manïder Vijf jaar tegen ex-burgemeester Voute H Felle brand in Wollenstoffenfabriek Nauwe samenwerking met S.D. Prof. Banning over het beginselprogramma Toerisme in België Geruchten rond von Paulus Deviezenbeschikking emigratie 4e Jaargang No. 918 Uitgave N.V. Noordholiandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. Zaterdag 26 April 1947 TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Verrader van groot formaat Vrijdag is het proces begonnen tegen de 57-jarige E. J. Vóute uit Ber gen (N.H.), die tijdens de bezetting door de Rijkscommissaris Seyss-In- quart tot burgemeester van Amsterdam werd benoemd. De heer Vóuto, die na de bevrijding geruime tyd in een interneringskamp heeft doorge bracht, werd enkele maanden geleden in afwachting van zijn berechting in vrijheid gesteld en woont thans te Amstelveen. Om tien uur 's morgens verscheen hij voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, dat door Prof. mr. J. A. van Hamel werd gepresideerd. Mr. X. J. G. Sikkel, procureur-fiscaal, vertegenwoordigde het Openbaar Ministerie. Er waren drie getuigen charge opgeroepen en 10 decharge, waar onder Wllly Lagos, ex-Krimlnal-Secretar van de S. D. Het Hof begon met de ondervra ging van de getuige ft charge G. J. van Rossum, secretaris van de Offi cier-fiscaal. Getuige heeft aan de op stelling van een rapport over ver dachte medegewerkt, In dit rapport komt o.a. een stuk voor dat Voüte schreef kort na Dolle-Dinsdag en waarin hij uiteenzette hoe hij tot bur gemeester werd benoemd. Volgens deze „verdediging" hebben de Duit sers er bq Voüte op aangedrongen ET KLEINE LEVEN MIJN vriend van Kleumen heeft een zoon. Zo iets komt in de beste families voor en is dus op zichzelf geen feit, het ver melden waard. Dat hg een eer ste klas galgenstrop is, lgkt my ook al niets bijzonders. Menig galgenstrop heeft het deson danks tot minister of dictator gébracht. De jongen bezit ook een rode pruik, hoogblond noemt Liesje zijn moeder dat. Ook dat feit echter zou geen speciale vermelding be hoeven. Onder mijn journalistie ke kornuiten vindt U verschil lende roodharigen. Het zgn er niet minder brave huisvaders NEEN, wat de knaap kenmerkt is de eeuwige pech, die hl} heeft. Vertelt hij eens en en kele keer een klein leugentje, dan wordt hg daar steevast op betrapt Wordt hij met een nieu we broek uit wandelen ge stuurd, dan schgnt zijn onder broek er stellig binnen een uur doorheen. Valt er een jon gen in het water dan kan je er donder op zeggen, dat het van Kleumen Jr. is. Alle on heilen ,die een mens kunnen treffen, raken hem met wis kundige zekerheid. VORIGE week was de jongen jarig. Hy had een schaar vriend jes op visite. Zg lebberden ge zamenlijk aan glazen limonade zonder-suiker en smakten met dozgnen bonloze taartjes. In een pauze tussen deze bedryvig heid stond de jarige van zyn heldendaden aan de vrienden menigte te verhalen. Ondertus sen steunde hy met beide han den op de openstaande deuren van het mooie Friese dressoir. In het vuur van zgn rede steun de hy zelfs een klein beetje te veel. Plots namelgk viel het hele pronkstuk om. Het duurde een kwartier eer alle scherven van het antieke Friese blauw bg elkaar waren geveegd. HET slot van de opruimings plechtigheid heeft de jongen echter niet meer bygewoond. Zgn vader greep de delinkwent namelgk hardhandig in zgn nekvel, verkocht hem een paar flinke opstoppers en verwees hem voor de rest van de dag naar de slaapkamer. Kgk, zo iets vind ik nu gru welijk onrechtvaardig. Kon de jongen het helpen, dat die kast, omdukelde? Als de oude van Kleumen zo iets was overko men, had hy een borrel gepakt, was zgn vrouw drie dagen ont lopen en had tenslotte het on geluk met een bloemetje geho noreerd. Neen zgn vaderiyke opvoeding is niet om te roe men. THIALF dat hy het burgemeestersambt van A'dam zou aanvaarden. Andere lezin gen, zowel als brieven door Voüte ge schreven aan Rost van Tonningen toonden aan dat Voüte zelf getracht heeft via zgn N.S.B.-relatie dit ambt toegewezen te krijgen. Aangeven van personen In het rapport van Van Rossum wordt waardering uitgesproken over Voüte's beleid als burgemeester. Wan neer echter de president dit beleid aan de hand van de feiten onder de loupe neemt, worden vele beschuldi gingen geuit waarby verdachte geen antwoord geven kan. Verdachte had o.a. de bevoegdheid wethouders te benoemen, waarvan hy gebruik maakte om N.S.B.-ers aan te stellen. Voorts schonk Voüte f 125.000 uit de gemeentekas aan de Oost- Compagnie. Als politie-president werkte hy nauw samen met de S.D. Hy zond een copie van alle byzondere correspondentie aan deze instantie, waardoor hy vele landgenoten in ge vaar bracht De president zeide hierover: „Dit is een soort van samenwerking, die belangryk de smaak begint te dra gen van overtreding van art. 26: het aangeven van personen, hen dus blootstellen aan vervolging, opsporing en vrgheidsberoving. Voorts had Voüte de S.D. een vol ledige lgst van de besturen der stu dentencorpsen verstrekt. Een illegaal studentenpamflet, dat by ongeluk in de brievenbus van Voüte's zoon te recht was gekomen, stuurde hy door aan Lages. Hetzelfde gebehrde met een nummer van het illegale blad „De vrije Katheder". Salaris Voüte's salaris bedroeg f 25.000 per jaar, waarby hy vrg woonde en een auto met chauffeur tot zgn beschik king had. Met de drie getuigen ft charge (de commissie-leden, die het rapport hebben samengesteld) be sprak de president vervolgens de extra uitgaven, die de burgemeester voor representatie had gedaan. Daar onder was een lunch in 1941 met Max Blokzijl van f 63 en vele ontvangsten van Duitse autoriteiten, diners en feestavonden met S.D.-officieren e.d. De president maakte hier de opmer king, dat enkele van Voüte's vrien den deze partytjes wyten aan een „ydelheidscomplex" van de oud-bur gemeester. Tydens de Meistaking van 1943, zo biykt uit de lange ïyst van representatiegelden, at de heer Voüte ,van het geld der burgery met de vy- anden van die burgery" zoals Prof. van Hamel het uitdrukte, n.L met al lerlei Duitse officieren. Tydens de hongerwitner at de heer Voüte met de heren Hirschfeld, Louwes, Binnen- dyk en Mr. Ivens, die toen in de cen trale redery zitting hadden, een tien tal malen in het Amstelhotel voor ge- mideld f 350 per diner. Getuigen a decharge By de getuigen ft charge is o.aaHr. J. F. Franken, oud-gemeente-secre taris van Amsterdam. Hy verklaart, dat de verdachte destyds tegen bur gemeester de Vlugt heeft gezegd: „Ik hoop, dat ik u te zyner tyd de stad zo onbeschadigd mogeiyk weer zal kunnen teruggeven". Op Dolle Dinsdag stuurde Voüte Mr. Franken inderdaad naar burge meester de Vlugt toe. Men meende toen, dat de geallieerden reeds in Lisse waren. In opdracht van Voüte vroeg de gemeentesecretaris de heer de Vlugt toen, of hy bereid was het stadsbestuur weer over te nemen, wanneer de geallieerden de stad had den bereikt. Niemand van het gemeente-perso neel behoefde, volgens Mr. Franken zyn politieke mening voor de heer Voüte te verbergen, die zyn N.S.B.- wethouders verbood in het gemeente huis de Hitler-groet te brengen. De materiële belangen der gemeente heeft de heer Voüte steeds zoveel mo- geiyk behartigd, vooral waar het vor dering van trammateriaal e.d. door de Duitsers betrof. Requisitoir 'a Avonds om half negen begon mr. M. J. G. Sikkel zyn uitvoerig requisi toir, waarin hy Voüte een verrader van groot formaat noemde. „Hy heeft de vyand hulp verleend in al datgene wat de vyand beoogde", aldus de procureur-fiscaal. „Onze vy and heeft in deze verdachte het in strument gevonden ter uitvoering van zyn nazificeringsproces. In deze figuur vond de vyand iemand, die in lang niet de slechtste kringen van de hoofdstad een zeker vertrouwen ge noot Met deze figuur was de vyand veel beter gediend, dan met een N.S.B.-er die voor het gros van het Nederlandse volk onaanvaardbaar was. Eis Aan het eind van zyn requisitoir, dat ongeveer een uur duurde, eiste de procureur-fiscaal tegen ex-burge meester Voüte vyf jaar gevangenis straf en ontzetting uit alle rechten voor de tyd van het leven. Het Hof zal Vrydag 9 Mei uit spraak doen. Congres P. v. d. A.: Vorrink tegen het communisme De Party van de Arbeid zette gisteren in het gebouw Tivoli te Utrecht haar driedaagse congres voort met de behandeling van de jaarverslagen met de daarby behorende amendementen, waaraan niet minder dan veertig sprekers deelnamen, die allen hun mening over het beheer van de finan ciën en het beleid van het partybestuur, de kamerfractie, en de hoofd redactie van het Vrge Volk te kennen gaven. Zy werden beantwoord door de heer K. van Woudenberg, Jhr. Mr. v. d. Goes van Naters, minister ir. H. Vos, Koos Vorrink en K. Voskuil. De motie Romme Namens de kamerfractie spreken de zeide mr. v. d. Goes van Naters dat de vrgwel nieuwe fractie die voor nieuwe problemen kwam te staan, een aanzienlgk gemoderni seerde werkwyze heeft gevolgd. De algemene regeringspolitiek behande lend zeide spreker meer speciaal over de bekende motie Rommev. d. Goes van Naters, dat dit niet alleen een motie van de K.V.P. was. Het aan deel van de Party van de Arbeid daarin is positief geweest en spyt be hoeven we daarover niet te hebben, aldus spreker. De samenwerking tot een reëel be stand te maken is z.i. een juiste ge- Naar wg vernemen zullen de Brit se toeristen hun vacantle in België tegen een vastgesteld bedrag, in het Verenigd Koninkryk betaalbaar, kun nen doorbrengen. Een verbiyf van weken in een eerste-klasse hotel kost 49 pond, een tweede klasse hotel 35 pond en e enderde klasse 25 pond. In deze pryzen zyn begrepen: de passa ge Dover-Oostende en terug, een abonnement op de Belgische spoor wegen en volledig pension gedurende 14 dagen. De vacantiegangers ont vangen by hun vertrek een aantal bons, die door de hotels en restau rants in btdaling aangenomen wor den. Dientengevolge hebben de reizi gers alleen maar deviezen nodig voor hun kleine lopende uitgaven. dachte. Er moet geprobeerd worden de samenwerking hechter te maken en wederzyds van elkander te leren. Als antwoord op een tot hem ge richt verwyt van te radicale bestry- ding van het communisme, deed de partyvoorzitter Koos Vorrink in een hartstochteiyk uitgesproken betoog een felle aanval op het communis me en zyn methodes. Rede van Prof Banning In de avondzitting behandelde prof. W. Banning in een algemene inlei ding de verschillende amendementen die over het beginselprogramma zyn ingediend. Prof. Banning zeide o.a. dat de oude proletarische ideologie voor de nieuwe party niet meer bin dend is. De principes van een socia listische party die werkt in het ge loof aan een rechtvaardige toekomst moet een geesteiyke achtergrond hebben, en deze is duideiyk in het programma aanwezig. Het beginsel programma brengt tot uitdrukking dat de P. v. d. A. het politieke te huis is voor gelovigen en ongelovi gen. Zo alleen groeit het geesteiyk leven in een socialistisch volk. Spr. verklaarde verder dat een specifiek katholiek of een specifiek protestant karakter evenmin in de Party tot uitdrukking mag komen, als een spe cifiek Marxistisch karakter. Over de verhouding tot de kerk zei Prof. Banning, dat duideiyk naar vo ren komt dat de party niet anti-ker- kelijk ia. „Een stryd als vroeger ge voerd zullen we in de toekomst niet meer terug willen. Daarvan zal het socialisme alleen maar schade hebben te verwachten". Politiebureau te Sarona opgeblazen Naar officieel bekend gemaakt is, is in het politiekamp van Sarona (Palestina) een postwagen in de luöht gevlogen, waardoor een bureau en telefooncentrale in de nabyheid werden verwoest. Deze explosie kost te vier Britse politieagenten het le ven, terwyi zes andere gewond wer den van wie een ernstig. De postwagen werd door een man In politieuniform het kamp ingere den en by het bureau, dat later ver woest werd, geparkeerd. Negentig seconden later volgde de explosie. De postwagen werd gistermorgen in Tel Aviv door zes gewapende lie den aangehouden en buitgemaakt De bestuurder van de wagen en een in zittende, die vastgebonden werden, wisten zich te bevryden en te ont komen, aldus de officiële mededeling. Een felle uitslaande brand heeft in gisternacht de spinnery van de wol lenstoffenfabriek der firma W. Brands en Zonen te Tilburg in de as gelegd. Een bewoonster van de Kotterstr. waar de spinnery, een bygebouw van het fabriekscomplex, gelegen is, ont dekte de brand tegen kwart voor drie. Toen de gealarmeerde brand weer arriveerde, stond het gebouw in lichterlaaie. De eerste taak van de brandweer was het vuur te. sluiten, daar de brand de woningen, gelegen aan de overzyde van de straat, be dreigde. Na ongeveer drie kwartier slaagde zy hierin. Vervolgens werd het vuur met ne gen stralen aangetast. Na ongeveer twee uur blussen was men het vuur meester. Gistermorgen om tien uur duurde 't nablussingswerk nog voort. Grote hoeveelheden spingaren alsme de kostbare machines, waaronder een aantal nieuwe, welke men bezig was te monteren, gingen verloren. De berichten in buitenlandse bla den, dat veldmaarschalk von Paulus en andere krygsgevangen Duitse ge neraals in Rusland in gereedheid wor den gehouden voor het overnemen van belangrijke posten in de Russi sche zone van Duitsland werden te Beriy'n door een hoge Russische bron als „stompzinnig" terzyde geschoven. Hoge officieren van de Britse in lichtingendienst deelden een verte genwoordiger van Reuter mede, dat dergeiyke geruchten reeds geruime tyd de ronde deden. „Het zyn die zelfde oude geruchten en ze bevatten geen nieuws". Kort voor het begin van de conferentie van Moskou heeft de Britse inlichtingendienst een rap port opgesteld over alles wat de dienst wist over de „Vry Duitsland- beweging" (waartoe von Paulus en andere Duitse generaals toetraden, toen zy krygsgevangen gemaakt werden). Deze beweging vond haar einde zodra de oorlog geëindigd was. Von Paulus is nog steeds krygsge vangen in de Sowjet-Unie. Kort maar krachtig De Britse Labourparty heeft een uitnodiging aanvaard om een waar nemer te zenden naar de tweede con ferentie van socialistische partyen in de Donaulanden, welke half Mei te Boedapest zal plaats hebben en zich bezig zal houden met de verbetering van de economische samenwerking tussen de centraal- en Oost-Europese staten. Naar de Britse nieuwsdienst in Duitsland meldt, zal de le Mei in de Britse zone een betaalde vacantledag zyn. Nederlandse Bank ingeschakeld In de Staatscourant werd opgeno men de deviezenbeschikking emigra tie. Deze heeft de bedoeling, te ver hinderen, dat door emigratie een ver lies ontstaat voor het Nederlandse devlezenvermogen. Teneinde dit deviezenverlies tegen te gaan, zo deelt men ons van be voegde zyde nader mede, zal de con trole op de emigratie geschieden, volgens sedert 1941 in Suriname ge- brui keiyke regelen. Emigratie zal nu n.1. alleen mogeiyk zyn met een ver klaring van de Nederlandse Bank, dat uit een oogpunt van deviezen- controle hiertegen geen bezwaar be staat. Deze verklaring wordt pas af gegeven, nadat aan bepaalde voor waarden is voldaan, Lw.: a aanbieding en eigendomsover dracht van de in art. 28 van het de- vlezenbeslult 1945 genoemde waar den (goud, edele metalen, buitenland se betaalmiddelen, vorderingen, effec ten, geldswaardige papleren enz.) b. bewaargeving van effecten. c. het doen van afstand door de ingezetene van bepaalde aanspraken op overmakingen naar het buitenland ten laste van zyn in Nederland be rustende vermogenswaarden. Indien een ingezetene het voorne men te kennen geeft, het land tyde- ïyk te verlaten, doch het gegronde vermoeden bestaat, dat de woon plaats naar het buitenland word: verlegd, kan door de Nederlandse Bank zekerheid wordm gevraagd, dat bovenstaan" e voorschriften vooraf worden nagekomen. Ten aanzien van specifieke land verhuizers zal overlqg worden ge pleegd met de stichting Landverhui zing Nederland. Niets extra's met de nationale feestdag De algemene voedselsituatie in ons land maakt het niet mogeiyk, dat wegens de nationale feestdag op 5 Mei a.s. extra verstrekkingen wor den gegeven. Dit geldt zowel voor de gehele bevolking als voor bepaal de groepen, die feesteiykhedec wil len organiseren, zoals kinderfeesten e.d. Officiële instellingen zullen aan desbetreffende verzoeken niet kunnen voldoen. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, wordt geschat op 500.000 gulden. Het overige gedeelte der fabriek kon, dank zy het korda te ingrypen der brandweer, behouden biyven. Hier konden de arbeiders gis* teren het werk hervatten. De oor zaak van do brand is vermoedeiyk ge legen in het feit, dat een brandend sigarettenpeukje achteloos is weg gegooid. „Telegraaf'-personeel protesteert TOT de vele na de bevryding verbo den dagbladen behoort naar men weet ook het Holdcrt-blad „De Te legraaf". Het verschynen van dit blad werd onmogeiyk gemaakt, omdat men de houding ervan gedurende de bezettingsjaren niet byster kon waar deren. Het andere Holdert-orgaan, de roemruchte „Courant Het Nieuws van den Dag" trof een geiyk lot. Ove rigens bevonden beide bladen zich in gezelschap van een hele stoet bladen, die het vaandel der collaboratie naar stig hadden gedragen. ONS volk meende, dat met de col laboratiekranten, evenals met de col laborateurs zou worden afgerekend. Het één noch het ander is echter ge beurd. Of, om héél eeriyk te biyven; het is zeer met mate gebeurd. Menig blad, dat de Jaren der Duitse bezet ting ,al dan niet met bloedend hart, naar de pypen der overheersers heeft gedanst, krygt thans weer gelegen heid de goede vaderlander te spe len. Om dicht by huis te biyven, be hoeven wy slechts de naam van het „Dagblad voor Noordholland" te noe men. EN zo kunnen wy de ongerustheid begrypen van genoemde „Perooneele- raad" waarvan zy uiting geeft in een rekwest aan de betreffende minister. In het stuk lezen wy: „Deze ongerustheid is uitgegroeid tot verontwaardiging, nu inmiddels vele oude bladen, wier houding In de bezettingsjaren zeker niet gunstig afstak by die van „De Telegraaf', zonder veel moeite zyn hcrvcrsche- nen". Begrypen wy de ongerustheid, dan vinden wy de „verontwaardiging" toch een beetje koddig. Men argu menteert niet, dat eigen houding juist zou zyn geweest. Integendeel, men bouwt zyn .verontwaardiging" op het feit, dat de houding van vele ande ren al even lamlendig is geweest Dftftr werd echter de spons gehan teerd; in het geval van „De Telegraaf echter niet Er zit Inderdaad iets on- biliyks in; doch dan enkel zó, dat men ten opzichte van die andere bladen veel te lankmoedig ia geweest. IN het rekwest lezen wy verder: „Het gezameniyk personeel meent dan ook op de scherpste wyze te moeten protesteren tegen het feit dat de herverschyning van „De Te legraaf" in een troebele atmosfeer ia geraakt, waardoor niet alleen zyn belangen, maai ook de be langen van een vrye Nederlandse journalistiek, die waarde weet te hechten aan de jarenlange vakman schap van hot gezuiverde en erva ren Telegraafpersoneel, op onge rechtvaardigde wyze in gevaar wordt gebracht". Dat Is heel wat! Vooral dat scherpe protest tegen 't feit dat door het nog niet verschynen van „De Telegraaf' de belangen van de vrye Nederlandse journalistiek worden geschaad. Wat echter belet die gezuiverde en vak bekwame Journalisten do vrye pers elders in den lando te gaan dienen?. Wy hebben reeds vele malen uiteen gezet, dat ons bezwaar meer geldt de onzuivere bladen, dan do vakgeno ten ,dle in de jaren der bezetting een gebrek aan ruggegraat hebben ge demonstreerd. Wanneer zy geen for meel verraad hebben gepleegd, zyn wy bereid veel met de mantel der liefde te bedekken. Tot het verraad der pers strekt onze vergissingsge zindheid zich echter niet uit. DE „porsoneelsraad" van „De Tele graaf" Is begaan met het lot van de vrye Nederlandse journalistiek. Dat is haar goed recht. Mogen wy om gekeerd van haar eens vernemen In hoeverre in 't merkwaardige r.kwo»® „his mastera voice" gesproken woratT, DEWI

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1