Eén wereld, geen vijandige bloes Besprekingen over Malino en Linggadjati Engeland onafhankelijk van V.S. Brand in de haven van Priolc Dé nieuwe dienstregeling der N.S. Luierbonnen Rooki niei in niei roken! Muziekonderwijs Lilienthal over atoomenergie Het weer vandaag 4e Jaargang No. 923 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid- derstraat hoek Oudegracht tel. 3971 Alkmaar. mrarder DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Vrijdag 2 Mei 1947 Directeur: TH. W. REYNDERS Hoofdredacteur: G. E. DE WINTER Labour-rebellen Te Londen is op 1 Mei een vlug schrift verschenen, onder de naam „Keep Left" („links houden"), onder tekend door een vijftiental „Labour- rebellen", die ook deelgenomen heb ben aan het verzet in November J.l. tegen de buitenlandse .politiek van de regering, met name Crossman, Micha- el Foot, Bruce, parlementair secreta ris van de minister van gewondheid, (Aneurin Bevan) en anderen. In het vlugschrift wordt critiek op de rege ring geleverd en gepleit voor een waarlijk linkse politiek. In dit vlugschrift wordt verzocht om een EngelsFrans "verbond, dat zich zou moeten" ontwikkelen tot een Europees Veiligheidssysteem onder de V.N. Dit is alleen te bereiken, aldus het manifest indien Engeland zich onafhankelijk maakt van de V. S. en vriend, niet satelliet van Amerika wordt. Engeland moet zich distancie- ren van Truman's politiek van col- Extra treinen voor vacantie-vervoer Met ingang van Zondag 4 Mei tot nader aankondiging zal in verband met te verwachten druk reizigers- vervoer een aantal extra treinen wor den ingelegd. Des Zondags en ook op de nationale feestdag, Maandag 5 Mei, zal een aantal extra-treinen lo pen op het traject Den Haag HS- Rotterdam DP en op het traject Rot- terdam-Leiden-Den Haag. Op werk dagen (niet op Zaterdagen) en op 5 Mei lopen weer andere extra-treinen voornamelijk op het traject Amster- dam-Dordrecht lectieve bescherming tegen het com munisme. Verder wenst deze groep, dat de Engelse regering niet onderhandelt met ChurchlII, die een federatief Eu ropa voorstaat. Zij wil, dat de rege ring de conservatieve töry-gedachte om het Britse rijk met Amerikanse dollars te steunen en Britse soldaten voor Amerika te laten strijden de kop indrukt. In een program van 20 punten wordt verzocht om „één we reld, geen vijandige bloes"'. Verder verzetten deze „Labourre- bcllen" zich er tegen, dat Engeland de helft der onkosten van de Engels- Amerikaanse bezettingszones in Duitsland blijft dragen, en willen zü, dat Engeland een tijd vaststeit voor het terugtrekken uit Griekenland en Palestina, dat de Dardanellen en het Suezkanaal onder de *V. N. worden ge plaatst en dat Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de V. S.. die olie nodig hebben, besprekingen beginnen met de staten van het midden-oosten, die olie produceren. Weer goudstaven in de Nieuwe Waterweg De Nieuwe Waterweg, die zo lang de aan boord van de gezonken loods boot aanwezige goudschat zuinig be waarde, werd opnieuw een groot aan tal goudstaven en wel 32 stuks door de zandzuigers ontnomen. Op dezelfde plaats waar men 9 en 10 April j.l. 37 staven omhoogbaggerde. Het aantal gevonden staven be draagt dus nu reeds meer dan de helft van de indertijd gezonken 111 goudstaven. Gisteravond is in de haven van "Tandjong Priok brand uitgebroken. Door onbeekende oorzaak *is brand, ontstaan in de loods, waarin de lading rubber van de „Martin Behrman" was Zwarte van Meel voor vierde maal ontvlucht De Bergen op Zoomsè recherche wist in de eerste helft van Februari de hand te leggen op de beruchte Zwarte van Meel" een SS-er, die reeds driemaal uit een internerings kamp wist te ontsnappen. Zaterdag j.l. gelukte het hem voor de vierde maal te ontsnappen. Hij was van uit het kamp Laren overgebracht naar Heerle (nabij Roosendaal) om de be grafenis van 4ijn moeder te kunnen bijwonen. De SS-er ontsnapte toen een bewaker hem toestond van het toilet gebruik te maken. De familie van de ontvluchte belette de bewaker de vuurwapenen te richten op „de Zwarte". De Bergen op Zoomse po litie werd gewaarschuwd, die op haar beurt de grensposten alarmeerde daar vermoed werd, dat de voortvluchtige naar België zou uitwijken. Tot nu toe heeft men hem echter nog niet kun nen arresteren. Slechter papier Binnen, enkele dagen zal ons, evenals aan alle andere Neder landse dagbladen, papier ter beschikking worden gesteld, dat van buitengewoon slechte kwa liteit is. De deviezen voor aankopen irt het buitenland zijn yerbruikt en in de komende drie maanden zal papier van Nederlands fa brikaat'gebruikt moeten wor den. Terwijl wij al onze krachten inspannen om een ook tech nisch goed verzorgd dagblad af tc leveren, worden wij door de ze nieuwe regeringsmaatregel in ons streven belemmerd. Toch zullen wy trachten om ook met dit abnormaal slechte materiaal een zo goed moge lijke krant aan onze lezers te brengen. opgeslagen, waarna de tweede haven ontruimd moest worden". De partij rubber lag in deze loods opgeslagen sinds het schip in Maart werd gelost. De Modjokerto van de Rotterdamse Lloyd moest worden weggesleept. Volgens een voorlopige schatting zal de schade ongeveer een millioen N. I. guldens belopen. Men vermoedt dat de brand aan sabotage te wijten De loods die 225 M. lang en 45 M. breed was, bevatte rubber, voedings middelen in blik en- meel. De comman dant van de brandweer is van oor deel dat de loods geheel in de- as zal worden gelegd. Persoonlijke ongeval len hebben zich niet voorgedaan. Francisco Cambo, oud minister van financiën in Spanje en oud- hoofd van de regionale Catalaanse beweging, is verleden. Hjj was een der bekendste deskundigen op finan cieel gebied. Door een aardverschuiving, ver oorzaakt door de uitzonderlijke re gens, is een dorp van inheemsen na bij Nyodo in de Belgische Congo ge deeltelijk begraven. Er worden vijftig inheemsen vermist. De restauratie van de Grote Kerk te Alkmaar is thans zover gevorderd, dat men het werk nog dit jaar gereed hoopt te hebben. Hiermede zal dan een der fraaiste bouwwerken in ons land in de oude trant herschapen zjjn. Werklieden bezig in de nok van dekerk met het restaureren van de muren en bogen. Beel en Jonkman naar Indonesië In verband met het aanstaande vertrek van de ministers Beel ék Jonkman naar Batavia heeft minis ter Jonkman in een onderhoud met het A.N.P. nog eens nader het doel omschreven van de te ondernemen reis. Dit doel vatte de minister samen ln de volgende punten: in de eerste plaats willen, wy, de regering, ons oriënteren, daarnaast is het de bedoe" ling de landvoogd en de commissie- generaal in te lichten over de verhou dingen hier. j Wjj willen voorts besprekingen voe ren over enerzyds de loyale en de roy ale uitvoering van de wensen en rege lingen van Malino en anderzyds van de overeenkomst van Linggadjati, waarby aldus dc minister na- tuuriyk ook ter sprake komt, welke personen onder de huidige omstan digheden het meest geschikt zyn om bepaalde posten'te bezetten. Dit is volop aan de orde, zoals ik al op 19 December 1948 in de 2e ka mer heb aangekondigd, toen ik zei- de, dat dit na de ondertekening van het politiek accoord zou geschieden. Ten aanzien van de geruchten, dat nu al bepaalde benoemingen zyn te ver wachten, zeide de minister, dat uiter_ aard voor de terugkeer der ministers naar Nederland geen verandering in de bezetting van de verschillende pos ten is te verwachten. Luchtlijn geopend Amsterdam - Groningen Gisteren heeft /ie K.L.M. de bin nenlandse lijn AmsterdamGroningen heropend. Vier maal daags worden op werkdagen vluchten gemaakt. De eerste en vierde vlucht respectieve lijk Amsterdam en Groningen worden zonder tussenlanding te Leeuwarden gemaakt. De tweede en derde vlucht gaan via Leeuwarden. Belangrijke verbeteringen De op Zondag 4 Mei a.8. ingaande nieuwe dienstregeling der Spoorwe gen zal de 23ste dienstregeling zyn na de bevryding. Op 15 Augustus 1945 verscheen de eerste,, die slechts bestond uit een klein vouwblaadje met weinig treinen. De dienstregeling van 6 Mei 1946 betekende een belangryke myipaal op de weg van het herstel. Per 6 Mei was de lengte van het spoorwegnet gestegen van 1205 kra tot 2881 km en het aantal relzigers- treinkilometers per etmaal van 1892 tot 43.198 km. Steeds meer spoor bruggen werden, zy het vodrlopig, hersteld en de heropening van de spoorbrug by Moerdijk op 24 Augus tus 1946 betekende in het byzonder voor Zeeland en West-Brabant een grote vooruitgang. Lynen werden ge- electrificecrd en iedere nieuwe dienst regèling getuigde weer van voortgang in de wederopbouw. By de nieuwe dienstregeling van 4 Mei 1947 zullen 20 NS busiynen in exploitatie zijn, die evenwel een ty- deiyk karakter dragen. De tydroven- dc busdienst tussen Geldermalsen en Den Bosch kan worden opgeheven en een-regelmatige tweeuursdienst op de hoofdlijnen doorgevoerd. Het in ex ploitatie zijnde net zal per 4 Mol ge groeid zyn tot 3108 km. Het aantal per etmaal gereden reizigerstreinkilo meters tot 78.000 km. Dit laatste be tekent een vermeerdering met 80%. De opening van de Maasbrug by Hedel, waardoor dc rechtstreekse ver binding Utrecht-Den Bosch weer mo gelijk is, sluit de fase van het tydeiyk herstel der grote spoorbruggen af. Van rijkswaterstaat werd toestem ming verkregen zowel aan de Noord als aan de Zuidzyde twee openingen te vervangen door een aarden* dam. De totale lengte van de overbrugging werd hierdoor met 240 meter bekort en deze bedraagt nu 467 meter. Alle overspanningen zyn, ln tegenstelling met dit van vele andere herstelde bruggen, definitief. Economische problemen De minister verklaarde nog, spre kende over de vraagstukken, welke zich voordoen, dat de heren Hirsch- feld en Albarda meegaan, omdat al tijd heeft vastgestaan, dat na de on dertekening van het politiek accoord de financieel economische vraagstuk ken voor alles de aandacht verdienen. zy zijn bereid gevonden op dit ge bied de "Nederlandse regering van ad vies te dienen. Tenslotte zeide de minister nog, dat stellig een van de eerste punten van bespreking zou zyn, het probleem van de nog in internering verbiy vende Ne derlanders. Het proces tegen Kesselring Hoewel het proces te Venetië tegen do voormalige veldmaarschalk Albert Kesselring, Hitler's opperbevelhebber in Italië, in het laatste stadium ver keert, verwacht men, dat het vonnis niet voor Maandag zal worden uit gesproken. Zaterdagmorgen zullen de advocaten een samenvatting geven. Men verwacht, dat het lot van ge neraal von Mackensen, voormalig be velhebber vfn het Duitse veertiende leger in Itallé en rechterhand van Kesselring, tegen wie 30 November dc doodstraf geëist is, nauw samen hangt met de uitslag van Kesselrlng's proces. Waarnemers te Venetië zijn van mening, dat het mogelUk is, dat de zaak Mackensen opnieuw zal wor den onderzocht, indien Kesselring niet schuldig zou bevonden worden aan do moord op 335 Italianen in de grotten van Ardea by Rome. Hen centraal Distributiekantoor deelt mede, dat aanstaande en jonge moeders, die tussen 1 October 1946 en 1 Februari 1947 een bon hebben ontvangen voor 6 of 9 luiers, nog tot en met uiteriyk 17 Mei a.a, op door de dlstributiedlen8t bekend te maken dagen, twee bonnen resp. een bon voor drie luiers op aanvraag in ont vangst kunnen nemen. Na 5 Mei a.s. zullen aan aanstaan de moeders door de distributiedien sten geen bonnen C 82 voor 12 luiers meer worden uitgereikt. Met Ingang van die datum zullen alle soorten luiers verkrygbaar zyn tegen inleve ring van»vier speciale of tcxtielkaart- punten per stuk. In verband hiermede zullen na 5 Mei aan aanstaande moe ders in plaats van bonnen voor 12 luiers speciale textiel-punten voor hetzelfde aantal worden verstrekt De bonnen art. J (9 luiers), B 081 (6 luiers), AC (3 luiers) C 82 (12 luiers), behouden hun geldigheid doch moeten voor 31 Mei a.s. by de win kelier zyn ingeleverd. Nederlandse Spoorwegen Nu ln alle rytuigen wederom op schriften, die aangeven of het is toe gestaan wel of niet te roken, zyn aangebracht en de verhouding .ro ken".„filet roken" geleideiyk aan van 1 1 op 2 1 is gebracht, zul len de Nederlandse Spoorwegen strenger dan tot dusverre moeten staan op de naleving van het rook verbod. Aanvankeiyk is tegen overtreders van het rookverbod zo soepel moge lijk opgetreden, maar het is steeds duideiyker geworden, dat veelal te vergeefs een beroep wordt gedaan op de ordelievendheid en de wil tot zelf beperking van de reizigers. Het roken in daartoe niet bestem de afdelingen is niet éf, maar toegenomen. By vele reizigers biykt de misvatting te bestaan, dat men alleen dan hiet mag roken, wanneer medereizigers te kennen geven daar van hinder te ondervinden. Zo is het niet. Met het oog op de volksgezondheid eist dc wetgever een voldoend aantal afdelingen „niet ro ken" in de trein. Het roken toch is een genoegen, dat echter eenzeker bederf van de frisse lucht tot gevolg heeft, hetgeen voor anderen schade- iyk of onaangenaam is. Ook al maken de aanwezige relzi- ers geen bezwaat veelal uit be scheidenheid, maar dikwyis ook om onaangenaamheden tc voorkomen tegen het opsteken van een pyp, si gaar of sigaret, op een volgend sta tion wisselt de bezetting en biyft de atmosfeer voor de daarna Instappen de reizigers bederven. Mr. van Kleffens naar Nederland Voor zyn vertrek uit New York naar Nederland heeft mr. E. N. van Kleffens het bericht tegengesproken, volgens hetwelk hy niet meer naar de V.S. zou terugkeren. „Ik ben er van overtuigd, dat ik van tyd tot tyd toekomstige byeenkomsten van de V.N. tc New York als officieel ver tegenwoordiger zal bijwonen. Mr. Van Kleffens is Woensdag aan boord van de Westerdam uit New York vertrok ken. Te'meer, waar het aantal afdelin gen „njet roken" tot de uiterste grens is beperkt, moet het rookver bod stipt worden gehandhaafd en zal onverbiddeiyk tegen ovèrtreders pro ces-verbaal worden opgemaakt. In hun .eigen belang wordt den treinreizigers aangeraden zich te schikken in de bestaande bepalingen en het duldeiyk aangegeven rookver bod in adht te hemen. Het trein- en stationspersoneel heeft strenge con signes op de naleving van het ver bod te letten. Met ingang van September a.8. zui len H.B.S.-ers, Gymnasiasten en Ly« celsten hun voordeel kunnen doen met het verplicht muziekonderwys. Toen de minister van O., K. en W. dr. Jos. Gielen, op de gala-avond van de Boekenweek mededeelde, dat het kabinet zyn voorstel betreffende dit onderwijs, had geaccepteerd, zal hem het applaus wel als muziek in de oren hebben geklonken „men", de culturele „men", was het voor 't eerst sinds zyn mlnlsteriëel optreden met hem eens Dezer dagen lichtte hy dit voorstel te Gent nog eens toe: hy acht het n.1. onjuist, dat middelbare scholieren in hun meest voor aeathetische pro ducten gevoelige periode door ovor- maat van zuiver verstan',,Mvcrk over* belast worden. De grote moellijKncui, uic thans dit onderwya in de weg staat, is de vraag naar bevoegde leerkrachten. Het is een vaststaand feit, dat de Neder landse middelbare scholen wat aan tal en bevoegdheid der leraren betreft al even misdeeld zyn als het Lager Onderwijs. Maar al te vaak staan er heden ten dage leraren voor de klas, die niet in het bezit zyn van de ver* eiste diploma's. Wat de acte muziek onderwys betreft: op het Amsterdams Conservatorium kén men een eind examen hiervoor afleggen ma;» zy, die èen conservatorium b»*? nen, doen dit om later ln 't 'openbaar op te treden en niet om in de gesloten kring, die een klas leerlingen nu een maal is, de begln^'en der mitriok te doceren. Maar latvu ut p<-j, wat net muzicklcrarèncorps betreft, niet al te lang kniezen. Het feit alleen al, dat de minister <y niet voor terugge- deinst is, eetst het vak „muziek" verplicht te stellen om zich daarna pas bezig tc houden met de docenten, getuigt van een durf op O., K. en W., die we de laatste maanden niet heb ben kunnen dromen. Dat er leraren voor dit vak ge vonden zullen worden, daarvan zyn wc even' overtuigd als van de resul taten, die een dergeiyk onderwys op de middelbare scholen zal afwerpen. De acsthetlsche vorming der leerlin gen, die tot héden alleen maar ar moedig is geweest, znl een sprong vooruit maken. A. Duitsland saboteert Voor het eerst sinds vele maanden hebben zich in do Britse zóne van Duitsland gevallen van snMtage voorgedaan. Te Ahlen by Iscrlohn reed een militaire wagen tegen staal* draad, dat dwars over de weg \fos ge spartnen, en tc A rosberg wefd 3750 liter benzine van het Belgische leger in een pomp onbruikbaar gemaakt. De poltle heeft belde gevallen in on derzoek. Waarschuwing aan het Amerikaanse volk Davld Lilienthal, voorzitter van do Amerikaanse commissie voor de atoom energie heeft Donderdagavond het Amerikaanse volk gewaarschuwd, «lat Indien het, vraagstuk van de atoomenergie niet oordcel kundig genoeg be handeld zou worden, men zich geen zorgen meer hoefde te maken over de bespotting door het nageslacht, daar er mischlen geen nageslacht zou zyn Lilienthal noemde de atoomenergie een zeer grote vooruitgang van de wetenschap en van vitaal belang voor de veiligheid en verdediging der lan den. „Nimmer tevoren in de krygs- geschiedenis is er een wapen geweest dat zulke verwoestende uitwerkingen had. Het Is misschien eerste keer, dat een overwinnaar een zo machtig wapen bezit, dat hy het tot elke prijs moet verbergen. Daarom heeft de Amerikaanse atoomcommissie zulk een verschrlkkeiyke verantwoordeiyk held. Zy moet er voor zorgen, dat een uitgestrekt inlichtingcngebled veilig gesteld wordt. Indien het verloren zou gaan, voordat de internationale con trole ln werking treedt, zou het wel licht gebruikt kunnen worden om een groot deel van de aarde te verwoes ten. Dc internationale toestand maakt geheimhouding noodzakelgk. wy moe ten ons hoe dan ook aanpassen aan de omstandigheden. Als evenwel ge leerden niet ln staat zyn samen te kómen voor het vergeiyken van aar. 'tekeningen, ideeën en resultaten, gaat er veel voor de wetenschap verloren. Over enkele eeuwen zou men ons kunnen beschouwen als de domme mensen van het midden der 20ste eeuw, die nadat zy een grote uitvin ding hadden gedaan, geen verstand genoeg hadden om te beseffen, wrat deze uitvinding voor de mensheid zou kunnen betekenen, geen verstand ge noeg hadden om deze uitvinding ter bevordering vrfh het welzijn der mensheid te benutten". KORT maar krachtig Twee Mei zal de Nederlands® zaakgelastigdo te Melbourne, Dera- nitz, generaal Thomas Blamey, opper bevelhebber der Australische stryd- kraebten tydens dc tweede wereld oorlog, het grootkruis van de ordo van Oranjc-Naasau verlenen wegen® steunverlening aan de Nederlandse strydkrachten In Indifc. By een vliegongeval te Guillcrval by Versalllcs zijn drie inzittenden om het leven gekomen. Het vliegtuig was een Frans militair toestel. Over de oorzaak is nog niets bekend. Wisselend bew olkt met hier en daar no fenkele buien. Plaat sciyk och tendmist. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noord*Oost. Vrfl koud voor de tyd van het jtrnr.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1