kma&ïdei' Zomerfestival Scheveningen - Amsterdam Vier jaar tegen ex-opperwacht-meester Australische lening aan Nederland Strenge controle op auto's Medewerking van buitenlandse kunstenaars Vliegdienst 1070 km. per uur Verkiezingen in de Britse zone Overeenkomst tussen Amerikaanse Britse en Franse regeringen Deense koning uitgeroepen Het weer vandaag 4e Jaargang No. 914 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. DAGBLAD VOOR ALKMAAR IN OMCEVINQ Dinsdag 22 April 1947 Directeur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: O. E. DB WINTER Naar het A.N.P. verneemt, zal dit Jaar een muziek en theaterfestival worden gehouden afwisselend te Scheveningen en te Amsterdam. Het Scheveningse aandeel in dit festival vindt plaats van 16 tot en met 29 Juni. De kern van dit festival z\jn de opvoeringen van „Der Rosenkava- Her" van RIchard Strauss, dat speci aal voor het Kurzaaltoneel in scene Is gebracht door prof. dr. Lothar Wallerstein met medewerking van zangers en zangeressen van de Ween- se staatsopera en van de Metropoll- ten opera van New York. Daarbij treden o.a. op Alfred Jer- ger, Hilde Guesen, Frits Krenn, Ma- ry Bethwel en Maria Starrm. De Amerikaanse dir. Wolfgang Martin zal daar bg het Utrechts stedelflk or kest dirigeren. In de syphonische om lijsting van de 3 voorstellingen van „der Rosenkavalicr" op 16.19 en 24 Juni, nemen het BBC smphonie or kest onder leiding van Adrian Boult, op 26 Juni, het concertgebouworkest op 21 en 28 Juni, het residentieorkest op 17, 18, 20, 23, 25 en 27 Juni en het Utrechts stedeiyk orkest op 22 en 29 Juni hun plaats in. Klassieke avonden De programma's in deze 14 dagen zullen een bijzonder karakter dragen In voorbereiding zijn klassieke avon den, een Franse avond, een Iberi sche avond en een Canadese avond. In de stadsschouwburg te Amster- Enschede-Eindhoven -Brussel De KLM heeft Maandag een nieu we dienst, EnschedeEindhoven Brussel geopend. Deze dienst ver bindt twee Nederlandse industriecen tra met Brussel en is van groot be lang voor het economisch contact met onze Zuiderburen. De burge meester van Enschede, M. van Veen en drs. F. Gijsels, wethouder te Eind hoven, die de inauguratie-vlucht mee maakten, spraken tijdens de door de KLM te Brussel aangeboden lunch woorden van waardering voor het Initiatief van de KLM en hoopten dat deze directe verbinding met Brussel voor de handel van beide landen goede vruchten zou afwerpen. In Eindhoven geschiedt de douane controle. Geen doorgang voor Duitsers Te Hengelo werd 51 Duitse jour nalisten, leraren en vertegenwoordi gers van vakverenigingen, die in En geland een zesweekse cursus in de mocratie gaan volgen, door de Ne derlandse grenspost de toegang tot Nederland geweigerd. Ofschoon de Britse officier, die de groep Duitsers begeleidde, /rotes- teerde, hielden de Nederlandse amb tenaren vol, dat de Duitsers geen (doorreisvisa voor Nederland hpbben en de groep moest onverrichterzake naar Hannover terugkeren. Geldigheidsduur brandstoffenbonnen De rantsoenbonncn „een eenheid .brandstoffen 1946/'47", alsmede de bonnen van de bonkaarten WA en WB 606 en de bonnen 65 BV van de brandstoffenkaart T 606 biyven, naar het Centraal Distributiekantoor me- deelt, geldig tot en met 26 April '47. Deze bonnen moeten derhalve ui- teriyk op 26 April a.s. bg een brand- •toffenhandelaar zyn Ingeleverd. Het verse eitje In de bonneniyst, die Donderdag As. wordt bekend gemaakt, zal weer «en bon voor een ei worden opgeno men. Deze bonaanwfjzing zal voor alle leeftijdsgroepen zijn. dam zullen galaopvoeringen worden gegeven van Shakespeare's „Richard de Derde", „Twelf night" en van Euri pides „Alcestis", op 4, 5, 18, 19, 25 en 26 Juni. De Nederlandse opera zal galavoorstellingen geven van Hoff- mann's „vertellingen van Offenbach" van Mozart's „De ontvoering uit het Serail" en van Verdi's „Don Carlos" en wel in de stadsschouwburg op 3, 6, 17, 20, 24 en 27 Juni. Nieuwe candidaat voor de Spaanse troon Prins* Francisco Xaver Bourbon Parma, een neef van ex-koning Victor Emmanuel van Italië, is door de voor zitter van de vereniging voor Spaan se traditie, Manuel Falconde, op een bijeenkomst te Montserrat candidaat gesteld voor de Spaanse troon. Dit in stry'd zowel met het ontwerp van Franco ten aanzien van de Spaanse troonopvolging als met de verklaring welke te dien aanzien door Don Juan is afgelegd. Het Britse straalvliegtuig „Glos ter Meteor Four" is 45 minuten na zijn vertrek uit Brussel op het vlieg veld Kastrup aangekomen. De ge middelde snelheid bedroeg 1070 km. per uur. Het toestel wordt in de Scandinavische landen gedemon streerd. Te Kopenhagen is de de monstratie echter uitgesteld. Mekkagangers „Antara" verneemt, dat de Repu blikeinse regering stappen heeft on dernomen om een schip te charteren teneinde de Mohammedanen in Indo nesië in staat te stellen zich naar Mekka te begeven. Er zijn tot dusver nog geen definitieve resultaten be reikt. De Britse onderminister van buitenlandse zaken heeft verklaard dat het Arabische legioen in Trans- Jordanië de Britse belastingbetaler jaarlijks bijna 2.000.000 pond sterling kost. De gehele walsery West van het hoogovenbedrijf te IJniuiden, Welke tij dens de bezetting door de Duitsers werd gedemonteerd en naar Duitsland werd vervoerd, ls het vorig jaar teruggekeerd, waarna met spoed aan de wederopbouw werd begonnen. Dezer dagen is men met de montage ge reed gekomen en kon men weer met de walsery beginnen. De gigantische walsen „Quarto" en „Duplo". Meerderheid voor socialisatie van sleutelindustriëen De Dtütse kiezers in de Britse zone hebben in elk der drie staten die partyen een duideiyke meerderheid bezorgd, die socialisatie van sleutel- industrieën en agrarische hervorming voorstaan, n.1. Soc.-Democraten, Com munisten en de Centrumparty (pro gressieve katholieken). De voornaamste verschuiving ver geleken bij de October-verkiezingen valt op te merken in het overwegend katholieke Noordrynwestfalen, waar onder het Ruhrgebied. Het percenta ge van op de Chr. Democratische Par ty uitgebrachte stemmen is daar te ruggelopen van bijna 46 procent tel. beneden de 38 procent van het totaal, terwijl de Communisten van 10 op 14 procent zyn gekomen. De Soc. Democraten, die in het Ruhrgebied nagenoeg gelijk zijn ge bleven, hebben in SleeswijkHolstein een landbouwgebied, winst behaald. Zy kwamen van 41 op 46 procent, ten koste van de Chr. Democraten, die van 37 tot 32 procent terugliepen. In Nedersaksen, waar de socialis ten steeds het sterkst zgn geweest, trad geen noemenswaardige verande ring in. De overwinning van de socialisten, die hen tot de sterkste party in de Britse zone heeft gemaakt, is des te merkwaardiger, omdat vele waarne mers van mening waren, dat de kle- De Veiser affaire Vier jaar eiste Mr. J. Besier, advocaat fiscaal aan het Byzonder Ge rechtshof te Amsterdam, heden tegen de 38-jarlge ex-opperwachtmeester van de Velserpolitie J. L. M. V. die onder de corps-chef Harrebomee ais chauffeur heeft dienst gedaan by de beruchte politieke afdeling in Velsen Voordat Mr. Besier zy'n requisitoir kon uitspreken, verschenen in deze zaak, die de gehele dag in beslag Een speciale ANP-fbtovcrslaggcver was ln staat als een der eersten Zon dagmorgen het volkomen verwoeste Helgoland te betreden, waarby hy bo venstaande opnamo maakte. Wat er overbleef van het dorpje Helgoland. nam, achttien getuigen charge en acht decharge voor het hof. V. ontkende met grote felheid alle hem ten laste gelegde feiten, waaron der het arresteren van twee joden te Velsen, het beletten van een ont vluchtingspoging te Santpoort van een vrouw, die een by haar onder gebrachte joodse baby in veiligheid wilde brengen en het deelnemen aan diverse invallen en huiszoekingen. „Een fgrie kerel" noemde de on langs ter dood veroordeelde Harrebo mee verdachte. Deze uitspraak uit dc mond van de vroegere Velser politie chef achtte de president, mr. F. W. van Schaeck Mathon op zichzelf reeds typerend voor verdachte. V. zelf verklaarde, dat hy in het geheel geen Duitse sympathiën had en al les gedaan heeft om de arrestaties te bemo?iiyken. Hij zou zy'n auto veel vuldig onklaar hebben gemaakt en diverse personen voor razzia's hebben gewaarschuwd. Eenige getuigen 6. decharge, die destijds door bemidde ling van V zyn vrygekomen, bevestig den verdachtes verklaringen. Mr. Be sier was van mening, dat de scherpe kantjes van de tenlastelegging we liswaar waren afgegaan, doch dat z.U. verdachte voor zijn optreden be- hooriyk dient te worden gestraft. „Een man" aldus mr. Besier „die van twee walletjes heeft gege ten". zers ongunstig zouden reageren op de band, die men vermoedt tussen de party van Schumacher en de Britse Labourparty. Na de moeiiyke win ter is de anti-Britse stemming name lijk toegenomen. Het succes van de Communisten be perkt zich tot het Ruhrgebied, waar Steenkool export uit Duitsland De Amerikaan sh.-, Britse en Franse regeringen hebben tezamen bekend gemaakt, dat regelingen zyn getrof fen ter vaststelling van de verhou ding ln de uitvoer van steenkolen uit hun bczettingszónes van Duitsland naar steenkoolinvocrende landen van Europa voor de periode van 1 Juli 1947 tot eind 1917. De uitvoer zal worden vastgesteld in percentages van de netto verkoop bare steenkoolproductie, te begin nen by 21%, wanneer de dagelijkse productie in de westeiyke zönes 280.000 ton en opwaarts tot 25%, wanneer zy 370.000 ton per dag be draagt. De percentageschaal houdt enerzyds rekening met de behoefte aan steenkool voor de herbouw der bevryde landen van Europa en ander- zyds met de essentiele industriële en andere behoeften van de Duitse eco nomie, aldus de bekendmaking. „De ze regeling zal zowel voor de invoe rende landen als de autoriteiten be last met de Duitse economie van ge mak zyn. Aan het eind van het jaar Von Papen, die verleden week door een hartaanval werd getroffen, is door zyn dokter in staat geacht om per trein naar Garmisch Parten Kirchen te worden vervoerd, waar heen het kleine kamphospitaal ver huist Tsjechoslowaakse minister veroordeeld Rudolf Beran, voormalig premier van Tsjecho-Slowakye, en generaal Jan Syrovy, voormalig minister van defensie, zyn tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld, verlies van bur gerrechten en confiscatie van eigen dommen wegens collaboratie met de Nazi's. Be ram en Syrovy werden schuldig bevonden aan steunverlening aan de Nazi's en het overdragen van milit-li re uitrustingen aan de Duitsers. Van bevoegde zyde is te Canberra medegedeeld, dat Australië aan de Nederlandse regering een lening van zeven-en-een-half millioen pond ster ling heeft toegestaan, te gebruiken voor de delging van schulden, in oor- logstijd door de Nederlanders ge maakt in verband met legering van Protesterende Duitsers De Hamburgse politie heeft een aantal personen gearresteerd, die te Hamburg affiches hebben opgeplakt waarin tegen het opblazen van Hel goland wordt geprotesteerd. Op de affiches stond: „Helgoland is een hei lig land. Past op. Het zonnekruis waakt". Het zonnekruis is een Duits mythisch teken, waaruit de swastika haar oorsprong vond. Om vier uur Maandagmiddag heeft de Deense premier Frederik IX tot koning van Denemarken uitgeroepen. De proclamatie werd voorgelezen van het balkon van het kasteel Chris tlaansborg. De nieuwe koning ver scheen daarna op het balkon en werd door de op het plein voor het paleis verzamelde menigte harteiyk toegejuicht. In een korte toespraak zeide de koning, dat hg hoopte dat het volk hem hetzelfde vertrouwen zou schenken als zij geschonken had den aan zyn overleden vader. Lewis wil onderhandelen De mgnwerkersleider John Lewis heeft besloten met de mgneigenaren te onderhandelen over een nieuw col lectief arbeidscontract. De Ameri kaanse regering tracht een vergeiyk te bewerkstelligen tussen .Lewis' myn werkersbond en de mgneigenaren. Tegen 30 Juni eindigt de regerings exploitatie der mynen. Normaal rantsoen gas en electra Blgkens een beschikking van den minister van Economische Zaken, wordt de op 15 Januari j.L vastge stelde verlaging van 20 pet op de gas- en electrlclteitsrantsoenen in getrokken. De beschikking is 18 April J.l. met terugwerkende kracht van 1 April 1947 af, in werking getreden. hun luchtstrydkrachten en huur van gebouwen. Naar verluidt is de Australische regering verder van opvatting, dat zy de schepen en uitrusting, welke door de Australische troepen in Bor- neo zyn achtergelaten, heeft ver kocht, doch de Nederlanders zeggen dat deze schepen en uitrusting hun slechts in bewaring gegeven zyn. Naar men verwacht zal een Neder landse missie van financieel deskun digen met den Australischen minister president Chifley besprekingen voe ren over de uiteindelijke regeling van deze kwestie. Het gouverneurschap van Triest Vertegenwoordigers van de Grote Vier hebben gisteravond te Lake Sus- ces een informele byeenkomst ge houden om te pogen over het dode punt Inzake de verkiezing van een gouverneur van Trlëst heen te komen. Algemeen neemt men aan, dat de Sowjet-Russische candidaat, het Zweedse parlementslid Georg Bran- tlng, niet gaarne wrdt aanvaard door Groot-Brittannie en de V. S. Men ver wachtte daarom moeiiyke discussies. De Belgische kunstschilder Gvis ta af van de Woestyne is Maandag morgen overleden. zal deze regeling aan een herzie onderhevig zgn. Tevens is besiou.. dat wanneer tot de economische in corporatie van het Saargebied by Frankryk zal zyn besloten, de Euro pese steenkoolorganisatie ervan op de hoogte gesteld zal worden, dat Frankryk voortaan aan dezo organi satie zowel de hulpbronnen als de be hoeften van Frankryk en het Saar gebied als geheel bekend zal make». De huidige overeenkomst is na lange discussies tot stand gekomen en door drie ministers van buitenlandse za ken Publicatie Linggadjati onderhandelingen Naar het republikeinse persbureau Antara meldt, heeft de Gcrakan Pc- moeda Islam Indonesia (Indonesische Islamietische jeugdorganisatie) te Djokja op 10 April een schryven tot de republikeinse ministerraad gericht waarin verzocht wordt de notulen en de officiële correspondentie betreffen de de besprekingen tussen de Indo nesiërs en de Nederlanders te publi- Von Papen overleden Do vroegere Duitse Rykskan- scller Von Papen ls in het werkkamp Landwasser aan de gevolgen van hartzwak te overleden. Kort maar krachtig Een vliegtuig stortte neer op t dak van een sport-stadion te Nevers in Centraal-Frankryk. De val werd echter gebroken door hoogspannings draden, zodat de piloot en do drie passagiers slechts schrammen oplie pen. De plaatsvervangende comman dant van het concentratiekamp Kauf beuren, dat een „filiaal" was van Dachau, is door een Amerikaans mi litair gerechtshof tot de strop ver oordeeld. De eerste groep verplaatste per sonen uit de Britse zdne (350 man van verschillende nationaliteit), die zich voor tewerkstelling in Enge land heeft beschikbaar gesteld, ls uit Cuxhaven vertrokken. De Belgische ministers van Econo mische Zaken en Buitenlandse Handel zullen Dinsdag een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht brengen. Dr. Karl Jacobl, een der Ameri kaanse openbare aanklagers te Neu renberg, is aan een hartaanval over leden. Een vliegtuig van de Scandina vische Luchtvaartmaatschappij heeft een nieuw record op de route Oslo- New York gevestigd. Het 6.700 km. lange traject werd ln 17 uur 9 minu ten afgelegd. Een hoge Joegoslavische functio naris heeft verklaard, dat zyn land op de algemene vergadering der VN voor volledige onafhankeiykheid voor Palestina en de Arabische staten zal pleiten. Zondagsverbod gehandhaafd Zondag j.l. is op de toegangswegen naar Den Haag en te Scheveningen door de Haagse politie, in samenwer king met de ryksverkeersinspectie ean strenge contróle uitgeoefend op de naleving van de bepaling betref fende het Zondagsverbod voor auto's. In totaal werden 12 auto's en 5 mo toren ln bewaring genomen. Zestien van deze 17 motorry tuigen reden zon der ryvergunning. Er werden 50 pro- cessenverbaal opgemaakt, waarvan 20 voor het ryden zonder ryvergun ning en 25 weliswaar met vergunning maar in overtreding betreffende het Zondagsverbod. Door de ryksver keersinspectie werd een groot aantal ryvergunningen ingenomen. Onder de aangehoudenen bevonden zich vele personen, die een vergunning hadden om op Zondag te ryden, maar uitslui tend voor zakeiyke doeleinden. In vele gevallen kwam vast te staan, dat betrokkenen voor niet-zakeiyke doel einden gebruik maakten van hun auto. Voor deze vergunninghouders is nu het Zondagsverbod voor zakciyke doeleinden Ingesteld. Tenslotte kan medegedeeld worden dat het Zondagsverbod streng zal worden gehandhaafd. Krachtige Zuid-Westelijke ^Ind, geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen, echter hoofdzakeltyk ln het wcuiea van het land. Iets kouder.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1