Honger-demonstraties in Düsseldorf Agrarische hervormingen geëist Fraude bij het G.A.B. te Amsterdam Na de oorlog: eerste internationale ballonrace Zwarte melk overbodige luxe! Nieuwe stap van James Ryan f 35.000 verduisterd Geen bonnen - minder verbruik Na de tekening 3e Jaargang No 895 Uitg. n.v. Noordhollandse Pers '451.0. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar Zaferdag 29 Maart 1947 ■naarder t Directeur: TH. W. REYNDERft Hoofdredacteur O. E. DE WINTER DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Britse militaire auto's werden omvergegooid, met stenen bekogeld tijdens honger-demonstraties te Düsseldorf Meer dan 100.000 mannen, vrouwen en kinderen hadden zich in een park in het centrum van de stad verza meld. Zij droegen borden met opschriften als „geen voedsel, geen werk" en „laat onze kinderen niet verhongeren". De plaatselijke vakverenigingen hebben een algemene staking van een dag bevolen, die het vervoer en de fabrieken heeft stilgelegd. SEDERT de vroege morgen trok ken lange r«en arbeiders, vrouwen en kinderen door de straten en tegen 11 uur nam de demonstratie nog steeds ln omv toe. De weinige Britse mi litairen, die zich op straat bevonden wc.--a met schim: uten bejegend De t—-angen het park waren ge blokkeerd om Britse wagens het bin nenrijden te beletten. r.itz -tahl, voor.itter van de vak- verenigingscomriiissie, deelde de me nigte door middel van luidsprekers m '3, de vakv :ngen ~-'-t zouden rusten alvo ~ns de „huidige cata-' ophe" zou zijn afgewend en t ^ewetm van de v -eld zou zijn wakker geschud. Een officiei van politie zr'- de polit'- ver sterking had ontvangen. Hij wilde echter niet z - er Britse troe- Een resolutie Na de demonstratie heeft een dele gatie van arbeiders de commandant van de stad een resolutie overhan digd, waarin wordt gezegd, dat men door de voedselnood spoedig aan het einde van zijn krachten zou komen. De resolutie omvat voorts de volgen de punten: alle in 1946 ontbonden burgerlijke comité's dienen onmiddel lijk weer te worden ingesteld, De zuivering moet bespoedigd worden, er moeten commissies worden inge- Door James Ryan is bij het landge- recht wederom een verzoek ingediend om de Martin Behrman met zijn oor spronkelijke Indonesische lading naar de Verenigde Staten te laten terug keren. In het begin van deze week beweer den Ryan en zyn advocaat, dat de uitspraak van de landrechter, vol gens welke de Nederlandse autori teiten gerechtigd waren de lading in beslag te nemen, ongeldig was. Het andere schip van de Isbrandl- sènlijn, de „Flyving Cloud" zal heden te Batavia arriveren. Met dit schip zal. naar verwacht wordt, de beman ning van de Martin repatriëren. Britse schenking aan Griekenland Officieel wordt -medegedeeld, dat -Donderdag een Brits Griekse over eenkomst is getekend, krachtens wel ke Britse surplusvoorraden en uitrus ting ter waarde vanyeen anderhalf millioen pond sterling aan Grieken land worden geschonken. Het mate riaal berust thans bij de Britse strijd krachten in Griekenland. steld met tot taak de vrijmaking en ter beschikking stelling voor de alge mene consumptie van alle resteren de voedselvoorraden, daarbij inbe grepen aardappelen en groente. De resolutie wil voorts verwijde ring van alle ongeschikte ambtena ren op het gebied van de voedselvoor ziening, die moeten worden vervan gen door „werkelijk democratische strijders". Er moeten stappen worden genomen om voedsel uit andere ge bieden naar Düsseldorf te brengen. Door middel van Agrarische hervor mingen moet van het beschikbare land en zo intensief mogelijk gebruik worden gemaakt. De Britse militaire autoriteiten te Düsseldorf moeten de bestursraad verzoeken de economi sche grenzen tussen de zónes op te heffen. De resolutie zegt tenslotte, dat de vakverenigingen wekenlang hebben getracht het nemen van uiterste maatregelen te voorkomen, doch dat zij nu aan het einde van haar krach ten waren gekomen. In een stadswijk haalden woedende demonstranten de inzittenden uit een auto van het Britse militaire bestuur en reden daarop de auto in het water Van verschillende Britse auto's wer den de* ruiten verbrijzeld. Een lid van de bestuurscommissie verklaar de: „Zij schijnen twist te zoeken en een kleinigheid kan tot geweldpleging "op grote schaal aanleiding geven". De Amsterdamse politie maakt be kend, dat bij het Gewestelijk Arbeids bureau in de hoofdstad fraude is ge pleegd. Het onderzoek naai' de om vang etc. heeft drie maanden gevergd In totaal werd ca f 35.000 verduis terd. Toen, eind 1945, besloten werd tot het uitbetalen van z.g. grensgelden aan de uit Duitsland teruggekeerde landgenoten, werden de Gewestelij ke Arbeidsbureaux daartoe ingescha keld. Het te Amsterdam gevestigde bureau beschikte niet over voldoende personeel en nam met het oog op de uitbreiding der werkzaamheden los personeel in dienst. J. van L., die reeds enige tijd als ambtenaar aan het G.A.B. werkzaam was en tot sous-chef van de afdeling uitbetaling-grensgelden was benoemd haalde een zijner vrienden, de 50-ja- rige J. H. H. uit Amsterdam over, ook bij het Arbeidsbureau te komen werken. Deze nam de betrekking aan en toen beide heren ingewerkt waren, bleek hun, dat de administratie van de uit te betalen grensgelden bijna niet meer te controleren was. H. heeft hiervan misbruik gemaakt. Hij heeft valse grensbriefjes laten drukken, willekeurige, dikwijls hoge bedragen op de hriefjes ingevuld en kennissen deze bedragen laten innen. Dit is gebeurd met medeweten van Van L. De heren kregen 't grootste gedeelte van het bedrag, dat op de ze wijze uitgekeerd was. In totaal is het genoemde bedrag (ongeveer Om namaak te bemoeilijken heb ben de distributie-autoriteiten in Duitsland levensmiddelenkaarten van bijzonere samenstelling uitgegeven. Na de ernstige mijnramp te Brunssum. Namens H.M. de Koningin werd door mej. Geldens een krans gelegd in do chapelle ardente, waar do slachtoffers stonden opgebaard. Vrijdagmorgen heeft onder grote belang- »te,..ng de begrafenis plaats gevonden. f 35.000.onrechtmatig uitgekeerd Van L. werd terstond na de ontdek king der oneerlijkheid gearresteerd. Zijn vriend H. wie voor de ontdekking wegens lichamelijke ongeschiktheid eervol ontslag werd verleend is voortvluchtig. De nieuw benoemde onderkoning van Indië, Viscount Mountbatten (links) in gesprek met de scheldende onderkoning, Viscount Wavel, na de aan komst van de nieuwe machtsdrager ln New Delhi. Een internationale ballonracc, waar aan beroemde ballonvaarders van di verse nationaliteiten deelnemen, zal; wind en weer dienende, op 17 Mei a.s. in ons land gehouden worden. De startplaats is Utrecht, waar dan een luchtvaarttentoonstelling, de Aero Fair 1947, gehouden wordt. De wedstrijd wordt geleid en geor ganiseerd door de Nederlandse bal loncommandant de heer J. Boesman. Hij nodigde verschillende Gordon Be- nettvaarders, onder wie dr Tilgen- kamp (Zwitserland) Charles Dollfus (Engeland) en de Poolse wereldkam pioen Janusz uit. Een dergelijke ballonrace, waaraan ongeveer tien ballons zullen deelne- TAPIJTINDUSTRIE TE BATAVIA. Op de zelfde wijze als 300 jaar ge leden de Chinezen het deden, worden in een fabriek te Batavia nu nog tapijten gemaakt. Deze methode waarborgt de schoonheid der producten men, werd sedert 35 jaar niet in Ne derland gehouden. Het is de eerste grote race na de oorlog, omdat de Gordon Benett-wedstrjjd nog niet weer gehouden werd. Ter dekking van onkosten zullen an de race enige attracties verbon den zijn. De luchtvaarttentoonstelling Aero- Fair zal, met medewerking van eni ge Philatelistische verenigingen, een speciale afdeling voor expositie van luchtvaartpostzegels omvatten. Tij dens de tentoonstelling zal een grote kabelballon boven het tentoonstel lingsterrein aan de Croeselaan te Utrecht hangen. Deze kabelballon wordt 's avonds verlicht. Een „ere zuil van de luchtvaart" zal bij de toe gang van het terrein geplaatst wor den. Het buitenterrein zal worden be plant door Nederlandse kwekers. Op de tentoonstelling zal een ge denkteken voor gevallen luchthelden worden gebouwd. Kort maar krachtig Op Sicilië is een hevige aardschok waargenomen. Voor zover thans be kend is geen schade aangericht. Gisteren heeft de Gentse krijgs raad het proces tegen dr Elias, tij dens de bezetting burgemeester van Gent, heropend. Hg werd in Maart 1945 btf verstek ter dood veroordeeld, sedertdien in Duitsland gearresteerd en is in September 1945 in beroep gegaan. Nadat 2400 mijnwerkers op Cy prus ter verrichting van loonsver hoging met een proteststaking van 24 uur hadden gedreigd, hebben de mijneigenaren besloten deze arbei ders uit te sluiten. (Van onze specialen verslaggever) Voor de oorlog dronk het westen van ons land tien millioen liter melk per week, maar daarin was dan ook alles inbegrepen, „bakkers-melk", „schoolmelk" en zelfs room. Twee jaar na de bevrijding drinkt „het Westen" op de bon elf millioen liter per week, room niet meegere kend. In Den Haag kost een liter zwarte melk 30 cent en in sommige delen van Amsterdam is de zwarte melk nog duurder. Hoeveel melk er buiten de bon omgaat, kan geen ster veling berekenen. Maar de kenners van het melkbcdryf zeggen: „Als de melk* van de bon gaat, zal er voldoen de zijn, vooral als Jfet voorjaar even doorzet Niemand behoeft zwart bjj te kopen, er is meer dan genoeg!" Een uitspraak waarvan menig maag patiënt, die een week of wat reik halzend heeft uitgekeken naar zyn extra melk toewijzing, vreemd zal opkijken. De melkhandel is echter bereid zijn stelling met nuchtere cijfers toe te lichten. Toen de oorlog allerlei beperkin gen nodig maakte, daalde in het wes ten het melkverbruik tot negen mil lioen liter, een hoeveelheid* die echter tot 1942 regelmatig werd opgevoerd en ten slotte elf millioen liter werd. In 1941 kwam-n kaas en boter op de bon, naar van de melkdistributie was toen nog geen sprake. Die begon pas later. DE omstandigheden zijn echter an ders dan in bezettingstijd. Toen ging de vest-pel achteruit, terwijl deze op het ogenblik, als is er nog te weinig krachtvoer, weer nagenoeg even groot is als in 1939. De melkproductie zal binnenkort belangrijk stijgen, zui- velkenners durven zelfs bij benade ring niet op te geven in welke mate. De veestapel Maar wel verzekeren zij met na druk, dat het melkverbruik zal da len, als de melk van de bon gaat. Zjj schatten de vermindering op circa 15 procent. En daarom concluderen zij: Als de melkproductie aanzienlijk stijgt en de huisvrouwen minder melk gaan ko pen, omdat zij zich niet langer ver plicht voelen de melkbonnen te ge bruiken, kan de melkdistributie ein digen. EEN aanzielijk deel van de zwarte melk wordt geleverd op bonnen, waar aan men in de melkwinningsgebie- den geen behoeice heeft, Nederland heeft nu eenmaal streken, waar nie mand kans heeft voor een litertje melk een cent meer te ontvangen dan de normale prijs. Bonnen zijn daar eigenlijk niet nodig. Dus zendt men de bonnen naar kennissen in het wes ten of ze worden voor een cent of wat van de hand gedaan aan de bonnen handelaar, die er in het westen van het land nog een mar1-* voor heeft. Bovendien zijn er natuurlijk nog wel boeren, die room naar de steden weten te brengen, buiten de daartoe aangewezen instanties om. De bonafide handel wil van deze clandestiene handel af en betoogt, dat het heel wel mo'geiyk is. Wanneer consumptiemelk-r t- centrale, die de melk levert aan de standaardiseerinrichtingen over te geringe hoeveelheid beschikt, wordt uit andere delen van het land melk in tanks aangevoerd. En onder bui tengewone omstandigheden, zoals bö voorbeeld het geval was ln de win ter van 1940 op '41, toen de wagens tengevolge van sneeuw gebrek aan banden en benzine onvoldoende kon den aanvoeren, ging de toenmalige A.V.M.,^de Algemene Vereniging Melkvoorziening er toe over tijdelijk de aflevering te cor\tingenteren. In enkele weken was de stagnatie ver holpen. Het zou nu niet minder vlot verlopen. Bovendien is het niet nodig de con- sumptiemelk te koppelen aan de dis tributie van boter en kaas. Dat is reeds beweren. En bij een melkpro ductie van ö'/fc „uiii 1 liter in 1939 blijft er nog al wat over voor kaas, caseïne en export. Of de distiibutie deze belangrijke 8tap nu reeds zal aandurven, kan de handel niet zeggen. Maar verheugend is in elk geval wat kenners v»n het bedrijf het herstel van de zuivc dustrle zo gunstig beoordelen, dat zy menen er voor te moeten pleiten. NU de ondertekening van Ling- gadjatl een feit is, moet de weg wor den betreden, die leidt tot de verwe zenlijking van de door deze overeen komst geschapen nieuwe status. Men moet zich niet voor stellen, dat deze weg met asfalt geplaveid zal zyn. Integendeel het valt te verwachten, dat nog menig obstakel de weg zal versperren. Wy doen goed ook by de verdere oplossing van de moeilykhe- den het nodige realisme te betrachten en ons bewust te zyn, dat grote din gen slechts door veel geduld en tact tot stand kunnen worden gebracht. Aan al te veel voortvarendheid zyn reeds vele belangryke zaken ontijdig te gronde gegaan. PLEITEN wy dus voor bedacht zaamheid, dan wil dit stellig niet zeggen, dat wy de toekomst niet hoop vol zouden inzien. Integendeel wy ge loven, dat nog een belangryk stuk constructief werk kan en moet wor den verricht. Dwingende voorwaarde echter voor het slagen van deze ar beid is, dat zy in een rustige sfeer zal kunnen plaats vinden. Dat de hier en daar nog wat verhitte gemoederen tot rust komen. En dan is het nood* zakeiyk, dat ieder ook de voor malige tegenstanders van de over eenkomst zoveel realiteitszin zul len bezitten, dat men het voldongen feit zal weten te accepteren. Dat men zal willen medewerken om Lingga- djati tot levende werkeiykheid te maken. Dat men de onnutte en ver warringstichtende oppositie zal opge- HET Koninkryk der Nederlanden is bezig nieuwe vorm te krygen. Een pril begin van een nieuwe samenwer king, die straks voor de gehele we reld gestalte zal moeten krygen. Wat tot voor kort een ondeelbaar konink lijk was, waarvan grote delen in ko loniale verhouding tot het moeder land stonden, zal straks worden tot een federale unie van zelfstandige en geiykberechtigde delen, die op basis van vrywilligheid en op grond van vele culturele- en economische ban den tot een Unie onder Oranje zul len worden saamgevoegd. VOOR - bevolking van Indonesië betekent Linggadjati het aanbreken van een nieuw tydperk. Een tydperk van herworven zelfstandigheid, van de autonome lotsbepaling. Voor Nederland betekent Lingga djati het einde van een koloniaal be stuur over andere volkeren; een tri omf van de idee van de vryheid. Het heeft in de wereld een goede indruk gemaakt, dat Nederland bereid bleek deze belangryke stap te doen. Een stap, die men kan het moeiiyk ontkennen ook een offer inhield. Een offer gebracht aan de vryheid en daarmede aan een betere wereld. DAARNAAST moet men het waar deren, dat de leiders van de Repoe- bliek Indonesia, zowel als van de Re- publick Oost-Indonesia er besef voor hebben, dat Indonesië en Nederland elkander in vele opzichten nodig heb ben. Dat zy ook tezamen sterker zyn toegerust tegen de moeiiykheden, die thans in de wereld overwonnen moe ten worden. De federatieve unie biedt in deze grote mogeiykheden. Zeker, als ln alle delen de progressieve krachten het apparaat in handen hebben. Als wy dit weten te bereiken dan boeken wy uit de gevallen beslis sing ruime winst. DEWI Dagelijkse iuinkalender Een der mooiste éénjarige zaaibloemen is ongetwyfeld wel d? vanouds bekende Oostindi- sche Kers. Men onderscheidt laagblijvende en klimmende soorten. De eerstgenoemde kunnen zowel voor bloembor- ders als voor perken worden gebruikt. Enige mooie laag- biyvende soorten zyn: de don kerrode Empress of India, de goudgele Golden King en de zalmrose Vesuvius. De klim mende soorten lenen zich uit stekend voor begroeiing va.i schuttingen en balkons. Hier van verdienen o.a. de scharla kenrode Lucifer, de granaat- rode Spltflre en de goudgele Goudglans aanbeveling. Be gin Mei kan de öostindlsche Kers buiten worden gezaaid. 8. Lantlnga WEINIG WIND voorn-mwltyli uit oos: 'Mkë richtingen. Zwaar bewolkt met opa i klaringen. PlaatselUk regen of regen» buien.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1