liet vuur der vrijheid Les ballets Nègres Wat wijst de veilingsklok? De nacht van de Elizabethvloed RADIO Laat ons allereerst vaststellen, dat het optreden van het negerballet on der leiding van Berto Pasuka een volkomen verrassing is geworden. Ondanks of misschien juist door de vele tam-tam, die voor het op treden van dit ballet en het tam-tam orkest gemaakt Is, gingen wy er enigszins sceptisch gestemd heen. En hoewel het optreden aan het begin van de avond aan onze niet zeer hoog gestemde verwachtingen scheen te beantwoorden het scheen alleen maar. interessant en kleurig primi tief te zijn zyn wy later geheel overwonnen. De grote kracht van dit ballet is de improvisatie. Zeker, een beperkte choregrafle, steunend op enkele basispassen, vormt de grond van de balletten, maar de hoofd kracht is de^natuuriyke improvisatie met plezier en enthousiasme uitge voerd en opgezweept door de fasci nerende tonen van een voortreffeiyk tam-tam orkest In het ballet „Zy kwamen" was de indruk het zwakst. Deze symbolische fantasie over het conflict tussen Christendom en pri mitieve negergodsdienst biedt ook de minste mogeiykheid tot improvisatie. Behoudens de sterke figuur van Ber to Pasuka, die de primitieve gods dienst op demonische wtyse uitbeeldt iedere figuur onderstreept door een gescandeerd trommelen op de tam tam. was „Zy kwamen" te zwak om een bevredigende indruk te wekken. Geheel anders was dit met het groot ste ballet „De Profeet", het histo rische verhaal van een gebeurtenis, die ruim 50 jaar geleden op Jamaica plaats vond. Een religieus fanaticus, voortreffeiyk uitgebeeld door Berto Pasuka, beweerde dat hy op zeker-.* dag vleugels zou krygen en naar de hemel zou vliegen, hij kreeg vele vol gelingen doch als hy op de „grote dag" niet de begeerde vleugels krygt. dan wordt hy als een vulgaire bedrie ger in het gevang geworpen. Door dit gehele ballet heen komt de ge- loofsyver van de primitieve West-In dische neger met zyn naïef karakter als een groots en indrukwekkend culminatiepunt naar voren. Het vreemde, geëxalteerde van de primi tieve profeet komt in een machtige slotdans tot uiting. Wanneer de pro feet In de gevangenis geworpen ls. dan ls de zekerheid, dat hy niet de begeerde vleugels zal krygen. aan leiding voor de choregraaf om hier van een ontroerenfle en aangrijpen de sotodans te maken, die het pro gramma op waardige wjjze besluit Het ballet was verdeeld in een vyfta) taferelen waarvan het eerste, twee de en vyfde het meest suggestief waren. Een kleurryk en geestig ballet was „Marktdag". Het verhaalt van een bloemenverkoopster, die door een dief bestolen wordt, terwyi zy ligt te slaoen. Wanneer zy dan later van een „Samfie". een koopman in Imitatie juwelen enige mooie ringen en arm- TEN LATE ONTDEKKING 'n een koeienstal op een boer derij bij Trondhjeni heeft mei» ••••n Rus aangetroffen, zeken* Vaslll R«niKofskl. die er uitzag •\'s een Robinson Cmsoe, met 'nnge haren en baard en ge 'eed In lompen. H\J bleek de«- ♦i'ds ontsnapt te zjjn uit een "Mits krijgsgevangenkamp h(| evanger en zich sindsdien -rborgen te hebben gehonden In de bossen. HIJ Imam met de handen omhoog te %*oor- sehtJn. tvant hy had nog niet vernomen van de Duitse ca pitulatie.... banden wil kopen, dan kan zy dit niet en is bedroefd. De koopman ech ter schenkt haar wat van zyn ket tingen ^n het meisje toont zich dol gelukkig. Zy doen samen een dans, een verrukkeiyk bljjde dans, die zo aanstekeiyk werkt op de overige marktgangers, dat in minder dan geen tyd het toneel een wonderiyk vroiyk schouwspel biedt van dansen de en met vroiyke kleuren getooide negers. Paerl Johnson en Ben John son zyn de Samfie en het bloemen meisje en wanneer het doek valt hebben zij een welgemeend en harte- ïyk applaus in ontvangst te nemen. En dan het orkest, de tam-tam. mensen op het toneel ervan in ver voering geraken de mensen in de zaal geheel in de sfeer komen van de voor hun zo vreemde omgeving en zich na afloop afvragen hoe het toch mogeiyk is, dat zy zo in de ban van deze vreemde muziek en van de wonderiyke dans zyn gekomen. Het Negerballet was een openba ring en wy zyn biy het gezien te hebben. -Th. K. Willem Barens in aciie Vrydagmiddag werd Bergen aan Zee uit haar isolement verlost door,., de „Willem Barends"! Deze dappere poolreiziger was ech ter niet de bekende oceaanstomer op zoek naar walvissen, maar een dood gewone sneeuwschuiver-locomotief uit Utrecht. Geestige spoorlui aldaar hadden de overeenkomst gezien tussen de boeg van een schip en de voorzyde hunner machine, en hun sneeuwsto mer „Willem Barends" gedoopt keert de tyd van „Arend", „Snel heid" en andere romantische locomo tiefnamen weer? en zo kon het gebeuren, dat de „Willem Barends" geen walvisje harpoeneerde, doch op het station te Bergen uit de rails liep. VOORZITTER V.V.V. Het bestuur van V.V.V. heeft uit zyn midden tot voorzitter gekozen den heer J. H. Roggeveen als op volger van wyien "den heer D. A Klomp. De heer Roggeveen was~ tot dusver vice-voorzitter. Het Nederlands blljartkampioenschap anker kader 71/2 werd behaald door den Rotterdammer P. J. v. d. PoL Wethouder Dresme reikt den kam pioen de zilveren medaille van de gemeente den Haag uit. NFB P SEEZOENDRUKTE Gelokt door het stralende winter weer waren ook de afgelopen Zon dag? wederom tallozen naar Bergen en Bergen aan Zee getrokken om te genieten van de prachtige witte duinlandschappen en de kleurige lucht- en zeetaferelen. Op de terrassen by het strand dronken velen hun kopje koffie in de open lucht. De drukte in de Berger lanen en op de stations te Bergen en Bergen aan Zee deed voor een dag in het zomerseizoen niet onder. De Nederlandse Spoorwegen ble ken thans geheel op het ongewone massavervoer ingesteld, zodat dit 'n geregeld verloop had. Velen menen de trambaan naar Zee dis wandelpad te kunnen gebrui ken. Ter voorkoming van ongenoegen willen wy er op wyzen, dat dit ten strengste verboden is en de politie by geconstateerde overtreding, of liever: betreding, geen consideratie zal tonen. DE IJSBAAN GESLOTEN De Berger IJssportver. heeft het byitje er by neergelegd, naar wy vernemen, omdat het gela op is. In stede van een voorbeeld te ne men aan de actieve ysclubs uit de omgeving (Heiloo en Schoorl) die ongeveer elke week wedstryden heb ben georganiseerd, vonden er te Ber gen zo goed als geen plaats. Dit kan ons toch moeiiyk doen aannemen, dat de baan al een dag of 14 gesloten is wegei%^ de slechte kwaliteit van het ys of ongunstige financiële positie der vereniging. Hoe zit dat? ERNSTIG ONGEVAL Het 12-jarig zoontje van den heer P. Beers te Hensbroek had Zater dag te Hensbroek het ongeluk van een auto te vallen, waarby hy een zo ernstige vleeswonde aan een been opliep, dat hy onmlddeliyk naar een ziekenhuis te Alkmaar vervoerd moest worden, na eerst behandeld te zyn door dr. Cohen te Hensbroek. KERKELIJKE VERKIEZING By de Zondag gehouden verkiezing van de Ned. Herv. Gemeente te Ob- dam zyn herkozen de heren N. Aay, diaken en G. Groen, ouderling. 4 Alle verkoop weer over de velling! Het weer biyft maar koud en wat dit voor de Langedyker tuinbouw streek heeft te betekenen voor wat betreft de bewerking van hot land en de uit plant van do nieuwe producten is wel duideiyk, als is het moeiiyk to zeggen, hoe groot het nadeel wel zal zyn, dat de tuinbouwers hierdoor hebben. Maar niet alleen de tuinbouwers, ook het Nederlandse volk zal de terugslag van deze abnormale winter in deze begin-periode van de opbouw van ons zo zwaar getroffen vaderland ongetwijfeld gevoelen. De vroege aardappelen zullen zonder twfyfel abnormaal laat zyn. Wanneer men daarhy rekening houdt met het grote verlies, dat tengevolge van do stren ge vorst aan aardappelen Is geleden, doordat lang niet alle aardappelen op een doeltreffende wyze zyn afgedekt geweest, dan staat het wel vast, dat wy er ln do komende maanden ten aanzien van de aardappelvoorzie ning niet al te gunstig voor zullen staan. Gevolgen van de staking Aan de Langedyker veilingen was in de afgelopen week de zaak nog niet in het reine gebracht. Zoals men weet waren de maatregelen, die tot aan de staking der groentenhandela- ren gelden, zoals die t.a.v. het ver voeren van groenten en de veilplicht, tijdens de staking opgeheven, om leder in de gelegenheid te stellen, groenten te kopen buiten de handel om. Nu zou men hier denken, dat dit voor de Langedyker tuinbouwers van geen betekenis zou zyn, aange zien by alle veilingen in de statuten de bepaling is opgenomen, dat alle tuinbouwproducten van de leden via de velling moeten worden afgezet. Een eigen veilplicht alzo. Aan deze bepaling werd echter maar zeer ten dele de hand gehouden. Er kwam wel het een en ander aan de velling. Aan bevroren gele kool was er geen gebrek, maar rode kool werd slechts sporadisch aangeboden, terwyi er toch heel wat van dit schaarse pro duct is verladen, zo gedurende de af gelopen week. Het was weer een druk te van belang langs de dorpsstraat, maar daarvan bemerkte men op de veilingkantoren niet zo heel veel. Er werd veel bulten de velling om ver handeld, omdat de handelaren biyi/- baar aan de op hun punten toegewe zen hoeveelheden groenten niet vol doende hadden om aan de grote vraag te voldoen. Men ging buiten de veiling om en daardoor werd het aanbod op de veiling natuuriyk nog geringer. En of men zich daarby aan de vastgestelde maximumprijzen hield is ook nog zeer de vraag Het Is te begrypen, dat deze gang van zaken door de veilingbesturen en de bonafide handelaren, die hier aan niet mee wilden doen met lede ogen werd aangezien. Ingrypende maatregelen Aan het einde van de week echter kwam de verlossende mededeling, dat de indertyd ingetrokken maatregelen weer van kracht zouden zyn. Maar aan de werkeiyke gang van zaken wjfr'aog geen verandering te speuren. Zaterdagmiddag hebben nu de vei lingbesturen met vertegenwoordi gers van de? vereniging „de Koophan del" en de CCD vergaderd om aan deze ongewenste practyken een einde te maken. Daar is besloten, dat in het vervolg weer vervoerbewyzen zullen worden afgegeven over de vei lingkantoren, zodat daarvoor uiter aard alleen ln aanmerking komen de producten, die over de veilingen zyn gekocht. Groenten, die zonder deze vereiste vervoervergunnlngen worden vervoerd, zullen door CCD ln beslag worden genomen. De tuinders, die hierby betrokken zyn zullen, wanneer inderdaad bulten de velling om ver kocht ls, worden beboet en de han delaar zal van verdere aankopen op de veiling worden uitgesloten. Alles gaat dus nu weer over de veiling. Ook de coöperatie zal zich via de vei lingen moeten voorzien. Aangezien al les zo ongeveer voor verdeling op punten in aanmerking komt, zal ook de coöperatie dus punten moeten hebben. Wy zyn benieuwd, hoe deze aangelegenheid geregeld wordt. De op de veilingen bestedo pryzen wa ren voor goede kwaliteit steeds ge- lijk aan de maxlmumprys. Voor be vroren gele kool aanvankelijk ook, maar later daalden de noteringen hiervoor wel een paar gulden per 100 kg Ook de bevroren uien, die aanvan- keiyk tegen behooriyke pryzen wer den afgezet, konden het later niet veel verder brengen dan f 5.a f 7.— per 100 kg. A.QOVEEV, MONTHABO«,...1?l!I| Hoe uw -rev<eN/\f\a 2ICH JOHAN CrÊaïklT^N, HERINNERDE v Mirakelspel door J. Moree BERGEN De nacht van 18 op 19 November in het jaar 1421 was voor Holland een ramp. Het was zwaar weer, storm beukte de kust, een enor me vloed kwam opzetten, in de bo- venkop van Noord-Holland sloegen de dijken en zandklippen tfeg en ver nietigden alles in Petten en omgeving, o.a, ook de kerk, waar op dit moment 422 mensen hun toevlucht hadden ge zocht. Slechts 3 mensen, waaronder de pastoor werden gered. De volgende dag spoelden op het Zanegeest te Bergen niet alleen de lijken aan, doch ook een kist met di verse kerkgoederen, waarbij o.m. de H.H. Hosti, alles doordrenkt van zee water. Deze kist werd naar de kerk te Bergen gebracht en daar opgebor gen. Nadat de kist na enige tijd werd geopend bleek de H.H. Hosti op bo vennatuurlijke wijze in bloed te zijn veranderd. Volgens een latijns hand schrift uit die dagen, verkreeg Bergen hierdoor een naam als Bedevaartplaats van het Mirakel van het Heilige Blo'.*d, welk Mirakel volgens dit handschrift grote wonderen te weeg heeft ge bracht. Oedurende enige eeuwen bleef Bergen een druk bezochte bedevaa-t- plaats en ieder jaar werd een stille omgang gehouden naar de plaats waar de kist was aangespoeld, n.L aan de Sacramentsdijk, welke thans bekend staat als de Zanedijk. Deze historische gegevens zijn door J. Moree bewekt tot een mirakelspel van één proloog en drie bedrijven en getoonzet door Cor Molenaar. De eer ste opvoering hiervan zal plaats vin den in het gebouw St. Jan te Bergen. De d cors zijn ontworpen door taan Min en worden met assistentie van Karei Colnot geschilderd. De gehele opvoering vindt plaats in 15e eeuwse klederdracht. De verteller is Georgfc Stokman, terwijl medewerking ver;e- nen een 40-tal goede tonelisten en het vocale ensemble van het R. K. Meisjes koor onder leiding van Molenaar. De muzikale leiding is in handen van Mevr. Corrie Moree-Dol. Als datum van opvoering is bepaald "23, 24 en 25 Maart a s. en gezien /e interesse waarmede gewerkt wordt beloofd dit een groot succes te worden. M. B. UITZENDINGEN DONDERDAG 18 MAART 1947 HILVERSUM I 301 m. Nieuws 7, 8, (9,45), 13, 19 20 en 22 uur KRO 8.15 Pluk de dag; 9,10 Ensemble Alfredo Campoli; 9.45 Voor de kleu ters: NCRV 10.00 Leger des Heils; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgelspel; KRO 11.00 ,De Zonnebloem", radio ziekenbezoek; 11.45 Familieberichten 12.03 Klein koor; 12.30 Vaudeville orkest; 13.15 Vervolg NCRV; 14.00 Orgelspel door Stanley James; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Kamerorkest; 16.00 Bybellezing; 16.45 Rotterdams strykkwartet; 17.20 Orgel en zr.ng- soli; 18.00 Mannenkoor; 18.30 Ned. strydkrachten... 19.25 De vaart der volken, lezing; 19.45 Over oorlogs documentatie; 20.05 Weeroverzicht; 20.08 Bont programma „Ontspanning na Inspanning"; 21.30 Met band en plaat; 22.15 Actueel geluid 22.30 Oude clavecimbel-composities; 23.00 Nieuwe Nederlandse muziek; 23.30 N on-stopprogramma. HILVERSUM n 415 m. Nieuws 7 8, (9.45) 13, 18, 20 en 23 uur AVRO 8.15 Opera-muziek; 8.45 Pianocon cert van Rachmaninoff door den com ponist met Philad. Symphonie Or kest; 9.15 Morgenwyding; 9.50 Ar beidsvitaminen; 10.35 Coro Belmon- te; 11.00 Duo voor viool en altviool van Mozart; 12.00 Zang met piano begeleiding; 12.35 Gerard van Kr len, piano; 13.15 Metropole-orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Orgel concert door Piet Post 15,20 Herha lingen 16.15 Actueel filmprogramma; 17.00 Kalidoscoop; 17.30 PianoduJ De Raaff-Schutte; 18.35 Skymast 18.45 Sportpraatje Aad van L 19.05 Bont programma met KawaH- an-orkest; 19.30 Radio Volksmuziek school; 20.15 Omroeporkest; 21,15 Hoorspel uit het Poolgebied; „Hier radio Myggbukta"; 22.00 Rendez— vous by Greta Keiler; 23.15 Orkest Ray Ventura: 23.30 Vervolg. Naar hel Engels van CLAIRE ROBINSON Felipe Peralta lag ln diepe slaap in de achterkamer, die Garsla als slaapkamer gebruikte gedurende zyn verbiyf in de boodcry. De bovenka mers waren in de regentyd onbruik baar. het dak was op sommige plaat sen stuk en de regen gutste er vr(j doorheen. Niet voordat hy gereed was nam hy notitie van zyn bezoeker, want hy had hem nog Iets te zeggen voor hy wegging. Hy bukte zich over den slapenden man cn schudde hem by zyn blote schouders. Fclipe had zyn buis uitgetrokken, zyn hemd was op en liet zyn brede, harige borst vry. Na lang schudden slaagde Juan erin hem wakker te krygen. Zyn eerste woord was een vloek. z(jn eerste beweging een greep naar het ie mes. een «fschuwetyk wa pen, aan beide kanten geslepen, dat op zyn heup hing in een schede van ongelooid leder, door hem zelf ge maakt. Ik ben het, Felipe; er ls niemand anders hier. Waarom heb je me wakker ge maakt? Ik was net in slaap. Hy keek Juan aan met woeste ogen onder dikke, borstelige wenkbrauwen, waar zyn haar overheen hing in een verwarde massa. Je hebt al een uur geslapen. Ik ga nu heen, mar het ia nodig, dat ik je instructies geef voor ik wegga. Geef me (eerst wat te drinken, Ik ben zo droog als een zoutzak. Een slok wyn zal me meer goed doen, dan al je instructies. Juan keek hem met een heer- schersblik aan, die Felipe geweldig irriteerde. Ik zal eerst zeggen wat ik te zeggen heb; dan kan je zoveel drin ken en slapen als je wilt. Felipe ging overeind zitten en pro beerde zyn gedachten te concentre ren. Als je naar Lyme moet, kan je het beste met de boot gat». Dank je voor de raad; maar als een of andere nieuwsgierige officier me ln do gaten krygt, heb ik niet veel kans op een lang leven. Doe wat ik je zeg; je hoeft aan die kust niet bang te zyn. Aan de ze zyde van de Tamar is een kleine baai, waaraan een paar vissershutten staan. Op de schuine rots staan er nog drie; ga naar de laatste van de drie, waar 'n kleine stal aangebouwd is met 'n klein tuintje er achter. Een Een man zal je opendoen, als je driemaal klopt, tussen iedere klop even wachten. Ga er 's avonds laat heen en neem jo paard mee. Steek je hand op en laat drie vingers zien; hy zal je dan binnenlaten en je paard onder dak brengen. Zeg, dat Aaron, de jood, je gestuurd heeft. Ik ben nameiyk Aaron, de jood, ging Gar- cia verder. De zeelui van de vloot hebben me die naam gegeven en die heb ik met genoegen aangenomen. De man in de vissershut heet Trevall uit Cornwall; hy was m(jn vaders lijf knecht. Hy zal je zonder gevaar in de boot naar Lyne helpen en zolang je paard verzorgen tot je het weer komt halen of hem laat weten, waar hy het naar toe kan brengen. Dat is alles wat ik je te zeggen heb. Je kunt hier zolang biyven en eten wat er is. Wanneer kom je weer, Excel lentie Weerkomen! Dat weet God al leen, misschien wel nooit, behalve als ik terugkomen kan met onze triom ferende mannen. Garcia sprak meer tot zichzelf dan tot zyn toehoorder. Met een korte laük daaride hy zich om en verliet het huis. Felipe zat stil totdat hy het hoef getrappel van het paard op het zach te, natte gras hoorde. Ga voor myn part naar de hel! Nu eens fyn drinken en dan slapen! Juan Garcia moest afstappen om het ruwe, half verrotte hek aan het eind van de opryiaan te openen; hy had het zelf zo'n beetje gerepareerd dat het tenminste gesloten kon wor den. Toen hy weer* opsteeg draalde hy zyn hoofd om en keek naar het verwaaide dak en de afbrokkelende schoorstenen van de eens zo welva rende hofstede. De namiddagzon zet te alles in rossingen gloed. Zyn ge zicht versomberde; er kwam een ge voel van naderend onheil, helemaal niet gemotiveerd door wat hy van de feiten en van de toestand van zyn party wist, over hem. Het betrof ook meer zyn eigen persoon dan de nade rende oorlogsgebeurtenissen. Het vervallen huis scheen hem een symbool van zyn eigen lot Toch ge loofde hy dat het doel, waarvoor hy de laatste jaren, maar vooral de laatste maanden gewerkt had, zo on geveer bereikt was. Hy was heilig overtuigd, dat Spanje in de grote stryd van straks zou overwinnen. Nu hy zyn tegenzin overwonnen had om aan het verzoek te gehoor zamen, dat de boodschapper van v piteln José zo onkies had ©vei bracht, vond hy het toch ook ma&i beter, dat hy dien beruchten zee rover en vrybuiter zyn mededeling mondeling deed inplaats van haar te moeten schryvenen. Hy kon nu ook door een krachtig betoog zyn mening ten beste geven. Maar dat gevoel van neer* held wilde hem niet verlau hem beloofd, dat een oude titel van zyn familie, die een paar geslachten lang in het vergeetboek was geraakt ten gunste van hem door den koning van Spanje in ere zou worden her steld. Hy had zoveel gedaan, zov«- voor zyn land op het spel gezet, dat geen beloning groot genoeg zou zyn. Niettegenstaande dit had alles een bittere bysmaak voor hem, want zyn succes zou hem verder voeren van Anne Treluce, de vrouw, die hy met alle eerbiad «n hartstocht van zyn Zuideiyi. Dioe< uuuuiu* en iuet vasthoudendheid die hy van Engel se kant geërfd had. (wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2