. My arresteren klonk zyn, door drank bedronken stem. Ja, je hebt Je ten onrechte op- lgke bezwaren. Een uitgebreide ap paratuur ls nodig om de daarvoor in aanmerking komende producten de vereiste bewerking te laten onder gaan: snelle afkoeling tot ongeveer 40 graden C., terwyi voor vele soor 'ten groenten een verhitting daaraan vooraf moet gaan. Voor het bewaren van de snelbevroren producten op *n temperatuur van 20 graden C., zo wel in opslagruimten als in winkels zyn speciale installaties (conservato ren) onmisbaar en het transport van fabriek vla handel naar consument, dient in gekoelde wagens op vries temperatuur te geschieden. Aan ver zorging en verpakking der producten worden eveneens hoge eisen gesteld. Deze factoren oefenen uiteraard een ongunstige invloed uit op de kost- prys. Eén der eerste voorwaarden tot prijsverlaging is opvoering van de productie. De zeven in Nederland gevestigde snelvriesbedrijven hebben nog niet op volle kracht gewerkt, zodat de pro ductie ongetwijfeld aanmerkeiyk zou kunnen stygen. Het komt hier even wel niet alleen op de productie-ca paciteit aan, maar ook op de ver- voers- en opslagoutillage en vooral op de afzetmogelijkheden! Afgewacht zal moeten worden, hoe de blyvende reacties van het publiek zullen zijn en in hoeverre deze producten ln de toekomst op de buitenlandse markten te plaatsen zyn. In ieder geval is de nieuwe verwer kingsmethode, naast elke andere methode van conservering als in blikken, drogen en zouten voor de Nederlandse tuinbouw van veel bete kenis, daar juist, zoals men weet, de afzet van tuinbouwproducten, ook na de oorlog nog een uiterst moeiiyk problem is, zodat elke verruiming van de mogelgkheden tot afzet wel kom is. geworpen als winnaar van de hon- derdduizden. Vergelgk je nummer met het originnele. Ergens uit een broekzak werd een gekreukt en vuil lot te voorschijn gehaald. Inderdaad had de oude man zich vergist! Het originele lot wee» no 196879 aan! Hg had zich een cij fertje vergist! Op het moment, dat dit tot hera doordrong, werd hy vaal bleek. Een groot rumoer ontstond in het zaal tje. Er was een geschreeuw en een gejoel en bierglazen rinkelden. Met een harde klap viel de grijsaard op de vloer. De snel ontboden geneesheer kon niets anders constateren dan de dood door hartverlamming. Op bovenstaand kaartje zijn de cor recties aangebracht ,die aan de gren zen van Finland ten behoeve van Rus land zijn vastgelegd In de op de con ferentie va Parijs ondertekend» vre desverdragen Een geweldige ontploffing in een galvaniseerfabriek te Los Angeles ver oorzaakte grote verwoestingen. Men schat, dat 75 personen hierbij om het leven kwamen en vele honderden gewond werden. Een radiografisch over gebrachte foto, wtikc een overzicht van de plaats der ramp geeft. AP P. Nederland heeft zijn wensen ten opzichte van Duits grondgebied kenbaar gemaakt Er zijn grenscorrecties bij de Eemsmonding voorgesteld. Deze veranderingen worden in bovenstaan kaartje schematisch voorgesteld Kort verhaal

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3