li Tien miiiioen boete voor prijsovertredingen Dorpskruidenier werd grossier in onderduikers Krommenieër politie had spookauto al lang in de gaten DE VOORNAAMSTE REGELS VAN DE NIEUWE SPELLING mm hm h rsa-fifés J a aua X TEGEN DE ZWARTE HANDEL HET PUBLIEK DIENT MEE TE WERKEN De gezamenlijke tuchtrechters yoor de prijzen .hebben het in het afgelopen jaar zeer druk gehad. Tal rijk bleken de overtredingen te zijn. Niet minder dan 10.674.473,85 werd aan boete opgelegd. Daarvan werd t 2251.601,36 gevormd door z.g. schikkingen, d.i. een voorstel tot be- taimg van een bepaald bedrag zon der dat de zaak door het openbaar ge.echt behandeld is. Het arrondisse inent Haarlem, .waartoe ook het commando Zaan streek behoort, had hierin een aan-, deel van 1.309.220 gulden. Dit is twaalf procent van het totaal be ding- aan boetes. -iet wonderlijke in deze zaak is, da. de medewerking van het pü= bnek niet groot is, terwijl ditzelfde publiek toch de dupe is van het eventueel te veel betaalde., In dit zelfde bedrag zou men ook kunnen zien de strijd, die de prijsbeheer- eiiigsarabtenaren voeren tegen de .winkeliers, die zich aan prijsop drijving schuldig maken. 1-e negentien tuchtrechters voor d<- .nijzen, die Nederland heelt, heb- bt 83.554 gevallen van 'prijsop- ing behandeld. v bijkomende straffen, zoals eiu.iing van het bedrijf, verbod, van ,Un oefening van beroep en publi- Cu 'ie van het vonnis, zijn door de luchtrechters herhaaldelijk gehan teerd. .ij 12 gevallen werd sluiting van Ik bedrijf als bijkomende straf op- gc.cgd, 28 maal werd overgegaan Jto iiet verbieden van het beroep. De [Verbeurdverklaring van in beslag genomen goederen werd 746 maal (toegepast. Zes keer werd het vonnis Openbaar gemaakt, terwijl in acht ge, allen het aanvullend bedrag be taald werd. Wij schreven reeds dat het aantal k) hten, dat in 1946 door het pu bliek ingebracht werd, niet groot .was. In vergelijking met het aantal berechte prijsovertredingen n.1. 83.554, zijn 23.000 klachten binnen gekomen. Voor Haarlem was dit Oantal 1317, waarvan Zaandam er 229 kreeg. Hieruit blijkt dus, dat men nog te veel aan de speurderskwali- tciten .van de opsperingsambte- naar overlaat voor het achter halen van prijsovertredingen. Een volledige naleving der voorschriften is ieders belang, zodat het de gewoonste zaak van de wereld is, dat het pu bliek hieraan zijn volle mede- .Jtakeltjej' Een decoratie Winston Churchill is Zaterdag in Parijs door Ramadier gedeco reerd met de Franse, militaire medaille. Dit is de hoogste Fran se militaire onderscheiding en wordt toegekend voor heldhaftig gedrag. Winston heeft deze on derscheiding stellig verdiend, want we mogen dan al critielï hebben op zijn na-oorlogse meri tes, tijdens de bezetting was hij voor ons het lichtende voorbeeld in de strijd voor, de vrijheid. Churchill zal blij zijn met deze onderscheiding, want naast de eer, die men met een dergelijke decoratie oogst, zijn er ook nog enkele niet te onderschatten ma teriële voordelen aan verbonden. Irj de eerste plaats is daar het pensioen van 200 francs per jaar, dat de Britse staatsman zeker niet onwelgevallig zal zijn. Per slot van rekening is het een dure tijd, vooral als je zo het een en ander wil aanschaffen. Als U dacht, dat het met die 200 francs was afgelopen dan hebt U hét glad mis. Er komt nog een toelage bij van 200 francs per jaar voor de aankoop van tabaks artikelen. Nou, wat zegt U daar van? Churchill zal zijn plezier niet op kunnen. Wij weten allen, dat hij het werkwoord roken in alle mogelijke tijden kan vervoe gen. In de toekomst zal hij dat nog beter kunnen, want een rook- centje van negen spie per week zet aardig zoden aan de dijk. De angst van zijn aanhangers, dat Churchill na dit vdordeeltje, wel eens last van nicotine-vergifti- ging zou kunnen krijgen, lijkt ons overdreven. Het laatste privilege doet de deur dicht. De Franse militaire medaille-dragers moeten, als zij in beschonken toestand op straat worden aangetroffen, op kosten van de president van de repu bliek in een taxi naar huis wor den gebracht. Mijn vulpen wei gert hierop commentaar te geven. Zij wil mij alleen toestaan deze twee woorden neer te schrijven: ,.Nou moe." Criticaster werking verleent. Bezwaren kunnen ook bU de burgerlijke prijzencommissies worden inge diend. Conclusie Het gegeven cijfermateriaal heeft natuurlijk maar een betrekkelijke waarde, aangezien het aantal door de tuchtrechters behandelde zaken slechts een gedeelte van het werke lijk begane aantal prijsovertredingen weergeeft. Het boete-bedrag toont de om vang van de strijd, die door de be trokken overheidsinstanties tegen de prijsopdrijving en het daaruit voortvloeiende inflatie-gevaar wordt gevoerd. Het bedrag, dat bij de ge constateerde overtredingen onrecht matig is verdiend, komt hierbij ook enigermate (tot uiting. De cijfers ge ven in ieder geval een globale in druk van hetgeen er op de zwarte markt te koop is. Deze cijfers die nen evenwel als waarschuwing voor GOED NIEUWS VOOR DE ROKERS De Zweedse dokter Bcrtil van Aiim heeft oen onderzoek ingesteld naar de invloed van het roken op het hart. Hot resultaat van de on derzoekingen was frappant. De con clusies moesten luiden, dat het hart zich van hot roken van zyn bezit ter niets aantrekt en rustig door gaat met kloppen. Zware rokers heeft dokter Ahm onderzocht, oa. een zakenman van 67 jaar, dia ge durende 50 jaar dertig sigaren per dag had gerookt en een 49-jarige onderwijzeres, die 30 sigaretten in hetzelfde tijdsbestek opdampte. Hun hart mankeerde niets. De Zweedse arts liet ook lichte en niet-rokers een tijdlang kettingro- ken. Zij werden alleen wat slap en bleek. Hun hart klopte gewoon door. ieder rechtgeaard Nederlander. Mo gen zij een stimulans zijn voor de gezamenlijke strijd tegen de prijs opdrijving, of duidelijker gezegd, tegen de aantasting van de toch al geringe koopkracht van een groot deel van onze bevolking. Twaalf jaar geëist tegen J. Slooten te Rustenburg JACOB SLOOTEN was tot JM0 een eerzaam, hoewel enigszins aan lager wal geraakt kruidenier in ons kleine dorpje Rustenburg. De krui denierspolitiek, die h|j voerde, bracht hem regelrecht naar de ondergang, daar hij in Duitse krijgsdienst trad. Mochten de Duitsers deze oorlog ge wonnen hebben, misschien dat wq eenmaal de naam „Jacob Slooten" in vlammende letters tegen de Ger maanse hemel zagen afsteken als zünde groothandelaar in kruideniers waren, doch het lot was ons gunstig en zo zat Slooten Donderdagmorgen in het bankje, waar reeds zavelen plaats namen in het gebouw van het Bijzonder Grechtshof te Amsterdam. Jacob Slooten verliet, ondanks financiële hulp van dorpsgenoten, de winkel in Rustenburg, zegde de kleinhandel vaarwel en werd gros sier in onderduikers. Hij nam dienst bij de Vrijwillige Hulppolitie, trok in bij zijn schoonvader in Groot- Schermer en werd in 1943 te Zaan dam gesignaleerd als bewaker van Gemeentehuis, Gewestelijk Arbeids bureau en Distributiegebouw. Hjj vertrok vandaar naar Alkmaar en vervolgens naar Schalkhaar. „Ik kon er niet tussen uit, edel achtbare!" zei Slooten benepen. Hij kwam steeds hoger en werd lid van de arbeidscontróledienst, een deftig woord voor jacht op onderdui kers. En hij ging op jacht in de om trek van Groot-Schermer en kwam met buit in Obdam aan. Als getuige werd gehoord H. J. Kolenbrander, opperwachtmeester der marechaussee te Alkmaar, die mededeelde, dat Slooten een gevaar lijk man was geweest. Th. J. P. Borsti opperwachtmeseter der rijks politie te Obdam, zag kans de ge arresteerde onderduikers te bevrij den. Maar Borst's vrouw en kinde ren waren, daar deze getuige na- tuurlijk onderdook, lange tijd vast gehouden. Eenmaal was Slooten ook van Alkmaar naar Amersfoort ge reisd om een transport onderduikers te begeleiden. Nee, Jac. Slooten had beter kruidenier kunnen blijven, want de procureur-fiscaal eiste 12 jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd op 22 Mei be paald. PHILIPS NAAR WEST- DUITSLAND Naar aanleiding van berichten, die in de Nederlandse pers circuleren om trent fabricageplannen van de N.V. Philips In Aken werd ons op onze vraag medegedeeld, dat productie van bepaalde artikelen in de loop van 1947 aldaar en elders in West-Duitsland te gemoet kan worden gezien. Thans is het laatste grote contin gent Japannezen, bestaande uit on geveer 2300 man en afkomstig van Java en Sumatra, aan boord van de „Kumano Maru" van Tandjong- Priok naar Japan vertrokken. Schacht is veroordeeld tot acht jaar werkkamp. Men acht deze straf op de datum van zijn eerste arrestatie te zijn ingegaan. Hij heeft er dus reeds twee jaar op zitten. Als hij vrij komt zal hij als arbeider in zijn on derhoud moeten voorzien, aangezien hij uitgesloten is van het bankbedrijf en zijn vermogen op 10.000 mark na verbeurd is verklaard. Op Coney Island, het bekende Amerikaanse' vermaak centrum, zijn vijf gebouwen door brand verwoest. Een zwarte rookmassa steeg op en verspreidde zich kilometers ver. Ongeveer22 personen, voornamelijk brandweer lieden, moesten zich onder medische behandeling stellen. Schacht zal in hoger beroep gaan. HM de Koningin heeft gratie verleend aan D. E. Buter en de tegen hem uitge sproken doodstraf gewijzigd in le venslange gevangenisstraf. De eerste internationale uitwisseling van amateur-toneelgezelschappen staat voor de deur: „The Highbury LIttlt Theatre" te Birmingham komt ori bezoek bij „De Plankeniers" ti Naarden. Deze club gaat deze zomej- omgekeerd naar Engeland. Dé politie te Rome doet nasporingen betreffende een geheimzinnige grijze auto, die daar fascistisch propa gandamateriaal verspreidt. D* goaoooterftad Tan lampen heeft verboden het Bitten en liegen ia geselschap Tan Iemand Tan de andere kunne op dijken, bermen of onderkanten. Dit Terbod geldt elleon niet Toor personen, die met elkaar gehuwd atjn of bloed of aaoTerwanteehep kunoon aantonen. - Oortwi 3Ujf rustig z tikej\ f i'K_keb broer trouwboely? bj*"me CLANDESTIENE SLACHTPARTIJ Ijverig speuren, veertien arrestanten Krommenie. De clandestiene slach terij, die de vorige week ontdekt werd in deze gemeente, is nog om vangrijker gebleken, dan de politie, die er reeds geruime tijd kennis van had, dat er iets aan de hand was, vermoedde. Sinds vorige week Woensdag, toen de slagers betrapt werden, op het moment dat zij het vlees in een taxi zouden laden, heeft de politie o.l.v. den heer J. den Boef, niet minder dan veertienpersonen gearresteerd. Ondèr hen bevonden zich slagers uit verschillende Zaangemeenten, die te goeder naam en faam bekend staan. Twaalf man werden op trans port gesteld naar Haarlem. De be trokkenen zijn: Slachters: P. G. en C. J. v. Z. te Wormerveer; H. v. E. en J. P. te Krommenie en J. J. v. M. te Wormer. G. W. te Wormer was de vervoer der. De afnemers waren: M. S. te Zaandijk; A. K. en F. K. te Koog aan de Zaan en C. F., P. Th. Z. en S. K. te Wormerveer. J. A. V. te Purmerend die gelegenheid tot slach ten had gegeven en zijn medeplich tige B. H. te Wormer werden na verhoor weer op vrije voeten ge steld. Het verloop Vorige week Woensdag werd een auto aangehouden, waarmee al eer der clandestien vlees werd vervoerd en kon de slachter gearresteerd worden. Te zijnen huizir werd een partij vlees en vet aangetroffen. De plaats waar de koe geslacht was leek-meer op een mestvaalt dan op iets anders, zodat met alle eisen be treffende de volksgezondhid en hy giëne is gespot Ook het vervoer in vuile jute en papieren zakken was niet smaakvol te noemen. Enige uren na'de eerste arrestatie, werden nog enige deelgenoten in het complot veilig opgeborgen in het bureau van politie. Die Woensdag hadden de heren twee koeien ge slacht. Het grootste gedeeltè van het vlees werd achterhaald en daar bij bleek, dat in de Zaanstreek di verse afnemers, merendeels slagers waren. Ook in Amsterdam hadden de heren hun klanten. Bij één der afnemer-slagers werd een behoorlijke partij vlees, onder de vloer van zijn woning aangetrof fen, wat, na keuring aan het abat toir te Zaandam, voor menselijke consumptie werd afgekeurd. Het bewijsmateriaal stapelde zich zoda nig tegen de 14 arrestanten op, dat voor hen maar één uitweg bestond, n.1. volledig bekennen. Hetgeen dan ook prompt geschieddéT Hierbij kwam tevens vast te staan, dat enige der verdachten zich reeds langer aan dergelijke praktijken hadden schul dig gemaakt. Als slachtplaats werd o.a. gebruikt een vuile schuur, een kelder, een veestal of een stuk grasland. De heren van het .complot gingen zeer omzichtig te werk en lieten niets na. om de politie en justitie uit han den te blijven, maar zoals altijd, werd er een fout gemaakt, waardoor het balletje aan het rollen kwam. Wellicht zijn ze zelfs te- omzichtig te werk gegaan. In Koog a. d. Zaan vertelden de kinderen hun ouders tenminste, dat ze de „Spookauto" weer gezien hadden. Wanneer die kwam aanrijden en stopte bij de afnemer, dan werd eerst heel om zichtig gekeken, of de kust veilig OP VERZOEK VAN ONZE LEZERS I. KLINKERS OP HET EIND VAN EEN OP HET EIND LETTERGREEP. Bo-ter, maar goo chelen- goo-chem Ka-ter Bu-ren He-ren Dns: op het eind van een lettergreep één Uitgezonderd: de o voor ontgoochelen enz. ch, voorb.: goochelaar; II. KLINKERS OP HET EIND VAN EEN WOORD. twee, dan ook tweede; tweetal ;nz. Dus op het eind van een woord één Haar twee ee, en ook de woorden, die men daar van ban maken. Bijv.zee, dan ook zeeleeuw, zeehond en*. III. OVER DE CH. iMen schrijft de CH alleen als men de CH hoort. Dus: cchool, schuit, schaap, schol enz. Dus: mens, vis, vlees, trots enz. Ultz: Bi) lsch wordt de eh wel geachrevook al hoort men de ch niet. Voorb.: economisch, electrlsch, Russisch, Indische. DE N MAG VERVALLEN IN DE SPELLING 1 Oude spelling Is geoorloofd. 2 Spelling „Marchant" is geoorloofd 3 Nieuwe spelling is gewenst v D.w.z.: geen N. Dus: De baas ontslaande ontrouwe knecht Dus: De jager doodt de leeuw Dus: Geef mü deze jas en die mantel aan. Opm.: In staande uitdrukkingen blijft de N. D.w.z.: als men de n .ook duidelijk hoort; voorb.: in koeien bloede; met voorbedachten rade; met dien verstande. IV. DE N-KWESTIE IN: DE; DIE; DEZE; WIE; MIJNE enx. DE N BLIJFT GEHANDHAAFD IN DE TAAL t Zoals: 1 In Teg. Tijd; Verleden Tijd eo*. Voorb.: Gisteren verkleedden de dames zich voor het bal. 2 Voltooid deelwoord, als bljvoegelljk naamwoord gebruikt: Voorb.: Ingebonden boaken; de verloren wedstrijd. 3 Stoffelijke bfjvoegelljbe naamwoorden: Voorb.: 'n gouden ring; 'n houten klomp; 'n stalen veei. V. DE AARDRIJKSKUNDIGE NAMEN. Aardrijkskundige namen van Nederland en Belgli volgen de oude spelling: *s Hertogenboach; Hoogeveen; Heerenveen-, Waterloo. Ook In samenstellingen als het geheel een aardrijkskundige naam vormt: Woordhollandach Kanaal; Keulache Vaart. Maar niet: samenstellingen als het geheel geen aardrijks kundige naam vormt: Noordhollandse Opm.: Namen van straten, lanen, pleinen enz. worden niet als aardrijkskundige naam beschouwd. Aardrijkskundige namen buiten Nederland en België volgen de nieuwe spelling: Wenen, Chinese Zee; Keulse dom. was. „Ja", hoorden de kleuters dan zeggen, waarna een der passagier» met razende snelheid een meer of minder groot pakket in dé winkel werkte. Van een behoorlijke afle vering was geen sprake. Daarvoor ontbrak de tijd. De brenger snelde veelal terug naar de wachtende auto, die dan met grote snelheid ver dween. Zo vlot ging dit alles, dat de wagen meestal al reed, voordat de passagier gezeten was, hetgeen om standers wel eens de schrik op het lijf gejaagd heeft Beproeft Uw Combinatie vermogen Ter afwisseling geven wij nu ba onze schaakrubriek eens enige pro blemen. Om het combinatievermo gen te scherpen kunnen zij van gro<- te waarde zijn. Hier völgt probleem één. Wat doet gij in dit géval? ■Ml Wit geeft Mat in 2 zetten De oplossing vindt U in de vol gende schaakrubriek. BUNKERS Dl. LUCHT IN En waterleiding ging mee Ransdorp. De beide bunkers, die nog steeds op de weg van Rnusdorp naar Schellingwoudo stonden, zyn gisteren tot groot gerief van liet verkeer, door de genio opgeruimd. De bewoners van Ransdorp en Ho- lysloot werden eclit^r dc dupe, want een buia van de waterleiding sprong mee, zoodat do^e dorpen nu van water zyn verstoken. Men hoopt echter hedenavond do leiding te hebben hersteld. Loket-Logica Wie goed doet, goed ontmoet. Maar. dat zegfr die bakker in Oosthuizeg, die wit-hoet by myn houton bouwsoi aanklppt wegens aangedaan onrecht, .niet. na. De bcsto man kookt van ver ontwaardiging en niet hclcipaal zondei reden. Leest, volk van deze lage lan den, wat onze modebroeder is over komen. En ergens in do wydo uitge strektheid van onzo nu bloeiende Beemstcr is iemand, die zich tczelfder- tyd in- een stil hoekje stiekum moet gaan schamen. De bakker in Oosthuizen kreeg drie weken geleden van het Distributiekan toor 4X85 rantsoenen brood teveel toegewezen. Dat waa oon ambtenaren- fout van vier balen meel. De bakker had kunnen zwjjgen en die meevaller kunnen incasseren. Geen haan zou er n8ar hebben gekraaid. Maar de man met sloof en buis was eerlijk en belde meteen het kantoor in do Bcemster. Daardoor kon dó fout worden hersteld. Dezelfde bakker moes Maandug bon nen inleveren voor dertien balen meel "(13X85 rantsoenen oftewel 1105 bon netjes). Laat daar nu precies 1 bon netje (zegge en schrijve één rantsoen tje) bij zijn dat ongeldig was. Leiden in last achter het loket. Maar geen nood. Een collega, die de bonnen voor onze bakker naar de verre Buurt bracht, had wel gcldigo bonnetjes bjj zich, zodat dat eene verlopen dinge tje kon worden omgewisseld. Iedere goede ambtenaar zou als dienaar des volks hierin hebben toegestemd. Maai deze Bcemster distributie-ambtenaar deed dat n i e t. En do cerlyke bakkot in Oosthuizen, de man die dio vier ba len meel niet verzweeg, heeft nn zfl» opplakvellen teruggekregen en moofc om dat eene onnozele bonnetje op een andere dag. een s p e c 1 a 1 o reis naar Midden-Bcomster maken om de zaak in het reine te brengen Is het wonder dat-io woest is! En zouden wo zo'n ambtenaar zul ke bureaucratische streken niet kun nen afleren! By voorbeeld door heoa by wijze van rancune op te dragen dio vier balen meel op z'n nek tn nemen en van Oosthuizen naar Mid- dèn-Beemstcr to dragen. Liefst op een snikhete dag als vandaag

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3