Winston Churchill en F. in Russische ogen Roosevelt D: Geschiedenis wordt herschreven Tussen Witte Huis.... EEN OORLOGSFILM MAAKT POLITIEK F. D. Roosevelt dlondj&A wEDrA Hollandse astronomen naar Midden-Afrika CHURCHILL J. V. Stalin Jong gras inkuilen met een conserveringsmiddel SEDERT enige dagen staat een film in het middelpunt van de politieke belangstelling. Een film nog wel die nog niet eens voor vertoning gereed is: „De Strijd om Stal in gr ad", waarvan gedeelten van het scenario dezer dagen door de Russische autori teiten zijn gepubliceerd. Deze publicaties hebben in alle andere bjj de laatste oorlog betrokken landen grote verontwaardiging vejwekt. omdat het een van de sterkste uitingen is van de Rus sische propaganda, die de over winning op Duitsland, alleen aan het Russische Leger wil toeschrij ven, en de andere geallieerden er van wil beschuldigen, dat zU in de oorlog alleen op eigen gewin uitwaren en Rusland in zijn strijd tegen Hitier in de steek lieten. In ons blad van gisteren publi ceerden wij een artikel van de „Manchester Guardian" over dit onderwerp. Wjj prijzen ons geluk kig de hand te hebben kunnen leggen op een uitvoerig uittreksel uit het reeds berucht geworden scenario, dat wij op deze pagina afdrukken als een voorbeeld van officiële Russische geschiedschrij ving. J „Moscow News", «en in Engeland ver- schijnënd Russisch blad, heeft deze week een halve pagina uittreksels afgedrukt van Nikolai Verta's manuscript over de film „De Strijd om Stalingrad", die nog niet gereed is, maar waarvan de inhoud in Moskou is gepubliceerd. De film opent met een scène tussen Stalin en Wasiliewsky, zijn stafchef in het Kremlin. Zij spreken over de Duitse plannen voor een Stalin- grad-campagne. 1 bondgenoot BENT U ook een dierenvriend? Welaan luistert naar de wel', daad, die ik eet) hond wilde bewy- Ben. Terivijl de eigenaresse druk stond te gebaren tegen een me vrouw die ze in geen jaren ont meet had" wipte het hondje de tuin Van laatstgenoemde binnen en zoent set, luisterrijk plekje u<t om op drie poten te gaan staan. De tuinbezit- ster^vond deze sprenkeling echter ongepast en riep JessstHet him<t- 'fe schrok en wild de nariste weg nemen, via een traliehek Doch het leopje was.klèini dan de achterste ven en muurvast zat hét beest, tus- sen de spijlen. Ik zagda>, hulp ge boden moest worden en probeerde het beest te bevrijden. Maar het ze- 'nuwpeesje \pezis nerva. LatN voor- tag doodslag mei voorbedachte rade. en beet in mijn vingers alsof M] knakworsten ve orberde. De eerste impuls was om het beest een labberdoedv- te verkopen voor syn ondankbaarheid, maar daar miJ ie moedvoor deze tuchtiging ont brakwerd ik menslievend en zp' Blijf dan zittenHannesMei een bloedendevleeswond svcedde *k me heen, nijdiq nagestaard door de Mevrouw van\Pollié",dte in altërtji tro.i toegelopen, nadat haar vier potig vriendje met een kreet enige land holten in mijn vingers had ge beten. En hei laatste wat ili haar hoorde 'zégtten, toen ze haar „zenuwknob- beitje" op de arm had genomen en tot rust aaide: „Beeft die gemene kerel je- zo'n pijn gedaan, snoet ie. Waar bemoeit .die Vent zich mee?" Toen voelde ik me dubbel gebeten.' PINOK&IO. Dan wordt overgeschakeld naar het Witte Huis in Washington, waar Koosevelt een particulier onderhoud heeft met een Amerikaanse verslag gever. „Roosevelt leest in een krant, dat de Russen de Duitsers bij de Don tegenhouden. De president gooit de krant met een minachtend gebaar weg, en zegt, dat de pers getracht heeft de tijdige bewapening van Amerika tegen tè houden, hoewel de oorlogsdreiging duidelijk was. ,,U weet hoe het met Rusland staat, Wqt denkt u dat de beste manier zou zijn het te helpen?" vraagt Roose velt. „Een invasie op het vasteland." zegt de corres pondent, ,,dat is een historische noodzakelijkheid geworden." „Ongelukkiger wijze hangt het niet an. tnij af," zegt Roosevelt, „wat kun je doen tegen de traagheid? Het is of je tegen een punchbal bokst, die met modder gevuld is." „De Engelsen zijn op een goed kope overwin ning uit," zegt dé journalist. Roosevelt be aamt dit: „Ja, dat is net, wat de wereld nodig heeft, denken ze". De correspon dent oppert be zwaren tegen een invasie in Noord-Afrika en ten slotte zegt Roosevett: „Po litieke druk zal uiteindelijk de een of andere opera tie op het vasteland van Europa noodzakelijk maken". Dan vraagt de correspondent Roo sevelt of hij niet vindt, dat de Engel sen met hun offensief in de Balkan eigenlijk niet meer geïnteresseerd zijn in de „boeman van het bolsje wisme" dan in, het verslaan van Hit- Ier. „Nuverlangt U teveel van me", antwoordt Roosevelt, „ik ben alleen maar de presidept van de Verenigde Staten". De krantenman houdt aan en zegt tegen Roosevelt: „In de langebaan- wedstrijd van de historie is de Britse favoriet in ieder geval zeker van een goede plaats. Is het met me eens of niet, Mr. president?" „U houdt wel erg aan in uw pogin gen mij een definitief antwoord te ontlokken", pareert de president. dan over naar het Don met de veldmaarschalken 'Weichs, Paulus, Schmidt en Gotta, die het hebben over geheime inlich tingen, die ze ontvangen hebben over plannen van Churchill, om een ont moeting met Stalin in Moskou te heb ben. Ze zijn het er over eens, dat ze Stalingrad. genomen moeten hebben tegen dat Churchill in des Russische 'hoofdstad aankomt. Dan krijgen we een scène in het Kremlin, als Churchill, Harriman en de Britse gezant (Sir Archibald Clark Kérr, thans genaamd Lord Invercha- pel, zijn naam Wordt echter niet genoemd in de film) met Stalin en Molotof bijeenkomen. „We zijn dus tot de conclusie ge komen zegt Churchill. Op dit punt zo staat er in het draaiboek buigt Harriman het hoofd om. om de blikken van de an deren te ontwijken. „Het is niet gemakkelijk voor me hierover te spreken", zegt Churchill, Begin Mei is te Florence in het beroemde Palazzo Strozzi, in tegenwoordigheid van de stedelijke autoriteiten met grote plechtigheid dc tentoonstelling van Vlaamse en Nederlandse kunst uit de 15e en. 16c eeuw geopend. Deze tentoon stelling d«e tot 31 Juli geopend zal blijven omvat belangrijke werken, afkomstig uit Italiaanse en buiten landse openbare en privéverzame- Iingen, waarvan er enkele aan-bet publiek onbekend zijn. Evenals het koor uit Helmond heeft het Jongenskoor van de St. Nicolaaskerk te Baarn o.l.v. Carel Laout van de Minister van O., K. en W. de uitnodiging ontvangen deel te nemen aan de internationale bijeenkomst van kinderkoren op 11 eh .2 October a.s. te Bern. „maar „We hebben hier sterke zenuwen," zegt Stalin. Churchill: „Een invasie in Europa in dit jaar is onmo gelijk. Groot-Brit- tanniö kan op een bepaald ogenblik geen krijgsoperatie riskeren, waar van het doorslaand succes niet bij voorbaat vaststaat". Stalin: „Met andere woorden: De Britse en Amerikaanse leiders komen terug op dc plechtige beloften, die -ij in de lente van dit jaar hebben, afge- Jegd". Churchill: „Generaal Montgomery is op het ogenblik bezig een offensief in Noord-Afrika voor te bereiden. Trouwens, U weet, dat we plannen ontwerpen voer een landingsoperatie op" grote schaal in Afrika tussen Al giers en Casablanca". Molotof: „Daardoor zal geen enkele vijandelijke divisie aan ons front onttrokken worden". De plank mis NADAT Churchill een nieuwe si gaar heeft opgestoken, neemt Stalin weer het woord: „Mijnheer de premier, de Sowjet-Unie en haar le ger zullen het Duitse offensief tegen houden, doch het bloed van tiendui zenden nieuwe slachtoffers in Europa komt op de hoofden van hen. die hun plechtige beloften gebroken heb ben". Dan zegt Churchill,. dat h{f denkt, dat Stalingrad vallen zal. Molotof en Stalin brengen hem aan zijn verstand, dat dit niet gebeuren zal, en Stalin zegt dan, dat Rusland een machtig offensief op touw zet, ten opzichte waarvan Churchill en Harriman scep tisch gestemd blijken te zijn. Stalin heeft blijkbaar genoeg van de confereritie, en staat op. Ze schud,- Op jacht naar zon en sterren ...gebeten hond... - oorlogsheld. den elkaar de hand en de Engelsen vertrekken. Als de bondgenoten vertrokken zijn, zegt Stalin: „Wat ze beogen met die Afrikaanse campagne ligt voor de hantr.Ze willen doodeenvoudig het eerst in de Balkan aankomenZe willen ons latei, doodbloeden, om ons naderhand de vredesvoorwaarden te kunnen dicteeren. Ze willen dat wij hun veldslagen voor hen vechten Maar dat gaat niet door. We zullen de Slaven op onze hand hebben. Zij hopen, dat we Stalingrad zullen op geven en daardoor de springplank van ons offensief kwijt zullen raken. Ook in dat opzicht slaan ze de plank mis." - Wij zouden aan een geschiedenis vervalsing, als waarvan hfer sprake is, schouderophalend kunnen voorbij gaan, wij zouden er om kunnen glim lachen (er zijn meer „historische'.' films geproduceerd, welke deze reac tie bij ons hebben opgewekt), wan néér zij niet symptomatisch was voor een bepaalde geesteshouding. Het :s daartegen, niet tegen het incidentele feit op zichzelf, dat zich onze ver ontwaardiging keert. Deze geestes houding is niet te scheiden van het systeem, dat in de Sowjetunie heerst: de Rus moet ervan doordrongen worden, dat er maar één land is, waar het goed is om te leven, dat er maar £ën land is, dat in alles aan de spits staat, maar één land, dat de oorlog, heeft gewonnen.- De vrienden van de Sowjetunie in andere landen worden altijd buiten gewoon boos, wanneer iemand het stelsel, dat in Rusland heerst, met het nationaal-socialïsme gelijk stelt. Wij vragen ons echter af, of er nu \yer-' kelijk zo'n principieel verschil is tus sen het „bei uns in Deutschland" en het „bij ons in Rusland", tussen na- tionaal-socialisme en nationaal-bolsje- -wisme. Expeditie werd twee jaar voorbereid (Speciale berichtgeving) I" AREN geleden gi' CSanderi, een vijftienjarige Nederlandse jongen, naar Midden-Afrika, om „zaken" te doen. Hij bracht het tot kapitein op een Congoboot en op die kronkelende rivier, met zijn talloze vertakkingen, waar zonder behoor lijke kaart steeds in een verkeerde koers kan worden gevaren, zag ftij het grote nut in van sterrenkunde. Zo ging hij zich in deze weten schap verdiepen en ook tóen hij reeds lang geen kapitein meer was, bleef Sanders zijn belangstelling voor de astronomie behouden. Uit Nederland liet hij instrumenten ko men en voor een leek deed hij bui tengewoon nauwkeurige waarne mingen. De aldus verkregen gege vens stelde hij in de jaren 1923 1924 aan Nederlandse astronomen ter beschikking. Nieuwe methode Reeds'in 1882 had de bekende sterrenkundige prof. J.' C. Kap- teyn, uit Groningen,gewezen op het grote belang, de positie van sterren te bepalen volgens een me thode, analoog aan die, welke San ders voor het eerst met succes aan, de evenaar had toegepast Voortbouwende op deze denk beelden gaat de Sterrenwacht te Leiden thans waarnemingen doen in Atquatoriaal Afrika, zo vertelde ons prof. dr. J. H. Oort, directeur van het instituut. Onder leiding van dr. G. van Herk, die reeds aan een voorlo pige espeditie in 1931 pn '32 deel nam, zal de Sterrenwacht ongeveer half Augustus een expeditie naar Midden-Afrika uitzenden om, ge durende drie jaar observaties te doen in het gebied tussen Nakuru en Eldoret in de buurt van het Victoria-meer op een hoogte van drieduizend meter. Niet alleen zal volgens een ge heel nieuw principe worden ge werkt, maar ook een speciaal ge construeerd instrument worden ge bruikt, waardoor men de bepaling van de z.g. declinatie- der sterren hoopt te kunnen verbeteren. Dezé declinaties worden sedert anderhalve eeuw Vrijwel uitsluitend bepaald met meridiaancirkels, waar bij storende fouten optreden, in hoofdzaak een gevolg van doorbui ging van het instrument door de zwaartekracht. De in een verticaal vlak draaiende telescopen, die over al worden gebruikt, moet men tel kens een andere stand geven, waar door de buiging steeds verschillend is. De telescoop, die men op deze expeditie zal gebruiken pn. die een unicum is, draait in een horizon taal vlak, waardoor de buiging de zelfde is. Bij de bepaling der absolute po sities der sterren gaat het om de afstand van de sterren tot de hemel- pooL Bij de aequator ligt de hemel pool in de horizon en gaan de ster ren loodrecht op, waardoor dus daar, bij deze horizontale „methode" de waarnemingen het gemakkelijkst en het zuiverst zijn. Men hoopt op deze wijze een nieuwe „fundamentaal-catalogus" sa men te stellen en tevens te bewij zen, dat het beter 's de bepalingen volgens de nieuwe methode te doen. Dat deze hoop niet ongegrond Is, heeft de voorlopige expeditie van 1931 voldoende aangetoond. Behalve aan de nadere positie bepaling van ongeveer vijftienhon derd sterren, zal ook aandacht wor den gewijd aan de metingen van Dit kan geschieden volgens de warme methode, dus zonder gebruik te maken van een conserverings middel. Wil men wel een conserve ringsmiddel gebruiken, dan is daar voor mineraalzuur of melasse aan bevelenswaard. Dit jaar zal weer mineraalzuur en melasse in beperkte hoeveelheden beschikbaar zijn. Het gras groeit thans uitstekend, zodat er wellicht landbouwers zijn, lie reeds spoedig met inkuilen beginnen. Daarom is het wel gewenst hoven- staande methoden eens met elkaar te vergelijken en wij doen dit naar gegevens, die daarover verstrekt werden door ir. S. Bosch te Wage- ningen. Bij het inkuilen van jong, eiwitrijk gras is het noodzakelijk een conserveringsmiddel toe te voe gen, ten einde veel verliezen te voorkomen en dus een voedzaam product te bereiden. De bedoeling van dit "onserveringsmiddel is om een lage p H (zuurgraad) in het kuilvoer te bereiken en te behou den. zodat de boterzuur- en rottings bacteriën vrijwel geen kans krijgen zich tc ontwikkelen. Dit kan op twee manleren geschieden n.L door toe voegen van zuren of door stoffen, die de ontwikkeling der melkzuur bacterie- sterk bevorderen, zoals suikers of suikerhoudende stoffen. De sterke ontwikkeling van de melkzuurbacteriën houdt de ont wikkeling van de schadelijke boter zuur- en rottingsbacteriën tegen. Aan het gebruik van minerale zuren zijn echter enige bezwaren verbonden, zoals het aantasten van huid en kleren. Deze zuren moeten in het dierlijk lichaam - geneutraliseerd worden. Daarvoor is kalk nodig. Om. nu te voorkomen, dat die kalk aan het dierlijk lichaam wordt onttrok ken. moet aan het zure voeder kriit of soda worden toegevoegd. Boven genoemde nadelen gelden niet voor het inkuilen met melasse. Dc erva ringen met deze methode opgedaan, zijn in het algemeen gunstig en het blijkt, dat de toegevoegde melasse, die in melkzuur wordt omgezet, In voedingswaarde weinig verhindert, zodat de melasse naast conserve ringsmiddel ook nog als voedings middel dienSt doet. Evenals voor het inkuilen met zuur, ie het bij het toe voegen van melasse gewenst, ge bruik te maken van een silo met bodem. In het perssap bevindt zich een deel van het gevormde melk zuur en andere voedingsstoffen, die zeer goed voor het aanmengen van meel of andere voedermiddelen ge bruikt kunnen worden. Ten einde een goed resultaat te krijgen, dient 4 5% melasse te worden toege voegd. Beschikt men niet over een silo met bodera, dan moet dc toege diende hoeveelheid melasse 6 7 bedragen. Voor een goede verde ling is het gewenst de melasse vooraf met water te verdunnen. Het inkuilen moet zo snel mogelijk ge schieden. ten einde temperatuurs- stijging te voorkomen, terwijl de silo met een flinke hoeveelheid grond moet worden afgedekt. De verliezen bij het inkuilen met zuur en melasse zijn in verge'-' met de warme methode ongeveer volgt: dr. st. droge stof; v.r.e. veer teerbaar ruw eiwit: z.w. zetmeel- waarde. dr. st v.r.e. z.w. wörm 20 40 35 mineraalzuur 10 15 20 melasse 15% 20% 25% Met melasse zijn dc verliezen iets groter dan bij inkuilen met zuur, doch ten opzichte van de warme methode zijn dc resultaten zeer goed. In onderstaande tabel wordt van een groot aantal onderzochte monsters kuilgras de gemiddelde samenstelling vermeld. mineraal- warm zuur melasse droge stóf 20,6 21,1 22,2 vj.e.. 7.3 9,8 9.8 z.w. 49 56 60 Ook hieruit blijkt de betere kwali teit van het kuilvoer, dat men ver krijgt door zuur or melasse als con serveringsmiddel te gebrulkèn. In vele gevallen kwam het -voor, dat de boeren, die beschikten over een hoeveelheid melasse, alt niet ge bruikten voor het inkuilen, doch het bewaarden om het 's winters ge mengd met andere voedermiddelen aa- het vee te geven. In de eerste plaats krijgt men dan het nadeel, dat de melasse bij bewaring kan gaan gisten en gevaren bij voede ring kan opleveren. In de tweede plaats is het voordeliger deze me* lasse direct voor het inkuilen te ge bruiken, omdat men hierdoor een grotere hoeveelheid veevoer ver krijgt, dan wanneer men warm zou inkuilen en de melasse gescheiden zou bewaren tot de winter. Het vol gende voorbeeld toont dit duidelijk aan. Van een hoeveelheid vers gras van 50.000 kg. gaat men de helft volgens de warme methode inkuilen en de andere helft met melasse. Voor deze 25.000 kg. vers gras is nodig 1250 kg. melasse (6%). De verkre gen hoeveelheid kuilvoer wordt nu als volgt: warm met ielasse Vers gras 25000 Kg. «000 Kg. dTJt. gras 20% 9000 5000 dr.st melasse 75% 935 totaal dr.st. 5noo 5935 gem. verlies dr.st 20% en 16% 1000 890 blijft dr.st. 4000 9045 blijft aan kuflgra- 19400 22700 Het warme kuilgras heeft volgens bovenstaande tabel gemiddeld een gehalte aan v.r.e van 7.3 en epn z.w. van 49 in de dr.st. Voor de me- lassekuil zijn deze cijfers respectie velijk 9.8 en 60. Voedert men nu bij de inhoud van de warme kuil ook 1250 kg. melasse, het „zodiakaal licht", een wolk van kleine stofdeeltjes in het zonnestel sel die moeilijk kan worden waar genomen en waarvan men th'an. aa structuur nader wil onderzoeken. De hoge ligging van de waarne-, mingspost leent zich daartoe uiter mate. Wanneer men iets tot stand wil brengen, dat in nauwkeurigheid uitgaat boven de waarnemingen van de observatoria overal elders ter wereld, zal men zeker drie jaar nodig hebben, aldus vertelde prof. Oort. Allerwegen bestaat voor onze expeditie, die gedurende ongeveer twee jaar Is voorbereid, grote be langstelling. Uit binnen- en buiten land heeft men steun ondervonden. f. 15.000 ontbreekt Luitenant-ter-zee le klasse W. H. Zadelhoff zal de tocht als waar nemer voor de Nederlandse marina meemaken. De „Riternational Astro- nomical Union" *en andere* weten schappelijke fondsen in Amerika gaven subsidies, terwijl ook instru menten werden afgestaan. Toch ont breekt nog een bedrag van 15.000. Dr. van Herk. leider van de ex peditie, heeft ons nog het een en ander over het verblijf in Afrika verteld. Het zal moeilijk en een zaam zijn, doch gelukkig kunnen de echtgenoten van beide geleerden hen vergezellen. De heer Van Herk kent de streek en zelf heeft de plaats van het observatdrium be paald. De Britse regering verschaf te de grond. Na aankomst zal men Otiige maan den met de inrichting van het kamp bezig zijn Niet alleen moet een houten huis worden geboüwd de tekening maakte een Nederlandse architect maar ook moeten -'oor de vier» grote inst-umenten pijlers en funderingen worden aangebracht en een behuizing vervaardigd, die tegen zon en regen bescherming geeft. Het observatorium ligt op vrij grote afstand van ée bewoonde wereld het dichtstbijzijnde win keltje is 25 km. ver zodat men steeds voor minstens een maand levensmiddelen in huis zal moeten hebben. Het watcrproblcem is niet zo groot. Men is aangewezen op do regen, die in deze streek gelukkig nogal rijkelijk vloeit (1.25 m. per jaar). Wel zal het zaak zijn, ieder*» druppel op te vangen. Het klimaat is vrij behoorlijk, de. nachten zijn er zelfs koel. Een zeer groot aantal artikelen moet worden meegenomen, o.a. re servemateriaal voor de instrumen ten, aceu's voor opwekking van electriciteit. geneesmiddelen en boe ken, De vraag, zovele malen ten onrechte opgeworpen, welke Loeken men mee zou nemen wanneer men naar een onbewoond eiland gaat, komt hier nu eens werkelijk aan de orde! De uitwerking van de ver kregen gegevens zal gedeeltelijk reeds ter plaatse worden gedaan Zelfs op deze verlaten plek is de kans op bezoek niet uitgesloten. Een botanicus en een zoöloog uit Leiden zullen vermoedelijk het volgend jaar gedurende enige maanden in het kamp verblijven om onderzoe kingen te doen. Over ongeveer een jaar is er een zonsverduistering en dc mogelijkheid bestaat dat andere astronomen van uit dit kamp het verschijnsel willen waarnemen. Belde geleerden zijn Intussen vol vertrouwen en verwachten, dat hun moeilUk werk tot verdere ontwikke ling van de astronomische weten schap zal bijdragen. KLEINE PROBLEMEN DEZER DAGEN Leeftijdsgrens A.N.P. meldde, dat bjj Uffelte een auto te water reed; drie der inzit tenden verdronken. De chauffeur was een heer van 75 jaar, die zijn wagen met grote snelheid laners -Ie Drentse Iloofdvaart liet jakkeren. Dit laatste heeft ons aan het P'O keren gezet, Rechters en professo ren moeten op 70-jarige leeftijd hun Junctie neerleggen, andere hoge unctionarisscn zelfs op hun 65ste verjaardag. Eén der grootste poli tieke partijen stelt aan haar verte genwoordiger? in openbare lichamen de eis, dat zij, na hun £5»te verjaar dag hun functie ter beschikking moeten stellen. Of deze 'maatregel in alle omst&n- .aigheden noodzakelijk is, wij vermo gen dat niet te beoordelen. We! staat vast. dat in de meeste gcval- lon de tnon8en, na de middelbare leeftijd overschredon te hebben, li chamelijk et geestolijk achteruit gaan en op bun 75ste jaar zeker niet opgewassen zijn tegen de inspan ning van chaufferen. Flet tragische ongeval bij Uffelto moest aanleiding zy'n om voor autobestuurders ecu leeftijdsgrens vast te stellen. dan krijgen we 't volgende: Warme kuil 4000 Kg. dr^t. bevat Warme kuil 4000 kg. dr.st oevat 292 kg. v.r.e. en 1960 kg. z.w.; 1250 kg. melasse bevat 53 kg. vj.e. en 629 kg. z.w. Totaal 345 kg. v.r.e. en 2589 kg. z.w. Melasse bevak 4,2 v.r.e. en 50.3% z.w. Me lassekuil 5045 kg. dr.st 494 kg. v.r.e. en 30L. kg. z.w. 't Verschil Is 14Ö kg. vjt.c. cn 438 kg. z.w. Door het inkuilen met me- Irsse wordt dus ruim 15% kuilgras meer overgehouden, terwijl de voe- dcrwaarde van de melassekuU aan merkelijk hoger is. Dc hoeveelheid eiwit, die op deze wijze kan wor den gespaard, Is gelijk te stellen mei ruim 700 kg. krachtvoer van de te genwoordige samenstelling.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3