Nieuwe strijd tegen ambtelijke corruptie Het publiek helpe mee Razzia's in Berlijn Vele honderden arrestaties Wij moeten sober leven Textielknoeierijen te Enschede Franklin Delano Roosevelt 4Jaargang No. 904 Uitg. n.v. Noordhollandse Fers '45 l.o. Red. en Adm. Achterdam 20, tel. 2274 Adv. Langestr. 15, tel. 3971, Alkmaar ■naarder .DAGBLAD YOOK ALKMAAR IN OMGEVING Vrijdag 11 April 1947 Directeur: TH. W. REYNDER8 Hoofdredacteur: a. E. DB WINTER Een na-oorlogs verschijnsel, dat in vele kringen verontrusting heeft gewekt, is het feit, dat er onder de personen, die in Nederlandse over heidsdienst zijn, worden aangetroffen, die biyk geven niet de ambtelijke onkreukbaarheid te bezitten, welke wij van ouds bij ambtenaren gewend waren. Verschillende gevallen van fraude op ambtelijk gebied zyn geble ken en de volksmond praat van corruptie op grotere schaal, dan tot nu toe door de justitie werd achterhaald. Deze ongewenste toestand heeft er töegeleid, dat de Minister van Justitie heeft besloten aan de bestryding van de ambtelijke corruptie zeer bijzondere aandacht te doen schenken. Dit wil niet zeggen, dat tot nu toe de betrokken politieële en justitieële instanties in hun taak te kort geschoten zouden zijn, doch slechts dat er naar gestreefd zal worden de opsporing en vervolging op dit gebied aan doelmatigheid te doen winnen. Nieuwe paiketafdeling Hiertoe is een parketafdeling in 't loven geroépen, die kennis neemt van alle corruptiezaken, welke in het lapd aan het licht komen. Haar taak is, het onderling verband op te spo ren, dat mogelijk in deze zaken te vinden is. Leiding te geven aan het opsporingswerk en de regering voor te lichten betreflende eventuele maat regelen ter bestryding van de cor ruptie langs andere dan strafrechte lyke weg. Deze afdeling zal een over zicht kunnen krijgen van de omvang van de corruptie in den lande en zal zodoende beter zijn uitgerust tot het aan het licht brengen van die geval len. waar ingrijpen vereist is, dan door de plaatselijke instanties kon geschieden. Deze afdeling als orgaan van het Openbaar Ministerie heeft uitsluitend een opsporende, vervol gende en adviserende taak. De cor- Aardbeving te Los Angeles De stad Los Angeles is Donderdag door een hevige aardbeving geschokt. Dé schok werd ook te San Diego en naburige gemeenten gevoeld. Er zyn nog geen berichten over schade ont vangen. Te Long Beach kon men de gebouwen heen en weer zien bewe gen. De duur van de aardbeving wordt geschat op 40 tot 50 seconden. ruptiegevallen zullen evenals voor heen, aan de gewone rechter ter be rechting worden voorgelegd. Deze gespecialiseerde corruptieafd. is thans met haar werkzaamheden begonnen. Organisatorisch maakt zy deel uit van het parket van de offi cier van justitie te 's-Gravenhage. Met de leiding wordt belast Mr. W. H. Overbeek, substituut-officier van justitie aldaar. Haar parket is "geves tigd te 's-Gravenhage, Raamweg 20. Zij heeft de beschikking over eigen rijksrecherche. De aandacht wordt er op geves tigd, dat het publiek de bestrij ding van de corruptie' zeer kan vergemakkelyken, door terstond aangifte te doen, wanneer het kennis krijgt van een geval van ambtelijke omkoopbaarheid of onrechtmatige bevoordeling van personen in overheidsfuncties. Behalve by de plaatseiyke poli tie en justitie kunnen klachten en mededelingen ook worden inge diend by bovengenoemde parket afdeling. Het is van belang, dat de klachten zo nauwkeurig en uitvoerig mogelyk worden opge steld. Mijnramp in Pennsylvania Tengevolge van een myngas-explo- sie in een anthracietmyn te Exeter in Pennsylvania kwamen negen per sonen om het leven, terwyl er even eens negen werden gewond. In de Britse sector van Beriyn is een grote zuiveringsoperatie aan de gang. Tot op heden zijn 300 verdach te personen gearresteerd. Vier com pagnieën Britse infanterie en dui zend man politie-troepen voeren de operatie in samenwerking met Duit se politie uit. Generaal-majoor Frank Keating, plaatsvervangend Amerikaans gouver neur heeft medegedeeld, dat in de Amerikaanse sector eveneens arres taties zijn verricht. Een der arres tanten was een Duitse politie-agent, die in plaats van aan de razzia mee te doen, met zyn vrouw de yskast van een Amerikaanse woning plun derde. Onder de arrestanten bevon den zich voorts 22 misdadigers, die door de Russen werden gezocht, drie „collaborateurs", die door de Fran sen werden gezocht, een persoon, ver dacht van moord en drie Roemenen, Binnenkort //eer koffiesurrogaat In verband met de voorgenomen versoberingsmaatregelen der regering beeft overleg plaats gehad tussen de wnd. directeur-generaal der voedsel voorziening en de bedrijfshoreca. Bekend is, dat de vooruitzichten van Je uinneniaiidse oogst 1947 tamelyk onzeker zyn, tenv(jl voor de aankoop 'au aanvullende voorraden in het buitenland de deviezen in beperkte ma te beschikbaar zullen zyn. Koffie Het ligt in de bedoeling het ver bruik vïtn koffie sterk te verminde ren. Het burger-rantsoen zal belang rijk omlaag gebracht worden en da Jij zal het café-verbruik onver- m.jdi l jk moeten volgen. Men over weegt thans om, wanneer tot beper king van de koffieverstrekking wordt overgegaan, de bestaande toewyzin- gen te doen vervangen door gelijke hoeveelheden koffiesurrogaat. Daar een verlaging van de melk- en sui kertoewijzingen, vooralsnog niet m de bedoeling ligt, zal het publiek zun smakelijk kopje koffie niet behoeven te missen. Thee Met de thee staat het er wat gun stiger voor, te zyner tyd zal worden bepaald in welke verhouding de thee toewijzingen tot die van koffiesurro gaat zullen worden gebracht. Aan het maken van theesurrogaat wordt hiet gedacht. Vlees en vet Tot verlaging van het vlees-rant soen in de restaurants zal niet aan stonds worden overgegaan, doch men moet er rekening mede houden, dat In de loop van de zomer de bestaan de toewijzingen van 50 gram per war mc maaltyd noodgedwongen iets ver- m lil moet worden. Omtrent de vetvoorziening aan de restaurants is nog geen beslissing genomen. Voor lopig blijft de toestand dus ongewy- zi gr* Vleesloze dagen In verband met de vleespositie overweegt de regering, de bepaling, dat voor alle eetgelegenheden, dus ook de broodjeszaken e.d. twee dagen zullen worden aangewezen, waarop geen vlees of vleeswaren noch wild of gevogelte mogen worden verstrekt. Deze inrichtingen zijn dan aangewe zen op vis of visconserven. Over de ze bepalingen zyn de besprekingen nog gaande. Van de zyde der bedrijfs groep is er op gewezen, dat deze maatregel niet leidt tot beperking van het vleesverbruik, hoogstens tot een betere verdeling van het verbruik. Omtrent de vettoewyzing valt ten slotte nog op te merken, dat de pa- tates-frites-bakkers, die in het Zui den zulk een belangrijke plaats inne men, voortaan ook een vettoewyzing krygen, welke echter voor een deel, maar niet ten volle in mindering komt op de bestaande toewyzingen aan de restaurants. Nu nameiyk is gebleken, dat er voorlopig niet aan te denken valt om vettoewyzingen uit te breiden en de zo-even genoem de groep nog niet aan de beurt kwam wordt het biliyk geacht haar te doen delen in wat er aanwezig is. die geen reden konden opgeven voor hun verblyf te Berlijn. Een grote voorraad „zwarte waar" en gestolen auto's werd door de Amerikanen in beslag genomen. Briefwisseling Indonesische delegatie en Commissie Generaal Zowel de Indonesische delegatie als de Commissie-generaal hebben Inge stemd met de publicatie van de door haar gevoerde correspondentie, wel ke op 13 en 17 Maart ter vertrou welijke kenlsneming voor de leden der belde Kamers Is toegezonden. De Engels-Russische onderhandelingen De berichten dat de onderhande lingen te Moskou inzake herziening van het Anglo-Russische bondgenoot schapsverdrag zouden zy'n afgebroken zyn categorisch tegengesproken door een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Welingelichte kringen te Londen geloven wel, dat enig verschil van mening is ontstaan over de nieuwe versie van het verdrag, doch tot dus ver zou er geen reden zijn om aan te nemen, dat zulks van zeer ernstige aard zou zyn. H. M. de Koningin bezocht de internationale bazar in de Haagse dieren tuin. Omvangrijke zwarte handel ontdekt In verband met het dezer dagen door de centrale dienst voor de eco nomische controle te Enschede en omgeving ingesteld onderzoek, waar bij de textielfabrikant B. te Haaks bergen en twee procuratiehouders van een der grootste textielfabrieken te Enschede in arrest zijn gesteld, vernemen wy nog, dat B. door middel van de gestolen garens in staat werd gesteld, duizenden meters stof te ver vaardigen, w.o. 24000 meter vitrage, welke zonder de distributiebepalingen in acht te nemen in de handel wer den gebracht. Dat met deze onrechtmatige trans acties grote bedragen gemoeid wa ren blijkt uit het feit, dat, voor zo- ~ver tot dusverre kon worden nage- Uitvoer in Maart 1947 Volgens de door het Centraal Bu reau voor de statistiek samengestel de voorlopige cyfers bedroeg de uit voer in Maart 1947: 233.684 ton (vo rige maand 177.588 ton) met een waarde van 138.3 mill. gld. (v. m. 97.1 mill. gld.) In het uitvoerbedrag van Maart waren o.m. begrepen: pe kelharing 3.7 mill. gld., kaas 5.6 mil. gld., granen, zaden en peulvruchten 11.2 mill. gld., bloembollen, planten enz. 2.5 mill. gld., cacao en chocola de 7.7 mill. gld., kunstzyden garens 6.9 mill. gld., katoenen manufacturen 5.5 mill. gld., baggermolens 13.9 mill. gld., radio artikelen 6.1 mill. gld. en gloeilampen 2.6 mill. gld. Het weer vandaag IETS ZACHTER. Na een koude ochtend met plaatse lijk mist, overdag overdrijvende wol kenvelden. Wind uit uiteenlopende richtingen. Iets zachter. gaan, B. met deze transacties onge veer f 25000.heeft verdiend. De textielfabrikant, te wiens na dele de goederen zyn ontvreemd, gaat uiteraard geheel vryuit. Het onderzoek duurt voort. Kort maar krachtig De Bulgaarse minister van Buiten landse zaken heeft verklaard, dat besprekingen gaande zy*n voor het vestigen van diplomatieke betrekkin gen met een aantal landen, waaron der Nederland en België. Hy zeide voorts, dat het handelsverdrag met Tsjecho-Slowakye spoedig te Sofia zal worden getekend. Zware regenval heeft in een ge bied in het Noorden van Brazilië gro te overstromingen veroorzaakt. Dui zenden gezinnen zyn dakloos. Een woordvoerder^ van het Ame rikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de Amerikaanse regering niet voorhe- mens is rechten te doen gelden op bepaalde gebieden aan de Zuidpool. Territoriale eisen van andere landen zullen echter ook niet worden er kend. De Japanse géneral Sjiraiwa Is In Tal Joean ter dood gebracht, nadat een Chinese krygsraad hem schuldig had bevonden aan massamoord op burgers en mishandeling van krygs- gevangenen. De Zweedse professor Karin Koek is benoemd tot economisch adviseur van de Zweedse regering met de rang van minister. Zy is de eerste vrou- weiyke minister in Zweden. Donderdag is te Praag een con ferentie begonnen van vertegenwoor digers van Centraal-Europese spoor- wegmaatschappyen. Zestien landen zyn vertegenwoordigd. Men zal het gemeenschappeiyk gebruik van spoor wagons bespreken. De Deense hofmaarschalk heeft medegedeeld, dat de toestand van ko* ning Christiaan, waarover men eerst ten zeerste bezo.yd was, iets beter is. Wij gedenken Toen op 12 April 1945 Franklin D. Roosevelt op zyn buiten te Warm Springs plotseling over leed, ging een golf van ontroe ring door de wereld. Iedereen besefte, dat met hem een staats man van buitengewoon groot formaat van het wereldtoneel verdween op een ogenblik, dat de wereld meer dan ooit zyn diep inzicht en zyn gefundeerde wys heid nodig had. Roosevelt's betekenis ging ver uit boven die van president van de machtigste republiek der aar de. Hy was in de loop van de oorlog de centrale figuur In de gecoördineerde stryd tegen het fascisme en het totalitarisme ge worden. In Maart 1933 aanvaardde hy het presidentschap op een ogenblik dat de economische ineenstorting van de Verenigde Staten voor de deur stond. Door het toepassen van onorthodoxe middelen en de „New Deal" redde hy zijn land van de economische onder gang. Natuuriyk had hy binnenlands te strijden tegen vele tegenstanders. Zyn buitenlandse politiek ontmoette echter veel minder tegenstand, al zyn er niet veel Amerikanen geweest, die hebben begrepen, hoe juist hy de ont wikkeling der internationale verhou dingen heeft voorzien. Een van zyn grootste verdiensten biyft ongetwy- feld de wijze, waarop hy de Ameri kaanse defensie heeft georganiseerd op een tydstip, dat grote groepen van zyn landgenoten en niet alleen zij bereid waren het met de totalitaire Drie jaar geleden stierf een groot wereldburger landen op een accoordje te gooien. Met heel zijn persooniykheid heeft hy er naar gestreefd de vrede In de we reld te bewaren, maar toen de oor log in Europa eenmaal was uitgebro ken, begon hy met het treffen van voorbereidingen om de industriële- en economische macht van zyn land af te stemmen op de strijd, dien hy on afwendbaar zag naderen. Toen En geland na Duinkerken vrywel zon der verdedigingsmiddelen openlag voor de Duitse horden, was hy het, die er voor zorgde, dat 50 torpedo jagers en 500.000 geweren onmiddel lijk werden overgedragen aan de Britten en nog voor de Amerikaanse Intrede in de oorlog een feit was, stelde hy met Churchill het Atlantic Charter op, dat voor het eerst dul- deiyk en beknopt de geallieerde doel stellingen samenvatte. De stuwende motor Na Pearl Hacbour en de daarop volgende Duitse en Italiaanse oor logsverklaringen werd hy de stuwen de motor van de Amerikaanse oor logsvoering en stelde hy door middel van de „Lend-Lease" wet het gewel dige oorlogspotentieel van zyn land ter beschikking van de bondgenoten. Wy hebben nog te weinig afstand genomen van het tydperk dat door de dood van Roosevelt werd afge sloten en kunnen nog niet precies bepalen welke plaats hy in de ge schiedenis der mensheid inneemt. Het staat echter absoluut vast, dat zyn gezag en zyn grote kennis de oor logskansen in het voordeel der geal lieerden hebben doen keren. In de moeiiyke reconstructie-periode, die wy thans beleven, missen wy zyn be zadigd oordeel en zyn grote mense^ ïykhcld ten zeerste en de internatio nale toestand zou ongetwyfeld minder scherpe aspecten vertonen, als Roo sevelt er nog was. Aan zyn nagedachtenis zyn wy verplicht onze samenleving te orga niseren op de basis van de door hem in een radiorede aangegeven princi pes: „Vryheid van gedachten, vry- heid van godsdienst, vry zyn van ge brek en vry zyn van vrees". Economisch alarm OP één punt worden wy het in onze verdeelde gedachten-wereld eens: ,,'t gaat niet goed". Maar deze weten schap is niet constructief. Vóór alles moeten wy helder beseffen, dat wy bezig zyn vast te lopen, schreef Dr. van der Waerden niet lang voor zyn dood (en dus vóór de oorlog) en, zo als hot toen waar was is het nu waar. Er verschynen sombere beschouwin gen, die op veel de aandacht vestigen maar die tevens al dan niet moed willig dienen om de aandacht af te leiden. De opsomming van getallen, ook indien die wyzen op het bestaan en het voortwoekeren van sociale te genstellingen, is niet voldoende, en ze zeggen zelfs niet veel. Wat we er aan te weten, dat per j v itoU millioen „heengaan" waarhe. aan uitgaven in café's en eethuizen? En dat er per jaar 125 millioen wordt besteed aan drank? De uitgaven in die eethuizen houden een leger men sen aan het werk en in 't lever en die drank levert tientallen mill' aan de schatkist. In elk geval, au soort uitgaven betekent niet dat er geld wordt „verkwist" maar wel, dat het uit de ene zak in de andere te recht komt, en dus door nummer één niet „gespaard" wordt, hoewel num mer twee of drie dat ko*' doei. in dien hy daarvoor voelt. Het ia dui- delijk dat dat geld dus niet verdwynL Geld verdwynt nooit, voordat het als terugbetaling van een scAuld op zijn geboorteplaats terecht komt en dan. bij de Bank (met een hoofdletter) wordt geannuleerd, om als nieuwe schuld herboren weer t<' voi nyn te komen. DE directe aanleiding tot dit arti kel is het sombere „Parool" van 29 Maart 1947. Maar daarin stond ook: „Wy doen geen enkele poging, op grond van een bepaalde realistische analyse, tot denkbeelden te komen, welker stoutmoedigheid de aandacht kan trekken. En niettemin, de situa tie is zo desperaat, dat alleen stout moedige plannen en ongewone ver richtingen ons kunnen redden". Zo is het inderdaad. Waar, in Ne derland, is thans de groepering, dia zich verdiept in het waarom, die nieuwe mogeiykheden onderzoekt en oppert WANNEER wy de bezwaren, die thans algemeen tot uiting komen, goed begrypen, dan maakt men zich in 't byzonder ongerust over het nict- sparen, over de deviezenpositie, en zijn we weer terug by de toestand: consumeer minder en werk harder. Geef minder uit en produceer meer. Exporteer in hemelsnaam, maar im porteer niet of zo weinig mogeiyk. Het ongeluk is, dat precies dezelfde propaganda in alle zogenaamd ont wikkelde landen wordt gemaakt, en dat die vlieger dus niet kan opgaan. Laten wy toch vóór alles beseffen, dat we bezig zUn vast te lopen, schreef Dr. van der Waerden, en la ten we byvoorbeeld niet vergeten, dat het Rapport van de Commissie van der Waerden wel is uitgebracht maar onmiddellijk met de mantel der liefde werd bedekt. Ware dat niet gedaan, dan zouden we thans iets meer we ten van de mogeiykheid voor het scheppen van schuldvry geld. Hoe noodzakeiyk dat zou zijn biykt uit do getallen, die dienen om ons dui- deiyk te maken hoe slecht we er aan toe zyn. We gaan „gebukt" onder steeds stygende belastingen en steeds stygende schulden, we kankeren en betalen. We zitten steeds ln gedlzor- gen en zoeken het in hogere lonen, die altyd achterhaald worden door hogere pryzen. Kortweg, uit alles biykt, dat we het geld niet meester zyn, maar dat het geld ons heeft overmeesterd. Die toestand wordt omschreven met „alles in het werk stellen om terug te komen tot het geen volgens de oude methode be schouwd wordt als „gezonde finan ciën". E. L. Bon voor scheerzeep Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat bon „tabak 2 reser ve" der tabakskaart is aangewezen voor hat kopen van 50 gram scheer zeep of 100 gram scheercrème of 400 gram snelscheercrème. Mannelijk© personen van 18 Jaar en ouder, dlo niet ln het bezit van een tabakskaart zyn moeten zich onder overlegging van hun tweede distributiostamkaart tot de plaatseiykc dlstributledienst wenden, welke hun een rantsoen voor scheerzeep zal uitreiken. Men moet deze bonnen by een detaillist in scheerzeep inleveren. Aflevering zal geschieden, zodra de detaillisten be voorraad zyn.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1