Crisis in het land van de macaroni Buitenland j Strijd tegen zwarte handel Weer gas en electriciteit Amerikaanse troepen uit Frankrijk? KORT maar krachtig Binnenland Binnenland] Een sombere Beel op Schiphol Een Indonesische federatie? Conflict in de Rotterdamse haven 4s Jaargang No. 942 Uitgave N.V. Noordhollandse Pers 1945 i.o. Redactie Achterdam 20 tel. 2274. Adm. en Adv. Rid derstraat hoek Oudegracht teL 3971 Alkmaar. ■naarder -DAGBLAD VOOB ALK-MAAK IN OMGEVING Woensdag 28 Mei 1947 Directeur: TH. W. REYNDERA Hoofdredacteur: a E- DE WINTER De vroegere president der Verenigde Staten, Her- bert Hoover, heeft op een persconferentie te Was hington verklaard, dat naar zijn mening het eco nomisch herstel van de wereld binnen twee of drie jaar een feit zou zUn. wanneer Frankrijk en de Sowjet-Unie willen meewerken. Als een van de voornaamste oorzaken van de vertraging bij het industrieel herstel in Europa ziet Hoover het veld- winnen van het socialisme. De periode tot de nieu we oogst zal volgens Hoover voor de volken van Europa vrü moeilijk zijn. Men moet veel strenger optreden om te voorkomen, dat voedsel naar de zwarte markt gaat. Ook vertegenwoordigers uit zeven landen, die te Washington bijeen zijn gekomen om de wereldvoedselsituatie te bespreken zijn van oordeel dat er een volledige opruiming moet gehou den worden van de zwarte markten ln Europa. Voorbereidingen worden te Washington getroffen voor een bijeen komst van alle ministers van land bouw en voedselvoorziening ter we reld, waarbij men zal trachten te ko men tot rantsoenerings-standaarden en dwingende maatregelen inzake het verzamelen van de landbouwproduc ten. Een volledige conferentie zal waarschijnlijk in Juli in Europa wor den gehouden terwijl een speciale graanconferentie als voorloopster van de FAO conferentie in Augustus te "enève eveneens op het programma staat. Weer gas De staking in de Franse gas- en electriciteitsbedrijven is van korte duur geweest. Reeds een half uur na dat de staking te middernacht in wer king was getreden werd het bevel tot staken ingetrokken. Deze nieuwe op dracht werd gegeven na besprekingen tussen de federatie en de minister van arbeid Mayer. De regering en de vak verenigingen zijn het tenslotte ter elf der ure eens geworden over een rege ling door arbitrage vóór 18 Juni a.s. De beslissing zal worden genomen door een rechter van het opperste Franse gerechtshof en mag niet strij dig zUn met de regeringspolitiek. De regering heeft inmiddels het vorde ringsdecreet van Remadier buiten wer Ring gesteld Nicaragua De strijdkrachten van generaal Anastasio Somoza, ex-president en lei der van de opstand tegen de regering zijn de toestand in de'hoofdstad Ma nagua meester. De president van Ni caragua bevindt zich in de Mexicaan se ambassade. Hij is vergezeld van 12 trouwe officieren van de nationale garde. 20 andere loyale officieren van de garde zijn in bescherming geno men door andere diplomatieke verte genwoordigers. Het grootste deel der nationale garde heeft zich bij gene raal Somoza aangesloten. Het ziet er naar uit dat de Joodse verzetsorganisaties hun activiteit niet alleen tot Palestina zullen beperken en dat zii de Engelsen op eigen terrein te lijf zullen gaan. Een correspondent van de ..Milano Sera" te Genua heeft vernomen dat de „Irgoen Zwai Le- oemi" bezig is een complot te smeden tegen prinses F.lisabeth. Een der lei ders van deze Joodse verzetsorganisa tie zou hebben verklaard, dat de or ganisatie een aanval zou doen op 't centrum van Londen, op Buckingham Palace zelf en zou pogen prinses Eli- sabeth om het leven te brengen. On dertussen doen de diverse commissies hun best een oplossing te vinden voor het Palestijnse vraagstuk. De com missie der V N. zal zich op 6 en 10 Juni in twee speciaal daarvoor ge charterde vliegtuigen naar Palestina begeven. Ieder vliegtuig zal 36 passa giers vervoeren. Men hoeft dus niet aan de goede wil van deze commissie te twijfelen, maar het is geen eenvou dige taak, waarvoor zij zich geplaatst zien. Tass meldt Het officiële Russische nieuwsbu reau Tass. dat overigens in zijn be richtgeving niet altijd een officieel relaas geeft van gebeurtenissen en fei ten. weet te melden, dat momenteel te Parijs onderhandelingen worden gevoerd tussen Amerika en Frankrijk over het terugtrekken der Amerikaan se troepen uit Frankrijk in ruil voor het recht van doortocht voor deze troepen door Frankrijk naar de Ame rikaanse zone van Duitsland. De Ame rikanen zouden van plan zijn een ma rine- en luchtbasis te behouden bij Marseille, dat de schakel vormt in de verbinding tussen de Azoren en Duitsland. Men neemt aan, aldus on ze Tass-collega's dat de Amerikanen ook een aantal bases en havens in Frans Guinea, Nieuw Caledonië, Afri ka en het eiland Tahiti willen behou den. In de Haarlemmermeer is men thans bezig met net r«xzorgen der suJ- kerbietenplanrjes. Het wieden der velden. In het R.K. Ziekenhuis te Gronin gen is een drieling geboren. Moeder en kinderen maken het zeer wel. De gemeente Wildervank zal op 12, 13 en 14 Juni a.s. haar 300-jarig be staan vieren. De Twentse sigarenfabrikanten zijn ontevreden. De distributie deugt niet. De tabak die is aangekocht is zo slecht, dat deze voor omblad onbruik baar is en niet kan worden geaccep teerd. Rook prettig. Aan de Hooftherdenking komt geen einde. Het is goed, dat de man al lang dood is, anders zou zijn hoofd omlopen. Gisterenavond werd hij her dacht in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag. Twee vliegtuigen van de Frits Diepen N.V. moesten gisteren een noodlanding maken. De machines wer den veilig op de grond gezet. Mr. S. J. R. de Monchy, oud-bur gemeester van Den Haag is uit Zwe den teruggekeerd. Hij heeft de dank van Nederland voor de Zweedse hulp in de hongerwinter overgebracht. Buitenland Gisteren en vandaag heeft men in totaal 49 bewakers en beambten van het vroegere concentratiekamp Mat- hausen opgehangen. Vier gewapende lieden hebben een spoorwegstation op 40 km. afstand van Jeruzalem opgeblazen. Zij waren kwaad omdat de trein te laat was, zo meldt onze speciale correspondent. In Frankrijk zijn hagelstenen ge vallen van 150200 gram. De bui duurde een kwartier .Te velde staan de gewassen in het departement Indre en Loire werden vernietigd. Vele da ken van huizen zijn doorzeefd. 100.000 verplaatste personen tussen 16 en 50 jaar zullen waarschijnlijk in aanmerking komen voor een betrek king in Groot-Brittannië. Met ingang van 15 Juni zulle#; - weer prentbriefkaarten en zakenbrie- ven uit Duitsland naar het buiten land kunnen worden gezonden. Na drie maanden staking hebben 13.000 mijnwerkers in de kolenmijnen van de Canadese provincies, gelegen aan de Atlantische kust, het werk weer hervat. De eerste groep Deense bezet tingstroepen is in de Britse zone aan gekomen. De Denen willen ook wel eens soldaafje spelen. lüij. ta^en.. In het weekblad „Kompas" wij over de volgende tragedie:. Een 10-jarig meisje benam zich het leven. Op Moederdag 1947. In een tehuis voor verwaar loosde kinderen in Dordrecht. Hing zich op met een spring touw aan de trekker van de W.C. waarin men haar had opgesloten. Omdat zij om haar moeder huil de. Op Moederdag 1947. De voetjes slechts enige cen timeters van de grond, had het kind zich grote inspanning moe ten getroosten zijn doel te be reiken. Doch de drang om deze aarde te verlaten was zo groot, dat het in zijn euvel plan slaagde. Het verhaal vertelt dan verder, dat dit een kind is, van een gezin van politieke delinquenten. Als je zo iets leest, gaat er toch even een schok door je heen. Gruw je van een wereld waar zoveel liefdeloosheid heerst, dat dit mogelijk was. Wij pleiten stellig geen straffeloosheid voor hun, die zich misdroegen. Maar de zonden der ouders mogen niet aan de kinderen worden bezocht Deze "kinderen hebben wij te steu nen in hun eenzame strijd. In onze houdin gtegenover hen hebben wij te tonen, dat het ons ernst is met nos streven naar een nieuwe wereld. Wij moeten voor hen zorgen, zo goed als mogelijk is en daarnaast de lief de voor de ouders, hoe verkeerd deze ook gehandeld moge hebben, hoog houden. Een dergelijke zelfmoord is een vingerwijzing aan ons. In ons streven naar gerechtigheid behoeven wij niet liefdeloos te zijn. MEN moet stekeblind zijn, om de toestand in West- en Zuid-Europa hoopgevend te vinden. Er heerst een chaos, die het pessimisme van Oswald Spengler alle eer aan doet. Velen en het zijn niet de slechtsten geloven niet meer int oekomstmogelijkheden voor de cultuur van het oude Europa. Zij zien enkel neergang en decadentie en aanvaarden deze in het besef, dat alles op aarde ver gankelijk is en iedere cultuur gedoemd is onder te gaan. Wat werkelijk van waarde is, zal behouden blven en stimulansen leveren voor nieuwe opkomende culturen, zoals die van Amerika en de Sowjet-Unie. In dit reali teitsbesef blijven zij staande, temidden van een ineen stortende wereld. munisten voorstanders om de bepa lingen van het door Mussolini met de Heilige Stad gesloten concordaat van Lateranen in de nieuwe grondwet op te nemen. Daarmede poogden zij ongetwijfeld good-will te veroveren in het over wegend kerkelijk georiënteerde Zuid- Italië. Om het evenwicht een beetje te herstellen stonden de communisten in de school- en echtscheidingskwes ties weer zeer afwijzend tegenover het Katholiek standpunt. Het is altemet een weinig fraai politiek spel. Onder tussen: het ontwerp van de nieuwe grondwet moet over enige maanden gereed zijn. Het staat te bezien of men het tijdig zover zal brengen. Rond de vrede TEN aanzien van de bepalingen door de politieke onmacht waartoe deze cultuurrijke landen zijn vervallen Beide naties zweven aan de rand van de afgrond. En men blijft doof voor Frankrijk en Italië verdeelde socialistische partij, waarde stromingen van Nenni en Saragat te- WIE een deel van zijn liefde aan Frankrijk en Italië heelt verpand. S .L m.n n' t il H f het vredestractaat vertonen de moet in zijn hart wel worden gewond anders dan betreu- Itaijanen een sterke eensgezindheid. Het verdrag, dat wèl getekend, maar p nog niet door het parlement is be- vrevaarlljke Situatie krachtigd, ziet men als iets zeer voor- REEDS het Italië van voor Musso- lopigs. Vooral de kwestie der Ita- de stemmen die waarschuwen. Wan- 3in3 was parlementair zeer zwak. De liaanse koloniën, die nog niet defini- kele regeringen volgen elkander snel situatie thans is zeker niet beter, tief is geregeld, houdt de gemoederen op; een reële regeermeerderheid is Dwars door het Italiaanse volk loopt bezig. Italië heeft nu eenmaal grond- zelden of nooit aanwezig. Machtige een diepe kloof. Blikken vele Italianen stoffen nodig cn ruimte voor zijn over- politieke partijen, ieder voor zich een naar Washington, niet minder talrijk tollige arbeidskracht. De kwestie minderheid vertegenwoordigend, staan Triëst is feitelijk geen kwestie. Men erkent doodeenvoudig de geproject- fel tegenover elkander. Geen enkel doelgericht program kan worden uit gevoerd. En ondertussen staan deze teerde regeling niet. Onzekere toekomst ZO staat het zonnige Italië voor een landen en zij waarlijk niet alleen js j^et aantal van hen, die hun hoop in West-Europa aan de grens van op Moskou vestigen. Het is daarnaast een financieel bankroet en voor een begrijpelijk, dat twintig jaar fascisme toekomst, die zich allerminst zonnig algehele economische uitputting. niet onmiddellijk spoorloos uit het laat aanzien. Wij mogen slechts ho- volksleven zijn verwijderd. Men denke Pen> dat de democratie zich zo sterk De Gasperie afgetreden slechts aan de Qualunquisti, de aan- weet te maken, dat de huidige gesple- IN Italië is de coalitieregering van hangers van de partij van de kleine tenheid onschadelijk kan worden ge- de christen-democraat de Gasperi af- man, die zeker niet van fascistische maakt. Dat het Italiaanse volk zijn getreden, omdat de laatste een uit- smetten vrij zijn. roeping in Europa en de wereld zal breiding van de regering naar reehta beseffen. Het ia nog altijd waar.dat noodzakelijk achtte en de socialisten Dc I11CUWC COIlStltUtic adeldom verplichtingen oplegt. Onze en communisten zich daartegen ver- DE Italiaanse republiek zwoegt hoop ec]ltfr wordt getemperd door de zetten. Zij vonden tot een dergelijke reeds geruime tijd om een nieuwe v^ees'°at raen, mat bl3 machte zal reconstructie te minder aanleiding, grondwet te scheppen. Erg vlotten 21311 2 c aa? decadentie te ont- omdat zij juist op Sicilië een verkie- doet het werk niet. Men kan zich worstelen. Daarop wijst bijvoorbeeld zingssucces hadden geboekt. Tegen- voorstellen, dat zich rond deze nieuwe meT} f~e kabinetsformateurs zoekt over de sterke eensgezinde communis- grondwet allerlei politieke conflicten on^er e ^^r tische party van Toglati (die zich in afspelen. Vreemde dingen kan men ^en 3 ons ballingschap Ercoli noemde) staat een daarbij beleven. Zo bleken de com- DEWI. De ministers Beel en Jonkman zyn Dinsdagmiddag per K.L.M.-vliegtuig van hun reis naar Indonesië op Schip hol teruggekeerd. Zij werden door een zestal collega's begroet. Ook de chef van de Generale Staf was aan wezig. Kort na de aankomst werd door Dr. Beel een verklaring afgelegd, waarin hy o.a. zeide: Wij betreuren het, dat wjj ten aanzien van de hou ding van de Republiek met betrekking tot de uitvoei ring van Linggadjati een onbevredigende stand van zaken hebben aangetroffen. 1 Ter gelegenheid van ons bezoek aan Makassar en in BEEL antwoord op de critiek door president Soekawati uit gebracht op woorden en daden van de Republiek, heb ik my dan ook genoopt gevoeld ernstige twijfel uit te spreken over de bereidheid tot sa menwerking van de Republiek met de andere gedeelten van Indonesië en Nederland. Aan deze twgfel moet ten spoedigste een einde komen. Te dien einde is dezer dagen door de Commissie Generaal aan de Republikeinse delegatie een nota overhandigd, welke niet alleen economische en finan* ciële, maar ook staatkundige problemen behandeld. Hierin is nX verdere vorm gegeven aan de federatieve opzet in het accoord van Linggadjati belichaamd. In deze nota wordt de nakoming van de hierin in overeen* stemming met het accoord van Linggadjati gestelde voorwaarden over de gehele linie voorgesteld en verlangd. Over de inhoud van deze nota zullen zo spoedig mogelijk mededelingen worden gedaan. Wie in de huidige om standigheden de geschikte personen zijn om in de hoogste functies aan de oplossing van deze vraagstukken mede te werken, heeft destijds gciyk voor de aanvang van de reis reeds bekend werd gemaakt een punt van bespreking uitgemaakt. Hierover kon de minister echter in dit stadium zonder voorafgaand overleg met zijn ambtgenoten niets mededelen. Indonesische federatie? Uit betrouwbare bron weet Reuter te berichten, dat Nederlandse auto riteiten aan vertegenwoordigers van de Republiek een voorstel hebben overhandigd, dat kan leiden tot de instelling van een voorlopige federa le regering voor geheel Indonesië. (Wy vermoeden, dat hiermede wordt gedoeld op de nota, waarover min. Beel in zyn verklaring op Schiphol sprak Red.) Men verwacht, dat de beslissing inzake aanvaarden of verwerpen van dit voorstel a.s. Zon dag zal vallen tgdens een vergade ring van het Republikeinse kabinet. Sommigen nemen aan, dat de be trokken voorpolige regering bevoegd heid zou krijgen om handelend op te treden in kwesties met het buiten land van financiële en economische aard. Voorts neemt men aan, dat de voorlopige regering vertegenwoordi gers zou bevatten van de staten Oost-Indonesië, Borneo en van de Republiek. De staking te Rotterdam By het conflict in de Rotterdamse haven zijn op het ogenblik ruim twee duizend losse havenarbeiders betrok ken. Het conflict is ontstaan rond een driehonderd arbeiders, die op Tweede Pinksterdag moesten wer ken, waartegen van de zyde van de E.V.C. bezwaar werd gemaakt. Aan de weigerachtigen werd Dinsdag morgen de toegang tot het werk ontzegd. Als antwoord hierop werd door de E.V.C. de staking geprocla meerd en de eis gesteld, dat deze mannen ongestraft zouden biyven. Hiermede kon het bestuur van de redersvereniging, de Scheepvaartver eniging Zuid, zich niet verenigen. Het was van mening, dat arbeiders die de officiële loonbepalingen niet erkennen, niet aan het werk kunnen gaan. De z.g. Unievakbonden staan achter de werkgevers, omdat zij van mening zyn dat arbeidscontracten door beide partyen moeten worden nagekomen. Inmiddels vergaderde de E.V.C. om haar houding nader te bepalen. Be sloten werd de reders schrifteiyk om en onderhoud te verzoeken. Het Strijdkrachten programma Naar aanleiding van enige hem door het Tweede Kamerlid W. Tho massen gestelde vragen over hot strydkrachtenprogramma heeft de minister van Oorlog medegedeeld, dat hy de mening niet kan delen, dat in de uitzendingen van dit pro gramma een algemeen scepticisme zou doorklinken ten aanzien van het regeringsbeleid inzake Indonesië. De minister kan dan ook niet inzien, dat de radiouitzendingen voor de Nederlandse strydkrachten indruisen tegen de geest van de regeringspoli tiek en hy acht het derhalve niet nodig byzondere maatregelen te tref fen. Wy hadden waariyk geen antwoord verwacht. Niettemin betreuren wy het dat deze uitzendingen rustig iedere dag doorgaan. Evenals spe ciale soldatenkranten, achten wy deze radiouitzendingen een gevaar voor een vrye democratische ontwik keling van onze burgers in uniform. Klei ne eieren Op de laatste bonnen hebben wy vry'wel steeds „grote" eieren ontvan gen. Aangezien de pluimveestapel ook talrgke bescheiden leden telt, dio slechts eieren van bescheiden omvang produceren, mogen wy er zo wordt officiëel medegedeeld op rekenen in de 1 omende weken kleine eieren op de bon te krygen. En dat by de verlaging van het vleesrantsoen! Uit Indonesië De Heren Soekarno en Hatta zyn van hun achtdaagse reis door West- Java in Djokjakarta teruggekeerd. Zy zouden overal enthousiast door de bevolking ontvangen zijn. Hatta was van mening, dat de proclamatie van de Staat-Pasoendan, de positie van de Republiek in West-Java slechts had verstevigd. Het Oost-Indonesisch Parlement heeft in plaats van Tadjoeddin Noor tot voorzitter gekozen Moh Kaha- roedin, sultan van Soembawa. De beroemde Plantentuin te Bui tenzorg bestond vorige week 130 jaar. Het is een van de schoonste bo tanische tuinen ter wereld. Uit Indonesische bron komt de suggestie ,dat voor de post van Gou verneur-Generaal slechts prof. Scher merhorn aanvaardbaar zou zyn. Aan gezien men Romme botweg heeft afgewezen, mag men niet aannemen, dat de Heer Meynen een gunstiger onthaal ten deel zou vallen. Men adviseert daarom de Commissie-Ge neraal te ontbinden en prof. Scher- merhorn als Gouverneur-Generaal de besprekingen to laten voortzetten. Het weer vandaag OPNIEUW STIJGING VAN TEMPERATUUR Opnieuw sterke styging van tem peratuur, echter gelcldeiyk weer wat toenemende bewolking met later vor ming van verspreide buien met kans op onweer. Meest matige wind hoofd zakelijk tussen Oost en Zuid*

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 1