Geen liefdadigheid, maar gemeen schapszin Hei rappori zegi; „Tekort aan opvoeding Hollandse NieuweHaring KLEPPER'S VOLKSZANG bruids- bouquetten FLINKE VERTEGENWOORDIGER U.L.O. HEILOO „SUCCES" WONINGRUILbureau „ACTIEF' MaaischWerk op Humanistische grondslag" vraagt de aandacht In het najaar van 1945 nam mevrouw E. Tas-Callo, vroeger hoofdre dactrice van ons blad, het Initiatief om te komen tot oprichting van een afd. Alkmaar van de Stichting Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag. Thans is de afdeling opgericht wat zal zij voor Alkmaar betekenen? Dit: zjj die niet aangesloten zijn bij een kerkelijk genootschap en mate riële steun nodig hebben, of de morele steun behoeven van voorlichting en advies voor allerlei moeilijkheden in hun maatschappelijke omstandig heden, kunnen zich thans wenden tot hun eigen vereniging Taak met bezieling ter hand gevat Het is een opmerkelijk verschijn sel, dat in Nederland de maatschap pelijke hulpverlening sinds jaar en dag geheel in handen was van de diaconieën en de R.K. organisaties. De nlet-kerkelijken kwamen daar door in de practijk veelal in het ge drang. De Stichting Maatschappe lijk Werk op Humanistische Grond slag bracht hier reeds in vele plaat sen een verandering ten goede. In de toekomst zal het nu voor Alk maar ook zo zijn dat allen, zonder uitzondering, gelijkberechtigd kun nen zijn omdat thans alle gezindten «en vereniging achter zich weten die bijstand, waar nodig, verlenen. Een lelijk woord voor een goede bedoeling Gelijkberechtigd kunnen zijn want, u-at de St. v. 3L W. op Hum. Grondslag betreft, de afdeling Alk maar zal allereerst moeten groeien en de belangstelling ondervinden die zij verdient, uil zij haar werk naar behoren kunnen verrichten. Thans telt zü een honderd leden dat Is nog veel te weinig. Het bestuur van de afdeling is als volgt samengesteldDr. C. H. Ket- ner, voorzitter, mevr. T. Smink, se cretaresse, de heer B. Fels, penning meester, de heer J. H. Dupont van de Alkmaarse Bestuurdersbond, de heer G. de Nija (EVC), de heer L. G. J. Berman en zr. F. C. Marx, le den. Aarzel niet te lang Er zijn drie secties ingesteld: Kinderbescherming, Maatschappelijk Hulpbetoon en Reclassering. Mevrouw Smink staat aan het hoofd van de afdeling Kinderbe scherming; met het Maatschappelijk Hulpbetoon belastten zich dr. Ket- ncr en de heer Fels; de heer Berman nam voor de reclassering de zorg op dch. Drie secties Mevrouw Smink maakte reeds in haar vroegere woonplaats, Meppel, een zo intensief mogelijke studie van het veeleisende maar dringend nodige werk van de Kinderbescher ming. Enige leden van de Alkmaar- se afdeling zijn reeds gezin\voogd of -voogdes geworden voor niet-kerke- h)ke gezinnen, die moeilijkheden hadden met de opvoeding van hun kinderen. Wil het werk zo veel mo gelijk vrucht dragen, dan moet voor al hier de nadruk gelegd worden op het belang van een goede preven tieve werking. De gevaren èn de verleidingen aan welke de jeugd van deze tijd bloot staat, zijn van een dergelijke aard, dat geen opvoeder zich beschaamd hoeft te gevoelen, wanneer hij of zij het met de eigen kinderen niet „bolwerken" kan. Er zijn mensen, die de tijd en de lust hebben gehad, zich meer dan het voor de meesten van ons mogelijk is, te verdiepen in de moeilijkheden die de opvoeding stelt; deze men sen zijn gaarne bereid om de ouders die met hun handen in het haar mochten zitten, bij te springen, met raad en daad terzijde te sttan. Te lang wachten wil hier vaak zeggen: het kwaad niet meer kunnen keren! Onlangs verscheen een klein onopvallend berichtje in de plaatselijke bladen: de Stich ting voor Maatschappelijk Werk op Humanistische grond slag was geplaatst op de lijst der Weldadigheidsverenigingen Een korte aankondiging van het verschijnen van een be langrijke instelling. Met enige bestuursleden van de nu op gerichte afd. Alkmaar, mevr. T. Smink en de heer B. Fels, hoofd van het Districts Bureau Verzorging Oorlogsslachtof fers, mochten wij een onder houd hebben over de doelstel lingen dezer vereniging, die ongetwijfeld ook voor Alkmaar in een grote behoefte zal' voor zien. Ledental moet snel groeien Ma^t-jüappelijk Hulpbetoon - het is een woord, dat een lelijke, bijna hatelijke klank heeft gekregen, zo als de woorden liefdadigheid en re classering. Maar de Stichting werpt het idee van liefdadigheid, van bedeling, de lelijke gedachte van maatschappe lijke superioriteit en minderwaardig heid, verre van zich. De sectie Maatsch. Hulpbetoon heet zó, omdat onze taal nog geen passend woord rijk is, dat zich boven de sfeer van liefdadigheid verheft en aanduidt, wat hier in werkelijkheid voorge staan wordt: het verlenen van hulp omdat dit plicht en geen ver dienste is. Een vijftigtal in de omgeving van Aken wonende Nederlandse kinderen zijn voor een vacantie van drie weken in Nederland aangekomen. Voor het merendeel zijn deze kinderen, wier ouders ondanks het feit, dat zij In Duitsland hun werkkring heL jen, Nederlander zijn gebleven, sterk onder voed. Op advies van Nederlandse artsen, die de kinderen in Duitsland keurden, komen zij drie weken bij Nederlandse families, om aan te ster ken. De kleinen passeren de grenspost bij Vaals. Daarom mag er ook geen aarze ling zijn van de zijde van hen, die dit nodig hebben, om bij dr. Ketner of de heer Fels aan te kloppen voor advies, wat „M H" aangaat en bij de heer Berman, wat het terrein van de reclassering betreft. Binnenkort zullen bepaalde zit tingsuren bekend gemaakt worden. Voor de Ouden van Dagen, die gaarne voorlichting zouden hebben over de Noodvoorziening-Drees zij hier nog opgemerkt, dat zij zich nu reeds kunnen vervoegen bij de heer Fels, hoofd D.B.V.O., Voorhout, ka mer 44 of Westerweg 134. De ad- adressen van de andere hier genoem de personen zijn: mevrouw Smink: Corf straat 16, de heer Berman: Nieuwlandersingel 51; dr. Ketner: Stationsweg 2; Wij geloven, gezien het feit, dat een derde van onze stadgenoten niet aangesloten is bij enig kerkelijk ge nootschap, te mogen verwachten, dat de Stichting voor Maatsch. Werk op Humanistische Grondslag bin nen niet al te lange trjd niet te kla gen zal hebben over gebrek aan be langstelling. Jeugdige boefjes voor de rechier Frederik wil kok worden op zee, maar de regering ontfermt zich over hem De harde feiten. De stemmen van de rechters zijn niet brommerig niet streng en hard integendeel. Maar zij houden vast aan de harde, lelijke feiten, aan de dingen, die gebeurd zijn en die geen keer meer nemen. En het kind geeft antwoord op de vragen, die hem ge steld worden, keurig beleefd, toonloos, wat automatisch, als een sprekende pop. —Kreeg je dan geen zakgeld van huis? Jawel, edelachtbare. Kon je daarmee niet toe? Jawel, edelachtbare. Dat is dan toch wel erg, hè" Jawel, edelachtbare. 't Waren die twee gulden, die 1.60, die veertig cent, die hij zich door in sluiping, zoals dat heet, wederrechte lijk had toegeëigend, om zijn snoep lust te bevredigen. Zijn ouders staan hier bij hem ,maar zij zijn niet bij machte om hem hier vandaan te halen. Zij waren ook niet bij machte om te verhinderen, dat hij, Frederik, hier kwam. Het blijkt wel uit het rapport van de ambtenaar voor De volkstelling In Nederland nadert. Voor de grote volkstelling, welke binnenkort in ons land gehouden zal worden, zal men gebruik maken van «peciale machines, die het werk aanmerkelijk zullen verlichten. Op de foto een tabelleermachine, speciaal voor volkstelling ingericht. Deze machine heeft een telcapaciteit van 720.000 cUfers per uur. ZU wordt ge bruikt tezamen met een elecrtonlsche ponsmachine, welke op 6000 kaar ten per uur ongeveer 80 cjjfers per kaart ponst. die meneer in die toga hem dat? Hij verslikt zich van de haast om te antwoorden: „Naar zee. 'k Wil graag naar zee." „Als kok, hè?" Hij knikt: ja als kok, maar ver geet om te zeggen: edelachtbare. Zouden ze hem naar zee laten gaan? Zouden die heren daar, dat voor hem in orde kunnen maken? Als ze dat willen, vast wel Naar zee, naar andere landen, weg van hier In elk geval laten ze hem niet naar huis teruggaan, dat begrijpt hij wel uit wat die meneer in burger tegen zijn vader en moeder zegt. Hij zegt, dat ze nou niet zo moeten huilen dat er wel predikanten zijn, die hun kinderen niet op kunnen voeden (zou J^E JEUGD is in nood, de jeugd dreigt te ontsporen. Bandeloosheid, misdadigheid, zedenbederf nemen hand over hand toe. Zal ons volk verzin ken in een poel van morele ver wording? Staat de toekomst van ons volk niet op het spel? Legio zijn reeds de alarmkreten, die na de oorlog in deze trant zijn aangeheven. Twee dingen troffen ons echter in de meeste artikelen, die over de bedroe vende materie van de jeugdcri minaliteit handelden: een flau we belangstelling voor het werk van de gevestigde instellingen en de twijfel aan eigen macht tot verbetering der toestanden. Wij hebben ons afgevraagd, wat er momenteel gedaan wordt voor het kind, dat moreel wordt bed-»ïgd en wij wendden ons hiervoor tot officiële instanties. In een serie artikelen willen wij nu onze indrukken vastleg gen misschien, dat wij hier en daar een vingerwijzing kun nen geven, hoe de dam, die reeds opgeworpen is om het kwaad te keren, verstevigd kan worden door een ieder van ons. Wij beginnen met een verslag van een „zitting met gesloten deuren" jeugdige boefjes dat waar zijn bedoelt hij een do minéé?) dat hij maar in lichte graad debiel is (debiel is zeker als je ge stolen hebt) en dat het juist in het belang van het kind is -om hem een tijd lang naar de Kruisberg te sturen Kruisberg! zou dat de naam van een schip zijn? Het klinkt wel net zo.... Heb je nog iets te zeggen, Fre derik? Jawel, edelachtbare. Wat dan? Dat ik er spijt van heb, edel achtbare. Gelooft die voorzitter hem niet? Hij geeft helemaal geen antwoord. Nou gaat er iemand praten daar achter zijn rug, die heeft ook zo'n toga aan, waarom zit hij niet bij die anderen? De raadsman stelt voor 't nog eens met hem te proberen. Maar de presi dent acht het beter, zich aan het rapport van de observatie-inrichting te houden: ter beschikking stelling van de regering. Frederik mag weggaan, zijn vader en moeder ook. Misschien vraagt hij zich af, of hij nog een kansje maakt om op dat schip de Kruisberg te ko men, als hij stil en kleintjes tussen een paar zwarte uniformen de zaal verlaat. Het is stiller in de rechtszaal dan anders. De sfeer schijnt mij ook druk kender toe, benauwder. Er gaat een beklemming uit van de leegte op de publieke tribune van de verlaten ge tuigenbanken, waar niemand op zit, van de kale banken, waarvan de hoogte en de kilheid meer opvallen. Als mijn blik dwaalt van de somber zwarte toga's der rechters naor ie smalle schoudertjes van het jongetje, dat bedremmeld voor het houten hek je staat, is het me, of hier iets niet in evenwicht is. of er iets niet klopt, of er zo dadelijk wel een verklaring zal worden gegeven voor de vergissing, die er in het spel moet zijn. Ik peins, dat het bleke kind straks wel weer naar buiten zal worden gebracht en een brommerige, maar goedige stem daar tegen hem zal zeggen: „ga nu maar weer spelen, vergeet 't maar gauw maar pas op, dat je niet onder een auto ko»»t hoor je? de kinderwetten: de moeder zat „in 't kamp", vader moest overdag naar zijn werk, het zoontje zwierf teveel op straat. Het voorbeeld. Wat doet zo'n knaapje van een jaar of dertien tussen ons, grote mensen, die vervuld zijn van eigen zorgeh en genoegens we kwamen hem nooit tegen, want hij valt ons immers niet op, we vinden hem vreemd en vijan dig in onze onverschilligheid en haast. Nauwer verwant voelt hij zich aan die jongens en meisjes, die een paar jaren ouder dan hij, 's avonds door de druk ke straten slenteren en joelen, die schreeuwen en lachen, die altijd ple zier hebben en sigaretten roken en snoepen, naar het hem toeschijnt, zo veel als ze maar willen. Al behoort hij nog niet tot hen, hij kan hen be grijpen, wat zij doen, kan en wil hij ook. Maar dan moet je de kansen, die komen, grijpen. Grijp naar 't plezier, grijp naar je geluk, grijp om pret te hebben, te lachen, te roken en te snoepen. Als je vastloopt. Als je v - in 't kamp" zit en je vader d' e is als hij 's avonds van z'n werk komt dan zwalk je op straat van 't een naar 't ander als een scheepje zonder ballast en zonder roer. En als je vast loopt, dan komt er een hand, die je uit dat drabbige water tilt en de vingers van grote mensen, die je niet kent, prutsen wat aan je. Maar ze laten je niet meer zo gauw los: je komt eerst op 't bero en later voor een meneer met een zwar te jurk aan dat is een toga en je moet altijd edelachtbare tegen 'm zeg gen en daarna ga je 'n hele tijd logeren in een groot huis, waar nog veel meer van die jongens zijn, die allemaal wat uitgehaald hebben nou je bent heus de enige niet, hoor en dan brengen ze je weer voor die zelf de edelachtbare: je vader en je moe der staan nu naast je en ze huilen. Wat zullen ze nou weer met je doen en waar moet je nou straks weer naar toe? „De zonden van een vader". Plotseling begint je vader hardop te snikken: hij heeft 't van mij, de zonden van een vader worden bezocht aan 't kind, zegt-ie. Nou, maar moe der heeft toch ook In het kamp ge zeten, maar die zegt niks, die huilt alleen maar. Was hij hier maar weg 't is hier allemaal zo naar en treurig. Wat hij graag wH wezen? Vraagt Heden overleed zacht en kalm onze innig ge liefde en zorgzame man vader, behuwd- cn grootvader, de heer JOHANNES VERFAILLE in de ouderdom van 60 jaar. R. Verfaille- van Pelt Den Helder, J. Verfaille K. Verfaille-Bast Heiloo, W. A. Akkerman- Verfaille N. Akkerman J. Verfaille G. ten Bruggecate en kleinkinderen. Heiloo, 24 Mei 1947 Van Aostastr. J 143 De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Woensdag 28 Mei op de alg. begraafplaats te Huisduinen. Vertrek van Spoorstr. 73, den Helder, 2 uur nam. JJartelijk dank aan onzen patroon, den WelEd. Heer F. H. Ringers, voor de on vergetelijke feestdag, ons bij de herdenking van het 100- jarig bestaan van het Archi tecten- en Bouwbureau F. H. Ringers en Zn. op 21 Mei j.1. aangeboden. Het gezamelijk personeel Uit de ton 10 ct. Vishandel Koningsweg 55 Tel. 3221 Deze week aan te bieden: TONG TONG (kook en bak- tong) p. p. 92 ct. TARBOT HEILBOT KABELJAUW WOLF PONEN SCHELVIS SCHOL PALING (Levend en gerookt) De eerste HARDE BOK- KING 10 ct. GEDROOGDE SCHAR enz. enz. PRIMA WARM GEBAK KEN VIS, iedere dag. in Café Centraal ot> het Hofplein op 29 Mei a.s. Aanvang 8 uur ZONDER PUNTEN 3 lange witte heren jas sen 5052, zo goed als nieuw, oude kwaliteit. Nic Beetsweg 23, Heiloo Onze specialiteit van „Eeuwige Lente" Iets aparts en voordelig! Zie etalage U wéét wel, in 't cen trum van Heiloo Groothandel in Meel en Bakkerij-Grondstoffen vraagt voor Kennemerland en Zaanstreek, tegen nader overeen te komen salaris en voorwaarden Liefst ingevoerd bij de Bakkerij Brieven onder no. 1581 Bureau v. d. blad Hoofd J. Gerling Opleiding voor de M.U.L.O. diploma's A en B Aangifte van leerlingen voor de eerste klasse, liefst op Woensdag 28 Mei en Woensdag 4 Juni telkens van 2 tot 5 uur in het Schoolgebouw aan 't Molenpad De leerlingen moeten 6 klassen van de L.S. met goede uitslag hebben doorlopen Ouders gelieven het trouwboekje mede te nemen Boeken worden aan de leerlingen in bruikleen van de school verstrekt levert uw Kolen bonnen (liefst spoedig) bij ons in Wij zullen zorgen dat U tevreden kunt zijn SCHIPPERS Kolenhandel Oudegracht 12, Tel. 2808 Wij hebben Houtskool en Aanmaakturf Overleg met ons om Uw rantsoen aan te vullen met prima droge keiharde Drentse of Friese turf, voor normale prijzen <^V Üuismd Te koop: MODERN TUINSTEL 2 st., tafel, bank Brieven onder nr. 1582 bur. v. d. blad Sportschool BEN TADEMA leert u het Jiu jits» grondig Inï. Langestr. 97a, Alkmaar Tel. 3737 Verkoopbureau der EXCELSIOR STOFZUIGERS kan thans weer aanbieden de nieuwste modellen Prijs 104,— Kennemerstraatweg 159 Tel. 3972 DRUKKERIJ NAGFNOAST De drukker voor Handel en Industrie Laat 15a—19 Alkmaar Tel. 3464 - b.g.g. 2346. AUTOR IJ SCHOOL VLOTTE PRETTIGE LESMETHODE G. M. Haage, ged. instruct Heiloo, Bergeonstr, 199 Alkmaar, Ger. Doustr. 6 Bergen, Loudelsweg 15 Castricum, J. Catsstraat 34 ME25aS3 li li li li in— Sc Kl*ise ITc Trekkinf 23 Mei 1947. HOGE PRIJZEN: 3(00: S3S1 - s 1*0: MS5: 17319. PRIJZEN VAN f M.— 2248 2372 2880 S3S0 S761 6485 6978 7394 7724 80M 9913 Iuuu4 IUIS0 voorheen: Tasmanstraat 7a, Amsterdam NU VERDRONKENOORD 33 ALKMAAR Honderden adressen door het gehele land Vraagt inlichtingen. Geopend van 10-3 unr

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 4