Correspondentie tussen C.-G. Ontploffing te Hoek van Hplland Molotof maakt tweede geheime protocol bekend Ontwerp overeenkomst Linggadjati en Indonesische delegatie in Tweede Kamer Kort maar krachtig Verklaring van Dean Acheson Voorstel tot Ontwapeningsconferentie 4e Jaargang No. 886 Uitg. n.v. Noordholland®® Pera '45 Lo. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, teL 3971, Alkmaar ltmaarder ■PAOBLAD VOOR ALKMAAR EK OMGEVING Woensdag 19 Maart 1947 B\j de aanvang der Dinsdagmiddag gehouden openbare vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat ter vertrouwelijke kennisneming ter griffie Is neergelegd' een afschrift van de corresponden tie tussen de Commissie-Generaal en de Indonesische delegatie betreffende de ondertekening van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati en de aanwijzing van Indonesiërs voor de buitenlandse dienst van het Koninkrijk. Eveneens is ter vertrouwelijke ken nisneming neergelegd de tekst van het door de C. G. van de Indonesische delegatie ontvangen antwoord betref fende de ondertekening van de ont werp-overeenkomst van Linggadjati. Bevestigd wordt, dat de Nederland se regering de Comissie-Generaal tot ondertekening van de overeenkomst van Linggadjati heeft gemachtigd, daar is komen vast te staan, 'dat zij door deze ondertekening tot niets meer of anders gebonden zal zijn dan tot wat zij volgens de regeringsver klaring van 10 December 1946 bereid was zich te verbinden. Indonesisch standpunt De Indonesische delegatie heeft geen behoefte aan een eigen inter pretatie en zal zichzelve dus ook niet aan de Nederlandse interpretatie bin den. Aneta verneemt van onofficiële, welingelichte zijde, dat.Sjahrir in zijn brief van 15 Maart aan de Commis sie-Generaal te kennen heeft gege ven. dat de Indonesische delegatie by ondertekening van de basis-overeen komst zich gebonden acht aan de uitspraken van de vergadering van het K.N.I.P. te Malang doch heeft kennis genomen van hetgeen met betrekking tot de basis-overeenkomst Saed Zia Eddin Tabatabai, voor malig minister-president van Perzie, die op last van Soeltaneh in Maan 1946 werd gearresteerd wegens staatsgevaarlijke practijken, is om gezondheidsredenen uit de gevange nis ontslagen. Te Londen heeft onder voorzitter schap van mej. M. G. Stemberg, ad ministrateur aan het departement van Sociale Zaken te 's-Gravenhage, de eerste veigadering van de raad van beheer van het internationale arbeids bureau plaats gehad. De E.A.M. heeft in een manifest tot de Grieken van alle partyen eeD oproep gericht om op het nationale feest van 25 Maart de neutraliteit van Griekenland te eisen en te pro testeren tegen hem, die de burgeroor log uitbuiten. Minister Papandreoc heeft verklaard, dat de staat geen politieke manifestatie? op deze dag zal toestaan. Eisenhower, algemeen opperbevel hebber der Amerikaanse strydkrach- ten, heeft in een circulaire aan alle bevelhebbers van het leger aange drongen op letterlijke opvolging van de Instructies inzake het geheim ka rakter van bepaalde documenten, wel ke geheimhouding volgens Eisenho wer herhaaldeiyk wordt geschonden Volgens het blad van de Tsjecho Slowaakse volkspartij zal Jan Bata. voormalig directeur van de belèende Bata schoenfabrieken te Zlin (Tsje- cho-Slowalrije). die zich in Brazilië bevindt, binnenkort by verstek be recht worden, beschuldigd van „hei verlenen van steun aan de vyand tfl- dens de bezetting". geformuleerd is in de verklaringen van minister Jonkman en de toelich ting van de Commissie-Generaal en er zich rekenschap van geeft, dat, indien de overeenkomst tot stand komt, datgene, wat in deze stukken is vervat, van bepalende betekenis moet worden geacht voor hetgeen Nederland daarmede aanvaardt en op zich neemt. De opstand in Paraguay Het Noord-Oosten van Paraguay, dat een achtste deel van het land be slaat, is thans in handen van de op standelingen, wier gebied in het Wes ten door de Paraguayrivier wordt be grenst, in het Noorden en Oosten door Brazilië, terwijl in het Zuiden het front ongeveer langs de Rio Ypane loopt, aldus de berichten, welke van Para guay te Buenos Aires binnenkwamen. Van de zijde der Paraguese regering is thans officieel toegegeven, dat de strijdkrachten der opstandelingen, in de 11 dagen, dat de strijd duurt, van 600 tot 3000 man zijn toegenomen, doch de opstandelingen beweren, dat er thans 30-000 man tegen de rege ring strijden. Duitse Krijgsgevangenen Krijgen meer vrijheid De Britse minister van Oorlog, Bel- lenger, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de krijgsgevangenen in Engeland grotere faciliteiten zullen krijgen. Zij zullen particuliere huizen mogen bezoeken zonder verlof van de kampcommandant en op uitnodiging van clubs of plaatselijke autoriteiten zullen zij in groepsverband sportwed strijden mogen bijwonen. Tevens zal aan de bevelhebbers van de „home commands" de bevoegdheid worden gegeven om, in gevallen, waar. in een gelegenheid tot vermaak, zoals een stad. meer dan 8 km. van het kamp ligt, aan de gevangenen verlof te verlenen zich meer dan 8 km. van het kamp te begeven. Wang Sjeh Tsjieh dreigt met aftreden Dr. Wang Sjih Tsjieh, de Chinese minister van buitenlandse zaken, heeft gedreigd af te treden, toen le den van het centraal bestuur dèr Kwomingtang (regeringsparty) ver klaarden, dat zyn pofitiek jegens de Sowjet-Unie, te zwak was geweest, aldus verluidt in welingelichte krin- Naar A.F.P. meldt, zou dr. Wang Sjih Tsjieh reeds zfin ontslag als lid van het bestuur hebben aangevraagd. Soetan Sjahrir geeft een toelichting op het regeringsbeleid tijdens de bijeen komst van het voorlopig Republikeinse Parlement. Drie doden Bjj opruimingswerkzaamheden te Hoek van Holland ls hedenochtend een ontzettend ongeluk gebeurd, waarbU drie ïfoden te betreuren val len. Omstreeks half acht waren enke le mannen bezig op het strand, ter hoogte van de zgn. Oude Slag, met het trekken van paleb, waarby zy 'n tractor gebruikten. Zy merkten ook een stuk yzer op, dat boven de grond uitstak. Op de gebruikèiyke wyze, n.1. door een staaldraad eraan te bevestigen, wilden zy het stuk yzer met behulp van de tractor uit de grond halen, maar op het ogén-' blik dat de tractor zich In beweging zette volgde er een hevige ontplof fing. Drie mannen werden in de lucht geslingerd en onherkenbaar ver minkt Een vierde kwam er met en kele gekneusde ribben af. Onder het aanwezige werkvolk ontstond een ge weldige paniek. De namen van de slachtoffers zyn: M. van Oosten, 62 jaar en zyn 34-jarige zoon W. van Oosten, beiden wonende aan de 'sGra- velandseweg te Hoek van «-Holland en een tweede zoon uit Heineoord, de 34-jarige M. van Oosten. Vermoede lijk is aan het gevonden stuk yzer een granaat bevestigd geweest. Te Athene is een proces begon nen tegen 45 leden van de Elas,, be schuldigd van verschillende mlsdry- ven tydens de December-revolutie van 1§44. 32 beklaagden zullen by verstek veroordeeld worden. Een tegenvaller De aanwijzing van een bon voor 100 gram zuidvruchten voor de hou ders van een B, C, of D-kaart, welke zoals aanvankeiyk is aangekondigd, in de week van 23 tot 29 Maart zou geschieden, is twee weken uitgesteld. Moskou-conferentie De bepalingen van een tweede ge heim protocol, dat gemaakt zou zyn tydens de driemogendhedenconferen- tle te Jalta In Februari 1945, zyn door Molotof ln de conferentie van gisteren bekend gemaakt. Het eerste 'geheime protocol betrof de voor waarden voor een Russische deelne ming aan de oorlog tegen Japan. Het tweede protocol bevat een driemo- gendhedenovereenkomst over Duitse herstelbetalingen. Deze overeenkomst In. leslërs op weg naar de door de Nederlanders bezette gebieden. Honger en icrretrr dér extremisten dwingt ben hun kampong te verlaten. Is van groot belang voor de huidige besprekingen over Duitsland, indien het door de V.S. en Groot Brittan- nië wordt bekrachtigd. Het bevat de bepaling, dat herstelbetalingen uit de lopende productie moeten worden ge daan. De tekst van het protocol luidt o.m. 1. Duitsland moet in natura betalen voor de schade toegebracht aan geallieerde landen tydens de oor log. In de eerste plaats komen hiervoor ln aanmerking landen, die de zwaarste last van de oor log gedragen hebben. 2. Duitsland moet bovendien nog de volgende herstelbetalingen ver richten: a. In de vorm van goederen als installaties, machinerieën, sche pen, rollend materiaal enz. b. Jaariyksè leveranties van goederdn uit de lopende produc ties gedurende een vastgestelde periode na de oorlog. 3. Een geallieerde herstelbetalings commissie zal in Moskou worden gevormd en bestaan uit afgeva&r dlgden van de V.S., de Sowjet- Unie en het Verenigd Koninklijk. 4. De basis voor de besprekingen der onder drie genoemde commis sie moet zyn, een voorstel der Sowjet-Russische regering, dat het totaal bedrag voor herstel betalingen 20 miliard dollar moet bedragen, waarvan 50% voor de Sowjet-Unle is. Ontwerp voor Spaanse Monarchie Naar uit welingelichte Spaanse krin gen, die het huidige regime gunstig gezind zijn, wordt vernomen, heeft een subcommissie van vier ministers een voorstel ontworpen, volgens hetwelk Spanje een monarchistische staat zal worden onder toezicht van een rijks raad, waarvan Franco president zal zijn. Dit voorstel zal, aldus de berich ten, door het Spaanse kabinet in over weging worden genomen. Dit zou een eerste stap naar het herstel van de monarchie zijn. Het staat nog te bezien, of Franco het voorstel zal steunen dan wel op dood spoor zal brengen. Voorts is het niet zeker, of de kroonpretendent, Don Juan, aan het plan zal willen me dewerken. Franco's positie wordt zeer versterkt door het feit, dat het over grote deel der Spanjaarden niet op nieuw een burgeroorlog wil. Strassburger op tournee Of Het Nederlandse circus Mikkenie Strassburger zal dit seizoen weder om een tournee door Nederland ma ken en deze beginnen op Zaterdag 5 April te Hilversum. Er zullen een groot aantal plaatsen ln ons land bezocht worden en gedurende het badseizoen zal naar vooroorlogse tra ditie het circusgebouw te Schevenln- gen weer worden opgetrokken Karei Strassburger komt dit jaar met een stal van 80 paarden en geheel nieu we dressuren. Het eerste Sowjet-Russische schip dat sinds de oorlog de haven van Gent ls binnengevaren, het vracht schip „Kapitein Habaroff" heeft uit Moermansk een lading fosfaat voor de Belgische superfosfaatfabrieken aangevoerd. De kapitein heeft de herinneringsmedaille van de stad Gent ontvangen. Oe hulp aan Griekenland De waarnemende Amerikaanse nr- nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Dinsdagavond op een persconferentie te Washington ver klaard, dat indien Engeland, zoals het geval is, niet langer kan voortgaan met het verlenen van hulp aan Grie kenland en indien de V-S. niet in staat zouden zijn Griekenland ter hulp te komen, er zich »n aantal conseqvm- ties zouden voordoen, die het heel wat moeilijker en oneindig veel kost baarder zouden maken om Grieken land weer op de been te helpené Acheson legde er de nadruk op, dat hij niet wil zeggen, dat het een ramp zal zijn, indien het congres de voor gestelde wet ter uitvoering van Tru- man's program niet precies op 1 April zal heben aangenomen, doch hij zeide een langer uitstel op het oog te hebben Op de vraag van een verslaggever, of hij het verschil wilde verklaren tus sen de Griekse en de Chinese behoefte aan Amerikaanse hulp tegen de com munistische druk, weigerde Acheson commentaar te leveren. Aangaande generaal Macarthur's verklaring te Tokio, waarbij deze aan drong op het zo snel mogelijk sluiten van het vredesverdrag met Jap^n, ge volgd door het einde van de bezetting, zeide Acheson, dat er eerst verdere voortgang zal moeten worden go- maakt met het Duitse vredesverdrag alvorens het verdrag met Japan ter hand genomen kan worden. Het Prinselijk gezin o in Zwitserland Prins Bernhard en de prinsesjes Irene en Beatrix hebben een skitocht op de Gornergrat gemaakt. In de morgen begaf het gezelschap zich per trein naar den 3160 meter hoge berg. De beide prinsesjes skieden onder geleide nar de 2600 meter hoge Rif- felberg, vanwaar zy zich weer per trein naar Zermatt begaven. Prins Bernhard legde het gehele 7 kilometer lange traject per ski af. Het dorp Zermatt bereidt zich nu reeds voor op den ontvangst van Prinses Juliana, die met Prinses Margriet over ongeveer veertien da gen eveneens enige tyd ln het Jwit- dorp zal verbiyven. Directeur: TH. W. REYNDER8 Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER De Nederlandse wielrenners Schulte en Boeyen wonnen de acht-uren koppel- wedstrijd „Nacht van Zürich". Fusie van communiste en S.E.D.? Otto Grotewonl. voorzitter van de Socialistische Eenheidspartij in Duits land, heeft verklaard, dat de Commu nistische Partij in Beieren zich waar. schijnlijk op het Paascongres zal uit spreken voor fusie met de S.E-D., die thans in de Westelijke Zones niet mag bestaan. Hij voegde hieraan toe, dat er reden was om aan te nemen dat de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten de fusie zullen goedkeuren. De communistische partij te Keulen heeft meegedeeld, dat in de Britse zone de komende maan den alle voorbereidingen tot een fusie met de S.E.D. zullen worden getroffen. Lonen, prijzen, pro ductie HET is een onmiskenbaar feit, dat sedert 1940 de pryzen der goedeiO in veel sterker mate zyn gestegen, dan de lonen. De goederenpryzen zyn vaak verdubbeld, soms zelfs een veel voud van voorheen. Wanneer wy zeggen, dat de lonen met gemiddeld vyftig procent zyn gestegen, dan overdrijven wy ongetwyfeld. Aan de bestrijding en opheffing van deze wanverhouding dient met alle ener gie te worden gewerkt. o— WAAR nodig en mogciyk zal men moeten komen tot looncorrectiea. Wy dienen echter wel te begrijpen, dat loonsverhoging een ongustige in vloed uitoefent op de prijsvorming. Dat een drastische loonsverhoging moet leiden tot prysstyging. Een prysstyging, die de neiging zal ver tonen sterker te zyn, dan de loona- vermeerdering. Op die Wijze spannen wy het paard achter de wagon. In incidentele gevallen kan dus loons verhoging een oplossing brengen net verstoorde evenwicht echter zhi i-oe- ten worden hersteld door prtysvi-i ging over de gehele linie. OM tot een rigoureuze prijsverlaging te komen, zal het noodzakelijk zyn, dat wy zo goedkoop mogciyk produ ceren. Wy kunnen in die richting een belangrijke stap doen, door onze lu xe-productie tot het uiterste te be perken. Er is een schromeiyk tekort aan eenvoudige gebruiksgoederen. Wy kunnen ln dit geval twee vlie gen in één klap slaan. De kostprijs sterk drukken en de productiecapaci teit niet onbelangrijk opvoeren. Dit zullen wy bereiken door de invoering van het utillty-syateem; de produc tiewijze, waarmede men in Engeland tydens de harde jaren van do oorlog zo'n gunstig resultaat heeft ge boekt. HET utility-systeem werkt met ge- standariseerde modellen, die zich ge* mak kei yk lenen voor massa-produc tie. De prijzen kunnen op deze wijze tot een lager peil worden terugge bracht, de productie, door de vereen voudiging van het systeem, worden gestimuleerd. Ook al zal men ln de standaardisatie minder ver gaan, dan men in Engeland deed, zal de in vloed van dit utlllty-systccm zich spoedig doen gevoelen. DE textiel-, de aardewerk-, de glas-, de ipeubelindustrie, kortom do lndus^ trle van do meest noodzakeiyke ge bruiksgoederen graat binnenkort voor een groot percentage volgens dit sys teem werken. Dit zal betekenen dat de huismoeder over enige tyd weer iets meer serviesgoederen zal kun nen kopen; haar linnenkast weer enigszins zal kunnen aanvullen; wat meubels tegen redeiyke pril» zal kun nen aanschaffen. Dit alles krygt des te meer betekenis, als men de prijs der goederen aanpast aan de moge lijkheden van het efficiënt werken de bedrijf; het bedrijf dat het goed koopst kan produceren. Het mlndor- efflciente bedrijf zal zich daarby heb ben aan te passen of te sluiten. Voor de producenten biyft er een kleine sector, waarbinnen moge! jk- heden liggen voor een „luxe" prod.io- tie. Hier zullen de winstmarges ho ger liggen, doch worden begrensd door een prysplafond. MEN zal nog niet onmiddcliyk won deren mogen verwachten. Zeker la echter, dat wy op deze wyze een stap in de goede richting doen. DEWI De democratische tenali Miliard Tydings heeft Dinsdag in de Ameri kaanse Senaat een resolutie ingediend om president Truman de bevoegdheid te verlenen tot het bijeen roepen van een wereldontwapeningsconferentie. Tydings verklaarde "ruman een dergelijke conferentie o.. .ddellijk bij een moet roepen wegens „de onmacht van de V.N., zoals haar organisatie thans is opgebouwd, om internationale zaken te behandelen." Dagelijkse Tuinkalender Verschillende grocnbiyvende plan ten en bloelheestcrs kunnen ook zeer goed in kuipen op een terras, ba Icon of elders worden gehouden. Van do groenbiyvcnde planten komen hier voor o.a. de Aucuba en Buxus in aanmerking. Verschillende Coniferen zoals Thuya, Taxus en Cypressen worden eveneens voor dit doel ge bruikt. Een uitstekende en rykbloei- ende kuipplant ls reeds van oudsher do Hortensia. Eveneens dient het rood bloelende heestertje Spiraea Bu- malda Anthony Wateree in dit ver band vermeld te worden en de vast* plant Yucca filamentosa. In het voor jaar kan men dezo planten nog wel ln een kuip zetten. Hiervoor moet goede, humusryke aarde worden ge bruikt. S. Lantinga Het weer van vandaag: ZELFDE TEMPERATUUR Wisselend bewolkt met plaat- "jlc regenbuien. Matige, tydelijk kr tl- jge wind tussen Zuid-West en Zuid- Oost. Zelfde temperatuur als gist» ren.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1