Staartclubs roerden zich geducht! Vrijwilligers naar Nieuw-Guinea Ongeregeldheden in interneringskamp Verrassende uitslagen in bijna alle klassen Ruim vier honderd oorlogsmis dadigers aan Nederland uitgeleverd Martin Behrman NA 8 WEKEN Hei weer 4e Jaargang No 890 Ultg. n.v. Noordhollandse Pers '45 l.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar kmnnrdei1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Maandag 24 Maart 1947 Directeur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER Politieke delinquenten Op een persconferentie heeft de minister van justitie, mr. van Maarseveen, medegedeeld, dat hij 'n verzoek heeft ontvangen van zijn ambtgenoot van overzeese gebiedsdelen om politieke delin quenten over te brengen naar Nieuw Guinea, zulks voor werk zaamheden, welke tot heden verricht werden door Japanse krijgs gevangenen, die naar hun land teruggevoerd worden. Inwilliging van dit verzoek heeft bezwaren; men kan moeilijk niet-berechle delinquenten overbrengen en ook het overbrengen van veroor deelden brengt moeilijkheden mede, omdat de wet aanwijzingen geeft hoe gevangenschap moet worden ondergaan. De minister heeft 'n commissie benoemd, die deze kwestie kreeg te onderzoo ken. Deze commissie kwam tot de conclusie, dat overbrenging op grote schaal niet mogelijk is. Wel zou de minister van over zeese gebiedsdelen aan enige honderden arbeidskrachten uit de rijen der poltitke delinquenten geholpen kunnen worden. Dat zijn dan mensen, die tot internering veroordeeld en vrijwillig der waarts gaan. Al? ze niet willen behoeven ze niet te gaan. Ten aanzien van de jeugdige politieke delinquenten verklaarde de minister dat hij de beide zogenaamde open kampen waar er zijn ondergebracht, heeft bezocht .De ervaringen met deze kampen zijn gunstig. Er is practiseii geen bewaking. De jeugdige delin quenten werken in verschillende bedrij ven buiten deze kampen. Ze worden begeleid door een enkele bewaker en ze zouden gemakkelijk kunnen ont snappen. Maar de mentaliteit is zo, dat men den kampcommandant niet in moeilijkheden wil brengen. Het is de bedoeling voor 1 Juli tc doen uitmaken welke jeugdige delin quenten terecht moeten staan, welke naar huis gezonden kunnen worden en welke voorwaardelijk buiten vervol ging kunnen worden gesteld. Ten aanzien van de heropvoeding in andere kampen is de opzet de mensen tof democratische gezindheid te bren- Het kleine leven VIND IE ook niet. dat het leven tegenwoordig zo vreselijk duur is geworden? vroeg mijn vriend van Kleumen .terwijl wij samen in de sigarenwinkel op de hoek stonden. En hij keek mij daarbij zo zielig aan, of hij zeggen wil de. wat begin ie als man tegen woordig met de vijftien centen zakgeld, die moeder de vróuw -o "ned is voor ie te reserveren. Hl I had direct beei want de juf frouw van de vwinkel was n.':t klaar gekomen met de bereke ning van de prijs van mijn veer tiendaags tabaksrantsoen, zijnde 25 sigaren van 18 cent is vier en halve niet meer zo heel gave hol. landse guldens Een bedrag om stiil van achterover te slaan. Ik begrijp feiteliik niet hoe die minister in Den Haag het in zijn excellente hoofd heeft ge haald om onze rantsoenen te verhogen. Zonder dat gingen wij wel failliet. Ik vind dit menslie vendheid van een wel heel vreemde soort. De man moet vast connecties hebben in de kringen der sigarenfabrikanten. Want zelfs voor zijn ministerië le salaris moet het rantsoen haast onbetaalbaar zijn. WAT zou ik voor die honderd en zeventien' gulden jaarlijks al niet kunnen kopen? Ruim tien naar Amerikaanse bonloze uit zakschoenen voor mijn nakome lingen. Of drie van die Ameri kaanse zakkengoedpakken, het restant van Roosevelts leen. en pachtwet. Of tweemaal in de week een bloemetje voor mijn vrouw, om mijn schuldig ge weten te sussen Als ik niet rookte, zou ik zelfs in staat zijn het aangiftebiljet van de inkom stenbelasting ..naar waarheid" 'n te vullen MAAR ja, de bonnen worden aangewezen en dus koop ik. Be taal ik ook nog twee maal *72 cent voor de sigaretten voor mijn vrouw Ik neem mij echter vast voor uit louter recalcitrantie voleende week bij Hajenius op het Rokin in Amsterdam naar binnen te stappen en luide tien roWtjes van drie te eisen. En zonder bon Als ik dan niet in tien seconden °P het gedempte Rokin lig te spartelen ,ben ik niet meer uw dienstwillige dienaar THIA'.F gen .Verder kan men politiek niet gaan Het overige dient te geschieden voor geestelijke en sociale verzorgers. Met de gewone gevangenen wil men een andere richting uitgaan, namelijk die van de arbeidstherapie om hen al dus te helpen reclasseren. Dat wordt door een commissie voorbereid. Wet telijke maatregelen zijn ten deze te wachten. Daarbij steunt men op de er varingen bij de politieke delinquenten opgedaan. In verband met de berechting van buitenlandse oorlogsmisdadigers, die tijdens de bezetting in ons land optra den, herinnerde de minister eraan,dat in Februari de Bijzondere Raad van cassatie heeft uitgemaakt, dat de Ne derlandse strafwet niet van toepassing is op militairen der bezettende macht, die in militair verband strafbare feiten hebben begaan. Toen deze uitspraak bekend werd ,zijn stappen genomen om te komen tot een wettelijke voor ziening. Deze zal binnenkort in de Tweede Kamer behandeld kunnen wor den. Deze wettelijke regeling kan in enige maanden tot stand komen an dan kan de berechting van dergelijke misdadi gers plaats hebben. Ook ten eze moet de berechting zo spoedig mogelijk plaats hebben. De lijst van bedoelde oorlogsmisdadigers bevat ongeveer 1000 namen, 440 van hen zijn aan ons aTnd uitgeleverd. De mededeling, die door enige pers agentschappen bekend is gemaakt cn volgens dewelke de Martin Behrman met zün oorspronkelijke lading van Tandjong Prlok zou afvaren, is on juist, zo wordt van de zjjde van het ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. Juist is, dat het schip van een an dere lading zal worden voorzien. Poolse amnestie Bijna 200.000 Poolse verplaatste personen hebben besloten naar huis terug te keren als gevolg van de am nestie van de Poolse rcjering en de toenemende stabilisatie van Polen. Volgens cijfers te Warschau gepu bliceerd door de UNRRA en de Pool se repatriatie-autöriteiten. Zaterdagmiddag zijn in het bewa- ringskamp te Laren ongeregeldheden voorgekomen, welke echter door ener giek ingrijpen van de kampleiding met behulp van een detachement van de Hilversumse politie onder leiding van commissaris van der Veen spoedig zijn onderdrukt. Het was de kampleiding enige dagen geleden ter ore gekomen, dat een 4-tal z.g. „zware jongens", die met 54 kor nuiten in dezelfde barak waren gele gerd ,het plan hadden opgevat om in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ie ontvluchten. Omwonenden van het kamp zagen dan ook in deze nachten politie-agenten uit Hilversum en een viertal wagens in de omgeving van het kamp patrouilleren. In toeverre aan 't ontvluchtingsplan gevolg is gegeven, is slechts aan de kampleiding bekend, die hierover geen nadere inlichtingen wenst te geven. Za. terdagmiddag echter werd de 60 gede tineerden uit de bewuste barak straf oefeningen opgelegd, bovendien werd deze zware jongens medegedeeld, dat zij in gevangeniskleedij zouden worden gestoken en dat hun hoofden kaal ge knipt zouden worden, teneinde hen het ontvluchten onmogelijk te maken. De gevangenen waren hierover uiterst ver ontwaardigd en toonden dit duidelijk. Zij begonnen een dreigende houing te gen de 20 mannen der binnenbewaking aan te nemen en werden op een rij te gen een muur geplaatst, een van hei' simuleerde daarbij een flauwte cn kreeg als straf het bevel, dat hij moest blijven liggen. Zijn „kameraden" kwa men daarop in opstand en de comman dant, De Kroo, riep de buiten het kamp gestationneerde buitenbewaking, ais- mede de 60 man van de Hilversumse politie te hulp, teneinde te verhinderen, dat ook de bewoners der andere ba rakken oproerig zouden worden. Ge wapend met stenguns kwamen deze troepen het kamp in en waren de toe stand onmiddellijk meester. 18 van de „zware jongens" werden gearresteerd en overgebracht naar Hil versum, Bussum, Amersfoort en Naar- den ,waar zij in politiecellen gevangen worden gehouden. Enkele dezer 18, die het actiefst aan de wanordelijkheden hadden deelgenomen, zijn thans opge sloten in de Blaskowitz-bunker te Hil- versumm. Kort maar krachtig Cyrankiewicz, de Poolse minister president, heeft tijdens het proces te gen Rudolf Hoess, de voormalige com mandant van 't concentratiekamp van Auschwitz .mededeling® gedaan van plannen der nazi's om Auschwitz tc maken tot permanente „uitroeiingsstad" te noemen „Himmlerstad". Het parlement van de provincie Brandenburg in de Sovjet-Russische zone van Duitsland heeft eenstemmig een wet aangenomen ter nationalise ring van alle mineralen- en steenkool mijnen. Tegen den voormaligen Belgischen secretaris-generaal van juistitie Schuir.d die tijdens de Duitse bezetting in deze functe optrad, is een gevangenisstraf van tien jaren geëist. Dieven hebben in de grot van de kerk van de geboorte te Bethlehem 't glazen omhulsel van het Mariabeeld vernield en een partij versierselen ge stolen. De verrassingen zijn niet uitgeble ven! De eerste voetbal-Zondag na 8 weken rust heeft een aantal zeer on verwachte uitslagen opgeleverd en verscheidene koplopers werden de du pe van het feit, dat de degradatie- candidaten fel van zich afbeten. Zo verspeelde Ajax in het le district een punt aan Emma en moest DWS er varen, dat RFC nog niet geheel in veiligheid is, hetgeen de club uit de Spaarndammerbuurt zelfs op twee purten kwam te staan. ADO en EDO slaagden er eveneens in hun thuis wedstrijd tegen resp. Sparta en Feye- noord te winnen, waardoor in de laag ste regionen de toestand niet bepaald helderder is geworden, 't Gooi dat zo buitengewoon goed startte komt zelfs in gevaar! Ajax 12 8 2 2 18 Hermes D.V.S 12 6 3 3 15 D.W.S. 12 5 4 3 14 Feyenoord 13 5 3 5 13 R.F.C. 13 5 2 6 12 V.S.V. 11 5 1 5 11 't Gooi 12 4 3 5 11 E.D.O. 12 5 1 6 11 Sparta 12 5 0 7 10 Emma 12 3 3 6 9 A.D.O. 11 3 2 6 8 Nieuwe Haarlem-opmars? Mogolijk nog verrassender waren de uitslagen in het andere Westelij ke district Neptunus struikelde to taal tegen D.F.C., dat met 31 in de meerderheid bleef. Haarlem kwam ook weer goed uit de hoek en klop te in Amsterdam Volewijckers met ruim verschil, hetgeen een fraaie re vanche betekent voor de 63 neder laag in Haarlem. D.O.S. verraste de club van Wilkes op het Excelsior - terrein, terwijl slechts de zege van Blauw-Wit normaal was. Hier is de stand. Neptunus 12 8 1 3 17 Blauwwit 12 7 2 3 16 Haarlem 13 8 0 5 16 Volewijckers 12 7 1 4 15 D.F.'C. 12 7 0 5 14 Xerxes 12 6 1 5 13 D.O.S. 13 4 3 6 11 D.H.C. 10 2 4 4 8 Excelsior 12 2 3 7 7 HB.S. 11 3 1 7 7 Stormvogels 11 3 0 8 6 Het Oosten Alles wijst er op, dat in het Oos ten de strijd uitgevochten zal worden tussen N.E.C. en Go Ahead, twee concurrenten, die het elkander we' meer lastig hebben gemaakt. Onver wachte uitslagen waren hier niet en in de stand kwam weinig verandering Go Ahead 13 9 2 2 20 N.E.C. 12 7 3 2 17 A.G.O.V.V. 12 6 2 4 14 Quick 12 6 1 5 13 Wageningen 13 3 7 3 13 Ensch. Boys 12 5 2 5 '12 Enschede 13 3 6 4 12 Heracles 13 3 6 4 12 Be Quick 12 3 3 6 9 Vitesse 13 3 2 8 8 Tubantia 11 2 2 7 6 Leiders verspeelden pun ten in district IV Helmond kwam goed uit de hoek! De club van die naam bedwong zo waar Willem n, de ploeg, die gedu rende de tien laatste wedstrijden slechts één punt verspeelde! En Hel- mondia wilde blijkbaar niet onder doen en snoepte B.V.V. ook een puntje af. Daarvan profiteerde NO- AD, dat met klein verschil op Wal cheren van Vlissingen won en nu voorlopig de kop weer heeft geno men. Onderaan zit de spanning er door de overwinning van RKTW ook weer volop in en de situatie is nu: m NO AD 15 10 3 2 23 Willem II 15 10 1 4 21 B.V.V. 13 9 2 2 20 N.A.C. 13 7 2 4 16 Longa 15 5 5 5 15 v.v.v. 13 6 1 6 13 Vlissingen 15 4 4 7 12 Helmond 14 4 2 8 10 Helmondia 14 3 3 8 9 Baronie 13 3 2 s b RKTW 14 3 1 10 7 MtV en PSV lopen In In het andere Zuidelijke district verspeelde Sitt. Boys in de lastige uitwedstrijd tegen Limburgia nog steeds ingeslagen op eigen terrein een punt en daarvan profiteerden PSV en MVV, door de achterstand op de club van Ehlen iets terug te brengen. Ook hier roerde de staart- club zich, waarvan Sportclub Emma de dupe werd. Hier is de stand nu: Sitt. Boys 15 11 2 2 24 M.V.V. 14 8 4 2 20 P.S.V. 13 8 2 3 18 Limburgia 13 7 2 4 16 Juliana 13 4 4 5 12 Eindhoven 13 4 4 5 12 Spr.club Emma 14 5 2 7 12 Maurits 13 4 3 6 11 Spechten 13 4 1 8 9 Bleyerheide 15 4 1 10 9 Brabantia 14 2 3 9 7 Weinig verandering in 2 A De Boys konden het tegen de lei ders niet bolwerken en in tegenstel ling tot de kleine 12 nederlaag in Alkmaar werd het nu een dikke 6-1. Een slecht begin voor de geblokten die overigens niet mochten moppe ren, want Spartïmn maakte een uit zondering op de regel van vandaag en verloor van AFC met 42. Toch wordt het voor de Kaasstedelingen geducht oppassen! ZFC verraste door een daverende zege op HVC en be stijgt langzaam maar zeker het com petitieladdertje. De situatie ziet er nu zo uit: 12 9 2 1 20 10 5 3 2 13 11 5 3 3 13 11 5 1 5 11 11 5 0 6 10 11 3 3 5 9 9 3 2 4 8 11 2 3 6 7 12 3 1 8 7 Zeeburgia 12 9 1 2 19 AFC 12 8 0 4 16 WFC 11 7 1 3 15 ZFC 12 6 3 3 15 Westfrisia 11 4 4 3 12 HVC 11 5 2 4 12 RCH 11 5 1 5 11 Kennemers 11 4 0 7 8 Hilversum 11 2 3 6 7 Alkm. Boys 12 3 1 8 7 Spartaan 12 2 0 10 4 In de andere 2e klasse gebeurde maar heel weinig, hetgeen wel komt, omdat hier de spanning goeddeels verdwenen is. Volendam tracht KFC nog bij te houden en boekte een flin ke 71 overwinning op SDW, dat wel erg teleurstelde. ZW brengt er nog steeds niet veel van terecht en het feit, dat HBC bijzonder zwak is behoedt de Zaankanters voor de on derste plaats. De stand van de kop groep is nu: KFC Volendam W.gr.meer 11 11 0 11 8 1 12 6 5 0 23 3 17 1 17 De derde klasse In de derde en vierde klasse was het wel buitengewoon rustig van daag. Er werden slechts enkele wed strijden gespeeld, terwijl over het algemeen slechts weinig verrassende uitslagen voorkwamen. In 3 A be hield KW de eerste plaats door een 20 overwinning op De Meer. Alcmaria won in een slechte wed strijd met 6-1 van het zwakke ADO doch met de rust was het nog slechts 11, nadat de Heemskerkers aan vankelijk de leiding hadden gehad. Wanneer het de Sportparkbewoners wat meeloopt, kan het een vroeg kampioenschap worden! HRC deed het slecht en verloor in Jutterstad met 10 van WMS, dat er toch ook niet zoveel van terecht heeft ge bracht. De situatie ziet er nu als volgt uit: Alcmaria APGS Zaandijk ovvo WMS HRC Hollandia Schagen ADO De vierde klassers Ook In de laagste klasse werden slechts enkele wedstrijden gespeeld. BKC versterkte in 4A zijn leidende positie door een knappe 41 zege in de Julianadorper klei, terwtjl in 4 B geen enkele wedstrijd doorgang vond. In 3 B werd geen enkele wed strijd gespeeld, terwijl in 3 C Schoten een lastige concurrent kwijt raakte. Zelf wonnen de geel-zwarten van Zandvoortmeeuwen, terwijl Ripperda in Aalsmeer met niet minder dan 5-2 de kous op de kop kreeg! IVV klop te volgens verwachting ASVK - niet slecht voor Beverwijk! en be houdt daardoor een serieuze kans: Schoten 14 20 IVV 14 20 Ripperda 14 17 WSV verspeelde in de lastige uitwed strijd tegen CSV een punt, hetgeen Vitesse wel plezier gedaan zal heb ben. HSV deed een stap in de goede richting, waarvan de buren Zeevo gels in eigen neBt de dupe werden. De stand van de kopgroep is nu: Vitesse 11 WSV 11 Assendelft 9 17 17 15 Onderaan bleef de situatie zoals ze was. In 4 F tenslotte kregen wij niet al le uitslagen te pakken. VVE ver speelde een kostbaar puntje aan ASR terwijl ook WB het niet verder kon brengen dan een gelijk spel. Hier is de stand van de leiders EHS 11 17 VVE 12 17 WB 12 15 VI. Vogels 11 13 Het parlement van de Far-oer heeft besloten de besprekingen met de Deen se regering over de toekomstige status van de eilanden te hervatten. De luJe NVV-EVC MET 96 procent tegenstemmers heeft een speciale vergadering van verte genwoordigers van de by het Ne derlands Verbond van Vakverenigin gen aangesloten organisaties bcslo* ten om de voorgenomen fusie met de Eenheidsvakcentrale niet te laten doorgaan. Zo men weet heeft een v >ef congres van de E.V.C. cmge «encu geleden besloten zich met het fusie rapport accoord te verklaren. Door de weigering van het N.V.V. is deze fu sie thans echter voor onbepaalde tijd van de baan. HET N.V.V.-bc8tuur <o:i"v>ert hu. afwijzende houding .act ue commu nistische infiltratie in de E.V.C. De niet-communistischc elementen zou den uit de topleiding van de E.V.C. zyn verwijderd; het bestuur zou-zijn directieven van de C.P.N. ontvangen. Fusie zou derhalve betekenen het bin nenhalen in de vakbeweging van het politiek krakeel. Om deze reden voelt het N.V.V. niets meer voor een ver bintenis met de E.V.C. NU achten ook wij de vakbewegin'n terrein, waar de politieke partijen- strijd slechts belemmerend kan wer ken. De taak van de vakbeve ligt niet in het politieke, ma: r *n het sociaal-economische. Wil zij de ze taak naar behoren kunnen vervul len, dan zal zy een onafhankelijke plaats moeten innemen. Iedere al te nauwe verbinding met een politifke organisatie verzwakt slechts ue strijdpositie en de functie in het over leg over de arbeidsverhoudingen. Wat dit betreft begrypen wy dus de angst van het N.V.V.-bestuur. Wy begrypen dit té sterker omdat ook van de zyde van de E.V.C. niet wordt ontkend, dat zy een groot aantal communistische arbeiders heeft ge organiseerd. TOCH betreuren wy ueze ontwikke lingsgang. Het is onze stellige over tuiging, dat juist in deze tyd een eensgezind optreden van de arbei dersklasse een dringende eis is. Hen these, die noch door het N.V.V., noch door de E.V.C. zal worden aangevoch ten. Waarby wy stellig het bestaan van twee grote confessionele vak centrales niet over het hoofd wil en zien. Het zou een zegen voor de ar beidersklasse en daarmede voor uus vaderland zyn. als deze verdeeldheid kon worden opecheveu Voor dit alle* tp uic.u co ..4 vertrouwen nodig- ..ugmaals wy kun nen ons best voor stellen dat men in N.V.V.-kringen beducht is voor de communistische Invloed in de E.V.C. Omgekeerd echter zou men in de E.V.C. argwaan kunnen koesteren ten aanzien van de Party van de Ar- beid-invloed in het N.V.V. In de laat ste organisatie zyn meer leden van de P. v. d. A. georganiseerd dan communisten in de E.V.C. Men kan zeggen, dat hier ongeiykwaardige grootheden worden vergeleken en dat de communisten de neiging tot cellenbouw bezitten. Het moge waar zyn, maar dan had de eerste taak van de nieuwe organisatie moeten zyn maatregelen te beramen om een dergeiyke cellenbouw krachteloos te maken. WIJ zullen echter voorlopig wel heb ben te aanvaarden dat de Nederland se arbeidersvakbeweging in vier de len uiteen gevallen biyft. Laten wy hopen, dat een min of meer federa tieve samenwerking op practisch so ciaal-economisch gebied ten dele mo ge vergoeden de onmiskenbare scha de, die van deze verdeeldheid het ge volg ls. Moge ook de E.V.C. in deze federatieve samenwerking worden opgenomen. DEWI Dagelijkse Tuinkalender Een aanbevelenswaardig kamer plantje, dat langdurig en overvloedig bloeit, ls de Kalanchoë. Deze, die eigeniyk tot de vetplanten behoort, prykt thans met haar rode bloem trossen. Ze ls gemakkeiyk te behan delen. Men plaatst de plant in het volle licht en houdt de aarde matig vochtig. Indien nodig, kan de aarde in de voorzomer wel worden ververst. Gedurende de zomer wordt ze het liefst buiten gehouden. De Kalanchoë laat zich gemakkeiyk door stek ver meerderen. Hiervoor gebruikt men niet alleen de stengels, doch ook wel de bladeren. Het stekken kan wel in het voorjaar geschieden. S. Lantinga.* van vandaag LATER KOUDER De Bilt, 23-3. Geleidelijk wat afne» mende, maar tijdelijk toch krachtigd Zuid-Westelijke wind. Wisselend be wolkt met enkele buien, iets minder zacht.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1