kmaaidei' Amerikaanse geheimen worden bekend Oorlogswerlc van een. speurder Toelichting op hulpverlening aan Griekenland Ledden Hulsebosch vertelt Wij geven vol gas! Wij geven vol gas!!!! Kort maar krachtig Het weer 4e Jaargang No 889 Uitg. n.v. Noordhollandse Pers '45 l.o. Red. en Adm. Achterdam 20, teL 2274 Adv. Langestr. 15, teL 3971, Alkmaar DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Zaterdag 22 Maart 1947 Directeur: TH. W. RBYNDEKo Hoofdredacteur» G. B. DB WINTER Acheson neemt stelling tegen het communisme Dean Acheson, waarnemend minister van buitenlandse zaken der V. S. beeft aan de commissie voor buitenlandse zaken van het huls van afge vaardigden medegedeeld, dat aan de pers geheime documenten beschik baar zullen worden gesteld, welke betrekking hebben op de omstandige heden, die Amerikaanse hulp aan Griekenland en Turkije noodzakelijk maken. Inhoud der documenten Acheson legde deze verklaring af, toen hij door de commissie inzake Truman's program voor hulpverle ning aan Griekenland en Turkije, werd gehoord. Men neemt aan, dat de documenten onder meer betrekking hebben op de financiële en militaire situatie in bei de landen en op de sterkte van de Griekse verzetstroepen. In antwoord op "critiek, dat Tru man's program buiten de Ver. Naties om gaat, antwoordde Acheson, dat de VyN. niet gesticht zijn om in de plaats te treden van de normale be trekkingen tussen de staten. „Alle bedreigingen van de vrede dienen aan de V.N. te worden voorgelegd, maar dit sluit niet uit, dat een staat een andere staat om steun kan vra gen". Het kleine leven IK had een telefoongesprek met de voorzitter van de vak bond van Barnevelder kippen Met een hevig getokkel stond hij mij te woord. „Meneer Thi- alf", sprak hij, „heeft u al ge hoord van het schandaal?" Ik staarde hem door de telefoon hoorbaar verbaasd aan. „Wat is er dan aan de hand wilde ik weten?" „Dat zal ik u zeggen", ver volgde de Barnevelder prae- ses. Toen kwam het onder staand verhaal. KIJKT u eens, vroeger moes ten wij werken voor een appel en een ei, om eens een toepas selijk beeld te gebruiken. Ver kochten ze onze prachtige en heerlijke eigen-gelegde eieren in de winkels tegen de prijs van tien voor een heitje. Dat was toch werkelijk al te bar. Wij verpauperiseerden daarbij. Ais wij niet zo'n hechte organi satie hadden gehad, zouden wqj toen zijn ondergegaan. Trou wens er zijn vele leden het slachtoffer geworden van de tijdsomstandigheden. IN de oorlog kregen wij het moeilijk. Millioenen van. ons werden geslachtofferd. Wy zijn inderdaad de meest getrof fen bevolkingsgroep van ons iand. De enkele overblrjvenden hebben echter goede zaken kunnen doen. Ik wil niet goed keuren, dat men een ei een riks liet kosten. Waarom zouden wij kippen echter onze collabo rateurs niet hebben. NA de bevrijding heeft onze groep zich enigszins hersteld en konden wij een redelijke prijs voor ons product bedin gen. Maar nu heeft zo'n stuk mensenminister de prijs van onze paasverrassing met een stuiver verlaagd. Meneer, daar om zijn wij in staking ge gaan. Wij vertikken het voor die prjjs eieren te leveren. Als bet aan ons ligt wosdt er geen eierbon meer aangewezen. Wij Skllen dit uitvechten tot het bittere einde. En de bond van bij de eierdistributle betrokkèn ambtenaren heeft zich solidair verklaard. Toen brak het gesprek af. THIAL* Geen vrijheids beroving Op een vraag van een commissie lid, hoe de V.S. zouden staan te genover een eventueele steun van een vreemde mogendheid aan bijv. Irak, Perzië of Saoedi Arabië, ant woordde Acheson: „Indien een vreem de mogendheid zon trachten een land van zijn onafhankelijkheid te bero ven en een regeringsvorm te doen aan nemen, welke niet door de bevolking wordt gewenst, zouden de V.S. een dergelijke stap in strijd met de be ginselen van het hand -«st der V.N. achten". Acheson ontkende, dat een deel van de aan Griekenland verschafte gelden aan Engeland zou komen, doordat de Griekse regering er haar leningen mee zou aflossen, en hjj voegde hieraan toe, dat de V.S. hun eigen politiek in Griekenland zullen voeren en niet zullen trachten de Britse politiek in het Oostelijk deel van de Middellandse Zee langsztf streven. Op de vraag, of de V.S. de Griek se monarchie zullen steunen ant woordde Acheson, dat deze kwestie aan het Griekse volk wordt overge laten. Het communisme geen gevaar Vervolgens werd (le vraag gesteld of een door de communisten gedo mineerde Chinese regering een ge vaar voor de V.S. zou vormen, waar op Acheson zei de, dat het bestaan door de communisten gedomineerde regeringen waar ook ter wereld een gevaar voor de veiligheid van de V. S. is, en hij voegde hieraan toe: „De communistische organisaties over de gehele wereld blijken met een dusda nige discipline en eensgezindheid te handelen, dat de mogelijkheid van een toevallige samenloop van omstandig heden is uitgesloten". Acheson verklaarde desgevraagd, dat Griekenland 21.500.000 pond aan stcrlingsaldi bezit, doch dat Enge land deze niet in dollars kan con verteren, omdat het daarvoor geen dollars beschikbaar heeft. Tenslotte herhaalde Acheson zijn reeds eerder gegeven waarschuwing voor de on vermijdelijke gevolgen, welke een weigering van het congres om Tru man's program te sanctioneren voor de Griekse regering zou hebben. Mr. Dr. J.A.E. Buiskool in functie De minister van overzeese gebieds delen maakte bekend dat de gouver neur van Suriname, mr. J. C. Brons, met kort verlof in Europa is aange komen en dat zijn tijdelijke vervan ger, mr. dr. J. A. E. Buiskool, voor zitter van het Hof van Justitie in Suriname, daarop het bestuur over dat gebiedsdeel heeft aanvaard. De regeringsverklaring Vrijdagmiddag werd de 25 minuten durende regeringsverklaring onder grote stilte in de Tweede Kamer aangehoord. Na beëindiging ervan ontspon zich een vrij langdurig debat over de wenselijkheid van het al of niet di rect bespreken der verklaring. De minister-president, de heer Beel deelde mede, dat do regering, gezien het landsbelang, niet bereid is de on dertekening op te schorten. Het voorstel om do bespreking on middellijk te doen plaats vinden, werd verworpen. Daarmede werd het voorstel van de voorzitter aanvaard, zodat de beraadslaging zal geschie den a.s Dinsdag. ESPERANTO CONGRES In Heerlen zal tijdens de Paas dagen een Esperantocongres gehou den worden door den Ned. Bond van Arbeiders esperantisten. De hele agen da zal in het esperanto worden af gewerkt, zodat een aantal buitenlan ders, die aan dit congres deelnemen, alle besprekingen kunnen volgen. DE SCHOK VAN HUN LEVEN Lee, de vice-president van de Ame rikaanse Moore-McCormack scheep vaartlijnen, heeft de Amerikaanse adspirant touristen aangeraden Euro pa dit jaar niet te bezoeken, daar ze anders „de schok van hun leven zullen krijgen". (Van onze speciale verslaggever) Donderdag werd de heer C. J. van Ledden Holsebosch, de speurder die in zjjn laboratorium tientallen misdadigers ontmaskerd heeft zeventig jaar, maar hü wilde het niet weten en was dus niet thuis die dag. En drukte wilde hy er helemaal niet van zien, zodat het enige moeite kostte om hem iets te laten vertellen. Want eerlijk gezegd, hü houdt niet van journalisten, nog minder van fotografen en de microfoon, die tijdens een persgesprek zijn huiskamer werd binnengedragen, moest worden losge schroefd, want voor een omroepgesprek voelde hü nog veel minder. Toch heeft deze zeventige jarige, die de laatste tien jaar jonger schijnt te zijn geworden, zich laten verleiden om iets te vertellen over zijn bezig heden van de laatste jaren. Ja, begint hg zgn verhaal, ik heb tijdens de oorlog voor de mof ge werkt. Toen ze me riepen, heb ik ge zegd, dat het mijn plicht was, omdat iedere Nederlander, die in hun han den was gevallen, een behoorlgke Nederlander moest zijn. Het begon met twee jongens, die in de Petroleum haven moesten schilderen en daar benzine hadden gestolen. Niet om zich te bevoordelen, maar om er de camouflageverf mee te mengen, om dat die na elke regenbui weer ver dwenen was. „Of dat mogelijk was?" vroeg de president van het gerecht mij als getuige-deskundige. „Weet u dat dan niet?" vroeg ik hem. En weten de andere heren dat ook niet? Ik kan het me niet in denken, want een deskundige moet allerlei proeven nemen om te zoeken waarmede hij de verf kan aanmeq- gen, nu er geen olie meer is. Maar ik kan „intellectueel zo ondervoede" jongens als deze twee niet kwalijk nemen, dat zij het gaan proberen, als zij eiken morgen hun werk van de vorige dag door de regen zien weggewassen. Want dat lijkt me ook niet zo prettig. De moffen trapten er in, zegt de heer van Ledden Hulsebosch, en de knapen werden vrijgesproken. Broeiende wol De enorme brand, bij het station Weesp, in een voddenpakhuis, wekte de razernij van de bezetter. Zü spr® ken direct van sabotage en hun eer ste dreigement was, dat half Weesp maar moest worden platgebrand. Mr. H. A. Wassenbergh van de Amsterdamse Rechtbank waarschuw de mg direct, dat er een deskundig rapport moest worden gemaakt om represailles te voorkomen en in zün gezelschap trok ik er heen. Het brandde ais een hel en iedemti was doodsbang voor hetgeen zou volgen. Lages zelf was aanwezig en hü tier de over deze sabotage. Het zag er slecht uit, die eerste ogenblikken. Pratend met het publiek hoorde ik dat een loodgieter die dag op het dak had gewerkt. Ik liet hem halen en begon met hem te verzekeren, dat hij geen gevaar liep, omdat de brand beneden was begonnen maar hü moest me vertellen waar het lek pre cies had gezeten en dat tekenden wü precies aan op een plattegrond. Een uur later hoorde ik, dat er nog een getuige was, een stokdove, oude baas die een „broeilucht" had gerpken. Hem haalde wü midden in de nacht uit zijn bed voor een verhoor. Hjj had inderdaad gevonden, dat -het zo broeierig rook. Toen maakte ik mün rapport. Lek- water was door het dak gedropen en terecht gekomen op een betonnen vloer, waar het niet weg kon. Zo waren de balen wol nat geworden en gaan broeien. Dat was de oorzaak van de brand, constateerde ik en Lages nam er genoegen mee. „Maar wat zou Je nou gerappor teerd hebben als je wist, dat er al twee keer in een week brand was geweest'" vroeg mr. Wassenbergh. En de heer van Ledden Hulsebosch antwoordde lachend: „Wat moet je in zo'n geval rapporteren, als Je weet dat wol niet broeit?" Dat wisten de moffen gelukkig niet Valse Maar ook op andere manieren kon den wü wat doen. Er moesten mensen „geariseerd" worden met behulp van inschrijvingen in kerkelüke doopre gisters. Die inkt was te maken, de namen konden worden ingeschreven maar dan... Dan bevalen de moffen, dat van Ledden Hulsebosch een verkla ring van echtheid moest afgeven. „Nou", zegt de vergrgsde speur der, „dat kon. Want ik had zelf voor alles gezorgd. En dan is het echt!" Nog glunderend van de napret, vertelt hü hoe hü een joodse vrouw die een oude zwerver bereid had ge vonden om te zweren dat hü haar vader was, verdere bewijzen ver schafte. Hij nam vingerafdrukken van de man en zün dochter en zond die naar een vingerafdruk-deskundi ge met het verzoek de bloedverwant schap tussen de afdrukken vast te stellen. En ik kreeg een rapport z\ over tuigend, dat ik het zelf haast zou hebben geloofd. Na de oorlog Na de oorlog heeft de heer van Ledden Hulsebosch op verzoek van mevrouw van Overeem medegewerkt aan de identificatie van slachtoffers uit het kamp Amersfoort. In het eerste massagraf, dat gevonden werd trof men 49 doden aan op wier borst linnen strookjes zaten met een büna vergaan nummer er op. Die nummers konden op het laboratorium büna ge heel worden gereconstrueerd, en de lijst van gefusilleerden, door mevrouw van Overeem tijdens de bezetting van de Duitsers „gegapt" leverde verder ultsluitseL Doch bovendien bleek de heer van Ledden Hulsebosch in staat de papperige papiermassa uit de zakken van slachtoffers zo danig te bewerken, dat het vergane closetpapier weer een leesbaar brief je werd. Harden, splitsen, drogen, ontsmetten, opbleken, ontcijferen, fo tograferen. Dat alles was nodig, maar week in week uit leverde hü briefjes en identificatie-materiaal. Nog ontroert hem de dankbaarheid van familieleden, wien hü de laatste briefjes van hun verwanten kon be zorgen. Nooit hem ik van iemand een hdnd gehad zoals toen, zegt hü peinzend. Mün leven lang was mün werk overdag mün genot en 's avonds was het mün liefhebberü. Ik werkte al door, vaak totdat „het parlement" er iets van zei. En mevrouw van Ledden Hulsebosch lacht. Maar zü kent elke büzonderheid van het werk van haar man en zü noemt de namen als hü even aarzelt. Een speurder, die na vüftig jaar nog woont in het huis waar hg geboren is, een man gelukkig ln zün werk en rijk in zün ervaring. Dat is de heer C. J. van Ledden Hulsebosch. DE OPMERKZAME LEZER zal hebben gemerkt, dat do laatste weken onzo krant van dag tot dag beter is geworden. Door het overbrengen van ons blad naar do nieuwe drukkcrü waren wü ln staat een technisch beter product te brengen; waren wü ook In staat onze nieuwsvoorziening te verbeteren en met name het plaat selijk- en streeknlcuws in belangrüko mate uit te breiden. Hebben wfl enige voldoening over do reeds bereikte resultaten, te vreden zjjn wü nog lang niet. Wü zullen dus rustig voortgaan onze krant te verbeteren en deze maken tot een product, waarin leder lid van het gezin Iets van zün gading kan vinden. Een blad, dat een trouwe vriend Is van de lezers. Met al do ons bcschlkbaro energie zullen wü aan deze taak werken. ONS BLAD IS voortgekomen uit do illegaliteit. In de donkere da gen van do dnitse bezetting verscheen ons blad reeds clandestien In Uw bus. Die geest van de illegaliteit, do onbaatzuchtige arbeid aan het algemeen belang, willen wü ook thans nog fit ons blad laten spreken. In do illegaliteit streden wü voor een betere wereld; ook nu nog strüden wü voor dat zelfde ideaal van een maatschappij gebouwd op gerechtigheid, barmhartigheid en naastenliefde. Wü willen deze hogo waarden echter minder zien als schone leuzen, die ons gemoed strelen, maar als maatgevend voor do sociale-, politieke en economische opbouw van onzo maatschappij. Dit doel houden wü bü al ons werk voor ogen. IEDER STREVEN NAAR gewin is ons vreemd. De baten die de exploitatie van onze krant zou mogen opleveren, zullen wü geheel aanwenden voor het dienen van culturele doeleinden. Het contart met de lezers willen wij steedsversterken. Daarom bezit onze krant In de Lezers raad een soort parlement. Aan de verkiezing van deze Lezersraad kan Iedere abonnee medewerken. Wü kunnen met recht vaststellen, dat ons blad door de lezers zelf wordt beheerd. Het is hun blad in de meest letter \ke zin van het woord. HOEWEL ONS BLAD reeds verreweg do meeste lezers telt van alle te Alkmaar verschijnende bladen, willen wü niet rusten eer alle Alkmaarders onze krant op tafel hebben. Daartoe beginnen wü met Ingang van Maandag een grote propaganda-actie. In de krant zult gü dageiyks bemerken hoe wü öezo actie zullen stimuleren. Nu reeds willen wü verklappen dat wü al do abonnees bü de werving van nleuwo lezers willen Inschakelen. Voor wat, hoort wat! Daarom geven wü de üverlge abonnees voor hun moeite een klein geschenk. Ieder, die een abonnee aanbrengt, kan aanspraak maken op een boek. Voor een tweede abonne ontvangt men een lot, dat de houder in het bezit kan brengen van een aantal fraaie en kost bare geschenken. *VIJ ZIJN NIET ln het onzek ere over de liefde die de lezers ons blad toedragen. Daarom durven wü de volgende afspraak aan. Te zamen zullen wü er voor zorgen, dat per 1 Mei a.s. ons abonne inentenaantal met minstens duizend omhoog is gebracht. Wedden, dat wü met dit cijfer te pessimistisch zijn. Van week tot week zullen wü u op de hoogte houden van de bereikte resultaten. En nu: Volgens decreet van de opperste Sowjet der Sowjet-Unie zijn huwe- lÜken tussen Sowjet-burgers en bui tenlanders verboden. De leden van de Indonesische de legatie van de Inter-Aziatische con ferentie te New Delhi zün per vlieg tuig vertrokken, om aan deze con ferentie deel te nemen. Een bootverbinding Nes—Holwer(I zal door de grote hoeveelheden (js, voorlopig niet kunnen worden onder houden. Men hoopt nu op een verbin ding via Harlingen, John Watson Gibson, bouwer van bruggen en dammen in alle delen der wereld, doe ook Mulberry havens heeft geconstrueerd, is op 61-jarige leeftijd te Londen overleden. Tengevolge van de vermindering dei* broodproductie en de bevolkings aanwas heeft de Bulgaarse regering besloten het brood en bloemrantsoen in Bulgarge met ongeveer 10 pro cent te verlagen. In het kader van een algemene personeelsbezuiniging zullen de Ame rikaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland met Juni ongeveer 60.000 Duitse beambten ontslaan. Britse troepen hebben een ere wacht gevormd bü de onthulling te Dudendorff (in de omgeving van Kiel) van een gedenkteken voor de in concentratiekampen in Sleeswük Holstein overleden Russen. Allo munstukken van 10 en 20 centimes zullen met ingang van 1 April in Frankrük uit de circulatie worden genomen. Hoewel het reeds enige dagen dooit ia er nog steeds geen bootver binding tussen Ameland en de vaste waL Voetbalprogramma gewijzigd In het voetbalprogramma voor Zondag zün een aantal wijzigingen aangebracht. De wcdstrüden in de districten Oost en Zuid z(jn geh-n-i- haafd, het Noorden zal zonder voet bal zün, terwül voor de districten ln het Westen nog een nadere beslis sing zal worden genomen. De velden zün veelal erbarmelük slecht, want de watermassa's zün nog niet geheel weggevloeid. Het zou o.i. dan ook niet onjuist zün, wanneer de Afd. N. Holland büv. deze Zondag nog eens een streep zette door het programma evenals dat reeds Woensdag in Am sterdam geschiedde. Internationaal muziek concours In de maand Mei van het volgende jaar zal in het Kurhaus te Scheve- ningen een internationaal muziek concours voor solisten plaats vinden op het gebied van piano, viool en zang. Reeds is een Internationale ju ry samengesteld, bestaande vertegen woordigers uit twaalf landen. Een dergelijk concours werd ln November 1946 te Parüs gegeven en wel onder auspiciën van de Associa- tion Francaise d'Actlon Artlstique ter verkrüging van de grand prix de piano Marguerite Long en de grand prix dc violon Jacques Thibaud. Ook te Genève vond in September 1946 een dergelük concours plaats, waarvoor zich 526 candidaten uit 35 landen opgaven. Een vertegenwoor diger van de Unesco, de chef voor Schone Kunsten, Dr. Mojmlr Vanel uit PI rijs woonde dit festival bü- Dagelijkse Tuinkalender Enige hooggroeiende vaste planten die in de zomer een goede maskering geven voor schuttingen en ook zeer goed op open plekken tussen hees tergewassen kunnen worden geplant, zün: Aconitum, Anchusa, Ridder sporen, Helenium, Rudbeckia, He ian thus, Solidage en Herfst-Asters. De ze planten leveren bovendien voor- treffelüke snübloemen. Een andere vaste plant, die wel een hoogte van meer dan 150 cm. kan bereiken, is de Gynerium argentum of Pampaa* gras. Deze behoort tot dc siergewas sen en prükt ln dc zomer met zil- verwlttte pluimen die worden droogd en nadien in vazen gebruikt. S. Lantinga van vandaag VRIJ ZACHT Zwaarbewolkt met tüdclük opkla« ringen, plaatselük enkele regenbuien* Tgdelük krachtige Zuid-Westeüjke wind. Vrü zacht.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1