Emigratie mogelijkheden naar Frankrijk H Voorbereidingscursussen in Méridon Regeringscrisis in Frankrijk verwacht Sowjet-Unie moet meer medewerking tonen Palestijnse kwestie voor de V.N. Twee wereldrecords Het weervandaeq Dagen van ernst en kameraadschap 4e Jaargang No. 920 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. ltmaarder DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMGEVING Dinsdag 29 April 1947 TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: O. E. DE WINTER In Nederlandse landbouwkringen bestaat nog steedseen grote belangstel ling voor het Franse platteland en in het byzonder voor de emigratie-mo gelijkheden, die voor Nederlandse boeren en tuinders wellicht geboden wor den. Het zal algemeen bekend zijn, dat de directe emlgratiemogelijkheden ten zeerste beperkt zjjn door de grote moeilijkheden, die aan de uitvoer van een inventaris in de weg gelegd worden. Slechts voor jonge mensen, die één, desnoods twee jaar de tijd hebben, om zich als arbeider of sta giaire op hun vestiging voor te bereiden (hetgeen hun kans op slagen natuurlijk zeer doet toenemen), is vertrek naar Frankrijk reeds thans aan te raden. Voor deze groep richt „Meridon" in Zuid Frankrijk voorbe reidingscursussen in 'n Nieuwe cursus wordt gehouden van 26 Mei7 Juni. Zij, die reeds een cursus volgden, zitten thans verspreid over Frankrijk en doen aldus een rijke ervaring op. „Méridon" blijft voor hen een cen trum, waar zij regelmatig terugko men en waar de leiding, zowel door het verzamelen van de gegevens der oud-cursisten als door eigen studie, een goed overzicht krijgt van de toe standen in de verschillende delen van Frankrijk. Tegenstrijdige berichten Inmiddels blijven de berichten, die in Nederland over Frankrijk de ron de doen, nog steeds zeer tegenstrij dig en onduidelijk en het is dan ook geen wonder, dat vele Nederlanders, die niet van plan zijn om zelf te emi greren .althans niet op dit ogenblik toch voor zich zelf, of met het oog op de voorlichting, die zij aan an deren moeten geven, eens ter plaatse willen onderzoeken, hoe het met de landbouw in Frankrijk is gesteld. Met het oog hierop is de cursus van 26 Mei7 Juni op Meridon van groot belang. Deskundigen spreken In deze cursus zal in de eerste plaats door een aantal Nederlandse en Franse deskundigen gesproken wor den over de algemene landbouwvra- gen van Frankrijk: overzicht der lardbouwgebleden, vragen van be drijf sgrootte, van pacht en eigendom, van arbeidskrachten en mechanisatie, van ontvolking, enz. ET KLEINE LEVEN JE hebt van die mensen, die hun kennissenkring graag tot het hiernamaals uitbreiden. Zy staan met geesten op en gaan met geesten naar bed. Zy roe pen de afgestorven grootheden op, of zij een vriend opbellen. Meen niet, dat Thialf met de zulken de spot drijft. Hg be hoort tot hen. 0—0 TOCH las hg met enige verba zing het volgende verhaal in d£ „Fiornale d' Italia". Een zekere meneer Vergani zag namelijk kans in contact te komen met de geest van wglen president Roosevelt; nadat hij eerst in verbinding was geweest met mannen als Columbus, Gehu- laart, Goering en Mussolini. Naar waarheid: een unieke prestatie. 0—0 DE Amerikaanse oud-president was die dag klaarblijkelijk in een zeer sombere bui. De dan sende tafel deelde namelijk na mens hem mede, dat 1948 een nieuwe wereldoorlog zou te zien geven. Zeven maanden vernie tigende oorlog. Londen en New York zouden daarbg totaal wor den verwoest. Geen steen zou daarbij op de andere big ven. Een prettig vooruitzicht voor onze moe-geplaagile mensheid. 0—0 HET leuke van het geval is echter, dat onze vriend Roose velt met zjjn boodschap kwam toen de Moskouse conferentie stond te mislukken. En als dan uitgerekend Londen en New- York hun ondergang moeten beleven, dan kan het niet an ders of de vernietiging moet uit Moskou afgezonden zijn. Zouden de geesten ook al aan een angstcomplex voor Moskou lijden? Of is de tafeldans ge worden tot een middel voor ho ge politiek? We beleven rare tijden! THIALF. Verder zjjn enige Nederlandse boe ren, die in het Noorden, Oosten en Zuiden van Frankrijk gevestigd zijn, uitgenodigd hun ervaringen weer te geven, terwijl enige Vlaamse boeren een overzicht zullen geven van de er varingen der in Frankrijk gevestigde Vlamingen. Vervolgens zullen leiders van gro te plattelandsorganisaties spreken over de toekomst van het Franse platteland op sociaal en cultureel ge bied. Voorzover de inleidingen in het Frans gehouden worden, zal voor ver taling zorg worden gedragen. Excursies naar boe renbedrijven Excursies zullen worden gemaakt naar de Ned., Franse en Vlaamse be drijven in de directe omgeving van Méridon, naar de grote Franse Land bouwschool van Grignon, naar enke le bedrijven in Normandië en naar Parijs. Het leven op Méridon een land goed, prachtig gelegen, maar primi tief ingericht is zeer sober en een voudig. Het is evenals dat op de Ne derlandse Volkshogescholen het ge val is, ingesteld op een zo goed mo gelijk samenzijn, waarin veel persoon lijk contact mogelijk is, waarin de werkzaamheden in huis gezamenlijk worden verricht en waarin ook voor de gemeenschappelijke zang, wande lingen, enz een plaats is ingeruimd. Inlichtingen De cursus staat onder leiding van de op Méridon aanwezige staf, in het bijzonder van mej. Dra A. Oosterlee en Ir. D. D. Miedema. Omtrent de kosten, aan deze cur sus verbonden, die zeer zeker niet hoog te noemen zijn worden gaarne de meest volledige inlichtingen ver strekt door de Volkshogeschool „De Zandhoeve" te Bergen. H.K.H. Prinses Juüana, die op 30 April haar 38ste verjaardag viert. Radio Moskou deelt mee, dat de Finse staatsraad het vredesverdrag met de geallieerden geratificeerd heeft Versterking van de Gaulle's positie De Franse bladen voorspellen, dat binnen enkele dagen na de opening van de Franse nationale vergadering die Dinsdag plaats vindt, een poli tieke crisis zal zjjn uitgebroken. Het onafhankelijke blad der ver zetsbeweging, Combat, meent, dat het zeer waarschijnlijk tot een regerings crisis zal komen, indien de regering niet in staat is in de vergadering by het beantwoorden van vragen over de voornaamste kwesties: de Franse Unie, stabiliteit van de prijzen voor landbouwproducten en de credietre- serves een eenslultend antwoord te geven. George Marshall: In een radiorede heeft George C. Marshall, minister van buitenlandse zaken van de V.S. meegedeeld, dat ln Moskou geen overeenstemming be reikt kon worden, daar „de Sowjet- Unle vasthield aan voorstellen, welker aanvaarding ln Duitsland een gecen traliseerde regering tot gevolg had en tevens de volledige controle over een land, dat economisch ten onder gang gedoemd zou zijn. Duitsland zou zo zwaar ln de schuld zijn gekomen, dat het een groot deel van zijn pro ductie als herstelbetaling had moeten afstaan. Voornamelijk aan de Sowjet- Unle, Amerikaanse steun zou tot ln het oneindige nodig zijn geweest net als enig resultaat de verslechtering KORT maar krachtig Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije zullen studenten en onderzoekers uitwisselen op grond van een overeen komst, welke door deze landen zo juist is gesloten. Djaja Prakaaj Marajan, leider van de Achterindische socialistische par tij, heeft in een rede verklaard, dat de Franse Achter-Indië moeten ver laten, wanneer de Engelsen uit Voor- Indië wegtrekken. van het economisch leven ln Duits land en Europa en een onvermydeiy- ken noodtoestand van dictatuur en strijd. Stalin heeft Marshall de verzeke ring gegeven, dat in volgende bijeen komsten van de ministers van bui tenlandse zaken, overeenkomst be reikt kon worden omtrent ontwape ning, de politieke structuur van Duitsland, herstelbetaling en econo mische eenheid. Marshall zeide te hopen, dat Sta lin gelflk heeft, maar (fin zou de Sowjet-Unie meer medewerking moe ten tonen, dan thans het geval is ge weest. „Onze regering", aldus Marshall, „is voorstander van de vrijheid van voorlichting. Dit maakt dikwijls een beroep op de openbare mening nood zakelijk. Te Moskou doet de propa ganda een beroep op de hartstocht en het vooroordeel schijnt er de plaats ingenomen te hebben van het appél aan het gezond verstand en het be grip. De Sowjet-Russische delegatie uitte beschuldigingen en gaf een in terpretatie van Potsdam en andere overeenkomsten, die geheel verschilde van de feiten, zoals die door de Ame rikaanse delegatie worden gekend en begrepen". Het orgaan van de MRP 1'Aube, schrijft, dat niemand er aan gelooft, dat een compromis zoals op 22 Mrt ten tweede male zou kunnen worden bereikt. De communistische partij zal niet langer met een voet in de rege ring en met de andere er buiten kun nen staan. De onafhankelijk links georiënteerde Franc Tireur schrijft, dat de reactie in de eerste plaats een regeringscrisis wil uitlokken, waar van verwacht wordt, dat zij de positie van generaal de Gaulle zal verster ken. Prins Bernhard terug in Nederland Na een verblijf le Zermatt van meer dan een maand zijn Z.K.H. Prins Bernhard en zijn oudste dochtertjes Beatrix en Irene Maandagavond om vijf minuten over half zeven op pa leis Soestdflk teruggekeerd. De reis naar Nederland werd gemaakt met hetzelfde vliegtuig, dat hen naar Zwitserland had gebracht en werd be stuurd dor de Piloot Sonderman. De verzorgster van de Prinsesjes Mevr. Penning en zuster Huldekooper heb ben de terugreis medegemaakt. Het vliegtuig, dat 'a middags vroeg van het vliegveld Chateaubeuf by Sitten was opgestegen, streek neer op Soes- terberg, vanwaar de Prins Inet zijn beide dochtertjes zich naar het pa lels Soestdtjk begaven. Joods bureau wil vertegenwoordigd Voor de algemene vergadering vau de Verenigde Naties Maandag ge opend werd, heeft het Joods bureau een verklaring uit;^geven,, waarin het mededeelt dat het bestuur van het bureau de vergadering, waarin het Palestijnse vraagstuk zal worden besproken zal boycotten tot een be slissing zal zijn genomen over het verzoek van het bureau vertegenwoor dlgd te mogen zUn. Toen de verga dering opende waren slechts onof- Engels schip gezonken Het van Gent komende Engelse SS Merganser, groot 2024 brt. (Re derij British and Continental Steam- ahip Company Liverpool) Is op de Schelde tussen Doel en Lieskenshoek in aanvaring geweest met het Ameri kaanse SS Norwalk Cictory, groot 7606 brt komende van Antwerpen (rederij Luckenbach Steamshlp Com pany) De Merganser is gezonken. Churchill als schilder Op de jaarlijkse tentoonstelling van de Royal Academy zullen twee wer ken te zien zijn van Winston Chur chill Hy zond ze ln onder de naam van mr. Winter, om elke schijn van bevoorrechting te vermijden. Belde werken werden aangenomen. Zij stel len resp. voor „Winter Sunshine" en „The Loup Rlver" en werden door Churchill geschilderd, toen hy in de herfst van het vorig jaar een reis naar Europa maakte. In de catalo gus zullen zij onder Churchill's eigen naam vermeld worden zijn fidéle aanwezig. De vergadering stond voorlopig onder voorzitterschap van de Belgl- se gedelegeerde Ferdlnand van Lan« genhoven. Na de stemming bleek, dat met 45 van de 50 stemmen tot voor zltter gekozen was Osaldo Ar,- (Brazilië). Hy zeide in een korte toe spraak dat het bedrag van de Pales tijnse kwestie niet te overschatten la. Er moet een oplossing gevonden wor den. Siam, vertegenwoogd door Prina Wan Waithayakon, werd officieel sla lid van de V. N. toegein* Commissies Nadat een commissie van onder zoek der geloofsbrieven en een com missie van orde geboren was, kwam men overeen, dat deze laatste com missie de plaatsing op de agenda v<u» twee der moeliykste kwesties zal be spreken n.L het Arabische verzoek om een volledig debat over Palestina en de eis der Joodse organisatie wat betreft vertegenwoordiging ln de As semblee. De assemblee werd vc.-daagri lot Woensdag 16 uur Ned. tyd. Koude ochtend. Aanvuukeiyi -na tussen West en Noord-West, tydetyk nog krachtig, wisselend bewolkt. La ter afnemend en naar Zuld-Wesi of Zuid krimpende wind met oplossende bewolking. Overwegend droog Nor male temperatuur voor de tyd van net jaar. Zwemmen Tydens de internationale zwemwed strijden in 't sport fondsenhad te Arn hem is de Nederlandse dames-esta fette ploeg, bestaande uit Irene Kos ter-van Feggelen, Nel van Vliet en Hannie Termculcn, erin geslaagd het wereldrecord op de 3 x 100 m. wissel slag estafette te verbeteren door de ze afstand af te leggen in 3 min. 42, 4 sec. Het oude record stond eveneens op naam van Nederland met dezelfde da- mesploeg met een tyd van 3 min. 46,3 sec. gevestigd op 14 December 1946 te Amsterdam. Als tussentijd op de loü meter schoolslag werd voor Nel van Vliet genoteerd een tyd van 1 min. 18,2 sec. een tyd, welke beneden he' of ficiële wereldrecord ligt. De tyd van Nel van Vliet zal aan de FINA worden opgezonden voor er kenning als wereldrecord, aangezien drie officiële tydwaarnemers deze af stand afzonderiyk hebben opgenomen. Deze drie tydopnemers, onder wie zich ook Truus Klapwijk bevonc no teerden allen eenzelfde tyd. Het oude wereldrecord van Nel van Vliet stond op 1 minuut 19 seconden, gemaakt te Den Haag op 1 Augustus 1946. Volendam naar de bollen. Ondanks het vry gure weer waren Zondag velen naar de bollenvelden getogen om van de veelkleurige bloemen pracht te genieten. Ook Volendam was van de party. IJET eerste congres van de Party van de Arbeid ligt weer achter ons. Drie dagen lang is er door de ongeveer duizend afgevaardigden on- geloofiyk hard gewerkt. Besluiten van wgde strekking zyn genomen. En dat alles in een sfeer van kameraad schap, die verkwikkend was voor een ieder, die aan de discussies mocht deelne men. Die kame raadschap de monstreerde zich byv. in de gemoedeiyke toon waarme de de partyge jioot-ministers in de discussie werden betrok ken. Al het nodeloos officiële en ge wichtige bleef achterwege. De een voudige arbeider uit Suurhuisterveen sprak er over dat Vos waarmede hy de minister van Waterstaat en Verkeer bedoelde dit naar zyn me ning zus en d&t zo had moeten doen. En de minister ging op de argumen tatie van het eenvoudige arbeiders- lid even serieus in, als op de gedegen opmerkingen van de technische des kundigen. Dit Is de wyze waarop lei ding en volk tot een innige verwe venheid komen. O-O II7AT niet minder opviel was, dat het arbeiderselement in zo over wegende mate op dit congres was vertegenwoordigd, waarmede alle sug gesties werden gelogenstraft als zou den in de Party van de Arbeid de intellectuëlen een overheersende po sitie innemen. Daarnaast was het 'n verheugend verschynsel, dat zoveel Jonge gezichten konden worden waar genomen. By onze jonge mensen leeft Het congres van de Partij van de Arbeid wel degelijk belangstelling voor de grote politieke vragen van deze tyd. zy allen zullen gesterkt naar huis zyn gegaan. O—O IN een grote rede ontwikkelde de •voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de Party van de Arbeid het vele dat in politiek opzicht reeds was bereikt en het nog meerdere, dat in de naaste en verdere toekomst be reikt dient te worden. Hy wees speci aal op de toenemende oppositie van figuren als Gerbrandy en Weiter, die het Indonesië-probleem aangrijpen als argument voor een felle reactie. Door dit alles worden wy wel doordrongen van de gevaren, die ons nog bedreigen by het tot gelding brengen van de vooruitstrevende politiek zoals die zich manifesteert in de combinatie van K.V.P. en P. v. d. A. De Heer v. d. Goes van Naters wees ook nog op de traagheid van de de mocratisering van ons openbare le ven, die zich speciaal openbaart op het terrein van de burgemeestersbe noemingen en de bezetting van di plomatieke- en consulaire posten in het buitenland. Wat nodig ls, zei hy en de vergadering onderstreepte dit met een donderend applaus, is socia lisatie van de buitenlandse dienst van het Koninkryk. O—O IJET was Koos Vorrlnk, de alr'e- meen voorzitter van de Part»' de Arbeid, die in het bizondcr op de gevaren, die in het communis me zyn gelegen. In een bizonder felle rede over samenwerking met de com munisten stelde hy vast, dat dit niet anders kon gebeuren dan over zyn ïyk. Ik geloof, dat er alle aanleiding is deze broedertwist te betreuren. Men moge alles op do methodiek van de communistische leiding tegen heb ben, feit biyft, dat ln de C.P.N. een gezond stuk sociaal radicalisme ligt verankerd, dat men niet met een machtswoord elimineert. Aan de an dere kant is het echter waar, dat do communisten wel eens aanleiding ge ven voor twyfcl aan de diepte van hun democratisch besef, wy hopen het nog eens te beleven, dat deze te genstelling zal zyn opgeklaard. /\NDER de bezielende leiding van prof. Banning hield 't congres zich uitvoerig bezig met het nieuwe be ginselprogram van de P. v. d. A. De aanvaarding van dit program kan ons volk niet in de onzekerheid laten! dat zy ln de P. v. d. A. een waar achtig socialistische party bezit, „dia een samenleving wil op gronds!»an gcestelgke en staatkundige vryheid, doordrongen van de eerbiediging van de medemens en gekenmerkt door 'n democratische gezindheid in het ge hele volksleven, die de opbloei van het persooniyk en gemeenschapsleven mogeiyk maakt." DEWL

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1