NOORDHOLLANDS AANDEEL IN ONZE VOEDSELVOORZIENING GEEN PARTICULIERE RITTEN MET DIENSTAUTO De laatste slag Lente! Gebreid kraagje INUNDATIES EN SCHEUREN VAN GRASLAND VAN BEZETTINGSMAATREGELEN BLEEF WEINIG OVER JN de oorlogsjaren z(jn op Duitscfaen last ingrijpende wijzigingen tot stand gekomen in bet gebruik van den cultuur grond In ons land. Ten deele wa ren zuiver militaire overwegin gen aanleiding hiertoe, ten deele hielden zjj ook in meer dere of mindere mate verband met de voedselvoorziening van het Nederlandscbe volk. Tot de eerste groep behoorden de inun daties e.d., tot de laatste cate gorie kon o-m. het verplicht scheuren van grasland gerekend worden. MEER BOUWLAND jyAN beide soort maatregelen on derging lang niet elk gewest den Invloed in dezelfde mate. Dienten gevolge waren aan het einde van den oorlog vrij aanzienlijke ver schuivingen ontstaan in de beteeke- nis, die elke provincie van ons land afzonderlijk had voor bepaalde on- iderdeelen van de voedselvoorziening yan ons volk. De vraag bleef intus- schen, of na liquidatie van de oor logsmaatregelen de oude rangorde hersteld zou worden, dan wel of de als tijdelijk bedoelde maatregelen tot blijvende veranderingen zouden hebben geleid- De Nederlandsche landbouw heeft gich thans weer voldoende uitge werkt boven het dieptepunt der Jaatste oorlogsjaren om de beant woording van deze vraag mogelijk .te maken. In het bijzonder blijkt zich een sterke neiging te hebben doen gelden om de omzetting van gras- in bouwland weer ongedaan te De Schoonmaak „Zoo vader", zegt moeder, „nu zullen wij eerst eens de matting gaan weghalen". Vader ant woordt kwasi vriendelijk, maar zelfs een blinde kan zien, dat hij zich loopt te verbijten. Hij ziet er uit, alsof de schoonmaak hem uiit bijster plezier doet. Nou die matting weer en straks moet hij het behang nog waterverven ook. Enfin, hij zucht eens diep, laat zich op zijn verwerkte knieën zakken en begint met een schroe vendraaier de krammen uit de vloerbedekking te peuteren. Het werk vlot aardig, hij krijgt er plezier in. Hoor daar eens. Hij begint warempel een aardig deuntje te Hulten. Ziezoo, dat is al weer klaar. Het viltpapier er af. Moeder gaat de kleeden klop pen, terwijl de man des huizes met een pot waterverf en een kwast, zoo groot ais een stoffer, de trap opklimt en het behang even een goede beurt zal geven. 't-Jonge, jonge, dat karwei valt niet mee. Hoe flikken die schil ders 'm dat toch? Er komt nog meer op z'n hoofd en op den grond dan tegen het behang. Oei, daar ging de pot bijna. Het loopt nog goed af, maar een klein beet je er uit Even kijken hoe het wordt. Nou, dat valt tegen. Het behang lijkt nu wel een zeer on regelmatig gestreept vischgraatje- Niks aan te doen. Toch maar doorgaan. Als hij bijna halver wege Is, komt moeder met zoon lief even kijken. Jantje vindt het prachtig; hij heeft z'n vader nog nooit met een schort voor gezien. En wat ziet z'n pappie er mooi wit uit „Net een witte zwarte piet mamma", juicht hij verrukt Pa kan het enthousiasme van zijn zoon maar matig waardeeren en moeder is niet erg over de pres taties van haar man te spreken. „Kom d'r maar af", comman deert ze. „Ik zal 't wel afmaken". Pa verdwijnt en gaat z'n rant soen zeep voor een half jaar te gelijk opmaken. Als hij weer toonbaar de kamer instapt, is het schilderwerk al af en de grond weer schoon geboend- Het zelf verwijt begint zijn knagend werk te doen. „Zoo, nou zal ik moeder eens verrassen en de matten er weer even optimmeren", denkt hij. Met een hamer timmert hij I de krammen er schots en scheef in, maar zoo nauw moet je nu ook weer niet kijken. Na een half uur is hij klaar. Met een ge broken rug klautert hij overeind. Een zucht van voldoening ont snapt zijn geprangd gemoed. Daar komt moeder de kamer binnen. In haar armen torst zij de stapel viltpapier; die onder de matten had gemoeten. Zij kijkt naar den vloer en dan naar J haar man. Een wereld van schoonmaakminachting straalt uit haar oogen. Criticaster f maken. Groote oppervlakten wer den opnieuw met gras ingezaaid. Toch leidde dit er volstrekt niet toe, dat de oppervlakte bouwland in Nederland thans kleiner zou zijn dan aan het einde van den oorlog. Door de weder-inschakeling van gronden, die tijdelijk door inunda ties e.d buiten gebruik waren, be schikt Nederland nu over 134-000 H.A. méér bouwland dan onmid dellijk na den oorlog, waardoor de totale oppervlakte bouwland bijna twintig procent grooter is dan in 1939! De oppervlakte grasland is sedert het einde van de Duitsche bezet ting met 75.000 hectaren toegeno men, eveneens mede door het weer beschikbaar komen van grasland, dat ten behoeve van allerlei mili taire doeleinden aan zijn bestem ming was onttrokken, maar blijft niettemin nog 145.000 hectaren be neden den omvang van 1939. Wat het gebruik van het bouw land betreft, doet zich sterk een streven gelden om meer veevoeder te verbouwen- De wensch tot her stel van den veestapel en de ge ringe importmogelijkheden van veevoeder zijn daartoe de aanlei ding. Daarnaast zijn uiteraard ook de door de regeering vastgestelde richtprijzen en hun onderlinge ver houding van invloed geweest op den verbouw van bepaalde gewassen. Het tarwe- en rogge-areaal is vrij wel gelijk aan dat van 1939, gerst en haver hebben thans een grooter areaal dan vóór den oorlog. De teelt van suikerbieten heeft zich zeer krachtig hersteld; de met dit gewas beteelde oppervlakte is twee-en- een-half maal zoo groot als in het eerste jaar na den oorlog en daar mede bijna weer op het peil van 1939. De oppervlakte aardappelen handhaaft zich op een peil, dat ver boven het voor-oorlogsche uitkomt; daarentegen blijft de vlasteelt ver ten achter bij 1939- Onze provincie dit alles wat Nederland als ge heel betreft. En hoe staat het nu met Noordholland?. De onttrekking van den bodem aan de normale bestemming ten be hoeve van directe of indirecte oor logsdoeleinden omvatte in onze provincie bijna veertigduizend ha- cultuurgrond. Nu deze onttrekking geheel geliquideerd is, beschikt Noordholland over 204.000 ha. cul tuurgrond, waax-van 68.000 ha. be- teeld is met akkerbouwgewassen en 113.000 ha- grasland is. Vóór den oorlog waren deze oppervlakten resp. 54-000 en 130.000 ha. en aan het einde van den bezettingstijd 51 000 en 103.000 ha. In den akkerbouw besloeg het tarwe-areaal in 1939 vijftienduizend ha., aan het einde van den oorlog bleek dit, ondanks het scheuren van grasland, door de inundaties inge krompen te zijn tot veertienduizend ha., maar thans omvat het zestien zeventienduizend ha. Procentueel bleef de uitbreiding van het tarwe- areaal dus ten achter bij de uitbrei ding van den totalen akkerbouw. Aanvankelijk maakte het daarvan 27,/« uit, thans nog maar 24°/v. Met de rogge staat het anders. Deze graansoort is in Noordholland van minder beteekenis dan de tar we, maar het areaal, dat vóór den bezettingstijd een omvang had van zeventienhonderd ha-, is sedertdien uitgebreid tot 2.800 ha., welhaast het drievoudige dus van vóór den oorlog. Een soortgelijk beeld geeft de aardappelteelt te zien. Van 4800 ha. in 1939 nam het areaal van dit gewas tot het einde van den oorlog toe tot 8200 ha. en sedertdien tot 9600 ha. Met suikerbieten waren in 1939 VOGELS VLIEGEN OVER DE WERELD Op 16 Mei 1946 ringden de heer en Van den Hoorn van Pur- merend te Jisp een grutto. Thans hebben zij bericht ontvangen, dat deze vogel op 13 Februari 1947 in Goulimine (Zuid-Marokko) Is ge schoten en.opgegeten! in onze provincie beteeld 4500 ha.; in het eerste jaar na de bevrijding tengevolge van het gebrek aan ar beidskrachten slechts 1170 ha. en thans weer 2850 ha. De verbouw van dit gewas heeft zich In Noordhol land dus aanmerkelijk minder her steld dan elders In ons land. Als totale indruk resulteert uit deze gegevens, dat zich ln Noord holland op den duur niet veel zal handhaven van de verschuivingen in het bodemgebruik, die tusschen 1940 en 1945 door de oorlogsomstan digheden werden voorgeschreven. Match Kcller-Gesthein voor den wereldtitel Keiler heeft den wereldkampioen, den Franschman Paul Gesthem, uit gedaagd voor een match om den hoogsten damtitel. De organisatie van deze wedstrijd is in vollen gang. De goedkeuring van de diverse landelijke bonden is reeds verkregen. Gesthem heeft de uitdaging van Keiler spontaan aan, vaard. De Provinciale Noordholland- sche Dambond is geweldig actief om in onze provincie een aantal partijen te laten verspelen. Zijn plan Is te trachten in elk onzer vijf districten, t.w. Amsterdam, Kennemerland Waterland, West-Friesland en Zaan streek een partij vast te stellen. De benoodigde gelden zullen uit diverse bronnen worden geput. Er wordt echter ook een beroep gedaan op de leden van den bond. Wij wek ken dan ook alle dammers in onze streek op hun bijdrage hiervoor te geven. Noord-Holland moet in dit opzicht een goed figuur slaan. "Ppnidti dt* droomde daizijrt vrouw dit jaar schoonmaken ai- 'S^tonjenogev*,^ wordt ^worjen? wakker.... SCHAAKRUBRIEK DE politieke hartstochten mogen dan op de Balkan nog zoo hoog oplaaien, het schaak leven gaat er zijn gewonen gang. Om het kampioenschap van Joego-Slavië, dat in December 1946 verspeeld werd, prolongeerde dr. Trifunovic zijn titel met 13% punt uit 18 wedstrijden. Twee werd Gligoric met 12, drie en vier Pirc en Tomovic met 11 punten. De in ons land zeer bekende dr Vidmar (hij speelde mee te Groningen) werd zesde met 10 p. Hieronder laten wij een interessante partij volgen van den kampioen! Wit: dr Trifunovic. Zwart: Rabar (De Carabfidge-Springs-Verdediging) 1. d2-d4d7-d5 2. c2-c4e7-e6 3. Pbl-c3PgfMö 4. Lcl-g5Pb8-d7 5. e2-e3c7-c6 6. Ddl -c2 Gewoonlijk geeft men aan 6. Pf3 de voorkeur. De tekstzet heeft ten doel de platgetreden paden der theorie te vermijden. 6. Dd8-a5 7. c4Xd5Pf6Xd5 8. e2.e4—Pd5Xc3? Beter was 8Pb4, 9. Dd2 Pc2t! 10. DXc2—DXg5 en zwart staat uitstekend. BEEMSTERS KLOK HEEFT RAND SCHRIFT De heer K. J. Nies winnaar prijsvraag Midden-Beeoister. De nieuwe toren klok in onze gemeente had ccn rand- schrift noodig, dat herinnerde aan de oorlogsjaren. De prijsvraag, hiervoor uitgeschreven door het gemeentebe stuur boekte 129 inzendingen. De heer K. J. Nies, Brceplein 2B te Botterdam werd winnaar van den prijs van 50 voor het beste rand schrift bcsehïkbnar gesteld. Het zal op de klok vereeuwigd worden en loidt: „De Duitser maakte van de klok, die ik vervang, een oorlogs. wapen, Doch Beernster heeft, na 'svjjauds val, uit oorlogskost mijn prijs geschapen." Pryzen van ƒ10 verwierven: S. Spoehtra Jr., Kuipersdijk 40 te Bakhuizen, met: Mijn zuster zweeg, geroofd door Duitso horden. Wijs culinair beleid deed mij geboren worden. Myn klare stem gaat uit en kondigt in haar stee Aan lek die haar begeert oprechte peis en vree. T. P. van Houwelingen, Bechte- slraat 73a, te Do Bjjp, met: Zy spreekt niet meer, die ik vervang. Een zwaard'ro stem doe ik IJ horen. Werd 's vyands roof haar ondergang, Ik ben door voedsel nood geboren. „Ond Bccmstcriing" te Purmerend, met: Op wond 're wys Word klokkespijs Uit hongersnood. Gods lof zij groot. Nu lnid ik trouw In vreugd en rouw Voor Becmster8 vrije Burgcrye. De commissie van beoordeeling be stond uit de heeren: dr P. J. C. de Boer, directeur der R.H.BK. te Pur merend, M. Hommer, hoofd der UX.O. sekool te Beernster en O. Köhne, hoofd der o. 1. school to Oost-Kaellendnm. 9. Lg5-d2Da5-a4 10. Dc2Xc3 (Na dit aardige intermezzo heeft wit bij goed spel zijn stuk weer terug). 1 0e6-e5 11. Lfl-c4— Wit voltooit rustig zijn ontwikkeling II. dXe5? zou een pion kosten we gens 11DXe4t enz. Nu dreigt wit echter wel te slaan. 1 1e5Xd4 We! gedwongen. 12. Dc3 Xd4b7-b5? de Iooper gepend staat. Wit heeft ech- Een positioneele blunder! Er dreigde 13. LXf7t met dame winst. Met den tekstzet dacht de zwartspeler een stuk te winnen, daar ter een afdoende, zeer eenvoudige parade. 13. b2-b3!Da4-a3 14. Lc4-e2Da3-c5 De dame op het oorlogspad. Zwart tracht de dames te ruilen, om w- meer bewegingsvrijheid te krijgen. 15. Pgl-f3Dc5Xd4 16. Pf3Xd4— Met tempowinst tast wit het zwakke veld c6 in de zwarte stelling aan. De erfenis van zwarts ongelukkigen twaalfden zet. 16Lcfrb7 17. 0^>—Lf8-a3 18. Ld2-cl—La3-b4 19. Lcl-b2—O-O 20. Tal-clc6-c5 Lost de moeilijkhden schijnbaar op. Het kwaad zit echter reeds dieper. Door den symmetrisch ongunstigen stand der zwarte stukken beslist wit de partij nu langs combinatoircn weg. SteSing na 20. c6-c5 Zwart: Rabar H* Wit: dr Trifunovic 21. Pd4Xb5—Lb7X?4 22. Tfl-dl—Tf8-d8 23. Pb5-d6Le4-g6 24. a2-a3 De zwarte stukken worden rusteloos opgejaagd. De beslissing nadert. 24Lb4-a5 25. Pd6-b7! Kost minstens de kwaliteit. Zwart zag het nuttelooze van verderen tegenstand in en gaf op! J. H. SMAK GEMEENTERAAD - BEEMSTER Ook niet door den burgervader I BEEMSTER. Even werd de altijd zoo goede stemmin? In den gemeente raad verstoord, toen de heer Woolders in den gistermiddag gehouden raadsvergadering aan den voorzitter, burgemeester Ninsber, Inlichtingen vroeg over het ongeval met den dienstauto van de gemeente. Niet de burgemeester, maar wethouder Hogetoorn antwoordde daarop, dat het ongeval had plaats gevonden tijdens het particuliere gebruik van den auto door den burgemeester. De daaruit voortvloeiende kosten worden door den burgemeester privé gedragen. Het verwonderde den heer Woelders, dat de heer Hogetoorn hierop antwoord gaf. Daarop zei de burgemeester, dat hU er toch geen antwoord op had gegeven. Dat smaakte den heer Woelders allerminst en hij uitte hierover z(jn teleurstelling. HU wees er op, dat het gcwenscht Is, den dienstauto niet particulier te gebruiken. En In ieder geval heeft een raadslid, wanneer zulks wel gebeurt, het recht daarover vragen te stellen. Of nu de burgemeester den auto voor particuliere ritten gebruikt of een ander, dat doet niet terzake. De auto is aangekocht voor den dienst en niet voor den burgemeester. Historische Curiositeiten Het hier behandelde onderwerp behoort eigenlijk nog niet geheel tot de historie. De feiten zijn nog steeds actueel, alleen de omstandigheden, waaronder zij zich afspelen, hebben zich in de laatste jaren waarschijn lijk gewijzigd. Doch gedurende on heugelijke tijden hebben de feiten zich afgespeeld als hieronder ver teld. Langs de snel stroomende rivieren van Finland drijven, bij open water, de, in de onmetelijke bosschcn ge kapte, boomstammen van uit het verre Noorden naar de Zuidelijk ge legen zagerijen. De eenvoudigste manier van transport. Op deze groote rivieren, met hun sterke stroomversnellingen, kan van vlot ten maken geen sprake zijn. De houthakkers werpen de balken een voudig in het water, den weg Zuid waarts vindt het hout vanzelf. Door de onmetelijke bosschen stroomen de rivieren en zingen hun eeuwige lied, dat slechts wordt onderbroken door de tegen elkaar botsende balken, hetgeen soms, vooral bij de stroomversnellingen, aanzwelt tot een donderend geweld, doordat de houtmassa's zich in een woedenden strijd op elkaar werpen. Dan, plotseling, duikt een der dui zenden boomstammen met het eene einde onder water en zet zich, door een geweldige kracht gedreven, vast in den rivierbodem, zóó vast, dat hij er met geen mogelijkheid meer is uit te krijgen. En dan gebeurt er iets merkwaardigs. Van de aandrij vende stammen beginnen vele tegen den boven het water uitstekenden balk aan te leunen en zich vast te zetten. Zij storten zich op en door elkaar. Tientallen, honderdtallen worden door de enorme voortstu wende kracht van het water in el kaar gedreven en vormen tenslotte één enkele vormlooze houtmassa, die gedoemd schijnt ten eeuwigen dage daar te blijven zitten, vastge houden door dien eenen balk, die zich het eerst in den rivierbodem vastzette. Zoodra de houthakkers merken wat er gebeurd is, begeven zij zich naar de plaats, waar het houtmon ster zich heeft gevormd. Van alle kanten komen zij opzetten en, zijn er dorpen of gehuchten in de buurt, dan snellen ook de bewoners toe. En dan maakt zich plotseling uit de verzamelde menigte een jonge kerel los, met krachtige armen en geweldige spieren. Een zware bijl in de hand houdende begeeft hij zich in het water. Wadend, zwemmend of snel over losdrijvende balken springend weet hij de vastzittende houtmassa te bereiken. Hij zet zich schrap en heft de enorme bijl om hoog om den balk, die zich het eerst heeft vastgezet, te treffen. Want slaagt hij er in dien door midden te slaan, dan zal het hecle gevaarte donderend uiteen spatten en alle stammen zullen hun vrijen loop her nemen. Maar op hetzelfde oogen- blik, waarop dit gebeurt, is het leven van den jongen kerel in ge vaar, want wee hem indien hij zich dan niet onmiddellijk in veiligheid weet te brengen! Dan sleuren stroom en balken hem onverbid delijk mee en vindt hij den dood in de nabijheid zijnde stroomver snelling. den balk, die door midden moet, neer. Zwijgend en in groote span ning zien de toeschouwers, die op de rivieroevers staan, naar het in drukwekkende schouwspel. Nog maals en nogmaals valt de bijl. Het houtmonstcr siddert. Dan, plotseling een geweldig gekraak en oorver- doovend lawaai. De centrale boom is door midden gebroken en de houtmassa valt met woeste kracht uiteen. Op dit oogenblik maakt de houthakker zich bliksemsnel los van den in elkaar stortenden bodem waarop hij zich bevond, vliegt over los drijvende balken, of springt in het water naar den veiligen oever, waar hij onder luid gejuich wordt ontvangen. Dan gaat de dagelijksche arbeid weer voort. Zoo is het in de historie ontelbare malen gegaan, doch onlangs vernam ik, dat deze karweien tegenwoordig met dynamiet worden opgeknapt. K. Do Lente is gekomen, De knoppen nan do boomen Beginnen te ontluiken, W>g met de warmo kruiken. Dl ij klinken de gezangen Van liefde en verlangen Langs maanbeachencn paadjes En afgelegen straatjes Gaan hij cn zy „gekluisterd" Er wordt weer zoet gefluisterd. Beloften on illusies En onderlinge ruzies Hoewel het nog April is En de natnur nog kil is, Blykt dat er iets op til is Wat echt een vrouwengril is. Dat is de schoonmaakkolder De start begint op zolder Terwyl de vogels fluiten Do bedden ving naar buiten. 'tls hoogtij voor do vrouwen, Zo ploeteren en ajouwea Met opgestroopte mouwen, Ze glunderen en,., snauwen Om hun gemoed te luchten, Gepaard met diepe zuchton, Daar 't zeepvraagstak benard is. Ofschoon er nog wel „zwart" is Wat nieuw behang staat keurig. Maar manlief, siekeneurig, Geeft Iichflyk een sckrobeering En spreekt van goldsaneering En vastgestelde prijzen Waarvan je staat te „ijzen In ouwe brook en jassie Graait hy in 't aanreehtkaaaio Naar ccn vóör-oorlogsch kwaaai» En „vlocbaat" vele nren Fantastische figuren. En engetwyfeld vindt hy Hier Bembrandt zelfs een kind bijl Bewondert z'n prestatie Van schoonheid en van grati». De lieva Lente, lang verbeid. Van zon en sehoonmaaknarigheid. Nieuw loven en een nieuw geluid En hiermee is h«t sprookje uit! JWV KLAPMUTS ^IE fleurt niet graag ccn kinderjurkje op met een leuk, gebreid kraagje? Hier volgt een aardig patroon, dat langs den hals met een rand vasten en een van ketting steken gehaakt randje afge maakt wordt. Als U met brei katoen werkt, heeft U twee breinaalden 7/0 of 8/0 noodig en een haakpen No. 3. 2^t 16 .steken op en brei geheel recht 1ste naald: één steek afhalen, naald uit- breien; 2de naald 1 steek afhalen en naald uitbrelen op 6 steken oa; omkeeren; 3de naald: recht breien; 4de naald: 1 steek afhalen en naald uitbrelen. Herhaal nu steeds deze vier naalden, waardoor ribbetjes gevormd worden; alsU ongeveer 140 ribben heeft aan de buitenzijde en een stuk of 70 aan den binnenkant, is het kraagje groot genoeg en kunt U afhechten. Daarna werkt U het met het boven omschreven randje vasten en het koordje af. Natuurlijk kunt U het van wit katoen breien, maar veel aardiger staat het ln een zacht kleurtje; dan wordt het ook minder gauw groezelig; het kan trouwens herhaaldelijk gewasschen worden.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3