Koning George van Griekenland overleden Leve koning Paul! van Dam - Doorenbosch Ni euwe Bonnen Polen worden onderdruki Verklaring van Don Juan 3 Sar^anq No 898 Uitg. n.v. Noordhollandse J'era '45 l.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 adv. Langeatr. 15, teL 3971, Alkmaar mtaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING V/oens.'a32 April 1947 Directeur: TH. W. REANDERS Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER Dinsilaj, om 14.80 uur plaalsetykr lütl is Koning George van Griekenland aan een beroerte overleden. Tot zijn opvolger werd reeds dezelfde middag kroonprins Paul broeder van de overledene, uitgeroe pen. Prins Paul werd in 19Ó1 geboren. Onmiddellijk na het bekend worden van de dood van do Koning werd net Griekse kernkabinet naar het Ko ninklijk paleis ontboden. Eerst 1 uur na het overlijden werd het be richt, door middel van bulletins aan de bureaux der dagbladen bekend ge maakt Een grote menigte verzamel de zich bij het paleis, dat voortdu rend door officiële peisonen werd be zocht. F en veelbewogen leven Koning George van Griekenland, was in September 1916 na 5% jaar ballingschap weer op de troon ge komen. Dit was de tweede maal, dat. hij na een ballingschap de kroon te rugkreeg. Koning George, die een achter kleinzoon van Koningin Victoria van Engeland was, volgde in 1922 zijn vade. Koning Konstantijn op In 1917 had hg op grond van een ultimatum der entente het land met zftn vader moeten veriater.. Daar hij in de Russische garde ge diend had, werd hy gepasseerd en de regering aan zijn jongere broer Alex ander c -gedragen Na de d van Alexander in 1920 en na het aftre den van Koning Konstantijn in 1922 regeerde Koning George een jaar lang oen eriode van onrust, gekenmerkt een periode v. onrust, gekenmerkt tervleugel onder generaal Metaxas. Toen de republikeinen zich in 1921 Athene van de macht meester maakten, verliet hg het land. Zijn ballingschap bracht hij gfo- tenueels »n Engeland door. totdat hg ln November 1935, nadat het Griek slechts tegen inruillng van de gewo ne bonnen voor levensmiddelen, se volk voor de monarchie nad ge stemd, de troon weer besteeg. Zijn regering duurde 5',4 jaar tot April 1911, toen hij door de invrsie der Duitsers gedwongen was «ijn land wederom te verlaten. Avontuurlijke vlucht Drie dagen voordat de Duitsers Athene bereikten wist hij naar Kreta te ontkomen. Na 3 dagen zwerven door de bergen, achtervolgd door Duitse parachutisten en overnachten 1 in holen en scl. rdershutti slaagde Kor.ing George erin Egypte te bereiken. Later ging hij weer naar Engeland In September 1946 sfcmde het Griekse volk weer voor de monarchie ditmaal met een meerderheid van 69%, zodat Koning George weer naa~ zg'n land .terugkeerde. Koning George werd 20 Juli 1890 geboren. In 1921 huwde hij Elizabeth de oudste dochter van Koning Ferdi- nand cn Koningin Marie van Roeme- welk huvelijk in 1935. werd ont bonden. Het huwelgk bleef kinder loos. Journalisten - Esperantisten Opgericht is een internationale ver eniging van journalisten Esperan tisten. Deze vereniging telt haar le den reeds in 21 landen. Voorzitter is de heer C. Hilmer Johansson, hoofd redacteur van het blad „Ostgoten" te Linkoplng, Zweden. Secretaris is de heer Einar Adamsop, Varmlands- gaten 18 te Göteborg. Eijeenkomstcn der vakgroep zullen worden gehou den op internationale congressen, wel ke dit jaar zullen worden gehouden te Bern, Zwitserland en te Aarhuus Denemarken. Boksen Rantsoenen voor reizigers in België Het „Staatsolad van Dinsdag pu bliceert een strieel besluit, waar bij bekend gemaakt wordt dat, van 1 Mei 1947 af speciale zegels voor maaltijden in hotels en restaurants zullen worden afgegeven aan alle niet-ingezetenen. die minstens 48 uur in België zullen verblijven. Vreem delingen die zich langer dan drie da gen in België ophouden, ontvangen, tegipi overlegging van hun paspoort 'een blad „maaltijdzegels"' voor 7 da gen. Na dit tijdsverloop kan men op nieuw zegels aanvragen. Ingezetenen, die veel gebruik ma ken van restaurants, kunnen even eens maaltijdzegels" verkrijgen, doch Goede Vrijdag krant geen Goede Vrijdag zal onze krant niet verschijnen. Zaterdag a.s. komen w|j ech ter met een speciale Paas- ultgave Promotor YViimsen organiseert op 15 April a.s. ln de Apollohal te Amster dam een boksprogram, waaraan de bcr*-» "'-der»; ise professionals hua medewerking verlenen. In de eerste plaat 7 »1 Li-c van Dam de Nederland se middengewicht kampioen, die na "7 '"idè van neder. m vor— schijnt te zijn, in do ring komen tegen de Bosschenaar Pierre Doorenbosch, die o.a. Leon Fouquet, Willy Quentemeyer, Gerrlt Lefebre en Dorus Elten versloeg. Daarnaast zal de aandacht zich ves- jen op het eerste officiële gevecht dat de onlangs gerepatrieerde Beb van Klaveren zal leveren. Zgn tegen stander, de Amsterdammer Jan Schoen, die de onaangename indruk van zijn laatste nederlaag tegen Le febre zal willen wegwissen, zal de „Amerikaanse Hollander" vuisten vol werk geven. Ook de partij tussen de Rotterdammer Jan de Bruin en de Haagse lichtgewichtkampioen van Nederland Jan Nicolaas, zal de boks- liefhebbers geven, waar zg al zo lang op wachten: een goede partij tussen Zweeds papier De Zweedse regering heeft alle voorraden papier en daarvan ver vaardigde artikelen in het bezit van fabrikanten en handelaren opgevor derd. Het besluit tot deze maatregel werd genomen na onderhandelingen tussen het nationale bureau voor de brandstofvoorziening en de papier- en celluloseverwerkende industrie. Een woordvoerder der Zweedse regering heeft medegedeeld, dat de opvorde ring een tijdelijke maatregel was, die ten doel had, de voorziening van de binnenlandse markt van papier en aanverwante producten te reduceren tot het verbruikspeil van 1944'45 en het surplus voor den export te bestemmen. Na de ondertekening van de overeenkomst van IJnggadjatl waren er in ?ahiv"a grote feesten. Sjahrir hield een redevoering, waarin hy de bcte- ken's (i>.r overeenkomst uiteenzette. twee technische, goed verdc jende boksers. De laatste party van 't pro gramma brengt twee jongen profes sionals in de ring: de Amsterdammer brengt tke jonge Harry Boa en de Rotterdammer Skip- py. Beiden hebben, de korte tgd Irl aanmerking genomen, dat zij als be roepsbokser ln de ring staan, een prachtige staat van dienst. Hier ko men twee vechters tegenover elkaar, die elkander niet veel zullen ontlo pen, doch waarbij mogeiyk de harde rechtse van Bos de doorslag zou kun nen geven. 1 April! Het Eindhovens Dagblad plaatste als een Aprilmop een bericht dat Eindhoven bedreigd werd door atoomnevelen, die door nalatigheid van een inge nieur der Philips fabrieken zou den zyn ontstaan. In de stad brak bijna een paniek uit. Niet alle Eindhovenaren hebben de mop kunnen appreciëren. Eni ge personen hebben in de afge lopen nacht een steen door de ruiten van het bureau van ge noemd dagblad gegooid. Het ge rucht, als zou bij deze steen een briefje gevoegd zijn met het opschrift: „Dit is nu atoomsplitsing", kon ons te be- voegder plaatse niet worden bevestigd. Voor het tijdvak van 6 tot en met 19 April 1947, geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 708 (strook no. 4) 676 algemeen 750 gram sui ker, botcrhamstrooiscl enz. of 1500 gram jam, stroop enz of 750 gr. chocolade of sui kerwerk 677 algemeen 1 ei 678 algemeen 2 I. petroleum 67e, 671, reserve 100 gram gedroogde Zuidvruchten BONKAARTEN KD, KE 703, (strook no. 4) 683, 684, 68—5 algemeen 250 gram suiker, boterham- strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk 686 algemeen 1 ei 687 algemeen 2 1. petroleum 68t reserve 100 gram ge droogde Zuidvruchten BONKAARTEN MA, MC 704 (byz. arbeid, a.s. moeders) (strook no 4) 674 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram ehoeolade of sui kerwerk. TABAKSKAARTEN ENZ. QA QB, QC 704 671 tabak 8 rantsoenen ta baksartikelen 672, 673 tabak 2 rantsoe nen tabaksartikelen 671 versnaperingen 200 gram chocolade en/of suikerwerk of 200 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 678 versnaperingen 100 gram chocolade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz, of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Donderdag 3 April worden gebruikt. De eieren op de bonnen 67-7 en 68-6 zullen in de loop van het tydvak van 3 t/m 19 April worden afgeleverd. Men kan niet rekenen op aflevering ge durende de eerste dagen van de geldigheidsduur. De bonnen 678 en 687 algemeen voor 2 liter petro leum zyn geldig t/m 17 Mei a.s. Moskou Geheime zitting De vier ministers van buitenland se zaken zyn Dinsdag te Moskou in geheime zitting bijeengekomen. Men zal trachten over kwesties, waarom trent de besprekingen practisch wa ren doodgelopen, overeenstemming te bereiken. De atmosfeer van een be perkte zitting wordt gunstiger geacht voor het bereiken van een redeiyk compromis. Men beschouwt het als een hoopvol teken, dat de conferen tie tenslotte in een stadium is geko men, waarin behoorlijke vorderingen kunnen worden geboekt. Bevin ontving, alvorens hy zich in conferentie begaf, de Oostenrgkse mi nister van buitenlandse zaken, dr. Karl Gruber. VOETBAL Nederl. elftal - Hudders field town Naar wy vernemen zal het voor lopig Nederlands elftal op 22 April a.s. te Rotterdam een oefenwedstryd spelen tegen de Engelse le divisie club Huddersfield Town. Dit met het oog op de 4 Mei te Antwerpen te spelen ontmoeting BelgiëNeder land. De oefenwedstryd wordt gespeeld op het Spartaterrein en vangt om 18 uur aan. Hudderfield Town staat op het ogenblik als een der laagst ge plaatste clubs in de Engelse League. De meest bekende speler is de Ier Do- herty, onlangs van Derby County te gen een flink transferbedrag naar Huddersfield overgegaan, ln de voor hoede spelend, is hij altyd een zeer gevaarlgke man in het doelgebied van de tegenparty geweest. Bliss Lane: „De toestand in Europa zal gevaar lijk big ven, indien de Russen ulteln- deiyk niet beseffen, dat zy door het onderdrukken van de vryheid van een land als b.v. Polen de wereld in een impasse voeren", aldus Bliss Lane, die onlangs ontslag genomen heeft als Amerikaanse ambassadeur ln Polen, tegenover verslaggevers. Bliss Lane legde er de nadruk op, dat hy zyn persooniyke mening uit te. „Maar", zo ging hy verder, „ik vrees, dat de Russen reeds te ver ge gaan zyn om terug te kunnen gaan. Ik hoop evenwel, dat het Poolse vraagstuk op vredelievende wyze ge regeld kan woruon. Wy zouden tot overeenstemming kunnen komen met de Sowjet-Unie, indien zy ons hal verwege tegemoet zou komen. Ik ge loof echter niet, dat een dergelgke overeenkomst mogeiyk is, zolang de Sowjet-Russische regering haar hui dige expansionistische politiek voort zet. In Polen vertegenwoordigen de communisten niet meer dan 10% der bevolking. 80% der Polen is Katho liek. Deze slaat met angst de com munistische penetratie gade. Het grootste ongeluk, dat Polen echter zou kunnen overkomen, zou een re volutie tegen het huidige bewind zyn, omdat zij door do communistische strydkracht der Russen en Polen met geweld onderdrukt zou worden". Don Juan, de Spaanse troonprete- dent, heeft verklaard, dat Franco zgn mededeling over de Spaanso monar chie had gedaan zonder voorafgaande toestemming van Don Juan. De troonpretedent zeide, dat hy in de nabye toekomst, op het meest ge schikte' tydstip, een verklaring over zyn standpunt ten aanzien van de nieuwe wet zou afleggen. WEERBERICHT In de vroege ochtend op vele plaat sen nevel of mist en vry koud. Over dag Iets zachter. Wisselende bewol king met in de namiddag hier cn daar, behalve in de kuststrook enke le losse buien. Weinig wind. Kort maar krachtig Met ingang van Dinsdag is het te lefoonverkeer tussen Engeland en Duitsland hervat. Generaal Kurt Gallenkamp, voor malig commandant van het 18e Duit se legerkorps, en dr. Georg Hester- berg, een voormalig officier van ge zondheid, zgn door een Britse militai re rechtbank te Wuppertal tot de strop veroordeeld. De interim-commissie van de ge zondheidsorganisatie der V.N. heeft te Geneve besloten het gedurende de oorlog door Volkenbond begonnen werk aan de internationale standaar disatie van penicilline voort te zet ten. De Brusselse krijgsraad heeft Ge- rard Romsee, secr.-gen. van binnen landse zaken tijdens de bezetting, ter dood veroordeeld. Op de Oostenrykse olievelden bij Zistersdorf is door te hoge druk 600.000 kubieke meter aardgas door de willgbeidskleppen ontsnapt. De waarde van het verloren gas wordt op 40.000.000 gulden geraamd. Te Tunis werd de verkoop van een haai op de markt verboden, nadat men in de maag van het dier men senvlees had gevonden. In het Amerikaanse congres is een wetsontwerp ingediend, voor im migratie van 400.000 verplaatste personen, die zich thans in Europese UNRAA-kampen bevinden. Bgna geheel Griekenland en voor al het Noorden wordt thans bedreigd door grote zwermen sprinkhanen. Gisteren is reeds een gebied van 375.000 acres in Oost-Syrië door een sprinkhanenplaag geteisterd. De burgemeester van Rostock in de Sowjet-zóne van Duitsland, Scholz is gearresteerd, aldus meldt de Brit se nieuwsdienst in Duitland. De directeur-generaal van de KL M. Plesman, is met zyn echtgenote, na een zakenreis door de V S en West-Indië op het vliegveld Gander (New Foundland) aangekomen. De heer Plesman en zyn vrouw zyn op weg naar Amsterdam. In een werkkamp te Toussaint in Zuid-West-Frankryk zyn tien Viet namese arbeiders en Frans-gezinde Indonesische arbeiders «laags geraakt waarby 2 doden vielen en enKelen ge wond raakten. Enige honderden Viet namese arbeiders hadden zich in hun onderkomens verschanst en werden door de politie met behulp van traan gasbommen te voorschyn gehaald. De burgemeester van New iYork, William O'Dwyer, heeft by de stede lijke begrotingscommissie de grootste begroting ln de "•eschiedenia van de atad new ïotV .«reu Boze be groting voor - 48' wordt ge raamd op 1.029.120.314 dollar. Ongeveer 300 a 400 meisjes on Jon gens hebben een demonstratie gehou den voor de Spaanse ambasaado te Londen uit protest tegen doodvonnis-" sen, die in Spanje zouden zijn'uit gesproken over personen onder de leeftyd van 18 jaar. De demonstratie was op touw gezet door de Spaans- republikeinse jeugdorganiatie. Economische samenwerking ENKELE weken geleden heeft zich een nieuwe internationale vereniging gevoegd by het reeds bestaande grote aantal. Het is de „Onafhankeiyke Liga voor Europese samenwerking". Het is niet zozeer het programma dezer organisatie, dat de aandacht trekt naar economische en cultu rele samenwerking wordt reeds lang gestreefd maar het grote aantal voorstaande internationale figuren, die het voorlopige actie-comité vor men. De Liga, die* afdelingen opricht in alle Europese landen en ook daar buiten, heeft voor haar Engelse sec tie Lord Beveridge als voorzitter. Voor Nederland is deze post bezet door oud minister P. A. Kerstens. In België zit Motz, voorzitter van de li berale party op de eerste rang. Alge meen voorzitter wordt de oud-pre mier van België Paul van Zeeland. IN haar officiële mededelingen geeft de Liga angstvallig te kpnnen dat zy zich uitsluitend op economisch en cultureel terrein zal bewegen en zich voorlopig althans verre zal hou den van de politiek. Door deze be grenzing van het terrein harer werk zaamheden, door 't vermgden van de grootste hindernis op de weg naar een betere samenwerking n.1. de na tionale souvereiniteit, doet deze ver eniging te „vooroorlogs" aan om ons te bekoren. Niet dat een oplossing van economische vraagstukken zo eenvoudig is, ook niet omdat het niet noodzakelijk is dat hieraan wordt ge werkt, maar eenvoudig omdat het economische probleem er een Is van de tweede orde. Economische samen werking zonder politieke samenwer king heeft in groot verband weinig nut. Zolang de nationale souvereini teit onaangetast blijft, blijven afspra ken van economische aard niets meer dan verdragen tussen partyen, die een hogere macht boven zich weten, die dus ieder ogenblik een einde kun nen maken aan alle overeenkomsten. HET Is een gemeenplaats geworden te beweren, dat oorlogen hun oorzaak vinden op economisch terrein. Wan neer deze bewering ook maar enige grond van waarheid zou bevatten, zouden er talloze burgeroorlogen moeten uitbreken. Nergens toch is de economische stryd groter dan In do nationale staat, binnen de grenzen van een economisch afgerond geheel. Dat burgeroorlog, oorlog binnen de nationale grenzen gemakkeiyker te vermyden is dan een oorlog tussen twee staten heeft met economie niets te maken. Het is eenvoudig een kwestie van wet. De burger van iede re nationale staat wordt tegen zyn medeburgers beschermd door wetten. Nationale staten daarentegen wor den door geen enkele wet beschermd tegen andere nationale staten. In ternationaal leeft men nog I. d. anar chistische toestand van duizenden jaren terug. Wil een economische Europese Unie enige levensvatbaarheid hebben dan zal daaraan een politieke samenwer king moeten voorafgaan, die een ein de maakt aan de onbeperkte souve reiniteit van de zich onafhankeiyk noemende staten. Slechts dan heeft het nut te zoeken naar een oplos sing van de economische problemen wanneer er een garantie is dat dit in vrede kan gebeuren en dat niet do kracht van de wapenen ulteindeiyjc beslist, wanneer-er zich verschillen van mening voordoen. Het is een pryzenswaardig streven wat de nieuwe Liga zich ten doeb stelt; het is echter een te voorzich tige poging in een tyd dat één bom tienduizenden mensen kan uitroeien. W. Dagelijkse luinkalender Verschillende bloemen zyn ook geschikt om te worden ge droogd en nadien ln vazen te worden gebruikt. In de prys- couranten vindt men ze ver meld als,de z.g. „Immortellen of Strobloemen". Van de éénja rige zaaibloemen worden hier voor vooral de Helichrysum of Strobloem en de Statice ge bruikt. De eerstgenoemde kan begin Mei buiten worden ge zaaid. De Statice zaait men ge- wooniyk reeds eerder onder glas. Een zeer bekende immor- tel is ook de twee-Jarige zaai bloem Judaspenning, die ln Mei wordt gezaaid, doch pas het volgend jaar bloemen voort brengt. Van de vaste planten komen ooit de bloemen van het Glpskruid en de vruchtomhul- scls van dc Lampionsplant voor droging in aanmerking. T-

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1