De Geer voor bijzonder hof i Oud-ministers als getuigen Leöpold Smirnoff 25 jaar bij K.L.M. 6 Millioen kilometer door de lucht Zwart Christiaan van Denemarken ernstig ziek Niéuwe politieke partij in Frankrijk Persvrijheid en persordening 4e Jaargang No. 902 Uitg. n.v. Noordhollandse 1'ers '481.0. Red. en Adm. Achtcrdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar kmaarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Woensdag 9 April 1947 Directeur: TH. W. REYNDERB Hoofdredacteur! G. E. DE WINTER Op 9 en 10 Mei aanstaande zal de Eerste Kamer van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, onder presidium van Prof. Dr. J. A. van Hamel, de zaak van Jhr. D. J. de Geer, oud minister-president, behandelen. De samenstelling van het Hof zal zijn: president: Prof. J. A. van Ha mel, rechtsgeleerde raadsheren mr. F. R. Mijnlieff en mr. F. P. T. H. Ro- lingh, militaire raadsheren Gen. Maj. A. R. v. d. Bent en Schout by Nacht H. Jolles, de procureur-fiscaal is mr. \V. P- Bakhoven. Op 9 Mei zal het Hof de getuigenverhoren afnemen en op 10 Mei zullen requisitoir en verdediging worden gehouden. Frankrijk, Duitsland en Engelanti verklaringen doen afleggen. Op de lange lijst der getuigen in deze zaak bevinden zich ook de na men van verscheidene oud-ministers en andere vooraanstaande personen van de Londense regering. Onder meer zijn opgeroepen: J. G. van Sillem, oud Nederlands gezant te Portugal, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, Neder lands ambassadeur te Brussel, oud minister Prof. Dr. P. S. Gerbrandy, oud-minister Ch. J. J. M. Weiter, oud- minister G. Bolkestein, het Tweede De dagvaarding getuigen In de dagvaarding wordt Jhr. de Geer in hoofdzaak ten laste gelegd: dat hij tijdens het verblijf van de Ne derlandse regering in Engeland zich naar het door de vijand bezet gebied heeft begeven en aldaar zgn brochu re „De synthese van den oorlog" heeft doen verschijnen en verspreiden. Het onderzoek in de zaak de Geer was op 1 April 1.1. afgesloten. De oud-hoofdcommissaris der Amster damse politie, J. L. Posthuma en de hqofdinspecteur der Amsterdamse re cherche J. H. Heglink, hebben in ver band met dit onderzoek verschillen de diplomatieke personen in België, hoeve, oud propagandaleider van de N.S.B., dr. T. Goedewagen, oud-se cretaris generaal van het departe ment van volksvoorlichting. Kamerlid J. H. Scheps. H. van Rand- wgk, hoofdredacteur van „Vry Ne derland". Voorts Otto Bene, destijds Duits gezant bij de Rijkscommissaris (toe gevoegd door het Duitse ministerie van buitenlandse zaken). Ernst Voor- De speciale commissie, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de houding van de Belgische koning Leopold III sedert 1936, heeft haar rapport gereed. Het zal aan de voor zitters van de Belgische Kamers wor den voorgelegd en daarna gepubli ceerd worden, aldus deelt het secre tariaat van de koning te Brussel mede. De commissie is in Juli 1946 op voorstel van de voorzitters van Ka mer en Senaat door koning Leopold benoemd en bestaat uit negen voor aanstaande Belgische juristen. Engelsen in Griekenland Britse missies van Marine, Leger en Luchtmacht zullen in Griekenland blijven, totdat de veldtocht der Griek se regeringstroepen tegen de gueril- lastrijders in Noord-Griekenland ge ëindigd is. Van gezaghebbende zijde te Was hington werd vernomen, dat Enge land en de V. S. hieromtrent over- eenstemming hebben bereikt. Ringers in Engeland Dr. Ir. J. A. Ringers is 'op het vliegveld Hemswell van de R.A.F. aangekomen. Hy werd begroet door deskundigen van het B.itse ministe rie van landbouw en per auto naar het gat in de bedijking van de Trent gebracht. Het gat is bgna 100 me ter breed en 15 meter diep. Tom Williams, de Britse minister van landbouw, heeft opdracht gegeven het koste was kost binnen veertien dagen het gat te dichten. 8000 ha. vrucht baar land staat onder water. Kort maar krachtig Louis Aragon, de Franse dichter en schrijver, is directeur geworden v-n het communistische Paryse blad „Le Soir" als opvolger van Jean-Ri- chard Bloch, die kort geleden is over leden. Hongaarse autoriteiten hebben het nummer van het Amerikaanse blad \,Time and Tide" van 23 Maart in beslag genomen, omdat er een arti kel in voorkwam over leidende Hon gaarse politici. De Paus heeft Kardinaal Giusep- pe Pizzardo benoemd tot Protector van de Pax Romana, de internatio nale Katholieke Studentenorganisatie. Een Russische poolexpeditie heeft een nieuwe bergketen ontdekt in cen traal Taimyr, en een rivier nabij het Taimyr-meer, die Leningrad rivier genoemd zal wórden. Volgens een mededeling van het Statistisch Bureau der V. S. is de bevo'king der Verenigde Staten sinds 194n met 10 millioen toegenomen. Volgende maand, om precies te zjjn, op 28 Mei a.s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de bekende K.L.M.-vlie- ger Iwan W. Smirnoff in dienst trad bij deze maatschappg. „Toen ik by de K.L.M. kwam", al dus Smirnoff in een onderhoud, dat hg ons dezer dagen toestond .vormden we nog maar een kleine pilotenfaml- lie, in vergeiyking met tegenwoordig. Ik vloog toen samen met Hofstra, Sillevis, Van der Hoop en Geyssen- dorffer. Het was toendertyd nog een hele onderneming naar Londen met de Fokker 2 of de Fokker 3 en niet te vergeten met de oude do Havll- lands". In 1923 maakte Smirnoff zyn be kende avontuur op de „Goodwln Sands" mede, de beruchte zandplaat waarop reeds zovele schepen gestrand zijn. Iwan had er echter zyn leven aan te danken, want hy wist er een keurige landing op te maken. In 1929 maakte Smirnoff met een driemotorige 7-b toestel de eerste re- tour-postvlucht naar Indië voor de K.L.M., terwyi hg in 1933 als gezag voerder van de Fokker-18 „Pelikaan" de zo bekend geworden byzondere Kerstvlucht volbracht. Voor deze prestatie werd hg door H.M. de Ko- nigin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Oorlog Tot 1944 vloog hy vervolgens voor het „American Air and Transport Command" tussen Brisbane en Nieuw Guinea. Ook maakte hy vluchten over geheel Australië. Na in Ameri ka geweest te zyn voor de aankoop van DC4 en Constellationtoestelter onderhield Smirnoff tot het eind van de oorlog de verbinding tussen Bristol Lissabon en Gibraltar. In Februari 1946 keerde Smirnoff in ons land terug, waar hy zyn werk zaamheden als K.L.M.-vlieger weer opnam. Op onze vraag aan dc thans 52- jarige Smirnoff of hg nog lang dacht te vliegen, antwoordde hy: „Zo lang ik goedgekeurd word biyf ik volhou den. Ik vind het vak veel te lollig om er mee uit te scheiden". En dat zei Smirnoff na 27.000 uren in de lucht, hetgeen circa 6 millioen kilometer betekent. Toen de oorlog in Nederland uit brak, vertoefde Smirnoff in Italië (de K.L.M. vloog in die dagen tussen Napels en Batavia v.v.) welk traject hy tot het intreden van dit land in de oorlog heeft gevlogen. Tot het uitbreken van de oorlog tussen Ned. Indië en Japan vloog hy tussen Pa lestina en Batavia, waarna hy een groot aandeel heeft gehad in de eva cuatie van Singapore, Sabang en Me- dan naar Java. Toen ook Java ten slotte door de Japanners bedreigd werd, vloog Smirnoff tussen dit land en Australië, eveneens in dienst van de evacuatie. H. M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „De Hof»tadbloem" in Den Haag. De vorstin tgdens Haar rondgang over het «posi'i-terrein. 6 Op Schiphol arriveerde met het Indië-vUegtuig, de heer F. de Boer, ex-lid van dc Commissie-Generaal. De heer de Boer neemt zyn papieren by de douane in ontvangst. Naast hem zyn echtgenote. By controle in een cafetaria in een der plaatsen van Zuid- Holland ontdekten controleurs van de C.C.D. een „zwarte" boekhouding. Uit deze boek houding bleek, dat in een pe riode van ongeveer 2% nind. ruim 113.500 gebakjes waren omgezet of gemiddeld 1800 per dag. De benodigde bonnen vooi de grondstoffen waren zwart gekocht. Proces-verbaal werd opgemaakt wegens het zwart kopen van bonnen voor 945 kg. boter en 945 kg. suiker. In Hillegersberg werd by een cafetaria geconstateerd, dat in drie maanden tyds 200 kg. bo ter, 860 kg. suiker, 2500 kg. vlees en 2600 liter melk clan destien waren ingekocht. Avontuurlijk echtpaar De Nederlander Ernst Lamberty, die met zyn 22-jarige Engelse vrouw met een jacht uit Nederland vertrokken is naar de Zuidzee eilanden om daar een nieuw leven te beginnen, is in dc Engelse haven Yarmouth in moeiiyk- heden geraakt, daar hy een party bloembollen in Engeland aan land heeft gebracht, aldus schryft het En gelse blad „Laily Express". Lamberty, die in de vrye Franse strydkrachten het oorlogskruis voor betoonde dapperheid heeft verdiend en in het vreemdelingenlegioen dien de, verklaarde, dat hy voor hy Neder land verliet door zuiver toeval met een smokkelbende in aanraking kwam en een Nederlander had hem gevraagd bloembollen in Engeland af te leveren. Toen het jacht de Engel se kust bereikte, kwamen de douane ambtenaren aan boord, doch Lamber ty zeide niets over de bloembollen, die 's nachts door twee mannen wa ren afgehaald. Franse socialisten contra de Gaulle In een communiqué heeft de Fran se socialistische party tot „alle Re publikeinen" een oproep gericht tot „waakzaamheid" ten aanzien van het doel van generaal de Gaulle's politie ke campagne. In het communiqué wordt er op ge wezen, dat de Gaulle in Januari 1946 uit eigen beweging afstand van de macht deed zonder enig der grote problemen, die de Franse natie be dreigen, te hebben opgelost. Het doel van de Gaulle's campagne is „onderdrukking van het democra tische en parlementaire bewind" al dus het communiqué. Aanvragen werkschoenen Het C.D.K. deelt mede, dat op na der door de plaatseiyke distributie diensten te bepalen dagen, in de 2e helft van April, wederom aanvragen ter verkryging van werkschoenen kunnen worden ingediend. Deze aan vragen kunnen geschieden door per sonen van 16 jaar en ouder, die na 30 April 1946 nog geen bon voor ge wone werkschoenen of Engelse werk schoenen hebben ontvangen en die een beroep uitoefenen op grond waar van zy voor werkschoenen in aan merking komen. Zowel de individuele als de col lectieve aanvragen moeten geschieden met gebruikmaking van een formu lier MD 333-04 Collectieve aanvragen moeten worden ingediend door bedry- ven met meer dan tien arbeiders, die een beroep uitoefenen, op grond waar van zg voor werkschoenen in aan merking komen. Arbeiders in deze bedryven kunnen dus geen individuele aanvraag indienen. Kroonprins Frederik regent Kroonprins Frederik van Denemarken is voor de tyd dat zyn vader, de 77-* jarige koning Christiaan, herstelt van zyn jongste ziekte als regent aange wezen. De gezondheidstoestand van den Decnscn koning laat reeds geruime tyd te wensen over. Op Paas-Zondag werd de vorst door een ernstige hart aanval getroffen. Deze Is thans over wonnen, doch de koning lydt nog aan NIEUWE OPERA VAN BENJAMIN BRITTEN De 34-jarige componist Benjamin Britten, wiens opera „Peter Grimes" onlangs als Duitse premiere te Ham burg werd opgevoerd, heeft thans een komische opera geschreven „Albert Hering" getiteld, welke in Juli in En geland ten tonele zal worden gebracht een longaandoening, welke met peni cilline wordt behandeld. De behande lende geneesheren hebben den hogen patiënt een langdurige rustkuur voor geschreven. Christiaan X, koning van Denemar ken en IJsland, werd op 26 Septem ber 1870 geboren als zoon van koning Frederick den achtste en koningin Louise. Op 26 April 1898 huwde hy koningin Alexandrine, dochter van groothertog FriedrichFranz van Mecklenburg-Schwerin. Uit dit huwe- Igk werden twee zoons geboren: prins Frederik en prins Knud. Koning Christiaan besteeg de troon na de dood van zyn vader in Mei 1912. De regent, kroonprins Frederik, werd op 11 Maart 1899 geboren. Hy huwde op 24 Mei 1935 Ingrid, prinses van Zweden. Uit dit huweiyk werden drie dochters geboren. chaos neemt toe Aanhangers van generaal de Gaul le hebben te Straatsburg dc eerste stappen gedaan om nieuwe politieke groeperingen te vormen. Vertegen woordigers van „Patriottische" groe pen in het departement Bas Rhin hebben een organisatie-commissie ge vormd. Deze commissie zal „een ver gadering van het Franse volk" voor het betreffende departement byeen- roepen. Soortgelgke commissies zullen naar men verwacht in dc komende weken in andere Franse departementen ge vormd worden. De nieuwe commissie te Straats burg heeft als eerste stap een fusie van verschillende plaatseiyke poli tieke partyen met twee rechtse groe peringen Gaullistische Unie en Po pulair Democratisch-republikeinse party tot stand gebracht. De bestuurscommissie van de So cialistische party, de derde party in de nationacl vergadering, zal in by zondere zitting bycenkomen, ter be spreking van de politieke situatie na dc rede van de Gaulle te Straatsburg. Dagelijkse tuinkalender 9 April. Een zeer schadeiyk insect, dat op dc appelbomen wordt aangetroffen, is de bloedluis. In aantallen byeen vertoont deze zich in de ge daante van witte, wollige mas sa's op de stam en dc takken. Met hun zuigsnult doorboren zy de jonge bast en voeden zich met de sappen van de boom. Op de aangetaste plek ken ontstaan opzwellingen en knobbels, die zich later tot kankerachtige woekeringen S. Lantinga. (Slot) OP welke wgzc kunnen wy nu met behoud van de persvryheid komen tot een zuiverder toestand van de pers, in het bizonder van de Neder landse dagbladpers? In de eerste plaats door alsnog uit ons volksleven te vcrwyderen die bladen, die tydens dc duitse bezetting een verraderiyke rol hebben gespeeld. In ons vorig ar tikel toonden wy reeds aan, dat hic naar onze mening het principe van de persvryheid niet in het geding is. Verraad moet nu eenmaal gestra't worden. Zeker als dit werd bedreven door de pers, die immers geroepen is om leiding te geven aan de publieke opinie. Daarom gaat het verraad vai een krant verre uit boven dat vai. enige toevallige redacteuren. Eu daarom ook is het onzuiver en dqj ortrecht, dat enige journalisten min of meer ernstig werden gestraft maar de meeste collaborerende kran ten commercieel weinig of geen hin der ondervonden. Voor een nieuwe perswetgeving ligt hier de taak als nog corrigerend te werken. Aan In werk van de verraderspers móét ee: einde komen, wil ons volksleven nc ooit gezond worden DAARNAAST -uilen wy voor de toe komst vormen hebben te vinden oi de pers aan ongewenste invloeden t» onttrekken. De krant zal niet langif winstobject mogen zyn voor onderne- mende lieden. Het moet onmogeiy' worden gemaakt, dat men in het dag- bladbcdrgf een voordelig zaakje ziet óf een middel om het volk op on juiste en dus leugenachtige wyze voor te lichten ten nutte van een eigen - of groepsbelang dienende, maai het algemeen schadende zaak. IN Tsjecho Siowaage iiceft men de zaak in wezen zó opgelost, dat men slechts aan corporaties, die een ideeël politiek of sociaal-economisch doe) nastreven het recht verleent een dag blad uit te geven. Wy voelen veel voor dit systeem; mits maatregelen worden genomen, dat de redacties te opzichte van deze corporaties eer' voldoende mate van zelfstandigheid bezitten. Verder dan een alge-iene In structlë over de koers en i> doel van de krant zal de dageiykse latie tussen corporatie en redactl'- niet mogen gaan. Binnen het kade- van een dergeiyke algemene Instrue tie zal de redactie onder verantwoor ding van de hoofdredacteur, naa eigen beleid moeten bepalen. Com mercieel- en redactioneel beleid wor den uiteraard streng gescheiden. MET dit systeem wordt een grote verantwoordeiykheld en ook een gro te „macht" op de schouders van dr hoofdredacteur gelegd. Daarin kan inderdaad een gevaar schuilen; d weg zou kunnen worden geopend naar een nieuw soort persdictatoren Het is dus wenseiyk een nlet-commer- cieel-orgaan te scheppen, bestaande uit volkomen integere en deskundige personen, dat het gevoerde redactio neel beleid toestaan de verstrekte al gemene instructie van jaar tot jaar de benoeming van de hoofdredacteur bevestigt. De keuze van het redAc tloneel personeel en de medewerkeis worde enkel taak van de hoofdredao teur. Het zal dUideiyk zyn, dat bij een di geiyke opzet een éénhoofdige redai tlonele leiding past; daar slechts oj deze wyze eenheid van karakter kan worden verzekerd. WANNEER wy in staat zyn een ais boven geschetste perswetgeving tot stand te brengen, dan zullen wy een belangryke stap doen in de richting van een met behoud van de pers vryheid tot stand gebrachte orde* ning van de pers. Voor dc opinie-pers zal het niet moeiiyk zyn contact tot stand te brengen met een corpora tie, van welker geest zy toch reeds getuigde. De kleurloze pers zal ver- dwijncn. Ons volk zal geen reden heb ben daarover te treuren. DEWI Het weer vandaag AFNEMENDE WIND Afnemende wind uit richtingen tus sen West en Noord. AanvankelUk hief en daar nog enkele buien, overigen^ wisselend bewolkt. In het Noorded van bet land let» kouder, In het ove rige gedeelte weinig verandering va» £vnperattiur.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1