Knippatronen NfcUtRLAND NAAR 'S WERELDS KORENCONCOURS OUDEN VAN DAGEN naar duin en strand Concours van ,,Voorwaarts*Zaanstreek' wordt een evenement Unieke muzikale gebeurtenis in Noord-Wales Drie koren uit NederUnd zijn uitgenodlsd deel te nemen aan werelds korenconcours, dat volgende maand In Noord-Wales wordt gehouden. Het xün het KleLn-Mannenkoor .J>e Zaan* kanten" (dirigent Sicklng), het gemengd Amsterdams Kamer koor (directeur Kreiage) en het Vrouwenkoor „Femlna" (leidster Lelda Hulscher). Dexe verenigin gen zullen ver bulten onze gren zen in het «Llangollen Inter national Musical Eisteddfod" (Festival) de strijd aanbinden tegen de beste koren van Europa en Amerika. In het Noorden van Wales ligt te midden van een onvergetelijk schoon natuurlandschap het oude Engelse gtadje LlangoUen. De omgeving er .Van wordt door dichters en schrij vers beschreven als „sorae of the lovcliest sccnery In the world". Dit Voor de meeste Nederlanders onbe kende stadje bezit een kunstminnen de bevolking, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat bet gedurende achthon derd jaar een centrum is geweest Waar dichters en zangers elkaar Baarlijks ontmoetten. Op Initiatief der bevolking en Konder enige finantiële steun van legering of stadsbestuur, zal te Uunglollen op 11 Juni a.s. een In ternational Muziek-fcstival begin nen. dat duizenden zangers uit heel 'Europa en Amerika tezamen zal brengen om naar de erepalm te dingen. j e competitie en de avondconcer ten /.uilen worden gehouden in een en comfortabel ingericht pa viljoen, plaats biedende aan vijf dui kend toehoorders, die men zeker bij •Ik optTeden verwacht. Het zal voor ®n?c landgenoten een geweldig evenement zijn voor zulk een audi torium .te moeten optreden! Maar het zal niet gemakkelijk zijn met de erepalm te gaan strijken. iWant wie de lijst der deelnemende koren inziet, bemerkt al dadelijk dat hier het beste wat de wereld aan xangkunst bezit in het strijdperk zal treden. Noemen wij slechts de ko„-en Van de conservatoria te Milaan en Aardig ideetje Ik had zo'n aardig idee voor 'n Stekeltje. Vol moed wat Ik er gistermorgen aan begonnen. Ge zellig thuis, onder het genot van een kopje koffie. Ik haalde ge wichtig pen en papier te voor schijn, commandeerde stilte de vier kinderen waren in huis, want het regende, dat het goot en begon. De eerste daverende on-, 7. in volzin rolde vlot vanuit mijn hersenen via de pen op het blan ke papier. Vérder kwam ik he ines niet M'n oudste zoon had plotseling behoefte een zwaar probleem met zijn vader te be spreken. „Pappa, is het waar, dat hout- wurm graag hout lust?" vroeg hij met een gezicht, waarop duidelijk te lezen stond, dat hij een ant woord verwachtte. In dergelijke gevallen mag Je als ouder nooit je zelfverzekerdheid verliezen en i daarom zei ik: „Het staat als een paal boven water, dat een hout- wurm van hout houdt en nou moet je niet langer zeuren, want pappa is aan het werk. ..Krijgen ze d'r nooit wat op?" wilde hij nog weten. ..Ga je nou spelen of niet." Voelt U hoé meesterlijk paeda- gogisch dat antwoord was. Juist zou ik m'n tweede regel neerpoten, toen m'n jongste doch ter het woord verlangde. ..Nou heb ik helemaal vergeten, dat Locsjo (een pop met een wan staltig gat in het hoofd en slechts een halve arm en anderhalf been) op Hemelvaartsdag jarig is geweest en nou had ik Henkje (een pop met nog minder ledema ten) beloofd, dat hij z'n Zondagse pek an mocht Zou 't gek wezen als we de verjaardag vandaag vierden?" vroeg ze in ademloze spanning. „Natuurlijk niet kind, ga jij er maar gerust een aardig feestje van.maken hoor." De vraagster opgelucht weer naar de hoek van dc kamer. Zo, nu even een sigaar opsteken en dan weer aan het werk. Toen Ik met de brandende sigaar binnenkwam zag ik, dat de jongste spruit gaat jes In het zeil aan 't boren was met m'n vulpen. Hierna heb Ik de moed opgegeven. Het aardige ideetje krijgt U morgen. CréhcMSier Florence, het beroemde Boheemse onderwijzerskoor, dat eertijds te Amsterdam zulk een weergaloos succes oogstte, verder beroemde ko ren uit Tsjechoslowakije, Hongarije, Kopenhagen, Portugal, Zweden, Ier land, Zwitserland en waarschijnlijk zelfs uit New-York en Californië. Ons wordt „verder bericht, dat dc gehele bevolking van het Llangol- lew-district enthousiast ls de dui zenden van overzee te verwelkomen en gastvrijheid te verlenen. Het zaaltje van dc tuchtrechter te Amsterdam was gistermiddag, bijna geheel gevuld met personen van „De Bijenkorf" en inbeslaggenomen cera miek, die te duur verkocht was. Er waren maar 1290 artikelen te hoog geprijsd; ook andere artikelen waren te duur. 50 Processenverbaal waren opgemaakt. De behandeling van deze zaak zal enige dagen vergen 1 CCD ambtenaren ontdekten bij een winke lier in Drachten een tekort van maar liefst 22000 suikerbonnen. Hij ruilde alles voor de bonnen cn zwendelde al twee jaar op deze wijze. Een firma in Zwartsluis kon het ook. Zij EEN KAMPIOENSKOE De veehouder K. Vink te W r d e r beschikt over een koe, die dagelijks veertig liter melk met een vetgehalte van 4 levert. Een zeldzame melkkoe, deze melkkoe. kreeg toewijzingen voor 11000 kg. zeep om dekkleden in te smeren, gebruikte surrogaat en vergat de zeep. Een smerig zaakje. Leonard Gerritsen was S.S.'er in Duitsland, liep later naar de Amerikanen toen het hem te benauwdwerd en noemde zich, hoe wel hij Zwollenaar was, Garritson. Hij was een uitstekend zwemmer en kwam uit in internationale wedstrijden in Den Haag, waar hij oritdekt werd door verbaasde toeschouwers die hem herkenden. Gisteren stond hij voor het tribunaal. Eduard Verkade' zegt op 28 Mei het Nederlandse toneel vaar wel. In de Voor-Indische stad La* hore woedt reeds drie dagen een burgeroorlog. Reusachtige branden teisteren .de stad. Een garnalenvlet. uit Zandvoort haalde voor de kust een mijn binnenboord» Het monster ont plofte, drie personen werden ge wond. Arie Vooren bereikte in de vierde etappe van de Ronde van Spanje de 35e plaats. Algemeen klas sement Vooren 23e. Door het raam van de Sovjet-legatie in Helsinki wérd een bom geworpen. Honderd super vliegende forten deden een proefaanval op New York. We gaan vooruit. In het Sowjet-Russische blad „Praw- da" wordt heftige critiek geleverd op de bureaucratische administratieve lei-, ding van de Russische landbouworga- Bff'E6 WACHTG, jyoordholland heeft enkele rustieke plekjes, die door Jong en oud bezocht wor den. „DuJnvérmaak", het trefpunt voor schoolkinderen en Ouden van Dagen, die naar Bergen ko men, de Kaasmarkt en de Muziektuln in Alkmaar. Hoevelen zullen in jeugdige overmoed het blin kende duin afgerend zijn, in niet te rem men vaart, buitelend en vallend, met zand In schoenen en oren, rollend van die grote zandheuvel links aan de ^smalle weg in Bergen, vanwaar men dat andere rustieke plaatsje, Schoort, kan be reiken. Uit alle hoekjes van onze provincie rollen de autobussen met la chende schoolkinde ren en glunderende oudjes. Bergen heeft er weer een attractie bij als men dit woord mag gebrui ken. Het zijn de bunkers, die als ce menten kolossen te gen de duinen ge plakt liggen en ho pen! ijk spoedig over woekerd zullen wor den door de schone liefderijke mantel van moeder Natuur. En welk een goede rust gaat uit van de lommerrijke Muziek- tuin in Alkmaar, waar vooral de oudjes zo heerlijk kunnen mijmeren onder de groene bo men. Noordholland is zo schoon. Ge behoeft daarvoor de grenzen niet over te gaan. Waar ziet ge de zee majestueuzer, dan juist in Noordhol land, waar hoge slanke vuurtorens oprijzen uit de kleine dorpen, die, hoewel gqfeavend door oor- loggeweld, een be zoek nog overwaard zijn. En daarom blijft odze provincie een attractie voor het kind, dat voor één dag de schoolbank verlaat, voor de Ouden van Dagen, die zich in de beste kieren steken om enkele uren onder goede zorgen van jongere mensen te verpozen tussen de natuur van Noord holland, aan de zan dige kust waar de golven In eeuwige beweging op het strand uitrollen. En daarom, al is het nog niet mogelijk de grenzen te over- schreiden om zich fe vergapen aan de Eifeltoren in Parijs, de bouwwerken van Brugge, het lieflijke Deense landschap, of zo ge wilt de Donau, die door de Balkan kruipt, we hebben Noordholland, waar toch zoveel te ge nieten valt. Voor jong en oud! De boterbonnen Historisch Plaats van handeling: manu facturenzaak in ons gebied. Rolver deling: winkelier en een dame, die juist de stoffenzaak binnenkomt Doek gaat op vooij de eerste en enige acte: Bezoekster inforhieert of de win kelier een bepaald artikel heeft. Winkelier: (onverschillig): „Heb ik niet". Dame: (vriendelijk): „Ik heb bonnen voor *n pond boter bij me. Winkelier: (gezicht klaart op): „Ohja ziet U het artikel is wel schaars, maar 'k zal es kijken. Misschien kan ik U helpen." Hij gaat kijken en kén helpen. Zaak wordt ingepakt en betaald. Mevrouw grist uit d'r tas bovendien de textielpunten. Legt die op de toonbank, neemt pakje op, groet en gaat naar de deur. Winkelier: (verbaasd): „Ho mevrouwnu nog die boterbon nen." Dame (ook verbaasd):.,,Wét bo terbonnen Winkelier: „Die waren bij de koop inbegrepen". Dame: (koeltjés): „Ik heb ge zegd dat ik bonnen voor een pond boter bij me heb. Inderdaad. Maar dat wil niet zeggen dat U die krijgt. Dat is een misverstand. Dame naar de deué. Hoofd van winkelier rood, vuurrood. Doek. nlsaties. Ook daarDe heer A. Groot te Hillegom zal ais zesde zoon uit één gezin -de priesterwijding ont vangen. sf« Gistermorgen explodeerde met een enorme klap, waarbij vele ruiten sprongen, een plezierbootje in de Keizersgracht te Amsterdam. De eigenaar was in de boot aanwezig en werd op een lijn, die de boot met de grachtbrug verbond, geslingerd. De man hing zeven meter hoog en werd zwaar gewond naar een ziekenhuis vervoerd. Eén extra KLM-vliegtuig bracht* een zending sla en aardbeien naar Engeland. Het ligt niet in de bedoeling van de regering het grens verkeer tussen Nederland en België met het oog op deviezensmokkel prac- tisch onmogelijk te maken. Misschien komt er een bijzondere regeling. Je maakt tegenwoordig rare dingen mee. Uit een ziekenhuis in Den Haag werden twee marmotten, besmet met TBC bacillen, gestolen. In dezelfde stad woelde een kind van vier maan den het hoofdje onder een kussen en Wikte. Op het strand bij Kijkduin zijn vijf levende coloradokevers gevon den. Wilden waarschijnlijk emigreren. BUREAUCRATIE Een beambte van de Staatsmij nen vertelt in het Limburgs Dag blad zijn ervaringen op een Rijksbureau te Den Haag, waar hij een der chefs te spreken vroeg. „Kunt U lezen?", vroeg de ondergeschikte ambtenaar, die hem ontving en prikte met zijn wijsvinger in de richting van een bord, dat aan de muur hing. Daarop stond vermeld, dat be zoek van te voren schriftelijk of telefonisch moest worden aange vraagd. „Ik kom heiemaar uit Heer len voor dit onderhoud en heb zeer weinig tijd", betoogde de be zoeker beleefd. „Ik heb werkelijk niet geweten, dat Ik een onder houd vooraf moest aanvragen". „Voorschrift is voorschrift", luidde het antwoord. „Is het hier zó druk?" „Helemaal niet, maai- des ondanks. „Wat moet ik volgens U dan doen?" „U wandelt de stad in, stapt een telefooncel binnen en vraagt een onderhoud aan". „En dan?" „Dan krijgt U mij aan de te lefoon, mijnheer". „En....?" „Ik kondig Uw komst bij de chef aan". „Vervolgens?" „U keert naar hier terug en wordt onmiddellijk toegelaten". „Maar dat is je reinste waan zin", barst de mijnheer uit Heer len los. „Wét zegt U?" kefte de amb tenaar. Maar de Limburger had er nu genoeg van. Hij zei ln 'n gespier de taal wat hij van deze dolzin nige historie wel dacht. De amb telijke mond klapte open en dicht van ademloze verbazing! Toén er weer geluld uit kwam, was het pleit gewonnen. De bezoeker werd zonder 'n voorafgaand telefoontje aangediend. En toen hij eenmaal bij de chef was werd de zaak, waarvoor hij kwam, binnen een ogenblik afgewerkt.. W/IJ hebben goed nieuws voor onze lezeressen. Knippatronen naar modeleen, In de krant afgedrukt, waar reeds zo vaak om is gevraagd, kunnen *ij met ingang van volgende week bestellen. Deze grote attractie voor onze dames maken wij ook daarom met veel genoegen bekend, omdat wij er in zijn geslaagd, ons ten deze van de medewerking van een zeer bekende en vertrouwde firma te verzekeren. Het vervaardigen van knippatronen is nu eenmaal een zorgvuldig en deskundig werk, dat alleen met speciale ma chines goed kan worden gedaan. De modeprenten, die wij voortaan in onze Moderubriek opnemen, zullen wij nummeren. De prijs van de knippatronen wordt er bij vermeld. Deze bedraagt, al naar gelang het karakter van het mo del, 1,35 of 1,50, dit is slechts een fractié hoger dan de patronen voor de oorlog kostten. Belanghebbenden ontvangen het patroon met uitvoerige toelichting én op maat bovendien in een keurige verpakking van cellophaan en in een kwaliteit, die niet minder is dan de bekende Engelse Butterick-patronen van voor de oorlog. Zij kunnen worden besteld bij onze kantoren en bij boekhandela ren, die zich hiermede willen belasten. Nu wij tot deze knippatronendienst, alleen bestemd voor abon- nées, kunnen overgaan, zullen wij ook de inhoud van -onze mode- praatjes meer op de practijk, het bereikbare, instellen, zodat .er bijv. veel meer zal worden geschreven over kinderkleding, die im mers veelal uit oud-materiaal kan worden vervaardigd. Nadere bijzonderheden volgen. INTERNATIONALE DEELNEMING „Met Moed Vooruit" uit België zal van de partij zijn yOOR de ware muziekminnaar, en dat zijn er in Noord- Holland velen, belooft het con cours, dat door de arbeiders- muziekvereniging „Voorwaarts- Zaanstreek" wordt georgani seerd in Hoog aan de Zaan, iets te zijn om van te smullen! De opzet was het concours drie Zondagen te laten duren. Door ver schillende oorzaken is het aantal in geschreven corpsen niet zo groot als men verwacht had, zodat het con cours nu op twee Zondagen ge houden zal worden, té weten op 8 Juni en 15 Juni in het Koger Wan delpark, met marswedstrijden op die dagen in de Lindenlaan te Zaan dijk. Het Belgische Fanfarecorps „Met Moed Vooruit" uit Opdorp, een plaatsje bij Dendermonde, zal met zijn aanwezigheid luister aan het concours bijzetten. Want het orkest, bestaande uit 59 spelers, mag er zijn. Een andere oorzaak van het betrek kelijk kleine aantal inschrijvingen is het feit, dat het concours zeer zwaar is, tenminste wat betreft de Ere-afdeling Fanfare. Het verplichte werk in deze afdeling-is uitermate moeilijk; alleen Kunst na Arbeid" uit Purmerend schijnt in staat te zijn dit nummer te „maken". Totaal zijn er vijftien inschrij vingen; dertien muziekcorpsen en twee tamboercorpsen oftewel „ven dels". Van deze dertiën corpsen zijn er bovendien twee, die tevens hun vendel In de strijd werpen. Aan de marswedstrijd' op 8 Juni nemen deel: het vendel van de'gymnastiek vereniging „Olympia" uit Zaandam, het vendel van de gymnastiekver eniging „Simson" uit Koog-Zaan dijk, het vendel van de muziekver eniging „Verkade" uit Zaandam en „Verkade" zelf. Op 15 Juni zullen de toeschouwers kunnen genieten van het marcheren van „Helders Fan farecorps", het Belgische corps „Met Moed Vooruit", Harmonie „Deurne" uit Deurne en het vendel van de muziekvereniging „Crescendo" uit Alkmaar. Uitste' ^nde bezetting De kwaliteit van de corpsen, die aan het concours meedoen, is uit stekend. Kenners van de wereld van amateur-muziekverenigingen zullen dan ook in de volgende op gave klinkende namen .tegenkomen- Op Zondag 8 Juni, treden in het strijdperk: Vierde afd. Harmonie: Harmonie „De Waarheid", Den Haag. Eerste afd. Harmonie: „Excelsior", Rotterdam en „Ver- kade's Harmonie", Zaandam. Ere afd. Fanfare: „Kunst urn Arbeid", Purmerehd (de beide an dere orkesten in deze afdeling heb ben zich teruggetrokken). Super. afd. Fanfare: „Con- cordia", Oostzaan en „Eensgezind heid", Wormer (een orkest heeft be dankt). Om de erepalm zullen op Zondag 15 Juni elkaar bekampen: Eerste afd. Fanfare:. .Kel ders Fanfarecorps", Den Helder en „Met Moed Vooruit", Opdorp (Bel gië). Ere afd. Harmonie: „Excel sior", Alkmaar en Harmonie „Deur-- ne", Deurne (Noord-Brabant). Super. afd. Harmonie: c-en combinatie van „Zaandams Muziek corps" en de Rooms Katholieke mu ziekvereniging „Harmonie"; „Ons Genqegen", Wormerveer. en „Apol- lo", Zaandijk. DOELVERDEDIGER KREEG ZENUW TOEVAL Gisteren deed zich op het DWV-terrein een incident voor, dat gelukkig in de Nederlandse voetbalwereld als een unicum Van worden beschouwd. Tijdens de wedstrijd DWV 7—Meerboys 2 kreeg de keeper van Meerboys toen de tegenpartij een aanval op zijn doel ondernam, plotseling een zenuwtoeval. Begrijpelijker- wijs verwekte dit incident grote beroering binnen de lijnen. Het bleek, dat de bewuste speler wel vaker aan zenuwtoevallen leed. Dat deze man echter toch me disch is goedgekeurd lijkt ons onverantwoordelijk. De handhaving van de orde en van de Wftlten op het water is een veelomvattende taak Vooral in havenplaatsen, zoals Zaandam en Am sterdam, is het werk van deze politiemannen op het water, doorgaans oud-zeelui, verre van makkelijk. Hier stapt een bootsman van een der polllleboten der Rijkspolitie over op een binnenvaartschip, dat geeo^ troleerd moet worden.

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 8