Regeringsverklaring over Indonesië Nederland antwoordt op Britse nota Spoed dringend gewensi DE NIEUWE BONNEN Blokkade Een misversiand I Kort maar krachtig 4e Jaargang No. 887 Uitg. n.v. Noordholland** Per* '45 Lo. Bed. en Adm. Achterdam 20, teL 2274 Adv. Langestr. 15, teL 3971, Alkmaar maartder DAQBLAD VOO» ALKMAAR IK OMGEVING Donderdag 20 Maart 1947 Dlrp'toiii TH. W. REYNDERB Hoofdredacteur! O. E. DB WINTER In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter Woensdag middag mededeling gedaan van een schryven van de Minister-president, waarin deze verklaart, dat de regering de Kamer zodra mogeiyk by voorkeur in de eerste helft der volgende week mondeling wenst ln te lichten over het verdere verloop der politieke onderhandelingen met de Indonesiërs. De heer Bomme (K.V.P.) zeide te geloven, dat het „zodra raogelyk" van het geven van inlichtingen niet alleen in relatie staat tot die inlich- tingen, maar ook tot het belang van de zaak waarover ze lopen. Ais de regering „bij voorkeur" de eerste helft der volgende week daarvoor aan wast, ben ik geneigd te zeggen: by ernstige voorkeur: deze week. Er is al eens gesproken over te kortkomingen in de publiciteit. Mis schien is het verstandiger te waken dat dat niet meer dan eens behoeft te worden gezegd. Dat de regerings verklaring ten spoedigste in de Ka mer wordt gegeven lijkt mij in ieder geval geboden, aldus de heer Rom- me, die verklaarde het zeer op prijs te stellen als de voorzitter de strek king van hetgeen hij gezegd heeft,, deze week in plaats van de volgen de week als dat mogelijk is, aan de regering wil kenbaar maken. Een onbevredigende situatie De heer Schouten (A.R.) sloot zich bij de strekking van dit betoog aan. Het kleine leven HET roemruchte paar Snip en Snap moet ergens in Neder land op een dorpje wonen. Een dorpje, waar men weet, dat het „knijn" van Krelis in de kraam moet komen en de kater van Teunis een slippertje heeft ge maakt met de zwarte poes van opoe Janssen. Zo'n gezellig dorpje, waar kamertjeszonden het succesnumer van het jaar vormen. In dat dorpje geschied de het, dat de mannen op een recente avond rond de pomp stonden geschaard. De sneeuw was juist aan het wegdooien en de zware klompen zogen weg in de blubberige aarde. Wat was de reden, dat deze raad der oudsten in plecht statige openbare luchtzitting bijeen gekomen was? DAT,zat zo! De schoolmeester, de knapste piet van het dorp, wilde de culturele verlatenheid van het dorp eens ontvluchten en had het Zaterdagmiddag- boemeltje naar de naburige stad genomen om daar de fri voliteit met volle teugen te gaan inslurpen. Dat was èrg! Er was echter meer. Mooi Leentje van de slager was reeds in twee dagen niet in de dorpsstraat verschenen. Het gerucht wilde, dat zij eveneens naar gezegde naburige stad zou zijn afgereisd. Dat was ook èrg! TOEN ging het makke ver stand van de dorpelingen aan het gissen en combineren en vond na ampele bespreking uit dat de schoolmeester de frivo liteit wel eens in combinatie zou kunnen ondergaan met mooie Leentje. En dat was ér ger! En dus ging men gezellig een hollands roddeltje opzet ten. „Mot u horen buurvrouw" „Guns mens, had u dat nou gedag"... „Wat is de wereld toch slecht tegeswoordig" Des Maandags arriveerden de onbewuste zondaren weer op het dorp. De schoolmeester kwam uit het Noorden, Leentje uit het Zuiden. Zy hadden ieder op eigen gelegenheid de vreug den en smarten van het Zon dagse leven gevierd. Maar ja, ziet u, zij hédden toch samen geweest künnen zijn. En dus roddelde het dorp rustig ver der. Het had nu eenmaal niets beters te doen. Gelukkig, dat h en Ik wonen li\ een streek waar men in stad en dorp het roddelen verfoeit als de pest. THIALF Het is dringend noodzakelijk, dat de regering ten spoedigste inlichtingen verschaft. De Kamer moet zich nu vergenoegen met persberichten. Dat is een hoogst onbevredigende situa tie. Op de meest vriendelijke, maar ook op de meest dringende wflze zou de voorzitter aan de regering moeten mededelen, dat zo enigszins mogelijk bevorderd worde, dat de Kamer op de kortste termijn waaronder spre ker zelfs „morgen" zou willen ver staan wordt ingelicht over de stand van zaken. De heer Wagenaar (C.P.N.) sloot zich aan bij het voornemen van de Minister-president. Hy zeide er geen behoefte aan te hebben, dat de Mi nister-president de verklaring reeds deze week aflegt. De voorzitter zegde toe, dat hy zich met den Minister-president in verbinding zal stellen. De bezetting van Modjokerto Naar vernomen wordt is Sjahrir voornemens de geschilpunten, welke zyn ontstaan tengevolge van de Ne derlandse actie tot uitbreiding van het gebied van Soerabaja, te regelen, alvorens over te gaan tot onderte kening van Linggadjati. Biykens de laatste berichten uit Modjokerto hebben de Nederlanders slechts een deel der stad bezet en wa ren de verliezen gering. Waarnemers hebben goede ver wachting, dat Sjahrir tegen het ein de van de week te Batavia zal te rugkeren om de overeenkomst te on dertekenen, indien de Nederlanders er in toestemmen hun troepen terug te trekken. Betrouwbare bronnen bevestigden heden, dat de Nederlandse Commissie Generaal de Nederlandse troepen op dracht heeft gegeven verdere actie in de sector-Modjokerto te staken en 'n vertegenwoordiger heeft uitgezonden, om zich er van te verzekeren, dat de order werd uitgevoerd. t/m 15 April, geeft elk der vol gende bonen recht op het ko pen van: BONKAART KA, KB, KC 708 (Strook no. 3) 65-2 Alg. 750 gram suiker, boterhamstrooisel of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram cho colade of suikerwerk. BONKAART KD, KE 708 (Strook no. 8) 66-2, 66-8 alg. 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suiker werk. BONKAART MA, MD 704 (bUz. arbeid en a.s. moeders) (Strook no. 8) 65-4 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 250 gr. Jam, stroop enz. of 250 gram cho colade of suikerwerk. TABAKSKAARTEN enz. QA, QB, QC 708 (Strook no. 8) 65-1 tabak 8 rantsoenen ta baksartikelen 65-2, 65-3 tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen 65-1 versnaperingen 200 gram chocolade en/of suiker werk of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram Jam, stroop enz. 65-8 versnaperingen 100 gram chocolade en/of sui kerwerk of 100 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 200 gr. Jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrydag 21 Maart worden gebruikt. Op de bonnen der tabakskaart zyn gedurende deze 14 dagen wederom ln to taal 5 rantsoenen tabaksartike len beschikbaar. VAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^SAAAA^^AAAAAA^^ Het „Huis der Vliegers" te Moskou, waarin de conferenties der minis ters van Buitenlandse Zaken van de Vier Grote Mogendheden worden ge houden. Zoals gemeld, werd op 26 Febru ari in een nota van de Britse am bassade te 's-Gravenhage de aan dacht gevestigd op het aanhouden en opbrengen van Britse schepen in de Nederlands-Indische wateren. Over het Nederlandse antwoord op deze nota, welk antwoord thans is over handigd, deelt men ons van bevoeg de zyde het volgende mede: „Op 8 Januari j.L werd de „Empire Mayrover" op de rede van Cheribon aan gehouden en ter controle naar Semarang gebracht Na beëindiging van de controle werd het schip vry- gegeven. Op 14 Januari d.a.v. werd de „Hai Sing" eveneens op de rede van Che ribon aangehouden. De lading, be staande uit ondernemingsrubber, werd, na controle te Semarang, in afwachting van de beslissing van de Procureur-Generaal uitgeladen en op geslagen. De „Kita Kami Maru" werd op 29 Januari aangehouden en voor verder onderzoek naar Tand jong Priok opgebracht. Dit schip was niet in het bezit van de ver eiste scheepspapieren en geladen met 240 ton ondernemingsrubber en 25 ton peper. „De Empire Mayrover" werd op 30 Januari 1947 wederom aangehou den en naar Tandjonk Priok geleid. Het schip was niet in het bezit van geldige zeebrieven, en had 230 ton ondernemingsrubber aan boord. Alle hierboven genoemde aanhou dingen vonden plaats binnen de ter ritoriale wateren. De grenzen van de territoriale wateren in de omgeving van Cheribon zyn opgenomen in het „Staatsblad van Nederlands-Indië Zevende regiment infanterie De dienstplichtigen bestemd voor het zevende regiment infanterie te Oirschot, die op 3 Maart j.L hadden moeten opkomen en wier opkomst was uitgesteld, moeten nu op Vrydag 21 Maart opkomen. Zy moeten die dag per eerste reisgelegenheid na zeven uur naar Eindhoven vertrek ken. 1937", no. 622, pag. 3, terwyi de ter ritoriale wateren worden omschreven In artikel 1, van de „territoriale zee en maritieme kringen ordonnantie" 1939. Volgens artikel 17, van deze ordon nantie kunnen schepen onder vreem de vlag in Nederlands-Indische wa teren worden aangehouden en onder zocht en artikel 18 vermeldt, dat een schip of vaartuig in bepaalde geval len, o.a. indien het schip niet over de vereiste scheepspapieren beschikt, naar een Nederlands-Indische haven kan worden geëscorteerd. Dit laatste was, zowel met de „Kita Kami Maru" als met de „Empire Mayrover", het geval. Door de Kon. Nederlandse Marine werd derhalve in alle genoemde ge vallen gehandeld, geheel in overeen stemming met het internationale recht en de bestaande regelingen in Nederlands-Indische wateren. De vermelding van een blokkade in de Britse nota moet derhalve op een misverstand berusten". Een woordvoerder van het Chi nese ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat onderhan delingen betreffende Japanse herstel betalingen door de Chinese vertegen woordiger te Tokio zyn geopend. Daar veldmaarschalk Erhard Milch, vroegere nazi-onderminister van luchtvaart^ die te Neurenberg terecht staat, telkenmale ontkende bevelen getekend te hebben, die na mens hem uitgevaardigd waren, vroeg de openbare aanklager, of er soms een veldmaarschalk boven hem gestaan had. Milch antwoordde „nee". De aanklager trok hieruit de conclu sie, dat Milch zelf verantwoordeiyk was voor de bevelen. Sir Evan Jenkins, gouv meur van de Pendsjaab, heeft een wet afge kondigd, waarby de doodstraf geldt voor pogingen tot moord, ontvoerin gen en brandstichtingen. Aan Group Captain Donaldson is de Brittannla Trophy overhandigd voor het behalen van het wereld snelheidsrecord voor vliegtuigen met een snelheid van bijna 1000 k.m. per uur. -Te La Prealle (België) zyn 200 ondergrondse mijnwerkers In sta king gegaan. Een woordvoerder van het Chine se ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat ónderhan delingen betrefefnde Japanse herstel betalingen door de Ccinese vertegen woordiger te Tokio zyn geopend. SPAAK. Aanklachten tegen oorlogsmisdadigers ►De Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangen deelt ons mede: „In Mei 1947 wordt de internatio nale commissie van oorlogsmisdaden opgeheven. Het is daarna niet meer mogeiyk, dat oorlogsmisdadigers als zodanig worden bestempeld en voor geleid in het land hunner misdaden. Daarom worden alle ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstyd op geroepen om, indien zy nog aan klachten tegen personen in het bui tenland willen indienen, dit ten spoe digste te doen. Zy moeten de aan klacht indienen, zoveel mogeiyk om schreven met feiten en data. Voorts zover bekend de naam, voornaam, geboortedatum, vroegere woon- of verbiyfplaats, plaats van de misdaad en eventuele getuigen. Aan de poli tie moet verzocht worden deze aan klacht ten spoedigste door te zen den naar het bureau opsporing oor logsmisdadigers te Amsterdam. Dus aangeven by de plaatselijke politie. Ziiverdiefstal opge helderd Op 6 Maart werd een op het ter rein van de HollandAmerikaiyn aan de Wilhelminakade staande wagon door een troep jongens opengebro ken. Uit een koffer stalen zy toen voor f 1100 aan tafelzilver. Spoedig konden twee knapen worden aange houden, maar het allergrootste ge deelte van de buit bleef zoek. Dank zy het bericht van de diefstal ln de pers vervoegden zich spoedig twee moeders, ieder met haar zoontje, op het politiebureau Safdelmgpleln en ze brachten ook een zilverwerk mee, dat de jongens mee naar huis hadden gebracht. Deze moeders, die zich daardoor veel moeiiykheden bespaar den, hebben er door haar daad toe medegewerkt de gehele zaak spoedig op te helderen. Er bleken twee ha venarbeiders van 23 jaar en zes min derjarigen van 6 tot 12 jaar by be trokken te zyn geweest. Op een en kele uitzondering na is al het tafel zilver nu terecht. De 23-jarige J. L. en de 23-jarige H. van 't H. zyn ge arresteerd. De laatste verdacht van heling. De minderjarigen zyn aan hun ouders teruggegeven. Samenstelling nieuw Belg. kabinet De nieuwe Belglsohe regering is als volgt samengesteld: buitenlandse zaken Paul Henrl Spaak Eerste minister en minister v. Binnenlandse zaken: Vermeylen (Soc.) Openbaar onderwys: Camllle Huysmans (Soc.) Budget: Jules Merlot (Soc.) Brandstof en energie: Achille Delattre (Soc.) Coördinatie en wederultrusting: Prof. Paul de Groot (Soc Arbeid en sociale voorzorg: Leon Elle Troclet (8oc.) Verkeerswezen: Achille van Acker (Soc.) Financiën: Gaston Eyskens (C.V.P.) Justitie: Paul Struye (C.V-P.) Handel, nyverheid en middenstand: C. Duvieusart (C.V.P t Landbouw: Orban (C.V.P.) Wederopbouw: Robert de Man (C.V.P.) Volksgezondheid en gezin: Verbist (C.V.P.) Koloniën: Pierre Wigny (C.V.P.) Openbare werken: Oscar Behogne (C.VJP.) Buitenlandse handel: Van der Straeten Waillet (C.V.P.) Landsverdediging Kol.: de Fr ai te ur (partyloos) Voedselvoorziening en Invoer: Moena de Fernlg (partyloos) Een imperium in de storm DE laatste maanden circuleert er met grote hardnekkigheid een verhaal door een zeker deel van de Neder landse pers. Een verhaal, dat wy ook in verschillende buitenlandse persor ganen aantreffen. In dit verhaal, dat telkens in andere gedaante weer aan het publiek wordt voorgezet, wordt met vele argumenten en nog meer woorden aangetoond, dat het Engel* se Imperium ln volslagen ontbinding verkeert. Dat er nog maar korte tyd nodig zal zyn eer Albions macht vol tooid verleden tyd zal zyn. En het machtig imperium zal vervallen tot een onbetekenend eilandenryk voor de kust van Europa. MEN wyst er op, dat door de huidige Britse regering uitverkoop wordt ge houden van belangrykc hoekstenen van het eens zo machtige imperium. Engeland heeft zich uit Egypte te ruggetrokken. De Engelse macht in India wordt gelikwldeerd. De proble men in het Nabye Oosten zouden Engeland boven het hoofd groeien. De dominions worden steeds meer opgenomen door een centrifugale kracht, die ze van Londen als we* reldcentrum afdryft. Daarnaast stelt men met enig welgevallen vast, dat Groot-Brittannie zwaar in het kryt staat by Uncle Sam en moet slikken wat Washington en Wall-street het gelieven te dicteren. En tenslotte, dat de eerste violen in het orkest van do wereldpolitiek worden gespeeld door Moskou en Washington, terwyi Lon den zich mag vergenoegen af en toe een slag op de pauken te geven. DE objectieve beschouwer van de ge schiedenis weet, dat het een histo risch feit is, dat imperia opkomen en ondergaan. Daarvan zyn talloze voor beelden te geven. Zo gezien zit er een stuk waarheid in, als men er van spreekt, dat het Britse imperium op weg is naar de ondergang. Ook dit Imperium zal geen andere weg gaan dan welke wereldmacht uit het ver leden ging. Men kan het zelfs zó stellen, dat wy de ondergang beleven van het imperiale tydperk der mens heid. Hoe weinig zichtbaar misschien ook, staat het voor ons vast, dat de wereld op weg is te groeien tot een ondeelbare eenheid. Oude grenzen zullen steeds meer wegvallen, al zal dat nog stromen leed kosten, en de mens wordt meer en meer wereldbur ger. Móét dit ook wordep! De om standigheden spreken nu eenmaal 'n dringend woord mee. IN deze ontwikkelingsgang is onge- twyfeld ook het Britse imperium be grepen. Het is eveneens een feit, dat de werkeiyke macht van de Verenig de Staten en van de Sowjet-Unie na de laatfte wereldoorlog zeer ls toe genomen. Even waar echter is, dat Gr Brittannië feiteiyk en ideëel nog al- tyd een ongeschokte macht is. Het imperium is uitgegroeid tot een ge menebest van dominions, die veel in zelfstandigheid beslissen, maar ook veel in volle vryheid samen doen. En zullen biyven doen. Men moet de be tekenis daarvan niet onderschatten, en deze stellig niet kleineren. DIT alles weten de huidige critici /an het Imperium heel goed. Dat zy zich nochtans geroepen voelen tel kenmale over dit imperium een ïyk* rede uit te spreken, komt niet in de laatste plaats hierdoor,, dat in Lon den op dit ogenblik een vooruitstre vend Labour-kabinet de teugels ln handen heeft en by herhaling laat biyken, dat het haar ernst is om het Britse imperium naar een nieuwe toekomst te lelden. Een toekomst* waarin meer plaats zal zyn voor so ciale gerechtigheid. Tegen deze ont wikkeling In democra'/sch-socialls- tische zin loopt men storm. DEWI ZONDAG A.S., 2.30 UUR: A.D.0. '201 ALC. VICTRIXI- Voorverkoop bij C. DE GRAND, Waag plein Weerbericht IETS MINDER ZACHT Meest zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk nog enkele regenbuien. Matige wind voornameiyk tussen Zuid en West. Iets minder zacht dan vandaag.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1