WERELD-JAMBOREE IN FRANKRIJK 20.000buitenlandse deelnemers U.LO.-krant voor Nederland Sombere vooruitzichten P Een Nederlandse potlodenindustrie Groot aanbod van hypotheekoeld JORIS IVENS VERTELT Precies tien jaar geleden ver overde dit liedje geheel Neder land; het werd gezongen tot ver buiten onze grenzen en was mede de oorzaak dat het kleine vriendelijke plaatsje Vogelen zang bij Haarlem uit zijn lan delijke sluimer werd gerukt en in het middelpunt der belang stelling werd geplaatst. Thans is het 1947, tien jaar later en weer maken duizenden padvinders over de gehele we reld zich op om naar de Jam boree te gaan: De 6e Wereld- Jamboree, die ditmaal Vredes^ Jamboree zal heten. Dit massa le tentenkamp, waar duizenden jonge kerels elkaar zullen ont moeten om twee weken te bou wen aan het, op het ogenblik zo wankel lijkende bouwwerk „Wereldbroederschap", wordt gehouden in Frankrijk. Om pre cies te zijn te Mousson op een terrein, dat is gelegen in een bocht van de Seine op 70 K.M. ten Westen van Parijs. Hier is een prachtig kampterrein van 1850 H.A. groot, met een ideale bodemgesteldheid en rijke-, ge varieerde begroeiing. Het is ver deeld in 15 subkampen, elk van 810 H.A. groot, die genoemd zijn naar de provinciën van Frankrijk. Bijna ieder subkamp heeft een stuk bosgrond, een sportveld en een speelterrein. Evenals bij de Nederlandse Jamboree in '37 is er een -af zonderlijk kamp voor zeever kenners. Dit is geprojecteerd op het eiland van Mousson tegen over het Jamboreeterrein in de nabijheid van de algemene zwemplaats. Alle contingenten zullen via Parijs naar het kampterrein reizen, zodat zij in de gelegen heid zullen zijn om de hoofdstad van Frankrijk te bezichtigen. Na afloop van de Jamboree gaan de buitenlandse contingenten de provincie in, waar zij in Franse padvinderskampen zullen ver blijven of de gast zijn van Fran se families. „Le Scoutisme Francais", waaronder alle erkende padvin dersorganisaties in Frankrijk ressorteren, is voordat defini tief de opdracht werd aanvaard om de Jamboree te organiseren, niet over één nacht ijs gegaan. In de eerste plaats is ernstig onderzocht of het mogelijk was om reeds in 1947 in het, door de oorlog zo zwaar geteisterde Frankrijk zoveel duizenden bui tenlanders te ontvangen. Nadat de zekerheid was verkregen, dat de Regering en de regerings instanties hun medewerking zouden verlenen, werd te Parijs „L'Association du Jamboree" opgericht, waarna met de orga nisatie een aanvang werd ge maakt. Het Ministerie voor Voedselvoorziening heeft verze kerd, dat er ruim voldoende le vensmiddelen zullen zijn. De spoorwegen garanderen het ver voer in Frankrijk en de poste rijen hebben op zich genomen om de postdienst in het kamp te verzorgen. De Franse Jam boree-organisatie heeft 20.000 bu énlanders uit 50 verschillen de anden uitgenodigd. Voorts zullen 10.000 Franse jongens in de gelegenheid wor den gesteld de Jamboree geheel mede te maken. 6000 buiten landse leiders, buiten de conr tingenten om, zullen 5 dagen van de Jamboree kunnen bijwo nen, terwijl 30.000 padvinders, elkander aflossend, 48 uur op de Jamboree zullen doorbren gen. Zodoende zullen er doorlo pend 42.000 padvinders te Mois- son kamperen. Het Nederlandse contingent Het Nederlandse contingent is door het Jamboree Hoofdkwar tier vastgesteld op 1000. Het gaf hierbij echter te kennen, dat dit aantal eventueel voor een ver hoging in aanmerking komt. Het Nationaal Hoofdkwartier van de Nederlandse Padvinders Vereniging heeft naar aanlei ding daarvan bepaald, dat iede re padvinderstroep in Neder land één deelnemer naar de Jamboree kan afvaardigen. Van al deze verkenners zullen zgn. Jamboreetroepen en patrouilles worden gevormd, waarna de training van het Nederlandse contingent zal beginnen. Op één van de kampeerterreinen der N.P.V. zal in de zomervacantie, voordat de Nederlandse padvin ders naar Frankrijk vertrekken, een voorkamp worden gehou den. Het aantal inschrijvingen van deelnemers is wat ons land be treft, beneden de raming geble ven. Het laat zich aanzien, dat de troepen in de gelegenheid zullen worden gesteld, desge wenst meerdere deelnemers af te vaardigen. Uit de geschiedenis van de Jamboree ENGELAND: 1920. De eerste internationale Jamboree! De deelname was toen nog niet zo groot, zodat de eigenlijke Jamboree werd gehouden in Olympia Hall te Londen. De padvinders kampeerden in Richmond. DENEMARKEN: 1924. De leden van de wereldbroederschap van padvinders ontmoetten elkaar te Ermélunden bij Ko penhagen. ENGELAND: 1929. Om twee reden werd de derde Jamboree weer in Engeland gehouden, n.l. omdat wijlen BP.'s ge zondheid het niet toeliet een verre reis te maken en in de tweede plaats omdat in dit jaar de padvinderij in Engeland 21 jaar bestond. De tenten stonden ditmaal in Arrowe Park te Birkenhead bij Iiverpool). HONGARIJE: 1933. 9000 padvinders bezochten in dit jaar de Jamboree in Gödöllo te Hongarije. Kampleider was Graaf Teleki, de latere Minister-President, die onder tragische omstandigheden bij de bezetting van Hongarije door de Duitsers, het leven liet. NEDERLAND: 1937. Uit alle delen van de wereld stroomden de padvinders naar Vogelenzang. Het was de laatste Jam boree, die B. P. zou meemaken. De Chief sloot dit kamp met de woorden:"„Good-bye and God bless you a 11!" FRANKRIJK: 1947. Tfen jaar gingen voorbij. In normale om standigheden zouden er reeds twee Jamboree's zijn geweest 1941 en 1945). VAN DE BOEKENTAFEL In de wetenschap dat bijna iedere school in Nederland (HBS, Gym nasium, Lyceum etc.) er een eigen schoolkrant op na houdt, hebben een aantal jongelui van 17 tot 21 jaar uit verschillende plaatsen in ons land het initiatief genomen tot stichting van een landelijke U. L- O.-krant. Als vrucht van dit initiatief zal medio Maart de eerste krant in een oplaag van 90,000 exemplaren ieder 8 pagina's kleurendruk ver schijnen. De Landelijke U.L.O. organisatie heeft zich bij de voorgenomen uit gifte van deze krant een vast doel voor ogen gesteld. Men gaat er van uit dat in een maatschappij, die in vele opzichten de kenmer ken van een chaos draagt, het stre ven naar orde noodzakelijk is, en als zodanig krachtige steun ver dient Daarom zal de krant meer moeten worden dan 'n liefhebbe rijtje. Wij vernamen dan ook van den secretaris van de landelijke U.L.O. organisatie, den heer van Hoboken te Hilversum, dat er ge tracht zal worden, rekening hou dend met de leeftijden der leer lingen, van het blad leiding en stimulans te doen uitgaan en bij alle leerlingen interesse te wek- GE~ROUWD OP DE DAG VAN HUN 25-JARIG HUWELIJKSFEEST! Nee, cjeen vreemde huwelijksverwikkeling uit het land der onbe grensde mogelijkheden, maar het huwelijk van den heer H. Ga- zan en mevrouw M. Lahnstein, die 22 Februari, op het Amster- aamsche Stadhuis in de echt werden verbonden. Vijf en twintig jaar geleden ook op 22 Februari stapten zij óók naar het S'rtdhuis om daar in het huwelijk te treden. In de oorlog waren z om aan de vervolging van den bezetter te ontkomen op 2 "pril 1942 genoodzaakt te scheiden; zij waren n.l. gemengd C l. Deze scheiding was voor de vorm en vandaag werden *ij voor de wet weer herenigd. Het is echter een unicum in de i geschiedenis! v ken voor de vraagstukken vah revolutionnaire tijd waarin zij leven, van een maatschappij die nog tast naar haar nieuwe defini tieve vorm, waarin ook zij een maal hun plaats zullen moeten innemen Wat zij van school mee krijgen is zeker niet voldoende, noch om die eigen plaats te ver werven, noch om die te kunnen handhaven in een bestaansstrijd, waarin het niet meer om louter materieële waarden kan gaan Toch zijn de jeugdige initiatief nemers, ondanks dat zij terdege weten wat zij willen, zich er van bewust dat zij zelf die leiding door middel van de U.L.O. krant niet kunnen uitoefenen. Daartoe heb ben zij met het oog op de ernst van het streven de redactionele leiding in handen gelegd- van men sen die voelen en denken als zij, maar die door de practijk van hun leven geleerd hebben, hun idealis me langs reële banen te leiden. Er zal echter een voortdurend con tact met de redactie plaats hebben. Verschilende rubrieken zullen door de leerlingen onder toezicht van de redactie verzorgd worden. De redactie heeft het voornemen het orgaan, dat om de veertien dagen zal verschijnen, aan geen politiek of godsdienst te binden, zodat ook de leerlingen van bij zondere scholen zich zonder enig bezwaar kunnen abonneren. Tenslotte hebben zij, die een abonnementsgeld f 3,per jaar of f 1,per kwartaal betalen, het voordeel kosteloos te kunnen deel nemen aan excursies e.d., welke in overleg met de leerkrachten der scholen georganiseerd worden. Het adres van de redactie en ad ministratie van de U.L-O. krant voor Nederland is: Postbus 81, Hilversum. -A. A. Handel met Duitschland en Britsch-lndië De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordholland, Kan toor Alkmaar, maakt bekend, dat er voor zakenlieden, die belang hebben bij den handel met Britsch-lndië gelegenheid zal bestaan om hun eventueele wenschen kenbaar te maken aan een Ned. Regeerings- ambtenaar, die binnenkort naar Britsch-lndië vertrekt. Inlichtingen terzake verstrekt het Secretariaat van voornoemde Kamer, gevestigd Oudegracht 182, Alkmaar. Voornoemde Kamer beoogt tevens binnenkort een bevoegd spreker te laten komen, teneinde belangheb benden van voorlichting te dienen inzake het huidige stadium van het handelsverkeer met Duitschland. De zakenlieden, die deze lezing wen schen bij te wonen, wordt verzocht daarvan mededeeling aan de Ka mer van Koophandel te doen. In de maand Januari werden in do Arrondissementen Amsterdam, Alkmaar en Haarlem 1046 proces sen-verbaal opgemaakt wegens overtreding der prijsvoorschriften en wel tegen 1553 verdachten. De Tuchtrechter voor de Prijzen legde in hetzelfde tijdvak boeten op met een totaalbedrag van ruim 205.000 gulden. Verwacht wordt dat in toenemende mate de Tucht rechter van zyn bevoegdheid ge bruik zal maken om zaken te sluiten. Het schijnt dat men niet gevoelig is voor geldstraffen. Slechts rigoureus ingrijpen, waar onder dan wordt verstaan het sluiten van zaken en bet publi ceren van vonnissen in de pers, zal indruk maken op de prijs- overtreders. Vóór de oorlog gebruikte ons land een 35 millioen potloden por jaar, die voor het grootste deel uit Duitsland kwamen, nl. 58 pet. uit Duitsland, 14 pet. uit Japan, 11 pet. uit Zwitserland, 5 pet. uit Frankrijk en de rest uit verschillende andere landen. Nu Duitsland geheel uitgevallen is, heeft men besloten in ons eigen land een potlodenindustrie te vestigen, waartoe reeds belang rijke voorbereidingen zijn ge maakt. Als Centraal-Europa geen grafiet kan leveren, kunnen wij van een Britse Maatschappij gra fiet uit Ceylon krijgen, terwijl de machines worden betrokken uit Amerika en Zwitserland. Amerika zal vooral de houtbewerkingsma chines leveren, waartoe, naar men ons mededeelde, de heer Bruyn- zeel een bezoek aan dat land heeft gebracht. Er zullen behalve ge wone potloden ook kleurpotloden en vulpotloden worden vervaar digd. Voor de fabrikatie van deze laatste worden Bechlermachines uit Zwitserland betrokken. Stierenkeuringen Stierenkeuringen voor onze om trek worden gehouden te: Spierdijk 11 Maart, 9 uur, café Duin; Stompe - toren, 11 Maart, 14.30, café Kam steeg; Alkmaar, 12 Maart, 9 uur Kaasmarkt; Spanbroek, 18 Maart, 13 uur, nabij voormalig raadhuis; Schagen, 19 Maart, 9 uur, achter café Peetoom; Wieringerwaard, 20 Maart, 9 uur, parkeerterrein; Hoorn 22 Maart, 9 uur, café De Roskam. Ook in België zuinig met gas en electriciteit Volgens ,JLe Peuple" worden op het pogerublik meer dan 250.000 ton steenkool op de bevroren ka. nalen en rivieren geblokkeerd. Indien de dooi niet onmiddellijk intreedt, dreigt de toestand voor bepaalde electrische centrales en voor de spoorwegen critiek te worden. Ook de gasbedrijven zou den hun overladingen moeten verminderen, hetgeen ten gevolge zou kunnen hebben, dat de gas- voorziening opnieuw ingekrompen moet worden. Russische boeren krijgen prestatie-loon Als gevolg van een door een voltallige vergadering van het centrale comité van de Sowjet- Russisdhe communistische partij genomen besluit zullen boeren van collectieve bedrijven „naar prestaties betaald worden". Door dezen maatregel wil men de pro ductie opvoeren en den landbouw „een noodzakelijke uitbreiding" geven, aldus wordt bekend ge maakt. Een teken des tijds: Qe gemiddelde Nederlander, die geen geld te beleggen heeft, meent misschien, «lat het hem weinig interesseert, of de kapitaalbezitters hun geld be leggen in hypotheken, dan wel in staatsstukken of industriële papieren. En toch loont het de moeite na te gaan, hoe het komt, dat er op het ogenblik zo veel geld' wordt aangeboden voor hypotheken. Een hypo theek is een uitlening van geld met als onderpand onroerend goed, zoals huizen en land. of wel teer groot roerend goed zoals schepen. Het aanbod van vandaag richt zich geheel op het onroerende goed en men moet daarin zien het zoeken naar een zo veilig mogelijke belegging. Het kenmerkende van de hypo thecaire belegging Is de vaste rente en de geleidelijke aflos sing met enkele procenten 's jaars. Deze aflossingsregeling geeft de geldschieter de zeker heid, dat hjj, behoudens zeer sterke daling van de waarde van het onderpand, zijn .volle kapitaal weer terugkrijgt. Dit laatste nu beschouwt de beleg ger momenteel als buitengewoon begerenswaardig, want hU ver trouwt in dit opzicht niet te veel op staatsleningen. Woorheen golden leningen van zulke solide staten als Neder land als beleggingen van de eerste orde, waaraan vrijwel geen risico was vertoonden. Ook thans mogen wij nog een groot vertrouwen heb ben in de soliditeit van de Neder landse Staat, doch het feit, dat de rentevoet thans uiterst laag is, maakt automatisch de beleggin? in staatsstukken vrij riskant. Voor staatsleningen wordt op het ogen blik een rente gegeven van 2Yz— 3%. hypotheken leveren slechts een half procent meer op, nl. 3—3 Y, a/o. Ondanks dit geringe verschil geven duizenden beleggers de voorkeur aan hypotheken en dat komt door dat zij vrezen, dat een stijging van de rente de waarde van hun staats stukken zeer sterk zou doen dalen. Wanneer de rentevoet bv. zou stij gen van 3 op 4 dan zou de ren te - optorengst van f1000stijgen van f30.op f40.Een stukje staats schuld van 3 blijft echter zijn 3 dus f30.opleveren en daar om zal een dergelijk stuk bij een stijging van de rentevoet tot 4 minder opbrengen dan f1000.— als het verkocht wordt. De koper zal er dan niet meer voor willen geven dan f750-aangezien dat bedrag bij de verhoogde rentestand dezelfde opbrengst geeft. Het gevolg daarvan is, dat de bezitter van „Staats schuld" bij stijgende rentevoet een deel van zijn geld kwijt raakt. Belegt men daarentegen zijn geld in hypotheek, dan heeft men ten eerste een iets hogere rente en bo vendien een geleidelijke aflossing, die het geld gegarandeerd over een zeker tijdsverloop vrijmaakt. Bij staatsleningen moet men daarente gen maar afwachten, tot men uit loot. Bij hypotheken heeft men dus sneller zijn geld weer terug en Is men bovendien zekerder van de hoofdsom. De „andere'* zijde l^it is één zijde van de medaille, nl. de kant van de geldschie ters. En de andere zijde is die van de credietnemers. De beleggers zou den hun geld niet kunnen plaatsen, indien er geen vraag naar hypothe ken was. Nu is het merkwaardige, dat er tijdens de oorlog duizenden hypotheken versneld zijn afgelost en dat men thans weer met bijna even grote snelheid hypotheken opii^t mt, dus opnieuw zijn bezit met schuld bezwaart. Ook deze kant van do zaak heeft twee oorzaken. De ee- te is, dat de blokkering van grote ka pitalen talloze mensen onvold-v ie contant geld heeft gelaten en de be lastingen, die zo- buitengewoon zwaar zijn geworden, hebben dit verschijnsel nog eens verergerd De tweede oorzaak is, dat er zeer v<ol bedrijfskapitaal nodig is om de on dernemingen opnieuw met machi nes en grondstoffen uit te rusten en om dc productie te financieren, tot dat het geld weer binnenkomt Zo weerspiegelt zich op de geldmarkt de nood van het bedrijfsleven en de gereserveerdheid waarmee men te genover de-Staat staat. KOMT ER EEN UITREISVISUM? In het officieel orgaan der K.N.A.C. „De Auto" lezen wij, dat er een hardnekkig gerucht gaat, ^iat de Regering het in stellen van een uitreisvisum in zeer ernstige overweging heeft genomen. Het blad wijst er op, dat net zeker niet gewaagd is te ve onderstellen, dat het dc Mi nister van Financiën is, die deze veel tegenstander wil door- veel egenstand er wil door drukken. Het euvel, waaraan men hier mede paal en perk wil stellen, is uiteraard het reizen naar het buitenland, zonder dat daartoe deviezen zijn verstrekt. Naar bewering zou op deze wijze b.v. 200 millioen gulden jaarlijks naar België verdwijnen en voor de Nederlandse deviezenpot verloren gaan. Een bewijs voor de juistheid van deze bewering is niet gegeven en het bedrag komt het blad dan ook zeer on waarschijnlijk voor Juist nu allerwegen wordt getracht de relaties met België te verstevigen en aan te halen, zou een belemmering, als thans in het brein van onzen schat* kisthouder is ontworpen, in het verkeer met België wel een zeer pover figuur maken. Het doet vreemd aan, dat op het moment van een tussen beide landen af te sluiten tol linie enerzijds wordt getracht een dam op te werpen, welke moet verhinderen bij den ande ren partner te gast te gaan Laten wij ook wel bedenken, dat de Belg vrij is om te gaan waar heen hij wil en de vrije keuze heeft de hem toegestane 10.000 francs te besteden in het land, dat hem het meeste toe lacht. Ook den Engelsman is het toegestaan per jaar 75 pond uit te geven om zich buiten de grenzen van zijn land té bege ven. Niemand zal daarbij wil len beweren, dat Engeland er economisch zo rooskleurig voor staat. Waarom ook niet een dergelijk systeem voor ons Ne derlanders? Het zou heel niet wonderlijk zijn, indien zou blij ken, dat bij een zekere vrijheid van handelen minder van de toegestane faciliteiten gebruik zou worden gemaakt dan bij een stringent verbod. Men krijgt er, aldus besluit het blad, langzamerhand genoeg van zijn weg van de wieg tot het graf door de overheid geheel te zien uitgestippeld en onderweg nog voortdurend te worden bedild. Joris Ivens is na een afwezig heid van ruim acht jaar voor een kort bezoek naar Nederland te ruggekeerd. Deze regisseur, wiens in Nederland opgenomen docu mentaire „Zuiderzee" inmiddels aan duizenden mensen over de ge hele aardbol heeft vertoond hoe het Nederlandse volk zonder wa pens land wist te winnen, heeft kort voor en tijdens de oorlog de hele aardbol rondgezworven. Tij dens de Spaanse burgeroorlog maakte hij, in samenwerking met o.a. Ernest Hemingtvay, de docu mentaire „Spanish Earth", later in China „400 million". In het be gin van de afgelopen oorlog bood Ivens zijn diensten aan de Neder landse regering te Londen aan. Deze aanvaardde ze echter niet. Later voer hij 3 maanden op üa- nedese corvetten mee in convooi- en naar Moermansk en maakte een documentaire over de oplei ding der jonge Canadese zeelui. Kort daarop werd hij naar Hol lywood ontboden, waar hij de fil mers instrueerde in de documen taire techniek cn In de „Capra- Nuit" meewerkte aan de serie documentaires „Why we fight", welke kort na de oorlog ook hier te lande zijn vertoond. Tevens maakte hij een film voor 't Ame rikaanse leger „Know your cnemy Japan". Tenslotte werkte hij mode aan het draaiboek van „The story of Gijoe", gebaseerd op de ver halen van Amerika's populairsten oorlogscorrespondent Ernte Pyle. In November 1945 heeft Ivens zijn inmiddels aanvaarde functie van „film-commisioner" met het doel de bevrijding van Indonesië te filmen, neergelegd, omdat deze bevrijding zich niet in overeen stemming met zijn inzichten vol trok. In verband hiermede weidde de lieer Ivens nog uit over de actie der Australische havenarbei ders. In Australië heeft "hij na het neerleggen van zijn functie nog een boek geschreven over de do. cumentaire film en hij houdt thans over dit onderwerp lozingen inde grote Europese steden. Zijn vol gende opdracht is een film over Tsjecho-Slowakije en in het verre verschiet ligt een opdracht voor een film in verband met de Unesco. Sprekend over de Amerikaanse film zeide Ivens, dat Hollywood aan het „opgroeien" is en dat er zich daar, hoowel dat aan den bui tenkant nog niet merkbaar is, een geslacht van goede vakmensen ontwikkelt. De vergaande com mercialisering verhindert echter veel initiatief en doet vele jonge krachten schipbreuk lijden. De regisseurs in Hollywood komen dan ook meestal niet voort uil de rijen der documentaire regi&vurs, hetgeen in Engeland vaak wel het geval is. Hierdoor wint ook de speelfilm in Engeland aan realiteit en daaraan is ook, volgens Ivens, het grote succes der moderne En gelse films te danken. Resultaten van de Haringvisserij Naar wij vernemen heeft de haringvangst in het af gelopen seizoen een gemid delde besomming per schip van omstreeks f 250.000 op geleverd. Er zijn schepen geweest, die tot f 350.000 be- somd hebben. Aan het eind van de vangst waren er 160 schepen in de vaart. Daar deze echter niet alle van het begin af aan de „teelt" heb ben deelgenomen, wordt de totale waardeproductie van de haringvisserij momenteel op ongeveej) 30 millioen gul den geschat.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3