„De Vrije Hoornse Courant pleegde contractbreuk" IN KORT GEDING Was er een vaste band met ex-illegale bladen? De heer Blok geeft het per ongeluk toe... Een zwa kke verdediging NIEUWE BONNEN 4e .hargang No. 903 Uitg. n.v. Noordhollandse Rers '45 l.o. Red. en Adm. Actiterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar kmaarder DAGBLAD VOOS ALKMAAR (N OMGEVING Donderdag 10 April 1947 TH. W. REYNDERfi Hoofdredacteur: O. E. DE WINTER Het was oJ. een naargeestige en pyniykc figuur, die de heren van het ons minder vriendelijk gezinde „Dagblad voorJNoord-Holland" en de lei dende functionarissen van de „Vrije Hoornse Courant", die van hun machtspositie misbruik maakten om over te lopen naar de vijand, gisteren voor de pres. van de Alkmaarsc Arrondissementsrechtbank, mr.i. Krabbe, sloegen. Hun verdediger, mr. O. A._de Lange, had kennelijk veel moeite om zich tegen de vloedgolf van feitenmateriaal staande te houden en de Heer Blok, dir. van de Vrije Hoornse, gaf ongewild, maar met eigen woor den de kern van de zaak, zoals mr. H. Scholten die voor ons stelde, in zijn nervositeit toe—... Raad van .Commissarissen en waarin werd gezegd, dat over eenstemming was verkregen over de definitieve oprichting de zer N.V. Het feit, dat, naar uit deze brief bleek, deze Raad van Commissarissen demissionair was (uiteraard om haar plaats af te staan aan de nieuw te be noemen definitieve R. v. C.) deed mr. De Lange tot onze verbazing uitroepén: deze combinatie van drie, meneer de president, is niet meer aanwezig ze hebben zich zelf ontbonden! en aan het feit, dat aan dé „Nieuwe Scha- ger Crt." en de „N.V. Arbeiders pers" hier als comparanten wer den genoemd, knoopte deze ver dediger de opmerking: „Na ont vangst van deze brief heeft de „Vrije Hoornse Courant" gezegd: Ik schei er mee uit, ik pas er nu voor, ik doe niet meer mee". De kern van de zaak is deze: was de samenwerking tussen De Vrije Alkmaarder, de Kennemer Koerier en De Vrije Hoornse Cou rant van dien aard, en zo innig, dat gesproken kon worden van het bestaan van een vennoot schap onder firma, of, zoals een juridische term luidt, van een „maatschappij ?'i Indien dit zo is en mr. Sjjhol- ten bepleitte dit standpunt ter zitting in kort geding met klem mende argumenten dan staat de handelwijze van de Heer Blok c.s. gelijk met contractbreuk en heeft het „Dagblad voor Noord- Holland" geen recht om de uit gave van de gecapituleerde „Vrije Hoornse Courant^ voort te zet ten. Uit het betoog van mr. DeJ^ange, die als procureur voor de gedaagden het eerst het woord kon nemen, bleek duidelijk dat ook hij zich op boven omschreven standpunt stelde. Maar natuurlijk trachtte hij te betwisten, dót er ooit een zodanige samenwer king tussen de drie bladen van dq oude combinatie, de Vr. Alkm., del Kenn. Koer. en de Vr. Hoornse Crt.J had bestaan, dat men van een maat schap tussen deze drie kan spreken. Mr. de Lange zeide: Het onderdeel van de hoofdredactie" In hun algemeenheid zijn de stel lingen van de eiseresse, n.L dat de drie „vrije" couranten zich hebben beijverd om na de bevrijding te ko men tot de oprichting van een N.V.,' (de N.V. Noordhollandse Pers 1945 lo.) en dat zij op deze oprichting vooruitgelopen zijn door het benoe men van een gemeenschappelijke hoofdredactie, het houden van een gemeenschappelijk kantoor, het voe ren van een gemeenschappelijke ad ministratie en het aanstellen van een gemeenschappelijke directie, volgens de Vrije Hoornse Courant, onjuist. Spr. gaf toe, dat „op het onder deel van de hoofdredactie" „een ze kere vorm van samenwerking" een feit was, maar trachtte het voor te doen komen, dat „op onderlinge af spraak" een „hoofdredactie werd aanvaard" voor de eerste pagina! Daarnaast, aldus mr. De Lange, is er in een aantal vergaderingen al door gesproken om te komen tot een N.V. Noordhollandse Pers 1945, maar tot op heden is de overeen komst niet gesloten. Was er ook een gemeenschappelijke directie? Dit betwist de Vr. H. Crt. evenpens: elke stichting bleef volgens haar volkomen zelfstandig. T.a.v. de administratie concludeerde spr. dat van gemeenschappelijkheid geen spra ke kon zijn, uit het bestaan van een aant?! brieven, welke hij de pres. voorlegde; kostenberekeningen van het A.N^P., een afzonderlijke papier- toewijzing en een bundel loonstaten. Een wapen, dat zich tegen de aanvaller keerde En dan kwam het „pièce de ré- sistance" van de verdediging op de proppen: een brief op brief papier van de N.V. Noordhob- landse Pers 1940, van het (dé- m!"s!onaire) lichaam van de Mr. Scholten zet de dingen recht „Wil myn geachte tegenpleiter" aldus.pareerde mr. Scholten deze de genstoot, ,uit deze brief besluiten, dat de samenwerking dus niet meer be stond? Niets is minder waar: er blijkt juist een intensivering van deze sa menwerking uit! Juist déze brief zou ik als niet meer tegen te spreken ar gument willen aanvoeren dat de stichtingen (ook dus de Hoornse, red) reeds nieuwe commissarissen zouden aanwijzen om geheel op te gaan In het grotere geheel van de N.V. Noord hollandse Pers 1945! „De onderdrukte sloot een verbond met zijn onderdrukker" „De ex-illegale bladen", aldus zei- de mr. Schol ten ~m de aanvang van zijn pleidooi^ „hebben met grote moeilijkheden te kampen gehad. Eerst tijdens de bezetting maar dat hoorde er by en vervolgens na de bevrijding dat hoorde er niet bij. Deze kranten zijn gedwongen ge weest, te drukken by het Dagblad voor Noord-Holland en van de moei lijkheden die hieruit voortsproten, mijnheer de president, bent u o.m. getuige geweest toen, nog kort ge leden, u in kort geding het Dagblad voor Noord Holland gelast heeft het drietal samenwerkende oud-illegale bladen te blijven drukken. (De lezer zal zich ongetwijfeld herinneren, hoe de directie van het Dagblad voor N.- Holland in het ongelijk werd gesteld by haar pogingen, onze bladen een voudig weg op straat te zetten, red.) De moeilijkheden zijn daarmede niet geëindigd, aldus vervolgde mr. Schol ten. De drie kranten zouden spoedig naar Schagen gaan om daar, by de N.V. Sprekend Papier, gedrukt te worden. De zetcapgciteit in Schagen wa3 oorspronkelijk qjpt voldoende, maar breidde "zich allengs uit, zodat de „Vrye Alkmaarder" daar reeds ge drukt wordt en „de Vrjje Hoorn se Courant" daar met ingang van 1 April gedrukt kon worden. Maar helaas heeft de ViQe Hoorn se Courant het deze paar weken niet meer kunnen uithouden. Zoals het meer gebeurt, mijnheer de president, wanneer er Iemand onderdrukt wordt zo geschiedde het hier ook: de onder drukte sloot een verbond met z(Jn onderdrukker. Maar een leder weet, dat een dergeiyke handelwijze voor de overloper verkeerd kan aflopen - en zo kan dat ook nu het geval zyn. Was er een innige samenwerking tussen de ^rie ex-illegale kranten? Mr. Scholten toonde deze samen werking aan met de volgende feiten: 1. traden deze drie stichtingen op onder één gemeenschappeiyk naam (N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o.); 2. gebruikte ieder briefpapier met in druk dit opschrift. Wanneer twee zakenmensen in het bedryfsleven optreden onder een ge- meenschappeiyke naam tegenover derden, dan is hier, ook zonder gete kende acte, sprake van een vennoot schap onder firma. Maar bovendien: men is in alle op zichten vooruitgelopen op de op te richten vennootschap. Bestaat dhr. Reynders misschien niet?" „Ontkent myn geachte tegenpleiter hierby wendde zich mr. Scholten tot mr. de Lange „dat de heer Reijnders als directeur voor de N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. op trad? Dit had ik niet verwacht! Is dit drietal dan niet nog onlangs hier in kort geding opgetreden voor deze N.V. Noordhollandse Pers tégen het Dagblad voor Noord-Holland?" En mr. Scholten voegde hier iro nisch aan toe: „ïk weet niet of myn tegenpleiter misschien ook het be staan van de heer Reynders ont kent?" Zo was er niet alleen een ge meenschappelijke directie, maar ook een dito kantoor, een dito admini stratie hoewel vanzelfsprekend de stichtingen ook een eigen correspon dentie voerden. En een hoofdredactie voor de le pagina? Zo-iets bestaat niet. De heer de Winter was de hoofdredacteur voor de gehele combinatie. De heer G. E. de Winter staafde dit ter plaatse prompt met een tele gram van 12 Juli 1946, dat van zyn benoeming tot hoofdredacteur van de N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. kennis gaf... Ook de advertentie-contracten wer den, aldus vervolgde mr. Scholten, ge sloten in naam van de N.V. Noordhol landse Pers 1945 l.o. Ën hieruit biykt wel heel duideiyk, welke moeilijkhe den deze ontydige en te kwader trouw gepleegde opzegging van de maat- schaps-verhouding in de practyk met zich brengt: in het Dagblad voor N.- Holland verschynen nu doodleuk de advertenties die gecontracteerd zyn met de Noordhollandse Pers... Een vals argument ontzenuwd En, komende op de opmerking van mr. De Lange, dat het noemen van dc Nieuwe "Schager Courant en de Arbeiderspers resp. als comparant en aandeelhouder, voor de Vrye Hoornse Courant, aanleiding zou zyn gewor den om te zeggen: „nu passen wy verder, nu doen w| niet meer mee", toont mr. Scholten de president een stuk, een op 18 November 1946, door den heer Blok mede ondertekende voorlopige overeenkomst. Reeds in dit stuk werden de Nleuw;e Schager en de Arbeiderspers als zodanig ge noemd!!! „Zonder enig overleg met de part ners, als een donderslag uit heldere hemel, is deze verbreking van de sa menwerking van de zyde van de Vrye Hoornse_Courant gekomen", zo riep mr. Scholten uit, en, even door zijn verontwaardiging meegesleurd, ge bruikte hy hier de qualiflcatie die een mr. in de rechten zich niet voor de balie veroorloven mag, maar die ieder normaal denkend mens zou ge bruiken: „het is een gemene streek". De president wees hem waardig en mild terecht: u bedoelt, het is een minder juiste wyze van handelen". „Laat ik vaststellen, dat het niet minder dan contractbreuk is" her stelde zich mr. Scholten. Het Dagblad voor Noord-Holland, zo voegde hy hier aan toe, kón weten en wist, hoe het met de drie partners stond en heeft deze contractbreuk ofwel uit gelokt, ófwel bevorderd. Dit is een onrechtvaardig^ daad, die indruist te gen de maatschappeiyke gebruiken. \/riAT Het hellende vlak Uit de eerste hoofdartikelen die na de „coup" in de „Vrye"JHoornse Crt. zyn verschenen, biykt wel, welke richting het met de vooruitstrevende ideologie van ditb lad thans heengaat Een fraai voorbeeld daa.an gaf mr. Scholten door te citeren uit een stuk des Heren Uyldert's hand over wy- len de personen Mussolini en Hitier. De schryver zegt hierin met zoveel woorden, dat de beide ex-dictators toch wel over respectabele kwalitei ten beschikten. „Hadden zy zich niet aan dat kleine gebrekje van volksmislei ding schuldig gemaakt", zo geeft mr. Scholten puntig deze visie weer, „dan waren zy een zegen voor de wereld geweest". Uit dit voorbeeld biykt, hoe droe vig het gesteld is met de onafhanke- lykheid en de vooruitstrevendheid van de Vrye Hgornse Courant, nu deze in handen is gespeeld van de reactionnaire pers. Red. Duel tussen de advocaten In de duplieken ontwikkelt zich een vinnig steekspel tussen de beide mal- tres. Allereerst struikelt mr. De Lan ge over de kop van de Nieuwe Scha ger Crt., waarop staat: Noordhol landse Pers. Hy meent, dat dit te ma ken heeft met de „N.V. Noordholland se Pers 1945 Lo." en noemt het voe ren van deze naam een „bewuste on waarheid". „Zo iets zou ik nu maar niet zeg gen", valt mr. Krabbe hem minzaam in de rede, „zegt u dan liever: on juistheid". „Is dit dan geen nieuwe figuur?" vraagt mr. De Lange, doelende op De Nieuwe Schager als toekomstig com parant, enigszins onthutst. „Ziet u naar dit stuk van Nov. 1946" repli ceert prompt mr. Scholten, wyzende op de door den heer Blpk mede on dertekende voorlopige overeenkomst, waarin het samengaan met de Nieu we Schager Qourant al vastgelegd Verklaring van dhr. Roggeveen Duideiyk en helder zyn de antwoor den, die de Heer M. J. Roggeveen, als lid van het Stichtingsbestuur van „De Vrye Alkmaarder", op de door de pres. gestelde vragen geeft. „Was de algemene directie in han den van de,Heer Reynders?" „Ja, en de Heer Blok was zelfs ad junct-directeur. zy zyn benoemd door vertegenwoordigers der verschillende stichtingen, en hebben in deze func tie besprekingen met anderen ge voerd." „Was er een gemeenschappeiyk kantoor?" „Inderdaad. Daar kwam de Heer Blok regelmatig". ,,^as er personeel, dat een centra le boekhouding verzorgde?" „Inderdaad. Dit personeel werd ook uit de gemeenschappeiyke kas van dc combinatie betaald". „Waren de advertenties gemeen schappeiyk?" ,Ja. Er was een gemeenschappeiy- ke-acquisiteur aangesteld''. De heer Geurts komt er niet uit Dan voelt de president de Heer H. C. J. Geurts, bestuurslid van de Stich ting „De"Vrye Hoornse Crt". aan de tand. Diens antwoorden zyn heel wat minder helder „Was er samenwerking wat dc hoofdredactie betreft?" „Ja, er was, by wyze van spreken, „Ontijdig en te kwader trouw" Eiseressen in dit kort geding waren „De Vrye Alkmaarder" en» „De Kennemer Koerier"; gedaagden de N.V. „Dagblad voor Noordv Holland" en „De Vrye Hoornse Crt.", welk blad naar haar <Rid* vyandin, zoals men weet, is overgelopen. „Ontydlg en te kwader trouw" zo schetst de dagvaarding de stap van de functionarissen der „Vr. Hoornse Crt", omdat een samenwer king die reeds meer dan een jaar duurde, dwars tegen de eigen, herhaalde verkondiging van een vooruitstrevende ideologie in, werd verbroken ten voordele van de reactionnaire pers, met een opzegter- myn van negen dagen In de dagvaarding werd o.m. geëist, de exploitatie van „De Vrye Hoornse Crt." door het „Dagblad van Noord-Holland" te verbieden en by overtreding van dit verbod een dwangsom op te leggen van f 500.voor iedere dag, dat de overtreding duurt. in Mei 1945 al gesproken over een combinatie. Maar er was een hele warwinkel van besprekingen en op 't ogenblik is het college van commis sarissen démissionnair..." Mr. Scholten intervenieert: „Was er één directeur voor de drie kran ten"? „Ja", zegt de Heer Geurts aar zelend, „tot Januari, Februari onge veer." ,En daarna dan? Ontkent u dat Reynders directeur en Rlok adj.-dlr. was V' De heer Geurts weet biykbaar geen doeltreffend antwoord te vinden en als mr. Scholten op de nu reeds meer malen genoemde „voorlopige overeen komst" wgst en vraagt: „Kent u dit?" dan moet de Heer Geurts toe geven, dat hy dit stuk" kent en hy weet zich niet anders te verdedigen, dan door te zeggen:' „De Heer_Blok heeft dit zonder onze voorkennis van ons getekend". De heer Blok: ,,Er was een Centrale boekhouding" De Heer Blok tracht de schuld van zyn daad af te wentelen op anderen, als hy voor de president staat. Hy erkent dat er samenwerking geweest is, maar, zegt hy, het is een stug ge val geworden, er was niet genoeg een heid. U bedoelt dus, zegt de pres. dat hier slechts sprake was van samenwer king in los verband De Heer Blok beQvert zich hierop zo zeer om dit te onderstrepen, dat hU zonder het te merken, over zyn eigen woorden uitgiydt. Hy beklaagt zich n.1. over de onduideiykheld in de „centrale boekhouding", en zegt: er was een algemene leiding, maar de meningen gingen vaak tegen elkaar In ,Er is anderhalf jaar gepraat over die N.V." geeft hy toe, „en ik heb toen dat dingetje ook getekend". Pres: Welk dingetje? De heer Blok wyst op een stuk pe pier op de tafel. Pres.: U bedoelt dus dat Voorlopig Contract. Had U een machtiging om te on dertekenen B: Neen. Pres.: Maar U was toch directrui t De Heer Blok probeert zich nut een woordenvloed te verontschuldigen maar hy brengt het niet ver meer. want de pres. onderbreekt hem: „dank u, nu ben Ik wel voldoende In gelicht". De heer de Winter getuigt De Heer G.JE. de Winter, als ge tuige onder ede gehoord, bevestigt nog ten overvloede de werkelijke stand van zaken. Met ingang van 1 Aug. 1946 is „j benoemd tot hoofdredacteur van de N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o., dus niet alleen voor „De Vrye Alk maarder", maar ook voor „De Vr"« Hoornse Crt." De vertegenwoordi**; van „de Vrye Hoornse", ze geti; hy, zyn vry geregeld aanwezig weest op de vergaderingen van de raad van commissarissen. De bespre kingen gingen van meet af aan om de reeds tot stand gekomen samen werking uit te breiden met het opne men van de Nieuwe Schager Crt. „Was het u bekend, "dat de Heer Reynders algemeen directeur was?" vraagt de pres. „Ik ben by de vergadering waarin hy als algem. directeur is aangesteld, aanwezig geweest", aldus de Heer de Winter. De president achtte zich hiermede biykbaar voldoende ingelicht, sloot het hoor en wederhoor en bepaalde de uitspraak op Maandag a.s., om kwart over twee 's middags. Eervol ontslag C. G. F. de Boer By Koninkiyk Besluit van 8 April 1947 is aan de heer F. de Boer op zyn verzoek, gerekend van 21 Maart 1947, eervol ontslag verleend als commissaris-generaal voor Neder lands Indië onder dankbetuiging voor de als zodanig bewezen diensten. Hef weer vandaag WARMER Na een koude ochtend, snelle sty- ging van temperatuur. Zonnig weer. Weinig wind. Eik der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (Serie a.) a01 brood 800 gram brood a02 brood 400 gram brood a—01, ar—02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet a01 melk 4 liter melk a03, a05 melk 7 liter melk a01 vlees 100 gram vlees a—02 vlees 300 gram vlees a01 algemeen 200 gram kaas a—03 reserve 1600 gram brood a—04 reserve 200 gram kaas a06 reserve 800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 705 (Serie a.) a—11 brood 800 gram brood a11 boter 250 gram boter a12 boter 125 gram marga rine of 100 gram vet a—13, a15 melk 12 liter melk a11, a12 vlees 100 gram vlees a11 algemeen 100 jram kaas a18 reserve 800 gram brood a14 reserve 90 gram Deense toiletzeep (voorinlevering) a16 reserve 500 gram ryst of kindermeel (uit ryst be reid) of klnderblscults. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 705 (byz. ar beid, a.s. moeders en zieken) (Serie a.) a21 brood 800 gram brood •21 boter 250 gram boter •22 boter 250 gram margari ne of 200 gram vet a21 melk 5 liter melk a22 vlees 100 gram vlees a21 vlees 300 gram vlees a21 kaas 200 gram kaas a21 eieren 5 eieren Op 17 April zullen bonnen worden aangewezen voor sui ker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 11 April a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met Ingang van Maandag 14 April a.s. mag worden gekocht. Bon a14 reserve voor Deen se toiletzeep moet ultoiyk op 19 April a-s. by een detaillist in zeep worden Ingeleverd. Afle vering der zeep zal zo spoedig mogeiyk plaats vinden. De nlet-aange wezen bonnen van de bonkaarten 798 kunnen worden vernietigd.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1