Vaasmorgen in ïlfloskou Duitse herstelbetalingen Het volk moet behoorlijke levensstandaard Streven naar wereldregering Communisten over de Gaul 3e Jaargang No 900 Uitg. n.v. Noordhollandse Pers '45 i.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar maarder DAGBLAD VOOK ALKMAAR EN OMGEVING Zaierdt /dIi rdérdag 3 April 1947 TH. W. REYNDERS Hoofdredacteurs G. E. DE WINTER De conferentie te Moskou In de conferentie te Moskou stelde Amerika voor, herstelbeta lingen uit de Duitse lopende productie als hiertoe mocht wor den besloten slechts te doen geschieden in de plaats van kapi taalgoederen, die aanvankelijk waren bestemd om uit Duitsland te worden weggevoerd, doch die daar zullen blijven om het peil van de Duitse industrie op te voeren. Als de kwestie van herstelbe taling uit de lopende productie op deze wijze wordt opgevat, aldus Marshall, is de Amerikaanse delegatie bereid haar door deskun digen te doen bestuderen. Marshall herinnerde er aan, dat de overeenkomst van Potsdam niet voor ziet in dergelijke herstelbetalingen en verklaarde, dat de eisen tot verho ging der herstelbetalingen zoals zij te Potsdam zijn overeengekomen, niet door Amerika in overweging kunnen worden genomen. Marshall zeide ver der, dat de uitvoering der overeen komst in ieder geval een herziening van het in 1946 vastgestelde peil der industrie zal vereisen, waarbij o.m met de volgende overwegingen reke ning moet worden gehoudenhet Duitse volk moet een behoorlijke le vensstandaard hebben, zonder dat buitenlandse hulp nodig is, hierbij uit- Martin Behrman vertrokken Het Amerikaanse vrachtschip „Mar tin Behrman" is uit Batavia naar de Verenigde Staten vertrokken. De ka pitein heeft het aanbod van de Ne derlandse regering om het schip een andere, gelijkwaardige lading te ge ven geweigerd. De Martin Behrman heeft Batavia dus ledig verlaten. Kort maar krachtig Dc Anglo-Egyptische vcrem ging, gesticht in 1936 na de onder tekening van het Anglo-Egyptisch verdrag, zal waarschijnlijk ontbonden worden. De Egyptische leden zijn van oordeel, dat de vereniging gefaald heeft in haar streven, de vriendschap tussen beide landen te bevorderen. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen zou over enkele dagen een officiële verklaring van Spaans- monarchistische zijde worden gepu bliceerd, waarin het monarchistisch standpunt inzake het wetsontwerp van Franco uiteengezet zal worden. Na rijpe overweging van ae kwestie van het buiten de wet stel len van de communistische partij, zon president T' uman er de voorkeur aan hebben gegeven, dat het Congres geen maatregelen neemt voor een verbod van die partij, aldus ver neemt A.F.P. uit gezaghebbende bron te Washington. De Franse minister van Over- zese gebiedsdelen heeft generaal Borgnis Desbordes opgedragen een onderzoek in te stellen naar de re cente gebeurtenissen op Madagaskar. Uit j, .^hebbende kringen te. Washington verluidt, dat president Truman heden ter gelegenheid van de viering van de geboortedag van Thomas Jefferson, een rede zal hou den, waarin hij de toestand in en buiten de V.S. uitvoerig zal bespreken De Paus heeft <irig Paul van Griekenland telegrafisch zjjn deelne ming betuigd met het overigden van koning George en het Griekse volk geluk gewenst met de troonsbestij ging van de nieuwe koning Het hoofdkwartier van de UNRRA te Parijs heeft bekend ge maakt, d-t de Franse regering rant soenen voor 60 dagen zal verstrek ken aan verplaatste personen in dc Franse zönes van Duitsland en Oos tenrijk. die wensen te repatriëren. Twee Britse soldaten zijn op een bergweg in de buurt van Haifa op een eleetrische mijn gereden. Bei den werden zwaar gewond. De Braziliaanse regering heef', een rouwtijd van drie dagen afge kondigd, in verband met het overlij den van koning George van Grieken land. Bg ongeregeldheden in het dis trict Gurgaon in het Oosten van de Pendsjaab zijn tien personen gedood. Vier dorpen werden, nadat de bevol king was geëvacueerd, in brand ge stoken. De Italiaans-Joegoslavische commissie voor de voorlopige Ita- daans-Joegoslavische grens ten Noor den van het vrije gebied van Triëst keeft haar tar'- b-"Hriigd. gaande van de in 1949 verwachte be volking en rekening houdend met een mogelijk verlies van hulpbron nen (b.v. het Saargebied). Vredesbehoefte- criterium Voorts zou men zich moeten laten leiden door de vredesbehoefte van de Europese landen aan Duitse pro ducten en aan een herleving van de handel met Duitsland. Door herstelbetaling uit de lopende productie, zo zeide Marshall, mogen de bezettingskosten in geen geval stijgen. Voorts mag een redelijke ver deling van steenkool en andere grond stoffen onder hiervan afhankelijke landen niet worden belemmerd. Ten slotte merkte Marshall op, dat her stelbetalingen uit de lopende produc tie niet zouden kunnen plaatsvinden, zolang de politieke en economische eenheid van Duitsland niet is tot stand gekomen. Het plan-Bidault Een plan van Bidault tot het de militariseren van de Duitse in dustrie in vjjf stadia, werd in prin cipe aanvaard. Als punten van het raport der commissie, waarover men het eens bleek te zgn, werden opgesomd: zui vering, democratisering, agrarische hervorming, krijgsgevangenen. Naar aanleiding van critiek van Molotof op het verkiezingssysteem in de Britse #>n de Amerikaanse zóne merkte Bevin op, dat hij niet begreep, waarom de sociaal-demo cratische partij geen toestemming verkreeg om in de Sowjet-Russi- sche zóne te werken. Hij zeide, dit een vorm van democratie te vin den, welke hij moeiljjk kon aan vaarden. Crediet van 14 millioen voor Schiphol? B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad een voorstel doen toekomen tot verhoging van het voorlopig crediet, groot f 7.500.000, op 8 Mei 1946 toegestaan voor de we- >bouw van de luchthaven Schip hol, met f 6.500.000, zodat voor dit doel een voorlopig crediet wordt ver leend van in totaal f 14.000.000.—. Een uitvoerig prae-advies met de specificaties der ramingen vergezelt het voorstel. Voor de bouw van het semi-perma- nente stationsgebouw worden de oor spronkelijke geraamde kosten groot (f 800.000) verhoogd tot f 1.800.000. In de verhoging is ook begrepen de bouw van een nieuwe hangar. Deze wordt geraamd op f 1.500.000. Voor het rstel vai start- en landingsba nen werd aanvankelijk f 1.800.000 ge raamd. Het voorstel beoogt dit be drag te verhogen tot f 2.500.000. De Wereldeenheid-beweging Met een druk bezochte vergadering in Krasnapolsky te Amster dam heeft de „werelds-eenheidbeweging" een actie Ingezet, die als opzet heeft aanhangers te werven voor een wereld-regering. Deze actie omvat een honderdtal vergaderingen in verschillende delen des lands, te houden in een tijdsverloop van drie maanden. In de met talrijke vlaggen en vre- desemblemen versierde zaal circuleer den de intekenlijsten, waarop voor standers door plaatsing van hun naam van hun instemming konden getui gen. Het initiatiefcomité zal de re sultaten van deze enquête aan de re gering bekend maken. Als woordvoerders traden op de heren G. H. Honing, Ir. M. W. Po- De Belgische koningskwestie Naar verluidt zou koning Leopold aan een commissie van rechtskundi gen, onder voorzitterschap van Ser- vais, procureur-generaal honoraire, de documenten ter hand hebben ge steld, die zgn houding tijdens de Duitse bezetting moeten rechtvaar digen. Het rapport der commissie zal eerstdaags bekend worden gemaakt. Een openlijke oorlogsverklaring De Franse communistische partij heeft openlijk de oorlog verklaard aan generaal de Gaulle. Op een mas sa-meeting te Parijs hebben commu nistische leiders geen blad voor de mond genomen. Thorez, leider van de communistische partij en vice-minis- ter-president, noemde de Gaulle „een werktuig en woordvoerder der reactie, die naar persoonlijke macht streeft". Voor het eerst werd de aanspraak van de Gaulle op de eretitel van eer ste verzetsleider van Frankrijk in het openbaar betwist. Duclos, leider van de communistische parlements- fractie, verklaarde, aat generaal de Gaulle de eerste verzetsleider in het buitenland, en anderen de eerste ver zetsleiders in Frankrijk zelf geweest waren. Verklaard werd, dat de ver zetsbeweging in Frankrijk door ne gatie van de Gaulle's aanwijzingen uit Londen in staat was geweest re sultaten te bereiken, die van veel waarde bleken te zyn voor de gealli eerden. lak, van wiens hand enkele brochu res zjjn verschenen» over wereldbe stuur en de initiatiefnemer van de wereld-eenheidbeweging, de heer Piet Kremers, hoofdredacteur van Het Za terdagavondblad. De wereld-eenheidbeweging heeft, zoals de heer Kramers zeide, haar doel verder gesteld dan de wereld federalisten. Zij wenst niet, zoals de ze een federatie van staten, die hun politieke vertegenwoordigers naar 'n centrale, internationale, regerende vergadering delegeren. Zij wil verder gaan en meent dat b|j een dergelijke federatie de nationale belangen nog te zwaar op de voorgrond zouden treden met het dreigend oorlogsge vaar, dat daar het gevolg van zou zijn. B|j een wereldregering, die su perna tionaal is ingesteld, en het inacntsmiddel zou bezitten de ver schillende staten (die overigens hun eigen bestuursvorm mogen kiezen) te dwingen zich aan de door allen aan vaarde wereldgrondwet te houden, zou de wereldvrede voorgoed gewaar borgd zjjn. Sjr. wees in dit verband op de agitatie, die in de Ver. Staten door bepaalde federatieve stromin gen wordt gevoerd voor een oorlog tegen Ruslahd, dat volgens hen het struikelblok voor de wereldvrede zou zijn. Hij verklaarde hierbij uitdruk kelijk, dat zulks niet de opvatting is* van de wereld-eenheidbeweging, die slechts langs vredelievende weg voor de wereldeenheid wil strijden. Schulte-Boeyen winnen Zesdaagse van Gent Schulte-Boeyen wonnen de zes daagse te Gent met één ronde voor sprong op Naeye-van Steenbergen. Blokzijl over de fusie N. V.V.-E.V.C. De EVC belegde in de Apollohal te Amsterdam een druk bezochte ver gadering onder het motto „Wij en de fusie". De heer Blokzijl gaf een overzicht van de fusie-onderhandelingen, „wel ke", aldus spreker, „besloten zijn met de afv^ijzing der fusie door het NW, omdat wij hiermee duistere doeleinden zouden nastreven. De op positie in de EVC zou geliquideerd zijn. Natuurlijk, er zijn diepgaande meningsverschillen geweest. In het totaal zjjn echter slechts drie leden door de respectievelijke afdelingen geroyeerd. Een van de redenen, die het hoofdbestuur van het NW geeft voor het afwijzen der fusie" aldus de heer Blokzijl „is, dat de EVC een communistische organisatie is. Wanneer" zo besloot de heer Blok zijl z|jn rede zich richtende tot het NW „wij, EVC-bestuurders, de fusie in de weg staan, neem dan het fusierapport aan en voer het uit met de EVC, dan keren wij terug naar onze draaibanken". Vorst vertraagde de woningbouw De langdurige vorstperiode heeft de uitvoering van het woning-pro gram aanzienlijk vertraagd, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede. De voltooiing van tenminste 1100 in aanbouw zijnde woningen daardoor 3 maanden uitgesteld, terwijl ook met de bouw van 1700 nieuwe woningen niet begonnen kon worden. Sneeuwval en vorst hebben ook in Oostenrijk de Industriële pro ductie belemmerd. Voor Nederland heeft dit tot gevolg, dat in de afle vering van de 800 houten midden standswoningen grote vertraging ia ontstaan. Persvrijheid en Persordening WIJ hebben er al reeds eerder ovex gesproken van welk belang de pers vrijheid voor een democratisch volk is. W|j hebben daarby als axioma vastgesteld, dat deze persvryheid naar haar wezen onverkort dient te worden gehandhaafd. En dat wy daarom zo nodig enige onvol komenheden op de koop toe dienen te nemen. Gaan wy aan het principe der onverkorte persvryheid tornen, met welke goede bedoelingen overi gens ook, dan zouden wy wel eens van de regen in de drup kunnen ko men. PLEITEN wg echter voer volko men persvryheid, dan zien wg toch niet over het hoofd, dat deze voor de oorlog aan organen als „De Tele graaf" de mogeiykheid bood haar duistere werkzaamheid te verrichten. Dan willen wy ook niet vergeten de rol die verschillende thans weer vcr- schynende bladen tydens de dui'.se bezetting hebben gespeeld. Juist wy, als oud-illegale pers hebben daarvoor een open oog. Niet in de laatste plaats omdat wy het herverschijnen van de collaboratiepers, wy denken b.v. aan het „Dagblad voor Noord- Holland", als een grof onrecht heb ben gevoeld. En niet enkel als een onrecht, maar ook als een hoon aan hen, die voor de vryheid van v"<. en land hun le"«-n veil HÓE nu hadden wy het we re. ven de voormalige collaboratiepei s uit volksleven kunnen doen rymen lnet ons standpunt ten aanzien van het volksleven? Naar onze opvatting ïykt dit probleem moeliyker, dan het in werkeiykheid is. Op welkè gron den toch veroordelen wy de collabo ratiepers? Toch stellig op geen an dere, dan dat zy verraad heeft ge pleegd? En verraad tydens de be zetting wordt iedere burger en cor poratie zwaar aangerekend. En ware voldoende aanleiding verdere activi teit in die verkeerde richting voor de toekomst onmogeiyk te maken. DAAROM hebben wy steeds uit volle overtuiging er voor gepleit en dat doen wy nog met dezelfde kracht dat het had moeten wor den voorkomen, dat de collaboreren de bladen, al dan niet na een kwaaie zuivering van enige der leidingge vende figuren hun bedryf in he' be vrijde vaderland konden vervolgen en dat deze onzuiveren thans weer de zuiveren spelen. Dat alles heeft niets met persvryheid te maken. Hier ligt slechts een geval van geconsta teerde criminaliteit. En het is een zwakte van ons volk, dat het dit alles tollereerd. Tuist in het belang van de zuiverheid en de vryheid van de pers had hier een scherpe afweer geboden geweest. De misdadiger, of dit nu een persoon, een corporatie o? een krant is, hoort in onze samenleving niet thuis. VOOR de toekomst rust op ons dus de verplichting de persvryheid tegen alle onzuiverheid te beschermen, wy dienen daartoe maatregelen te over wegen en vormen te zoeken, die een waariyk vrye pers mogeiyk zullen maken. Hoe wy dit willen bereiken zullen wy in een volgend artikel uit een zetten. DEWI MEN KEERDE ZIJN KOPJE OM In sommige streeken van ons land heerscht nóg dit eigenaardig ge bruik, het koffiekopje omkeeren, ten tccken, dat men niet meer wenscht. Zelden ziet men nog dit gebruik van omgekeerde kopjes Zeker niet daar waar de Gruyter's koffie met haar geurig aroma wordt ge schonken. Deze koüte blijft altijd een genrt en smaakt naar meer totdat dc koffiepot leeg is. (Ingezonden mededeling) Weer zonnevlek zichtbaar De afdeling aardmagnetisme van het KNMI bericht: aan de Oostelijke rand van de zon is een buitengewoon grote zonnevlek verschenen- Het is dezelfde vlek, die een maand geleden de aandacht trok en met het onge wapende oog zichtbaar was. Het weer vandaag VERDER BUUG Matige wind, uit het Zuiden of Zuidwesten. Overwegend buiig. Zelft de temperatuur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1