Velen lopen hun hakken scheel 'RITISCHE STATEN LOKET-LOGICA tzke£tje,s' Telling jPè ~~bjdert véror\èzrer^ behaIve BURGERIJ BEKOSTIGT RESTAURATIE RAADZAAL Eenvoudig middagjaponnetje PAvos SCHAAKRUBRIEK Verkeerde stand der benen en.... rugklachten het gevolg UET is ontstellend, hoeveel mensen hun hakken scheef lopen. Ontstel lend ja, want dit euvel kan tot vele klachten leiden, die echter gewoonlijk pas op middelbare leeftijd de patiënt naar de dokter brengen. Gewoonlijk lopen de mensen hun hakken naar buiten scheef. Dat be tekent, dat ze hun voeten te ver naar buiten zetten en de enkels naar bin nen knikken. Om de benen te kunnen gebruiken, krijgen de knieën nu weer een knik in de andere richting, ook de heupen worden licht buitenwaarts gedraaid. Het is duidelijk, dat de ver keerde stand in al deze gewrichten, die het hele lichaam moeten dragen, op de duur niet zonder gevolgen blijft. Als de gewrichtsvlakken niet zuiver cp elkaar sluiten en in enigszins scheve stand worden bewogen, dan treedt er slijtage op in het kraakbeen, gevolgd door lichte ontstekingsver schijnselen, bindweefselvorming en tenslotte kalkafzetting. Hierdoor wordt het kraken van de gewrichten ver klaard. Dat de klachten pas op mid delbare leeftijd een wat ernstiger Vorm aannemen, heeft verschillende porzaken. Ten eerste pleegt het lichaams- gewicht na het veertigste jaar toe te nemen. De belasting der gewrichten wordt dus groter, de slijtage in de .verkeerd gebruikte gewrichten neemt tot Ten tweede wordt de elasticiteit Va het kraakbeen geringer en de nei- gi:t tot kalkafzetting groter. Ten derde en dit geldt vooral voor vrouwen in de overgangsjaren, beden er veranderingen op in de stof wisseling, waardoor ontsteking in de ge chten bevorderd wordt. D overbelaste en mishandelde Een drama Hij stond op de hoek van een straat met sigaretten. Het was een nieuweling in het vak, dat zag je zo. Hij riep veel te luid en zijn gezicht stond zó schuldbe wust, dat een bijdehande politie dienaar op een kilometer afstand reeds kon zien, dat daar iets zwarts stond. „Man," zei ik tegen hem, „waarom ga je niet aan de slag, d'r is werk genoeg te krijgen En toen kreeg ik een verhaal, dat bewees, dat het leven lang niet altijd een lottetje is. „Ik was nachtwaker," zo begon het zwarte debutant je, „en ik ontving op een zekere avond van m'n baas de opdracht naar een houtwerf te gaan, waar al ver schillende keren hout was gesto len. Ik kreeg een hond van een collega mee, want m'n eigen Nimrod was ziek. Het was een knaap van een beest en lang niet lekker. Wij kwamen op de werf aan en ik liep met de hond aan de riem het eerste rondje. Het beest was ontzettend actief en snuffelde en gromde en draaide met z'n loenzende ogen, dat *het een aard had. Na de eerste ronde maakte ik het me gemakkelijk in het wachthuisje, maakte de riem van het viervoetige monster los en draaide een sigaretje. Toen ik daar een uurtje had gezeten hoorde ik plotseling gerucht. Ik spitste m'n oren en warempel, nu kon ik duidelijk sluipende voet stappen waarnemen. Direct dacht ik aan de hond je bent nacht waker of je bent het niet en ik fluisterde hem in het oor: „Vreemd volk, pak ze." De uit werking van die woorden was ontzettend. Het mirakel vloog grommend op me af, zette z'n tanden in m'n broek en haalde de linkerpijp van boven tot onder open. Ik was danig geschrokken en probeerde Rebecca wat een naam voor zo'n beest tot rede te brengen. Ik kreeg geen schijn van kans Bij iedere beweging, die ik maakte liet hij dreigend z'n tanden zien en hy gunde mij maar een heel klein plaatsje. Zo heb ik daar gezeten, op een bank je met m'n knieën tot m'n kin, tot. de eerste arbeiders me uit m'n isolement verlosten. Zij waren zo vriendelijk m'n baas op te bellen, die onmiddellijk de baas van Re becca als reddende engel op me afstuurde. Het bleek, dat die nacht van de werf twee partijen hout waren gestolen. M'n baas war kwaad en gaf me ontslag. En nm probeer ik het maar met zwarte sigaretten," zo besloot de onfortuinlijke nachtwaker, ter wijl hij angstig omkeek naar een dwergkees, die achter zijn benen snuffelde. „Ik heb een soort hon- danzlekte uit dat avontuur over- niden," vertrouwde hij mij toe. Criticaster knieën zeggen dan het eerst de dienst op. En zo zien we dan de vijftigjarige moekes met de krakende, pijnlijke knieën in groten getale op het spreek uur. Het eerste gebod is: afvallen, het tweede: hakken recht laten maken, zo nodig steunzolen dragen en niet op sloffen rondscharrelen, het derde: warmte behandeling van de knieën zelf. Ook rugklachten Niet alleen de benen worden het slachtoffer van de scheve hakken. Ook rugklachten kunnen het gevolg zijn. Ter compensatie van de verkeerde stand der onderdanen gaat de rug zich voorover of zijwaarts krommen, waardoor het zwaartepunt zich ver plaatst. Het is duidelijk, dat verkeer de spierspanningen hiervan het gevolg zijn. Rugpijn, vaak erger aan de ene dan aan de andere kant, is een der meest voorkomende verschijnselen van verkeerd gebruikte benen. Dit hele artikel is geïnspireerd op de vele ongelukkige voeten en benen, die we tegenwoordig over de straat zien lopen. Tegenwoordig meer dan vroeger? zult ge vragen. Ja, wel meer dan vroeger. In de oorlog was het euvel van versleten en afgetrapt schoeisel niet te verhelpen. Nu wor den we, vooral in de grote steden, op geknapt met damesschoenen, die de naam nauwelijks verdienen. Heel spor tieve, gespierde meisjes kunnen er zich wel op in evenwicht hou den, voor wat our iere vrouwen zijn ze volkomen onvol, doende, al staan ze ook nog zo „vlot". Om aan het euvel van scheve hak ken tegemoet te komen is overcor- rectie door de schoenmaker het ge makkelijkste middel. Heilgymnastiek voor voeten en benen is meer doel matig, maar op oudere leeftijd wordt dat niet zo graag meer gedaan en heeft dit ook niet zoveel succes meer. Van groot belang is de contróle aan de Kleuterbureaux, waar enige malen per jaar naast de algemene lichamelijke en geestelijke toestand van het kind ook de stand van de voetjes wordt gecontroleerd. Op die leeftijd is er nog alles te bereiken met doelmatige oefe ningen en goed schoeisel. Het is dan ook te verwachten, dat in de toekomst de wijze van lopen van ons volk aan zienlijk zal verbeteren, wanneer men deze gelegenheid ten volle benut. Voor hen, die reeds met slechte voeten rondlopen, is een bezoek aan de dok ter zeer aan te raden om door een deskundig advies erger te voorkomen. S. JOLES, arts. GOUD IN DE RIOOL- LEIDING Horloge en ketting na zeven jaar terug- gevonden Edam. Nu wijlen Vader Volger verloor zeven jaar geleden een gouden horloge met ketting. Hoe wel overal gezocht, werd dit kostbare voorwerp niet terug gevonden. Dezer dagen kwam mejuffrouw H. Nauta, die bij de familie in huis is, tot de ontdekking, dat de gootsteen verstopt was. Zij tracht te de leiding naar de put open te steken, toen zij plotseling uit de rioolleiding het horloge met de ketting te voorschijn haalde. Het was al deze jaren in de leiding blijven hangen en wonder boven wonder niet in de put gespoeld. Een nieuw woord: Grijze prijzen! Het is niet alles goud wat er blinkt en het is niet alles zwart wat duur verkocht wordt. Er zijn nl. artikelen, waarvoor geen officiële prijzen be paald zijn en die toch behoorlijk prijzig zijn. Als bijv. een nieuwe ha ring normaal voor dertig cent wordt verkocht, doch Uw visboer vraagt er 60 voor, dan is die prijs wel niet zwart, maar toch donkergrijs. Het best is, dat het publiek dan maar zegt: Nee, dat is me te grijs! In Amerika, waar de prijsbeheer- sing het vorig jaar is losgelaten, neemt deze beweging reeds flinke vormen aan en er zijn zelfs groepen van fabrikanten, die adverteren met de prijzen, die naar hun mening re delijk zijn. Tegelijk wekken rij het publiek op niet te kopen voor hogere en dus „grijze" prijzen. Waren we hier ook maar zover, want als we binnenkort een nieuw zomerpak nodig hebben, zouden we dat het liefst kopen tegen een zeer lichtgrijs prijsje, de illusie, dat de prijzen hier te lande spoedig de kleur der onschuld zullen vertonen, koesteren we nl. niet. (Popec-nieuws) Weer een: de SJS.-er J. Hoeksma uit Leeuwarden ontvluchtte te Til burg. De man had nota bene een kunstbeen. Als zulke invaliden er vandoor kunnen gaan, Is het voor gevangenen, die over twee gezonde benen beschikken, helemaal opge legd pandoerBenthuizen Jalj Leiden is een ideale gemeente. Zon der straat- en vermakelijkheidsbe lasting sluit de begroting met een batig saldo van ruim f 60.000. Weer hebben in Amerika zeven lynchers een neger, die verdacht werd van aanranding van 'n blanke vrouw, uit de gevangenis gesleept en afgemaakt. Een 22-jarig kan toorjuffie, in dienst bij een grossier te Zwolle, heeft kans gezien op z'n minst 30 000 textielpunten te ver duisteren. Erg geroutineerd gebeur de dit overigens niet Via een vriendje werd een deel van de bon nen te koop aangeboden aan de be stolen firma. Doordat op de coupu res het eigen firmastempel stond, ontdekte de grossier het bedrog. Twee zwagers te Oosterbeek, die ruzie kregen over hun kibbelende kinderen, gingen elkaar met het mes te lijf. De een sneed daarbij met een broodmes de slagader van de ander door, die kort daarop overleed. In Egypte is een luci- ferfabriek ontploft: vijf doden en talrijke zwaarg ewonden. Alois Lang, die voor de oorlog als Christus optrad in de Passiespelen te Ober- ammergau, is door een zuiverings hof veroordeeld tot een boete van 1000 mark. In 't R.K. ziekenhuis te Groningen is een drieling ge boren. Het echtpaar Brouwersbaars gaf de jeugdige spruiten de namen van Okke en Piet (jongens) en Else- lina Reinedina. De kinderen wogen gemiddeld 4J4 pond. In Frankrijk zijn bij de Loire een kwartierlang hagelstenen van 150200 gram ge vallen. De daken van sommige hul zen waren na afloop doorzeefd. Tweeëntwintig bewakers en beamb ten van het concentratiekamp Maut- hausen werden geëxecuteerd. Van daag volgen nog zevenentwintig an deren. By Sliedrecht sloeg in de Merwede een kano om. Van de twee inzittenden verdronk een zeventien- Koning I de Statistieker Heeft zijn kamerheer gebeld En gezegd: „Zeg, hoor eens Pieter, Iedereen wordt straks geteld, Zorg voor potlood en papieren, Geef de tellers wat tabak, Laat hen turven en noteren, Vrouw en man van vloer tot dak. Zeelui, babies en de grijsaards, Boeren, kappers, de griffier, Laat de zwarte pieten tellen, De chauffeurs en de officier, Bakkers, slagers, redacteuren, Olieman en timmerbaas, Meid voor dag en nacht en strijkster, Kellnerin en Sinterklaas. Fietsenmaker en minister, Parlevinkers, kapitein, Machinist en persmuskieten, Kaartjesknippers bij de trein, Geef de opdracht te noteren, Wie nog oorlogswinsten heeft En wie door die zelfde oorlog, In de armoe-afgrond leeft. Laat hen ook de huizen tellen, Die nog in mijn landje staan, 'kHeb gezegd, ik ga weer slapen, Geeft Uw orders, U kunt gaan! Eén moment, ik wou nog zeggen, Op de lijst moet nog gezet, Dat voor dit keer op de leeftijd, Van de dames wordt gelet. Laat hen deze keer niet jokken Daar de telling dan niet slaagt Daar dit keer de juiste leeftijd Van de dames wordt gevraagd!" JAN HOTTENTOT. jarige jongen uit Dordrecht. De heren B. Blokzijl, voorzitter van de E.V-C., en H. D. Hennink, hoofd redacteur van „Werkend Neder land", arriveerden Tweede Pinkster dag na hun reis door Indonesië op Schiphol. De Duitse spion dr Goertz pleegde enige dagen geleden te Dublin zelfmoord toen hij op het punt stond naar Duitschland te wor den teruggebracht De begrafenis groeide uit tot een nazi-demonstra tie. Over de kist lag een haken- kruisvlag, vele belangstellenden droegen het nazi-insigne, een ge weldige massa bloemen dekte de baar.... De Franse filmspeler Jean Gabin heeft het oorlogskruls ontvangen. Het Amerikaanse tankschip „Newhall Hills" kwam in het Kanaal in aanvaring met een boot, die sindsdien verdwenen Is. De tanker vloog in brand. 0«Ftwïy»"^ - Reeds bijna tweeduizend gulden bijeengebracht Wijdewormer. De raadzaal in deze gemeente behoefde dringend restauratie. Nu de gemeentelijke financiën, gezien andere nood zakelijke voorzieningen, voorshands dergelijke uitgaven niet toe laten, heeft zich een plaatselijk comité gevormd ten einde midde len te beramen om tot deze restauratie te komen. Uit een ge houden inzameling en door bijdragen van plaatselijke instellingen en verenigingen is reeds een bedrag bijeengebracht van ongeveer 1950. Het werkcomité bestaande uit de dames K. A. Davids- Laan, T. Kramer-Al en M. de Jong-Van Gelderen alsmede de heren A. Stam en N. P. de Jong heeft thans besloten de werk zaamheden op te dragen aan de fa. Dammes en Van der Heul, alhier. Men denkt dat nog enkele bijdragen zullen binnenkomen. Het interieur van de raadzaal zal een ware metamorphose onder gaan. Langs de wanden zal een eiken lambrisering worden aan gebracht. Als verlichting wordt een smeedijzeren kroon aange bracht, terwijl de trap van een loper zal worden voorzien. De wandversiering zal worden aangevuld met enkele beeltenissen van het Koninklijk huis van recente datum. Nieuwe eiken tafels en leunstoelen met gobelin overtrek zullen worden vervaardigd, ter wijl de aan te brengen sierbalken het geheel in gothische stijl zullen vervolmaken. Het ligt in de bedoeling van het comité de gerestaureerde raadzaal te zijner tijd in een speciale raadsverga dering officieel aan het gemeentebestuur aan te bieden. De gemeen te maakt van deze gelegenheid gebruik nieuwe archiefruimte te scheppen boven de o.l.-school. J^OG altijd leeft de Ne derlandse vrouw niet in het kledingparadijs, waarin zij naar hartelust en al naar de staat van haar financiën haar garderobe tot in de puntjes kan verzorgen. Ja wij U en ik weten het maar al te goe.1: ons land heeft deviezen nodig, er moet geëxporteerd worden. Daarom kunnen wij nog steeds niet baden in de textielpunten. Toch komt de vindingrijke Nederlandse vrouw an no 1947 behoorlijk voor de dag, weet zij telkens weer iets te verzinnen dat de kledingzorgen op de achtergrond schuift. Hoe? Ziedaar een raad sel dat zelfs het raadsel vrouw niet vermag op te lossen. Juist deze vin dingrijkheid geeft ons de zekerheid dat er niet met scheve ogen naar het hierbij afgebeelde middagjaponnetje ge keken zal worden. Het is eenvoudig en smaakvol en iedereen, die een lapje effen of gebloemde stof bezit of de pun ten heeft om dit aan tr schaffen zal het stel lig met genoegen dragen. Het bovenstuk dat los is opgezet, loopt tot de schoudernaad. En de ceintuur? Die komt uif de zijnaad en kan, al naar men wenst, tot een afhangende strik verlengd worden! KNIPPATRONEN Van het model P.A. 2105 zijn voor f 1-50 knippatronen te be stellen in de volgende maten: 40 (bovenwijdte 88, hcupwijdtc 96 cm) 42 92, 101 44 98, fp 108 46 104, 114 De knippatronen kunnen worden besteld, uitsluitend tegen contante betaling. Gegadigden dienen op te geven* naam, adres, no. knippatroon (deze keer dus no. 2105) en de gewenste maat Levering binnen 10 dagen. De volgende week volgt een vlot kinderjurkje (patroonkosten ƒ1.35). Een jaar geleden nam S. te Oost huizen de melkzaak van C. H. over. Hij schreef direct een brief naar de distributiedienst te Beemster met de vraag hoe hij administratief moest handelen. Het antwoord was: „Le vert Uw bonnen maar ln op naam en codenummer van H." Dat ging zo enige maanden goed. Toen moest de zaak anders geregeld worden. Als gehoorzaam Nederlander is S. daar na vier keer voor deze affaire naar een instantie geweest Vele malen heeft hij daarbij zijn handtekening moeten zetten. Met een „Nu komt het in orde, wacht U maar rustig af', stelde men hem de laatste maal in de Beemster gerust. En nu kwam Woensdag de post. De eerste enveloppe bevatte een schrijven van het Centraal Distri butiekantoor, luidende: „Daar U tot heden in gebreke bent gebleven de door U over genomen zaak in melk- en zui velproducten te laten overschrij ven en de hiervoor benodigde verklaring te tekenen, zulks niet tegenstaande herhaalde aan schrijving (S. had nota bene nimmer een aanschrijving ge had), stel ik U nog 14 dagen in de gelegenheid zulks alsnog te doen. Mocht U hieraan geen gevolg geven, dan zullen Uw bonnen worden ingenomen en worden aan U geen toewijzingen meer verstrekt". De directeur van het C-D.K. De melkboef woest natuurlijk. Na een jaar gehannes om de zaak voor elkaar te krijgen, zo'n schrijven. Zijn verontwaardiging maakte ech ter plaats voor nog grotere verba zing, toen hij de andere enveloppe, eveneens door de post gebracht, open maakte en het volgende las: „Op grond van de van U ont vangen gegevens bent U inge schreven als detaillist van de artikelen door U opgegeven. Uw bonnen of toewijzingen moeten worden ingeleverd onder Uw co denummer 176-2043". De directeur van het C.D.K. Wie kan die arme melkboer nu vertellen wat hij is: In overtreding of erkend detaillist? ONDERNEMENDE KNAPEN Volendam. Jongens van stavast zijn er in het visserdorp. „Joep" en „Petje" hebben een prestatie ge leverd. Joep wist voor f 2000 een oude botter over te nemen, waarbij vrij veel tuig aanwezig was. HU had echter geen visvergunning. De jon geman zocht contact met Petje en waarlijk, deze Volendammer had een vergunning op zak, maar geen bot ter. De twee trokken naar zee en.... in een week tijd was ruim twee duizend gulden vis aan wal gehaald. De botter is nu eigendom en de on dernemende jongelieden trekken op nieuw het zeegat uit. Rare bureaucratische wereld. WIT Wit geeft mat in 12 zetten. In de volgende rubriek geven wij de oplossing van Probleem 2- Van probleem 1 is de oplossing: Wit 1. e2—e4. Zwart Tc4Xc5#. 2. Tb2—b5 mat- Ook de volgende oplossing is goed. 1. e2e4, Tc4—d4*. 2. Pd6c4 mat. J. H. SMAK DE IDEALE DIENSTBODE Ja, er zijn toch nog wel trouwe dienstboden. Zoek ze echter niet onder de jongere generatie. Een dienstbode is een kostbaar maar ook angstig bezit. Men moet haar vertroetelen en dan nog kan ze op een gegeven moment de be nen nemen, omdat ze elders nóg meer kan verdienen, een nóg ge makkelijker leventje kan leiden, nóg meer vertroeteld en verwend w ■- it. In deze wereld van dienstbo 1 n- superioriteit doet het werk. ijk vreemd aan nog eens van een ju bileum te horen. En wat voor een jubileum, lo K w a d ij k was niej. A. Docts vorige weck bij de heer J. Haremakervijftig jaar huis houdster. Wat 'n ideaal, zo'n dientsbode!

De Vrije Alkmaarder | 1947 | | pagina 3