Het vuur der Vrijheid Alkmaars gezin emigreert naar Amerika Het wachten is alleen nog op reisgelegenheid DtSTRlBUTIENIEWS Hardrijwedstrijden voor darr: op Heiloër ijsbaan SCHRIJVENDE LEZERS RADIO Anderhalf jaar gewacht Op het Soliarloo ln Alk maar ls een klein manufac- tnrenwinkeltje gevestigd, dat gedreven wordt door den heer W. de Jong, Maar ln dat kleine winkeltje zijn gro- té plannen uitgebroed, plan nen, die thans vaste vorm aangenomen hebben. In April of Mei, wanneer er reisgelegenheid ls zal het ge zin De Jong namelijk de gro te sprong over de oceaan wagen, om zich te vestigen ln het grote land, dat nog steeds een sterke bekoring voor vele landverhuizers heeft: Amerika. WU hebben een dezer dagen de fam. de Jong, eens opge zocht, om te horen hoever de plannen reeds gevorderd waren. De conclusie, die wfl uit het gehoorde hebben getrok ken is ln de eerste plaats dat het uiterst moeilijk is heden ten dage naar Ameri ka te emigreren en ten twee de, dat de uitvoering van een dergelijk plan heel wat voeten ln de aarde heeft. Anderhalf jaar. „Anderhalf jaar geleden heb ik jn'n eerste aanvraag gedaan" zo vertelde ons den heer de Jong „en we zijn thans in zoverre klaar, dat we alleen nog maar wachten op een boot. We zijn gekeurd en getest, heb ben verklaringen gehaald by P.R.A., politie, gemeente, rechtbank en wat Hl niet meer. Vooral de test werd zeer zorgvuldig gedaan. Wie geen blanco strafregister of geen onbe vlekt politiek verleden heeft, hoeft heus niet te proberen naar Amerika te komen. Op het consulaat vroegen ze ons bijvoorbeeld, of we wel eens ln de gevangenis gezeten hadden. Toen mijn vrouw ja zei, werd di rect hun argwaan gewekt. Toen.ech ter bleek, dat zij hiermee de drie weken bedoelde, die zij tijdens de be zetting in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans in Amster dam heeft doorgebracht was alTes spoedig opgehelderd. De bestemming De bestemming staat reeds vast: Grand Rapids in de staat Michigan vlak bij de stad Holland, dte binnen kort haar jubileum viert. De heer de Jong heeft daar een zwager wo nen, die een groot bouwbedrijf heeft. Vol trots Iaat hij ons een knipsel uit een Amerikaanse krant zien, waar zijn broer opstaat, met nog enige ander Hollanders, evenals de heer de Jong van Friese afkomst. James Spoelstra, John Gaastra, Jo- seph de Vries, zyn daF geen namen die ofiS" vertrouwd in de oren klin ken? Trouwens er zjjn er nog meer; de Hollandse kolonie daarginds be staat uit ongeveer 50.000 Hollan ders. De heer de Jong, wiens eigenlijke beroep timmerman is de winkel is eigendom van zijn vrouw zal in Handel met Duitsland en Brits-lndië De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Nooi ".hoUai 1, kantoor 'Alkmaar, maakt bekend, dat er voor zakenlieden, die belang hebben by de handel met Brits-lndië gelegenheid zal bestaan om hun eventuele wen sen kenbaar te maken aan een Ned. Regeringsambtenaar, die binnenkort naar Brits-lndië vertre' Inlichtin gen terzake verstrekt hel secretari aat van voornoemde Kamer, geves tigd Oudegracht 182, Alkmaar. Voornoemde Kamer beoogt tevens binnenkort een bevoegd spreker te laten komen, teneinde belangheb benden van voorlichting te dienen inzake het huidige stadium van het handelsverkeer met Duitsland. De zakenlieden, die deze lezing wensen by te wonen, worden verzocht daar van mededeling aan de Kamer van Koophandel te doen. het bedryf van zyn broer opgenomen worden. Dat heeft hy trouwens ook op het consulaat moeten verklaren, want wie niet kan aantonen, dat hy in Amerika voldoende bestaansze kerheid heeft, wordt niet toegelaten. Er moet zelfs een borg voor 5 jaar gesteld worden. Ook' „het land van de toekomst" heeft dus geen behoef te aan nieuwe burgers, die op kos ten van de staat moeten leven. Wanneer dus straks de Lente haar intrede ln Nederland zal hebben ge daan, dryft een Hollands gezin op de wyde oceaan, een onbekende toe komst tegemoet. Onze beste wensen vergezellen hen hierby. BURGERLIJKE STAND LANGEDIJK GEBOORTEN: Jan G. A. zoon van Bakker, J. O. en Kantz, I. E. I. Pieter A. J. zoon van de Wit, J en van Braambeek A. G. M. Cornelis G. zoon van van der Stok, W. J. en Admiraal H. M. Adrlanus A. zoon van Koenis, J. en Kraakman, E. HUWELIJKEN: Goyaarts, Th. A. t, 24 jaar, te Beek en Langedyk, Alle, 20 jaar, alhier Spruyt, J. 23 jaar en Rijkes, J. 21 jaar, alhier Kooy, KI. 35 jaar en Spaans M, 23 jaar, alhier Swager, G. 21 jaar en Dek oker, H. 21 jaar, alhier. OVERLEDEN: Greidanus J. 58 jaar geh. met Klumpenaar, G. Leegwa ter Th. M. 3 jaar zoon van Leegwa ter, J. en Vleugel M. J. Wildeboer A. 46 jaar geh. met Wognum, J. Rood, P. 50 jaar, geh. met Deken R. WAARSCHUWING „De mogeiykheid bestaaC dat licht gas, afkomstig van lekkage in het -buizennet van het gasbedryf, geen uitweg kan vinden door het hardbe- vroren wegdek en op een of andere wijze, onder of door dë fundering in woonhuizen komt. Hierdoor kan voor de bewoners le vensgevaar ontstaan en men wordt dan ook met klem verzocht bij het bespeuren van'gaslucht, onmiddeliyk het gasbedrijf te waarschuwen". RECTIFICATIE In ons blad van Vrijdag kwam een ingezond stuk voor onder het kopje „Brandstoffencommissie". Het zal den lezer duidelgk zijn geworden, dat de brandstoffencommissie in dit inge zonden stuk niet genoemd wordt. Het opschrift had dan ook moe ten zijn „Brandstoffenmisère". Een en ander schuiven wy weer op re kening van het zetfoutenduiveltje. A.J.C. GAAT KRANTEN INZAMELEN Het hoofdbestuur van de A.J.C. heeft een actie op touw gezet ter fi nanciering van de kampkosten voor de minder draagkrachtige leden van de A.J.C. voor de komende Interna tionale rode nederzetting te Vierhou ten, inhoudende het verzamelen van kranten en flessen. Ook de afdeling Allernaar steunt deze actie. In de komende maanden zullen de leden u komen bezoeken, in verband met de 2e grote inzameling. Verzamel dus uw oude kranten en ledige flessen en geef een berichtje aan een van de A.J.C.ers by u in de straat. Mocht u geen adres weten, hieron der volgen er een paar: Wim van Rutten, K. v. 't Veerstr. 27; Tlne de Graaf Nieuwpoortslaan ■60; Ott Neef, Leeuwenbekstraat 1; Bertus Petle Reekerstraat 39. Ook zal naast deze inzameling ge colporteerd worden met Solldaritelts zegels ad f 0.05. Steunt allen deze actie. Alle jon ge A.J.C.ers moeten deze zomer naar Vierhouten. HOE ACTIEF DE POLITIE WAS In de maanden Nov. 1946 tot en met Febr. 1947 werden te Allernaar 10 Inbraken gepleegd en wel aan de van Everdingenstraat, De Tienenwal, Wildemanshofje, Dubbele Buurt, Jan van Scorelkade, Emmastraat, C. W. Bruynvisstraat, Kennemerstraatweg en tweemaal aan de Juliana van Stolberglaan. Bij al deze inbraken werden ont vreemd tafelkleden, vloerkleden, sie raden, diverse kledingstukken w.o. 'n bóntmantel, schrijfmachines, distri butiebescheiden, levensmiddelen en verschillende geldbedragen. Het in do recherche der Alkmaarse politie thans gelukt de dader van al deze inbraken de 23-jarige Alkmaarder M te arresteren. Hoewel M. hardnekkig bleef ont kennen, is hij tenslotte vooral het aangevoerde bewijsmateriaal bezwe ken en bekende hij alle inbraken. Een zeer groot gedeel'/ van de ge stolen goederen kon worden opge spoord en in beslag genomen. Behalve de dader werden nog ze ven Alkmaarders gearresteerd, die zich aan heling van het gestolene hadden schuldig gemaakt. Allen werden aan het bureau van politie alhier in verzekerde bewaring gesteld. Voor het afhalen van bonkaarten voor de 5e en 6e periode ls Dinsdag 4 Maart aan de beurt M letter H. ZUIVERING. Op grond van de desbetreffende ba- palingen van het Zuiveringsbesluit '45, is bij beschikking van den minister van verkeer ontslag verleend met in gang van 24 Mei 1945 aan O. J. de GroQt, vakwerkman le klas aan de PTT te Alkmaar. 12-DORPENTOCHT IN NOORD-HOLLAND „Hollands Noorderkwartier" orga niseerde Zondag een 12-dorpentocht door Noordholland, waarvoor 102 wedstrydryders en ruim 1000 toer- ryders inschreven. Met veel^ moeite was, dank zy de hulp van dé* aange sloten ijs verenigingen het traject sneeuwvry gemaakt. De plotseling ingevallen dool maakte het traject zeer zwaar. By de wedstrydrijders nam C. Reek uit Heiloo daeiyk de kap, die hij niet meer afstond. li de tyd van 2 uur 25 minuten en 28 sec. volbracht hy het 45 k.m. lange par cours. met byna 9 minuten voor sprong op van Leeuwen uit Nieuw- veen. die doordat Admiraal uit Alk maar op 50 meter afstand van de fi nish kwam te vallen, als tweede door de finish ging. De uitslagen luid Heren: 1. C. Reek (Heiloo) 2 uur 25 minuten 28 sec. 2. J. H. van Leeuwen (Nieuwveen) 2 uur 34 min. 22 sec. 3. B. Admiraal (Alik- maar) 2 uur 34 minuten 22 sec. 4. A. Schoemaker (Den Helder) 2 uur 37 minuten 14 sec. 5. H. Water (Amsterdam) 2 uur 39 min. 18 sec. Bij de dames kwam als eerste door de finish mevrouw K. Aafjes-Vreke uit Krommenie, die het parcours in den tyd van 3 uur 17 min. en 50 sec. JUBILEUM Zaterdag herdacht de heer J. P. de Beurs de dag, waarop hy 25 jaar geleden bij den Keuringsdienst voor Waren in dienst trad als adjunct- analyst. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit vond ln het gebouw van den Keuringsdienst een herdenking plaats. De burgemeester hield een korte toespraak, Waarin hy o.a. me moreerde de vele kwaliteiten, die den jubilaris sieren, zowel in zyn werk als daarbuiten en <le uitzonderlijke positie, die hij daardoor aan den Keuringsdienst inneemt. Namens het gemeente-bestuur overhandigde de burgemeester hem de legpenning der stad en de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Verder voerden nog het woord de directeur, Dr. L. H. van Berk, de oud-directeur Dr. D. Mol, Dr. C. I. Kruisheer, de vroegere onderdirecteur van den dienst en andere leaen van het personeel, waarby den pubilaris verschillende cadeaux overhandigd werden. De jubilaris dankte de spre kers en de andere aanwezigen. GESLAAGD Voor het door de H.M.V. gehouden examen te Den Haag, slaagde voor onderwijzeres costuum- en mantel vak mej. W. v.d. Riet te Alkmaar. FAILLISSEMENTEN OPGEHEVEN. Het faillissement van J. de Wit, bak ker, Heénlveg 98, Heiloo, ls per 30 Januari 1947 opgeheven wegens ge brek aan baten. Tevens is, door het verbnidend worden der enige uitde- lingslijst, het faillissement van Jb. Kooy, Koningsweg 35, Alkmaar, ge ëindigd. „Achter de wolken De ijsbaan te Heiloo hield Zondag middag wedstrijden in het hardrijden voor dames onder het motto achter de wolken schijnt de zon. De eerste te genslagen begonnen Zaterdag, door het atlassen van de wedstrijd ,p Spaarndam, daar toch zou alles met de rijdsters worden besproken. Door middel van telegram en telefoon wer den toch nog dames bereikt. Door de slechte wegen en het moeilijke verkeer, kwamen, hoewel de snelste meisjes aanwezig waren, toch te weinig op oir. de aangekondigde koppelwedstrijd te laten verrijden. Goede raad was duur, maar toen kwam de zon door in de vorm van de buitengewone sportivi teit van de rijdsters, die direct ingingen op het voorstel van het bestuur, een wedstrijd in klassementen te verrijden. eD eerste start was voor twee baan- ronden pl.m. 900 m. Er werd snel ge reden en vooral Lies Rolf liet hier zien wat een snelle start waard is. Bora v. d. Ham en Janny Strijbis bleven goed bij. In de laatste bocht raakte Lies even uit balans, waarvan door de an deren dankbaar gebruik werd gemaakt. 20 meter voor de eindstreep was nog niet te zeggen wie eerste zou wnr den. Met een verschil van enkele cen;i- meters ging Janny het eerst over de streep voor Bora v. d. Ham, met daar achter Lies Rolf. Vierde werd A. v. d, Ham, vijfde N. Nijsen en 6 Sjoerdje Faber. De tweede serie was vier rondjjs pl.m. 1700 meter. De ogen waren ge richt op J. Strijbis, maar het bleek ^1 spoedig, dat de dames om beurten DRANKWET Ingekomen is een verzoek van den heer D. Hopjnan, alhier, om een ver gunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein uitsluitend voor gebruik terplaatse voor welke de vergunning geldt, in het perceel Nieuwpoortslaan nr. 94. Binnen twee weken na dagteke ning dezer bekendmaking kan een ieder schriftelijke bezwaren tegen' het verlenen van deze tapvergunning in dienen. Alkmaar, 1 Maart 1947. A. Koelma, burgemeestei R. Veendorp, secretaris NOORDERMARKTBOND. 15000 kg rode kool f 17.50, afwijken de f 15.70; 41000 kg gele kool f 15.50; 120000 kg deense witte kool f 11.50. 7000 kg afwijkende ui;en f99.'0. LANGEDIJKER GROENTENCENTR. 29000 kg gele kool 15.50; 18600 kg bevroren geel kool 11.6015.20 6600 kg bevroren uien 8.60—9; 50000 kg deense witte kool 1011.50. Geachte redactie, De heer C. Reik kreeg van u verlof in uw blad van Zaterdag 1 Maart en kele opmerkingen te mogen maken over een verslag van de gemeenteraad van Heiloo, gaarne wilde ik ook enige ruimte in uw blad voor een paar op merkingen) bij voorbaat dank. Bij goed nalezen van het schrijven van den heer Reik ontdekt men een paar bijkomstigheden en een hoofd zaak. Eerst de bijkomstigheden. Wanneer de heer Reik zegt, dat hij onschuldig is aan het tekort van de Centrale Keu ken, wil ik hem daarmee feliciteren, al hoewel dit in de raadsvergadering he lemaal niet ter sprake is gekomen. Evenmin is het de bedoeling geweest om het bedrag, dat de heer Reik meent te kort te ontvangen, pl.m. f 135.tc gebruiken als sluitpost bij de balans van bovengenoemde keuken. De huurprijs of vergoeding, zoals schrijver het noemt ,was niet voldoen de. Hierover heb ik een andere mening. Wanneer iemand de gemeenschap een dienst bewijst door een machine, waarvan-de kostprijs pl.m. f350. was, te verhuren voor f480.dan meen ik altijd nog, dat die gemeen schap deze dienst goed betaalt. Dit zijn evenwel bijkomstigheden. De heer Reik zegt: Een man een man, een woord een woord. Juist mijnheer, zeer juist, daar moeten wij heen, ik ben het helemaal met u eens, maar nu moeten wij tooh even ln de ware ver houding willen zien. De ambtenaren let wel, geachte heer Reik, het thans zittend college van B en W en raad is niet verantwoordelijk voor do daden in bezettingstijd, doen een toezegging, maar onaer welke omstandigheden? De centrale keuken had schilmachlnes nodig, zij moest die hebben. In die tijd was het gebruikelijk, dat men ging vorderen, een zeer afkeurenswaardige bezigheid, waarmee deze ambtenaren zich niet ophielden, iets wat zeer te waarderen valt. Hier werd iets over eengekomen. De twee partijen zijn nu zo, de één moet iets hebben wat de ander renteloos heeft staan nu kan men elkaar helpen, doe dat dan ook, maar wring dan geen belofte los, die met de wetten van fatsoen en moraal in felle strijd ls. De belofte werd wel afgedwongen en nu wordt zij niet na gekomen. Dit is naar mijn mening zeer juist en ik betreur het ook dat B en W gedeeltelijk hebben toegegeven, ik was er voor en'ben dat nog om niets, maar dan ook helemaal niets te doen. U hebt uw deel gehad en meer dan dat. Ik ben een voorstander van het nakomen van afspraken, wanneer u dat ook bent, des te beter ,maar beroep u dan later nooit op verkeerde door u zelf gemaakte afspraken. U beroept zich op recht; goed', maar bedenk wel, dat het begrip recht, gebaseerd is op nor men van fatsoen en moraal. A. OLIVIER. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd een plaatsje in uw veel gelezen blad,* by voorbaat myn dank. Naar ik verneem krijgt het politie corps van Alkmaar nieuwe unifor men. Prachtig, van harte gegund. Zy irioaten by nacht en onty op de straat zyn. Maar nu heb ik het oog op een andere groep Werkers (ook in dienst der gemeente Alkmaar) en wel de mannen van de gemeenterei niging, die hebben het soms veel slechter, en moeten ook by de nacht er op uit om de straten weer een beetje begaanbaar te maken. Na een moeizame nacht, is het 's morgens weer paraat zyn voor hun dagtaak, die met deze slechte wegen verre van plezierig is. Dit is op zichzelf »nog niet zo erg, maar als u eens ziet wat voor werk kleding deze mensen aan hun lichaam hebben dan zou u beslist zeg gen: kan daar nu niets op gevonden worden? Nu weet ik wel, er wordt aan ge werkt om deze mensen aan werkkle ding te helpen, maar het is nu al maanden en maanden wachten en nog steeds is het: zuster Anna, ziet gij nog niets komen? Ik hoop dat deze regelen onder de aandacht van de bevoegde autoriteiten mogen ko men opdat spoedig aan deze nood toestand een einde komt. Hoogachtend, C. Proostheide De boekhandelaren van Alkmaar hebben me gevraagd of ik een paar letters schrijven wou in verband mot de voordracht, die ik hoop te houden in de boekenweek. Wat moet dat wezen? Een stukje propaganda voor mezelf? aLat ik ver tellen wat ik van plan ben om er van te maken. Het wordt een causerie, waarbij een beetje geklapt wordt uti de keuken van den schrijver waar bij in 't midden wordt gelaten of men pikante kostjes krijgt te proeven waarin wat wordt verteld over de er varingen van een auteur in oorlogs tijd, en waain hij over zijn boeken iets zegt en nu en dan een stukje er uit leest, misschien ook uit onuitge geven werk. En dan is daar de ont moeting van den lezer met den schrij ver 1 In vroeger tijden hebben blauvv- kousjes er naar gesmacht een „Auteur" te ontmoeten. Blauwe kousen zijn er evenwel neit meer en smachten is vol tooid verleden tijd-geworden. Derhalve wordt ook geen illusie meer gebroken wanneer bij de ontmoeting blijkt, lat een auteur een mens als alle anderen is K. NOREL. de kop namen. Het rijden van v. d. Ham was ook hier weer, 2oji in de eerste serie volkomen rus;! erg gemakkelijk erf soepel. De lam slagen van een Sjoerdje Faber len ook hier weer op. De rijdsters, fg telijk stuk voor stuk verschillend' van stijl bleven vlak bij elkaar. Zo era dat ook de snelle eindsprint de beslis sing moest geve>.. t>0,-a Janny twee ,Teiw.„ *e,. weer de. werd, Nijsen vier, Borghart vijf, Aimiè v. d. Ham zes, Sjoerdje Faber zeven De laatste serie ging over pl.m. 40Qq meter. Het publiek heeft kunnen Re- nieten van dit nummer. Totaal ver. schillend rijdend, de o~n de korte sb- van een s,..ander de handen de rug ai was het een elfstedentochl bleven ze weer bij elkaar. Bora v. 4 Ham reed weer eens voorop, licht, soe. pel, met een korte slag. Janny Strijbis, stijlvol de bochten doorgaand. Lies' Rolf er tussen door springend Sjoerdje Faber op geleende schaatsen meevechtend achter, met de wil om te winnen, na de eerste val kwam ze er weer bij, maar bij de tyeede moest ze opgeven, ook Borghart kwam te val- len. Toen ,de bel vnr- de laatste rcn<' ging was de wedstrijd nog een vraat teken zelfs op deze afstand was hel weer de sprint, die moest beslissen, het was wederom Bora, die voor Jannv over de eindstreep ging, met daar achter Lies Rolf, Nijsen en Borghart, Ann'e v. d. Ham reed ook de wedstrijd u i. Sportieve meisjes hebben een wedstrijd laten zien, waarin stijl, aanleg en trai- ning een woordje meespraken, maar waar de wil om te winnen de door slag gaf. Totaal uitslag: 1 Bora v. d. Ha Ter Aar, 4 punten; 2 Strijbis maar, 5 punten; 3 Lies Rolff, Alkmaar, 9 punten; 4 N. Nijsen, Hoofddorp 13 punten; 5 Annie v. d, Ham, 16 pt 6 en 7 Sjoerdje Faber, Warga e., Borghart, Amsterdam. De prijzen be stonden uit luxe voowerpen en ied kreeg een aandenken. UITZENDINGEN DINSDAG 4 MAART 1947. Hilversum I, 301 m.: Nieuws 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur KRO, 7.45 „Och- tendgloren", gram. 8.15 Pluk de dag 9.07 ochtendconcert 935. herhaling Lichtbaken 10.15 strijk kwartet van Mozart 10.50 compfe sities van Tsjaikowsky 11.45 fa. milieberiohten 12.00 vioolconcert van Mendelsohn 12.30 Metropol?- orkest 13.15 tafeltennis-reportage - 13.30 vervolg 12.30 14.00 operafra. meuten 15.00 voor de vrouw On der ons" 15.30 concert voor fluit, harp en orkest van Mozart 16.00 radioziekenbezoek 17.00 het kwin tet in de kamermuziek 17.45 „Jong Curacao aan het woord" 18.00 or kest zonder naam 18.20 sportpraab je 18.30 Ned. Strijdkrachten V9.30 vervolg 18.00 20.08 De gewo ne man zegt 't zijne er van 20.30 tweede Vastenmeditatie 21.45 gala concert t.g.v. de boekenweek 23.20 gram.muziek. HllversumH, 415 en 218 m.: Nieuws 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur AVRO, 7.30 en 8.15 gram.muziek 8.43 kwartet van Bartok door strijkkwar'et 9.15 morgenwijding 9.50 ar beidsvitaminen 11.00 concert van Mozart voor piapo en orkest 11.39 lezing over Amerik. reis 12.00 zaag ën piano 12.40 Pierre Palla. orgel 13.15 Virtuoso Sextet 14.00 Met naald en schaar 14.20 instrumentali solisten 15.00 wetenswaardigheden van overal 15.15 Radio Matinee (verkorte uitvoering opera „Louise" 16.40 De schoolbel 17.00 Ned. bes\' pianisten speken en spelen voor de jeugd (Theo v. d. Pas) 17.30 ope rette-concert 18.30 tango- en rum ba-orkest 19.15 causerie door Ma- ry Pos 19.30 kamermuziek met zanq 20.15 Bonte Dinsdagavmdfreni (ge zeischap Herman Tholen) -21.30 „Contact" ,de gram.plaat van den luis teraar 22.15 buitenl. overzicht 22.30 Skymasters 23.15 reportage van het galafeest t.g.v. de Boekenweek Naar het Engels van CLAIRE ROBINSÓN Hoofdstuk I BESS VAN DE LICHTTOREN Bess Carew stond voor de Veneti- aanse spiegel, die tussen twee ramen ln haar slaapkamer hing en borstelde haar haar. Het hing in golvende weelde tot op haar middel neer, bij «Vt licht van de kaarsan leek het «wart, maar ove.was het van •en rijke donkere kleur. Zg had een lang zyden gewaad aan De spiegel weerkaatste een gezicht, waaruit een sterk karakter sprak. Donkere ogen, waarvan de kleur wonderwel by die van haar haar pas te, blonken onder fyn-gebogen wenk brauwen; ogen, die verontwaardigd konden kijken als het nodig was en toornig schitteren als zy tegenstand ontmoette in dingen, die haar boven alles lief waren, zoals waarheid en trouw, maar ze konden ook heel zacht glanzen ln tederheid en liefde verlangen als iemand de snaren van het allerfynste aller Instrumenten, 't hart, in beweging wist te brengen. Zy was Elizabeth Sophia gedoopt, ongeveer vijf en twintig Jaar voor dit verhaal begint. Haar moeder noem de haar „Sessie", de mensen in de buurt kortten de naam nog verder af en spraken van „Bess Carew", of van „Bess van de Vuurtoren". De streek was dun bevolkt Beacon Court lag op de top van Lodman Hill, een van de hoogste rotsen aan de kust van Cornwall, vanwaar men een prachtig gezicht had over de zee engten, oostwaarts nar de Atlanti sche Oceaan, westwaarts naar de Kanaal-eilanden en de Kaap de la Hague. Het huls lag niet helemaal boven op de hoge rots, maar in een kom, vlak by de top, Eeuwen lang werd, als er gevaar dreigde langs de stormige kust van Cornwall, het vuurtorenlicht op Lodman Hill ont stoken om de bewoners van Cornwall en Devon, verderop, te waarschuwen, dat er gevaar dreigde. Het was al lang1 geleden, dat der gelijke vuren hun boodschap de kust langs gezonden hadden; maar sinds Philips van Spanje zyn boodschap vari oorlog van uit het Escurlaal de wereld had ingeslingerd; sinds Ko ningin Elisabeth de handschoen had opgenomen; sinds de onverschrokken daden van Raleigh, Froblsher en voor al van Francis Drake het bloed in dp aderen van de Britse natie sneller had doen stromen en haar opgewekt hadden tot moed en krijgslustig was de grote vuurbaak opnieuw neerge zet op die eenzame wachttoren aan de kust. Bess had op zich genomen, bgge- staan door twee of drie van haar be dienden, die graajf** hun leven voor liaar zouden hebben willen geven, de lampen voor dat doel gevuld te hou den en, als het nodig mocht zyn, ze aan te steken als de vyand nader de. Zo was ze van Elisabeth Carew „Bess van de Vuurtoren" geworden en deze naam was het, die gebruikt werd als er op haar getoast werd in de wynhuizen in Plymouth en Bristol en als zy eerbiedig, haast enthousiast begroet werd, wanneer zy op haar prachtige grijze merrie „Zwaluw" naar Falmouth of Penzanse reed. In dat jaar 1588 was het, alsof Philips met een dreigende vinger over de kaart van Europa, gestreken had Zelfs de boeren, die de schrale bodem bewerkten, en de schaapher ders,, die hun kudden hoedden, wis ten, dat er kwade dagen op komst waren. Zonder oefening of tucht stonden zy echter gereed om met de zeis te gaan vechten, of met de hooi vork de hutjes, die ze 1.» woningen noemden, en hun vrouwen en kinde ren te beschermen. Dappere, trouwe harten klopten onder hun buizen van bombazyn en ongeloold leder. Bess Carew's slaapkamer lag op de hoek van het vierkante gebouw, er waren dubbele vensters om de stor men buiten te houden, die soms offl het huis joegen, (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2