Jonkman gisptoppositie Boekenweek Grote brand in de Bijenkorf EERSTE KAMER Spoor geen directeur van schiettent Neher minister van wederopbouw en volkshuisvesting Levensloop 3e Jaargang No. 290 Uitg. n.v. Noordhollandse Pers '45 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, teL 3971, Alkmaar Zaierdag 1 Maart 1747 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Directeur: Th. W. REYNDERS Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER ir Vertrouwenscrisis dient opgelost Minister Jonkman begint met de verklaring, dat van een mis kenning van de Eerste Kamer door de regering geen sprake is. Hij verwijst daarvoor naaf de zX duidelijke uiteenzetting in de Memorie van Antvvuo. J. Voorts merkt hij op, dat de minister president deze vooraf heeft gelezen en de verantwoordelijk heid ter zake mede draagt. Wantrouwen in de regering Ten aanzien van de vragen van den Heer Pollema (C.H.) merkt de minister op, dat er blijk is gegeven van een wantrouwen jegens de rege ring en haar organen, dat niet kan bij dragen tot waardering van beide standpunten. De regering zal met be langstelling kennis nemen van het rap port der parlementaire commissie voor de West. Zij is er zich van bewust, dat ten aanzien der staatsrechtelijke her vorming ten deze spoed nodig is. Aan de zijde der oppositie heeft men wel ze^r weinig waardering voor wat op onpolitiek gebied door de regering wordt gedaan. Herinnerend aan de rede ter in stallatie van de Commissie-Gene raal verklaart spr. daarin geen partij-politiek te beluisteren. Revolutie kon niet wachten De revolutie wenste niet te wach ten op normaal parlementair overleg, inderdaad en dat is een der grootste Het kleine leven OET was marktdag in het ste deke. Men zag veel belang stelling in de besneeuwde stra ten, hoewel de aanvoer van koebesten en aanverwante nut tigheden gering was. Na afloop van de dag, waar op ondanks sneeuw en malaise toch goede zaken schenen te zijn gedaan, liepen ze door de stra ten op weg naar het treintje', dat ze naar huis zou brengen. Die „ze" waren de man in de blauwe- en de man in de gele jas. Nu is dat allemaal niets bizon- ders en niet waard in de ge schiedenis en de krant te wor den vermeld. Er was echter iets bizonders aan de Heren. Zij wa ren naar oud-vaderlandse tradi- tei en in overeenstemming met hun „zwart" verdiende centen, een beetje aangeschoten. MU is „beetje" in dit verband feitelijk het juiste woord niet,. Zij waren zwaar beschon ken. Ik sloeg ze een tijdje gade. Plotselnig gaf de gele jas de blauwe een slag op ziin bene veld hoofd .De blauwe jas vloer de onmiddellijk. Het was de gele echter nog niet genoeg. Met een plof liet hij zich op de blauwe vallen. Er volgde een braaf rob bertje stompen en tikken. PVF.N plots als het tweetal ten gronde zeeg. stond het plots weer op wiebelende benen el kander de hand te schudden. De veldslag was in vrede verkeerd. En men nam, als maar handen schuddend, het besluit er eentje op de vrede te nemen. Later voerden zij het drama, naar ik kon constateren, nog drie maal op. Drie keer oorlog en drie keer vrede in een goede twintig minuten. Om van te wa tertanden! ^*OEN ik in mijn woonoord uit de trein stapte, stonden de gele- en de blauwe jas, wéér naast mjj. Ik hoorde hen net de afspraak maken een bezoek al te leggen bij de kroegbaas, waar ik nog voor een knaak in het krijt sta. Toen heb ik maar gauw de bus gepakt. THIALF. moeilijkheden voor de minister. Ver volgens komt hij tot het verschü la beginselen. Met instemming releveert hij wat de heer Stufkens heeft gezegd over gezag en macht. Eén Linggadjati Linggadjatl heeft men hier als twee en drie Llnggadjati's willen zien, Spr. verklaart, dat de rege ring slechts één Linggadjatl kent met 17 artikelen, die een toelich ting behoeven. Die Interpretatie had de regering te geven aan de Staten Generaal, toen zij de be tekenis der overeenkomst In de Tweede Kamer had toe te lich ten. Dit moest de indruk maken van twee Llnggadjati's. De heer Romme heeft uitdrukkelijk be toogd /lat het phantoom-Llng- gadjatl was wat men meende er in te moeten zien. De regering is volkomen berc.d langs de weg van overleg te komen tor ondertekening van de overeen komst. Rapio omroeptijden verkort In verband met de kolenschaarste zullen op last van den Minister van Onderwfjs de radio-omroeptijden zo spoedig als mogelijk is, bekort wor den. Er zal don worden omgeroe pen van des ochtends half 10 tot des avonds 11 uur. In totaal wordt dan 3% uur bespaard. Op deze beper king heeft de Minister van Econo mische Zaken aangedrongen. De be sparing aan energie, welke verkre gen zal worden, wordt niet zozeer bereikt door het stilstaan van de zenders, dan wel door het niet-func- tloneren van de talloze ontvangtoe stellen en distributienetten. Attlee over de kolenpositie Attlee heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de vorming van voorraden voor de energiebedrijven voortduurt. Zij zijn thans gemiddeld over het ge hele land voldoende voor 16% r1o<r ofschoon in het Zuidoosten van het land 5 van de 27 bedreven de mini- mumvoorraad (voor twee weken) nog niet hebben bereikt. Attlee zeide, dat de regering nog niet kon meedelen, wanneer in het Zuidoosten een algemeen verbruik van energie voor de industrie weer zal kunnen worden toegestaan. Hij zegde echter toe, dat de toestand he den nog jonder het oog zal worden gezien en dat het niet onmogelijk is, dat in het begin van de volgende week een nadere mededeling zal kunnen worden gedaan. Het bestand Het bestand, op 14 Oct. gesloten, is, naar onze begrippen, zeer matig nage leefd. Men moet dit bestand echter zien In breder verband. Aan de Comm. Generaal is opgedragen niet tot onder tekening over te gaan, voordat het be vel om het vuren te staken door :1e Idonesische legerleiding is uitgegeven. Het poltiek accoord wenst men niet door geweld te verwezenlijken en de regering is niet bereid, om de leger commandant te doen schijnen een di recteur van een schiettent. Vertrouwenscrisis dient opgelost Tenslotte betoogt de minister nog, dat het gaat om het oplossen van een vertrouwenscrisis, welke ook in Suri name en de Nederl. Antillen bestaat en de in de gehele wereld valt te aan schouwen. Een vertrouwenscrisis is nimmer door wantrouwen op te los sen. Wie vertrouwen geeft, zal ver trouwen ontvangen. Een vernieuwde samenwerking met de bevolkingen van Indonesië, Suriname en de Nederl. An tillen zal een kracht kunnen opbren gen die van groot belang zal zijn. Belgische minister lijdt nederlaag De Belgische Kamer heeft tot drie keer toe buitengewone credieten, aan gevraagd door den communistischen minister van volksgezondheid, dr. Marteaux, voor de aanleg van sport terreinen, geweigerd. Enkele libera len hadden hun stem bfj die van de oppositie gevoegd. De minister ver liet hierna bij wijze van protest de zaal. Tegenover journalisten verze kerde de minister, dat de zorg voor de jeugd hem zeer na aan het hart ligt en dat niets hem er van zal weerhouden zijn pogingen haar goede sportterreinen te verschaffen, voort te zetten. Naar de eerste minister verklaarde, verwacht hij niet dat de heer Mar teaux zal aftreden. Het gebied rond Soerabaja werd kort geleden door de Nederlandse troe pen onder bescherming genomen. Met ingang van Vrijdag 28 Fe bruari is tot Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting benoemd, den heer L Neher. Voorts wordt in een Koninklijk be sluit bepaald dat 1 De naam van het Ministerie van Verkeer wordt gewijzigd in die van Openbare Werken en We deropbouw en Volkshuisvesting. 2 De zorg van de zaken van de Waterstaat van het hoofd van het departement van Openbare Wer ken en Wederopbouw wordt over gedragen aan het hoofd van het departement van Verkeer en Wa terstaat 3 De zorg voor de zaken van het staatsbedrijf der Posterijen, Te legrafie en Telefonie van 't hoofd "van het departement van Verkeer en Waterstaat tijdelijk wordt overgedragen aan het hoofd van ^het departement van Openbare r Werken en Wederopbouw. De tot Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting benoemde di recteur-generaal der P.T.T., de heer De derde maal binnen 24 uur Voor de derde maal binnen 24 uur maakte de brandmelder van „De Byeenkorf" alarm op de centrale seinzaal van de hoofdwacht. En weer rukte groot materiaal uit. In tegen"*-**' tot de twee vorige alarmerin gen, betrof het ditmaal een flinke 1>..geweldige rookkolommen stegen uit de derde etage op, waar een magazijn van papierwaren en lampen van de interne dienst van de Byenkorf is ondergebracht. ONDER persoonlyke leiding van hoofdbrandmeester D. Doets werd met vier stralen een over de lad derwagen, twee door het sousterrain en een aan de achterkant over de binnenplaats het vuur bestreden. Uit voorzorg stationneerde de brand weer ook op de binnenplaats een ladderwagen, doch hiervan behoefde geen gebruik te worden gemaakt Voorzien van hun rookmaskers zyn de brandwachts via het plat aan den achterkant de derde etage binnenge drongen en weldra vielen stukken glas, brandend houtwerk en cartou- nen dozen naar beneden. Plotseling volgden achter elkaar een reeks kleineknallen. Het waren de 3000 Nieuw Amerikaans ambas- sadeur in Engeland I EW1S WILLIAMS DCUGLAS het vroegere lid van het Congres, die enkele dagen geleden door President Truman tot am bassadeur in Engeland werd be noemd, is sedtYt 1940 president van de Mutual Life Insurance Company In New York. Hij neemt in zijn nieuwe functie de plaats in van wijlen O'Max Gardner die op 6 Februari onvevwacht overleed, enkele uren voordat hij naar En geland zou vertrekken. IVDUGLAS werd in 1927 tot lid van het Congres voor Arizona gekozen. Hij maakte tot Maart 1933 deel uit van het Huis van Afgevaardigden. Daarna werd hij President Roosevelt's eerste directeur van het Bureau voor de Begroting. Hij nam in Augustus 1934 ontslag uit deze functie en ging in het pati- culiere bedrijf over als vice-president er. lid van de raad van commissarissen van de American Cyanamide Company. In 1938 verliet hij deze maatschappij om rector te worden van de McGill Universiteit in Montreal waar hij tot December 1939 bleef. Douglas voltooide zijn studies aan het Amherst College in 1916 en stu deerde een jaar lang daarna aan het Massachusetts Institute of Technolo gy. Hy diende in de eerste wereld oorlog als le luitenant en nam aan de oorlogsactie deel in de Argonnen en in Vlaanderen. Hy ontving een eervolle vermelding van Generaal John. J. Pershing en ontving verder het Belgische oorlogskruis. Na in '20 aan het Amherst College te hebben gedoceerd werd hij in 1921 in het Huis van Afgevaardigden van Ari zona gekozen. Douglas is trustee van de Algeme ne Onderwys Raad van de Rockefel- Ier Foundation en lid van het Insti tuut voor Hoger Onderwijs. Hy is verbonden aan de Alfred P. Sloan Foundation en is President en trustee van de Academie voor Politieke We tenschap. Hij bezit het Ere Doctoraat in de Rechtswetenschappen van de Amherst, Harvard, Princeton en an dere Universiteiten. lampjes, welke in het voorraadmaga- zyn van de technische dienst liggen opgeslagen en nu door de hitte tot ontploffing kwamen. Binnen een half uur was men de brand volkomen meester en begon men met het leeg halen van het totaal uitgebrande ma- gazyn. Teneinde te voorkomen, dat nog meer materiaal in vlammen op ging, had het personeel van de Byen korf de in een loodsje achter het bij gebouw opgeslagen houten tafeltjes reeds op de binnenplaats gebracht. Het trekt de aandacht, dat drie maal achter elkaar in hetzelfde ge bouw een brand uitbreekt. In over leg met de brandweer heeft *—*rom de politie van bureau straat het perceel onder bewaking gesteld en tot nader order mag geen enkel lid van het personeel van de Byenkorf het bygebouw in de Beursstraat be treden. Een nauwkeurig onderzoek naar de mogeiykheid van eventuele brandstichting wordt ingesteld en zowel de brandweer als de politie- 8chclkundige zullen de talryke ver brande resten van houtwerk en car- tonnagemateriaal chemisch onderzoe ken. Geheimzinnige bom men aangespoeld Aan de kust van Yorkshire (Enge land) zyn geheimzinnige bommen aangespoeld, waarvan men gelooft, dat zy een tot dusver onbekend Duits wapen zyn, aldus een correspondent van de „Daily Graphic". De bommen bevatten elk 40 aluminlumkleurige schok buisjes. Toen er een tot ont ploffing werd gebracht, gaf het een verblindende vuurstraal en een ge weldige knal. Legerautoriteiten ach ten de mogeiykheid niet uitgesloten dat het wapen bedoeld was om on derzeeboten tot zinken te brengen. L. Neher, werd 18 September 1889 te Amsterdam geboren. Zyn levens loop is die van een eenvoudig en hard werker, die vrywel onder aan de maatschappeiyke ladder begon, Na de MULO-opleiding te hebben gevolgd, was hy ongeveer twee en een half jaar by de koopvaardy- vaart. Bij de Amsterdamse gemeen- teiyke telefoondienst begon hy als ïynwerker, in een tijd waarin de eer- sta denkbeelden opkwamen'tot auto matisering van het Amsterdamse te lefoonnet. De jonge Neher wierp zich aanstonds op de studie van dit sys teem en werd daartoe als monteur- mechanisien gedetacheerd bij Si».- mens en Halske te Berlijn. In 1913 werd de heer Neher benoemd tot op zichter bg de Haagse telefoondienst. Van opzichter werd hy hoofdop zichter en in 1919 ingenieur tweede klasse waar reeds 'n jaar later inge nieur eerste klasse, een zeldzaamheid voor iemand, die niet de vorming van een technische hogeschool achter de rug heeft. Gedurende de oorlog 19401945 werkte de heer Nehèr nauw samen met hen, die de voorbereidingen trof fen om zo spoedig mogelijk na de be vrijding van het land de door de be zetting op ernstige wyze vernielde installaties van telegraaf en telefoon te doen herstellen. Werd na de bevrijding in 1945 Damme wederom benoemd tot wnd directeur-generaal der P.T.T., dit be sluit werd met ingang van 1 Augus tus 1945 ingetrokken en vanaf die datum trad de heer L. Neher op als directeur-generaal der P.T.T. De heer Neher is lid van de P.v.d.A. De krant te laat SNEEUWVAL BELEMMERT o EXPEDITIE Vrijdag schreven wy dat ons aller vyand Thialf (niet de Thialf van „het kleine leven" op de voorpagina) het leiyk bg ons heeft verbruid. Op het ogenblik dat wg dit schry- ven zyn wij zo verbolgen op dit heer schap, dat .rij hem gaarne eigenhan dig de koude nek om zouden willen draaien (zonder dat wy ons dan schuldig zouden gevoelen aan een tot in de perfectie uitgevoerde moord met voorbedachte rade). Wat is na- meüjk het geval? In de nacht van Donderdag op Vrgdag heeft dit heer schap zo rgkelgk met sneeuw om zich heen gestrooid, dat het verkeer ef ernstig nadeel van heeft onder vonden. En daar onze krant per auto van Schagen naar Alkmaar wordt vervoerd, is deze sneeuwproest van grote invloed geweest op het feit dat vele van onze lezers' „De Vrije Alkmaarder" te laat in d.e bus hebben gevonden. De auto van de expeditie is namelgk enige malen biyven steken en moest eenmaal bg- na uitgegraven worden. De chauf feur van de wagen kwam zo laat thuis, dat hy de hond in de pot vond... Daarom kunnen wy ditmaal niet op ons borst kloppen en zeg gen „Mea Culpa" want het is niet onze schuld, maar die van de sneeuw! Wapen van Heemskerk In een advertentie werd gisteren aangekondigd, dat hedenavond in 't Wapen van Heemskerk te Alkmaar een bal-masué zou worden gehouden. Het is echter geen bal-masqué waar men zich zal kunnen amuseren, maar een gewoon bal, zoals iedere* Zater dagavond wordt gegeven. SEDERT vele tu. ocu....i neb ben mensen over boeken gebogen ge zeten. De oude Egyptenaren legden de historie van hun dagen en van hun denken vast op de papyri, waar van wy er honderden in onze musea bewaren, die ons nu nog in staat stel len ons een beeld te vormen van de zich in de gryze oudheid verliezen de geschiedenis van dit vruchtbare NyilancL De spgkerschriftinscripties op talloze lelsteentafeltjes, de ge schonden zuil van Hammoerabi met zyn ingegrifde tekens, zij mogen er anders uitzien, dan onze hedendaag se boeken, ook hier is vastgelegd het weten, denken en handelen van oude volkeren, die evenzovele culturen vertegenwoordigen. Zo is het doorgegaan tot in onze dagen toe. Het denken, zonder de wetenschap van onze tyd, zij zouden ondenkbaar zyn, de schriftelgk ovei - geleverde erfenis van vroeger eeuwen en vroegere cultuurstadia. Hiermede wordt heel in het kort de historische en culturele betekenis van het boek vastgesteld. Een betekenis, die wij moellgk kunnen overschatten. T<? 1 t al te gewaagd om vast te steiler it zonder het boek, speciaal na de uit vinding van de boekdrukkunst, het cultuurbeeld van 1947 een geheel an der zou zgn geweest? HET boek echter speelt o ol in het persoonlijke leven van een ieder onzer. Er zullen niet veel ge zinnen meer worden gevonden waar niet een bescheiden boeken Mank je getuigt van de vrede en vreugde die men in het boek heeft gevonden. Wanneer de zorgen van de dag ons evenwicht hebben verstoord: wanneer het leven tijna niet meer te dragen schynt; wanneer alle vrien den ons hebben ver!.-ten en de een zaamheid rond ons ligt. dan bkjft het boek een laatste trouwe k*mc:aad. Daarom behoort bij het bock de eenzaamheid. Men kan er de waarde van niet genieten in het rumoer en de drukte van de wereld. Voor het genieten en waarderen van het goede boek is het noodzakelijk, dat wij ons in de eenzaamheid begeven. Dat kan zijn de rust van de studeerk amer, maar evenzeer een hoekje bij een potkacheltje. Want het moet niet en kel uiterlijk stil zijn, zonder het la waai van huilende kinderen on knet terende radiotoestellen, maar bovenal ook moet er rust en stilte zijn in ons hart. Dan misschien houdt het boek ons de spiegel voor van on3 eigen leven; ons eigen hopen en verlangen; on ze eigen teleurstellingen en triomfen. Het zou kunnen zyn, dat hier het boek zgn belangrijkste functie ver vult. VANDAAG begint de Nederlandse boekhandel de jaariyksa boekenweek. Een week waarin nog eens bizondere aandacht voor het boek zal worden gevraagd. Door m!ven fa'.ders, boekengidsen en een j novel le wil men de intere ne voor M boek stimuleren. In het licht v.. de waar de, die wij aan het b t nnen, hopen wij dat de L. c een groot succes mag v.t. in de laatste plaats in het b g v n het lezend publiek. r .wi Het weer vanuauj LICHTE VORST Tijdelijk nog Icrachtige wind tus sen West en Noord. Zwaar bewolkt met enkele tgdeiyke opklaringen. Enkele sneeuwbuien. Overdag meest lichte vorst. Een nieuw feuilleton HET VUUR DER VRIJHEID Tot ons genoegen kunnen wy onze lezers mededelen, dat wy volgende week met de publica tie van een nieuw feuilleton hopen te beginnen. Wy zyn er in geslaagd hiervoor in het be zit te komen van „Het vuur der vryheld'\ «en spannend en romantische novelle door Clal- re Robinson, uit c tyd van Koningin Élliaheth van Enge land, de tyd van de Spaanse Armada en de talryke samen zweringen tegen de regerende vorsten. JWe menen met deze novelle een goede keu^ te heb ben gedaan en wensen onze le zers veel genoegen.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1