Hel vuur der vrijheid STADSNIEUWS Afbraak van voortgezet lager onderwijs ZIEKENVERPLEGING Stoorvogel was 40 jaar in gemeentedienst Het achtste leerjaar van de baan? Distributienieuws Gewestelijke organisatie voor <L Druk bezochte vergadering te Alkmaar Samenwerking of ondergang Het la het belang van onze ver scheiden geweest, flat ons er toe heelt gebracht, u allen btfeen te roe pen. teneinde gezamenlijk te over leggen, hoe wy dit In do toekom»*, het best kunnen dienen. Zo sprak de heer W. v. d. Vall, voorzitter van de Alkmaarsc Vereniging voor Zieken- huisverplcging, In het openingswoord waarmee hy de vertegenwoordigers van een 20-tal zusterverenigingen uit het Noorden van Noordholland begroette op een vergadering, die op Zaterdag J.l. door de Alkmaarse Ver eniging was belegd in de dancing van de „Harmonie". Door de grotere taak, welke aan do ziekenfondsen Is opgedragen, ziet het er naar uit, dat de verenigingen voor Zlekci.>iisverpleglng een groot deel hunner verschelden zullen ver liezen. Op zichzelf zal dit de financi ële positie dezer verenigingen sterk verzwakken, daarnaast moet men echter rekening houden met de aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid, dat de sfzonderiyke plaatselij ke vereniging»..! straks van overheid» wege geen erkenning zullen krijgen, wat er op neerkomt, dat ze hun werk zullen moeten beëindigen. Na verschillende conferenties, o.a. met Mr. Ledeboer, waarnemend com missaris voor het Ziekenfondswezen, ls gebleken, dat ze hun taak echter zullen kunnen blijven vervullen, in dien ze zich organiseren tot een hechte organisatie. De afd. Alkmaar had zich deze or ganisatie zodanig gedacht, dat een centrale vereniging wordt gevormd, die een centrale kas beheert. Dezt vereniging zou een verenigingsraad moeten hebben, waarin iedere plaat- seljjke vereniging een vertegenwoor diger benoemt en uit welks midden een bestuur wordt gekozen. In verband hiermede deelt do voor zitter m»< dat het A.A.Z.A. voor nemens is een afzonderlijk fonds te vormen voor verzekering tegen een verplegingsduur van 100 dagen. Spr. zegt het billijk te achten, dat deze kas, die afzonderlijk moet wordeD beheerd, wordt ondergebracht bij de nieuwe organisatie. Hij leest een brief voor, waaruit blijkt, dat het A.A.Z.A. hiertegen, onder bepaalde voorwaar den geen bezwaar heeft, terwijl dit lichaam bereid is tegen een vergoe ding van 10 procent der bedragen het Incasso der verzekeringspremies op zich te nemen. rfadat de heer van Lunen nog hoeft bevestigd, dat er niet de min ste twijfel aan is, dat de kleine ver enigingen ln de toekomst geen erken nlng zullen krijgen, geeft de voorzit ter de door hem geuite gedachten in discussie. Aan de gedachtenwissellng, die volgt, nemen tal van afgevaardig den deel. In korte trokken komt daarbij het volgende tot uitdrukking: 1. Enkele plaatselijke, verenigingen willen zich verzetten tot het ultc-r ste en eerst toegeven, wanneer Iets anders niet mogelijk is. 2. De meeste afgevaardigden Jieb ben bezwaren tegen een centra le kas en willen de geldmiddelen aan de plaatselijke verenlglngep houden. Zij dringen aan op een federatie. 3. De vrees, dat werkelijk een groot aantal verzekerden zal afvloeien w^rdt door verschillenden niet gedeeld. Men heeft er nog weinig van bespeurd. De voorzitter beantwoordde deze bezwaren en herhaalde, da£ er geen sprake van is, dat de verschillende verenigingen afzonderlijk zullen kun nen blijven bestaan en ten aanzien van het afvloeien van verschelden diende •-ttel te overwegen, dat tallozen dubbel verzekerd zijn. wat op den duur onhoudbaar ls. Enkele kleinere verenigingen on derstreepten dit laatste. Koedijk vreesde van zijn 600 verzekerden er slechts 130 te zullen overhouden en Bergen had zijn aantal reeds zien te ruglopen van 1600 op 800. Wanneer tenslotte de voorzitter zegt, dat zijn ideën allerminst als 'n bindend voorstel moeten worden be schouwd, en dat ook een federatie hem goed is, mits er slechts een hechte organisatie komt, wanneer verschillende afgevaardigden geen bezwaar tegen samenwerking blijken te hebben en wanneer de gedachte is gelanceerd, dat er plaatselijke kassen kunnen zijn met daarnaast een cen trale kas, is het ogenblik rijp om spijkers met koppen te slaan. De voorzitter stelt voor een com missie te benoemen, die tot taak zal hebben de mogelijkheden te onder zoeken en die een plan tot samen werking zal ontwerpen, dat, na over leg met den commissaris voor het ziekenfondswezen, aan een volgende vergadering zal worden voorgelegd. Aangewezen worden tenslotte de verenigingen te Helder, Purmerend, Enkhuizen, de neutrale en de R.K. vereniging te Alkmaar, Koedijk, Wervershoof en Castricum. De ver eniging te Purmerend behoort tot de Nezivo, deze combinatie zal nog één lid aanwijzen, vermoedelijk de vereni ging Noord-Zijpe en Callantsoog. De voorzitter spreekt zijn vreugde uit over de bereikte resultaten en nadat de heer Zwart (Noord Zijpe) de afdeling Alkmaar heeft bedankt, wordt de bijeenkomst gesloten. Een nieuw soort ijsboot met straal aandrijving bereikte een snelheid van 90 mijl per uur op het Hopatcong- meer. (Ver. Staten) Veertig jaar ln gemeente-dienst dat ls een aangelegenheid, die niet ongemerkt voorbij kan gaan. Den heer H. Stoorvogel den sympathieken bode van het gemeentehuls, wachtte gisteren dan ook een zeer hartelijke huldiging; vele notabelen van onze stad waren omstreeks tien uur in de trouwzaal aanwezig om van hun waardering en sympathie voor den jubilaris blijk te geven. Zeer veel belangstelling. De burgemeester, prof. mr. A. Koelma, richtte als eerste spreker het woord tot den heer Stoorvogel, die met zijn echtgenote en twee kin deren deze ochtend per auto van huis was gehaald om gehuldigd te wor den. Na hem voerden mr. R^Veendorp als gemeente-secretaris en hoofd van de dienst, onder welke de jubilaris ressorteert, dr. W. Voorthuysen, dir. van het gem. slachthuis en de heer K. J. v. d. Brink als collega nog het woord; de dir! van gemeentewerken, NIEUW DOOPSGEZIND LEVEN. Hedenavond om 7.30 uur zal ds. Hylkema yoor de doopsgezinde Ge meente spreken over „Nieuw doopsge zind leven in trouw aan de oude be ginselen". ALKMAARSE VEEMARKT. Op de veemarkt van 17 Maart '47 werden aangevoerd 9 paarden, die pet stuk f500—f800 opbrachten. Voor de Centrale werden aangevoerd 85 vette koelen, 17 pinken en 512 nuchtere slachtkalveren. TENN1S-NIEUWS Het is de bekende Alkmaarse ten nisclub „lnside" gelukt den heer Vre- denburg, de progandist van de NLTB, naar Alkmaar te laten komen, voor 't houden van een causerie met film voor de tennisliefhebbers. Deze avond be looft zeer interessant en leerzaam te worden, daar de heer Vredenburg nog zeer veel nuttige wenken op het ge bied van de tennissport kan geven. De ze avond is voor iedereen toegankelijk en speciaal de jeugdige tennissers zon- 'en wij er op willen wijzen deze avond zeer zeker niet te verzuimen. WAAR DE BRANDWEER GOED VOOR IS v Onze steeds parate brandweer maakt zich niet alleen onmisbaar, wanneer huizen in lichte laaie staan. Wanneer hij op andere wijze van dienst kan zijn, doet hy dit gaarne. Dit hebben wc kunnen zien op de luchtvaarttentoonstelling, waar het grote zweefvliegtuig werd opgehan gen met behulp van de ladderwagen. Het ging vlot en degelijk! Zoals we dat trouwens van de brandweer gewend zijn. DE TRAINING HERVAT Nu de Overdekte weer ter beschik king staat, wordt heden door D.A.W. de training hervat D.A.W. NAAR AMSTERDAM Zondag bracht een aantal zwem mers van D.A.W. een bezoek aan de hoofdstad. Ad Boxem en Slikker na men deel aan nationhle wedstrijden, maar het was danig te merken, dat ze een tijd lang niet hadden kunnen trainen. Het polo-zevental speelde een re turn-wedstrijd tegen Z.A.R. die nog altijd beloofd was, doch verloor met 4—1. BURGERLIJKE STAND. Geboren Hermanus J„ z. v. Hermanus van Etten en N. Zonneveld Alida C. G., d. v. Simon C. Duin- maijcr en G. Bek -=- Agatha M. M., d. v. Hermanus H. Schipper en K. M. Hoogeboom Clara C., d. v. Arie Benit en G Mosselman Klaas W., z. v. Tiemen J. van den Berg en M, E. de Boer Martha T., d. v. Nico- laa6 Winder en G. Kos Corrie, d. v. Piet van der Hulst en B. Elias Maar- tje J. C., d. v. Michaól L. Smiers en C. A. de Groot Bregitta M., d. v. Bernardus J. Kamp en C. Godijn. Brduce, z. v. Pierre Blok en M. E. Ide- ma Eduardus B. T., z. v. Petrus B. T. Imming en A. M. Zonderhuis Ondertrouwd: Cornelis de Vries en Grietje Slot, Overleden: Diderica P. Weyen- bergh, 84 jaar .weduwe van J. W. G. de Leeuw Margaretha Weeder, 63 jaar, wed. van D. Saai Berend Hoek, 71 jaar ,geh. met J. H. van der Horst. WIND HOUDT GEEN REKENING MET GLASSCHAARSTE In de nacht van Zondag op Maan dag is een etalageruit van de firma de* Gier* aan de Langestraat tenge volge van de storm verbrijzeld. SCHOORSTEENBRAND Aan de Molenbuurt brak Zondag morgen een schoorsteenbrand uit. De politie heeft het vuur met een brand- blusapparaat gedoofd. De oorzaak was een vuile schoorsteen. de heer D. G. G^Margadant, de dir. van de lichtbedryven, de heer P. J. Wesdorp^ de heer J. F. H^Plas, dir. van Sociale Zaken, de he^r D. F. de Jong, hoofd van de distributiedienst, de heer F. H. Ringers, commandant van de brandweer, en de gemeente archivaris, de heer Th. portel, gaven door hun aanwezigheid van hun be langstelling blijk, terwijl schriftelij ke gelukwensen o.m. van Jhr. mr. F. H. van Kinschot, oud burgemeester van Alkmaar en diens echtgenote, waren binnengekomen. Toespraak van den bur gemeester De burgemeester van onze stad re leveerde in zijn"toespraak de merites van den jubilaris in warme bewoor dingen. Hij herinnerde er o.m; aan, hoe nu bijna 25 jaar geleden de heer Stoorvogel zijn taak in dienst van de gemeente als politie-agent neer legde om over te stappen in een an dere gemeente-dienst: die van bode van het stadhuis. Spreker prees de trouw en 't inzicht van den jubilaris eigenschappen die in zijn functie on misbaar zijn en waarover de heer Stoorvogel, naar in de vele jaren van zijn loopbaan wel gebleken is, in ho ge mate beschikt. Namens het colle ge van B. en W. bood prof. Koelma de jubilaris een fraaie tekening aan, het stadhuis voorstellende. Mr. Veendorp, mede namens de ambtenar€H ter secretarie sprekende gewaagde eveneens van de grote waardering, die de jubilaris terecht ten deel valt en bood hem een en veloppe met inhoud, zijn echtgenote een fraai bloemstuk aan. „Het is wel ongebruikelijk", aldus ongeveer richtte zich dr. Voorthuy- zen tot den heer Stoorvogel, „dat bij 'n jubileum van iemand in gemeente dienst hoofden van andere takken van dienst aanwezig zijn, maar dit geval maakt een uitzondering op de regel toch zeer wenselijk". Ook deze spreker bood een enveloppe aan met inhoud. De heer v. d. Briijjc, mede namens zijn colega-bode den heer P. Klaver sprekende, releveerde,* hoe zij béiden van hem, den jubilaris „het vak ge leerd hadden" en getuigde eveneens van beider grote waardering. De jubilaris dankte tenslotte de sprekers en andere aanwezigen ont roerd voor de warme hulde, die hem ten deel gevallen was. EEN KOSTBARE PLEISTER Zaterdagmorgen reed een wielrij der, die met volle vaart uit de Hoog straat kwam tegen een auto op, die in de Langestraat, richting Grote kerk reed. De onvoorzichtige fietser^ trachtte nog te remmen, doch toen dit niet lukte, greep hij zich aan de auto vast. Hij sloeg echter met zijn arm door de voorruit, waardoor hy een diepe snywond aan de hand op liep. De politie legde een voorlopig verband en maakte proces-verbaal op wegens het geen voorrang verlenen. De automobilist treft geen schuld. Moeilykheden kan men aanpakken en tot een oplossing brengen. Maar men kan ze ook ter ^jde schuiven en wachten tot er een ander komt om ze op te knappen. Het 8ste leerjaar, dat tezamen met het 7de leerjaar het voortgezet gewoon lager onderwys (het v.g.l.o.) vormt, is voor Minister Gielen een moeilijkheid. Er zyn felle tegenstanders van het 8ste leerjaar: het werd tydens de be zetting ingevoerd, en...... vele ouders kunnen pas een jaar later geldeiyk profyt van hun kinderen gaan trek ken. Er zyn vurige voorstanders: ty dens de bezetting waren de jeugdver enigingen opgeheven, maar de v.g.l.o. school kon de jeugd opvangen en vooralde jongens en meisjes van 14 tot 16 jaar kunnen beter voorbe reid worden op hun intrede in het voor hen zo moeilijke leven van de „grote" mensen. BEROVING? Door een 64-jarige inwoner van de gemeente Oudorp is by de Alkmaar- se politie aangifte gedaan van dief stal van een bedrag van plus minus 300 gulden, die tydens een Vrijdag avond gebracht bezoek aan het café van S. aan de Korte Nieuwesloot ont vreemd zouden zijn. GESCHENK VOOR BATH i Geiyk men weet, heeft de tijdelij ke gemeenteraad, die tot Septem ber 1946 zitting had, aan de afge vaardigden van Bath in de op 31 Augustus 1946 gehouden buitengewo ne zitting aangeboden de tekening van een gong bestemd voor het stad huis van Bath. De gelden daarvoor waren door de bevolking byeenge- bracht uit erkenteiykheid voor de steun, door de stad Bath aan Alk maar verleend. Deze gong zal de zer dagen gereed komen. De stan daard bestaat uit blank gesmeed yzer, de gong uit gedreven tombak met het wapen van Alkmaar. Onder de leeuwen zijn aangebracht de woor den „Invlctis invicta viris Alcmaria Victrix", terwyi de opdracht als volgt luidt: „Uit dankbaarheid voor de edelmoedige steun van de stad Bath aan de gemeente Alkmaar na de be- vryding van de Duitse verdrukking betoond". De gong zal van 19 Maart a.s. af worden tentoongesteld in de étalage van den heer J. W. A. Heuseveldt, Langestraat, hoek vsfrl den Bosch straat, waarna ze naar Bath zal wor den gezonden, zy zal daar worden aangeboden door den burgemeester, vergezeld van de afgevaardigden van Alkmaar. Op vele plaatsen wisten de tegen standers de oprichting van speciale v.g.l.o.-scholen en van v.g.l.o.-klas- sen, die aan de gewone lagere scholen waren verbonden, tegen te honden Maar op vele andere plaatsen Kwa men v.g.l.o.-scholen en v.g.l.o.-klassen tot-stand, alle tegenwerking ten spijt Juist door de geaardheid en het doel van dit specifieke eindonderwijs voor de volkskinderen, werd door deze scholen en klassen een belangrijk» drage geleverd tot de vernieuwing van het onderwys. Ook na de bevrjj. ding wisten tegenstanders de oprich. ting van v.g.l.o.-scholen te saboteren en tegen te houden, terwyi in de noodgebieden de oprichting hier en daar op grote moeilijkheden stuitte Al spoedir kw~nen ei geruchten, het 8ste leerjaar opgeheven zou wor den. De Minister stond voor moei lykheden en deed daaromtrent enke le mededelingen in de Tweede Kamer, (Tegenstanders hoopten, voorstan ders vreesdenOp het Katholle- ke v.g.l.o.-congres in tutrecht liet de vertegenwoordiger van de Minister, Hoofdinspecteur Widdershoven, ge- ruststellende geluiden horen. Wat valt er nu te hopen en wat valt er nu te vrezen? Van zeer bevoegde zyde wordt ver zekerd, dat de Minister zeer binnen kort het volgende zal voorstellen: het 8ste leerjaar blijft gehandhaafd, maartot 1 Januar' 1950 zal de jeugd geacht worden met zeven jaar schoolbezoek aan zyn leerplicht vol- daan te hebben. Het 8ste leerjaar wordt dus facultatief gesteld: de ou ders kunnen hun jongens en meisjes het 8ste leerjaar laten volgen, maar 'ze kunnen hun kinderen ook na ze- ven jaar schoolbezoek van schaal halen. Hiermede heeft Minister^Gielen de moeilijkheden, die aan de instand houding en oprichting van het acht ste leerjaar verbonden zyn, op de lan ge baan geschoven. Misschien zal hij ze in 1950 weer op zijn weg ontmoe ten, maar misschien ook is er dan een andere Minister van Onderwys. Vele v.g.l.o.-scholen zullen in moei lykheden komen en misschien zelfs gesloten moeten worden, wegéns ge brek aan belangstelling. Wat in de moeilyke bezettingsjaren en in de niet-minder moeilijke tijd na de bevryding met zoveel liefde en toewijding door de leerkrachten van het v.g.l.o werd opgebouwd in hét belang van het eenvoudige volkskind, zal door het aangekondigde voorstel' worden afgebroken. Voert de Minister actieve cultuur politiek? of denkt hy: „Na my de zondvloed"1 ALKMAAR Aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten voor de 5e en 6e periode is Woensdag 19 Maart de letter S. BEEMSTER Uitreiking schoenenbonnen. Personen, wier tweede distributie- stamkaartnummer eindigt op een der cijfers 1, 8, 4 of 0 en die in het be zit zijn van een inlegvel, waaraan zich de bonnen 614 en 612 bevinden, koy men thans in aanmerking voor een SCHOENENBON NAAR KEUZE. Kinderen, geboren in de maand Maart van een der jaren 1932 t.m. 1946, alsmede de kinderen, geboren in de maand Mei van het jaar 1946 Ko men in aanmerking voor een schoenen bon NIET NAAR KEUZE. Aan hen, die door de weersomstan digheden gedurende de vorige uitrei king van 24-27-3 '47 (eindcijfers 3, 9 of 6 en geboortemaand Februari van de jaren 1932 t.m. 1946) geen bon hebben kunnen afhalen, kunnen dit gedurende deze uitreiking doen. Uitreiking op de bekende loketuren tegen overlegging van stamkaart plus inlegvel, te: Middenbemster 24 Maart, beginetters A. t.m. D; Middenbeemster 24 Maart, beginletters E t.m. K; Middenbeemster 29 Maart, beginletters L t.m. Z; De Rijp 24 Maart, beginletters A t.m. K; De Rijp 28 Maart, beginletters L t.m. Z; West-Graftdijk 25 Maart; Beets 27 Maart; Oudendijk 27 M-art Oosthuizen 3 April; Z.O. Beemster 3 April; Groot-Schermer 28 Maart; Driehuizen 21 Maart. Naar hel Engels van CLAIRE ROBINSON 1!) Onmiddrliyk liet hy een boot neer waar hy insprong en waarmee hy vlug naar het strand geroeid werd. Deskapiteln zei de mannen een ogenblik te wachten; hyzelf ging den ruiter tegemoet. José zette zyn vin gers aan de mond en floot. Do rui ter hield stil; er kwam een geluld door dc opening van de rots, die door zyn tunnetvorm de klank vér weg droeg. Vriend! Welkom, vriend! antwoordde Ugo 'Wi"e minuten later kwamen rui en paard uit de duisternis te rschyn. arcia steeg af en schuddo José de hy was er niet rouwig om, dat doel van zyn reis bereikt had, want al was hy sterk en tegen ver moeienissen bestand, hy was styf ge worden van de rit. Je hebt er geen gras over laten groeien, zei José. Ik zou hier wel een paar uur eerder hebben kunnen zyn, antwoord de Garcia, maar ik vond het vedstan- diger te wachten tot het helemaal donker .«j. Drie myi verder in de haven zyn Engelse oorlogsschepen geankerd, als ze je gezien hadden, had je vast niet kunnen ontsnappen. Ugo lachte. De Paolo ls niet mis! Dat weet ik ook wel, antwoord de Garcia styfjes. Hoofdstuk VIII BOODSCHAP AAN DEN HERTOG Garcia stond met de teugel ln de hand en streelde het dier over de kop. terwyi hy met José praatte; hy wil de het paard kalmeren voor hy het in Het uitgehouwen gedeelte van de rots bracht, waar Bess het later ge vonden had. Wat ben je van plan met het paard te doen? Het te verbergen op een plek, die ik vroeger meer voor een derge- ïyk doel gebruikt hebt. Er ls hier val by een uitgehouwen tvand ln de rots; daar heb ik ook goed gele genheid om het vast te binden. José wachtte totdat Garcia, die be zig was het paard vast te maken, by hem terugkwam. Zy liepen lang zaam in de richting van de boot Je bent zeker van plan om op dezelfde manier terug te gaan als je gekomen bent; ik dacht misschien, dat je met my terug zou gaan om zelf je boodschap aan den Hertog van Medina Sidonia over te brengen. Neen, antwoordde Garcia, dat kan jy beter doen dan ik; Ik heb nog Iets anders te doen; myn eerste plicht is myn land te dienen ,maar dén moet lk nog een eigen aangele genheid opknappen. Er was zo iets bitters in Garcia's toon, dat José's nieuwsgierigheid ge wekt werd. Natuuriyk heb je het volste recht, Senor, om je eigen zaakjes op te knappen; maar het ïykt me toch wel gevaariyk voor je om in Enge land te biyven. Ik heb zo iets ge hoord van een beloning, die uitge loofd zou worden als ze je vingen; ik geloof vyf honderd pond, levend of dood. Gevaariyk! Ben ik de laatste twee maanden niet voortdurend in 't hol van de leeuw geweest? Schip na schip heb ik bezocht, hun diepste ge heimen heb ik ontdekt, mannen een hand gegeven, die met liefde myn nek zouden hebben omgedraaid, als ze hadden kunnen vermoeden wie ik was. Ik heb het voor myn land ge daan. Nu ben lk vry om myn eigen wraakzucht te bevredigen; als de frisse zeewind in myn gezicht waalt kan ik het niet verdragen, dat ik dezelfde lucht Inadem als de man, die lk gezworen heb van de aardbo dem te doen verdwenen. José kon geweldig haten, maar zelfs hy was niet in staat om zo'n diepe haat te koesteren als Juan Garcia. Juan sprak meer tot zichzelf dan tegen zijn metgezel. Ergens op de kust niet ver hier vandaan, js de man, die het gewaagd heeft myn plannen met betrekking tot de Koningin te dwarsbomen. Die ellendeling, Christopher Stone, Ka pitein van haar ïyfwacht, kwam tus senbeide! Hy was me met zyn brutale lichaamskracht de baas, hoewel ik ook geen zwakkeling ben. Zy trokken het masker van myn gezicht en zet ten my zo te kyk voor het gehele Hof. Ik heb Stone met myn ogen uit gedaagd en hy heeft myn blik beant woord zoals een bchooriyk man dat doet. Francis Drake en zyn soldaten hebben my gevangen genomen: te gen myn wil ik-had ut! ver non- derd doden gestorven werd ik als gyzelaar uitgeleverd aan den Hertog van Parma ln ruil voor het leven van myn vyand. Nu is hy hier, op deze kust, drilt de boeren en vissers, en organiseert de hele verdediging. Nu zal ik met hem afrekenen; twee maal heeft hy victorie gekraaid; de derde keer zal hy voor de twee vo rige malen het gelag betalen! Het was vraemd, dat Garcia zich zo tegenover Ugo José liet gaan, want die man was geen vriend van hem en in de regel bewaarde Gar cia het stil» ;en tot de tqd geko men was uiü te handelen. Misschien was de langdurige eenzaamheid de oorzaak; de uren van geduldig wach ten in de eenzame boerdery ten Zui den van Tamar, waarin hy niets an ders te doen had gehad dan denken en nog eens denken. Zy gingen naar de boot en werden spoedig naar de Paolo geroeid. Ka pitein José geleidde zyn bezoeker de kampagneladder af naar zgn hut; daar konden ze rustig praten zonder beluisterd te worden. Een vurenhou ten tafel was in het midden vast geschroefd; een paar ruwe stoelen waren aan de vloer bevestigd aan weerskanten van de tafel. Ze gingen zitten. Garcia nam uit de binnenzak van zyn mantel een rolletje perka ment, waarop hy verschillende noth tles had gemaakt José keek met nieuwsgierige belangstelling naar zjjn gezicht, dat door de olie.man. aan de zoldering hing, verli»*u v. (wor :t

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 2